מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הימנעות מבדיקת קורונה

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

Re: הימנעות מבדיקת קורונה

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יולי 10, 2020 11:30 am

אגב, ראוי להבהיר: המחמיר מועיל הרבה לסביבתו, אך מעט מאד לעצמו (כדוגמא: אחוזי מניעת ההדבקה בעטיית מסכה).
וסרו כל הקושיות.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' יולי 10, 2020 11:31 am

דוק וחלד כתב:אינני יודע אלא זאת.
בעיר מגורי החרדים מקפידים על כל הזהירות הנדרשת מסיכות תפילות מצומצמות בשטח פתוח ללא התקהליות וכו'
ולעומתנו באזורים החילוניים זלזול מופקר בכל הנחיה. והנתונים מדברים בעד עצמם התחלואה באזורים החרדים פי כמה מהאזורים החילוניים, עד כדי שהוטל סגר על השכונות החרדיות.
(אחת מבנות משפחתי מורה בבי"ס חילוני והיא אמרה לתלמידים תתביישו לכם שאתם לא שומרים על ההנחיות, תבואו לאזורים חרדים ותראו איך כולם מקפידים. התלמידים ענו תגידי מה שאת רוצה הנתונים מדברים בעד עצמם.)

באחד בכוללים הסמוכים אלי היה אברך אחד שנזהר יותר מכולם ממש לא הוריד את מסיכתו לרגע באדיקות קנאית. רק הוא נדבק. (כל שאר הכולל עשו בדיקה ויצאו שליליים)
אגב המחמיר הזה הוא מהחוג שאתם אוהבים להשמיץ

כנראה שהמסקנה היא "החריצות שקר" יש להשתדל, בגדרי ההשתדלות הנוהגים בכל תחומי החיים. ואולי מי שיוצא מפרופורציה, קוב"ה מראה לו ביד מי כל קורנו ומקרנו.

הדברים שאתה כותב אינם קשורים בכלל לדיון (אם התכוונת להגיב על דבריי).
כי רוב גדולי ישראל מורים להיצמד להוראות משרד הבריאות. ואכן הציבור החרדי הוא ירא שמים, ויקפיד על הוראות גדולי ישראל, שהם הוראות משרד הבריאות, יותר מהפוקרים.

הדברים כוונו כלפי חלק מאותם שחולקים ומתעלמים מכל העניין (לא מכולם, וכאמור). והסיפור היפה על המחמיר שנדבק (איני יודע על איזה חוג אתה מדבר) מזכיר את הסיפור על המעשן שחי עד גיל מאה, ואחיו שלא עישן ומת בגיל שישים.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 10, 2020 11:33 am

ללא ספק, כל הנושא מורכב ולא ברור.

וקיבלתי הודעה בפרטי מאחד החכמים שליט"א, ואני מביא את לשונו בשינויים מסויימים מחמת צנעת הפרט:

בהתחלה דעתי היתה שיש להחמיר ככל היותר, ורק מסיבה מסויימת נמנעתי מלכנות את המקילים כ'רוצחים'.
מה אומר, אחרי בדיקות מעמיקות בנתוני ההדבקה והתמותה כאן בארה"ק ובכל העולם, אפשר לומר בפה מלא 'טעיתי'!
אך לא אמהר לכנות את המחמירים כ'שורפי נשמות', על שחושבים עכשיו כמו שאני חשבתי פעם.

[ואני מוסיף, שמסתבר שעדיין לא הגענו ל'סוף פסוק'... ונקווה שיהיו הפתעות רק לטובה].

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יולי 10, 2020 11:39 am

גא"מ, 'למרבה הפלא'.

תכלית הידיעה - שלא נדע...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' יולי 10, 2020 11:48 am

אני הקטן לא הייתי בטוח בשום דבר בעבר וגם לא כעת.
אינני מקצוען, והנתונים שיש בידי חסרים מאוד.
ברור שכמו כולם יש לי את המחשבות שלי.
אבל בעיקר אני עוקב אחרי בעלי דעה, ומנסה לפענח מה מביא אותם לחשוב ולצעוק ולנהוג כפי שהם חושבים וצועקים ונוהגים.
ובהרבה מקרים המניעים שלהם לא נראים טוב.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' יולי 10, 2020 11:50 am

כמדומני שלא הובאה כאן הטענה על חוסר אמינותן של הבדיקות.
וכן שמעתי שמועות על שני מקרים שונים של אנשים שבאו להיבדק, ומפני סיבות כלשהן לא נבדקו בפועל, וקיבלו "תשובה חיובית", כשלאחד מהם נאמר במפורש (במענה לתמיהתו) שמכיוון שהבדיקות שלו "אבדו" - לכן מודיעים לו על תשובה חיובית.

מי יחזיר את כל ימי העבודה שמתבטלים בגלל זה?!
מי יחזיר את כל התורה והתפילה שמפסידים בגלל זה?!

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יולי 10, 2020 11:58 am

הרב 'מקדש מלך', איני סבור שצורת חשיבתי היתה שונה בהרבה; עם זאת, אחוזי הטעות (של מובילי דעת־הקהל, בין השאר), כמו גם המהירות בה התגלתה, הפתיעו אותי.

קרלינער

הודעהעל ידי קרלינער » ו' יולי 10, 2020 12:29 pm

פיקוח נפש דוחה את כל התורה!! מפסיק עם הפלפולי הבל האלה

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' יולי 10, 2020 12:34 pm

אני בכלל לא נדרש לטענות לגופו של עניין, כי הם לא הנושא כאן.

הרי כל מודה על האמת רואה מיד שהציבור החרדי נחצה בדעותיו לגבי הקורונה, וכל אחד רואה שהוא לא נחצה על פי ויכוח עניני לגבי מידת הסכנה, או שיטת הלחימה (למעט בודדים).
ולכן אני עוסק בשורש הפיצול. וכאן מוצאים דברים לא נעימים. בהחלט יתכן שאני טועה בהבנה שלי בעומק המניעים. אבל מבחינתי רק זהו הדיון.
כלומר, יש כאן נטיות קרתניות של פרימיטיביות גרידא.
יש כאן נטיות אנטי ממסדיות (או אנטי ציוניות), של התנגדות אוטומטית לכל דבר שלטוני.
יש כאן זרמים אנטי מדעיים.
יש כאן רגשי נחיתות אפשריים.
ואולי יש כאן צדקות גדולה ומסירות נפש? (אבל איזה חטא יש באלכוהג'ל או במסיכה, שהייתה כקוץ בעיני המקילים, עוד לפני שהצליחו לגלות את האיסור החמור להתפלל שמו"ע עם מסיכה).
ואולי יש כאן גאונות מדעית מיוחדת שהביאה אותם לעלות ראשונים על העובדה שהקורונה אינה מסוכנת, או שעדיף ללכת בשיטת חיסון עדר? (שהרי כידוע החרדים מבינים במדעים ומתמטיקה ורפואה יותר מהחילונים, והכל מתוך הגמרא).

מאידך יש מחמירים שהכיון שלהם מגיע מנטיות מודרניות, או מהערצה לחילונים. גם נכון.
יש גם את השפשוף החרדי, שאינו מקבל דברים בתמימות, ותמיד חושב (ודי בצדק) שיש הגזמות.
ויש גם את תחושת הרדיפה והסימון של הציבור החרדי כמפיצי הנגיף.

שתי ההיבטים האחרונים נכונים לכאורה רק לגבי עיגול פינות. אבל לא לזלזול מחפיר ועקרוני.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ו' יולי 10, 2020 12:46 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' יולי 10, 2020 12:42 pm

קרלינער כתב:פיקוח נפש דוחה את כל התורה!! מפסיק עם הפלפולי הבל האלה

חשיבה עצמאית או קשור להשתייכות מפלגתית?

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 12:43 pm

זו גופא השאלה, האם יש פיקוח נפש באופן שחייבים משום זה ליסגר בבית עד ביאת גוא"צ, או שזה לא יותר משאר סיכונים קטנים שיש בכל יום ביציאה מהבית. אני לא קובע מהי ההגדרה בדיוק, ומה הגדרת הקורונה, ומה מותר לעשות ומה לא, אך צריך לדעת שא"א לצעוק על כל דבר פיקו"נ, כי יש הגדרות בזה, ויתכן דעות אחרות בקביעת ההגדרה במצב הנוכחי.

קרלינער

הודעהעל ידי קרלינער » ו' יולי 10, 2020 12:44 pm

הפצת המעיינות כתב:

חשיבה עצמאית או קשור להשתייכות מפלגתית?

פיקוח נפש מה הקשר מפלגות?? מה השתנה מגל א' תענו תשובה!!

קרלינער

הודעהעל ידי קרלינער » ו' יולי 10, 2020 12:45 pm

דרש-משה כתב:

זו גופא השאלה, האם יש פיקוח נפש באופן שחייבים משום זה ליסגר בבית עד ביאת גוא"צ, או שזה לא יותר משאר סיכונים קטנים שיש בכל יום ביציאה מהבית. אני לא קובע מהי ההגדרה בדיוק, ומה הגדרת הקורונה, ומה מותר לעשות ומה לא, אך צריך לדעת שא"א לצעוק על כל דבר פיקו"נ, כי יש הגדרות בזה, ויתכן דעות אחרות בקביעת ההגדרה במצב הנוכחי.

גדולי ישראל הכריעו ודנו בכל זה בגל א'
מה השתנה??
שמעת על איזה רב שחזר בו ואמר שטעה בגל הא' שסגר את הישיבה / ישיבות ??!!

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' יולי 10, 2020 12:48 pm

מקדש מלך כתב:אני בכלל לא נדרש לטענות לגופו של עניין, כי הם לא הנושא כאן.
הרי כל מודה על האמת רואה מיד שהציבור החרדי נחצה בדעותיו לגבי הקורונה, וכל אחד רואה שהוא לא נחצה על פי ויכוח עניני לגבי מידת הסכנה, או שיטת הלחימה (למעט בודדים).

כבר העיר בזה הגרב"ש דויטש שליט"א

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 12:52 pm

מקדש מלך כתב:אני בכלל לא נדרש לטענות לגופו של עניין, כי הם לא הנושא כאן.

ולכן אני עוסק בשורש הפיצול. וכאן מוצאים דברים לא נעימים. בהחלט יתכן שאני טועה בהבנה שלי בעומק המניעים. אבל מבחינתי רק זהו הדיון.
כלומר, יש כאן נטיות קרתניות של פרימיטיביות גרידא.
יש כאן נטיות אנטי ממסדיות (או אנטי ציוניות), של התנגדות אוטומטית לכל דבר שלטוני.
יש כאן זרמים אנטי מדעיים.
יש כאן רגשי נחיתות אפשריים.
ואולי יש כאן צדקות גדולה ומסירות נפש? (אבל איזה חטא יש באלכוהג'ל או במסיכה, שהייתה כקוץ בעיני המקילים, עוד לפני שהצליחו לגלות את האיסור החמור להתפלל שמו"ע עם מסיכה).
ואולי יש כאן גאונות מדעית מיוחדת שהביאה אותם לעלות ראשונים על העובדה שהקורונה אינה מסוכנת, או שעדיף ללכת בשיטת חיסון עדר? (שהרי כידוע החרדים מבינים במדעים ומתמטיקה ורפואה יותר מהחילונים, והכל מתוך הגמרא).

מאידך יש מחמירים שהכיון שלהם מגיע מנטיות מודרניות, או מהערצה לחילונים. גם נכון.

אני דוקא יכול להסכים עם הדברים האלו, ואפשר להגיד שאני מהבודדים שהזכרת שדעותיי בסוגיא אני כל הזמן מנסה לבחון ענייני, אולי מדאי הרבה באובססיות (אני מקנא בחסידים שיכולים לתלות בהאדמו"ר ולא צריכים לחשוב הרבה, אבל מה אני יכול לעשות אני לא טיפוס כזה).
אני בעיקר גיבשתי עמדתי בענין ממה שאפשר לקרוא השפני ניסוי שכבר חודשיים אינם נזהרים יתר על המידה, ואין מגיפה. ובכל זאת אני לא נחרץ בדעתי, ואני מודה שאין הדברים מאה אחוז בכלל, ודברים יכולים להשתנות ח"ו. רק השאלה אם עכשיו אפשר לסמוך על ה"שפני ניסוי", אתה תגיד שלא, אני לא בטוח.
נערך לאחרונה על ידי דרש-משה ב ו' יולי 10, 2020 1:19 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 12:54 pm

קרלינער כתב:
דרש-משה כתב:

גדולי ישראל הכריעו ודנו בכל זה בגל א'
מה השתנה??
שמעת על איזה רב שחזר בו ואמר שטעה בגל הא' שסגר את הישיבה / ישיבות ??!!

על כמה בתי כנסיות וישיבות שמעת שסוגרים עכשיו?

קרלינער

הודעהעל ידי קרלינער » ו' יולי 10, 2020 12:56 pm

שאלה טובה ואין לי תשובה
אבל מרן הגר"ג אידלשטיין שליט"א לא פתח את פונוביז' וזה אמור להספיק לך

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 12:58 pm

למה שזה יספיק לי אם יש המון ישיבות ובתי מדרש אחרים שלא סגרו, והוא שאמרתי שיש מגוון דעות בענין.

קרלינער

הודעהעל ידי קרלינער » ו' יולי 10, 2020 1:01 pm

אולי לא סוגרים בגלל שיודעים שלא ישמעו להם??
שמעת רב א' שאמר שהוא סגר בטעות בגל א'??

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 1:14 pm

מה הכוונה שלא ישמעו להם, אם רב אומר לסגור את הביה"מ שלו, מי מונע בעדו, וכן בראש ישיבה?

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' יולי 10, 2020 1:15 pm

קרלינער כתב:אולי לא סוגרים בגלל שיודעים שלא ישמעו להם??
שמעת רב א' שאמר שהוא סגר בטעות בגל א'??

ראה כאן viewtopic.php?f=73&t=49927&p=641577#p641577

(וזה לא עונה על שאלת השאלות מה בין גל ראשון לגל שני, אם לא שנתקיים בגל ראשון ונסתם וגו').

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' יולי 10, 2020 1:26 pm

נוטר הכרמים כתב:אנחנו חוזרים על עצמנו.

הרב ישא ברכה והרב מחולת המחנים והרב פ"ת,
נדרשים לענות לשאלה הפשוטה,
הרי לפי התעמולה, היה צריך להיות מאות נפטרים ואלפי מונשמים אצל אלו שאינם נזהרים,
היכן הם?
הרב פ"ת מציע לנו כבר כמה חודשים לחכות...
הרב ישא ברכה טוען שמצא כמה נפטרים במא"ש והגלילות, הוא לא נדרש לגיל.
הרב מחולת המחנים בטוח שמסתירים את החולים המסוכנים, (אולי קוברים אותם ב'קבורת שדה').

לאן נעלם הרב יעקב בורלשטיין?!

בשולי הדברים, אעפ"י שזה ברור מאליו אבל אולי לא התברר מלהט הוויכוח
הקורונה מסוכנת לאוכלוסייה בסיכון. אין בכך ספק. עד כמה זה מסוכן, זה עוד נידון.
כך שאם יש מקומות שמבוגרים מזלזלים בהנחיות, זה באמת אמור להיות מסוכן בעבורם.

מעתה לו יהי חלילה כדברי הרב ישא ברכה, ואפילו יותר מכך, אין בזה ללמד כלל לדידן.
אף אחד לא חושב שצריך להתנהל כאילו אין קורונה.
ברור שיש לשמור ולהזהיר את האוכלוסיה בסיכון.
הנידון הוא ההשבתה הכללית של צורת התפלה, בתי המדרש וכו', בעיקר לצעירים שהסיכון שלהם להגיע לפיקו"נ הוא אפסי לכו"ע.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' יולי 10, 2020 1:31 pm

נוטר הכרמים כתב:אני לא יכול להתאפק מלשתף במילי דבדיחותא (אולי לא כ"כ מתאים לליל י"ז בתמוז בעת צרה).

הקורונה כמו המן,
לצדיקים ששומרים על כל הכללים עם כל החומרות - היא מגיעה עד הבית,
לבינוניים - אלו שנזהרים קצת, צריכים ללכת קצת בשבילה,
ולרשעים - שרומסים את הכללים - היא מחכה רחוק רחוק...
וחם השמש ונמס.

ועוד אמרו, כל הבורח מן הכבוד (כובד) הכבוד רודף אחריו.

מה לעשות, מידי יום כמעט אני שומע על עוד מחמיר שנדבק.

ר' ש"ש מבאר יעקב, ר' פ"ו מבני ברק ועוד.

בגליון עינינו גל (בתוך אוסף גליונות) מביא עובדות מכלי ראשון על משפחות שלא יצאו מהבית (!) והקורונה הגיע לתוך הבית (!). לדוגמא מספר על משפחה שלא יצאו כלל, כולם, והבן נפל ונחבל בראשו, וחששו ללכת לבית החולים, ושילמו לרופא פרטי, ולאחר מכן התברר שהרופא הפרטי שהגיע עד ביתם, היה חולה והדביק אותם!
ושם הסביר בפשטות, [לפני חשבונות שמים, והובאו במקו"א בפורום דברי המבי"ט שגם במגיפה יש השגחה פרטית], ע"פ השומר אמונים שהתפרסם, שהביא מהאר"י ז"ל, שכאשר יש דבר בעיר, "אין יכול לשלוט רק באלו שיש להם פחד", וע"ש עוד.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' יולי 10, 2020 2:10 pm

דרש-משה כתב:אני דוקא יכול להסכים עם הדברים האלו, ואפשר להגיד שאני מהבודדים שהזכרת שדעותיי בסוגיא אני כל הזמן מנסה לבחון ענייני, אולי מדאי הרבה באובססיות (אני מקנא בחסידים שיכולים לתלות בהאדמו"ר ולא צריכים לחשוב הרבה, אבל מה אני יכול לעשות אני לא טיפוס כזה).
אני בעיקר גיבשתי עמדתי בענין ממה שאפשר לקרוא השפני ניסוי שכבר חודשיים אינם נזהרים יתר על המידה, ואין מגיפה. ובכל זאת אני לא נחרץ בדעתי, ואני מודה שאין הדברים מאה אחוז בכלל, ודברים יכולים להשתנות ח"ו. רק השאלה אם עכשיו אפשר לסמוך על ה"שפני ניסוי", אתה תגיד שלא, אני לא בטוח.

ויש לך גם תשובה מדוע שפני בורו פארק הגיבו אחרת לניסוי?
ותשובה ברורה מדוע הממשלה מסרבת לקבל את תוצאות הניסוי הלז (חוץ מאינטרס סודי להכפיש את ישראל בעולם ולהרוס את כלכלתה)?
יתכן שהתשובה היא שגוף שלטוני לא לוקח סיכונים, ולא יכול לסמוך סתם על תיאוריות (ואולי נאמר תאוריה אחרת, על גלים ושקיעות לא מוסברים, כפי שהיו בהרבה מגיפות בעולם?).
אבל השאלה היא האם הציבור החרדי שמונה מיליון נפש כן יכול להתנהג כאחרון המאלתרים, ולסמוך על כל מראית עיניים ותחושת בטן.

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 2:20 pm

מקדש מלך כתב:ויש לך גם תשובה מדוע שפני בורו פארק הגיבו אחרת לניסוי?
ותשובה ברורה מדוע הממשלה מסרבת לקבל את תוצאות הניסוי הלז (חוץ מאינטרס סודי להכפיש את ישראל בעולם ולהרוס את כלכלתה)?
יתכן שהתשובה היא שגוף שלטוני לא לוקח סיכונים, ולא יכול לסמוך סתם על תיאוריות (ואולי נאמר תאוריה אחרת, על גלים ושקיעות לא מוסברים, כפי שהיו בהרבה מגיפות בעולם?).
אבל השאלה היא האם הציבור החרדי שמונה מיליון נפש כן יכול להתנהג כאחרון המאלתרים, ולסמוך על כל מראית עיניים ותחושת בטן.

כבר עניתי לשאלות אלו כאן
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 40#p641505

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יולי 10, 2020 2:34 pm

הרב מק"מ,

שמעתי מא' מגדולי התורה שיש נוב"י מפורש שאין להחזיק ממדינה למדינה,
ובאמת יהיה ההסבר אשר יהיה, רואים חילוקים בין מדינות וכ"ש יבשות שונות,
ורק נאיביות היא לתלות את ההבדל בלבישת מסכות.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' יולי 10, 2020 3:06 pm

נוטר הכרמים כתב:אנחנו חוזרים על עצמנו.

הרב ישא ברכה והרב מחולת המחנים והרב פ"ת,
נדרשים לענות לשאלה הפשוטה,
הרי לפי התעמולה, היה צריך להיות מאות נפטרים ואלפי מונשמים אצל אלו שאינם נזהרים,
היכן הם?

הרב מחולת המחנים בטוח שמסתירים את החולים המסוכנים, (אולי קוברים אותם ב'קבורת שדה').

ההזהרות היו שאם לא ישמרו על ההוראות עלולים ח"ו להיות אלפי מתים, וכפי שאכן קורה בארה"ב וברזיל, ב"ה תשעים אחוז מהציבור החרדי שומרים על ההוראות בקפדנות.
המציאות הראתה שהקורונה במקרים קשים עלולה להתדרדר בתוך שעות, וכבר התפרסם על אחד שסירב להבדק והגיע לבית החולים במצב קשה מאד, וגם היו כאלו שלא חשו בטוב ולא הלכו להיבדק, והגיעו לבית החולים ולדאבוננו כבר לא היה מה להציל.
החכם עיניו בראשו, וכשיש חשש לקורונה עפ"י תסמינים הוא נבדק ועומד במעקב רפואי, ובחסדי ה' הוא יוכל להנצל.

ואגב, נפטרי הקורונה ל"ע אינם נקברים בקבורת שדה אלא ב'קבורת קורונה'.

---
ההרגשה היא שישנם כאלו שלקחו את ענין הקורונה למאבק בשלטון הציוני, על חשבון נפשות ה"י, ואליהם נשאלת השאלה בשלמא הזהירים והמדקדקים במצות "וחי בהם" ונשמרים על נפשותם התחילו ללכת עם מסיכות עוד לפני שיצא החוק, ואין להם דבר וחצי דבר עם חוקי הציונים ושלטונם, אבל אלו שאינם שומרים על ההנחיות מתוך התרסה, מאי שנא השתא שהתחילו ללכת עם מסיכות ברחוב העיר בעקבות האכיפה המוגברת, הרי לדעתם בשעת השמד קא עסקינן, ואיך זה משום חשש ממון ויראתם מקנס של חמש מאות ש"ח הם מודים לחוקי השלטון הציוני, היה עליהם למסור את הנפש למול הקסדור (וכתוס' שבת דף ק"ל ע"א ד"ה אמר ליה כנפי יונה), וכ"ש הכא שמדובר בקנס ממוני, ויש לך אדם שממונו חביב עליו מגופו, לכך נאמר בכל מאדך.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 10, 2020 3:31 pm

שאלו כאן למה יש ששינו את דעתם מהגל הראשון לשני.

לדעתי יש כאן הבדל די פשוט.

בגל הראשון נדרש הציבור ל'קום ועשה': בוא ועצור את המגפה!

הגיע מגפה חדשה, היא עדיין לא מורגשת כמעט, בכוחות משותפים נצליח לעצור אותה. לא ניתן לה להתפשט.

יציאה למלחמה כנגד ה'קורונה'. שעת חירום חד-פעמית. חבי מעט רגע עד יעבור וגו'.

לאחר שהתחיל הגל השני, החלו אנשים להבין שה'קורונה' כבר קיימת. לא הצלחנו לגרשה.

אלא מאי, הציבור נדרש עכשיו לשמור ולהיזהר מפני הסכנה. לא להדוף את הסכנה, אלא פשוט להישמר מפניה.

נו, אם מדובר על זהירות מפני סכנה, הרי יש עוד הרבה סכנות שצריך להיזהר מהם. צריך להיזהר מפני מחלות רבות ל"ע. צריך להיזהר גם בנפש.

אם מדובר על 'עוד' סכנה שהגיעה לעולם - אז זה מצטרף לרשימת הסכנות הקיימות מאז ומעולם, שצריך לבטוח בה' ולעשות את ההשתדלות הטבעית, אבל בגבול מסויים.

כשזה מלחמה של ממש יוצאים 'חתן מחדרו וכלה מחופתה'. אולם כשזה 'עוד' סיכון שהצטרף לסכנות הישנות - לא מבטלים את כל הכללים בגינו.

וכאן מגיעה השאלה הגדולה עד כמה זה מסוכן וכו' וכו', וה' יעזור וישלח לנו רפואה וגם דעת.

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 3:39 pm

בדיוק

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' יולי 10, 2020 3:54 pm

נוטר הכרמים כתב:שמעתי מא' מגדולי התורה שיש נוב"י מפורש שאין להחזיק ממדינה למדינה,

אפשר הסבר [ומקור]?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יולי 10, 2020 4:09 pm

שש ושמח כתב:
נוטר הכרמים כתב:שמעתי מא' מגדולי התורה שיש נוב"י מפורש שאין להחזיק ממדינה למדינה,

אפשר הסבר [ומקור]?

אם הייתי יודע הייתי מציין,
אנסה לאתר את המיקום המדויק.

מסברא, הרי רואים בפועל שבכל מקום יש תנאים אחרים,
ולגבי מחלות אחרות זה ניכר מאוד.

דרש-משה

הודעהעל ידי דרש-משה » ו' יולי 10, 2020 5:24 pm

מי שיודע אנגלית מוזמן לקרוא דעות אחרות
https://swprs.org/a-swiss-doctor-on-covid-19/

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' יולי 10, 2020 5:32 pm

דרש-משה כתב:מי שיודע אנגלית מוזמן לקרוא דעות אחרות
https://swprs.org/a-swiss-doctor-on-covid-19/

חסום

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ו' יולי 10, 2020 6:07 pm

ישא ברכה כתב:לגופו של עניין. כתב כאן מקודם הרב דרש משה, דברים שיש בהם טעם. אני באופן אישי גם מקבל איזה רושם, שהנגיף למרות שהוא ממשיך להתפשט במלוא עוזו, הפגיעה בגוף פחותה מהרבה ממה שהיה בחורף, ועל פניו מספר החולים הקשים עדיין מועט. אבל יותר מכך אני מבין, שבאמת בשביל להכריע צריך לקבל את מלוא הנתונים, (כמו: אולי הזקנים נשמרים יותר, מה משך הזמן שהתוצאות מתבררות, וכו')

אולי ראוי להביא ממה ששמעתי מידידי הרופא:
מסכה לא רק עוזרת שלא להדביק (וגם לא להידבק) - גם אם נדבקת דרך המסיכה גוברים הסיכויים שהמחלה תעבור ביתר קלות. כנ"ל ריחוק בזמן ההדבקה הפוטנציאלית.

והסיבה היא שהנגיף מתרבה בצורה אקספוננציאלית. ברגע שהגוף מזהה את הנגיף הוא מתחיל לפעול. ואינו דומה אדם שנדבק מכמה נגיפים בודדים, למי שבבת אחת קיבל בוכטה שלמה. במקרה הראשון למערכת החיסונית יש יותר זמן לתגובה לפני שהמחלה תחמיר.

אז גם אם משהו חדר דרך המסכה והאדם נדבק, אך המסכה הצליחה לצמצם את החשיפה - המחלה תעבור ביתר קלות.

איני יודע האם הוא אמר את זה מהשוואה למחלות אחרות, או ממחקר שבוצע על קורונה.
מה שלא יהיה ידידי הנ"ל לא מסוג אנשים שאומרים דברים סתם ככה.

נ.ב. על כל פנים גם התחלואה הקשה וגם התמותה עכשיו בעליה.
נערך לאחרונה על ידי איתן ב ו' יולי 10, 2020 6:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ו' יולי 10, 2020 6:17 pm

נוטר הכרמים כתב:אני לא יכול להתאפק מלשתף במילי דבדיחותא (אולי לא כ"כ מתאים לליל י"ז בתמוז בעת צרה).

הקורונה כמו המן,
לצדיקים ששומרים על כל הכללים עם כל החומרות - היא מגיעה עד הבית,
לבינוניים - אלו שנזהרים קצת, צריכים ללכת קצת בשבילה,
ולרשעים - שרומסים את הכללים - היא מחכה רחוק רחוק...
וחם השמש ונמס.

ועוד אמרו, כל הבורח מן הכבוד (כובד) הכבוד רודף אחריו.

מה לעשות, מידי יום כמעט אני שומע על עוד מחמיר שנדבק.

ר' ש"ש מבאר יעקב, ר' פ"ו מבני ברק ועוד.

כמו שכבר אמרו המקילים גם נבדקים פחות.

עכ"פ נזכרתי בבדיחה אחרת.
שאלה:
שני אנשים נולדו באותה שנה באותו יישוב ממשפחות ממעמד דומה, שניהם הלכו לאותם מוסדות לימוד. שניהם הלכו לאותו בית כנסת. שניהם התחתנו באותה שנה. אך היה הבדל ביניהם: אחד מהם היה משתכר מדי שבוע, מה שיתכן ופגע בבריאותו. השני היה מתנזר משתייה מופרזת, והיה נוגע ביין רק במועדים ומשתכר רק בפורים.
מי מהם מת ראשון?
תשובה:
זה שהיה מתנזר מאלכוהול. כי זה שהיה משתכר דרס אותו במכונית בעודו שיכור.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' יולי 11, 2020 10:09 pm

ומבדיחה זו אני נזכר בטענה שטענו פעם על הספרונים של 'מחניים' ועוד כיוצא בזה,

שלפעמים בתת-מודע המסר שנקלט לילד מכל הסיפורים והציורים וכו' הוא שהיהודי הוא תמיד הכחוש, העני, המסכן והסובל וכמה טוב להיות 'פריץ' שמן ומדושן שאינו חייב דו"ח לאף אחד...

כמובן שבסוף הסיפור מתאזנת התמונה ומתגלה ה'הפי אנד', אבל במשך הסיפור כולו זה המסר המחלחל ביודעין ובלא יודעין...

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ש' יולי 11, 2020 10:39 pm

בקשר לאלו שלא נזהרים ולא נדבקים, אני רושם עבודה שנודעה לי וטענה ששמעתי. אני לא יודע שום דבר בודאות, שכל אחד יפרש כרצונו.

א. יש לי דוד חסיד סלונים ת"ח חשוב. הוא משתעל כל הזמן ובקושי מצליח לדבר אבל לא הולך להיבדק.

ב. מישהו טען לי: בקרית בעלזא הוטל סגר, מה שאומר שיש שם אחזוים גבוהים של נדבקים שמדווחים לשלטונות. וצ"ע דהלא ידוע שבבעלזא וכו', ובכ"כ שכבר יש מספר של אנשים שממש לא מרגישים טוב שבהכרח הולכים להיבדק.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 12, 2020 11:43 am

בשבת פגשתי יהודי יקר שעסוק בלהט רב ומתמצא בענינים של בריאות, וגם בענין הקורונה הוא מהזהירים למדי.

להפתעתי, בשונה מפעמים קודמות שבהם נפגשנו, הפעם הוא הביע ביקורת על העובדה שסוגרים את הבחורים בתוך ה'קפסולות' וכדומה, ואמר שלדעתו צריך אדרבה שיבואו במגע עם כולם וכו', כי עדיף שידבקו בקיץ מאשר בחורף...

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' יולי 12, 2020 12:17 pm

שומע ומשמיע כתב:א. יש לי דוד חסיד סלונים ת"ח חשוב. הוא משתעל כל הזמן ובקושי מצליח לדבר אבל לא הולך להיבדק.

אולי הוא זה שנמצא כעת בבית הרפואה?

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » א' יולי 12, 2020 12:36 pm

נוטר הכרמים כתב:בדיוק היום סיפר לי מישהו, שר' שריאל רוזנברג התקשר לר' נתן קופשיץ לנחמו על פטירת אחיו,
והביע את תמיהתו על הנהגתו בענין הקורונה. הציע לו הגר"נ לבדוק את נתוני ההדבקה...

באמת מעניין אותי סוגיית הגר"נ קופשיץ שליט"א. שכן גם אם אוחז שאין זו מחלה מסוכנת לצעירים וכו', מ"מ למבוגרים - המציאות מוכיחה לנו עד כמה מסוכנת היא, וכיצד לא חושש הוא אפי' על עצמו, ויודע אני מקורב שהולך ובא כרגיל, מקבל קהל ונוסע לבתי הוראה די בכל אתר ואתר ללא מסיכה וכו'. האם דיבר ובירר אצל רופאים בגדרי המחלה? או שמא אוחז שהרופאים גם לא יודעים (כפי שטען לי אחד מתלמידיו) ולכך איש ככל הישר בעיניו יעשה?

בשבוע שעבר שאלתיו לגבי צום י"ז בתמוז לחולי קורונה, ותשובתו הייתה: "אני לא מבין בקורונה, אין לי מושג בזה, אני לא יכול לענות על זה".

לא לקנטר באתי אלא לקבל מענה מאי מי מתלמידיו באתרא הדין.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 26 אורחים