מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סגר בימים נוראים - הראוי לקצר התפלות, ולצמצם המניינים?

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
ש. ספראי

Re: סגר בימים נוראים - הראוי לקצר התפלות, ולצמצם המניינים?

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 8:07 pm

נוטר הכרמים כתב:אכן, צדקת הרב ספראי, ברור שאצל אנשים שעסוקים במלחמה מול השלטונות במגוון נושאים,
ונראים בין כה וכה פחות יפה, הן באי ההתייצבות והן בהפגנות, סוגיית הניראות פחות תופסת,
הן כלפי החילוניים, ובודאי פנימה.

כאילו שאם היינו חובשים מסיכה, הכל היה טוב.

האם ישנה משנה השקפתית סדורה בענין?
כאשר מדובר בהפגנות על ציפור הנפש, כך לדעתכם, של גזירת הגיוס, מובן מאד שלא אמור לעניין החילול ה' ו'המה יאמרו' לא אמור לעניין,
אך מנין שיש מצוה להתריס וללכת בלי מסכות או לצפצף על ההנחיות סתם כך?
מי עומד מאחורי ההנחיה שהקפות שניות/שמחת בית השואבה דוחות את החילול ה' והלמה תתראו?
אדרבה, שתף אותנו.
אינני קורא הפלס כמובן, אך האם ישנם הנחיות ברורות בהפלס (כמו ביתר הציבורים, בהם מתפרסמים מכתבים מסודרים מגדולי הרבנים), בהם נקרא הציבור ללכת ברחובות קריה ללא מסיכות, לארגן הקפות שניות ושמחות בית השואבה, או אפילו לנהל את בתי הכנסת כימים ימימה, בלי שוםכלום?

ככל הזכור לי מכל המכתבים שהועלו כאן, שדווקא רבנים מרבני הקבוצה קראו ללכת עם מסכות ולשמור על כל ההנחיות(אולי חוץ מנושא פתיחת בתי כנסיות). אני טועה?

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » א' אוקטובר 11, 2020 8:10 pm

נוטר הכרמים כתב:אכן, צדקת הרב ספראי, ברור שאצל אנשים שעסוקים במלחמה מול השלטונות במגוון נושאים,
ונראים בין כה וכה פחות יפה, הן באי ההתייצבות והן בהפגנות, סוגיית הניראות פחות תופסת,
הן כלפי החילוניים, ובודאי פנימה.

כאילו שאם היינו חובשים מסיכה, הכל היה טוב.

מה קשור מלחמה מול הרשויות, שבה אתם [לא ידעתי מה הכינוי הנכון] חשים שכיום בשנים האחרונות יש מלחמת שמד על כל התורה ועל כל היהדות וכו', ולכן החלטתם שצריך לשנות ולהילחם בצורה של מלחמה גלויה ללא יחס לניראות וכו', לענין הקרונה מסיכות וריחוקים שזה נושא מול המסורתי מאשדוד וכדו' שרואה את החרדים אלו האמונים על שמירת הנפש, מזלזלים [עכ"פ לדעתם ולדעת רוב אזרחי ישראל] בנפשות ומעלים את התחלואה בכל מקום,

ועוד נקודה שלא הודגשה מספיק, כל ארגוני ההצלה 'כמדומני' מטפלים בשבת בחילונים גם אם הם מוגדרים כמומרים, כ"ז ע"פ ההיתר שמוזכר דחיישינן לאיבה, היינו אם אנחנו לא נטפל בהם, גם אנחנו לא נטופל, ואני שואל האם לא הגענו למצב הזה, הרבה רופאים ואנשי רפואה תוקפים פעם אחר פעם את הציבור החרדי [כמובן הרבה מהם זה לא מטהרת הלב] ואמאי לא ניחוש לאיבה מצד הרופאים ומצד שאר דברים הנוגעים לנפשות,

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 11, 2020 8:10 pm

יונת אלם, איני יודע היכן אתה גר, אולם קשה לי להאמין שאכן כל בתי הכנסת ממש סגורים.

גם בעירי אני מסתובב ורואה את רוב בתי הכנסת מתפללים בחוץ, אבל עדיין אפשר למצוא בכל רחוב איזה בית כנסת אחד שכן מתפללים בפנים.

ובאמת שיש בתי כנסת שעדיף שיתפללו בפנים, כי השטח בחוץ הרבה יותר קטן ומצומצם מאשר בפנים, וכאשר עושים 'הושענות' או 'הקפות', או אפילו סתם כך, מתקרבים זה לזה הרבה יותר מאשר בפנים.

ויש לקחת עוד דבר בחשבון, שלאחר שנמצאים בחוץ זמן ממושך (כמו בשמח"ת) הרי המסכות כבר מאבדות את כוחן כמובן לאחר הזיעה הרבה שהצטברה בהם, ואילו היו בפנים המסכות עדיין היו רעננות וטובות.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' אוקטובר 11, 2020 8:39 pm

לקראת פתיחת הלימודים מחר (שני) שר התורה הגר"ח קנייבסקי מורה שצריך לפתוח את הלימודים, אך צריך לעשות זאת בהסכמה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 11, 2020 8:40 pm

בהסכמה של מי?

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' אוקטובר 11, 2020 8:45 pm

דרומי כתב:בהסכמה של מי?

של הרשויות.
[אלו שדואגים לבריאתנו הגשמית]

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' אוקטובר 11, 2020 8:59 pm

משל למה"ד, לאומר כי יש לסגור את בתי־הכנסת, אך הדבר מותנה בהסכמת האדמו"ר מבעלזא... וק"ל.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' אוקטובר 11, 2020 9:04 pm

דרומי כתב:יונת אלם, איני יודע היכן אתה גר, אולם קשה לי להאמין שאכן כל בתי הכנסת ממש סגורים.

גם בעירי אני מסתובב ורואה את רוב בתי הכנסת מתפללים בחוץ, אבל עדיין אפשר למצוא בכל רחוב איזה בית כנסת אחד שכן מתפללים בפנים.

ובאמת שיש בתי כנסת שעדיף שיתפללו בפנים, כי השטח בחוץ הרבה יותר קטן ומצומצם מאשר בפנים, וכאשר עושים 'הושענות' או 'הקפות', או אפילו סתם כך, מתקרבים זה לזה הרבה יותר מאשר בפנים.

ויש לקחת עוד דבר בחשבון, שלאחר שנמצאים בחוץ זמן ממושך (כמו בשמח"ת) הרי המסכות כבר מאבדות את כוחן כמובן לאחר הזיעה הרבה שהצטברה בהם, ואילו היו בפנים המסכות עדיין היו רעננות וטובות.

אני גר בעיר 'מעורבת', בכל אופן באזור מרכז העיר בו יש הרבה בתי כנסיות מכל החוגים והעדות אף לא אחד! פתוח. מה נהדר היה המראה בשמחת תורה בבקר, ברחובה של עיר שלמרבה הצער גם מכוניות נוסעות בו רח"ל לשמוע מחצרות שירי 'אנא עבדא' ו'תורת ה' תמימה'. גם ב'הושענות' וב'הקפות' הלכו במרחקים אחד מהשני וכמובן נעשו בזריזות הראויה.
אני כשלעצמי (וראיתי עוד כמוני) בתפילות ארוכות, מצטייד בכמה מסכות להחליף אחרי זמן מה.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' אוקטובר 11, 2020 9:05 pm

יושב הארץ כתב:לקראת פתיחת הלימודים מחר (שני) שר התורה הגר"ח קנייבסקי מורה שצריך לפתוח את הלימודים, אך צריך לעשות זאת בהסכמה.

אתה עצמך שאתה מצטט את הידיעה, מאמין לה??

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 11, 2020 9:08 pm

כמוני כמוך אני גר בעיר מעורבת ותיארתי את המצב שבו רוב בתי הכנסת סגורים אך יש כמה פתוחים שמתפללים בפנים.

אגב, גם בבית כנסת אחד שבו התפללו בחוץ מדי יום, כשהגיע הושענא רבא והיה חום אימים נכנסו פנימה ודוקא את התפלה הארוכה התפללו בפנים.

הבעיה היא שכיון שהתרגלו בחוץ שפחות מקפידים על מסכות הרי גם בפנים לא הקפידו יותר מידי...

ובכל מקרה, סביר להניח שעוד מעט תגיע עונת הגשמים וכולם יכנסו פנימה, ה' יעזור שיהיה רק לחיים ולשלום ולבריאות.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אוקטובר 11, 2020 9:08 pm

יונת אלם כתב:
יושב הארץ כתב:לקראת פתיחת הלימודים מחר (שני) שר התורה הגר"ח קנייבסקי מורה שצריך לפתוח את הלימודים, אך צריך לעשות זאת בהסכמה.

אתה עצמך שאתה מצטט את הידיעה, מאמין לה??

מאוד קשה להאמין לדברים שמצטטים בשם הגרח"ק.
אמרו בשמו שמי שיצביע ג' לא יחלה, ושמי שיתרום לקופת העיר לא יחלה, ועוד כהנה רבות.
והנה עכשיו...
(ובפרט שגדול המעשה יותר מן העושה)

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' אוקטובר 11, 2020 9:15 pm

לגוף נושא האשכול.
אחר מעשה, שנמצאים בשלהי ירח האיתנים ומברכים כל אחד ביהא רעוה דתשרי על עמיה,
ההגבלות והצמצומים לא היו כ"כ נוראים..
סה"כ ה'בין אדם למקום' היה אפקטיבי יותר. קצת חזרנו אחורה, מכל מה שהורגלנו
ואפי' דברים 'חיוביים' היו
[כגון השנה זכיתי לסיים וללמוד כל מסכת סוכה... היה זמן די והותר....].

אך כמו חלום טוב, שבטוח שתופס את האוצר והנה התעוררת... ונשארת באותה מדינה..
כך גם אצלינו, יעברו ימי הקורונה,,, יתמצא החיסון... יתפוגג לו הנגיף.. ושוב נגלה שנשארנו אותו דבר...

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' אוקטובר 11, 2020 9:17 pm

לבקשת משה ליאון: הרב קנייבסקי הורה שלא לחדש את הלימודים בירושלים
לבקשת ראש העיר ירושלים משה ליאון, הרב חיים קנייבסקי הורה כי הלימודים בתלמודי התורה בירושלים לא יפתחו עד להסכמה עם הרשויות.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' אוקטובר 11, 2020 9:19 pm

דברי 'הרב' ודברי ה'תלמיד', מי שומעין?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' אוקטובר 11, 2020 9:29 pm

הוקפאה הנחיית הרב קנייבסקי לפתוח את תלמודי התורה ובתי הספר
הנחיית הרב חיים קנייבסקי לפתוח מחר (שני) את תלמודי התורה במגזר הליטאי הוקפאה לאור בקשת שר הפנים אריה דרעי להגיע להסכמה עם הממשלה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 11, 2020 9:38 pm

'הוקפאה'...

לפני קרתו מי יעמוד?!

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' אוקטובר 11, 2020 9:42 pm

יש רבנים כמו הרב סילמן ועסקנים שרוצים לעשות דיל עם הממשלה, סגר על הערים החרדיות תמורת פתיחת מערכת החינוך המקומית.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ב' אוקטובר 12, 2020 10:40 am

הגאון רבי ישראל לנדא, ראש ישיבת 'היכל יצחק', ומבכירי ראשי הישיבות הליטאיות, יצא למתקפה חריפה נגד הזלזול בהנחיות ונגד מפרי הסדר הציבורי בהתנהלות אלימה והתחככות מול המשטרה. ראש הישיבה התייחס לתיעוד שפורסם ב'כיכר השבת' בו נראה שוטר מעיף דלי על ראשו של ילד והתבטא כי "השוטר היה צריך להיות מלאך בשביל לא לזרוק את הדלי על הנער".

את הדברים אמר ראש הישיבה הרב לנדא בפאנל ראשי ישיבות שנערך לכאלף בחורי ישיבות מאומתים לקורונה במלונית של ישיבת חברון, על ידי 'איחוד בני הישיבות' בראשות הרב יהודה ויספיש, ובוצע על ידי יו"ר 'לב שומע' הרב אליאב מילר.

את דבריו שהגיעו לידי 'כיכר השבת' פתח ואמר: "לא יכול להיות שיבוא מישהו קנאי ככל שיהיה ויגיד אני לא מכיר בחוקי המדינה. בסופו של דבר בציבור חייבים להיות כללים אחידים, מישהו חייב לקבוע את הכללים וצריך ליישר אתו קו".

ראש הישיבה סיפר כי הקורונה גבתה קורבנות רוחניים ואמר כי "במהלך המגיפה זה הגיע למצב שבו הייתה הרגשה שעולם התורה נשכח. יש שיקולים שלנו שהם (הממשלה ומשרד הבריאות. א"ר) לא מבינים. יש כאן שאלה חמורה של פיקוח נפש מול פיקוח נפש. הקורונה היא פיקוח נפש אמיתי, אבל בת ישראל שברחה לשמד מחללים שבת כדי להחזיר אותה".

לאחר מכן התייחס ראש הישיבה להתייחסות של המשטרה למגזר החרדי ואמר: "בנושא של המשטרה והמכות יש כאן בעיניים שלי הפקרות מזעזעת של התקשורת החרדית שמלבה את היצרים, מטיחה האשמות במקום שלא צריך, וגרמה באופן ישיר להרס ולחורבן בציבור שלנו היום. חוסר ציות, חוסר אחריות, העובדה שאנשים מתים בגלל שאנשים מזלזלים בהוראות".

לדברי הגר"י לנדא, "כששוטר רואה התקהלות מתנפלים עליו, הרי זה חוסר ציות לכללים. תמיד אפשר למצוא סיפור ששוטר נתן מכות לילד. ששוטר רואה התקהלות ומתנפלים עליו וזורקים עליו חפצים, הוא בא לסגור בית כנסת שצריך להיסגר על פי חוק ועל פי דעת תורה, ובכל זאת תוקפים אותו בצרחות וקללות. הוא צריך להיות מלאך כדי לא לזרוק דלי על ילד".

עוד הוסיף הרב לנדא: "האדמו"ר מפיטסבורג נפטר לפני שבוע, הנוסח הנכון שהיה צריך לכתוב: 'האדמו"ר מפיטסבורג נרצח על ידי בני עוולה', מי שמלבה את הפרת ההנחיות, זה אלו שעושים את כל הרעש סביב אותם שוטרים בודדים שמנסים בסך הכל להציל את החיים שלנו זה דבר לא נורמלי".

לסיום, סיפר הרב לנדא: "לפני יומיים לא התפללתי מעריב במניין, כי הגעתי לבית כנסת של ציבור ליטאי והיו 15 איש בלי מסכה. אני עברתי קורונה ואני לא מפחד. לא הייתי מסוגל להתפלל שם, קמתי והלכתי. זה מצב מזעזע. אנו עוסקים בכמה שוטרים סוררים שנתנו מכות. הבעיה זה ההפקרות שמביאה אותם לזה. הציבור כולו צריך לעשות חשבון נפש".

דברי הרב קירשנבוים שהובאו לעיל נאמרו כתגובה לדברי הרב לנדא.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 12, 2020 10:49 am

כשאתה קורא את דברי הרב קירשנבוים והרב לנדא אתה מתמלא שמחה: עדיין לא אפסה תקווה. יש גם מקום לשפיות בקרב הארץ.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 12, 2020 11:00 am

בוקר טוב.

אני כבר ימים ארוכים שרוי במתח של הנגיף, עם תחלואה בקרב אנשים שמאוד קרובים ללבי ומצבם מסוכן.
כעת גם נוסף האבל על פטירת הגאון ר' יחזקאל קורן, שהוא אביו של אחד מידידי הגדולים.
לבי דואב על חוסר הזהירות (באופן יחסי) של אנשים מבוגרים,
ועם זאת,
חושבני שהתבטאויות הרב לנדא והרב קירשנבוים אינם מקובלות על רוב הת"ח בדור.
יש צורה ויש שפראך, בפרט שעיקר הנושא לפי הנשמע הוא לאו דווקא פיקוח נפש אלא נושאים השקפתיים השנויים במחלוקת,
בהם הדעה המוצגת ככל הנראה אינה מייצגת את מה שהיה נחלת רוב הציבור החרדי בעשרות השנים האחרונות.
מה גם שהרב לנדא בכנות הראויה לשבח מודה שיש גם פיקו"נ רוחני ועמו קרבנות!.
על המשפט הבא
"לא יכול להיות שיבוא מישהו קנאי ככל שיהיה ויגיד אני לא מכיר בחוקי המדינה. בסופו של דבר בציבור חייבים להיות כללים אחידים, מישהו חייב לקבוע את הכללים וצריך ליישר אתו קו".
הסטייפלר או ר' חיים קניבסקי היו חותמים? ומה יקרה אם יחליטו שכולם יתגייסו?

נ"ב,
'האדמו"ר מפיטסבורג נרצח על ידי בני עוולה'
. לפי הידוע, בסביבת האדמו"ר נקטו בכל אמצעי הזהירות.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ב' אוקטובר 12, 2020 11:13 am

איש גבעות כתב:
ארי שבחבורה כתב:
הגאון רבי ישראל לנדא, ראש ישיבת 'היכל יצחק', ומבכירי ראשי הישיבות הליטאיות, יצא למתקפה חריפה נגד הזלזול בהנחיות ונגד מפרי הסדר הציבורי בהתנהלות אלימה והתחככות מול המשטרה. ראש הישיבה התייחס לתיעוד שפורסם ב'כיכר השבת' בו נראה שוטר מעיף דלי על ראשו של ילד והתבטא כי "השוטר היה צריך להיות מלאך בשביל לא לזרוק את הדלי על הנער".

את הדברים אמר ראש הישיבה הרב לנדא בפאנל ראשי ישיבות שנערך לכאלף בחורי ישיבות מאומתים לקורונה במלונית של ישיבת חברון, על ידי 'איחוד בני הישיבות' בראשות הרב יהודה ויספיש, ובוצע על ידי יו"ר 'לב שומע' הרב אליאב מילר.

את דבריו שהגיעו לידי 'כיכר השבת' פתח ואמר: "לא יכול להיות שיבוא מישהו קנאי ככל שיהיה ויגיד אני לא מכיר בחוקי המדינה. בסופו של דבר בציבור חייבים להיות כללים אחידים, מישהו חייב לקבוע את הכללים וצריך ליישר אתו קו".

ראש הישיבה סיפר כי הקורונה גבתה קורבנות רוחניים ואמר כי "במהלך המגיפה זה הגיע למצב שבו הייתה הרגשה שעולם התורה נשכח. יש שיקולים שלנו שהם (הממשלה ומשרד הבריאות. א"ר) לא מבינים. יש כאן שאלה חמורה של פיקוח נפש מול פיקוח נפש. הקורונה היא פיקוח נפש אמיתי, אבל בת ישראל שברחה לשמד מחללים שבת כדי להחזיר אותה".

לאחר מכן התייחס ראש הישיבה להתייחסות של המשטרה למגזר החרדי ואמר: "בנושא של המשטרה והמכות יש כאן בעיניים שלי הפקרות מזעזעת של התקשורת החרדית שמלבה את היצרים, מטיחה האשמות במקום שלא צריך, וגרמה באופן ישיר להרס ולחורבן בציבור שלנו היום. חוסר ציות, חוסר אחריות, העובדה שאנשים מתים בגלל שאנשים מזלזלים בהוראות".

לדברי הגר"י לנדא, "כששוטר רואה התקהלות מתנפלים עליו, הרי זה חוסר ציות לכללים. תמיד אפשר למצוא סיפור ששוטר נתן מכות לילד. ששוטר רואה התקהלות ומתנפלים עליו וזורקים עליו חפצים, הוא בא לסגור בית כנסת שצריך להיסגר על פי חוק ועל פי דעת תורה, ובכל זאת תוקפים אותו בצרחות וקללות. הוא צריך להיות מלאך כדי לא לזרוק דלי על ילד".

עוד הוסיף הרב לנדא: "האדמו"ר מפיטסבורג נפטר לפני שבוע, הנוסח הנכון שהיה צריך לכתוב: 'האדמו"ר מפיטסבורג נרצח על ידי בני עוולה', מי שמלבה את הפרת ההנחיות, זה אלו שעושים את כל הרעש סביב אותם שוטרים בודדים שמנסים בסך הכל להציל את החיים שלנו זה דבר לא נורמלי".

לסיום, סיפר הרב לנדא: "לפני יומיים לא התפללתי מעריב במניין, כי הגעתי לבית כנסת של ציבור ליטאי והיו 15 איש בלי מסכה. אני עברתי קורונה ואני לא מפחד. לא הייתי מסוגל להתפלל שם, קמתי והלכתי. זה מצב מזעזע. אנו עוסקים בכמה שוטרים סוררים שנתנו מכות. הבעיה זה ההפקרות שמביאה אותם לזה. הציבור כולו צריך לעשות חשבון נפש".

דברי הרב קירשנבוים שהובאו לעיל נאמרו כתגובה לדברי הרב לנדא.

כשאתה קורא את דברי הרב קירשנבוים והרב לנדא אתה מתמלא שמחה: עדיין לא אפסה תקווה. יש גם מקום לשפיות בקרב הארץ.

לא יודע אם ההגדרה היא שמחה. כי המצב הוא עצוב מאד. מי שמכיר את שני הת"ח הנ"ל יודע שכל אחד בא מבימ"ד אחר זה לא שנים בסגנון אחד. זה שניים שמוכנים לדבר בקול מה שיש לא מעט אחרים שחושבים בשקט ומפחדים להתבטא. (למה הם מתבטאים בקול זה כבר נושא אחר לדיון ואכ"מ) אבל צריך להתמודד עם הטענה המרכזית שבדבריהם כי ה'תקשורת החרדית מלבה יצרים' וזו האמת. נערי הווטסאטפ שמפיצים בדלי ידיעות ושמועות וטובלים ידיהם ב'אקשן' שנוצר בעקבות הנגיף רח"ל, הם מקור הבעיה. ומי שמתפתה להאמין לשמועותיהם ולהיסחף אחריהם צריך לפקוח את עיניו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 12, 2020 11:15 am

בהמשך לדברי הרב 'איש גבעות' המודאג - בצדק מסויים - מתגובת הציבור הכללי למצבו של הציבור החרדי, אפיזודה קטנה:

כידוע אני לא גר באזור חרדי. אתמול שכנה מבוגרת פגשה אותי והתחילה לדבר על מה שקורה במאה שערים בהקפות שניות וכו' (כידוע היו תמונות בתקשורת המראים ריקודים צפופים).

תיכננתי כבר לשלוף את התירוץ הקבוע שמדובר בקבוצה קטנה ולא מייצגת וכו', אולם בינתיים היא ממשיכה ומספרת לי שגם בשכונה שלי עצמה - שרוב תושביה על גבול ה'מסורתיים' - היא ראתה (או שמעה) כיצד בשני בתי כנסת קיימו בהקפות שניות ריקודים המוניים בתוך בית הכנסת...

נו, כבר לא היה לי מה לומר (מעבר לעובדה שאני עצמי השתתפתי במנין קפדני ביותר שבו כולם עטו כפפות וכו').

לאחר מכן ראיתי איזה סיקור של עיתונאי שמספר כיצד היה בירושלים בכמה מקומות של הקפות צפופות: במאה שערים, אבל לא רק. הוא מספר שגם אצל האדמו"ר מסלונים שליט"א היתה צפיפות גדולה, וגם בשכונת הבוכרים היתה שמחה גדולה של בני עדות המזרח שהיתה רחוקה משמירת הכללים.

המסקנה שלי: הגיע הזמן להרפות קצת מרגש האחריות הכוללת, להבין שזה מה יש, ככה הציבור בנוי ולא נצליח לשנות אותו כ"כ מהר. לא עליך המלאכה לגמור, והאחריות הציבורית אינה מוטלת על כתפי כל אחד מאתנו. נשקיע את המרץ והאנרגיה בתוך ביתנו, במשפחתנו, בסביבתנו הקרובה.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 12, 2020 11:38 am

נוטר הכרמים כתב:בוקר טוב.

אני כבר ימים ארוכים שרוי במתח של הנגיף, עם תחלואה בקרב אנשים שמאוד קרובים ללבי ומצבם מסוכן.
כעת גם נוסף האבל על פטירת הגאון ר' יחזקאל קורן, שהוא אביו של אחד מידידי הגדולים.
לבי דואב על חוסר הזהירות (באופן יחסי) של אנשים מבוגרים,
ועם זאת,
חושבני שהתבטאויות הרב לנדא והרב קירשנבוים אינם מקובלות על רוב הת"ח בדור.
יש צורה ויש שפראך, בפרט שעיקר הנושא לפי הנשמע הוא לאו דווקא פיקוח נפש אלא נושאים השקפתיים השנויים במחלוקת,
בהם הדעה המוצגת ככל הנראה אינה מייצגת את מה שהיה נחלת רוב הציבור החרדי בעשרות השנים האחרונות.
מה גם שהרב לנדא בכנות הראויה לשבח מודה שיש גם פיקו"נ רוחני ועמו קרבנות!.
על המשפט הבא
"לא יכול להיות שיבוא מישהו קנאי ככל שיהיה ויגיד אני לא מכיר בחוקי המדינה. בסופו של דבר בציבור חייבים להיות כללים אחידים, מישהו חייב לקבוע את הכללים וצריך ליישר אתו קו".
הסטייפלר או ר' חיים קניבסקי היו חותמים? ומה יקרה אם יחליטו שכולם יתגייסו?

נ"ב,

הרב הנוטר.
יסלח לי מר, שאת כבוד תורתו אני מעריך מאד, אם אזדקק שוב לאותה נקודה עליה כבר דיברנו.
שמת לב מה קרה כאן?
שני ת"ח בעלי דעת דיברו דברים כדורבנות. דברי השכל ודעת.
הם מעורים בנעשה ומצביעים על כך שבלתי אפשרי שמדינה תתנהג באנרכיה.
יש הרבה דרכים כיצד להילחם בנגיף.
הגרועה מכולם היא שכל קבוצה תבחר לעצמה דרך.
מכיון שאנחנו המיעוט עלינו לשלב ידים עם הרוב הנבחר. במיוחד שעד כה הם היו מקצועיים לעילא בניגוד אלינו שהתגלנו בקלוננו.
בתגובה אתה דוחה את הביקורת בטענת האם ר' חיים היה חותם על זה?
ובכן: דברי הרבנים הללו אינם נגד הפלג. הם נגד האנרכיה שהשתלטה על הציבור. לא משנה מי הדובר ומה דרגתו.
לא מדובר בביקורת כנגד חוג או עדה מסוימת. ישנה קריאה להבנת גודל השעה וגודל הסיכון. במיוחד כעת שגובר החשש שכל חיסון העדר המיוחל תקף לפרק זמן קצר מאד.
אז לאבד כל כך הרבה נפשות יקרות ולתת לכל כך הרבה אנשים להתייסר בייסורים מרים בשביל להרויח אולי תקופה קצרה של חיסון עדר??

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 12, 2020 11:47 am

ר' איש גבעות הנכבד,
שמתי לב שפעם אחר פעם אתה מרוכז בעצמך ואינך קורא את דבריי במינימום של עיון.
את השאלה האם ר' חיים (וכן הסטייפלר זצ"ל) היה חותם הצבתי על משפט השקפתי שבלל הרב לנדא בתוך דבריו.

הטענה על אנרכיה היא נכונה במהותה,
השאלה מה הפתרון שאתה מציע, שמהיום ניהפך לבני ערובה בידי השלטון החילוני הנבחר ברוב קולות?

הכישלון המהדהר הוא בחוסר ההידברות, ובזה בודאי אשמים יותר הרשויות.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ב' אוקטובר 12, 2020 11:49 am

יונת אלם כתב:
איש גבעות כתב:

לא יודע אם ההגדרה היא שמחה. כי המצב הוא עצוב מאד. מי שמכיר את שני הת"ח הנ"ל יודע שכל אחד בא מבימ"ד אחר זה לא שנים בסגנון אחד. זה שניים שמוכנים לדבר בקול מה שיש לא מעט אחרים שחושבים בשקט ומפחדים להתבטא.

נכון מאוד. מצד אחד זה מאוד מעודד (נראה לי מילה יותר נכונה) לשמוע את דברי הרבנים החשובים הללו, אבל מן הצד השני עצם זה שהדברים הפשוטים הללו לא נאמרו עד עכשיו בצורה גלויה וברורה על ידי כל ההנהגה הליטאית, עד שדברי הרב לנדא והרב קירשנבוים נתפסים כ'חידוש' וכדרמה גדולה, מעציבה מאוד ואפילו מביישת.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 12, 2020 12:24 pm

נוטר הכרמים כתב:ר' איש גבעות הנכבד,
שמתי לב שפעם אחר פעם אתה מרוכז בעצמך ואינך קורא את דבריי במינימום של עיון.
את השאלה האם ר' חיים (וכן הסטייפלר זצ"ל) היה חותם הצבתי על משפט השקפתי שבלל הרב לנדא בתוך דבריו.

הטענה על אנרכיה היא נכונה במהותה,
השאלה מה הפתרון שאתה מציע, שמהיום ניהפך לבני ערובה בידי השלטון החילוני הנבחר ברוב קולות?

הכישלון המהדהר הוא בחוסר ההידברות, ובזה בודאי אשמים יותר הרשויות.

ר' נוטר
את דבריך הנכוחים קורא אני בכל שימת הלב הראויה.
התכוונתי בסך הכל לומר שהרב לנדא לא מייצג מפלגה או פלג מסוים אלא את דעתו האישית.
מכיון שכך גם אם ר' חיים שליט"א ואביו זצוק"ל לא היו חותמים על כל מילה מדבריו, זכותו ואף חובתו להשמיע אותם.
אחזור שוב על דברים שכתבתי בעבר למרות הסיכונים המובנים: הנהגת הדור על פי גדולי תורה שאינם מעורים במציאות הארצית איננה נכללת בגישה הליטאית הותיקה. זוהי חדשה מקרוב באה, לא שערום אבותינו.
מכיון שכך אין להקשות על דברים נכוחים של תלמידי חכמים המושרשים חזק בקרקע המציאות מגדולי תורה שאינם כאלה, גם אם אלו משתייכים לאותה מפלגה.
ובקשר לחוסר ההידברות.
כידוע לצורך הידברות יש צורך ששני הצדדים יהיו קשובים.
כשצד אחד מתבצר בעמדתו ורואה בצד השני כמי שבא לקעקע יסודות הדת, קצת קשה להידבר.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אוקטובר 12, 2020 2:04 pm

הרב הנוטר שליט"א, נסה בבקשה להסביר לי מה ששאלתי לעיל: מדוע רבים מאד מאנשי קבוצתכם מאלעד, וכראה בעוד מקומות, הולכים ללא מסיכה.
מלבד הצער הגדול שנגרם עי"כ ליהודים החרדים על בריאותם, בבתי כנסיות רגילים בהם כולם עוטים מסכות, מה הענין בזה?
סוג של התרסה, שאינה קשורה להעמדת הדת?
בגד של ציונים וליטאים?
מה זה אמור להביע?
אמש השתתפתי בשמחת בר מצוה ליהודי שהיה זקוק לכך, והנה להפתעתי ישבו שם רבים רבים ללא מסכות.
לא הבנתי מדוע ומישהו הסביר לי שבעל השמחה שייך לקבוצתכם. לא ידעתי את זה קודם.
הקבוצה סוברת כדעת הרב ברכה משולשת, כנגד עמדת רוב הרופאים, שזה לא מגן ולא עוזר? מי החליט את זה? איזה רב? ומה האינטרס ללכת כך מול אלפי יהודים שגם להם לא נוח, ומזיע, ומגרד, ללכת עם מסכות?
אין באמת כוונתי להתריס, אלא להבין.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' אוקטובר 12, 2020 2:39 pm

באמת דוחה אותי להשתתף פה מעבר להצצה, אבל אחרי הסגנון הזה, אולי היית עונה כך,
קבוצתו אולי הינה אנטי תזה לקבוצתכם שבטירוף שמעל הסביר עוטה מסכות בחרדתיות גם במקום שלא נצרך. כגון בשעת ליל שבת מאוחרת כשפה ושם מישהו יוצא לשאוף אויר, וכן הלאה. משהו מעין מצווה מדאורייתא (כן, הבדיחה של ונשמרתם). או כששכן שכל שכניו יודעים שחלה, ומכסה עד עיניו עם רטיה במדרגות..
הרי כ"א מבין שיש שימוש מושכל ויש טירוף חושים. זה כנגד זה; יושבים בני אדם בקפסולות שלא שוות מאום בבית כנסת ממוזג במזגנים מפוצלים שמערבלים אויר חנוק, עשרות שעות, וזה בסדר כי הם במסכות וקפסולות.. העיקר עטיית מסכה וניילונים על כל ספסל.
אינני מצדיק התנהלות לא אחראית, וגם צריכה להיות רגישות לזולת שלא יודע אם האדם שלידו ללא מסכה כבר מחוסן מפני הנגיף (מי שחושש שזה יגיע פעם שניה, שיקח ואליום).
כמדומה שמי שישב בבר מצוה וטעם משהו ללא מסכה, כל העסק בעייתי כבר.

כך שיתכן שיש חלקים בציבור שבטעותם רואים בכך מלחמה כנגדם. בדיוק כפי שמי שלובש רטיה לא תמיד עושה זאת מטעמי בריאות. למשל כמו בבית כנסת מעורב שכל המתפללים יודעים מי חלה ומי לא. עטיית הרטיה הינה אות הזדהות והפגנת קבוצתיות. כנגדה באה תזה הפוכה. שניהם לא צודקים.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוקטובר 12, 2020 2:39 pm

דרומי כתב:המסקנה שלי: הגיע הזמן להרפות קצת מרגש האחריות הכוללת, להבין שזה מה יש, ככה הציבור בנוי ולא נצליח לשנות אותו כ"כ מהר. לא עליך המלאכה לגמור, והאחריות הציבורית אינה מוטלת על כתפי כל אחד מאתנו. נשקיע את המרץ והאנרגיה בתוך ביתנו, במשפחתנו, בסביבתנו הקרובה.

צודק. חשוב ללבן דעות ולפרוק קצת עצבים, אבל צריך לדעת מתי לעצור ולהבין שלא נשנה את העולם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אוקטובר 12, 2020 2:50 pm

נוטר הכרמים כתב:נ"ב,

כבר הערתי ואחזור ואעיר שדבריך הם ראיה לסתור, וכמה לא חלי ולא מרגיש.
המקרה של האדמו"ר מפיטסבורג הוא ראיה שכשהנגיף מסתובב הוא מסוכן לכולם. הרי הנגיף לא הגיע לשם מהחלל אלא ע"י אלו שנדבקו והדביקו והפיצוהו הלאה (משום מה נראה שגם בסביבתו לא למדו את הלקח).

שבתי לפני זמן מה ניחום אבלים אצל יהודי שאביו נפטר מקורונה. האב למעלה מחמישים שנה לא הפסיד מעולם תפילה במניין. בתקופה האחרונה בנו (שאותו ניחמתי) דיבר על לבו שיישאר בבית, ללא הועיל. בין כסה לעשור נדבק, בחוה"מ סוכות שבק חיים לכל חי. אף רעייתו תבחל"ט נדבקה וזקוקה לרפו"ש.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' אוקטובר 12, 2020 2:54 pm

כהיום שמעתי מחסיד סלוני שאחד מחשובי החסידות נרצח בבית החולים ולא מה...

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ב' אוקטובר 12, 2020 3:10 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:כהיום שמעתי מחסיד סלוני שאחד מחשובי החסידות נרצח בבית החולים ולא מה...

ככל הנראה בית החולים החליט 'לנקום' בו על אי זהירותו בענין ה...

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ב' אוקטובר 12, 2020 3:25 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:כהיום שמעתי מחסיד סלוני שאחד מחשובי החסידות נרצח בבית החולים ולא מה...

ברור!
כי הרי אין קורונה בכלל, ומ'שפעת סלונים' לא אמורים למות....

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אוקטובר 12, 2020 6:47 pm

קו ירוק כתב:באמת דוחה אותי להשתתף פה מעבר להצצה, אבל אחרי הסגנון הזה, אולי היית עונה כך,
קבוצתו אולי הינה אנטי תזה לקבוצתכם שבטירוף שמעל הסביר עוטה מסכות בחרדתיות גם במקום שלא נצרך. כגון בשעת ליל שבת מאוחרת כשפה ושם מישהו יוצא לשאוף אויר, וכן הלאה. משהו מעין מצווה מדאורייתא (כן, הבדיחה של ונשמרתם). או כששכן שכל שכניו יודעים שחלה, ומכסה עד עיניו עם רטיה במדרגות..
הרי כ"א מבין שיש שימוש מושכל ויש טירוף חושים. זה כנגד זה; יושבים בני אדם בקפסולות שלא שוות מאום בבית כנסת ממוזג במזגנים מפוצלים שמערבלים אויר חנוק, עשרות שעות, וזה בסדר כי הם במסכות וקפסולות.. העיקר עטיית מסכה וניילונים על כל ספסל.
אינני מצדיק התנהלות לא אחראית, וגם צריכה להיות רגישות לזולת שלא יודע אם האדם שלידו ללא מסכה כבר מחוסן מפני הנגיף (מי שחושש שזה יגיע פעם שניה, שיקח ואליום).
כמדומה שמי שישב בבר מצוה וטעם משהו ללא מסכה, כל העסק בעייתי כבר.

כך שיתכן שיש חלקים בציבור שבטעותם רואים בכך מלחמה כנגדם. בדיוק כפי שמי שלובש רטיה לא תמיד עושה זאת מטעמי בריאות. למשל כמו בבית כנסת מעורב שכל המתפללים יודעים מי חלה ומי לא. עטיית הרטיה הינה אות הזדהות והפגנת קבוצתיות. כנגדה באה תזה הפוכה. שניהם לא צודקים.

טוענו בחיטים והודה לו ביקום פורקן.
מי הרב שהתווה מדיניות לפיה אין ללכת עם מסכות כלל?
מי התיר לאנשים לצער יהודים אחרים ולהיכנס למקומות סגורים ציבוריים ללא מסכות?
אסור ליהודים מבוגרים להגיע לבתי כנסיות, מחשש ששוב יגיעו האלה ללא מסיכות ואולי ידביקו אותם?

כשפלוני נשמר מאד והולך לישון עם מסכה או הולך בלילה עם מסיכה במקום פתוח, הוא גרם עגמת נפש רק לעצמו. הוא לא מזיק אחרים ולא מצער אותם.

המדינה, ובעצם העולם כולו, הכריז מלחמה על הפלג, וסממן המלחמה היא המסכה?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 12, 2020 8:18 pm

הרב ספראי, יורשה לי להתפלא קצת על דבריך.

ראשית, לפני כמה ימים כתבת כי אינך יוצא לשום מקום מלבד למנין בחצר, והנה התברר לנו שנכשלת ביציאה לשמחת בר מצוה!

שנית, כמדומני שבשמחת בר מצוה נוהגים להגיש אוכל ושתיה (אולי אצל הליטאים לא?), ואם כן בוודאי שיש אלה שמסירים את המסכה כדי לאכול ולשתות. ובכן, מה ההיתר לשבת ליד אנשים שמסירים את המסכה כדי לאכול ולשתות? למה זה יותר טוב ממי שהולך כך 'סתם' בלי מסכה?

[בקיצור, כולם 'מקילים', יש יותר ויש פחות...]

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אוקטובר 12, 2020 8:34 pm

דרומי כתב:הרב ספראי, יורשה לי להתפלא קצת על דבריך.

ראשית, לפני כמה ימים כתבת כי אינך יוצא לשום מקום מלבד למנין בחצר, והנה התברר לנו שנכשלת ביציאה לשמחת בר מצוה!

שנית, כמדומני שבשמחת בר מצוה נוהגים להגיש אוכל ושתיה (אולי אצל הליטאים לא?), ואם כן בוודאי שיש אלה שמסירים את המסכה כדי לאכול ולשתות. ובכן, מה ההיתר לשבת ליד אנשים שמסירים את המסכה כדי לאכול ולשתות? למה זה יותר טוב ממי שהולך כך 'סתם' בלי מסכה?

[בקיצור, כולם 'מקילים', יש יותר ויש פחות...]

אני מתפלל במרפסת ומצטרף למנין למטה וחוץ מזה אינני יוצא כלל. יש לי גמרות גם בבית. בר המצוה הייתה של יהודי יקר וחשוך ילדים שנים רבות שאימץ ילד וגידלו לתורה ולמצוות. הוא שלח לי כמה הזמנות, בדואר ובמיילים. חשבתי שזאת מספיק סיבה לצאת, לאחל מז"ט, להעניק ספר עם הקדשה חמימה וללכת....

לא. היו ללא מסכות כלל, בכל האזור, לא רק באזור האוכל. עלו וירדו במדרגות ויצאו החוצה ג"כ ללא מסכות. אנחנו מתווכחים על עובדות?
תבוא לבתי הכנסיות, תעבור ברחוב ותראה.
אני רואה אותם מהמרפסת.....

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' אוקטובר 12, 2020 9:18 pm

ש. ספראי כתב:הרב הנוטר שליט"א, נסה בבקשה להסביר לי מה ששאלתי לעיל: מדוע רבים מאד מאנשי קבוצתכם מאלעד, וכראה בעוד מקומות, הולכים ללא מסיכה.
מלבד הצער הגדול שנגרם עי"כ ליהודים החרדים על בריאותם, בבתי כנסיות רגילים בהם כולם עוטים מסכות, מה הענין בזה?
סוג של התרסה, שאינה קשורה להעמדת הדת?
בגד של ציונים וליטאים?
מה זה אמור להביע?
אמש השתתפתי בשמחת בר מצוה ליהודי שהיה זקוק לכך, והנה להפתעתי ישבו שם רבים רבים ללא מסכות.
לא הבנתי מדוע ומישהו הסביר לי שבעל השמחה שייך לקבוצתכם. לא ידעתי את זה קודם.
הקבוצה סוברת כדעת הרב ברכה משולשת, כנגד עמדת רוב הרופאים, שזה לא מגן ולא עוזר? מי החליט את זה? איזה רב? ומה האינטרס ללכת כך מול אלפי יהודים שגם להם לא נוח, ומזיע, ומגרד, ללכת עם מסכות?
אין באמת כוונתי להתריס, אלא להבין.

לא תבין.
כי אין באמת שום תשובה הגיונית על הטענה למה לגרום לעגמ"נ ליראים מהקורונה.
אבל אני חושב שרבים מאלה שלא חובשים מסיכות, נזהרים במקומות ציבוריים.

אבל אם תרצה לדון על החיוב לשים מסיכות, זה דיון שנטחן כאן כבר עד דק. ואישית ג"א הק' כך סבור שאין חובה לשים מסיכה, אלא חובה על אוכלוסייה בסיכון להישמר מאד מאד מאד, אבל בכ"ז אני לובש משום באל"ח ונערווין שעל ידי יתגלגל הנגיף למישהו בסיכון, ואע"פ שזה אשמתו, בכל זאת חוששני מדיני נפשות.

באופן שטענתך היא טענה "למה לא נזהרים בבאל"ח", טענה נכונה וכאובה, אבל יש הרבה בעיות בבאל"ח שיש לשפר בציבור בענייני באל"ח. ואם בקורונה עסקינן, ניקח למשל את ענין ההלשנות על מי שהוא מהקבוצה השניה שאינו שומר על הכללים, הגם שברור שזה לא יועיל להמעיט מהסיכון, אלא רק יביא ששון ושמחה... בעיניי זה יותר חמור ופגם בבאל"ח. אלא מאי? זה מיעוט רשע שעושה כך, כמדומני שגם בזה מי שהולך במוצהר בלי מסיכה במקומות ציבוריים זה מיעוט (אא"כ מקומות ציבוריים שכולם שם מזלזלים, לשם דוג' בבהמ"ד בבעלז, ששם אין לך טענה כמובן, אתה נכנס לרשותם).

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אוקטובר 12, 2020 10:59 pm

בנושא ההלשנות צריך לזכור שהגר"י זילברשטין, למשל, תומך בנחרצות בעניין.
הרב זילברשטין לא ידוע כאיזה צעיר מתלהם, ומעדות אישית בכמה נושאים עדינים בנוגע לפלג הירושלמי, נושאים שעלו על שולחן ועדה רוחנית של בטאון מסוים שאני קשור אליו (לא יתד), קיבלנו ממנו הכרעות חד משמעיות לטובתם.
חושבני שהיו התבטאויות של גדולי תורה נוספים בעד הלשנות למשטרה.

והנה צד אחר, שכתבתי היום במאמר שאפרסם בעיתון באלעד על רבי יואל פרידמן זצ"ל, ממה שסיפר לי ת"ח חשוב באלעד:
"היה לו אוצר בלום של עובדות והנהגות מגדולי ישראל, אותם שימש בסילודין והרבה לשוחח עימם בדברי תורה ובענייני הציבור. הוא סיפר לי שישב בזמן הבחירות של תשמ"ט במעונו של מרן הגרא"מ שך זצ"ל, יחד עם אחיו הגר"צ שליט"א, וסיפרו להרב שך על עוול גדול ופלילי שעושה הצד השני והשאלה הייתה האם לפנות למשטרה. הרב שך זצ"ל הורה בנחרצות: "אנחנו לא מכניסים אף יהודי לכלא", ובזה נגמר הסיפור.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 12, 2020 11:16 pm

היות שהשתכנעתי מדברי הטעם שכתב לי ידידי מותיקי וחשובי הפורום,
ידידי היקר,
לא הגיע זמן להוריד את הדוושה מהגז של הקורונה? תפסיק כבר להתכתב עצמך לדעת בעניין הקורונה? חבל על זמנך, על כבודך ועל תורתך.
עם מי אתה מתפלמס בפורום.....
עזוב, עזוב.
צר לי מאוד לראותך מתבזה בידי קטני דעת.
איני יודע אם תקבל שכר על הדרישה, אבל על הפרישה - שכרך גדול מאוד מאוד!
ידידך המעריך אותך באמת
לא ארחיב בדברי התגובה לרב ספראי, כי הנושא כבר נטחן עד דק.
רק כמה מילות סיכום,
יש כאן שני ציבורים שתפסו קצוות,

ציבור אחד הסתער בהתלהבות נוראה על מצות 'ונשמרתם' עם כל החומרות וההידורים,
גם כאלו שאינם מתקבלים על הדעת וגורמים סבל גדול (ולסבל גדול יש השלכות בכל המישורים, לא רק צער ועגמ"נ כהבנתך, אלא נזק נפשי, רוחני והתנהגותי),
גם כאלו הגורמים לביטול תורה ותפילה (אצל לפחות חלק מן האוכלוסיה) בהיקפים עצומים וכבירים,
כנראה הן בשל האמון האמיתי במערכת הבריאות והן בשל הרצון העז להסתדר עם מערכות השלטון ושיקולי 'חילול ד''.

לעומתו, ציבור אחר הסתער בהתלהבות על המשך קיום החיים התורניים תוך כדי הקורונה, וזאת בהוראת רבותיו.
וכפי שהובהר כבר, לדעת רוב הרבנים של אותו חוג, הלימוד והתפילה - ללא מסיכה!.
ברם, כשם שישנה היסחפות ב'ונשמרתם', סוג של 'או הכל או הכל', כך בלהיפך. יש אצל חלק מן הציבור היגררות לזלזול כללי כעיסקת חבילה.
ובאמת יש בזה קצת הגיון, כי אחרי הכל יש הרגשה של 'כאשר אבדתי אבדתי', הרי יש משהו לא הגיוני שאדם יחבוש מסכה רק ברחוב שאין בכך סכנה,
או רק בבר מצוה בין מנה למנה...

נמצא איפוא שבאורח די טבעי ציבורית לא ראינו כאן הנהגה ממוצעת והגיונית, משני הכיוונים,
וכל נסיון להטיח טענות ומענות שוב ושוב רק לכיוון אחד,
בלי להסביר את מהלכי הציבור השני בשום טעם, ובלי טענת 'גדולי ומאורי האומה',
אין בה משום ביקוש האמת.

כעת לחיטים בקצרה.

מי הרב שהתווה מדיניות לפיה אין ללכת עם מסכות כלל? מי התווה מדיניות להשתיק את הוראות הגר"ח קניבסקי שליט"א ו'להקפיא' אותם לפי הצורך.
מי התיר לאנשים לצער יהודים אחרים ולהיכנס למקומות סגורים ציבוריים ללא מסכות? אף אחד. הדגשת מקומות סגורים ציבוריים. אם הינם משותפים לכלל הציבור, רוב רובו של הציבור שלנו אינו נכנס לשם בלי מסכה, באחריות גמורה!
אסור ליהודים מבוגרים להגיע לבתי כנסיות, מחשש ששוב יגיעו האלה ללא מסיכות ואולי ידביקו אותם? מותר להם, הם לא חייבים להתפלל בבתי כנסיות שמודיעים להם מראש שמתפללים פה בלי מסכות, הם יכולים להתפלל בבתי כנסיות אחרים או בחצרות. אם הם בכל זאת מגיעים, האחריות מוטלת בראש ובראשונה על ראשם.

כשפלוני נשמר מאד והולך לישון עם מסכה או הולך בלילה עם מסיכה במקום פתוח, הוא גרם עגמת נפש רק לעצמו. הוא לא מזיק אחרים ולא מצער אותם. נכון, אבל כשהוא מעיר למישהו או מסתכל עליו בפנים זעופות, או משרה אוירה מבוהלת בשכונה הוא מזיק לכולם.
כשהוא סוגר מוסדות יש לזה המון השלכות והיבטים כלפי כולם.

המדינה, ובעצם העולם כולו, הכריז מלחמה על הפלג, וסממן המלחמה היא המסכה? על דברי קינטור אלו כבר השבתי למעלה.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' אוקטובר 12, 2020 11:23 pm

ש. ספראי כתב:בנושא ההלשנות צריך לזכור שהגר"י זילברשטין, למשל, תומך בנחרצות בעניין.

אני יכול להניח ששאלו אותו אם יש התקהלות שלדברי הרופאים יש פיקו"נ, האם למסור למשטרה? התשובה חד משמעית. בודאי שאם לדעתו יש פיקו"נ הרי שיש למסור למשטרה.
אבל אם תשאל אותו, שלמעשה זה לא יועיל כלום, כי אם ירבה ששון ושמחה בשכונה, ואם תשאל את הרופאים הם יגידו לך שההתגוששות הזו מרבה את הסכנה [לבד מסקרנים שמתווספים וכו'], אז בכזה מקרה ברור שלא יורה להלשין, מהיכ"ת.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 34 אורחים