מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כפרות על כסף

חיפושי מקורות וכדומה
איתן נוי
שם מלא: k1100

כפרות על כסף

הודעהעל ידי איתן נוי » ג' אוקטובר 04, 2022 2:55 am

האם יש מקור נוסף או קדום יותר לכפרות על כסף מלבד מהחיי אדם (ואחריו המשנ"ב וכף החיים)?

בן פקועה

Re: כפרות על כסף

הודעהעל ידי בן פקועה » ג' אוקטובר 04, 2022 7:42 am

הלוא בחיי אדם כתב במפורש את מקורו: "שכבר נשרש בלב עמי הארץ שאם א"א להם להשיג תרנגול אזי מסבבין במעות". אך מיד הוא מסמיך לכך את דברי רש"י המפורסמים שהיו מסבבים בזרעים.

פרפיסא הואיל ואתא לידן לימא ביה מילתא.
כמה מן האחרונים עמדו על הבעייתיות של מנהג הכפרות בערב יום הכיפורים, שהדחק מביא לידי נבילה. בחיי אדם הציע לעשות על מעות, ובפרי מגדים הציע להקדים ביום או יומיים. שני הפתרונות סמכו על אותו רש"י עצמו. מעניין לראות שהמשנ"ב העתיק את כל לשונו של הח"א, אבל העניק את הבכורה לפתרון של הפמ"ג והבליע בקיצור את ההצעה לעשות כפרות על המעות.
קבצים מצורפים
השוואת כפרות.jpg
השוואת כפרות.jpg (423.76 KiB) נצפה 891 פעמים

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ג' אוקטובר 04, 2022 9:52 am

איתן נוי כתב:האם יש מקור נוסף או קדום יותר לכפרות על כסף מלבד מהחיי אדם (ואחריו המשנ"ב וכף החיים)?

אין לי מקור, יש לי שאלה על הצורך במקור.
בתורה כתוב "ולא תקחו כופר לנפש רוצח אשר הוא רשע למות כי מות יומת". ז"א שיש הבנה פשוטה שניתן להמיר עונש מוות בכסף, עד שהוצרכה התורה למעט אפשרות זו.
אם כך, למה לא פשוט שפדיון ותמורה יועילו בכסף?

איתן נוי

הודעהעל ידי איתן נוי » ג' אוקטובר 04, 2022 3:05 pm

צורב מתחיל כתב:
איתן נוי כתב:האם יש מקור נוסף או קדום יותר לכפרות על כסף מלבד מהחיי אדם (ואחריו המשנ"ב וכף החיים)?

אין לי מקור, יש לי שאלה על הצורך במקור.
בתורה כתוב "ולא תקחו כופר לנפש רוצח אשר הוא רשע למות כי מות יומת". ז"א שיש הבנה פשוטה שניתן להמיר עונש מוות בכסף, עד שהוצרכה התורה למעט אפשרות זו.
אם כך, למה לא פשוט שפדיון ותמורה יועילו בכסף?

יל"ע.
אני משער שרבינו האר"י ידע את הנ"ל ואעפ"כ ע"ד הסוד כתב עניין ה"תרנגול".
בכ"א מאחר ושורש המנהג לכפרות בערב יום הכיפורים הוא מרבינו האר"י בלבד ורק על תרנגול לבן ועם הסתייגויות נוספות. מהיכן נולד הכסף כתחליף?
עם זאת מה שרש"י כתב וכולם מעתיקים אותו הוא על ראש השנה ולא על יוה"כ. כמו"כ כתב כנ"ל על פול או מיני קטניות ובקיצור דרך אחרת מהנהוג (כבר לא מהיום).
נ.ב.- ר"ח פלאג'י זתע"א כתב במועד לכל חי עניין הכפרות ועניין המלקויות בין בערב ראש השנה ובין בערב יוה"כ.
אגב: מלשון החיי אדם שכתב "ותחשב להם לצדקה" נפק"מ לסכום אותו יצטרכו לתת. הוי אומר: לפי תרנגול זו עלות גבוהה יותר. לפי צדקה די בכמה שקלים.
אגב: האם יש מי שפוסק שערך הכסף צריך שוה לערך תרנגול בכה"ג שלא שוחט אלא נותן רק כסף?
נערך לאחרונה על ידי איתן נוי ב ג' אוקטובר 04, 2022 3:38 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

איתן נוי

הודעהעל ידי איתן נוי » ג' אוקטובר 04, 2022 3:09 pm

בן פקועה כתב:הלוא בחיי אדם כתב במפורש את מקורו: "שכבר נשרש בלב עמי הארץ שאם א"א להם להשיג תרנגול אזי מסבבין במעות". אך מיד הוא מסמיך לכך את דברי רש"י המפורסמים שהיו מסבבים בזרעים.

פרפיסא הואיל ואתא לידן לימא ביה מילתא.
כמה מן האחרונים עמדו על הבעייתיות של מנהג הכפרות בערב יום הכיפורים, שהדחק מביא לידי נבילה. בחיי אדם הציע לעשות על מעות, ובפרי מגדים הציע להקדים ביום או יומיים. שני הפתרונות סמכו על אותו רש"י עצמו. מעניין לראות שהמשנ"ב העתיק את כל לשונו של הח"א, אבל העניק את הבכורה לפתרון של הפמ"ג והבליע בקיצור את ההצעה לעשות כפרות על המעות.

שאלתי אם ידוע מקורות נוספים באחרונים או בראשונים לכפרות על כסף?

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 54 אורחים