מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מי חיבר את 'תפילה לנשמות הקדושים'?

חיפושי מקורות וכדומה
ארזי הלבנון

מי חיבר את 'תפילה לנשמות הקדושים'?

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ה' מאי 12, 2022 6:24 am

בטקסים ממלכתיים של יום הזכרון נאמרת 'תפילה לנשמות הקדושים':
אחינו ואחיותינו הקדושים גיבורי ישראל, אדירי הרוח והמעש, שמסרתם נפשכם על קדושת השם, העם והארץ, במלחמות ישראל, בפעולות הגנה תגמול וביטחון, בעת מילוי תפקידכם ובעת שירותכם, וכל לוחמי המחתרות וחטיבות הלוחמים וכל הנופלים במערכות העם, וכל אנשי קהילות המודיעין, הביטחון והמשטרה שחירפו נפשם למות למען תקומת ישראל וכינון המדינה. וכל אלה שנרצחו בארץ ומחוצה לה בידי המרצחים מארגוני הטרור.

זכור יזכור אתכם אלוהים חיים, בטוב וברחמים, יקום נקמת דמכם הטהור. ככתוב: "הרנינו גויים עמו כי דם עבדיו יקום ונקם ישיב לצריו וכפר אדמתו עמו". השם צבאות יגיה אורכם ויחיש קץ עמידתכם, שערי השמים יהיו תמיד פתוחים לפניכם בנתיבות ובמשכנות מבטחים. תזכו לישב עם מלאכי מרום. תהיינה נפשותיכם צרורות בצרור החיים את ה' אלהיכם, כי מלחמת ה' נלחמתם.
נזכה לראות עין בעין בנחמת ציון ובקיום חזון תחיית המתים שחזה לנו רועה ישראל הנביא יחזקאל בן בוזי הכהן לאחרית הימים ככתוב: "כה אמר ה' אלהים הנה אני פותח את קברותיכם והעליתי אתכם מקברותיכם עמי והבאתי אתכם אל אדמת ישראל, וידעתם כי אני ה' בפתחי את קברותיכם ובהעלותי אתכם מקברותיכם עמי. ונתתי רוחי בכם וחייתם והנחתי אתכם על אדמתכם וידעתם כי אני ה' דברתי ועשיתי נאום ה'".

מי הוא מחברה? סבירות גבוהה שמדובר ברב גורן, אך לא מצאתי לכך מקור ברור.

יעקל

Re: מי חיבר את 'תפילה לנשמות הקדושים'?

הודעהעל ידי יעקל » ה' מאי 12, 2022 8:54 am

איפה שאני רואה סטייה ניכרת מהמסורת - בזה שהתפילה נאמרת בגוף שני, וכאילו פונים ישירות אל נשמות הנפטרים...

לא זו הדרך שבה דרכו אובתינו...

בכל "יזכור", ובכל "אב הרחמים", מבקשים מהא-ל יתברך שהוא יפקוד או יזכור את נשמות פלוני...

קמנו ונתעודד

הודעהעל ידי קמנו ונתעודד » ה' מאי 12, 2022 10:37 am

ארזי הלבנון כתב:בטקסים ממלכתיים של יום הזכרון נאמרת 'תפילה לנשמות הקדושים':
אחינו ואחיותינו הקדושים גיבורי ישראל, אדירי הרוח והמעש, שמסרתם נפשכם על קדושת השם, העם והארץ, במלחמות ישראל, בפעולות הגנה תגמול וביטחון, בעת מילוי תפקידכם ובעת שירותכם, וכל לוחמי המחתרות וחטיבות הלוחמים וכל הנופלים במערכות העם, וכל אנשי קהילות המודיעין, הביטחון והמשטרה שחירפו נפשם למות למען תקומת ישראל וכינון המדינה. וכל אלה שנרצחו בארץ ומחוצה לה בידי המרצחים מארגוני הטרור.

זכור יזכור אתכם אלוהים חיים, בטוב וברחמים, יקום נקמת דמכם הטהור. ככתוב: "הרנינו גויים עמו כי דם עבדיו יקום ונקם ישיב לצריו וכפר אדמתו עמו". השם צבאות יגיה אורכם ויחיש קץ עמידתכם, שערי השמים יהיו תמיד פתוחים לפניכם בנתיבות ובמשכנות מבטחים. תזכו לישב עם מלאכי מרום. תהיינה נפשותיכם צרורות בצרור החיים את ה' אלהיכם, כי מלחמת ה' נלחמתם.
נזכה לראות עין בעין בנחמת ציון ובקיום חזון תחיית המתים שחזה לנו רועה ישראל הנביא יחזקאל בן בוזי הכהן לאחרית הימים ככתוב: "כה אמר ה' אלהים הנה אני פותח את קברותיכם והעליתי אתכם מקברותיכם עמי והבאתי אתכם אל אדמת ישראל, וידעתם כי אני ה' בפתחי את קברותיכם ובהעלותי אתכם מקברותיכם עמי. ונתתי רוחי בכם וחייתם והנחתי אתכם על אדמתכם וידעתם כי אני ה' דברתי ועשיתי נאום ה'".

מי הוא מחברה? סבירות גבוהה שמדובר ברב גורן, אך לא מצאתי לכך מקור ברור.

ראית את זה?
https://www.hidush.co.il/hidush.asp?id=14902

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ה' מאי 12, 2022 5:33 pm

יישר כח!
לא הכרתי.

מסתבר שהתפילה אינה אלא קטע הלקוח מדרשה שנשא הרב גורן. ובכן, בכך מתיישבת קושיית המקשה לעיל, כי ייתכן שהרב גורן כלל לא התכוון לכתוב תפילה, אלא נשא דברי התעוררות בעלמא וכדי לעורר לב השומעים פנה אל הנפטרים בלשון נוכח. מעניין כיצד ומתי התגלגלה לטקסי יום הזכרון, ומי הוא שקבע אותה. בכל מקרה, מקורה ברור כעת.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 61 אורחים