מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ליל הסגר

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
שמר

ליל הסגר

הודעהעל ידי שמר » ב' מרץ 30, 2020 11:55 am

אין אני בא לקנטר ח"ו על כלל ישראל

אולם בימים האחרונים נוכחנו לדעת שהציבור החרדי "מפגר" בהפנמה של המצב בפיגור של שבוע וחצי מכלל הציבור.

ימי הפורים שעברו עלינו היו מקור הדבקה גדול מאד שתוצאותיו ניכרות בימים אלה.

הימים המועדים לפורענות (רח"ל) אלו ימי חג הפסח הבעל"ט.

משיחות שאני עורך בימים האחרונים במיוחד עם זוגות צעירים כשאני שואל אותם: איפה אתם בליל הסדר? אני שומע גמגום.

במקום לשמוע בקול ברור את התשובה - בבית!!!!

הדברים לא מבוררים מספיק.

לכן כדאי להתחיל היום - הרגע ליצור אווירה ציבורית שתתחיל כאן וכל אחד יעביר אתה הלאה לקרוביו ולמשפחתו, כך שהדברים יהיו ברורים:

בליל הסדר ובחג הפסח נשארים בבית!!!

אין מה לעשות

למי שאין כלים שיאכל בחד פעמי

לא נשב כל המשפחה ונפלפל בהגדה אלא נשב עם הילדים הקטנים ונסיים את ליל הסדר בשעה 10.

למי שאין סירים ולא יכול לבשל שיאכל מצה מרור וכרפס וזהו!!!

מאד עצוב שהמבוגרים ישארו לבד בלי הילדים והנכדים - אבל לצערי שמעתי יהודי מבוגר שיש לו צד ללכת לילדים.

עכשיו זה הזמן לצעוק ברחובות שמי שיזמין את ילדיו הרי הוא פושע וספק רוצח.

כמו שבמערכות הבחירות האחרונות היו אנשים שלקחו את הפלאפון עברו על אנשי קשר ושכנעו להצביע, מוטלת עלינו האחריות לעשות כן בנושא הנ"ל, תרימו טלפונים לחברים לנכדים לילדים תזהירו אותם לבל יעיזו לעלות במוחם איזו שהיא הו"א וס"ד לצאת בהחבא להורים בליל הסדר (בעיני רוחי אני שומע את השיחות שיהיו לאחר החג "אתה לאמבין' איך הצלחנו לברוח מהמשטרה בערב החג איזה קטעים זה היה" - כמו חתונות החכמולוגים, הרי אם המשטרה תחליט לעשות סגר בערב החג היא תודיע את זה יומיים קודם כדי שכולם יספיקו לברוח להדביק ולהידבק...).

אשמח לשמוע רעיונות איך ליצור אווירה ציבורית כזו.....

שנזכה לאכול מן הזבחים ומן הפסחים
נערך לאחרונה על ידי שמר ב ב' מרץ 30, 2020 5:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמואל שלומוביץ

Re: ליל הסגר

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ב' מרץ 30, 2020 12:26 pm

אני גר בשכונה של אברכים צעירים, יש כאן מודעות, ונראה לי שזה ברור לכולם שלילות הסדר נערכים השנה כל אחד בביתו,
(למי שלא רוצה להיות גורם מדבק שמסכן את הוריו כמובן...).

אבל הקריאה שלך חשובה כי התברר לצערינו מאוחר מידי שישנם אחוזים נרחבים מהציבור שלנו שלא מודעים מספיק למה שקורא סביבם ולמשמעות מעשיהם.

אולי במקביל כדאי לפתוח כאן בפורום אשכול עם הדרכה עצות ורעיונות לעורכי סדר בפעם הראשונה,
בדגש על צרכי המשפחות הקטנות. מבוגרים או צעירים, שיושבים לבדם, לעיתים עם הילדים הקטנים.
ויש לנו הזדמנות לקיים מצוות סיפור י"מ בהתאמה מושלמת לילדים שלנו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 12:32 pm

יש גם מקרים בהם הצעירים מעודכנים היטב ומתכננים להישאר בבית (אם חלילה המצב ישאר כמו שנראה כרגע, וה' גדול ויכול לשנות הכל ברגע כמימרא) -

אולם דוקא ההורים מצידם מפחדים להישאר 'לבד' בליל הסדר ללא קולות ילדותיים של 'מה נשתנה'.

ובפרט כאשר ההורים לא כ"כ מבוגרים אלא "רק" בגילאי הששים לאויש"ט.

ויש גם על כך לחשוב.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' מרץ 30, 2020 12:35 pm

אז מה הפתרון? ללכת אליהם?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 12:36 pm

חלילה.

אמרתי רק שצריך להכין אותם מראש ולעודד את רוחם ולא להנחית עליהם את הידיעה ברגע האחרון.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מרץ 30, 2020 12:38 pm

דרומי כתב:אולם דוקא ההורים מצידם מפחדים להישאר 'לבד' בליל הסדר ללא קולות ילדותיים של 'מה נשתנה'. ובפרט כאשר ההורים לא כ"כ מבוגרים אלא "רק" בגילאי הששים לאויש"ט. ויש גם על כך לחשוב.

נראה שאפילו על זאת כבר חשבו.
אין לו בן - אשתו שואלתו, אין לו אישה - שואלין זה את זה מה נשתנה הלילה הזה, ואפילו היו כולן חכמים. היה לבדו - שואל לעצמו מה נשתנה הלילה הזה (רמב"ם, חמץ ומצה ז, ג).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 12:39 pm

לא זו הנקודה... כמובן

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ב' מרץ 30, 2020 1:25 pm

מודעה שפרסם משרד הבריאות בעיתון המבשר יום חמישי האחרון:
קבצים מצורפים
מודעת משרד הבריאות בעיתון המבשר יום ה' שעבר.PNG
מודעת משרד הבריאות בעיתון המבשר יום ה' שעבר.PNG (338.38 KiB) נצפה 10064 פעמים

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ב' מרץ 30, 2020 2:09 pm

מכתב חיזוק נפלא ביותר, לעורכי הסדר הצעירים בימים אלו מאת הרב קנר שליט"א כותב ומחבר הספר "אגרת לידיד".
כדאי לזכות בו את הרבים
קבצים מצורפים
איגרת לעורכי הסדר תשפ.pdf
אגרת מיוחדת לעורכי הסדר מאת הרב קנר
(275.55 KiB) הורד 410 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' מרץ 30, 2020 2:46 pm

פסח מצרים עצמו היה ליל הסגר ככתוב ואתם על תצאו איש מפתח ביתו ומשם לומדים חז"ל את ההנהגה הרצויה בזמן מגפה כדאיתא בגמרא ב"ק ס: -
ת"ר, דבר בעיר כנס רגליך, שנאמר: ואתם לא תצאו איש מפתח ביתו עד בקר. ואומר (ישעיהו כו, כ) לך עמי בא בחדריך וסגור דלתיך בעדך ואומר (דברים לב, כה) מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה מאי ואומר וכי תימא ה"מ בליליא אבל ביממא לא תא שמע לך עמי בא בחדריך וסגור דלתיך וכי תימא ה"מ [היכא] דליכא אימה מגואי אבל היכא דאיכא אימה מגואי כי נפיק יתיב ביני אינשי בצוותא בעלמא טפי מעלי ת"ש מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה אע"ג דמחדרים אימה מחוץ תשכל חרב רבא בעידן רתחא הוי סכר כוי דכתי' (ירמיהו ט, כ) כי עלה מות בחלונינו

ועוד שם -
ת"ר דבר בעיר אל יכנס אדם יחיד לבית הכנסת שמלאך המות מפקיד שם כליו וה"מ היכא דלא קרו ביה דרדקי ולא מצלו ביה עשרה.
ומשמע לכאורה דהמציאות של לא קרו ביה דרדקי ולא מצלו ביה עשרה היא מציאות שהיתה רגילה גם בימיהם בזמן מגפה, שכן לא יצאו איש מפתח ביתו.
וה' ירפא שבר עמו ימהר יחישה מעשהו ישוב ישכון בבית נווהו בב"א

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' מרץ 30, 2020 3:29 pm

האיגרת מיוחדת מאוד מאוד.

אני מכיר היטב את ר' חיים המוזכר בסיפור,
אברך ליטאי, מופלג מאוד, בעל נפש.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' מרץ 30, 2020 4:18 pm

כבר שבועיים שאני מתפלל ביחידות וכמעט לא יוצא מהבית, כך שאין לחשוד אותי בשאננות,
אבל לא צריך להגזים.
ליל סדר של שלושים איש זה מוגזם. אבל לפי המצב כרגע, אין שום סיבה להשאיר את ההורים לבד ממש.
אפשר להישמר היטב מהדבקה, לעקוב שאין תסמינים, ולנסוע ולהורים לפסח.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' מרץ 30, 2020 5:07 pm

כשפתחתי את האשכול לא חשבתי שכ"כ מהר יבוא מישהו שבשבילו העלתי את הנושא אבל בעז"ה אני מקווה שנצליח לשכנע את אלו שאינם מבינים.
ולגופו של עניין, הרב לי"א כשתתארח אצל הוריך שיחי' האם תדקדק בשיעורי הכזית או שמא אין צורך לדקדק כ"כ, בערך כזית זה מספיק לא צריך שיעור מדוייק?.
הלא פשוט שתדקדק ואפי' תכניס קצת נרווים קטנים לתוך השיעור.
אז למה אתה לא מחמיר ומכניס נרווים ב"ונשמרתם"?
לעולם יהא אדם ירא שמים בסתר - גם שלא רואים ובעיקר כשזה קשה ולא תמיד מבינים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 5:09 pm

נערווין...

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' מרץ 30, 2020 5:10 pm

שמר כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:כבר שבועיים שאני מתפלל ביחידות וכמעט לא יוצא מהבית, כך שאין לחשוד אותי בשאננות,
אבל לא צריך להגזים.
ליל סדר של שלושים איש זה מוגזם. אבל לפי המצב כרגע, אין שום סיבה להשאיר את ההורים לבד ממש.
אפשר להישמר היטב מהדבקה, לעקוב שאין תסמינים, ולנסוע ולהורים לפסח.

כשפתחתי את האשכול לא חשבתי שכ"כ מהר יבוא מישהו שבשבילו העלתי את הנושא אבל בעז"ה אני מקווה שנצליח לשכנע את אלו שאינם מבינים.
ולגופו של עניין, הרב לי"א כשתתארח אצל הוריך שיחי' האם תדקדק בשיעורי הכזית או שמא אין צורך לדקדק כ"כ, בערך כזית זה מספיק לא צריך שיעור מדוייק?.
הלא פשוט שתדקדק ואפי' תכניס קצת נרווים קטנים לתוך השיעור.
אז למה אתה לא מחמיר ומכניס נרווים ב"ונשמרתם"?
לעולם יהא אדם ירא שמים בסתר - גם שלא רואים ובעיקר כשזה קשה ולא תמיד מבינים

מבלי להכריע...
אבל הנערווים שלי בכזית מצה, אינם על חשבון אף אחד, (ואבוי אם הייתי מחמיר על חשבון מישהו)
אבל אם הנערווים של ב'ונשמרתם' הם על חשבון הוריי, שישבו בדד בליל הסדר - כליל ת"ב...
צריך לדקדק היטב היטב, מהו באמת נדרש מצד 'ונשמרתם' ומהו 'נערווים' כלשונך, שחלילה להחמיר על חשבון השני.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' מרץ 30, 2020 5:14 pm

דרומי כתב:נערווין...

אני רואה שיש לך נערווין באיות נרווים

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' מרץ 30, 2020 5:15 pm

אבל אתה בעד נערווין/נרווים...

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' מרץ 30, 2020 5:17 pm

עתניאל בן קנז כתב:מבלי להכריע...
אבל הנערווים שלי בכזית מצה, אינם על חשבון אף אחד, (ואבוי אם הייתי מחמיר על חשבון מישהו)
אבל אם הנערווים של ב'ונשמרתם' הם על חשבון הוריי, שישבו בדד בליל הסדר - כליל ת"ב...
צריך לדקדק היטב היטב, מהו באמת נדרש מצד 'ונשמרתם' ומהו 'נערווים' כלשונך, שחלילה להחמיר על חשבון השני.

הנערווין שלך בקיום מצוות כיבוד או"א הם ממש על חשבון הוריך ....

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 5:20 pm

ב"ה שיש עוד זמן עד ליל הסדר, ומלבד שהכל יכול להשתנות לטובה - הנה אפשר בינתיים לעורר את גדולי הרבנים שיוציאו פסק דין ברור בענין כדי למנוע את המצב של 'איש הישר בעיניו יעשה' (למרות שבאמת זה ענין לרופאים ולא לרבנים).

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' מרץ 30, 2020 5:24 pm

דרומי כתב:ב"ה שיש עוד זמן עד ליל הסדר.

זו בדיוק הנקודה, שהמחלה הזו מכריחה לחשוב אוטומטית שבועיים קדימה, ופסח ממש קרוב.
היום (בעצם אתמול) צריך להוציא פסק או כל דבר אשר ימנע מאנשים לתכנן כזה דבר, בכדי שלא נבגיע למצב של החלטות בדקה ה90 שיביאו למצבים לא נעימים.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ב' מרץ 30, 2020 5:30 pm

כיונת לדברי חז"ל

איכה רבה פתיחה י"ח
רבי אבין פתח: "השביעני במרורים", בלילי הפסח של יום טוב הראשון, "הרוני לענה", בתשעה באב. ממה שהשביעני בלילי יום טוב הראשון של פסח, הרוני בלילי תשעה באב לענה, הוי בלילי יו"ט הראשון של פסח הוא לילי תשעה באב, ועל זה היה מקונן ירמיה "איכה ישבה בדד".

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 5:30 pm

דברים נכונים.

כמדומה שאפשר להוסיף עוד נקודה, שאינה נוגעת כ"כ לדיון בפורום אלא לחיים בשטח.

גם אם מישהו מרגיש בטוח משום מה ללכת להוריו המבוגרים שיחיו לליל הסדר, אנא ואנא אל יספר זה לחבריו ולשכניו וכו', אלא ילבש שחורים וכו' ויעשה מה שלבו חפץ בצינעא בלי לשתף עוד אנשים במעשה בלתי אחראי זה, שלפחות לא ילמדו ממנו אחרים.

[בכלל הנקודה עכשיו היא המאמץ הציבורי המשותף, וכל יחיד נושא אחריות כחלק מהציבור כולו].

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מרץ 30, 2020 5:33 pm

שאל את רבך.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' מרץ 30, 2020 5:34 pm

שמר כתב:

הנערווין שלך בקיום מצוות כיבוד או"א הם ממש על חשבון הוריך ....

קודם כל הדגשתי בפירוש!!! שאני לא מכריע, אלא שצריך לדקדק היטב לשני הצדדים, מה נצרך ומה לא. ומה שלא נצרך אסור להחמיר בו על חשבון השני.
אין לי נערווין בכיבוד הורים ולא על חשבונם. אסור להרשיע הרבה ולא להצדיק הרבה.

ולגופו של ענין, אם התייחסת אלי אישית. הרי אני מן הצד המארח (ההורים), עדיין לא בגיל מבוגר בדרגת סיכון. אבל...

והענין אכן בהתלבטות רבה.
לצורך המחשה, אני מצרף שני קטעי נודע ביהודה, שצריך ליישב החילוק ביניהם. ולפי ההגדרה נבין את הצדדים כאן

שו"ת נודע ביהודה מהדורא קמא - אבן העזר סימן סז
וכי יש לך דבר שעומד בפני הסכנה ואדרבה אני אומר אם הבעל רצה לדור בבית חמיו אנן מי שבקינן ליה להסתכן בעצמו הס מלהזכיר. וכיון שהרופאים העידו שהוא סכנה פשיטא שסומכין על דבריהם אפי' במקום סקילה וכרת לחלל שבת ולאכול ביום הכפורים וק"ו כאן דתרי זימני הוי חזקה וכל האריכות בזה הוא שלא לצורך.

ומאידך
שו"ת נודע ביהודה מהדורא תניינא - יורה דעה סימן י
הרי כל העוסקים בזה צריכין להכנס ביערות ולהכניס עצמם בסכנות גדולות במקום גדודי חיות ורחמנא אמר ונשמרתם מאוד לנפשותיכם, ... ומעתה איך יכניס עצמו איש יהודי למקום גדודי חיות רעות ואף גם בזה מי שהוא עני ועושה זו למחייתו לזה התורה התירה כמו כל סוחרי ימים מעבר לים שכל מה שהוא לצורך מחייתו ופרנסתו אין ברירה והתורה אמרה ואליו הוא נושא את נפשו ואמרו רז"ל מפני מה זה עלה בכבש ונתלה באילן ומסר עצמו למיתה לא על שכרו כו', אבל מי שאין עיקר כוונתו למחייתו ומתאות לבו הוא הולך אל מקום גדודי חיות ומכניס עצמו בסכנה הרי זה עובר על ונשמרתם מאוד כו'. וז"ל הרמב"ם בפ' י"ב מהל' רוצח ושמירת נפש הלכה וי"ו וכן אסור לאדם לעבור תחת קיר נטוי כו' וכן כל כיוצא באלו ושאר הסכנות אסור לעבור במקומן:

הרי משמע שלדבר שהוא חיי נפש - כפרנסה מותר אדם להכניס עצמו למקום סכנה...

ויש לדון האם לערוך ליל הסדר (שלא יהיה בצורת שלחן אבלים רח"ל) נחשב כמו פרנסה, שלזה מותר אדם להכניס עצמו למקום סכנה?

כמובן שאין המדובר בסכנה של ממש, ב"ה לאף אחד אין סמפטומים, ושומרים על התקנות עד כמה שאפשר. עד כמה צריך זהירות לשמור עצמו, ועל חשבון מה

אדרבה יבואו החכמים ויחכימו אותנו.

אבל בלי הצהרות בומבסטיות ומתלהמות של 'סכנה' ו'פקוח נפש'. אפשר לשקול ברוגע ובמתינות בלי תערובות רגשות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 5:39 pm

סלח לי, אבל אתה הוא שמערב רגשות.

הנוב"י מתיר להסתכן כדי למצוא פרנסה בלבד!

ואתה הוא זה שמגדיר את שולחן הסדר בלי נכדים כ'שולחן אבלים'(?!)

וזה רגש בעלמא שאין לו כל בסיס הלכתי!

גם בתור 'רגש' יש לדון הרבה האם אין בזה סרך של 'כפיות טובה' ח"ו כלפי הקב"ה

ואבותינו שהיו בשואה ובסיביר וכו' בוודאי היו תמהים על עצם המחשבה וק"ל

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ב' מרץ 30, 2020 5:41 pm

הרב דרומי,

ש"י מד"נ!

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' מרץ 30, 2020 6:18 pm

מילא להסתכן, אבל מה עם חילול ה'? הנודע ביהודה התיר גם חילול ה'?
אולי סומכים על היסורין תולין ומיתה מכפרת שתבוא בעקבותיו?!

עלי שמך אשר חולל בפי קמי מציריה, ועל תחן יצווחו לך, קשוב ושמע אמריה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' מרץ 30, 2020 6:23 pm

דרומי כתב:סלח לי, אבל אתה הוא שמערב רגשות.

הנוב"י מתיר להסתכן כדי למצוא פרנסה בלבד!

ואתה הוא זה שמגדיר את שולחן הסדר בלי נכדים כ'שולחן אבלים'(?!)

וזה רגש בעלמא שאין לו כל בסיס הלכתי!

גם בתור 'רגש' יש לדון הרבה האם אין בזה סרך של 'כפיות טובה' ח"ו כלפי הקב"ה

ואבותינו שהיו בשואה ובסיביר וכו' בוודאי היו תמהים על עצם המחשבה וק"ל

נתפסת על הדמוי לאבלים. ועברנו כבר לשואה ולסיביר...
תעזוב, תמחק את זה.

שאלתי שאלה ענינית, אם בן אדם רשאי לסכן עצמו לצורך פרנסה (מתקין מזגנים, מנופאי, וכו'), ז"א שעד סיכון מסוים מותר לאדם לקחת לצורך חייו הנורמליים. ולא אומרים לו 'פיקוח נפש' 'רודף' 'רוצח'. וכל שאר ביטויי הגנאי. - ולך תחזר על הפתחים (אף אחד לא דיבר על למות מרעב), ולא תכניס עצמך לסכנה
ז"א שזה לא בדיוק 'שחור ולבן'. והכל נמדד לפי אחוזי הסיכון, והשיבוש של החיים הנורמליים בהעדר זה.

ועל זה שאלתי, שצריך לדון על כמה אחוזים מותר לאדם לסכן עצמו בשביל לערוך ליל סדר בצורה נורמלית.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ב' מרץ 30, 2020 7:48 pm

החבר'ה קובעת את ההלכה, כלשון חז"ל בכמה דוכתין: "והאידנא דדשו בו רבים - שומר פתאים ה'". כלומר, הנהגת הרבים יש לה כח לקבוע שממשיכים לעשות מעשה פלוני, ואומרים "מן השמים ירחמו" (כדאיתא בגמרות הנ"ל), והופקע האיסור של ונשמרתם מאוד לנפשותיכם.

וכמדומה שכן נוקט הגרש"ז בכמה עניינים, כגון עישון סיגריות וכדומה, מדוע לא נקטו העולם (הלא צמחונים וסינטטיים) כי העישון הוא עבירה ואיסור. מפני שעצם הנהגת הרבים, קובעת כי נוהג בזה הכלל של מן השמים ירחמו, של שומר פתאים ה'.

אם כן, יתכן שהלחץ הציבורי באווירת הרחוב, בעשרת הימים שנותרו עד פסח, הוא הוא לא רק יקבע את הדבר פסיכולוגית-חברתית, אלא גם הלכתית-תורנית - לכאן ולכאן!!

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מרץ 30, 2020 10:24 pm

הגר"מ פינשטיין כתב זאת גבי עישון.
http://www.daat.ac.il/daat/maamar.asp?id=32

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 11:36 pm

דבר אחד ברור לי:

אם היו הנודע ביהודה, הגרש"ז אוירבך והגר"מ פיינשטיין רואים את השאלה כאן -

האם מותר להסתכן סיכון מסויים כדי לערוך 'ליל הסדר בצורה נורמלית', כהגדרת השואל -

לא היו משיבים תשובה חיובית, והיו מביעים מורת רוח על עצם השאלה.

ואין ברצוני להרגיז אנשים ולכן לא אוסיף עוד.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ב' מרץ 30, 2020 11:48 pm

דודי צח כתב:החבר'ה קובעת את ההלכה, כלשון חז"ל בכמה דוכתין: "והאידנא דדשו בו רבים - שומר פתאים ה'". כלומר, הנהגת הרבים יש לה כח לקבוע שממשיכים לעשות מעשה פלוני, ואומרים "מן השמים ירחמו" (כדאיתא בגמרות הנ"ל), והופקע האיסור של ונשמרתם מאוד לנפשותיכם.

וכמדומה שכן נוקט הגרש"ז בכמה עניינים, כגון עישון סיגריות וכדומה, מדוע לא נקטו העולם (הלא צמחונים וסינטטיים) כי העישון הוא עבירה ואיסור. מפני שעצם הנהגת הרבים, קובעת כי נוהג בזה הכלל של מן השמים ירחמו, של שומר פתאים ה'.

אם כן, יתכן שהלחץ הציבורי באווירת הרחוב, בעשרת הימים שנותרו עד פסח, הוא הוא לא רק יקבע את הדבר פסיכולוגית-חברתית, אלא גם הלכתית-תורנית - לכאן ולכאן!!

בס"ד
רבותיי. מנהלי אוצר החכמה היקרים.
אינני מסוגל להבין איך אתם נותנים לכאלו דיבורים להימשך. 'פליאה דעת ממני נשגבה לא אוכל לה'.

מצב אצל אחינו שבברוקלין הוא לא פחות מניתן רשות וכו' ר"ל. קוברים שם יום יום מתים מטובי הקהילה רבנים וחסידים ואנשי מעשה. המומחים מתריעים שייתכן שבבני ברק וכו'. וכל זה מדיבורים חסרי אחריות כאלו עטופים בסברות הלכתיות שיש בהם שפיכות דמים - אך לפני פחות משבועיים.ה

אנא! הנפשות שבסכנה מתחננות אל תתנו לדעות שכאלו להישמע רחמנא ליצלן. אנא!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 30, 2020 11:55 pm

אתה צודק מאה אחוז, אבל להשתיק אנשים לא כ"כ יעזור.

הם ימשיכו לחשוב מה שהם חושבים ולעשות מה שהם מבינים.

ובמדה מסויימת טוב הדבר שאדם אומר בפירוש מה הוא חושב, וכך מתבררים ומתלבנים הדברים ובסוף גם הוא עצמו ישתכנע במדה זו או אחרת.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' מרץ 30, 2020 11:56 pm

מסכים עם המוחים. ורק נקודה אחת בהקשר לדברי הרב עתניאל

צריך להבין נקודה יסודית במגיפה הזו.
גם אם יש אופנים שהיחיד יכול להקל על עצמו, מכל מיני סיבות, כאן מדובר על מערכה של הציבור כולו, וכאשר דנים על הציבור כולו, רואים כאן ודאי פיקוח נפש, וממילא כל יחיד זה ספק פיקוח נפש.

ובאמת חלק מהמורכבות של הנושא, הוא שמדינת ישראל מנהלת את האירוע במבט של מדינה, ולפעמים אנחנו מתנהלים ממבט של יחידים, וזה אכן מבט לא נכון.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ג' מרץ 31, 2020 12:14 am

מתוך מאמר הגר"מ ד"ר הלפרין-
באלול תשמ"ב שמעתי מהגר"א נבנצל שליט"א שמסרו לו כי הגר"מ פיינשטיין חזר בו מדבריו לגבי הפחתת חומרת איסור העישון עקב הכלל של שומר פתאים ה'. ולעצם העניין כתב הגר"א נבנצל (להלן עמ' 261) "לענ"ד לא שייך שומר פתאים כדבר דאנן סהדי דאין רצונו יתברך לשמור.

ומה נאמר בנד"ד?

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' מרץ 31, 2020 12:20 am

ספר בן איש חי - הלכות שנה שניה - פרשת פנחס
אמרו חכמים חמירא סכנתא טפי מאיסורא, שיש לחוש לספק סכנה טפי מספק איסור, וכל אדם חייב לשמור עצמו ובני ביתו מכל ספק סכנה ונזקי הגוף. הן אמת תמצא בכמה דברים שומר פתאים ה', אל יסמוך האדם על הנס, דאם עושין לו נס מנכין מזכיותיו, והאדם ישתדל לעשות שמירה כל מה שבידו לעשות, וה' יתברך לא ימנע טוב

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' מרץ 31, 2020 12:40 am

אמרתי לאחי לגבי שהורי שיאריכו ימים ושנים, להשאיר אותם בליל הסדר לבד במקום 20-30 נפשות כל שנה, שעדיף שיהיו בצער רק לילה אחת ואכמ"ל.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' מרץ 31, 2020 12:50 am

הבעיה היא שיש לאנשים איזה תקוה להפי אנד שהכל יתהפך וכו' וכו' ו
ומקובל פלוני אמר שעד הפסח הכל יפסק וכיוצא משמועות בסגנון
ובינתיים הזוגות לא נערכים לליל הסדר לבד שמצריך הרבה הכנות
רק איום ברור ומפורש של המשטרה על סגר בערים החרדיות בערב חג ימנע מאיתנו קטסטרופה בר"ח אייר

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' מרץ 31, 2020 1:01 am

מענה איש כתב:הבעיה היא שיש לאנשים איזה תקוה להפי אנד שהכל יתהפך וכו' וכו' ו
ומקובל פלוני אמר שעד הפסח הכל יפסק וכיוצא משמועות בסגנון
ובינתיים הזוגות לא נערכים לליל הסדר לבד שמצריך הרבה הכנות
רק איום ברור ומפורש של המשטרה על סגר בערים החרדיות בערב חג ימנע מאיתנו קטסטרופה בר"ח אייר

אמנם אנו לא יודעים מה יהיה מחר, אבל ברור שיש שצריכים להתכונן מהיום כי אף פעם לא עשו פסח בבית והם לא יוכלו להתכונן תוך יום וחצי ולכן צריך לעורר את אלו היום.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' מרץ 31, 2020 1:04 am

בינתיים ב"ה עוד ועוד רבנים יוצאים בקריאה ואזהרה לקיים את דברי חז"ל כפשוטם שבשעת המגיפה לא לצאת מהבית כלל (מלבד לצרכי קניית אוכל וכיו"ב). וכולנו מקווים שהציבור ישמע ויקיים "ועשית ככל אשר יורוך" אפילו אם נדמה לך שאומרים לך על שמאל שהוא ימין וכו'.

ולכאורה יש מעלה גדולה לעשות את ליל הסדר במרחב המשפחתי המצומצם, שבו אפשר להתאים את סגנון הלילה "לפי רוחו של כל אחד ואחד".

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 34 אורחים