מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קורונה | מידע שימושי

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
לעולם יהיה אדם

Re: קורונה | מידע שימושי

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אוקטובר 15, 2020 12:45 am

הפצת המעיינות כתב:
ידידך - נעים ההליכות כתב:כל חרדי בר דעת חש מבוכה כל שהיא על היותו חרדי.

על היותו חרדי?! דבריך גורמים למבוכה!

בוודאי, והוא לא היחיד, אף אני חש כמוהו ועוד רבים מחברי. כפי שאמר ר' אשר וויס "בושה תכסה פנינו".
פרנקל תאומים כתב:יתכן שהיוזמה הזאת של ''אשפוזי בית'' לחולים בינוניים היא אכן הברקה מעולה ו''חשיבה מחוץ לקופסה'' שהתבררה/תתברר כישועה גדולה.

היזמה הזו הצליחה רק בגלל שהיא מתקיימת על קבוצה קטנה. אין אפשרות לעשות זאת על כל החולים בארץ (אולי אחרי היערכות נרחבת של משרד הבריאות תהיה אפשרות כזו), הרי גם כך ידי הרופאים עמוסות עבודה, אז להוסיף להם נסיעות והתרוצצויות ברחבי הערים?
רק לחשוב כמה זמן יקח לרופא לעשות "ביקור משמרת" אצל כל מטופליו.
אחד השיחים כתב:אני אומר זאת מידיעה מבפנים, כך שללא עוררין, אסור בהחלט ללכת לבתי החולים למי שחפץ להישאר בחיים!!!!

מה השטויות הללו?!
מה פירוש אתה מדבר מפנים, ואנחנו חיים על כוכב אחר? היום לצערינו הרבה אנשים מכירים מפנים את מחלקות הקורונה, גיסי מאושפז כעת בבית חולים, מספר על יחס מצוין.
הרופאים והאחיות שעובדים במחלקות קורונה הם לא עובדים זרים מתיאלנד, הם אותם רופאים ואחיות שפגשנו בהם כל חיינו במחלקות השונות של בתי החולים, רובם אנשים טובים ומסורים.
ואם הטיפול שלהם לא מספיק טוב, זה רק בגלל שיש עליהם עומס גדול מידי. ומי אשם לדעתך בעומס?
הניסיון להעליל רע על הרופאים לא יכפר על הזלזול הפושע בחיי אדם של הציבור.
נוטר הכרמים כתב:אם לא תחזור בפעם המאה על הבידוד המוזר של חבישת המסכה מכל המכלול, כאשר אני והרבה אחרים טוענים לך לכל אורך הדרך,
שאין לך הוכחות מספיקות לחשיבות הקריטית של חבישת המסכה, בנתונים שלפנינו
(כפי שגם טוענים הגרמ"ש קליין שליט"א, הגרמ"מ קארפ שליט"א, ועוד מגדולי ההוראה).

חבישת מסכה היא הגנה יעילה מאוד מפני התפשטות הנגיף. זוהי עובדה רפואית פשוטה, שהוכחה בהרבה מחקרים, אתה יכול לקרא על זה.
"ההוכחות" שאתה מביא מההתנהגות של הציבור הן מגוחכות מכדי שאתחיל להתווכח איתך.
וזה ממש לא שאלה לגדולי תורה, זוהי שאלה לרופאים.
אתה צודק שלא רק מסכה עוזרת, ישנן עוד דרכים שמירת מרחק וכדו', הסיבה שטוענים דווקא על חבישת מסכה היא שעל שאר ההנחיות אפשר לטעון שהם גורמות לביטול תורה ותפילה ואילו על מסכה אי אפשר לטעון זאת.
שים לב שאתה לעולם לא עונה לגופו של טיעון, תמיד מנסה לחמוק בטענות סרק.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אוקטובר 15, 2020 12:55 am

נוטר הכרמים כתב:הרב פ"ת, חושבני שמרוב התלהטות אינך מבין את המסר שבדבריי.
אתה שבוי בתפיסות שלך, ובאין ברירה אתה מסכים לכלול עוד בתוך הגיהנום של הפושעים,
ולא רק את המגזרים ה"אהובים" עליך.

אתה יכול במטותא להוריד ממני את הטלאי?
נא להתייחס לדבריי בענייניות ולהפסיק כבר עם ההטחה הקבועה של המפלגתיות כמחסה מפני כל טענה נוקבת.
בגיהנום של הפושעים יהיו פושעים. מכל המגזרים. וה' יעזרנו ויצילנו שלא להיכלל עימם, ובכלל שיתמו חטאים ולא חוטאים.

לא זה הנושא,
אני בא להוכיח לך מהתנהלות רוב רובו של הציבור בימים הנוראים שהדברים הם לא 'חתוכים' כפי שאתה (ועוד גורמים) מנסים להציג,
כאילו המשוואה "הורדת את המסכה - רצחת" היא משהו ברור ומוסכם.
יש כאן נגיף מסוכן וקטלני,
ומאידך שיבוש מטורף של שיגרת חיים רוחנית נפשית וגשמית,
כעת השאלה היא עד כמה וכו'.
אם לא תחזור בפעם המאה על הבידוד המוזר של חבישת המסכה מכל המכלול, כאשר אני והרבה אחרים טוענים לך לכל אורך הדרך,
שאין לך הוכחות מספיקות לחשיבות הקריטית של חבישת המסכה, בנתונים שלפנינו
(כפי שגם טוענים הגרמ"ש קליין שליט"א, הגרמ"מ קארפ שליט"א, ועוד מגדולי ההוראה).

בנוסף, מבחינה הלכתית נטו אין הבדל בין תורה ותפילה של תתי"ם וישיבות בין אלול לאייר,
הסיכון היה רב ועצום באלול מאשר באייר.

לכן כדאי שתשנה את הלקסיקון, אין כאן רציחות, אלא שאלות חשובות של שיקול הדעת ואסטרטגיה נכונה.
וכי נראה לך שטוב לנו עם אנשים קרובים ויקרים לנו שנלב"ע או שהינם בסכנה גדולה ל"ע,
מתחילת חג הסוכות, חלק גדול מזמני חצות הלילה עברו עלי בתפילות
על מורי ורבי הרב קלמנוביץ שליט"א שזקוק עדיין לרחמי שמים מרובים למרות הניסים העצומים שיצא מההרדמה.
יכול להיות שיש כאן טעויות קשות בשיקול הדעת, והינך צודק שהיה צריך להחמיר יותר ב'ונשמרתם',
אך ההתלהמות הזאת, מבלי להסתכל קצת מסביב, אינה במקומה.

העניין של המסיכות הוא משמעותי מאד, כך עפ''י הדיעה הרווחת בין כל גורמי הרפואה. והזלזול המוחלט בה למרות שאין בה כל ''שאלה רוחנית'' הינו בהחלט כתם גדול. וכפי שכתבתי:
"המסיכות הינם דוגמא טובה וכואבת עד דכא להשתדלות פשוטה (אמנם מעצבנת ומציקה, אבל בהחלט אפשרית, פוק חזי לאלפים שעמדו בה), שכאו''א יכל לעשות מבלי להיכנס לשאלות האמיתיות של סגירת בימ''ד ובתיכ''נ. יש דברים שהם לא בידינו, אבל יש דברים שהם בידינו. וכשלא עושים את הדברים הפשוטים שבידינו לעשות, הרי שיש כאן אטימות וזלזלנות פושעת בשפיכות דמים דרבים".

הסיכון באלול היה גדול יותר מבאייר. ההבדל הוא שאלול בא אחרי כמה חודשים שהתפקוד של עולם הישיבות היה חלקי מאד, ולכן השיקול הרוחני-חינוכי התעצם פי כמה (כמו שגם מבחינה כלכלית אפשר לעשות סגר לחודש, וגם זה בקושי רב, אך א''א לעשות סגר לכמה חודשים).
ובנוסף, באייר רק התחילו לגבש מתווה זהיר לישיבות, ובאלול כבר היו למודי ניסיון ושוב גיבשו את המתווה ושיכללו והרחיבו אותו.
וגם עכשיו יצטרכו להפיק לקחים ממה שהתרחש באלול, ולגבש את המתווה מחדש, וה' יעזרנו ויצליח דרכנו.

ידידי הטוב והיקר, לאור המציאות העגומה, עליך להודות שאין כל התלהמות. השפ''ד היא אמיתית ומוחשית יותר מתמיד. כל ההתראות והאזהרות התבררו כנכונות לצערנו הרב. וכל הזלזולים וההתחכמויות והלומדעס'ים התבדו והתנדפו כעשן ברוח.
איך התרחשה המציאות הזאת שיהודים יר''ש גרמו לשפ''ד וליסורים דרבים? איך זה יתכן? אפשר לומר בזה מהלכים שונים. אולי מישהו עוד יכתוב על כך דוקטורט בסוציולוגיה. אבל זו המציאות, וצריך להיות בת יענה אמיתית כדי להתכחש לה.

בכל מקרה, את הנעשה אין להשיב. וה' ירחמנו. מכאן ואילך על כולנו להשתדל מאד להשפיע על עצמנו ועל קרובינו וסביבתינו לעשות כל אשר לאל ידינו למנוע הלאה את ההתפשטות, כי כשיש התפשטות גדולה, היא תמיד תגיע גם לקבוצות הסיכון ותגבה בהן מחיר דמים נורא.
והמסיכות הן בוודאי השתדלות משמעותית מאד, כמו שגם ההיגיון הפשוט מורה (ובמיוחד במקומות סגורים!).

איש הגבעה

הודעהעל ידי איש הגבעה » ה' אוקטובר 15, 2020 9:29 am

שמעתי בשם אחד מגדולי המקובלים, בירושלים עיה"ק שאצלו הכל ממשיך תמידין כסדרו, שהמסיכה יש בה דבר רע ג"כ מאוד, שעוצרת את האדם מלנשום אויר זך ונקי וממילא היא גורמת שהוא לא מנקה את ריאותיו, ואף להתמודדות קורונה מצב זה לנשום כל הזמן את האויר שפולט מריאותיו ופיו היא מאוד מזיקה, כי ישנם כאלו שהלכו עם מסיכה ונדבקו בצורה מאוד קשה, וזה הסיבה. ויש רבים ההיפך שהלכו ללא מסיכה ולא נדבקו ואפילו אם נדבקו עברו זאת בקלות ממש.
היה חבורה במיר שכולם היו עם מסיכה וכולם נדבקו, ואצלו בבית כנסת לא הולכים עם מסיכות, ואין כמעט נדבקים וד"ל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 9:37 am

הרב פ"ת, ישנם הרבה דברים סתומים ובלתי מובנים בהודעתך, ויכולני להמשיך את הויכוחים 'עד עלות השחר'.
תם ולא נשלם. איני מוצא טעם ותועלת בצורה כזאת. הבוחר יבחר.

הרב לעולם יהיה אדם, על נושא חבישת המסכה התייחסתי רבות לאורך הדיון,
ובאמת סבורני אחרת ממך, הן באשר לגודל הקושי וה'מחיר' שבחבישת המסכה,
לא אצל כולם זה רק ענין של הרגל,
ובעיקר, בחלק הזה שכדי להקריב אדם צריך הגיון מסוים,
כאשר אדם הוא בוגר המחלה, וממילא הסיכויים שלו להדביק או להידבק אפסיים,
או / ו בין כה וכה נתון להידבקות מחמת שליחת ילדים למוסדות וכדומה,
קשה לו לחבוש את המסכה זמן ארוך.

אני הערתי על נקודה חשובה, גם לו יהי שהמסכה חשובה מאוד,
היא חלק מתוך מכלול, וההיצמדות להעלאת הנושא הזה בדווקא ב'יתד' מדי יום,
מלמדת במקרה הטוב על בריחה משאלות נוקבות.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אוקטובר 15, 2020 9:53 am

איש הגבעה כתב:שמעתי בשם אחד מגדולי המקובלים, בירושלים עיה"ק שאצלו הכל ממשיך תמידין כסדרו, שהמסיכה יש בה דבר רע ג"כ מאוד, שעוצרת את האדם מלנשום אויר זך ונקי וממילא היא גורמת שהוא לא מנקה את ריאותיו, ואף להתמודדות קורונה מצב זה לנשום כל הזמן את האויר שפולט מריאותיו ופיו היא מאוד מזיקה, כי ישנם כאלו שהלכו עם מסיכה ונדבקו בצורה מאוד קשה, וזה הסיבה. ויש רבים ההיפך שהלכו ללא מסיכה ולא נדבקו ואפילו אם נדבקו עברו זאת בקלות ממש.
היה חבורה במיר שכולם היו עם מסיכה וכולם נדבקו, ואצלו בבית כנסת לא הולכים עם מסיכות, ואין כמעט נדבקים וד"ל.

אנחנו העברנו במיר את זמן אלול בחבורה של 250 את זמן אלול עם יחידים! שהיו חולים, בגלל שכולם היו עם מסכות, יש לאדם מספיק זמן ביום להיות בלי מסכה לנקות את ראותיו.
מספיק עם הטענות הדמגוגיות האלו על יש כאלו עם מסכות שנדבקו, אף אחד לא מבטיח חסינות של 100% בהליכת מסיכה, אבל זה מצמצם משמעותית את הסיכון, ויתכן מאוד שאם היו מקפידים על חבישת המסיכה כדבעי ולא למחצה ולשליש ולרביע זה היה יעיל אף יותר
אני ראיתי אנשים שנהגו בזהירות, ובכל זאת נפגעו בתאונת דרכים, האם בגלל זה אתחיל לנהוג בעינים עצומות?

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 15, 2020 10:29 am

איש הגבעה כתב:שמעתי בשם אחד מגדולי המקובלים, בירושלים עיה"ק שאצלו הכל ממשיך תמידין כסדרו, שהמסיכה יש בה דבר רע ג"כ מאוד, שעוצרת את האדם מלנשום אויר זך ונקי וממילא היא גורמת שהוא לא מנקה את ריאותיו, ואף להתמודדות קורונה מצב זה לנשום כל הזמן את האויר שפולט מריאותיו ופיו היא מאוד מזיקה, כי ישנם כאלו שהלכו עם מסיכה ונדבקו בצורה מאוד קשה, וזה הסיבה. ויש רבים ההיפך שהלכו ללא מסיכה ולא נדבקו ואפילו אם נדבקו עברו זאת בקלות ממש.

כך טענו מומחי משה"ב בריש הגל הראשון. אח"כ שינו את דעתם, וצ"ע.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 15, 2020 11:00 am

וגם בארה"ב שינו את דעתם הלוך ושוב, ולכאורה אילו היתה מחלוקת כזאת בשאלה של אכילה ביום כיפור היינו אומרים ש"תרי כמאה ומאה כתרי" והוי ספק שקול.
ולכן מאוד קשה לומר שמי שהולך עם/בלי מסיכה הוא "רודף" ו"רוצח" וכיו"ב.

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ה' אוקטובר 15, 2020 11:49 am

עזריאל ברגר כתב:ולכאורה אילו היתה מחלוקת כזאת בשאלה של אכילה ביום כיפור היינו אומרים ש"תרי כמאה ומאה כתרי" והוי ספק שקול.

ההלכה היא שבמח' בין רופאים הולכים אחר רוב דעות ולא אומרים תרי כמאה (יומא פג.)

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 15, 2020 12:12 pm

אותי לימדו שלא פוסקים הלכה מגמרא אלא משו"ע, וזו לשונו בסימן תרי"ח סעיף ד:
אִם שְׁנַיִם אוֹמְרִים: צָרִיךְ, אֲפִלּוּ מֵאָה אוֹמְרִים: אֵינוֹ צָרִיךְ, וַאֲפִלּוּ הַחוֹלֶה אוֹמֵר עִמָּהֶם שֶׁאֵינוֹ צָרִיךְ, מַאֲכִילִים אוֹתוֹ מֵאַחַר שֶׁשְּׁנַיִם אוֹמְרִים

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ה' אוקטובר 15, 2020 12:25 pm

כי נחשב ספק נפשות, חבל שלא לימדו אותך שאמנם לא פוסקים מהגמ' אך כן לומדים מהגמ', מכיון שפה לא נראה לי שספק בהנחיות נקרא ספק נפשות חוזרים לכלל שהולכים אחר רוב דעות.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אוקטובר 15, 2020 3:59 pm

נוטר הכרמים כתב:הרב לעולם יהיה אדם, על נושא חבישת המסכה התייחסתי רבות לאורך הדיון,

לגבי אדם שעבר את המחלה, אני מסכים איתך. רק חשוב שמי שרואה אותו ידע שהוא בלי מסכה בגלל סיבה זו - אחרת אנשים ילמדו ממנו.
הטיעון שלא ילדים במוסדות ממש לא רלוונטי, אינני מבקש ממך ללבוש מסכה כדי שלא תחלה אלא כדי שלא תדביק אותי.
יתד זו במה שלא שווה דיון.

אבל העיקר. אני מאמין לך שיש ציבורים שמסכה או בכלל הגבלות, קשות ומטרידות אותם יותר מאשר אחרים. אבל אדם בוגר צריך לשאול את עצמו "מה הפיתרון", הבעיה לפנינו, אנשים חולים ונפטרים, ידי הרופאים עמוסות עבודה. וזה בעיקר בגללנו. המספרים ידועים.
אז ריחוק זה לא פיתרון, ומסכות זה לא פיתרון, וקטיעת שרשרות הדבקה על ידי בדיקות תכופות ובידוד חסר פשרות זה גם לא.

אז מה כן? מה אתה מציע, שאנשים ימשיכו למות, שבתי חולים יקרסו?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אוקטובר 15, 2020 7:21 pm

נוטר הכרמים כתב:אני הערתי על נקודה חשובה, גם לו יהי שהמסכה חשובה מאוד,

ענו לך על זה (גם אני) באופן ברור מאד. מי שבורח כאן משאלות נוקבות הוא כב' ידידי שיחי', ולא אנחנו.
ואין לי מושג מה כתוב ב'יתד'. מעולם לא הייתי מנוי, ובקושי על העיתון של יום שלישי אני מספיק קצת להציץ.

אגב, אני מבין מדבריך שחוץ מעניין העבירה הגדולה של עטיית מסיכה (=הצלת נפשות), על מנגנוני זהירות משמעותיים אחרים כן מקפידים אצל קוראי 'הפלס'? האמנם?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 7:26 pm

נוטר הכרמים כתב:הרב פ"ת, ישנם הרבה דברים סתומים ובלתי מובנים בהודעתך, ויכולני להמשיך את הויכוחים 'עד עלות השחר'.
תם ולא נשלם. איני מוצא טעם ותועלת בצורה כזאת. הבוחר יבחר.

הרב לעולם יהיה אדם, על נושא חבישת המסכה התייחסתי רבות לאורך הדיון,

הרב הנוטר
עצתי לך מלב אל לב: אל תקרא 'יתד', ודאי שלא בכל יום.
לפי איך שזה משתקף בפורום זה לא מוסיף לך בריאות.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 10 אורחים