מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סכנה להורינו. קורונה

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
יואל שילה

Re: סכנה להורינו. קורונה

הודעהעל ידי יואל שילה » א' מרץ 15, 2020 6:45 pm

כעת אמר לי מישהו מבני משפחת הגרח"ק הקרובה שהסיפור עם הגרח"ק ארך כשעה והסרטון מייצג רק קטע קטן מתוך זמן רב.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » א' מרץ 15, 2020 6:52 pm

זאב ערבות כתב:
יואל שילה כתב:אבא שלי סיפר שבאנגליה הגישה היא הפוכה - להדביק את כולם כדי שכולם יחלו וכך ימנעו את הסבל של הבידוד, ושגם גרמניה בדרך לאמץ את זה.
אמרתי לו שזה מתאים לניצן הורביץ ולתמר זנבגרג - שחופש הפרט הוא גם במחיר 4-5 אחוז תמותה.
וזה כל כך מתאים לגויים הללו לא להגביל את חופש הפרט ועל הדרך בדרך אלגנטית להפטר מזקנים וחולים.
מי אמר אותונזיה ולא קיבל.

זה מה שנקרא חסד לאומים... וכבר היוונים עשו זאת וכעת הארופאים הנאורים ממשיכי דרכם...

תיקון קל: קיימת הוראה נוספת באנגליה - שכל קבוצות הסיכון ישארו בביתם בבידוד! ההגיון הוא כזה, מאחר שמי שלא נמצא בקבוצת סיכון אין סיבה לחשש שידבק בקורנוה כי בכל מקרה יחלים, עדיף שכולם יקבלו ויעברו את הגל ובתוך זמן קצר כולם יחלימו.

זוהי חשיבה לא מובנת?

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » א' מרץ 15, 2020 6:58 pm

למע"כ החברים ההיסטריים:
אילו מספר ההרוגים והפצועים בישראל מן הקורונה היה עומד על כמה אלפים, סביר להניח שאיש לא היה מעז להוציא את אפו מארבע אמותיו.
אלא שבשנת 2018 נהרגו בישראל 316 אנשים, ונפצעו קשה 2166, ואיש לא צייץ.
כי מדובר בסה"כ בנתונים מתאונות דרכים, מה שכנראה לא כל כך מפחיד.

איני מזלזל במאמצים למניעת ההתפשטות, אך מותר לסמוך על הרבנים כאשר הם סבורים כי עדיין לא הגיעה השעה לסגירת החמצן של לימוד התורה דרבים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מרץ 15, 2020 7:04 pm

כנראה אינך מבין במגפות ובהתפשטות נגיפים. היום יש 1000, בעוד כמה ימים עשרת אלפים בעוד שבועיים מאה אלף... תאונות דרכים אינן מדבקות אלא נגרמות בד"כ מחוסר זהירות של נהגים

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 7:06 pm

דעת ותבונה כתב:למע"כ החברים ההיסטריים:
אילו מספר ההרוגים והפצועים בישראל מן הקורונה היה עומד על כמה אלפים, סביר להניח שאיש לא היה מעז להוציא את אפו מארבע אמותיו.

איני מזלזל במאמצים למניעת ההתפשטות, אך מותר לסמוך על הרבנים כאשר הם סבורים כי עדיין לא הגיעה השעה לסגירת החמצן של לימוד התורה דרבים.

על פי ההסרטות שעלו כאן, מדובר פשוט בהפקרות. ואכן אין שום אפשרות לסמוך על הוראות שניתנות באופן שרואים. וזה לא נקרא לסמוך על הרבנים אלא לסמוך על 'כד רגיז רעיא' כמבואר בב''ק. מי ששואל את השאלות בצורה מופקרת ולא נכונה דם הרבים בראשו

ולעצם הדברים שאתה כותב, אז סליחה שאני מזלזל, אבל אתה מדבר בעניני פיקוח נפש בלי לתפוס מה שאתה כותב
ההדבקה היא העלאה בחזקה, וזה אומר שהגדילה היא לא פרופורציונאלית למה שהיה בשבוע האחרון אלא היא תתפוס סדרי גודל אחרים לגמרי
הזמן של ההדבקה בנגיף הוא כעשרה ימים לפני שהבנאדם יודע שהוא נדבק

באיטליה יש מאות מתים בכל יום בממוצע בימים האחרונים, כמה נהרגו בשנה בתאונות דרכים?????

אין שום סיבה לחכות שכאן זה יהיה אותו הדבר
אם לא יטפלו בזה, המתים מקורונה יהיו אלפים בוודאות, זה רק ענין של זמן, וכאשר תתחיל ההתפרצות כבר לא תהיה שום אפשרות להחזיר את הגלגל לאחור אלא רק לספוג את הנזקים כמו שעושים עכשיו באיטליה וכמו שעשו לפני חודש בסין.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 7:09 pm

ולא, לא מדובר בהיסטריה
אנחנו יכולים להיות רגועים לחלוטין אם אכן ננהג לפי הוראות הבידוד ונמנע את התפשטות המחלה, וכמו שהאריך הרב רובין לעיל

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » א' מרץ 15, 2020 7:16 pm

יעקב בורלשטיין כתב:

באיטליה יש מאות מתים בכל יום בממוצע בימים האחרונים, כמה נהרגו בשנה בתאונות דרכים?????

לא ענית על השאלה. אחזור שוב: אם מספר הנפגעים מקורונה בישראל היה כמספר הנפגעים בתאונות הדרכים מידי שנה, ההיסטריה היתה מבהילה. לעומת תאונות דרכים. וזה אומר הרבה על (חלק גדול מ) היסוד הנפשי של הפאניקה העכשווית.

אגב, אם 350 הרוגים זה מספר שאינו מבהיל כל כך, אולי אלפי פצועים קשה הם כן מספר מבהיל? מה קו המדד לפאניקה?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' מרץ 15, 2020 7:18 pm

קרית מלך כתב:
זאב ערבות כתב:
יואל שילה כתב:אבא שלי סיפר שבאנגליה הגישה היא הפוכה - להדביק את כולם כדי שכולם יחלו וכך ימנעו את הסבל של הבידוד, ושגם גרמניה בדרך לאמץ את זה.
אמרתי לו שזה מתאים לניצן הורביץ ולתמר זנבגרג - שחופש הפרט הוא גם במחיר 4-5 אחוז תמותה.
וזה כל כך מתאים לגויים הללו לא להגביל את חופש הפרט ועל הדרך בדרך אלגנטית להפטר מזקנים וחולים.
מי אמר אותונזיה ולא קיבל.

זה מה שנקרא חסד לאומים... וכבר היוונים עשו זאת וכעת הארופאים הנאורים ממשיכי דרכם...

תיקון קל: קיימת הוראה נוספת באנגליה - שכל קבוצות הסיכון ישארו בביתם בבידוד! ההגיון הוא כזה, מאחר שמי שלא נמצא בקבוצת סיכון אין סיבה לחשש שידבק בקורנוה כי בכל מקרה יחלים, עדיף שכולם יקבלו ויעברו את הגל ובתוך זמן קצר כולם יחלימו.

זוהי חשיבה לא מובנת?

יש בזה היגיון רב. הרי אצלנו, אם הווירוס לא ינוצח ע"י הקיץ/מציאת חיסון, כל עוד יהיה אדם אחד נגוע חזרנו לנקודת ההתחלה. משא"כ כאשר רוב האוכלוסיה מחוסנת באופן טבעי אין לווירוס איך להמשיך להתפשט.

שייף נפיק

אין מגיפה!! מי שאמר לטילים וכו'..

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' מרץ 15, 2020 7:26 pm

שמעתי (מאחד שראה הסרטה) שהיום היה רי''מ דרוק אצל הגרח''ק (הוא הוא שאמר שלא יפלו טילים בבני ברק ולא הרהרו אחריו..) איך שאומר לו על המגיפה ואומר לו אין מגיפה!
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב א' מרץ 15, 2020 7:27 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 7:27 pm

דעת ותבונה כתב:
יעקב בורלשטיין כתב:

לא ענית על השאלה. אחזור שוב: אם מספר הנפגעים מקורונה בישראל היה כמספר הנפגעים בתאונות הדרכים מידי שנה, ההיסטריה היתה מבהילה. לעומת תאונות דרכים. וזה אומר הרבה על (חלק גדול מ) היסוד הנפשי של הפאניקה העכשווית.

אגב, אם 350 הרוגים זה מספר שאינו מבהיל כל כך, אולי אלפי פצועים קשה הם כן מספר מבהיל? מה קו המדד לפאניקה?

התשובה היא ממש פשוטה
באיטליה לפני שבועיים היו במצבנו כיום פחות או יותר, והם המשיכו הלאה כרגיל, והרי התוצאות לפנינו. מאות מתים ביום
אם אנו נמשיך להתנהג באותה הצורה יהיו גם פה מאות מתים ביום. פשוט מאוד רחמנא ליצלן.

רק כשאנשים יתחילו למות פה בפועל אתה חושב שיגיע הזמן לעשות משהו??!!

ישא ברכה

Re: אין מגיפה!! מי שאמר לטילים וכו'..

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' מרץ 15, 2020 7:29 pm

שייף נפיק כתב:שמעתי (מאחד שראה הסרטה) שהיום היה רי''מ דרוק אצל הגרח''ק (הוא הוא שאמר שלא יפלו טילים בבני ברק ולא הרהרו אחריו..) איך שאומר לו על המגיפה ואומר לו אין מגיפה!

מפורסם שהרב שך התנגד לכך בכל תוקף, והודיע שכולם חייבים לציית להוראות כוחות הביטחון.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' מרץ 15, 2020 7:41 pm

יעקב בורלשטיין כתב:
ולעצם הדברים שאתה כותב, אז סליחה שאני מזלזל, אבל אתה מדבר בעניני פיקוח נפש בלי לתפוס מה שאתה כותב
ההדבקה היא העלאה בחזקה, וזה אומר שהגדילה היא לא פרופורציונאלית למה שהיה בשבוע האחרון אלא היא תתפוס סדרי גודל אחרים לגמרי

אם לא יטפלו בזה, המתים מקורונה יהיו אלפים בוודאות, זה רק ענין של זמן, וכאשר תתחיל ההתפרצות כבר לא תהיה שום אפשרות להחזיר את הגלגל לאחור אלא רק לספוג את הנזקים כמו שעושים עכשיו באיטליה וכמו שעשו לפני חודש בסין.

ביינתיים אני לא רואה שמספר החולים עולה בקצב הזה, כרגע מדובר על עלייה של כמה עשרות, ובינתיים היום מספר החולים עלה פחות מאשר בפורים.
חשוב לי לציין שאין ספק שעלינו לציית בצורה מדויקת לכל הוראות משרד הבריאות, שהוא כרגע הגוף המקצועי שיודע מה לעשות, ובמיוחד שאין לנו כל אלטרנטיבה מקצועית - ותורנית. אילו הייתי יודע שבבני ברק היה מושב בית דין של רבנים יחד עם אנשי המקצוע, הייתי סומך על כך, אבל כשרואים את ההתנהלות הלא ברורה קשה לסמוך על כך. כי אכן לא נראה שמשרד הבריאות פועל מתוך ערך מסוים ללימוד התורה, מבחינתם זהו דבר שניתן לוותר עליו באופן מיידי בדיוק כמו אירועים חברתיים, אבל אנו שסבורים שיש בזה ערך, בוודאי שזה מוסיף שיקול חשוב לדיון, אבל לא נראה שהיה כאן דיון ברור, הכולל את ידיעת הסיכונים מול כל השיקולים, ודווקא יתכן כי על פי התורה היתה החמרה משמעותית גם בהוראות שנועדו לשמר את יציבות הכלכלה.

ח. רוזנברג

הודעהעל ידי ח. רוזנברג » א' מרץ 15, 2020 7:42 pm

שייף נפיק כתב:שמעתי (מאחד שראה הסרטה) שהיום היה רי''מ דרוק אצל הגרח''ק (הוא הוא שאמר שלא יפלו טילים בבני ברק ולא הרהרו אחריו..) איך שאומר לו על המגיפה ואומר לו אין מגיפה!

זה לא מדויק.
למדתי בת"ת תשב"ר במלחמת המפרץ, וביטלו לנו את הלימודים למרות הוראת/הבטחת הגר"ח, ולמדנו בקבוצות קטנות בבתי התלמידים (אני למדתי בבית הגרצ"ש רוזנבלט, כיום רב העיר).

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 7:45 pm

כרגע, המתים ביממה האחרונה באיטליה למעלה מ300 איש
מי שמתחבר לסגנון סיפורי להבין את המשמעות יכול לקרוא כאן

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' מרץ 15, 2020 7:51 pm

קטונתי מלהביע דעה לגופו של ענין,
אך מי שמביא ממלחמת המפרץ, כנראה לא נולד אז. אני בתור נער בר מצוה זוכר היטב
שדברי הגרח"ק שליט"א הועילו רק בשביל להוריד מעט את ההיסטריה האמיתית שהיתה בציבור (פי כמה וכמה מהאוירה כיום) ותו לא מידי,
אף אחד כמעט לא סמך על זה למעשה. אנשים אטמו חדרים ולבשו מסכות, לפחות בתחילת המלחמה. אח"כ השתנתה המדיניות כי ראו שאין שימוש בנשק כימי.

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » א' מרץ 15, 2020 7:53 pm

יעקב בורלשטיין כתב:כרגע, המתים ביממה האחרונה באיטליה למעלה מ300 איש

חסום.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מרץ 15, 2020 7:54 pm

ישא ברכה כתב:

מפורסם שהרב שך התנגד לכך בכל תוקף, והודיע שכולם חייבים לציית להוראות כוחות הביטחון.

מעניין לדעת אם יש מישהו שבאמת מאמין לדברים האלו, נניח שלא יפלו טילים או שלא יהיו חולים וכדומה. יתכן שבימי החזון איש שכל בני ברק מנתה מספר מועט של תושבים שכולם הכירו זה את זה ויתכן מאוד שכולם היו יראי שמים... אך לאחר הסרטונים שראינו בשבוע שעבר על ההתפרעויות וכבר כתבתי במקום אחר מה אמר הרב שך על חוסר הצניעות ברח' רבי עקיבא האם ניתן לסמוך על ההבטחות.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 7:55 pm

שמואל שלומוביץ כתב:

חסום.

זה פרוג
כנראה שיש לך חסימה קבוצתית כל שהיא

שבע

הודעהעל ידי שבע » א' מרץ 15, 2020 7:59 pm

שמואל שלומוביץ כתב:

ליל ז' ניסן תשצ"ה.

חרש חרש חמקתי לביתה של סבתי. נר נשמה דלק על המזנון, ועיניה האדומות כמו גם ספר התהילים הרטוב, הוכיחו לי שגם חמש עשרה שנה אחרי הפטירה, היא לא התנחמה על סבי זצ"ל.

פניה אורו כשהיא ראתה אותי. "הכנס, נחומי. שב כאן, תברך 'מזונות' על העוגיות לעילוי נשמת סבא, נחום בן ר' יוסף".

מאז שאני זוכר את עצמי, סבתא התייחסה אליי באופן מיוחד. בכל זאת, אני הנכד הראשון שקרוי על שם בעלה.

עד היום פחדתי לשאול את סבתא על נסיבות מותו של סבא נחום. כשפעם שאלתי את אימי, היא השיבה לי כשפניה מתקדרות "זה בגלל הקורונה, נחומי שלי", והרגשתי שהיא מתחמקת מהסבר. לא הבנתי מה זאת הקורונה הזו, חשתי שמסתירים ממני משהו, אולי בגלל רגשות אשמה, או משהו דומה.

אך היום, כשאני מתקרב ליום ההולדת החמש עשרה, החלטתי שאני צריך לדעת בדיוק מה ארע לסבא שאני קרוי על שמו. לא אתן לסובב אותי יותר.

לאחר שבירכתי בכוונה, וטעמתי מהעוגיות הטעימות, ניגשתי נחוש למשימה, ופתחתי בשיחה.

"סבתא, אני חושב שכבר גדלתי, ומותר לי לדעת בדיוק איך נפטר סבא, ולמה זה כל כך סודי".

לרגע הסתכלה עלי סבתא במבט מופתע, אך כשראתה את הזיק הנחוש בעיני, הבינה שאני לא הולך לסגת מהמטרה, והחלה לספר בטון שקט:

"היה זה לפני חמש עשרה שנים. בסין הרחוקה החל להתפשט וירוס לא מוכר, שמיד זוהה בשם 'קורונה'. הוא התפשט במימדים אדירים, ותוך שבועות ספורים הדביק כבר למעלה ממאה אלף איש ברוב מדינות העולם".

"במדינת ישראל שר הבריאות היה שר חרדי בשם ר' יעקב ליצמן. הוא חזה למרחוק, והורה על הכנסה לבידוד של כל מי שחזר מהמדינות הנגועות בנגיף, כדי שההדבקה בארצנו הקטנטונת תהיה מינימלית. אלא שדבר לא הועיל, והוירוס כמובן הגיע אלינו. צעדי המנע התחילו בדברים קטנים, אך מהר מאד הורו ראשי המדינה על השבתה טוטאלית של כל מוסדות החינוך, ואיסור התקהלות של יותר מעשרה אנשים".

"אלא שבציבור החרדי האדישות שלטה ברמה. בתי הכנסת והשטיבלאך רק הפכו לעמוסים וצפופים יותר, כשכל אלו שהורגלו לקום מוקדם בשל עבודתם, הקיצו בשעות מאוחרות מחוסר עבודה. רחובות רבי עקיבא ומלכי ישראל היו עמוסים לעייפה בנשים שניצלו את החופשה הכפויה לקניות לפסח ולכל ימות השנה. בידוד? איסור התקהלות? למי אכפת?!"

"גם מוסדות החינוך לבנים, ישיבות, כוללים, המשיכו לפעול כסדרם, כשהמנהלים מורידים מעצמם כל אחריות. אחרי הכל, הרי מי שהגיע מחוץ לארץ נמצא בבידוד, לא?! אף אחד לא חשב על אלו שכבר נדבקו בנגיף ואינם מודעים לכך, שהם הולכים ומדביקים כמויות עצומות של אנשים".

"הכל היה נראה טוב ויפה, כולם נהנו מחופשת הפסח המוקדמת, ומצאו את הזמן לספר זה לזה בשטיבל את הבדיחות האחרונות שרצות על חשבון הקורונה".

"ואז התחיל הבום הגדול. מאות אנשים ונשים החלו להרגיש בו זמנית תסמיני מחלה קשה. חום גבוה, השתעלויות והשתנקויות. אנשי מד"א רצו מאחד לשני כדי לאשר את האבחנה של הקורונה, ובתי החולים התמלאו במאות, ואף אלפי חולים, מפה לפה. בכל פעם שהתגלתה אבחנה של חולה קורונה, נשלחו עשרות רופאים ואחיות לבידוד, והמצב בבתי החולים היה קטסטרופלי".

"אתה מבין?" פנתה אלי סבתא בתיה בפנים בוכיות, "כולנו מרגישים אשמים במצב. סבא נחום היה יהודי צדיק. הוא לא קרא עיתונים, וקל וחומר שלא היה חשוף למקורות אחרים. פעמים בודדות הוא היה קורא את המודעות שברחוב. אף אחד לא אמר לו שלא ללמוד ולהתפלל בבית הכנסת. הוא הבין שיש איזה בלאגן בגלל מחלה שמסתובבת, וגם חילקו את המנין לשנים, אבל אף אחד לא עקב לראות שאין יותר מעשרה אנשים בבית הכנסת, מה גם שזה ממש מגוחך, כשיש בשכונה רק בית כנסת אחד, עם מאות משפחות".

"כשהחום שלו עלה, והוא התחיל להתקשות בנשימה, כבר לא היה עם מי לדבר. שעה שלימה התקשרתי למגן דוד אדום! עד שהגיע האמבולנס, התברר שהוא צריך מכונת הנשמה, וזו היתה תפוסה לאנשים צעירים יותר. "את צריכה להבין, גיברת", חיקתה סבתא את מבטאו הרוסי של האח במיון "יש כאן אנשים צעירים יותר, שהחיים שלהם עוד לפניהם, בעלך יצטרך לחכות". והוא חיכה, כן, הוא חיכה. עד הסוף המר". סבתא בלעה את רוקה לרגע, כשפניה שטופות דמע.

"אפילו מניין לא היה בלווייה שלו, מניין! לסבא נחום הצדיק, שלא פספס תפילה בותיקין מימיו, היתה לווייה חטופה, שכמוה התקיימו עוד עשרות בכל יום. לא טהרה, לא תכריכים, שתי שקיות אטומות, ולקבר".

"עכשיו אתה מבין למה אנשים מעדיפים שלא לדבר על זה?!" סיימה סבתא את המונולוג המזעזע.

רעדתי בכל גופי. אני מקווה שאצליח להתאושש מהטראומה שעברה עליי. בכל אופן, נראה שסבתא עדיין לא התאוששה.
נערך לאחרונה על ידי שבע ב א' מרץ 15, 2020 7:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מרץ 15, 2020 7:59 pm

ישא ברכה כתב:
יעקב בורלשטיין כתב:

ביינתיים אני לא רואה שמספר החולים עולה בקצב הזה, כרגע מדובר על עלייה של כמה עשרות, ובינתיים היום מספר החולים עלה פחות מאשר בפורים.
חשוב לי לציין שאין ספק שעלינו לציית בצורה מדויקת לכל הוראות משרד הבריאות, שהוא כרגע הגוף המקצועי שיודע מה לעשות, ובמיוחד שאין לנו כל אלטרנטיבה מקצועית - ותורנית. אילו הייתי יודע שבבני ברק היה מושב בית דין של רבנים יחד עם אנשי המקצוע, הייתי סומך על כך, אבל כשרואים את ההתנהלות הלא ברורה קשה לסמוך על כך. כי אכן לא נראה שמשרד הבריאות פועל מתוך ערך מסוים ללימוד התורה, מבחינתם זהו דבר שניתן לוותר עליו באופן מיידי בדיוק כמו אירועים חברתיים, אבל אנו שסבורים שיש בזה ערך, בוודאי שזה מוסיף שיקול חשוב לדיון, אבל לא נראה שהיה כאן דיון ברור, הכולל את ידיעת הסיכונים מול כל השיקולים, ודווקא יתכן כי על פי התורה היתה החמרה משמעותית גם בהוראות שנועדו לשמר את יציבות הכלכלה.

אתה כותב ביינתיים אני לא רואה שמספר החולים עולה בקצב הזה, כרגע מדובר על עלייה של כמה עשרות, ובינתיים היום מספר החולים עלה פחות מאשר בפורים.
ממש מדהים? מנין מקור ראייתך? יש לך נתונים סטטיסטיים מבתי החולים ומאנשים הנמצאים בבידוד? ממש אמש במוצאי שבת קבלתי הודעה מבן דודי פה במונסי שאשתו הובחנה כחולת קורונה (כבת שבעים, שמה רבקה בת פריידה למי שמעוניין לדעת או להתפלל) היא בבידוד בביתה ואיש כמעט אינו יודע על כך והיא עדיין לא חלק מהסטטיסטיקה ואתה כותב שאתה לא רואה...

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' מרץ 15, 2020 8:09 pm

שאלות תם:
האם ברוב המדינות שמצבם דומה למצב במדינת ישראל הוראות משרדי הבריאות דומות לשלנו, או שמא מקילים או מחמירים יותר?
מביאים כאן את אחוזי התמותה באיטליה, האם כ"ה בשאר המדינות או שבאיטליה האחוזים גבוהים מבשאר המדינות? ואם כן, האם ידועה הסיבה?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' מרץ 15, 2020 8:30 pm

הרב זאב
כוונתי למספרים כפי שהם מדווחים על ידי משרד הבריאות, כעת מדווחים 214 חולים. היום נוספו 20 חולים, והיו ימים שנוספו כמעט 40 ביום.

הרב שש
ההוראות כאן הם חמורות יותר, אבל לבינתיים קצב כאן ההידבקות נמוך יותר, וההנחיות מוכיחות את עצמם.
רוב החולים הם כאלו שחזרו מחו"ל והיו בבידוד, חלקם גם לא פיתחו תסמינים אלא נבדקו מחמת החשד בעקבות חזרתם.
כך שאין ספק שחובת הבידוד לשבים מחו"ל מוכיחה את עצמה.
ארצות הברית עושה את כל הצעדים של מדינת ישראל, אבל הכל מאוחר מידי ומעט מידי, ומעניין לראות את החגיגה שתתפתח שם.

אגב, האם מישהו יודע להסביר מה פשר המורכבות של בדיקת קורנה, במה זה שונה מכל בדיקת מעבדה?

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 8:33 pm

לרב שש
לפי הידוע לי ההבדל המרכזי בין איטליה לשאר ארצות אירופה הוא פשוט בזמן, שבמקרה שם היתה הדבקה מוקדמת יותר

לגבי מדינות אחרות במזרח הרחוק שם נוקטים באמצעים מאוד דרסטיים ובדומה למה שקורה כאן.
נ.ב. גם באיטליה ובמדינות הסמוכות לה כבר נוקטים בצעדים הללו, כך שלהמשיך עם ראש באדמה זה אומר גם לאכול את הדגים המסריחים וגם להתגרש מהעיר

לרב ישא ברכה
כמדומה שזה לא כזה מורכב הבדיקות לקורונה, פשוט לייצר כמויות שכאלו בזמן קצר זה נורא מסובך, וזה רק עוד אספקט למשמעות של העיכוב בקצב ההדבקה
נערך לאחרונה על ידי יעקב בורלשטיין ב א' מרץ 15, 2020 9:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' מרץ 15, 2020 8:44 pm

להעשרת הדיון ולא חלילה להטיל קרירות במצות 'ונשמרתם'.
כמדומני שעוד לא הובא כאן.

האמת על בהלת הקורונה...
דברי טעם מראש המחלקה לרפואה אינטגרטיבית, מרכז דוידוף, בלינסון - ד״ר עופר כספי. מומלץ לקרוא ולהפיץ*
או קי. זה ארוך.
אז אני מביא פה רק את 12 עיקרי הדברים כפי שאני רואה אותם, לא כמומחה למגיפות ולא כמומחה לבריאות ומדיניות ציבורית, אלא כאדם, אזרח ורופא.
*1.* אני לא חושב שיש כאן קונספירציה של מנהיגים לסדר עולמי חדש או של וירוס שברח ממעבדה. נהפוך הוא. יש כאן אובדן עשתונות מוחלט.
בקונספירציה יש תכנית ותכנון (pro-action). באובדן עשתונות יש תגובתיות (re-action). ובבירור נראה שהמנהיגים נגררים אחרי ההמונים (ע"ע סגירת ביה"ס בלחץ ההורים והמורים, ולא בגלל שילדים הם בקב' סיכון).
*2.* הקורונה היא "ברבור שחור" קלאסי (ראה בויקיפדיה תיאורית הברבור השחור של טאלב) ובתור שכזו מה שהאנושות מנהלת כרגע זה - פחדים, ולא עובדות.
*3.* איזו מין מגיפה היא זו ש (א) בסין היא כבר הוכלה (ב) שמתוך 8 מיליארד בני אדם נדבקו 150,000. בשפעת הספרדית של 1918-1919 מתו 50-1000 מיליון בני אדם! פה "רק" 5,000 תודה לאל.
הקורונה אם כן היא פנדמיה (מגפיה עולמית) בהיבט שאיננה לוקאלית אלא גלובאלית, אבל היא בשום פנים ואופן לא איום קיומי.
*4.* כמו בביטוי "בזמן שהאמת גורבת גרביים השקר כבר הקיף את העולם פעמיים" הקורונה היא מגיפה תקשורתית - לא היית יודע עליה בלי התקשורת!
בשונה מהדבר השחור של ימי הביניים שם ראו גופות ברחובות ולא היה צריך כתבים ופרשנים באולפני חדשות ממוזגים שיסבירו מה רואים, פה רוב החולים הם... בריאים.
*5.* יש כאן אם כך אפקט עדר קלאסי של פחד פסיכולוגי ולא חוסר אונים וירולוגי - זה כמו שאנשים מבקרים בבתי קברות ביום (כי רואים שאין כלום), אבל לעולם לא בלילה (כי בחושך כיודע השדים והרוחות עושים מסיבות טראנס...)
*6.* אחוז התמותה הוא מקרה קלאסי של משחק במספרים - ככל שיבדקו יותר אנשים לנגיף (ורובם יהיו נשאים אסימפטומטיים) כך המכנה יגדל, בלי שהמונה (=מתים) יגדל (מאחר ואת המתים לא צריך לבדוק אלא פשוט לספור).
שיעור התמותה מהקורונה זניח מבחינה רפואית - יותר אנשים מתים מזיהומים נרכשים בבתי חולים... מחיידקים אלימים של היומיום שאין לנו אנטיביוטיקה מתאימה עבורם...
מתת תזונה... משבץ מוחי... מאפליה בהנגשה לשירותי בריאות - זכות יסוד של כל אדם באשר הוא!!!
7.* הקורונה היא עוד מקרה קלאסי בו הטפילים המציקים החיים בפרוותה של חיה אחת הם המעדן התזונתי של חיה אחרת. מי זוכר כרגע את משבר הזקנה במסדרון? את ההמתנות של שעות בחדרי המיון? את שאר כשלי המערכת?
במקום זה יש עכשיו הזדמנות למיתוג (branding) מחדש של מערכת הבריאות כהירואית וחומלת (תצלומי קבלת שבת של צוות המקריב את עצמו), כhigh tech (רובוטים המטפלים בבני אדם מרחוק, בעוד שהתור לניתוח קטרקט בבית חולים ציבורי ל"סתם" זקן שאין לו ביטוח בריאות פרטי הוא... שנה)
*8.* כרגיל, כ drive לפעולה (הצפייה ממנהיגים היא להיות ב doing, לא ב being) יש כאן פחד לא רק מהקורונה, אלא גם, ואולי בעיקר, מועדת חקירה עתידית שחלילה תמצא את האחראים כמי שלא עשו מספיק. אז מה עושים? משקיעים ביתר, ב Over.
זו פיזיקה פשוטה - המטוטלת לעולם לא נמצאת במרכז בתחילת אירוע. תמיד היא ב overshoting לאחד הצדדים. רק בסוף היא מתייצבת שוב במרכז.
לדוגמא, ע"פ נתונים רשמיים הושקעו כבר מאות מיליונים במיגון והכנת מתחמים בבתי חולים מפני הקורונה. לא השקעה בתשתית שתשרת את הציבור בעתיד כמקווה- למשל, במיטות טיפול נמרץ עם תקינת אחיות כמו שצריך, אלא במתחמי בידוד פאתטיים עם מערכות ביוב נפרדות...
*9.* במגיפות אין לעולם מנצח - אם עשית את מה שצריך והמגיפה לא תגיע - יגידו שזה בכלל לא בגללך, אלא "נס משמים". אם עשית את מה שצריך ובכל זאת המגיפה מגיעה - יאשימו אותך שלא עשית מספיק.
*10.* הקורבן ב"הא" הידיעה של הקורונה הוא לא המתים, אלא החיים, וליתר דיוק ה- עצמאיים. אנחנו השכירים חיים בדבש = ימי מחלה.
אבל העצמאיים צריכים לשרוד - לא איום תיאורטי (הדבקה בנגיף), אלא מציאות כלכלית ודאית, כאן ועכשיו. במקום לספק ביטחון כלכלי לכולם, גורמים לאנשים ליפול ביג טיים.
*11.* לא למדנו כלום מכלכלה התנהגותית, למרות שכל הידע לכאורה שם! כפי שילד לא גומר מהצלחת כי "אם לא תגמור, יבוא שוטר", כך גם האיום המטופש של "אם לא תשהה בבידוד יבוא שוטר" נדון מראש לכישלון.
אמש דיווחו על 14 תיקים פלילים שכבר נפתחו נגד מי שהפרו צווי בידוד. אני מתערב שמדובר באנשים נורמטיביים. כמוני. כמוך. לא במפירי חוק. אז למה הם לא בבידוד? כי במקום לספק להם גזר (=ביטחון כלכלי) מאיימים עליהם במקל.
אנשים צריכים לפרנס את משפחותיהם. קו עוני אמיתי מוגדר לא על פי הכנסה לנפש, אלא על פי המרחק בין תשלום משכנתא, לבין הוצאה לפועל שתיקח ממך את הבית. פשיטת רגל של משפחה היא תרחיש הרבה יותר נורא ממוות נדיר של בודדים מקורונה.
*12.* בסוף היום, הקורונה היא עוד דוגמא לניהול של אי וודאות. כל אחד מנהל אי וודאות אחרת. יש המנהלים אי וודאות מתוך risk aversion ("למה להסתכן אם לא צריך"), יש המנהלים אי וודאות מתוך אמונה ("הכל בידי שמיים"), ויש כאלו שמקשיבים ל... מומחים.
אבל מומחים כידוע סובלים מאשליית ידיעה, ובעיקר מעודף חשיבות עצמית.
אל תקשיבו להם. גם לא לי. פעלו מתוך אחריות אישית בראיה חברתית. לא מתוך פחד

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מרץ 15, 2020 8:46 pm

ישא ברכה כתב:הרב זאב
כוונתי למספרים כפי שהם מדווחים על ידי משרד הבריאות, כעת מדווחים 214 חולים. היום נוספו 20 חולים, והיו ימים שנוספו כמעט 40 ביום.

כן, את זה אני מבין אך זה מתפשט בכזו מהירות שעד שהנתונים מגיעים הם כבר בפיגור, ומנין לך שידועים להם כל המקרים מכל סיבה שהיא, או שלא מדווחים או שאלה החולים לא מודעים לכך שיש להם. בקיצור עוסקים כאן סתם בניחושים חסרי משמעות וכל מי שחש לנפשו ראוי לו שישמר עד כמה שאפשר ולא ינסה להיות גבור שכבר הרבה חללים הפילה וכשהיו מגפות בעולם לא פסחו בדווקא על היהודים באופן שניתן להוכיח ממנו שאנו לא צריכים להזהר.
דרך אגב לידיעה בעלמה מישהו שאל מדוע הבדיקה לוקחת זמן... ראשית אין עדיין מספיק ערכות בדיקה, שנית אלו שנמצאות יקרות ולוקח זמן עד שמגיעות למעבדה וגדלות על המדגם בכדי שניתן יהיה לקבוע בוודאות.

מנין

הודעהעל ידי מנין » א' מרץ 15, 2020 8:52 pm

נוטר הכרמים כתב:להעשרת הדיון ולא חלילה להטיל קרירות במצות 'ונשמרתם'.
כמדומני שעוד לא הובא כאן.

האמת על בהלת הקורונה...
דברי טעם מראש המחלקה לרפואה אינטגרטיבית, מרכז דוידוף, בלינסון - ד״ר עופר כספי. מומלץ לקרוא ולהפיץ*

מכון דוידסון למדע מפריך את המאמר וממליץ לא להעבירו:

בימים האחרונים רץ בווטסאפ ובפייסבוק טקסט המיוחס לד"ר עופר כספי מנהל היחידה לרפואה אינטגרטיבית בבית חולים בילינסון. כספי הוא רופא פנימי ומומחה לרפואה סינית. בטקסט הוא מתייחס לתגובת משרד הבריאות להתפרצות ולהאם היא מוצדקת. בהנחה שכספי אכן כתב את הטקסט זה מקרה קלאסי של אדם מומחה בתחום אחד שמדבר על נושאים שכלל אינם בתחום מומחיותו. נתייחס לעיקרי דבריו:

כספי תוהה בנוגע למגפה איך זה ש"בסין היא כבר הוכלה" מבלי לגבות מיליוני קורבנות כמו בשפעת הספרדית? ובכן למזלנו הנגיף פחות קטלני, הרפואה התקדמה במאה השנים האחרונות ויש אפשרות לזהות את הנגיף ולאפיין אותו בזמן קצר לפני שאנשים מתים בהמוניהם – וטוב שכך. גם השפעת הספרדית נמשכה "קצת" יותר זמן, מאביב 1918 ועד תחילת 1920, בעוד המגפה הנוכחית איתנו רק כשלושה חודשים. איום קיומי היא לא – אף אחד לא אמר את זה, אבל היא בהחלט עם פוטנציאל לנזק גדול ולא רק בהיבט של קריסת מערכות הבריאות, אלא גם בהיבט הכלכלי העולמי.

כספי תוהה למה חלק גדול מהחולים בריאים. אנחנו מניחים שכוונתו שיש הרבה נשאים א-סימפטומטיים. כמה? לא יודעים. האם אפשר לדעת? אולי בהמשך. מה שבטוח זה שלפי הנתונים ממזרח אסיה אי אפשר לומר שיש הרבה אנשים שנדבקו והם "בריאים". וגם אם יש, האם כדאי לקחת סיכון שידביקו את שאר האוכלוסייה ויהרגו אנשים בריאים חסרי מזל וכן אנשים פגיעים כמו ההורים, הסבים והסבות שלנו ואנשים עם מחלות רקע? לא. אנחנו במאה ה-21 לא בימי הביניים. כספי גם מתייחס לאחוז התמותה וטוען שהוא נמוך יותר מזה שמציגים. אחוז התמותה אכן אפשר לחשב בכל מני דרך, אבל כשאדם מת זה לא משנה לו אם אחוז התמותה היה אחוז אחד ("רק" פי עשרה משפעת עונתית) או שלושה אחוזים. הבעיה היא לא התמותה מהנגיף אלא קריסת מערכות בריאות כתוצאה מהמוני אנשים שיזדקקו לה.

בואו נשחק במספרים. נניח ששיעור התמותה הוא מקל יותר – אחוז אחד. נניח שחולים במקביל 50,000 איש, מצב שמאוד קל להגיע אליו אם אין מגבלות – כולנו ראינו את ההסבר של ראש הממשלה על טור הנדסי, ואנחנו רואים את זה קורה כמעט בכל העולם. אחוז אחד מ-50,000 הם 500 איש שימותו כי נפלו בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה. עצוב, אבל זה לא נגמר שם. למחלה הנגרמת מנגיף קורונה החדש יש שיעור סיבוכים שמצריכים אשפוז בסדר גודל של 19 אחוז, זה אומר שקרוב ל-10,000 איש שצריכים בית חולים במקביל. זה בנוסף לחולים "רגילים" שכבר מאושפזים (חולי שפעת, סרטן, סוכרת התקפי לב ועוד) אין שום מצב בעולם שמערכת בריאות חזקה גדולה ובריאה תעמוד בעודף של 10,000 חולים, לא כל שכן מערכת בריאות עמוסה כמו שלנו. המשמעות של התפרצות קורונה ללא שליטה היא קריסת מערכת הבריאות על כל המשמעויות שלה, כולל הרבה יותר מתים. אם אתם מחפשים דוגמה תציצו לאיטליה, זה בדיוק מה שקורה שם.

לא ניכנס לענייני פוליטיקה כי זה באמת לא המקום שלנו, אבל אנחנו מבקשים מכם – הקשיבו לרשויות הבריאות ועשו מה שהם אומרים. עובדים שם מומחים לאפידמיולוגיה בתיאום עם מומחים בכל העולם. זה "נחמד" שדעה המיוחסת לרופא לרפואה פנימית מסתובבת ברשת, אבל עדיף להקשיב למומחים רלוונטיים, שגם יודעים על מה הם מדברים.

המלצה שלנו – לא להעביר

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' מרץ 15, 2020 8:53 pm

ישא ברכה כתב:הרב שש
ההוראות כאן הם חמורות יותר, אבל לבינתיים קצב כאן ההידבקות נמוך יותר, וההנחיות מוכיחות את עצמם.
רוב החולים הם כאלו שחזרו מחו"ל והיו בבידוד, חלקם גם לא פיתחו תסמינים אלא נבדקו מחמת החשד בעקבות חזרתם.
ארצות הברית עושה את כל הצעדים של מדינת ישראל, אבל הכל מאוחר מידי ומעט מידי, ומעניין לראות את החגיגה שתתפתח שם.

טוב, אם ברוב העולם במצב דומה לשלנו ההוראות קלות יותר, ויש לשער שגם הם יודעים את הנתונים היבשים יותר טוב ממני וממך [אם לא אפשר לשלוח להם קישור לאוצה"ח], יש איזה סיבה הלכתית שאני אשמע דווקא ליענקל ליצמן?

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

Re: מכתבי הרבנים שליט"א בעניין מגיפת הקורונה

הודעהעל ידי פלוריש » א' מרץ 15, 2020 9:00 pm

הנחיות בהלכות טבילה ואישות - מכון פוע"ה

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 15, 2020 9:03 pm

יתכן שברוב העולם לא כ"כ חוששים לחיי אדם יחיד כמו בעם ישראל.

וה' יעזור.

שמש

הודעהעל ידי שמש » א' מרץ 15, 2020 9:06 pm

כי ההנחיות כאן מוכיחות את עצמן. באיטליה אנשים זלזלו בהנחיות והתוצאות הן עגומות מאוד.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' מרץ 15, 2020 9:14 pm

שש ושמח כתב:

טוב, אם ברוב העולם במצב דומה לשלנו ההוראות קלות יותר, ויש לשער שגם הם יודעים את הנתונים היבשים יותר טוב ממני וממך [אם לא אפשר לשלוח להם קישור לאוצה"ח], יש איזה סיבה הלכתית שאני אשמע דווקא ליענקל ליצמן?

ודאי שלא. צריך לראות מה עושים הגויים ולעשות כמוהם, הרי חרדתם לקדושת חיי אדם הגינה עלינו משך כל ההיסטוריה!

באמת הזוי שהנושא כאן הופך ל"דיון". כאילו יש שתי צדדים.
הרי אף אחד לא יכול לטעון שאין סיכון ממשי לאלפי הרוגים כשנלך לקולא, והצד לקולא הוא רק נוחות וכלכלה (נתניהו, שהוא המחמיר הגדול ולא ליצמן אגב, מבין מאוד בכלכלה והיא בראש מעייניו כידוע). אז מבחינת מבט יהודי מה הספק בכלל?

ברור שאפשר לעשות פשעטיל שב"טווח הארוך" כלכלה חשובה גם לתוחלת חיים, אבל המציאות מוכיחה שכל מדינה שכבר חטפה את המכה מחמירה פי עשר מאיתנו, ואם כן זה גם לאכול את הדג המסריח ולגם להיות מגורש מהעיר.

לא צריך נתונים. צריך פשוט שכל ישר ולא יותר.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 9:22 pm

שש ושמח כתב:

כבודו שוגה בהבנת הנקרא
רוב העולם ההנחיות כבר קפדניות, החילוק בין המדינות הוא האם היה להם שכל לעשות זאת בזמן אם לאו

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 9:26 pm

מי שרוצה לראות בעצמו
368 מתים באיטליה
96 מתים בספרד
ושאר מדינות אירופה מתקדמות במדרון
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » א' מרץ 15, 2020 9:35 pm

ברגע שלא עלינו כמה ילדים באיזה כיתה בחיידר ידבקו - גם רבנים שכרגע אומרים להמשיך לימודים בחיידרים ייצאו במכתב ש"ונשמרת מאד לנפשך" וחובה גמורה לציית למשרד הבריאות וכו'
מקווה שלא יהיה מחיר בנפשות וגם כל חילול ה' הנלווה לדבר יוחסך.
ויפה שעה אחת קודם.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' מרץ 15, 2020 9:36 pm

ניצן הורביץ ממרצ פנה ליועמ"ש שיאסור לעקוב אחרי מבודדים עם איכון הסלולרי שלהם, מטעמי פגיעה בצנעת הפרט.

גם זה נראה למישהו כאן "צד" שפוי לדיון, ולא המחשה לפסוק "זובחי אדם עגלים ישקון"?

ואם האדומיים והישמעאלים יסברו כמותו, זה יהפוך כבר ל"שיטה", כי גם הוד מעלת הקיר"ה או הפריץ סובר כמותו?
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב א' מרץ 15, 2020 9:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' מרץ 15, 2020 9:38 pm

דרומי כתב:יתכן שברוב העולם לא כ"כ חוששים לחיי אדם יחיד כמו בעם ישראל.

וה' יעזור.

המדינה כאן נוהגת בזהירות רבה. ומן הסתם הסיבה לכך היא החשיבות הרבה לחיי אדם.
מלבד זאת שהמדינה הזו היא סוצאלית יותר מרוב מדינות העולם המערבי.

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » א' מרץ 15, 2020 10:40 pm

יעקב בורלשטיין כתב:מי שרוצה לראות בעצמו
368 מתים באיטליה
96 מתים בספרד
ושאר מדינות אירופה מתקדמות במדרון
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

בסקירה ברפרוף מלמעלה על תחילת הרשימה הנ"ל נראה כי מבחינת אחוזי התמותה ברוב העולם (מלבד איטליה האומללה) האחוזים נמוכים:
צרפת - קצת יותר מ2%
ארה"ב - פחות מ2 %
שווייץ - הרבה פחות מ 1%
בריטניה - כ 2.5 %
נורווגיה - הרבה פחות מ0.5 אחוז
הולנד - פחות מ2%
שבדיה - פחות מ0.5 %
בלגיה - כ0.5%
דנמרק - כ0.5 %
אוסטריה - כשמינית האחוז
יפן - כ-3%
מלזיה - 0%
קטאר - 0%
יוון - קצת יותר מאחוז
קנדה - פחות משליש האחוז
אוסטרליה (המדינה שאין בה נייר טואלט...) - פחות מ-2%
צ'כיה - 0%
פורטוגל - 0%
פינלנד - 0%
סינגפור - 0%
סלובניה - פחות מ0.5%

ראה שם, שגם בחישוב כולל של העולם כולו, כשסין איטליה איראן וספרד מקפיצות את המספר - האחוזים עומדים על פחות מ4%
סביר להניח שיש המון מקרים לא מאובחנים כך שהחישוב של מתים חלקי מאובחנים הוא נמוך בהרבה.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » א' מרץ 15, 2020 11:03 pm

יפה
על זה אמר רש''י מה תלמוד לומר, היה רבי אלעזר בן עזריה מושלו, משל לחולה שנכנס אצלו רופא, אמר לו אל תאכל צונן ואל תשכב בטחב, (א) בא אחר ואמר לו אל תאכל צונן ואל תשכב בטחב שלא תמות כדרך שמת פלוני, זה זרזו יותר מן הראשון, לכך נאמר אחרי מות שני בני אהרן.

הארצות שראו את איטליה והבינו מה צריך לעשות בשביל למנוע את זה נהנות מאחוזי תמותה נמוכים.

ולא ברור לי הנסיון להסיט את הנושא לאחוזים
המספרים כשלעצמם בעייתיים
ויותר מהכל, אתה פשוט לא מבין את זה שאם אין בידוד ומניעה הגדילה אינה בקצב קבוע אלא בקצב מעריכי, שזה אומר שהקפיצות נהיות גבוהות מיום ליום.

ההתעלמות מגורמי רפואה מוסמכים בכל העולם בטענות שבמקרה הטוב הן עדיין נשארות בגדר ספק פיקוח נפש ובמקרה הרע הן הבל ממש, הוא קלות דעת של ממש.

מצו''ב דבריו של הרב רובין, מקווה שישכנע את אחרוני הספקנים
קבצים מצורפים
מורנו הרב שליטא – אודות הזהירות והשמירה מחולי הקורונה.mp3
(2.27 MiB) הורד 149 פעמים

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' מרץ 15, 2020 11:38 pm

מקדש מלך כתב:
שש ושמח כתב:

ודאי שלא. צריך לראות מה עושים הגויים ולעשות כמוהם, הרי חרדתם לקדושת חיי אדם הגינה עלינו משך כל ההיסטוריה!

באמת הזוי שהנושא כאן הופך ל"דיון". כאילו יש שתי צדדים.
הרי אף אחד לא יכול לטעון שאין סיכון ממשי לאלפי הרוגים כשנלך לקולא, והצד לקולא הוא רק נוחות וכלכלה (נתניהו, שהוא המחמיר הגדול ולא ליצמן אגב, מבין מאוד בכלכלה והיא בראש מעייניו כידוע). אז מבחינת מבט יהודי מה הספק בכלל?

ברור שאפשר לעשות פשעטיל שב"טווח הארוך" כלכלה חשובה גם לתוחלת חיים, אבל המציאות מוכיחה שכל מדינה שכבר חטפה את המכה מחמירה פי עשר מאיתנו, ואם כן זה גם לאכול את הדג המסריח ולגם להיות מגורש מהעיר.

לא צריך נתונים. צריך פשוט שכל ישר ולא יותר.

ממ"נ, אם בתר רופאים אזלינן נלך אחר רוב רופאי העולם, ואם אחר החרדים לקדושת חיי אדם אזלינן, לא ליצמן ונתניהו יחליטו לנו אלא נשאל ת"ח [כמובן אחר שנציג להם את הנתונים בצורה מדוייקת].
ואם להחמיר יותר, למה דווקא 10 אנשים יחד אסור? הרי ברור שאם נאסור התכנסות של 2 אנשים יחד נמעיט את אחוזי ההדבקה הרבה יותר. וע"כ גם אתה מתחשב בשיקולי נוחות וכלכלה, אז מי קבע את הגבול?
[דרך אגב, כמדומני ברור שמבחינה רפואית אם נאסור על רוב האוכלוסיה כינוסים של 5 איש ולחלק קטן נתיר כינוסים של 20 איש הרי התועלת שווה למצב הקיים שאוסרים על כולם כינוסים של 10 איש. וא"כ ע"פ דעת תורה יש לאסור כינוסי חול ל5 איש ולהתיר כינוסי ת"ת ל20 איש]
ובאמת אין לי דעה בזה, רק נראה לי הזוי לסמוך על נתניהו וליצמן כשאין להם שום נתונים סודיים שא"א להסביר אותם לת"ח ממוצע.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 15, 2020 11:42 pm

ברור שיש כאן דברים שהם בבחינת למיגדר מילתא על הציבור, ומסתבר שכל יחיד בפני עצמו אינו מסתכן בהם.

אלא שהורו לנו חז"ל: "אל תפרוש מן הציבור".

[והוא כדוגמת חובת ההצבעה בבחירות (לדעת רוב מנין ובנין של גדולי ישראל בדור הקודם ובדור זה), שפשוט הדבר שאם איש אחד נמנע מהצבעה לא יקרה שום נזק, והחובה היא על הציבור כולו, אלא שמי יכול להשתמט ולומר שהוא לא חלק מה'ציבור'. ודוק].

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 32 אורחים