מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אילו היה לי כח

חיפושי מקורות וכדומה
יונת אלם

אילו היה לי כח

הודעהעל ידי יונת אלם » ש' ינואר 23, 2021 7:56 pm

מישהו יודע מה מקור השיר 'אילו היה לי כח... שבת היום לד''?

מענה איש

Re: אילו היה לי כח

הודעהעל ידי מענה איש » ש' ינואר 23, 2021 8:05 pm

מילים בשפת המקור (יידיש)

שמור לקדשו, מבואו ועד צאתו,
שבת קודש, יום חמדתו. (ב"פ)

ווען איך וואלט געהאט כח,
וואלט איך גאלאפן אין גאסן,
און איך וואלט געשריגן הויעך,
שבת! הייליגע שבת. (ב"פ)

מקולות מים רבים אדירים משברי ים
אדיר במרום ה'. (ב"פ)

פרטים נוספים

על הגרסה: זמירות ישראל, לקט נגוני יראים וחסידים באידיש, קול רינה, בני ברק תשכ"ג [טקסט בעמ' 1, תווים בעמ' 2 של חלק התווים].

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » א' ינואר 24, 2021 8:20 am

הרב ישעיהו שפירא (י"א בשבט תרנ"א, 28 בינואר 1891 – ה' בסיוון תש"ה, 17 במאי 1945) היה מנהיג חסידי ציוני נלהב, ממנהיגי תנועת העבודה של הציונות הדתית. כונה "האדמו"ר החלוץ".

נולד בפולין, לאדמו"ר אלימלך שפירא מגרודזיסק ולאשתו חנה ברכה. התייתם מאביו בגיל צעיר, וגדל אצל סבו (אב אימו), האדמו"ר חיים שמואל מחאנטשין, שהיה ידוע כאוהב ארץ ישראל. נקרא על שם השל"ה הקדוש. אחיו רבי קלונימוס קלמיש שפירא היה האדמו"ר מפיאסצנה. נישא לחיה שרה, בתו של רבי נתן נחום הכהן רבינוביץ, האדמו"ר מקרימילוב.

ב-1914 עלה לבדו לארץ ישראל, שם פגש את הרב קוק והושפע רבות מאישיותו. בגלל נתינותו הרוסית גורש חזרה לפולין על ידי הטורקים שהיו במצב של מלחמה עם רוסיה
ה
ב-1917 היה ממייסדי תנועת "הפועל המזרחי" בפולין. פעל בקרב הציבור החסידי לעלייה לארץ ישראל. בעידודו הוקמו בפולין שלוש קבוצות חסידיות להתיישבות בארץ. שתיים מקבוצות אלו הקימו מאוחר יותר את "כפר חסידים" והשלישית את כפר אתא. הרב שפירא עלה שנית לבדו לארץ ב-1920 וחי לבדו בארץ עד 1924 עקב התנגדותו של חותנו לעליית שאר בני המשפחה. במשך כשנתיים, מתרפ"ב עד תרפ"ד היה בן בית אצל בן דודו האדמו"ר מדרוהוביץ' בירושלים. האדמו"ר היה חובב ציון נלהב ותלמיד של הרב קוק. בשנים אלו היה הרב שפירא בין מייסדי תנועת "הפועל המזרחי", ואף עמד בראש התנועה כמה שנים. בשנת 1923 היה חבר ב"ועד העיר ליהודי ירושלים"[1].

במסגרת פעילותו נסע לארצות אירופה ולאמריקה מטעם הקרן הקיימת לישראל. הוא נבחר לנשיאות קק"ל ומונה למנהל בנק זרובבל. ב-1930 ליקט וערך את הספר 'ארץ חפץ', אמרות על ארץ ישראל ובניינה, מאת הראי"ה קוק. הרב שפירא תמך בקבוצות ההתיישבות של תנועת הפועל המזרחי, ובמאבק כנגד ההסתדרות שלא ראתה את ההתארגנות הנפרדת בעין יפה. עם זאת תמך בשיתוף הפעולה עם אנשי ההסתדרות. בראשית שנות ה-40 היה חבר הסיעה המרכזית "תורה ועבודה" של הפועל המזרחי, בראשות משה שפירא[2].
כשהגיע לגיל 50 החליט לממש את שאיפתו להיות עובד אדמת ארץ ישראל, מכר את נכסיו, עזב את הבנק ואת תפקידיו הציבוריים, ובשנת 1942 התיישב במושב הדתי כפר פינס, שם עסק בחקלאות. ביתו בכפר פינס הפך למרכז לעלייה לרגל של קהל אוהדיו, והרב שפירא היה עורך "שולחן", כמנהג האדמו"רים, ומלהיב את שומעיו בניגונים חסידיים, מהם פרי יצירתו. אחד משיריו הוא השיר "אילו היה לי כח"

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' ינואר 24, 2021 8:28 am

מן הדרום כתב: . . "האדמו"ר החלוץ" . . אחד משיריו הוא השיר "אילו היה לי כח"
יתכן שהכוונה לתרגום הנפוץ.
ככל הזכור לי, הניגון (במקורו האידי, כמובן) הי' מושר בישיבות מחתרתיות ברוסיא (בתקופה מסוימת), ו'לא מסתבר' ששמעוהו ממנו.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב א' ינואר 24, 2021 5:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

רציני

הודעהעל ידי רציני » א' ינואר 24, 2021 5:19 pm

למה שרים אותו בקבלת שבת?

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » א' ינואר 24, 2021 5:24 pm

אולי הרב נריה התחיל זאת ? שמא יש מי שיודע

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' ינואר 25, 2021 8:12 am

אאל"ט, יש שציינו זאת בהקשר לר"י יגל ז"ל.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מרץ 04, 2021 8:50 pm

שאלתי את אבא שלי, שלמד אצל הרב יגל במדרשיית נעם בפרדס-חנה, ואישר שאכן שרו את זה שם, אך הוא מספר ששרו את זה גם ב"ישיבת הדרום" ברחובות.
הוא משער שמקור ההנהגה הוא מהרב משה צבי נריה.

בדיעבד

הודעהעל ידי בדיעבד » ו' מרץ 12, 2021 11:31 pm

הרב שלמה קרליבך היה שר את השיר באידיש, והיה מקדים שמקור השיר רבי שלמה הקדוש מקרלין.

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ש' מרץ 13, 2021 8:53 pm

אני שמעתי שמקורו הוא נתן בירנבוים.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 50 אורחים