מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גרדומי מִנְיָין?

חיפושי מקורות וכדומה
בתוך הגולה

גרדומי מִנְיָין?

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ד' ינואר 19, 2022 12:04 pm

יש לי בראש שמועה בשם החזו"א שעשרה שהתפללו וסיימו תפילתם וא' מהם מאריך בתפילתו, יכול אדם אחר להתפלל אתו וייחשב לו כתפילה בציבור מדין גרדומי מניין.

הסברא נראית רחוקה והייחוס לחזו"א מוזר עוד יותר אשמח מאד אם יש בי מי מכאן לבנות או לסתור שמועה זו.

יבנה

Re: גרדומי מִנְיָין?

הודעהעל ידי יבנה » ד' ינואר 19, 2022 2:24 pm

בתוך הגולה כתב:יש לי בראש שמועה בשם החזו"א שעשרה שהתפללו וסיימו תפילתם וא' מהם מאריך בתפילתו, יכול אדם אחר להתפלל אתו וייחשב לו כתפילה בציבור מדין גרדומי מניין.

הסברא נראית רחוקה והייחוס לחזו"א מוזר עוד יותר אשמח מאד אם יש בי מי מכאן לבנות או לסתור שמועה זו.

שו"ע סי' נ"ה ס' ב':
אם התחיל לומר קדיש או קדושה בעשרה ויצאו מקצתן, גומרים אותו הקדיש או אותה הקדושה שהתחיל, והוא שנשתיירו רובן.

ושמא שמעו ושכחו האמור בחזו"א או"ח קל"ז ה'.

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ד' ינואר 19, 2022 6:32 pm

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ד' ינואר 19, 2022 6:42 pm

יש"כ גדול!
אני מצרף את הצילום שהעלו שם מספר אגרות וכתבים דרך אמונה ח"ב (עמוד דש אות ל) למען לא יחסר המזג. ולתועלת אלו שאינם מורשים לראות תמונות ששם
קבצים מצורפים
ScreenHunter_561 Jan. 19 18.44.jpg
ScreenHunter_561 Jan. 19 18.44.jpg (95.03 KiB) נצפה 1423 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בתוך הגולה ב ד' ינואר 19, 2022 6:47 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ד' ינואר 19, 2022 6:45 pm

במסתרים כתב:https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=8&t=10061

שם הביאו שזה שמועה המסתובבת בישיבות, אך לא מצאו מקור לזה. וכאמור לעיל השמועה מופרכת.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' ינואר 19, 2022 8:06 pm

בספריה של סבי זצ"ל ראיתי פעם ספר שבו נזכרה שמועה זו, והוא ז"ל הגיה בגליון משהו כמו: דברי ליצנות!
אולי אמצא.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ד' ינואר 19, 2022 8:33 pm

בתוך הגולה כתב:יש"כ גדול!
אני מצרף את הצילום שהעלו שם מספר אגרות וכתבים דרך אמונה ח"ב (עמוד דש אות ל) למען לא יחסר המזג. ולתועלת אלו שאינם מורשים לראות תמונות ששם

זה לא הנושא ששאלת. שם לא מיירי שיצאו הט', אלא שגמרו להתפלל ועדיין נמצאים שם. ושם זה לא בשם החזו"א אלא דברי רח"ק.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' ינואר 19, 2022 8:41 pm

היכן ראית שהוא שאל על גוונא שיצאו הט'? הוא שאל רק שסיימו תפילתם = שמונ"ע.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ד' ינואר 19, 2022 8:53 pm

עי' במצורף סעיף ט' ובהערות כ' כ"א וכ"ג [בהערה האחרונה הביא מספר זה השולחן סי' ק"ט ס' ב'].
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_אשי ישראל - פפויפר, אברהם ישעיה_140_141.pdf
(2.79 MiB) הורד 64 פעמים

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' ינואר 19, 2022 9:46 pm

נו, מביא שם מאורחות רבינו ועוד כהשמועה שכתב פותח האשכול, ורק בסוף כתב שיש חולקים / אומרים שהחזו"א לא התכוון שהוי תפילה בציבור ממש.

לגבי תפילה עם הש"ץ שהיא תפילה בציבור האמיתית, ידועה תשובת רבי אברהם בן הרמב"ם על מנהג מצרים שהוא כנ"ל [כל הציבור מתפללים יחד עם הש"ץ] שזהו עיקר תפילה בציבור, וכך תפילת יהודי תימן בראש השנה. כמדומני שיש על זה אריכות ממהרי"ץ או בנו בתכלאל עץ חיים. [וזכור לי שיש ראשון (בקובץ שיטות קמאי בסוגיה בר"ה) שמפרש שזהו הנקרא בגמרא "חבר עיר" ושזהו ההבדל בין "תפילה בחבר עיר" לבין "תפילה בציבור"].
ורק שיש לחלק בין כשכל הציבור כולו מתפללים יחד עם הש"ץ [ולכאורה כל שכן היכא שהש"ץ מוציא את כולם בתפילתו, ונפק"מ לדידן בגוונא שמותר להוציא אף בקי כגון בר"ה], שזהו מנהג מצרים הנ"ל, לבין היכא שהציבור מתפלל לעצמו לפני הש"ץ, והש"ץ רק חוזר התפילה לבדו. שעל זה כבר לא דיבר ר"א בן הרמב"ם.

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ה' ינואר 20, 2022 3:12 pm

יש"כ גדול לעונים והמסייעים. מ"ה תבורכו ותהא תפילתכם עולה לרצון תמיד.

יבנה כתב:זה לא הנושא ששאלת. שם לא מיירי שיצאו הט', אלא שגמרו להתפלל ועדיין נמצאים שם. ושם זה לא בשם החזו"א אלא דברי רח"ק.

צופה_ומביט כתב:היכן ראית שהוא שאל על גוונא שיצאו הט'? הוא שאל רק שסיימו תפילתם = שמונ"ע.

אני אכן שאלתי בגוונא שיש א' מתפלל ולא נחתתי לחלק אם יש עוד ח' שאינם מתפללים איתו בחדר. ולענ"ד אין בזה נפקותא שהרי אין עסקנו כעת באמירת דברים שבקדושה אלא בתפילה בציבור ומה כוחם של אלו שאינם מתפללים כדי להחשיב תפילה זו כתפילה בציבור. (וכבר העירו רבים שבתפילת ערביתהיכא שיש רק ו' מתפללים אין טעם לקבץ עוד ד' אחרים ואכ"מ)

מ"מ אני משער שאף כוונת החזו"א כנזכ"ל שאי"ז מניין ממש אלא רק סלסול ומעלה. ולדוג' ודאי א"א בכה"ג להוציא את שאינו בקי בברכות דר"ה (שע"ז דן החזו"א בספר שהזכיר הרב יבנה בראש האשכול)

ואגב. אולי יש כאן גישה כללית של החזו"א לתפילה בציבור בצירוף עם שיטתו שכל שרואה את הציבור מתפללים, אף אם עומד בחדר שיש לו פתח לרה"ר, חשיב תפילה בציבור ואכ"מ.

איש_ספר כתב:בספריה של סבי זצ"ל ראיתי פעם ספר שבו נזכרה שמועה זו, והוא ז"ל הגיה בגליון משהו כמו: דברי ליצנות!
אולי אמצא.

ממתינים בדריכות!

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 20, 2022 4:00 pm

שיירי מצוה.jpg
שיירי מצוה.jpg (151.39 KiB) נצפה 1345 פעמים

מתוך קונטרס שיירי מצוה שבאוצר
ובהסכמה שם כתב סבי זצ"ל
הסכמה.png
הסכמה.png (83.07 KiB) נצפה 1345 פעמים

לא ברור לי אם כוונתו לשמועה זו

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 20, 2022 4:09 pm

בתוך הגולה כתב:אני משער שאף כוונת החזו"א כנזכ"ל שאי"ז מניין ממש אלא רק סלסול ומעלה.
וכוחו של סלסול זה גדול שאפשר לדלג פסוקד"ז עבורו?

ולדוג' ודאי א"א בכה"ג להוציא את שאינו בקי בברכות דר"ה (שע"ז דן החזו"א בספר שהזכיר הרב יבנה בראש האשכול)
מה כוונתך?

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ה' ינואר 20, 2022 8:17 pm

דעת נוטה חלק א.PNG
דעת נוטה חלק א.PNG (30.58 KiB) נצפה 1328 פעמים

דעת נוטה חלק א 2.PNG
דעת נוטה חלק א 2.PNG (82.42 KiB) נצפה 1328 פעמים

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » א' ינואר 23, 2022 3:17 pm

בתוך הגולה כתב:מ"מ אני משער שאף כוונת החזו"א כנזכ"ל שאי"ז מניין ממש אלא רק סלסול ומעלה.

צופה_ומביט כתב:וכוחו של סלסול זה גדול שאפשר לדלג פסוקד"ז עבורו?

איני יודע להשיבך. אדרבה האם לדעתך כוונת החזו"א שכה"ג הוי תפילה בציבור גמורה?

בתוך הגולה כתב: ולדוג' ודאי א"א בכה"ג להוציא את שאינו בקי בברכות דר"ה (שע"ז דן החזו"א בספר שהזכיר הרב יבנה בראש האשכול)

צופה_ומביט כתב:מה כוונתך?

החזו"א (או"ח קלז ה שאותו הזכיר הרב יבנה) דן שעשרה שהתפללו והש"ץ התחיל בחזרה ויצאו מקצתן שהלכה היא שמסיים תפילתו חשיבא תפילה זו כתפילה בציבור שיכול להוציא את היחיד בברכות של ר"ה ואף תוקעים על סדר הברכות בכה"ג.
נראה לי פשוט שא' שבגרדומים כה"ג לא יתקעו על סדר הברכות אבל אפשר שאני טועה בכוונת החזו"א.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ד' פברואר 02, 2022 5:57 pm

יבנה כתב:
בתוך הגולה כתב:יש לי בראש שמועה בשם החזו"א שעשרה שהתפללו וסיימו תפילתם וא' מהם מאריך בתפילתו, יכול אדם אחר להתפלל אתו וייחשב לו כתפילה בציבור מדין גרדומי מניין.

שו"ע סי' נ"ה ס' ב':
אם התחיל לומר קדיש או קדושה בעשרה ויצאו מקצתן, גומרים אותו הקדיש או אותה הקדושה שהתחיל, והוא שנשתיירו רובן.

ושמא שמעו ושכחו האמור בחזו"א או"ח קל"ז ה'.

מה החזו"א הנ"ל קשור לענין? החזו"א שם רק כותב לגבי חזה"ש דאם יצאו מקצתן – אז אפשר לגמור את חזה"ש, וזה נחשב תפילה של ציבור, דאפשר ע"י החזה"ש הזה לפטור מי שאינו בקי. אבל אי"ז שייך כלל לשמועה הנ"ל מהחזו"א. והרי גם בתפילה בלחש אם א' גמר אחרי הציבור – נחשב לו תפילה בציבור דההתחלה הייתה בציבור, אז ה"ה בחזה"ש.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' מאי 31, 2022 7:13 am

לי זכור שראיתי בספרו של הגרמ"צ ברגמן ששמע זאת מהחזו"א

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 70 אורחים