מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סגירת בתי כנסיות. גלה כבוד מישראל. שבת משוש תשב"ר

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
ביקורת תהיה

Re: סגירת בתי כנסיות. גלה כבוד מישראל. שבת משוש תשב"ר

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ב' מרץ 30, 2020 12:26 pm

..
נערך לאחרונה על ידי ביקורת תהיה ב ב' מרץ 30, 2020 4:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ב' מרץ 30, 2020 12:32 pm

אני כשלעצמי חשבתי [ואיני יודע אם זו כוונת השי"ת],
שאולי הקב"ה רוצה שאנו נרגיש בזעיר אנפין את מה שהוא מרגיש כבר אלפיים שנה.

שמעתי אנשים שטוענים שהמשיח כעת חייב לבוא. [והגדיל אחד ואמר שזה לא בגדר "אחישנה" אלא בגדר "בעיתה"].
וכל כך למה?
כי הם בבית כלואים כבר שבועיים!

והרי השכינה בגלות מכל בחינה שהיא כבר אלפיים שנה, וכמה באמת איכפת להם?

ודאי שהמשיח יבא בעת שהקב"ה יחליט. אבל לומר שזו סיבה מכריעה?
והרי עד היום המצב היה גרוע מאד כך שכמעט כל ענין הקורונה לא מעלה ולא מוריד יחסית לגודל החורבן.
נערך לאחרונה על ידי ישראל אליהו ב ב' מרץ 30, 2020 12:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 12:35 pm

דברים כדרבונות.

בהמשך לזה חשבתי על הסבא והסבתא שראו את נכדיהם לאחרונה בפורים ונפשם יוצאת מגעגועים ובדידות וכו'.

והנה כמה הקב"ה מתגעגע ומצפה כביכול ל'בנים שגלו מעל שולחן אביהם'!

ויש את הניגון המפורסם על 'קול ביער' מאת השפאלער זיידע זי"ע שממחיש געגועים אלו: "בניי בניי להיכן הלכתם"

וה' יעזור שבניסן זה עתידין להיגאל וכל הבנים יחזרו לאביהם שבשמים בירושלים הבנויה

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' מרץ 30, 2020 12:51 pm

יעקב בורלשטיין כתב:הרב עתניאל
לא נעים הצורה שבה אתה מדבר
על כל פנים
אלו הן העובדות, ואין טעם להתכחש אליהן
הקב''ה סגר לנו את כל המוסדות

לטעמי, לא נעים הצורה בה אתה מדבר על עם ישראל, ובפרט בעת הזאת שאנו זקוקים לראות כל יהודי בעין טובה.
הקב"ה סגר את המוסדות זה עובדה!
שהקב"ה אינו מרוצה מאתנו זה פרשנות (לטעמי המעוותת) שלך.
יחי ההבדל הקטן...

ואחזור שוב, אם אתה רואה את הפרשנות שלך כ'עובדה', ש'אין טעם להתכחש אליה'. אז כנראה אתה רואה את עצמך כמיצג את 'יודע דעת עליון'...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 12:53 pm

אגב, מסתובבת עכשיו אימרה כזו:

"העולם סגור לצורך שיפוצים"...

ואולי גם בנושא בתי הכנסת אפשר איכשהו להבין זאת

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ב' מרץ 30, 2020 1:07 pm

עתניאל בן קנז כתב:מישהו בעבר ייחס לעצמו ש'יודע דעת עליון'.
תיקון טעות: בלעם אכן ידע דעת עליון.

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ב' מרץ 30, 2020 1:16 pm

ישנם אכן שתומי עין...
שלא יודעים להבחין בין מי שרוצה בקללת ישראל ובמיתתם, לבין מי שרוצה ופועל ללא לאות למען חייהם של ישראל הדבקים בה' אלוקיהם.
קוראים לעצמם אנשי ביקורת אבל לא מסוגלים לקבל אותה.. וחבל.
אני לא בטוח שר' יעקב צודק בביקורת ובפרשנות שלו, אבל אני מטה אוזן לדעת אם אכן כן אם לאו. ולא רואה שום טעם לדחות את הדברים בקש, כאילו מישהו דרך לי על הרגל בטעות.
אני כן בטוח שר' יעקב עשה כאן פעולה גדולה וחשובה למען חייהם של רבים מישראל. ועל כך יש להחזיק לו טובה.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ב' מרץ 30, 2020 1:20 pm

כִּי תָבֹאוּ לֵרָאוֹת פָּנָי.. גַּם כִּי תַרְבּוּ תְפִלָּה אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ (ישעיה א, יב - טו).
הפעם זה כפשוטו ממש: מי שבא להרבות תפילה בהתאסף עם - הדם על ידיו!

עובדיה חן

Re: סגירת בתי כנסיות

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' מרץ 30, 2020 1:22 pm

שמחו כתב:
עובדיה חן כתב:פסק הרב בונים זילברברג [רב שיכון ה' בני ברק] :כל המתפלל בציבור, בעת הזאת [בבני ברק] תפילתו תועבה.[הוא עצמו גר מעל ביכנ"ס וגוער בבאים להתפלל ברחבת החצר].

הוא צריך לחזור ולהתפלל פעם שניה?
את"ל שצריך להתפלל פעם שניה, האיך יהיה הדין כשאותו אדם הלך מב"ב לעיר אחרת שמותר בה להתפלל במנין, האם יוכל לתקן תפילת התועבה ע"י תפילה במנין בעיר אחרת?

ניתן לשאול את הרב בונים בטלפון 035740395

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' מרץ 30, 2020 1:37 pm

שמואל שלומוביץ כתב:ישנם אכן שתומי עין...
שלא יודעים להבחין בין מי שרוצה בקללת ישראל ובמיתתם, לבין מי שרוצה ופועל ללא לאות למען חייהם של ישראל הדבקים בה' אלוקיהם.
קוראים לעצמם אנשי ביקורת אבל לא מסוגלים לקבל אותה.. וחבל.
אני לא בטוח שר' יעקב צודק בביקורת ובפרשנות שלו, אבל אני מטה אוזן לדעת אם אכן כן אם לאו. ולא רואה שום טעם לדחות את הדברים בקש, כאילו מישהו דרך לי על הרגל בטעות.
אני כן בטוח שר' יעקב עשה כאן פעולה גדולה וחשובה למען חייהם של רבים מישראל. ועל כך יש להחזיק לו טובה.

אולי תסביר לי מה הקשר בין הפעולות הגדולות שר' יעקב עשה, לזכותו לפרשן את הקב"ה שאינו מרוצה מאתנו...

ביחס להשמר על הבריאות, כולנו חייבים.
ביחס לחשבון הנפש, כל אחד יעשה זאת לעצמו, ואל יכה על חזה זולתו.
פלוני מחליט שהקב"ה אינו מרוצה מבתי כנסיות שלנו, חד וחלק, ואם באים לדחות דבריו, אז כבר נחשבים כ'לא מסוגלים לקבל בקורת וחבל'.
אילו היה כאן איזה בקורת ענינית על פרט מסוים, אפשר לדון בו לכאן או לכאן.
אבל סתם לצאת בהכללה בומבסטית שהקב"ה אינו מרוצה. זה לא בקורת! זה מי שמינה את עצמו למנהל חשבונות של הרבש"ע.

אילו הדברים היו יוצאים מאת גדולי ישראל, ניחא. אבל ניק מסוים בפורום - יהיו זכויותיו רבות - רשאים אחרים לדחות דבריו...

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ב' מרץ 30, 2020 1:48 pm

ורשאים אחרים לומר שלא נכון לדמותו לבלעם בן בעור,

לא ראיתי בהודעותיך והודעות חבריך דחיית הדברים או דיון בהם אלא סתימת פיות.
(וכמובן חברין אחרים הם שעירבו כאן בין התחומים).
אני לא מבין מה נורא כ"כ אם אחד החברים כותב את הרגשת ליבו על המצב.
לא לגיטימי?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 1:55 pm

ראוי לציין שלמעשה היו דברים מעולם, וידוע לי על מקרים שהיו נראים כעין 'מגיפה' - לאו דוקא במובן הספציפי המדובר עכשיו, אלא שבזמן קצר נלב"ע כמה יהודים וכו' - והיו מגדולי ישראל שקישרו את זה עם הזלזול בכבוד בית הכנסת וזה שמדברים באמצע התפלה וכו'.

והזמן ללמד זכות על ישראל, ובוודאי די ומספיק במה שהיה עד כה ומכאן ואילך יהיה אך טוב וחסד אכי"ר.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' מרץ 30, 2020 1:56 pm

אפרקסתא דעניא כתב:אינני יודע מה הקב"ה רוצה. אני רק מרגיש רצון לבכות (וקצת גם בוכה), שזה כנראה היום הראשון מזה אלפי שנה, שלא נשמעה בעולם הקריאה: יהא שמיה רבא מברך לעלם ולעלמי עלמיא!
ודמוע תדמע כל עין.

א"צ להגזים ישנם עדיין מניינים (ב'קו ההלכה' ניתן לשמוע תפילות ממלון דן בת"א..).

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ב' מרץ 30, 2020 2:08 pm

האם אתה יודע זמני התפילות שם? ברצוני להתפלל באותן שעות.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: סגירת בתי כנסיות

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מרץ 30, 2020 2:10 pm

חלמישצור כתב:הוראת הרב אדלשטיין.

חלמישצור כתב:
לאור התפרצות המחלה בעירנו, ד' ירחם וישלח דברו וירפא את כל החולים, הוחלט ע"ד רבותינו שליט"א מרן שה"ת הגר"ח קניבסקי שליט"א ומרן רה"י הגרי"ג אדלשטיין שליט"א, שישי להחמיר את אמצעי הזהירות, ואין לקיים כלל מנינים לתפילה גם לא במקומות פתוחים. וכמו"כ אסור ללמוד בבתי כנסת ובתי מדרש, רק כ"א ילמד בביתו.

מכתבו של פרופ' מיטשל שוואבר, מנהל היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות, "יהודי שומר מצוות המתפלל תדיר במניין" (כלשונו), לרב אדלשטיין
1.png
1.png (190.76 KiB) נצפה 8595 פעמים

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ב' מרץ 30, 2020 2:10 pm

שמואל שלומוביץ כתב:ישנם אכן שתומי עין שלא יודעים להבחין.
שׂכוי שניחן בבינה יודע להבחין בין יום ובין לילה.
ביקור אחים – יום, ביקור מורים – לילה.
עָוֹן גָּדוֹל הוּא לְבַזּוֹת אֶת הַחֲכָמִים אוֹ לִשְׂנֹאתָן. לֹא חָרְבָה יְרוּשָׁלַיִם עַד שֶׁבִּזּוּ בּוֹ תַּלְמִידֵי חֲכָמִים, שֶׁנֶּאֱמַר: 'וַיִּהְיוּ מַלְעִבִים בְּמַלְאֲכֵי הָאֱלֹהִים וּבוֹזִים דְּבָרָיו וּמִתַּעְתְּעִים בִּנְבִאָיו'; כְּלוֹמַר, בּוֹזִים מְלַמְּדֵי דְּבָרָיו. וְכֵן זֶה שֶׁאָמְרָה תּוֹרָה 'אִם בְּחֻקֹּתַי תִּמְאָסוּ' – מְלַמְּדֵי חֻקּוֹתַי תִּמְאָסוּ.
וְכָל הַמְבַזֶּה אֶת הַחֲכָמִים - אֵין לוֹ חֵלֶק לָעוֹלָם הַבָּא, וַהֲרֵי הוּא בִּכְלַל 'כִּי דְבַר יְיָ בָּזָה'.
נערך לאחרונה על ידי ביקורת תהיה ב ב' מרץ 30, 2020 2:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' מרץ 30, 2020 2:13 pm

אפרקסתא דעניא כתב:
שמש כתב:
אפרקסתא דעניא כתב:אינני יודע מה הקב"ה רוצה. אני רק מרגיש רצון לבכות (וקצת גם בוכה), שזה כנראה היום הראשון מזה אלפי שנה, שלא נשמעה בעולם הקריאה: יהא שמיה רבא מברך לעלם ולעלמי עלמיא!
ודמוע תדמע כל עין.

א"צ להגזים ישנם עדיין מניינים (ב'קו ההלכה' ניתן לשמוע תפילות ממלון דן בת"א..).

האם אתה יודע זמני התפילות שם? ברצוני להתפלל באותן שעות.

קו ההלכה הספרדי - 3030* או 0737860860 שלוחה 5 ואח"כ 0.
שחרית - 8:00 קרבנות, הודו - 8:15.
מנחה - 18:30, ערבית - 19:20.

נוטר הכרמים

Re: סגירת בתי כנסיות. גלה כבוד מישראל. שבת משוש תינוקות של בית רבן

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' מרץ 30, 2020 2:30 pm

פילווישוק כתב:
יעקב בורלשטיין כתב:יש הבדל בין לתלות במשהו, לבין לראות מה קרה.
הקב''ה סגר לנו את כל המוסדות, זה אומר שהוא לא מרוצה מהם. מדוע? בזה לא באתי לגזור כלום, אלא רק לציין את עצם העובדה.

הרב יעקב שליט"א,
בטרם אפתח - הנני להביע את הערכתי ואת הערצתי אליך על ההשקעה האדירה שלך בשבועות האחרונים להחדיר את גודל הסכנה וחובת הזהירות, מה שנראה כ"כ פשוט לכל בר דעת, אך כפי הנראה - חלק מן הגזירה כאן היא 'משיב חכמים אחור ודעתם ישכל'. יהי חלקי עמך!
באשר לנושא החדש שאתה מעלה - פרשנות רצון ה' בקשר לגזירה - יש צדק בכך שכל אחד יבדוק לעצמו מה רוצה הקב"ה ממנו ומה עליו ללמוד מן המאורעות. אך כמובן שאין לקבוע מסמרות בדברים כאלה - זאת יכולים לעשות גדולים מאיתנו.
ולעצם העניין, כבן להורים מחו"ל שחלו בקורונה [ובחסדי שמים מרובים מחלימים בימים אלו, ולא נותר אלא חולשה ב"ה] וכמי שיש לו קרובי משפחה ברחבי העולם הנמצאים במוקד האירועים הקשים [ידיד נפש של אבי מורי נלב"ע, כמה מקהילתו בטיפול נמרץ ר"ל, בן דוד ר"מ בישיבה בחו"ל כבן 50 נפגע בליבו מחמת הקורונה ללא מחלת לב קודמת! והושתל בו קוצב לב, אחיו מונשם...], אבי ציוה עלי לא לצאת לתפילות כלל, למרות שיש אצלנו מקומות שמתפללים לפי ההנחיות.
אכן, מר"ח ניסן אני מתפלל בבית, הילדים בבית, אין עבודה וכו', ואני רוצה לשתף אותך ואת שאר החברים כאן שיחיו בבריאות, בתופעה מיוחדת במינה שקורה אצל רבים [כך שמעתי גם אצל אחיי הנמצאים בחו"ל]. אני מבקש לדייק, אני לא מתכוון להביע ביקורת כלשהיא על מוסדות החינוך, וברשותך אני חולק על קביעתך שאין נח"ר לרבש"ע ח"ו ממוסדות הלימוד ובתי מדרשות.
המוסדות מצויינים, בתי הכנסיות ובתי המדרשות מלאים תורה ותפילה בצורה מפליאה, מה גם בדור עני זה, ואין נח"ר להקב"ה יותר מכך.
אלא מאי? יש בעייה אצלנו! אנחנו לא אשמים בכך כנראה, אבל המציאות של היום הפכה להיות שאת החינוך משאירים למוסדות. חינוך של מוסד ככל שיהיה מעולה - זה לא חינוך של אבא ואמא שיש להם זמן להקדיש ורוגע. חינוך בכיתה של 30 ילדים - זה לא יכול להיות חינוך פרטני עם תשומת לב לכל ילד.
הקב"ה הכניס אותנו הביתה עם הילדים. לא רצים לשום מקום, יש זמן. נכון צפוף, צריך לאלתר חוויות ומשחקים, אבל זה בר ביצוע.
לראשונה יש לי זמן להקדיש לכל אחד מהבנים, ללמוד משהו שונה, מאתגר/מעניין, כשאני רגוע והוא מבחין שאני לא מסתכל על השעון. מתפללים ביחד - וכל המשפחה לומדת תפילה מהי. אומרים תהלים לרפואת החולים. בערב ר"ח - עצרת תפילה בבית, פרקי התהלים ואבינו מלכנו פסוק בפסוק, חווייה שלא היתה כמוה בתוך הבית. [כן, האבא ניגש לעמוד, וכשהוא מתחיל לחשוב על ההורים שלו, על מכרים וידידים בחו"ל שהלכו לעולמם באותו היום!!! הוא לא מתבייש להוריד דמעות]. לענ"ד, זו הזדמנות חינוכית שלא היתה כמוה.
שמעתי מאח הגר בארה"ב, בנו היה זקוק לטיפול רגשי, אך הטיפולים לא הועילו. אחרי שבועיים של הסגר עם ההורים ובלי לימודים, שמו לב שהבעייה נפתרה מאליה!!
ר' יעקב היקר! אני שוב מתנצל על שאני חולק עליך. הגזירה נוראה וקשה. אבל זה לא עונש. הקב"ה לא מעניש אותנו, הוא מחנך אותנו!
וההבדל הוא, חינוך צריך להיות כזה ש'גם כי יזקין לא יסור ממנו'. את החינוך הזה צריך להפנים, וכאשר בעזרת ה' בקרוב נחזור לכוללים ולישיבות, נשוב לחיידר ולבית יעקב, ואנו ההורים שוב נהיה עסוקים עם פרנסה ושמחות וכל מיני דברים חשובים מאוד שלאחרונה גילינו שמסתדרים מצויין בלעדיהם - נזכור את החינוך שהקב"ה ברב טובו וחסדו העביר אותנו, נזכור מה באמת חשוב ואיך הצורה הטבעית של בית יהודי. בטוחני שאז גם המוסדות שלנו הנפלאים ישתפרו לאין היכר.
הבה נהפוך את הקללה לברכה - כי ברור שה' רוצה להביא אותנו רק ברכה, ובנו הדבר תלוי!!

כבר מזה ימים אני נמנע מלחוות דעה ממבוכה ומבלבול.
מאחר שגם אני משתדל מאוד מאוד שלא לצאת מביתי, אני מהרהר הרבה על המצב ועל תפקידנו.
בראש ובראשונה, אימצתי לעצמי את הגישה שאכן (כמעט) כולם מתכוונים לטובה, אלו שמיהרו להתריע ולסגור,
ואלו שהתמהמהו בכך מאחר ששמעו לקול רבותיהם,
רובם של האנשים לא פעלו מתוך כוונת ניצוח או זלזול.
היה חוסר מודעות, ועוד גורמים, מובנים בהחלט למי שמעוניין להבין ולהכיל,
ואינו מנסה להפיל את המצב על מישהו.

עם זאת, קשה שלא להצטרף בהתלהבות לדברים המצוטטים,
הן בתחושת הנשיאה בעול והתפילות,
הן בלקיחת המצב למקום של בנין והתקדמות,
חינוך תרתי משמע, של עצמנו ושל ילדינו,
ואכן מי שישים לבו ויפנה אותו לכך,
יתחנך היטב בהרבה מובנים, ויש הרבה מה להוסיף.

בכל אופן, תודה רבה.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' מרץ 30, 2020 2:36 pm

[58]אז_נדברו_ויקרא.pdf
(160.14 KiB) הורד 203 פעמים

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' מרץ 30, 2020 2:46 pm

1.png
1.png (190.76 KiB) נצפה 8523 פעמים

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' מרץ 30, 2020 3:01 pm

מכתב הגר"ר ערוסי (ובעיקר התאריך שבראשו):
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2020-03-30 at 14.31.08.jpeg
הרב ד"ר רצון ערוסי
WhatsApp Image 2020-03-30 at 14.31.08.jpeg (73.2 KiB) נצפה 8507 פעמים

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ב' מרץ 30, 2020 3:06 pm

פילווישוק כתב:הנני להביע את הערכתי ואת הערצתי על ההשקעה האדירה בשבועות האחרונים להחדיר את גודל הסכנה וחובת הזהירות, מה שנראה כ"כ פשוט לכל בר דעת, אך כפי הנראה - חלק מן הגזירה כאן היא 'משיב חכמים אחור ודעתם ישכל'.
סמאל הוא שנשלח משמים לסמא עיני חכמים ולסכל דעתם.
נערך לאחרונה על ידי ביקורת תהיה ב ב' מרץ 30, 2020 5:02 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' מרץ 30, 2020 3:09 pm

ביקורת תהיה כתב:אף אני סמאל מצטרף....

תלמוד בבלי מסכת סנהדרין דף קב עמוד א
אמר אביי: ברית כרותה לשפתים, שנאמר אחאב עבד את הבעל מעט יהוא יעבדנו הרבה.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' מרץ 30, 2020 3:21 pm

אני רוצה לכתוב מעשה שאירע עימי בפורים. איני יודע אם ראוי לכותבו אם לא.
אבל אולי יהיה לתועלת בשנים הבאות, להסיר מכשול מבת עמי.

בפורים התפללתי מנחה בבית כנסת בעיר בני ברק (איני בני ברקי, אך נסעתי לשם). למראה החרדה ראיתי שיכורים כלוט נכנסים, צועקים ועושים צחוק מהתפילה.
אחד הגדיל לעשות וצעק לחזן, שעמד כיאות לפני א-ל גדול ונורא, "מה אתה מתפלל כך, פורים היום".

לאחר מכן ניגש שיכור, פתח סידור והחל מתפלל שמונה עשרה בליצנות, כשהוא הולך ממקום למקום, צועק חלק בקול רם וכדומה. ומספר שיכורים מחרים מחזיקים בצעקות באמצע חזרת הש"ץ.

מה אומר ומה אדבר, לראות שיכור מתמוגג בדמעותיו לפני קונו הוא דבר אחד (אם כי גם בזה ישנה בעיה הלכתית), ואילו לראות שיכורים כאלו, הרי זו המחשה לדברי הגמרא "כעובד עבודה זרה".

ואני רעדה אחזתני, ורציתי לצאת מאותה מאורת פריצים, אבל שתקתי, עד שהתפוצצתי וצעקתי עליהם שכתוב בגמרא שהם כעובדי עבודה זרה. ומה צעקו לי בחזרה? "למה עבודה זרה, שפיכות דמים!". ולא היה ימים מועטים...

כתב כאן הרב "החושב", ש"מלומדה" הוא ביהרג ואל יעבור. ויש לשום על לב שהתפילה אינה טקס יומיומי אלא מצוות ה'. ויותר מכך עמידה לפני המלך, מלך מלכי המלכים, לעשות רצונו ולהתרצות בפניו. קו מחבר בין השיכור שחייב להתפלל בצורה מחרידה, לבין הזקן הנדחק עם כסא גלגלים במניין מאולתר.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » ב' מרץ 30, 2020 3:47 pm

הדברים שעלו כאן כביכול כיניתי את גדול הדור כד רגיז רעיא הינם הוצאת שם רע. דברי היו אמורים על צורת השאלה ועל השואל ששאל בצורה לא ראויה, וחס לי מלזלזל בחכמי ישראל.
אפשר לראות זאת בהודעותי, שכמעט ולא נערכו בשבועיים האחרונים (ובשונה מהרבה הודעות)

לעצם הדברים, אני רואה שנהיה כאן ויכוח גדול על המשמעות של האירועים שבהחלט אין לי בו ענין כרגע, מכיוון שכעת אנו צריכים להיות מרוכזים במעשי ההשתדלות הנצרכים ולכן אפרוש מהדיון.

שבע

הודעהעל ידי שבע » ב' מרץ 30, 2020 4:28 pm

פורסם כעת:
מנהל מוסד חרדי בירושלים התגלה היום (שני) כחולה בנגיף הקורונה, ובעקבות כך, עשרות מאנשי הצוות החינוכי והתלמידים שהיו בקרבתו - ייכנסו לבידוד. מדובר בתלמוד תורה לגילאי 13-6 שלמרות ההנחיות של משרד הבריאות המשיך בשגרת הלימודים עד יום שלישי שעבר.

בהודעה לתלמידים, מנהל המוסד טען כי גם בזמן שהמוסד היה פעיל הקפיד מאוד "על חיטוי ידיים ומשטחים ומרחק גדול של שני מטרים מאנשים" ולדבריו נמנע ממגע לחלוטין. עם זאת, הוא הסביר כי "לפי כללי משרד הבריאות כל מי שהיה במחיצתי - חייב להיכנס לבידוד". בהודעה הוא הביע תקווה כי "נעבור את זה מהר בלי עוד מקרים של הדבקות" וביקש "מכל ילד וילד ומהוריהם להזכיר אותי בתפילה לרפואה שלימה". הצוות והתלמידים שמחויבים בבידוד הוא למשך שבוע, זאת לאור העובדה כי הפעם האחרונה שהמנהל בא במגע עם התלמידים הייתה ביום שלישי שעבר.

ההוראה למנהלי המוסדות להמשיך בשגרת הלימודים, תוך הקפדה על עשרה תלמידים בכל קבוצה במרחק של שני מטרים אחד מהשני, ניתנה גם לאחר שמשרד הבריאות הוציא צו שאוסר זאת. משטרת ישראל ניסתה לאכוף את הצו, ובין היתר, גם הגיע למוסד של אותו מנהל שאובחן כחולה בקורונה, איימו להטיל עליו סנקציות, אך הוא הודיע אז לצוות החינוכי כי הלימודים יימשכו כרגיל, בהתאם להנחיות.

המוסדות הפסיקו את הלימודים בשבוע שעבר, לאחר שנגיף הקורונה המשיך להתפשט, אבל רק אתמול ניתנה הוראה פומבית שהיא שונה מההוראה הקודמת, ונחשבת מחמירה יותר, שכוללת בין היתר איסור על קיום מניינים, והיתר להלשין לרשויות החוק על מי שמפר את הוראות משרד הבריאות.

בעקבות ביקורת שספג מחבריו, מנהל המוסד מירושלים כתב לפני שבועיים בקבוצה פנימית בווטסאפ כי "מי שרוצה לנהל חיידר ולהיות ראוי לפקדונות היקרים שהופקדו בידנו (התלמידים - י"א) נבחן בשעות קשות וצריך לדעת לקבל החלטות קשות ואף כאלו שגובלות במסירות נפש כפשוטו". הוא טען כי הוא "הורה באופן הברור ביותר ודעתו נחרצת שיש להמשיך ולקיים את תלמודי התורה כי זו הערובה להמשך החיים והקיום. הוא אמר זאת ברור, הוא אמר גם שזה הרבה יותר מסוכן לבטל מאשר לחשוש ממגיפה. אצלי הציות לגדולי ישראל זה לא רק סיסמה אלא דרך חיים ואמונה אמיתית ופשוטה".

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » ב' מרץ 30, 2020 4:46 pm

הר' פינזל פעל על פי הוראתו המפורשת של מורו ורבו מרן הגרח"ק, שרק ביום חמישי האחרון הורה לו לסגור
ואם מישהו חושב שעליו להתחרט על שציית להוראת רבו בנושא כל כך מהותי של תלמוד תורה דתשב"ר, הרי זה מקטני אמנה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 4:50 pm

ואם הוא מקטני אמנה - אין לו תקנה?!

אדרבה, תן לו דברי חיזוק שיחזקו את אמונתו!

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » ב' מרץ 30, 2020 4:52 pm

אני יכול לומר לו בפשיטות: תחשוב טוב יהיה טוב.

שבע

הודעהעל ידי שבע » ב' מרץ 30, 2020 4:54 pm

מסכת מיוחדת הקדישו חז"ל לסוגיא זו - ושמה מסכת הוריות
ביהדות - חוץ מבורא עולם - עלול כל אחד לטעות ולהטעות!
ונסלח לכל עדת בני ישראל... כי לכל העם בשגגה!
אם הכהן המשיח יחטא - לאשמת העם!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 4:55 pm

בהשגח"פ הכנתי מסכת זו ל'סיום' בערב פסח הבעל"ט...

אגב, לעצם הענין יש סתירה בין הוראות משה"ב לבין הוראות מד"א, לגבי מי ששהה עם מאובחן באותו חדר. לפי ההוראות של משה"ב רק אם שהה לידו במרחק של 2 מטר במשך זמן של יותר מ-15 דקות חייב בבידוד, ואילו לפי מד"א יש להחמיר יותר ולא מודדים זאת בצורה כזאת.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ב' מרץ 30, 2020 5:04 pm

עתניאל בן קנז כתב:
ביקורת תהיה כתב:אף אני סמאל מצטרף....

תלמוד בבלי מסכת סנהדרין דף קב עמוד א
אמר אביי: ברית כרותה לשפתים, שנאמר אחאב עבד את הבעל מעט יהוא יעבדנו הרבה.

יש להוסיף עוד נידון לכאן viewtopic.php?p=378704#p378704

שבע

הודעהעל ידי שבע » ב' מרץ 30, 2020 6:14 pm

מאמר החכם:
'העולם' טועה בשתים באמרם:

'אדם גדול' - לא יכול לטעות
אם הוא טעה - הוא לא 'גדול' (ווערט ער אויס גדול = הוא 'חודל' מלהיות גדול)

מאמר זה מתאמת מן התורה, מן הנביאים, ומן הכתובים
וכל מאמרי חז"ל בגמרא ומדרשים - מוכיחים כן
לא עתה עת האסף!

הטעות הכפולה של 'העולם'
מחריבה את העולם מכל הבחינות

ואידך זיל גמור!

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » ב' מרץ 30, 2020 8:48 pm

דרומי כתב:אגב, לעצם הענין יש סתירה בין הוראות משה"ב לבין הוראות מד"א, לגבי מי ששהה עם מאובחן באותו חדר. לפי ההוראות של משה"ב רק אם שהה לידו במרחק של 2 מטר במשך זמן של יותר מ-15 דקות חייב בבידוד, ואילו לפי מד"א יש להחמיר יותר ולא מודדים זאת בצורה כזאת.

ומה הוראת משרד הבטחון? להלן תמונה מהיום, יום שני (מקור פרוג)
קבצים מצורפים
פר.jpg
פר.jpg (38.21 KiB) נצפה 8191 פעמים

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' מרץ 30, 2020 10:26 pm

קאצק כתב:דעת האדמורי"ם על תפילה כולל בני ברק

נראה כמו ליצנות

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ב' מרץ 30, 2020 11:56 pm

קיבלתי

פסח במצרים

השחקנים : משה והיהודים.

משה: הלילה יש את המכה האחרונה, כווולם להישאר בתוך הבתים ‼

היהודים : אין בעיה, רק קודם אני ילך לקנות נעלים לילד לכבוד החג.

משה : אמרתי להשאר בבית ‼

היהודים : אני קיבלתי על עצמי שבת מוקדם, זה מגן עליי לפי המקובל ..... בטח זה לא נוגע אליי.

משה: אני מתכוון כולם , כולם להשאר בבית‼

היהודים : אבל מה בנוגע למניין ❓

בטח אתה לא מתכוון שנוותר על המניין זה בוודאי יותר חשוב ‼

משה : אתם משוגעים ❓

בחוץ אתם מתים בפנים אתם חיים ‼

היהודים : לא יודע הוא נשמע לי קצת מודרני, אני לא חושב שהקב״ה היה רוצה שנוותר על מניין בשביל זה.

משה : הוא רוצה שאתם תחיו ‼

היהודים : אולי כדאי שנמצא רב יותר דתי , משה נהיה קצת שמאלני ומודרני.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' מרץ 31, 2020 12:02 am

חיימשה כתב:

נראה כמו ליצנות

למה? כי זה לא מתאים לקו המחשבה שלך?
כל עוד שמשרד הבריאות לא הורה על כך שאסור להתפלל במנין במרחב פתוח יש סיבה לבטל תפילה במנין?
אם קלה היא בעיניך חמורה היא בעיניהם של צדיקים.
הרי ברור שברגע שתהיה הוראה על איסור תפילה במנין כל המתירים יאסרו, אלא מאי שיקול דעתם של צדיקי הדור אינו מתאים לך, לכן אז מה?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' מרץ 31, 2020 12:04 am

עכשיו אסרו רשמית את התפלות במנין

והתירו רק בריתות בלבד

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' מרץ 31, 2020 12:06 am

ארי שבחבורה כתב:קיבלתי

פסח במצרים

השחקנים : משה והיהודים.

משה: הלילה יש את המכה האחרונה, כווולם להישאר בתוך הבתים ‼

היהודים : אין בעיה, רק קודם אני ילך לקנות נעלים לילד לכבוד החג.

משה : אמרתי להשאר בבית ‼

היהודים : אני קיבלתי על עצמי שבת מוקדם, זה מגן עליי לפי המקובל ..... בטח זה לא נוגע אליי.

משה: אני מתכוון כולם , כולם להשאר בבית‼

היהודים : אבל מה בנוגע למניין ❓

בטח אתה לא מתכוון שנוותר על המניין זה בוודאי יותר חשוב ‼

משה : אתם משוגעים ❓

בחוץ אתם מתים בפנים אתם חיים ‼

היהודים : לא יודע הוא נשמע לי קצת מודרני, אני לא חושב שהקב״ה היה רוצה שנוותר על מניין בשביל זה.

משה : הוא רוצה שאתם תחיו ‼

היהודים : אולי כדאי שנמצא רב יותר דתי , משה נהיה קצת שמאלני ומודרני.

מוזר כל הליצנות הזאת. סרת טעם.

מלבד שלא היו צריכים להשאר בביתם דייקא, ויכלו להתכנס בחבורות של יותר ממנין, רק לא לצאת מפתח הבית בו נעשה הפסח.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' מרץ 31, 2020 12:19 am

קרית מלך כתב:
חיימשה כתב:

נראה כמו ליצנות

למה? כי זה לא מתאים לקו המחשבה שלך?
כל עוד שמשרד הבריאות לא הורה על כך שאסור להתפלל במנין במרחב פתוח יש סיבה לבטל תפילה במנין?
אם קלה היא בעיניך חמורה היא בעיניהם של צדיקים.
הרי ברור שברגע שתהיה הוראה על איסור תפילה במנין כל המתירים יאסרו, אלא מאי שיקול דעתם של צדיקי הדור אינו מתאים לך, לכן אז מה?

פשוט העובדות המתוארות לא נכונות.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 19 אורחים