מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בקשת עזרה: מציאת 'מראה מקום' בירושלמי

חיפושי מקורות וכדומה
אור עולם

בקשת עזרה: מציאת 'מראה מקום' בירושלמי

הודעהעל ידי אור עולם » ה' דצמבר 01, 2022 7:13 pm

בארחות חיים לרא"ש כתב (והביאו הבית יוסף או"ח סימן סב) שהקורא ק"ש בהרהור מחמת שהוא אנוס יצא יד"ח,
וכתב שם שמקורו מירושלמי שדרש כן מהפסוק "אמרו בלבבכם על משכבכם" דמשמע דסגי באמירה בלב.
יש מי היודע את מקומו של הירושלמי הנ"ל?

מרחביה

Re: בקשת עזרה: מציאת 'מראה מקום' בירושלמי

הודעהעל ידי מרחביה » ה' דצמבר 01, 2022 7:16 pm

איני יודע בירושלמי, אבל לעיתים הראשונים מצטטים מדרשים בכינוי זה. וראה פסיקתא דרב כהנא (מנדלבוים) פיסקא כד - שובה אות ד: "ואם אין את יכול התפלל על מיטתך, ואם אין את יכול הרהר בליבך, אמרו בלבבכם על משכבכם".

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' דצמבר 01, 2022 7:18 pm

מרחביה כתב:איני יודע בירושלמי, אבל לעיתים הראשונים מצטטים מדרשים בכינוי זה. וראה פסיקתא דרב כהנא (מנדלבוים) פיסקא כד - שובה אות ד: "ואם אין את יכול התפלל על מיטתך, ואם אין את יכול הרהר בליבך, אמרו בלבבכם על משכבכם".

הפסיקתא הנ"ל ידוע לי,
אני מחפש אם יש מקור דווקא בירושלמי,
בדפוסים מצויין מ"מ ולא מצאתי בו,
יש לי השערה מה מקור הטעות של ה'בחור הזעצער' ולפני כן אני רוצה להיות בטוח...

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' דצמבר 01, 2022 8:13 pm

מרחביה כתב:איני יודע בירושלמי, אבל לעיתים הראשונים מצטטים מדרשים בכינוי זה. וראה פסיקתא דרב כהנא (מנדלבוים) פיסקא כד - שובה אות ד: "ואם אין את יכול התפלל על מיטתך, ואם אין את יכול הרהר בליבך, אמרו בלבבכם על משכבכם".

סמך לדבר, בארחות חיים בעצמו (היינו הארחות חיים מלוניל, אין הבית יוסף מתכוון לרא"ש), מעתיק לשון הפסיקתא אח"כ, בהלכות תפילה.

בחפשי כותב

הודעהעל ידי בחפשי כותב » ה' דצמבר 01, 2022 8:50 pm

אור עולם כתב:בארחות חיים לרא"ש כתב (והביאו הבית יוסף או"ח סימן סב) שהקורא ק"ש בהרהור מחמת שהוא אנוס יצא יד"ח,
וכתב שם שמקורו מירושלמי שדרש כן מהפסוק "אמרו בלבבכם על משכבכם" דמשמע דסגי באמירה בלב.
יש מי היודע את מקומו של הירושלמי הנ"ל?

ראה במראה הפנים על הירושלמי (ברכות פ"ג ה"ד): "ודע דמ"ש הב"י בסי' ס"ב בענין אם יוצא י"ח בהרהור בק"ש, וז"ל: כתוב בא"ח לפי דעת הירושלמי נראה שאם מתמת חולי או אונס אחר קורא ק"ש בלבו יצא שנא' אמרו בלבבכם וגו' עכ"ל. ולא נמצא זה בירושלמי שלפנינו, לא במכלתין, ולא במקום אחר. ומקרא דאמרו בלבבכם דריש בפ"ק בהלכה א' לענין אחר, גבי דהוה קרי וחזר וקרי עד דהוי שקע גו שינתיה, כדכתיב אמרו בלבבכם על משכבכם וכו'".

תרשישי

הודעהעל ידי תרשישי » ו' דצמבר 02, 2022 3:28 pm

בענין מאמרים בשם הירושלמי המובאים בראשונים ואינם לפנינו, כבר נכ"ב - viewtopic.php?f=72&t=60749#p775757

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 30 אורחים