מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סגר בימים נוראים - הראוי לקצר התפלות, ולצמצם המניינים?

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
שומע ומשמיע

Re: סגר בימים נוראים - הראוי לקצר התפלות, ולצמצם המניינים?

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' ספטמבר 13, 2020 5:56 pm

דורשי יחודך כתב:בענין הפולמוס על אוירה\תפאורה כו' לעומת נקודה פנימית שבלב
(שבודאי אלו ואלו דא"ח כו')
יש אולי מקום להוסיף, שהאפשרות לחוות את הימים הנוראים "לבד" ובאופן פנימי, בדרך כלל בא אחרי שכבר חוו את האוירה וכו'.
מי שמעולם לא נחשף לרוממות של הימים הנוראים דרך הציבור\נוסחי התפילה\שהייה במחיצת אדם גדול, לא יוכל מן הסתם לחוות את לבד.
ואילו מי שכבר חווה באופנים הנ"ל, יכול כבר לקחת את הדברים יותר פנימה כשהוא נמצא לבד.
וממילא יוצא שלכו"ע צריך באיזושהי נקודת התחלה, את החוייה הגדולה.

יש הרבה אמת בדבריך, ולכן אני משתדל כל התקופה שילדי יבואו לבית כנסת כמה שאפשר, אני מצידי מכוון יותר בבית.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' ספטמבר 13, 2020 6:09 pm

דרומי כתב:הציבור שבא להתפלל בר"ה וביוהכ"פ אינו רק המוגדר 'חרדי', והוא מתגורר גם בערים צהובות או ירוקות.

בהחלט, בתוכם אני יושב, ועליהם בעיקר הלב חרד, שהרי החרדים יתפללו וישמעו קול שופר בין כך ובין כך, אלא שאולי לא יזכו לנעימת הש"ץ החביב עליהם. מילא. אבל בציבור הרחב רבים יישארו בבית (ואנו נתאמץ לכתת רגלינו מבית לבית ומחצר לחצר להשמיעם קול שופר).

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' ספטמבר 13, 2020 9:00 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
אש משמים כתב:ממידע שיש בידי קריסת מערכת הבריאות היא תרחיש אפשרי ולא כ"כ רחוק.

שמא תסכים לחשוף בפנינו את המידע הסודי הזה?

אין מידע סודי. אני יודע מעובדי בתי החולים (ניהול טיפול נמרץ ואחיות) שיש כח אדם מאוד מוגבל ובפרט לאור ההנחיות האחרונות של משרד הבריאות לגבי אורך המשמרות והמיגון המלא. הצוות די מותש אין יכולת קיבולת גדולה של חולים ואפי' בימי שיגרה ישנם חולים במסדרונות וכידוע. ניסיתי בזמן האחרון להעלות קובץ של נתוני תפוסה ומקום פנוי בכלל בתי החולים בארץ ומשום מה לא הצלחתי.
אין לי נתונים מדוייקים שוטפים מביה"ח אך אני בקשר עם כמה עובדים לאורך כל תקופת הנגיף ודברי הם ע"פ שלל שיחות ודברים ששמעתי מכלי ראשון. ישנם הרבה דברים שעלומים מעיני הציבור על המתרחש בביה"ח וכדאי לברר מכלי ראשון ע"מ לקבל תמונת מצב אמיתית.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ספטמבר 14, 2020 12:05 am

אש משמים כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

אין מידע סודי. אני יודע מעובדי בתי החולים (ניהול טיפול נמרץ ואחיות) שיש כח אדם מאוד מוגבל ובפרט לאור ההנחיות האחרונות של משרד הבריאות לגבי אורך המשמרות והמיגון המלא. הצוות די מותש אין יכולת קיבולת גדולה של חולים ואפי' בימי שיגרה ישנם חולים במסדרונות וכידוע. ניסיתי בזמן האחרון להעלות קובץ של נתוני תפוסה ומקום פנוי בכלל בתי החולים בארץ ומשום מה לא הצלחתי.
אין לי נתונים מדוייקים שוטפים מביה"ח אך אני בקשר עם כמה עובדים לאורך כל תקופת הנגיף ודברי הם ע"פ שלל שיחות ודברים ששמעתי מכלי ראשון. ישנם הרבה דברים שעלומים מעיני הציבור על המתרחש בביה"ח וכדאי לברר מכלי ראשון ע"מ לקבל תמונת מצב אמיתית.

מוזר מאוד. מה פירוש הצוות מותש, צוותים רפואיים עובדים שעות נוספות בחודשים האחרונים? לא שמעתי.
לפי נתוני משרד הבריאות רוב בתי החולים בארץ רחוקים מתפוסה מלאה, כאשר אני זוכר עונות חורף בהם היו נתונים על 150% תפוסה ואף יותר.
לפי המסופר גם לצה"ל יש יכולות רפואיות, לא שמעתי שמישהו חושב אפילו להיעזר בהם.
לדעתי כשהמערכת באמת תהיה בעומס אנחנו נראה את זה. ישנו את הקריטריונים להפניה לאשפוז בבית חולים (אני אומנם לא רופא, אבל הקריטריונים נראים לי ממש מוזר, קרא כאן), יפנו כספים לבתי חולים, יקימו בתי חולים שדה, ויגייסו אנשי צוות רפואי נוספים, מהצבא, מקופות החולים (ראית לאחרונה חדר אחיות בקופת חולים שכונתית?), אנשי צוות רפואי לשעבר שפרשו, סטודנטים לקראת סיום לימודים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 2:17 am

לעולם יהיה אדם כתב:
אש משמים כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

מוזר מאוד. מה פירוש הצוות מותש, צוותים רפואיים עובדים שעות נוספות בחודשים האחרונים? לא שמעתי.
לפי נתוני משרד הבריאות רוב בתי החולים בארץ רחוקים מתפוסה מלאה, כאשר אני זוכר עונות חורף בהם היו נתונים על 150% תפוסה ואף יותר.
לפי המסופר גם לצה"ל יש יכולות רפואיות, לא שמעתי שמישהו חושב אפילו להיעזר בהם.
לדעתי כשהמערכת באמת תהיה בעומס אנחנו נראה את זה. ישנו את הקריטריונים להפניה לאשפוז בבית חולים (אני אומנם לא רופא, אבל הקריטריונים נראים לי ממש מוזר, קרא כאן), יפנו כספים לבתי חולים, יקימו בתי חולים שדה, ויגייסו אנשי צוות רפואי נוספים, מהצבא, מקופות החולים (ראית לאחרונה חדר אחיות בקופת חולים שכונתית?), אנשי צוות רפואי לשעבר שפרשו, סטודנטים לקראת סיום לימודים.

הרבה מאוד אחים ואחיות נכנסים לבידוד כל הזמן עקב מגע עם חולה מאומת מה שמכביד על שאר הצוותים. המשמרות שהתארכו עם המיגון המלא בימים חמים מאוד מתיש וקשה. לא אמרתי שכרגע העומס הוא בלתי נסבל אלא שלהגיע למצב כזה זה תרחיש אפשרי ולא רחוק.
אגב, סטודנטים לקראת סיום לימודיהם הוכשרו בהליך מזורז ע"מ להוסיף כח לצוות המטפל.
לא כל מה שנראה לך מוזר לא קיים, תברר את המציאות מכלי ראשון ואז תהיה לך התרשמות אמיתית.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 2:44 am

"זה הזמן לנפנף בדגלים האדומים של מערכת הבריאות. אם לא יעצרו את ההתפרצות הזאת אנשים ימותו ולא רק עם קורונה". כך אמר הבוקר (ה') ד"ר איתי פסח, מנהל בית חולים לילדים בשיבא, חבר בצוות ה"ברומטר" שמינה פרופ' גמזו כדי לנטר את המצב במערכת הבריאות ולהתריע על כל הרעה מסתמנת במתן טיפול מיטבי במאושפזים בבתי החולים, עקב העלייה הנמשכת בתחלואת הקורונה. ד"ר פסח אמר זאת לרוני לינדר מ"דה מרקר".

הוא קרא ל"נקיטת צעדים דרסטיים ומיידיים" ו"לחדול מהדיונים שנמשכים שבועיים שלאחריהם נעשים שינויים וצעדים שיחלו בעוד שלושה חודשים. מספר הנדבקים החדשים זינק בתוך שבוע ואנחנו על סף אובדן שליטה על ההתפרצות - ימותו כאן לא רק אנשים עם קורונה".

ד"ר פסח הוסיף: "אנחנו רואים עלייה כללית במספר הנדבקים, הסטה של התחלואה לכיוון האוכלוסיה היותר מבוגרת שמשמעותה עומסים על בתי החולים והקהילה שיגברו משמעותית. יש בתי חולים שכבר ניכר בהם העומס כמו בצפון הארץ ובירושלים. במרכז עדיין לא, אבל בקצב הנוכחי זה יקרה בשבועיים-שלושה הקרובים".

עוד אמר: "רואים עלייה של כמעט 50% בחולים הקריטיים המונשמים לעומת תחילת אוגוסט, והמספר הזה עוד יעלה. העלייה הזאת במספר חולי הקורונה תפגע בטיפול שיינתן לכלל החולים. בתוך זמן לא רב נישאר רק עם הטיפול בחולים הדחופים. בגל הראשון הפגיעה בטיפול בחולים האחרים היתה קצרה, אבל עכשיו התקופה הזאת עלולה להיות ארוכה יותר ועוד לפני החורף".

ד"ר פסח התייחס לשחיקת הצוותים הרפואיים: "יש שחיקה אדירה ביכולת האנשים לטפל, זה עניין נפשי וגם פיזי. יש אנשים שחצי שנה לא יצאו ממחלקות הקורונה. הבעיה לא רק בבידוד של רופאים ואחיות - אם בתי החולים בצפון נשארים ללא עובדי ניקיון לא קל למצוא להם מחליפים ועבודה בניקיון במחלקת קורונה דורשת הכשרה מיוחדת. גם במרפאות הקהילה של קופות החולים מסתמנת התחלה של קריסה כשיש 4,000 נדבקים ביום. יש מקומות בארץ שהמתנה לתור לרופא משפחה נמשכת שבועיים. הנפגעים העיקריים בפריפריה".

קצב ההכפלה היומי הוא עתה כל עשרה ימים. במצב פעיל עכשווי נמצאים היום 30,366, כאשר 930 מהם בבתי החולים. במצב קשה נמצאים עתה 472 מהחולים –אחד מכל שלושה מהם מונשם. כמו כן, 169 במצב בינוני.

עד כה נפטרו בישראל 1,048 גברים ונשים – 13 מהם אתמול ועוד חמישה מחצות עד מועד הדיווח הבוקר. מניין המחלימים עומד הבוקר על 107,599.

אתמול בוצעו 44,546 בדיקות. שיעור החיוביים שנמצא בהן הוא 8.1%. מחצות ועד מועד הדיווח נעשו כבר 9,449 בדיקות נוספות.

נמשכת גם העלייה במספר עובדי בתי החולים שבבידוד ונכון לבוקר זה נמצאים בבידוד 2,626 מהם, מתוכם 377 רופאות ורופאים ו-787 אחיות ואחים. רוב ה"מבודדים" – 481 מתוך 1,462 – הם עובדי מינהל ומשק.

מניין המבודדים הגדול ביותר היום הוא מקרב עובדי בית החולים כרמל בחיפה – 113, בעוד שתפוסת מחלקת הקורונה אצלו היא 50%. מ"הדסה עין כרם" 106 בבידוד אבל תפוסת בית החולים הכללית עומדת על 119.57% ומחלקות הקורונה בתפוסה של 89%. מקרב עובדי בית החולים בנהריה 92 בבידוד. בבית חולים זה נפתחה אתמול מחלקת קורונה ג', זאת על רקע הגידול בתחלואה בצפון הארץ ובעקבות תפוסתן המלאה של שתי מחלקות הקורונה הפעילות ב"גליל". תפוסות גבוהות במחלקות הקורונה יש היום ב"שערי צדק" - 112.73% וב"ברזילי" - 107.5%.

הכתבות מתוך אתר "איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל"

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 8:16 am

אנו במלחמה קשה ומסוכנת, והיא מתנהלת בבתי החולים: בעוד רה"מ מסביר לציבור את ההחלטה על הטלת הסגר, קיימו גם מנהלי מחלקות הקורונה בבתי החולים מסיבת עיתונאים שבה ביקשו להבהיר את חומרת המצב לכלל הציבור. מנהלי המחלקות הציגו את הנתונים הקשים שהציבור, משום מה, לא מודע להם ואמרו כי "אנחנו בעיצומה של מלחמה".

במסיבת העיתונאים המקוונת שבה השתתפו מנהלי מחלקות הקורונה מכלל בתי החולים, הבהירו מנהלי המחלקות כי מדובר במלחמה אמיתית, קשה ומסוכנת. "לא זו המתנהלת באולפנים, במערכות העיתונים, במדיה החברתית או ברחוב - אלא מלחמה אמיתית עם נפגעים שמתים אצלנו במחלקות הפנימיות".

מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים בלינסון ויו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, אמר כי ניתן לצמצם את התחלואה בקורונה. "זה לא תלוי רק בנו, אלא גם בציבור ובהתנהגות האישית של כל אחד ואחת", מסר פרופ' אליס.

מנהל מחלקה פנימית בבית החולים שיבא, ד"ר גדי סגל, הדגיש כי אסור לזלזל בהשלכות המגיפה. "זו מחלה מקוללת שפוגעת בכל חלקי האוכלוסיה", אמר ותקף את המומחים שמנסים להרגיע את הציבור כשהם מוכרים להם אשליות. "מי שמזלזל במחלה ונתלה בגרפים ובסטטיסטיקות, כאילו לכאורה הקורונה אינה מחלה נוראה - נופל בפח".

הוא קרא לציבור להישמע להנחיות הריחוק החברתי על מנת לבלום את התפשטות המגיפה. "ביכולתנו לנטרל את ההידבקות", אמר. "בואו לא נתקהל. לא בחגים שלפנינו, לא בחודשים הקרובים - בכלל לא".

מנהל מחלקה פנימית בבית חולים השרון, ד"ר דרור דיקר, התריע מפני קריסת מערכת הבריאות בשל המגיפה, והצביע על מספר החולים הקשים שעולה בהתמדה, כאשר מדובר בסכנה של ממש לבתי החולים. "כשמדברים על קריסת מערכת הבריאות, דעו לכם שזהו מונח מכובס ל'קריסת מחלקות הקורונה'", אמר. "המחלקות הללו הצילו ומצילות את מדינת ישראל, יום-יום בחצי השנה האחרונה".

לדבריו, "היכולת לנהל את הטיפול בחולי הקורונה מצילה את יחידות הטיפול נמרץ מפני התמוטטות". עם זאת, הוא הדגיש כי למרות שהמצב מתנהל כך במשך חצי שנה, אך הוא אינו יכול להמשיך ולהתנהל בצורה זו. "יכולת זו נמתחת בימים אלו עד לקצה, הן במספר המיטות במחלקות הפנימיות לחולי קורונה, והן ביכולת הצוות לשאת משא זה לאורך זמן".

מנהלי בתי החולים רמב"ם ושערי צדק אמרו כי הם מתקרבים למצב של אי ספיקה, וכי הם נאלצים להתחיל להעביר חולי קורונה לבתי חולים אחרים. לעמדה זו הצטרפו באופן גורף מנהלי בתי החולים בצפון, שם נרשמים עומסים חריגים במספר החולים במחלקות הקורונה. עם זאת, מנכ"ל בילינסון והמשנה למנכ"ל שיבא תל השומר, שני בתי החולים הגדולים ואשר ממוקמים במרכז הארץ, אמרו כי הם לא קרובים לקריסה - ושאין צורך בסגר בשלב זה. יחד עם זאת, הבהירו כי יש לנקוט בכל צעד אפשרי בכדי להביא להורדת קצב התחלואה.

נזכיר כי במהלך החודש האחרון הזהירו מספר מנהלי בתי חולים כי אין מנוס מסגר. "מספר החולים עולה ואנו לא נצליח לעמוד במספר החולים שמגיע למחלקות", אמרו והזהירו כי "רק סגר יביא לירידת קצב ההדבקה ולהורדת התחלואה".

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ספטמבר 14, 2020 10:33 am

אש משמים כתב:הרבה מאוד אחים ואחיות נכנסים לבידוד כל הזמן עקב מגע עם חולה מאומת מה שמכביד על שאר הצוותים.

אז צריך לבדוק אותם, ולשחרר מבידוד.
אש משמים כתב:המשמרות שהתארכו עם המיגון המלא בימים חמים מאוד מתיש וקשה.

זה יימשך בכל מקרה גם אם יהיה סגר חצי שנה.
אש משמים כתב:לא כל מה שנראה לך מוזר לא קיים, תברר את המציאות מכלי ראשון ואז תהיה לך התרשמות אמיתית.

אין דבר כזה כלי ראשון. רופא שעובד בבית חולים יכול להעיד רק על המחלקה שלו.
בין מנהלי בתי החולים יש ויכוח חריף בנושא, והם מתראיינים כל יום ותוקפים אחד את השני. מה האינטרסים של כל אחד מהם? איזה תקציבים כל אחד מנסה למשוך לבית החולים שלו?
שוב, כשהמערכת תהיה בעומס - נראה את זה בבירור.
ראית איזו מודעת דרושים על גיוס כוח עזר?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 11:28 am

א. בודקים כל הזמן את הצוות הרפואי אבל הדברים לוקחים זמן ובנתיים יש לחץ גדול על הצוות.
ב. ברור שהנגיף לא יעלם ע"י סגר אך כן כדאי להוריד את העומס בביה"ח ולדאוג שלא נגיע ח"ו לקריסת המערכת גם במחיר של הגבלות מסוימות.
ג. אני שומע את הדברים בשיחה אישית ללא שום אינטרס וגם לא ממנהלי ביה"ח שרוצים כסף וכו'.
כרגע אין עומס שמכריע את המערכת אבל כדאי לדאוג שלא נגיע לשם. כשאתה תשמע על העומס, זה כבר יהיה מאוחר מידי.
יש מחסור גדול של אנשי רפואה מזה שנים ובפרט בזמן האחרון. מי שקשור למערכת הבריאות קיבל כמה וכמה פניות לחבור לצוות הרפואי.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ספטמבר 14, 2020 11:39 am

הרב אש, אתה תמים ונאיבי, סליחה על הביטוי.

המצב דורש תיקון, אבל כל קיצוניות מביאה את הקיצוניות ההפוכה. זה הכלל.

וגם עכשיו, צא ודבר עם הציבור ברחוב, ותשמע מה אנשים אומרים. רבים מדברים על 'מרי אזרחי'. לא פחות.

ברור שכל ההגזמות לכיוון של 'סגר' כולל גורמים את ההיפך הגמור: גורמים לאנשים לייאוש כללי, הרגשה של 'חטוף ואכול חטוף ושתי', וגם אלו שעד עכשיו הקפידו - מרגישים שזה חסר תועלת וסתם חבל על הזמן ועל האנרגיה.

ואין לי ספק שרוב הרבנים שפרסמו מכתבים התומך בסגר של פסח עכשיו לא יעשו זאת שוב. ורוב הציבור ימצא דרכים איך לעקוף את הסגר.

וברור גם שאף אחד לא יוותר על תפלה במנין ועל קניית ארבעה מינים וכו'. כל ההבדל הוא שבמקום לעשות את זה במקום מרווח ומאוורר יעשו את זה במקלטים צפופים, סגורים ובלתי מאווררים.

[צריך להקפיד ולאכוף, אבל בחכמה ובתבונה. כשאמא בישראל שומעת שהיא צריכה להישאר עם עשרה ילדים בבית במשך שלושה שבועות ברציפות, זה לא יגרום לה להדק את המסכה יותר לפניה ולפני הילדים בעת יציאה למכולת. ההיפך הוא הנכון: ברוב עצבים היא תקרע את כל המסכות.... הבן זאת].

ה' ירחם.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ספטמבר 14, 2020 1:04 pm

אש משמים כתב:א. בודקים כל הזמן את הצוות הרפואי אבל הדברים לוקחים זמן ובנתיים יש לחץ גדול על הצוות.

לא, אדם שחויב בבידוד נדרש להשלים את הבידוד גם אם יצא שלילי בבדיקה, ואנשי צוות רפואי לא שונים בעיניים הזה.
אם היו משנים את הנוהל הזה היה אפשר להזרים אלפי אנשי צוות למערכת כבר מחר בבוקר.
אש משמים כתב:ג. אני שומע את הדברים בשיחה אישית ללא שום אינטרס וגם לא ממנהלי ביה"ח שרוצים כסף וכו'.

שומע ממי? כבר כתבתי אדם שעובד בבית חולים יכול להעיד רק על המחלקה הספציפית שלו.
בהחלט יש מחלקות עמוסות, זה לא מעיד על הכלל.
אש משמים כתב:כשאתה תשמע על העומס, זה כבר יהיה מאוחר מידי.

לא חושב. אם מאשפזים היום אדם בגיל 61 רק בגלל שיש לו 38.5 חום, משמע יש עוד הרבה דרך עד לעומס אמתי.
אם לא משתמשים ביכולות הרפואיות הגדולות מאוד של חיל הרפואה של הצבא, משמע יש עוד זמן עד לעומס אמתי.
אש משמים כתב:יש מחסור גדול של אנשי רפואה מזה שנים ובפרט בזמן האחרון.

אומרים את זה כבר שנים, אבל כשאני מגיע לבית חולים או לקופת חולים אני ממש לא רואה עומס על הצוות הרפואי (לא שהם מתבטלים, חלילה, אבל אין עומס יוצא דופן).
הערה חשובה: להוציא חדר מיון, ורופאים מומחים במקצועות מסוימים.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' ספטמבר 14, 2020 1:15 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
אש משמים כתב:א. בודקים כל הזמן את הצוות הרפואי אבל הדברים לוקחים זמן ובנתיים יש לחץ גדול על הצוות.

לא, אדם שחויב בבידוד נדרש להשלים את הבידוד גם אם יצא שלילי בבדיקה, ואנשי צוות רפואי לא שונים בעיניים הזה.
.

למיטב ידיעתי נוהלי הבידוד של אנשי הרפואה שונים מהנהלים הרגילים באמת. ואמנם ברור שאי אפשר להוציא אותם מבידוד עם תשובה שלילית, לא בגלל נוהל אלא כי תשובה שלילית באמת לא אומרת כלום (שלושים אחוז טעויות או שהנגיף מתרבה ומתגלה רק מאוחר יותר), אבל מורידים להם ימים ככל הניתן, כל זמן שהסיכון אכן מזערי.
ואם לדעתך המצב רחוק מקריסה, אז למה הסגר הזה? מן הסתם כעת אין בעייה, אבל הם רואים אותה באופק.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ספטמבר 14, 2020 1:32 pm

אם אתה אומר זאת מידיעה אז יתכן שאני טועה בעניין הזה.

עד כמה שאני יכול לשפוט בשכל ישר של אדם מהשורה לא נראה שהמערכת בקריסה. רואים אותה באופק? בהחלט יתכן. השאלה אם הקריסה רק באופק למה דרוש סגר דווקא בחגים?
ואם הקריסה כבר כאן, אז למה מחכים עם הסגר שבוע וחצי ומתחילים אותו בדיוק בערב ראש השנה, ומסיימים אותו בדיוק אחרי שמחת תורה?
לא היו יכולים להחליט על סגר לפני חודשיים?
אני חושב שבסדרי העדיפויות של הממשלה, הם מעדיפים סגר בחגים דווקא, כי אז יש יותר מפגשים והתקהלויות, ומצד שני החגים הם גם ככה זמן פגרה בחברות גדולות כי אנשים לוקחים חופשים כדי להיות יותר עם המשפחה, וגם ככה יש באמצע עשרה ימים של חופש בבתי ספר.
לעומת זאת, הציבור דווקא מעדיף לחגוג את החגים ולעשות סגר אחרי החגים. אבל זה לא מעניין את הממשלה.
אני משער שההחלטה על סגר בחגים התקבלה כבר מזמן, לא נשאר אלא להכשיר את דעת הקהל באמצעות צעקות 'געוואלד'.
האמירה שבתי החולים קורסים היא שקר שבא להצדיק סגר שמתחיל בדיוק בערב ר"ה ונגמר בדיוק במוצאי שמח"ת.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' ספטמבר 14, 2020 1:40 pm

הבחירה לסגור דווקא בחגים היא אכן לא בסדר, וברור שמכוונים דווקא לשם. אבל גם זה לא נעשה סתם ככה כי בא להם.

גם הסגר הזה יגרום נזק נוראי, וכמה מתים לפה או לשם לא היו גורמים להם לעשות אותו.

ובל נשכח שהזינוק במספר החולים נהיה גם כן רק בשבועיים האחרונים. מעשה שטן אבל זוהי המציאות (עד כמה שהם יכולים לזייף פה ושם).

גם הסגר בדיוק בחגים לא נוצר בדיוק כך, התחילו מקודם והלחץ עשה את שלו והשאיר אותו רק בחגים, המקום הכי קל לעיכול עבור הממשלה. נכון שאפשר לטעון שהכל הצגה מתוכננת. אבל זה לא בדיוק ככה. אין מאמן שכל השחקנים ממושמעים אליו...

המסקנה היא שהם מודאגים באמת מקריסה, והם מכירים את המערכת טוב ממני וממך. נכון שהבחירה לתחם את זה בדיוק לחגים אינה יהודית ואינה מקובלת.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 2:22 pm

לעולם יהיה אדם כתב:

אש משמים כתב:ג. אני שומע את הדברים בשיחה אישית ללא שום אינטרס וגם לא ממנהלי ביה"ח שרוצים כסף וכו'.

שומע ממי? כבר כתבתי אדם שעובד בבית חולים יכול להעיד רק על המחלקה הספציפית שלו.
בהחלט יש מחלקות עמוסות, זה לא מעיד על הכלל.
אש משמים כתב:כשאתה תשמע על העומס, זה כבר יהיה מאוחר מידי.

לא חושב. אם מאשפזים היום אדם בגיל 61 רק בגלל שיש לו 38.5 חום, משמע יש עוד הרבה דרך עד לעומס אמתי.
אם לא משתמשים ביכולות הרפואיות הגדולות מאוד של חיל הרפואה של הצבא, משמע יש עוד זמן עד לעומס אמתי.
אש משמים כתב:יש מחסור גדול של אנשי רפואה מזה שנים ובפרט בזמן האחרון.

אומרים את זה כבר שנים, אבל כשאני מגיע לבית חולים או לקופת חולים אני ממש לא רואה עומס על הצוות הרפואי (לא שהם מתבטלים, חלילה, אבל אין עומס יוצא דופן).
הערה חשובה: להוציא חדר מיון, ורופאים מומחים במקצועות מסוימים.

א. אתה כותב דברים לא נכונים בעליל! אני יודע מכלי ראשון על מחלקה שלמה שנחשפה לחולה וכולם עברו בדיקות וחזרו לעבוד לאחר תוצאות שליליות.
ב. שומע מעובדים מגוונים.
ג. העומס קיים בכל פרמטר ובכל מקום. זה שאתה לא רואה לא אומר כלום.

אני לא נקטתי עמדה האם כן סגר או לא ובאיזה צורה. אמרתי רק שסגר הוא הדבר היחידי שיכול לעצור את מהירות ההדבקה ושיש היגיון בשימוש בסגר כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות הנמצאת אי שם מעבר לפינה.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ב' ספטמבר 14, 2020 2:34 pm

בואו ונסתכל מזווית אחרת על ה'סגר'.
על מי צריכה להיות ההתבוננות שלנו, על ה'נחת רוח' לי לעצמי או כלפי הקב"ה.
נכון [ובעיקר החסידים..], שב'תשרי' השנה, יהיה פחות נחת רוח לעצמי, פחות המון עם, פחות יציאה מהבית לרבי'ס,
אפי' לא להשתרך הליכה רגלית לעיתותי ערב להספיק סעודת יו"ט,,,
אך כלפי הקב"ה, כמה פחות יהיה חילולי שבת מאחינו התועים...
אז אולי בבית בצינעא, יעשו כבשלהם אך ה'פרהסיא' הציבורית תהא שוממת.
[כבן ירושלים, נזקקתי פעם לשהות שבת בתל אביב לצורך ביקור חולים.
מי שלא ראה זאת, לא יכאב את 'עשה שבתך חול' שיש שם, המסעדות והבילויים והרעש וכו' ואין להאריך].
לימדונו חז"ל 'אלמלא שמרו שתי שבתות מיד היו נגאלין'. יש כאן הזדמנות... הלוואי

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 3:01 pm

דרומי כתב:הרב אש, אתה תמים ונאיבי, סליחה על הביטוי.

המצב דורש תיקון, אבל כל קיצוניות מביאה את הקיצוניות ההפוכה. זה הכלל.

וגם עכשיו, צא ודבר עם הציבור ברחוב, ותשמע מה אנשים אומרים. רבים מדברים על 'מרי אזרחי'. לא פחות.

ברור שכל ההגזמות לכיוון של 'סגר' כולל גורמים את ההיפך הגמור: גורמים לאנשים לייאוש כללי, הרגשה של 'חטוף ואכול חטוף ושתי', וגם אלו שעד עכשיו הקפידו - מרגישים שזה חסר תועלת וסתם חבל על הזמן ועל האנרגיה.

ואין לי ספק שרוב הרבנים שפרסמו מכתבים התומך בסגר של פסח עכשיו לא יעשו זאת שוב. ורוב הציבור ימצא דרכים איך לעקוף את הסגר.

וברור גם שאף אחד לא יוותר על תפלה במנין ועל קניית ארבעה מינים וכו'. כל ההבדל הוא שבמקום לעשות את זה במקום מרווח ומאוורר יעשו את זה במקלטים צפופים, סגורים ובלתי מאווררים.

[צריך להקפיד ולאכוף, אבל בחכמה ובתבונה. כשאמא בישראל שומעת שהיא צריכה להישאר עם עשרה ילדים בבית במשך שלושה שבועות ברציפות, זה לא יגרום לה להדק את המסכה יותר לפניה ולפני הילדים בעת יציאה למכולת. ההיפך הוא הנכון: ברוב עצבים היא תקרע את כל המסכות.... הבן זאת].

ה' ירחם.

הלוואי והייתי תמים.
לא אמרתי את ה'מצוי' שאתה מתאר ואני מסכים איתך בכל מילה.
דברתי על ה'רצוי' והסברתי את ההיגיון לעשות סגר כדי למנוע עומס וקריסה עתידית.
לי אישית אין דיעה מגובשת בעניין מה לעשות ואיך. גם בגלל שאין לי טיפה משלל הנתונים הנצרכים וגם כי זה לא מנפק"מ לכלום..

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ספטמבר 14, 2020 3:06 pm

אם מצד ה'רצוי' כתיאוריה - היה ראוי לבטל לגמרי את כל המניינים ולהתפלל כל אחד בביתו

והמהדרין יותר היה ראוי גם לבטל את ה'מזומן' בבית ולאכול כל אחד סעודת חג בשולחן פרטי...

אבל כשבאים להתחשב ב'מצוי' חייבים לשמור על איזון, ולא להפחיד ולהלחיץ יותר מידי

כי אז זה שכן נזהר אומר לעצמו:

רגע, בשביל מה אני מתאמץ? חודשים שאני מזיע עם מסכה, נמנע מכניסה לאירועים וכו' - ובסוף זה לא עוזר כלום וחזרנו לאותו מצב?!...

[מתווה ה'רמזור' לדוגמא יש בו חכמה מסויימת בכך שהוא נותן מוטיבציה להשתפר ולהפוך מ'אדום' ל'כתום' ומשם ל'צהוב' ו'ירוק'

אולם לחץ כולל גורם לאיבוד עשתונות / ייאוש ותסכול, וזה בוודאי לא נכון לכל הדיעות]
נערך לאחרונה על ידי דרומי ב ב' ספטמבר 14, 2020 3:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ספטמבר 14, 2020 3:09 pm

מקדש מלך כתב:המסקנה היא שהם מודאגים באמת מקריסה, והם מכירים את המערכת טוב ממני וממך. נכון שהבחירה לתחם את זה בדיוק לחגים אינה יהודית ואינה מקובלת.

אם כל אין ביננו ויכוח.
אש משמים כתב:א. אתה כותב דברים לא נכונים בעליל! אני יודע מכלי ראשון על מחלקה שלמה שנחשפה לחולה וכולם עברו בדיקות וחזרו לעבוד לאחר תוצאות שליליות.

כן, כבר חזרתי בי בעניין זה.
אש משמים כתב:ב. שומע מעובדים מגוונים.

אם דיברת עם רופאים בכירים מכל בתי החולים בארץ, וגם עם אנשים שמומחים בניהול מערכות כאלו, וכולם אמרו שהמערכת בקריסה - אז אני חוזר בי.
אבל המצב שונה, חלק גדול מהרופאים וממנהלי בית החולים אומרים שאין צורך בסגר.
אש משמים כתב:אמרתי רק שסגר הוא הדבר היחידי שיכול לעצור את מהירות ההדבקה ושיש היגיון בשימוש בסגר כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות הנמצאת אי שם מעבר לפינה.

מסכים לגמרי. השאלה היא מה זה "מעבר לפינה" עוד יומיים, חודשיים, חצי שנה?

בא ואשאל אותך שאלה אחרת.
ביום חמישי האחרון החליטו על סגר של שלושה שבועות.
הרי היו יכולים לסגור מיידית ולפתוח בערב סוכות. במקום זה החליטו לחכות עם הסגר שבוע וחצי, להתחילו בער"ה, ולסיימו במוצאי שמח"ת.
אתה לא רואה שיש כאן כוונה ללכת דווקא על החגים?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ספטמבר 14, 2020 3:15 pm

יש הרבה 'צריך עיון' על ההנהגה של מערכת הבריאות בחדשים האחרונים

[אני אישית עוד לא השתכנעתי כדעת נטו"ק שיש כאן כוונה מכוונת 'להעביר על הדת' ח"ו, אבל אני כבר לא רחוק מזה כמו שהיה לפני כמה חדשים...]

אבל דוקא השאלה האחרונה לא כ"כ קשה

כי בדרך הטבע צריך לתת לאנשים להתכונן לסגר ולא להנחית אותו ברגע אחד

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' ספטמבר 14, 2020 3:42 pm

כמדומני, שבעת חה"פ לא 'טרחו' לתת לציבור זמן 'להתכונן' (כשם שלא הקפידו בכך בעת סגירת מוסדות החינוך בערים ה'אדומות').

וכבר כתבתי:
לבי במערב כתב:במלא הזהירות הנדרשת, לפענ"ד נראה דיל"ע אם אין שייך בנדו"ד גדר (מסוים) ד'שעת השמד', כיון שדחו במכוון הסגר וגרורותיו לתקופת מועדי תשרי. וק"ל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ספטמבר 14, 2020 3:46 pm

כמו שכתבתי, האימון שלי בכל ההתנהלות ירד בהרבה בחודשים האחרונים,

אבל להגדיר את זה כ'שעת השמד' נראה לי עדיין מוגזם... כי עדיין נראה לי שבסך הכל יש להם כוונות טובות

[אולי בסגר השלישי (בחנוכה?) אגיע גם אני למסקנה דומה...]

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ספטמבר 14, 2020 3:51 pm

הסיבה שסוגרים דווקא בחגים היא פשוטה.
זה הזמן שיש בו הכי הרבה התקהלויות וסעודות משותפות, ומצד שני הכלכלה (לא העסקים הקטנים, אלא חברות גדולות שתומכות ביצוא) בחגים גם כך חלשה יותר.
לא צריך להרחיק לכת.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 3:57 pm

לי מעולם לא היה שמץ של אמון באי מי מאנשי הפוליטיקה (אולי מרוב תמימותי..) הם אנשים שטובת כיסאם היחידה שעומדת לנגד עיניהם (וממילא אין לחוש ל'שמד' כלשהוא כי זה לא טוב פוליטית ללכת נגד כמיליון תושבי המקום) אך באנשי הרפואה יש אמון כללי.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' ספטמבר 14, 2020 4:06 pm

לבי במערב כתב:כמדומני, שבעת חה"פ לא 'טרחו' לתת לציבור זמן 'להתכונן' (כשם שלא הקפידו בכך בעת סגירת מוסדות החינוך בערים ה'אדומות').

וכבר כתבתי:
לבי במערב כתב:במלא הזהירות הנדרשת, לפענ"ד נראה דיל"ע אם אין שייך בנדו"ד גדר (מסוים) ד'שעת השמד', כיון שדחו במכוון הסגר וגרורותיו לתקופת מועדי תשרי. וק"ל.

הרב ליבי במערב
ישנו מרחק עצום בין זה שמנהיגי המדינה אינם חדורים בהכרה הנחוצה על משמעות התפילה ברוב עם בימים הנוראים, לבין שעת השמד.
חכמים, היזהרו בדבריכם!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ספטמבר 14, 2020 4:23 pm

העובדה שידידנו הרב 'לבי במערב', שככל הידוע אינו נמנה על חוגי 'הפלג' או נטורי קרתא וכדומה, הגיע לאמירה חריפה כזאת -

מהווה ביטוי לאבסורד הנורא שבכל ההתנהלות הנוכחית

[אגב, למי שלא מעודכן כדאי לדעת שגם בחברה הכללית (לא ה'חרדית') נאמרו ביטויים חריפים מאוד על הסגר המתוכנן, והיו שציטטו ניצולת שואה שאמרה שזה מזכיר לה את הגיטו... ירחם ה' על עמו ונחלתו]

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' ספטמבר 14, 2020 4:44 pm

הרב 'איש גבעות': הנושא איננו תפלה 'ברוב עם', כי־אם (כאשר העירו מכבר) קיום מצוות היום דשופר ולולב בקרב המוני אחב"י.
יתכן שהאבסורד גדול, אך אשמח לדיון עניני בכך, ולמצער - הפני' למ"מ בנושא.

השתדלתי להזהר בדברי (וכאשר כתבתי בראשם), אך לחומר הענין לא מצאתי לשון מעודנת יותר.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ספטמבר 14, 2020 6:27 pm

אש משמים כתב:לי מעולם לא היה שמץ של אמון באי מי מאנשי הפוליטיקה (אולי מרוב תמימותי..) הם אנשים שטובת כיסאם היחידה שעומדת לנגד עיניהם (וממילא אין לחוש ל'שמד' כלשהוא כי זה לא טוב פוליטית ללכת נגד כמיליון תושבי המקום) אך באנשי הרפואה יש אמון כללי.

יום לפני הסגר הקודם, שאל אותי יהודי יקר נ"י מה לדעתי המסר המרכזי שהקב"ה רוצה ללמדנו בכל העניין הזה של הקורונה. ואני אמרתי לו שקטונתי מלהבין חשבונות שמים, אבל לענ"ד מסר שכדאי מאוד ללמוד אותו זה לא לתת אמון עיוור במערכת הרפואית, בשום עניין, אלא לחשוב באופן עצמאי.
(ובאמת, רעייתי שתחי' אמרה לי היום בבוקר שנראה שדבר אחד טוב מכל בהלת הקורונה הוא שאנשים ב"ה מתחילים יותר ויותר להתעורר מהאמון במערכת הרפואית. אבכי"ר)

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' ספטמבר 14, 2020 6:43 pm

מישהוא אומר לי
האי שתא, יכוונו כל ישראל מכל הזרמים והחוגים, כוונת אחדים באמרם המילים 'כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ'......

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 14, 2020 7:05 pm

בברכה המשולשת כתב:
אש משמים כתב:לי מעולם לא היה שמץ של אמון באי מי מאנשי הפוליטיקה (אולי מרוב תמימותי..) הם אנשים שטובת כיסאם היחידה שעומדת לנגד עיניהם (וממילא אין לחוש ל'שמד' כלשהוא כי זה לא טוב פוליטית ללכת נגד כמיליון תושבי המקום) אך באנשי הרפואה יש אמון כללי.

יום לפני הסגר הקודם, שאל אותי יהודי יקר נ"י מה לדעתי המסר המרכזי שהקב"ה רוצה ללמדנו בכל העניין הזה של הקורונה. ואני אמרתי לו שקטונתי מלהבין חשבונות שמים, אבל לענ"ד מסר שכדאי מאוד ללמוד אותו זה לא לתת אמון עיוור במערכת הרפואית, בשום עניין, אלא לחשוב באופן עצמאי.
(ובאמת, רעייתי שתחי' אמרה לי היום בבוקר שנראה שדבר אחד טוב מכל בהלת הקורונה הוא שאנשים ב"ה מתחילים יותר ויותר להתעורר מהאמון במערכת הרפואית. אבכי"ר)

'אמון עיוור' הוא שלילי בכל תחום. כוונתי היתה שפוליטיקאים חיים בשקר וזה רוב חייהם משא"כ אנשי רפואה שיש משקל לדיבורם.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ספטמבר 14, 2020 7:45 pm

אש משמים כתב:'אמון עיוור' הוא שלילי בכל תחום. כוונתי היתה שפוליטיקאים חיים בשקר וזה רוב חייהם משא"כ אנשי רפואה שיש משקל לדיבורם.

עם זה אני מסכים לחלוטין.
צריך לשמוע מה שאומרים אנשי רפואה (בעלי דעות שונות!) ולהחליט בחשיבה עצמאית.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' ספטמבר 14, 2020 11:02 pm

איך מותר ליחיד לחשוב במחשבה עצמאית, מה שנוגע לכלל הציבור? אין מושג כזה שדברים הנוגעים לכלל, נמסרים ליחיד. יש דברים שנמסרים ליחיד, ויש לציבור, ואסור לערב ביניהם

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' ספטמבר 15, 2020 2:16 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:איך מותר ליחיד לחשוב במחשבה עצמאית, מה שנוגע לכלל הציבור? אין מושג כזה שדברים הנוגעים לכלל, נמסרים ליחיד. יש דברים שנמסרים ליחיד, ויש לציבור, ואסור לערב ביניהם

מותר ליחיד לחשוב, במחשבה שהרבה יחידים יחד חושבים כמותו.. ודו"ק

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' ספטמבר 15, 2020 8:45 am

הבוקר בעיתון המודיע נתנו ביטוי ברור ובהיר לתחושה של רבים מאתנו.
אף אחד לא יודע לנתח מה תהא משמעותו של הסגר לגבינו = שלומי אמוני ישראל.
דבר אחד כמעט ברור לנו, אף אחד לא יוותר על התפילה במתכונת שיורו לו רבותיו.
הרשויות לא יקבעו ליהודי חרדי איך להתפלל.
המשמעות העצומה הצפויה של הסגר הזה היא בעיקר ביחס לרחוקים משמירת תורה ומצוות.
לדידם, החוט הרופף הזה, חוט ההנשמה הרוחני המקשר אותם אל אביהם שבשמים,
אל צור מחצבתם, אל כנסת ישראל, לבל ידח ממנו נדח, עומד להינתק חלילה.
הם לא ישמעו תקיעות בבית, וגם לא יתפללו נעילה ביחידות.

מצמרר.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' ספטמבר 15, 2020 8:54 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:איך מותר ליחיד לחשוב במחשבה עצמאית, מה שנוגע לכלל הציבור? אין מושג כזה שדברים הנוגעים לכלל, נמסרים ליחיד. יש דברים שנמסרים ליחיד, ויש לציבור, ואסור לערב ביניהם

אכן כן, ונושאי הרפואה והבריאות ליחיד נמסרו (כולל השמירה מכך שיוזק והשמירה מכך שיזיק), מלבד במגפה אמיתית כמו הכולרה לא תקפ"ץ, וגם זה בסייגים.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' ספטמבר 15, 2020 9:31 am

נוטר הכרמים כתב:הבוקר בעיתון המודיע נתנו ביטוי ברור ובהיר לתחושה של רבים מאתנו.
אף אחד לא יודע לנתח מה תהא משמעותו של הסגר לגבינו = שלומי אמוני ישראל.
דבר אחד כמעט ברור לנו, אף אחד לא יוותר על התפילה במתכונת שיורו לו רבותיו.
הרשויות לא יקבעו ליהודי חרדי איך להתפלל.
המשמעות העצומה הצפויה של הסגר הזה היא בעיקר ביחס לרחוקים משמירת תורה ומצוות.
לדידם, החוט הרופף הזה, חוט ההנשמה הרוחני המקשר אותם אל אביהם שבשמים,
אל צור מחצבתם, אל כנסת ישראל, לבל ידח ממנו נדח, עומד להינתק חלילה.
הם לא ישמעו תקיעות בבית, וגם לא יתפללו נעילה ביחידות.

מצמרר.

אתה מוזמן להצטרף לצוותים שאוספים בימים אלה אלפי כתובות ומספרי טלפון בכל רחבי הארץ ומתאמים ביקור בבית / בחצר סמוכה כדי לזכותם במצות שופר (השנה דרבנן) ולהשמיעם ל' קולות כדין.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' ספטמבר 15, 2020 10:15 am

הבעיה שהזכיר הרב נוה"כ היא הרבה מעבר למשהו שאפשר לפתור בתקע"ש מהחצר. שמעתי מיהודי שעוסק בקירוב ויש לו ידידים רבים בערי השרון (הרצליה רמה"ש כפ"ס). במקומות הללו, אין עצה ואין תבונה. הגבאים מקבלים בבוקר את ההוראה הרשמית ומיד סוגרים את בית הכנסת, ואם יש איזה גבאי שמשרך רגליו או מנסה להתחכם, פקחי העיריה עומדים הכן. מניני חצרות לא מתאפשרים במקומות רבים, וגם אצל אנשים רחוקים מניין שכזה לא בא בחשבון. הם לא מבקשים לפרוס על שמע או לענות איש"ר בכל כוחם, הם רוצים לחוות את בית הכנסת וכו'. בשביל האוכלוסיות הללו, מדובר במכת מוות ארוכה ומתמשכת. ויש לכולנו להשתתף בצערם. ע"כ מה ששמעתי מידיד נאמן איש אמת.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' ספטמבר 15, 2020 10:55 am

בבית הכנסת שלי, שרוב המתפללים בו משתייכים לציבור המכונה מסורתי, הצלחנו להגיע במנייני הקורונה לתפוסה של כ-80% מהמצב בזמני שגרה. החסרים הם בעיקר מבוגרים, חששנים מוגזמים, וגם אלה שהתפילה לא חשובה להם עד כדי להתאמץ לבוא גם במצב משובש. אמנם ר"ה ויוה"כ הרי עוד לפנינו, והם מביאים בד"כ לבית הכנסת סוג נוסף של יהודים, שהשנה רבים מהם אכן ייעדרו מן הסתם וצר מאוד על כך. באשר לר"ה, יש להעיר שהציבור הזה מגיע בעיקר לתפילת ערבית דליל א'.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ספטמבר 15, 2020 12:55 pm

ניתן לומר כי (גם) בזה משתקפים חילוקי הגישות.
בכל מקרה, כפי הידוע לי - רבים מהמוגדרים כמסורתיים יחסר להם (דוקא) קול השופר [וכמוכח בשנים 'רגילות', כשמפני סיבה ייאלצו לְהִשָּׁאֵר בביתם - יטרחו בכמה טצדקי כדי לזכות ולשמוע תק"ש; ועד"ז ביוהכ"פ יְּעַנּוּ עצמם מאכו"ש, אף שככה"נ לא יתפללו תפלות היום, ולדאבוננו - עקב חסרון הידיעה - יִכָּשְׁלוּ אף במלאכות דאורייתא].
והוא רחום יכפר עון, ויגדור פרצות עמו בית ישראל.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ספטמבר 15, 2020 1:00 pm

בנוגע לענין 'שעת השמד' - בפשטות, שייך הוא למחלוקת הנודעת בנדון 'גזרת הלבוש'* (יעוין שו"ת צ"צ חיו"ד סי' רצא). ועצ"ע בכ"ז.

*) ועפ"ז מובנת פרישתו של י. ל. דוקא מהממשלה...

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 32 אורחים