מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מתי והיכן מסר ר’ ראובן האיצטרובלי את נפשו להצלתו של רבי עקיבא ממוות?

חיפושי מקורות וכדומה
כן מסתבר

מתי והיכן מסר ר’ ראובן האיצטרובלי את נפשו להצלתו של רבי עקיבא ממוות?

הודעהעל ידי כן מסתבר » ה' ינואר 04, 2024 8:20 pm

בשיעורו השבועי של הגאון רבי אשר וייס - השבוע פרשת שמות תשפ”ד דקה 39 - ציין ר’ אשר כי בספר חסידים סי’ תרח”ץ מופיעה עובדה אודות רבי ראובן איצטרובלי, או אולי בן איצטרובלי, ששם את עצמו בסכנה כדי שינצלו חייו של רבי עקיבא, וביאר הספר חסידים שאע”פ שלימד רבי עקיבא ’חייך קודמין לחיי חברך’, מ”מ ברבו או גדול הדור מחויב למסור נפשו עבור הצלת רבו.

וציין הגאון הנ”ל שלא ידוע לו מקור או פרטים על סיפור זה.

ובכן, אתגר לחברי הפורום...

צופה_ומביט

Re: מתי והיכן מסר ר’ ראובן האיצטרובלי את נפשו להצלתו של רבי עקיבא ממוות?

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 04, 2024 8:32 pm

בספר אוצר הידיעות מביא שנמצא במדרש מעשה עשרה הרוגי מלכות בבית המדרש ח"ו עמוד 28 שר"א האיצטרובלי רצה למסור עצמו למיתה במקום ר"י בן בבא. מעשה הריגת רבי עקיבא נכתב שם לפני כן, אולי מכאן החילוף, ועכ"פ מובן מדוע אמר הגאון הנ"ל שאינו יודע מקור הס"ח.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ה' ינואר 04, 2024 8:36 pm

יישר כח

וכאן אעתיק דברי הספר חסידים תרצ״ח מתוך אתר ’שיתופתא’:

א) שנים שיושבים ובקשו אויבים להרוג אחד מהם אם אחד תלמיד חכם והשני הדיוט מצוה להדיוט לומר הרגוני ולא חבירי כר' ראובן בן איצטרובלי שבקש שיהרגוהו ולא לרבי עקיבא כי רבים היו צריכים לר' עקיבא:

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ה' ינואר 04, 2024 8:52 pm

לשון מדרש עשרה הרוגי מלכות הנוגע לענינינו:

ואחריו רבי יהודה בן בבא... והיה שם זקן אחד ורבי ראובן בן איצטרוגיל שמו, שלח והביאו. אמר לו, רבי יהודה מורי, יודע אני שצדיק גמור אתה אבל מה אעשה שמלכות הרשעה העיזה פניה לאבד מרגליותינו, אלא אם רצונך אמות אני תחתיך ותינצל אתה. אמר לו רבי יהודה, ר’ ראובן אחי, אם גזירת בשר ודם אין אנו יכולין לבטלה גזירת ממ”ה הקב”ה מי יכול לבטלה, אלא הנח דברים וברך דיין האמת.

ע”כ.

ויש לציין כי בזכרוני שבגמ’ מובא שרבי יהודה בן בבא נהרג על ידי חיצים, ואולי לפני הס”ח היתה הגירסא של מעשה זה ברבי עקיבא, קודם שנחבש בבית האסורין?

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ש' ינואר 06, 2024 7:17 pm

שבוע טוב

מי שיוכל להעביר דברים אלו לגאון ר’ אשר וייס תבא עליו הברכה, כי הוא ביקש בשיעור ממי שיכול לעשות חיפוש אלקטרוני.

נ.ב.ולא ישכח לעדכן כאן...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' מרץ 05, 2024 6:27 pm

כן מסתבר כתב:לשון מדרש עשרה הרוגי מלכות הנוגע לענינינו:

ואחריו רבי יהודה בן בבא... והיה שם זקן אחד ורבי ראובן בן איצטרוגיל שמו, שלח והביאו. אמר לו, רבי יהודה מורי, יודע אני שצדיק גמור אתה אבל מה אעשה שמלכות הרשעה העיזה פניה לאבד מרגליותינו, אלא אם רצונך אמות אני תחתיך ותינצל אתה. אמר לו רבי יהודה, ר’ ראובן אחי, אם גזירת בשר ודם אין אנו יכולין לבטלה גזירת ממ”ה הקב”ה מי יכול לבטלה, אלא הנח דברים וברך דיין האמת.

ע”כ.

ויש לציין כי בזכרוני שבגמ’ מובא שרבי יהודה בן בבא נהרג על ידי חיצים, ואולי לפני הס”ח היתה הגירסא של מעשה זה ברבי עקיבא, קודם שנחבש בבית האסורין?

לא כי. נתחלף לך ביאשיהו מלך יהודה, שנהרג ע"י חיצים וגם הוא נעשה ככברה רח"ל.
זהו סיפור הריגתו של ריב"ב (סנהדרין יד,א):
פעם אחת גזרה מלכות הרשעה גזירה על ישראל שכל הסומך יהרג וכל הנסמך יהרג ועיר שסומכין בה תיחרב ותחומין שסומכין בהן יעקרו מה עשה יהודה בן בבא הלך וישב לו בין שני הרים גדולים ובין שתי עיירות גדולות ובין שני תחומי שבת בין אושא לשפרעם וסמך שם חמשה זקנים ואלו הן ר"מ ור' יהודה ור' שמעון ור' יוסי ור' אלעזר בן שמוע רב אויא מוסיף אף ר' נחמיה כיון שהכירו אויביהם בהן אמר להן בניי רוצו אמרו לו רבי מה תהא עליך אמר להן הריני מוטל לפניהם כאבן שאין לה הופכים אמרו לא זזו משם עד שנעצו בו שלש מאות לונביאות של ברזל ועשאוהו ככברה

ה' יקום דם שניהם, עם כל דמי היהודים שנרצחו בידי גויים ארורים ימ"ש, במהרה בימינו אמן.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ד' מרץ 06, 2024 7:18 pm

(לא נתחלף לי ריב”ב ביאשיהו, אלא) נתחלפו לי ’לונביאות’ (חניתות?) בחיצים.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 30 אורחים