מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מדרש: כיון ששמע איוב שלא יכנס משה לארץ

חיפושי מקורות וכדומה
מצפה

מדרש: כיון ששמע איוב שלא יכנס משה לארץ

הודעהעל ידי מצפה » ה' יולי 08, 2021 12:01 pm

מדרש: כיון ששמע איוב שלא יכנס משה לארץ, פסק להתרעם על הייסורים.

איו?

בן מיכאל

Re: מדרש: כיון ששמע איוב שלא יכנס משה לארץ

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' יולי 08, 2021 5:46 pm

מצפה כתב:מדרש: כיון ששמע איוב שלא יכנס משה לארץ, פסק להתרעם על הייסורים.

איו?

שמות רבה ל ח
ד"א ואלה המשפטים ויהי ביום השלישי בהיות הבקר בבקר ניתנה התורה ובערב נתנו המשפטים, הה"ד (איוב ד) מבקר לערב יוכתו, משל לב' שירדו למוקמא אחד אומן ואחד הדיוט מי גרם להדיוט ללקות לפי שלא היה לו מי שילמדנו, כך הקדוש ברוך הוא עמד על הר סיני ומחזיק בדין, שנאמר (דברים לב) ותאחז במשפט ידי, אמר דוד (תהלים ז) שפטני ה' כצדקי, בדק ולא היה לו שילמדנו ולקה, התחיל צווח (שם /תהלים/ קמג) ואל תבא במשפט את עבדך, כל כך אימתי עד שלא סידר לפניו את המשפטים לקיים מה שנאמר מבקר לערב יוכתו, ד"א ואלה המשפטים מהו מבלי משים לנצח יאבדו, אמר איוב להקב"ה (איוב כג) מי יתן ידעתי ואמצאהו אערכה לפניו משפט, משל לבריון שהיה שכור בעט בפלקי והוציא איסרין רגם איקונין של מושל העיר קלל לשוטר אמר הודיעני באיזה המקום מושל העיר שרוי ואני מלמדו את הדין נכנס הראו לו מושל העיר יושב בבימה סגר למטרונה וטרד אפרכוס סימא לדוכוס נתן קטריקי לקרטוס, קרב קיסין למגיסטיר כיון שראה מושל העיר עושה כך נתיירא אמר בבקשה מכם שכור הייתי ולא ידעתי כח מושל העיר, כך היה איוב עומד וצווח מי יתן ידעתי ואמצאהו אערכה לפניו משפט, רגם האיקונין שאמר (שם /איוב/ ג) יאבד יום אולד בו, בעט בפילקי והוציא איסרין (שם /איוב ג/) יחשכו כוכבי נשפו, קלל לשלטון (שם /איוב ג/) הלילה ההוא יקחהו אופל, ראה המלך יושב בבימה סגר למטרונה (במדבר יב) והנה מרים מצורעת כשלג, טרד למשה (שם /במדבר/ כ) לכן לא תביאו את הקהל הזה סימא לדוכוס זה יצחק שנא' (בראשית כז) ותכהין עיניו מראות, נתן קטריקי לאברהם, שנא' (שם /בראשית/ טו) ידוע תדע כי גר יהיה זרעך, קרב קיסין על יעקב (שם /בראשית/ לב) והוא צולע על ירכו, כשראה איוב אמר בבקשה ממך שכור הייתי שנאמר (איוב יט) ואף אמנם שגיתי אתי תלין משוגתי, וכל כך למה שלא היו יודעין כחו של דין, הוי מבלי משים לנצח יאבדו.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 30 אורחים