מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סגר בימים נוראים - הראוי לקצר התפלות, ולצמצם המניינים?

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
נוטר הכרמים

Re: סגר בימים נוראים - הראוי לקצר התפלות, ולצמצם המניינים?

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 2:10 pm

שומע ומשמיע כתב:
אור עולם כתב:ולגבי היחס ל"קבוצה שתפר תקנות בהתרסה", איני רוצה להיזדקק להזכיר קהילות שהתריסו מול הממסד הליטאי ואופן הטיפול בהם

מסכים אתך.

ההבדל ב'אופן הטיפול' אינו רק מצד המשטרה,
אלא מצד כל המימסד והתקשורת החרדית.
כאשר פינו כמה מתפללים ב'חיסדא' רעשה וגעשה הארץ והעיתונות,
ואילו כאשר פעם אחר פעם זה קורה במודיעין עילית,
וההיטפלות, משום מה, היא דווקא לבתי כנסיות מסוימים
(חניכי חדרה או אהבת תורה בברכפלד),
אין מילה.

על דאטפך אטפוך.
נאמן הוא בעל הגמולות.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 2:17 pm

נוטר, אין מצוה סתם להתבכיין.
ביתד נאמן הרי אין שום איזכור למאורעות ביהכנ"ס חסדא או לכל מפירי הנחיות באשר המה, כי כולם שווים לרעה.
ובאתרי החרדים השונים- הסיקור שווה.
(לא קורא המודיע והמבשר, כך שאינני יודע מה נכתב שם. אך בזה אין להלין על הציבור הליטאי דווקא).

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 2:26 pm

ש. ספראי כתב:נוטר, אין מצוה סתם להתבכיין.
ביתד נאמן הרי אין שום איזכור למאורעות ביהכנ"ס חסדא או לכל מפירי הנחיות באשר המה, כי כולם שווים לרעה.
ובאתרי החרדים השונים- הסיקור שווה.
(לא קורא המודיע והמבשר, כך שאינני יודע מה נכתב שם. אך בזה אין להלין על הציבור הליטאי דווקא).

אני לא מתבכיין ולא פתחתי את הנושא. אך כיון שעלה, מותר לי להביע את ההתרשמות.
אינך יכול להתעלם מהתחושה שמקיפה רבים רבים על האכיפה הבררנית מצד המשטרה,
ששרשיה נעוצים בפוליטיקה החרדית.
יש כאלו שדמם הותר, ויש כאלו שלא. הירידה לפרטים - מיותרת.

ואגב, אני חושב שאתה מאוד טועה בנתונים, ובהחלט, המודיע והמבשר הם חלק מהסיפור הלא מוצדק הזה.

הרבה פעמים אני תוהה לעצמי, איך כל אותם חכי"ם או אנשי תקשורת דורשים מהחילוניים הגינות,
כאשר כך הם נוהגים בקביעות ובעקביות נגד אנשים חרדים.
ולא זו בלבד, בערב החג כולנו צונתקנו שבהוראת הרב זילברשטיין מותר למסור למשטרה מי שלא שומע להנחיות.
להנחיות של מי? בתי הכנסת ברמת אלחנן היו סגורים?
באירוע של הקבלת פני רבו ברח' רשב"ם אותו פיאר הרב זילברשטיין לא נרמסו ההנחיות ברגל גסה?

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 2:41 pm

מה היה כתוב בהמודיע והמבשר?

המשטרה אוכפת בכל הארץ אכיפה בררנית בין חרדים לחילונים.
הפראקים וחופי הים עמוסים חילונים ללא מסכות ורק החרדים נקנסים.

שמעתי מקרוב משפחתי שישב בפארק באור יהודה שהיה עמוס בחילונים ורק הוא נקנס, כשהפקח אמר לו: "זוז ממני, אתם כולכם מדביקים".

וכן, למרות שיראי חטא ימאסו וכו', חושבני שחלק מהציבור החרדי צריך לעשות חשבון נפש גדול בגלל היחס הזה לפיקו"נ, והחילול ה' הנורא העולה מזה, ומה יאמרו הבריות אוי לרבם שלימדם תורה. וכפי שזעק הגרא"מ קירשנבוים.

וגם הקבוצה הנ"ל צריכה לעשות את חשבון נפשה למה לכ"כ הרבה חרדים לא אכפת שיחטפו מכות. ולמה כ"כ שמחים לאידם. גם אלפי יהודים שאינם שייכים לפילוג הליטאי.

מה אפשר לעשות, לא הצליחו לשכנע את הציבור החרדי הכללי שישנה כאן איזו הוראה נחרצת מאיזה רב גדול להפר הנחיות ולעורר מדנים, בתקופה ש"לך עמי בא בחדריך" נאמר גם על 'למה תתראו' מול רבבות אנשים שפרנסתם התרסקה והם סבורים שהחרדים אשמים בצביעת המדינה באדום.

אינני סבור שהם צודקים בתחושה הזאת, אך בזה ההסברה החרדית הכללית לוקה בחסר.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 2:43 pm

והנה מייל מת"ח מרביץ תורה באחת הישיבות הנודעות בירשת"ו שקיבלתי בערב שמח"ת:
לצערי, שמחת החג שלי, ושל בני ביתי הופרה, על ידי מי שניסה לעשות שימוש ציני, במראות קשים ורעים, שנצפו והוסרטו במהלך התפרעות השוטרים, בעיצומם של ימי זמן שמחתינו.
בשונה משולחי ההסרטות, שניסו להמריד נגד גדולי ומאורי האומה, תוך שימוש ציני בסרטי אימה (שלצערינו היו אותנטים ואמיתיים), אני הבנתי מתוכם משהו אחר לגמרי:
~~~
ברוך ה', זכינו לעוד שיעור. עוד לימוד שלימדנו, שאנחנו עדיין בגלות..
עוד שיעור, שיעיל גם לאלו שפוזלים החוצה, שמרגישים שכעת הוא הזמן להשתלב, כביכול, ולהיות ככל העמ(ים).
יש לי שכן יקר, ת"ח חשוב, שבנו היה עילוי ממש. אברך יקר ששקד על תלמודו, ונבחן ברבנות כמעט את כל הבחינות של כושר לרב עיר, אלא שלפני תקופה פגשתי אותו, ולצערי... הוא פרש, והצטרף ל"אברטק" (עוד שקר ואחיזת עיניים, מבית היוצר של "היה אדם בצאתך" - המודרני), וגם - אין להתפלא - הוריד את הכובע והחליפה...
שמעתי מאביו, איך שאמר באירוניה, שההתנהגות הנוכחית כלפי החרדים מזכירה לנו שאנחנו לצערינו עדיין "שני עמים" (בלי שתי מדינות) - "עם התורה", ואלו שלא (אולי נקרא להם "עם הארץ")...
נדמה לי שהשכן הזה, לקח את המסר ועשה אתו שימוש מועיל, להראות לשאר בניו איך בנו הגדול טועה...
והוא פשוט צודק.
~~~
אבל בכל זאת,
נדמה לי שיש כשל בהסברה. ההסברה שממוקדת רק במגננה, ולא בהתקפה...

בחור ישיבה הלך אמש לפגישה בפארק הירקון.
מאות אנשים ישבו שם ואכלו וחגגו בלי מסיכות, ושום שוטר לא נצפה בשטח כלל ועיקר.

שכן אחר נסע באוטובוס באיזור חילוני,
שום אדם לא קיבל דוח באוטובוס, חוץ משני חרדים.
איך אמרה אישה אחת באוטובוס, "מזל שאני לא חרדיה, אחרת הייתי מקבלת ג"כ דו"ח"...

לאותו מייל שהזכרתי בתחילת דברי, צורף סרט מזעזע מהפגנות בגאולה,
וסליחה על הביטוי,
אבל חבל שאף אחד לא עולה לתקשורת ומדבר על זה שמשטרת ישראל מורכבת מאנשים שהיו הילדים האלימים בכיתה
משטרה שמורכבת מחומר (בלתי) אנושי, שפורקת יצרים בהפגנות, במקום לעשות שיטור וסדר, שה"פרנק" שנשאר כיתה הוא השוטר של מחר, ואנשי העולם התחתון הם שם, רק בגלל ש"שם" (במשטרת ישראל) הם לא התקבלו...
לדעתי, ואולי אני טועה, צריך הסברה התקפית על ה"קורונה החילונית", המופצת דרך בני הנוער ששמים פס על כל חוק וסדר, בלי לתת דו"ח (תרתי משמע) לאף אחד,
צריך לדעתי להראות בעינים, במסע מתוקשר היטב - את האמת כפי שהיא, בלי כפפות ועם אגרופנים...
צריך לחזור כמו פעם, ולהשתמש בפירסומאים מקצועיים, שידגישו את הנקודות, ויראו לעין כל את הבלוף.
ולהתפלל לה' שיצליח.
~~~
לדעתי, התמונות הללו, יכולות לשמש לכלי גם לצורכי קירוב,
להראות את השקר, ולהביא רחוקים לראות מקרוב איך נראה יהודי חרדי באמת.
איך "מנייני חצרות" מחזיקים מעמד בחום של 42 מעלות, וכל שכן בחום של 32 מעלות (בלבד), איך הקפות בשמחת תורה נערכות למאות, תוך שמירה על הבריאות, ואיך ברחובות ירושלים ובני ברק, שמחים במועד, על אף ולמרות שהרוב הממושמע והמוחלט הולכים במסכות כדבעי...
כך לענ"ד.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 2:57 pm

הרב ספראי, דברי אותו ת"ח אכן נכונים ונכוחים.
אך ההתחלה צורמת
"בשונה משולחי ההסרטות, שניסו להמריד נגד גדולי ומאורי האומה, תוך שימוש ציני בסרטי אימה"
,
איך אמרת, "אין מצוה סתם להתבכיין".
יש אנשים שיש להם אג'נדה / דעה אחרת מ'גדולי ומאורי האומה', ויש להם ג"כ רבנים גדולים וחשובים, הם היו כאן לפני התוארים 'גדולי ומאורי האומה',
ואין שום סעיף בשו"ע המכפיף אותם לדעתם, ומותר גם להם להביע דעה ולהשתמש בסרטונים.
אתה יודע מחשבות?
למה לקחת את הכל לסעיף ה'מרידה בגדו"י'. האנשים האלו פשוט רוצים שתתן להם ללמוד ולהתפלל,
וגם לחיות ולהתנהל לפי ההוראות שהם מקבלים מרבניהם,
מה רע בכך?

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' אוקטובר 11, 2020 3:11 pm

ש. ספראי כתב:והנה מייל מת"ח מרביץ תורה באחת הישיבות הנודעות בירשת"ו שקיבלתי בערב שמח"ת:
לצערי, שמחת החג שלי, ושל בני ביתי הופרה, על ידי מי שניסה לעשות שימוש ציני, במראות קשים ורעים, שנצפו והוסרטו במהלך התפרעות השוטרים, בעיצומם של ימי זמן שמחתינו.
בשונה משולחי ההסרטות, שניסו להמריד נגד גדולי ומאורי האומה, תוך שימוש ציני בסרטי אימה (שלצערינו היו אותנטים ואמיתיים), אני הבנתי מתוכם משהו אחר לגמרי:
~~~
עוד שיעור, שיעיל גם לאלו שפוזלים החוצה, שמרגישים שכעת הוא הזמן להשתלב, כביכול, ולהיות ככל העמ(ים).
יש לי שכן יקר, ת"ח חשוב, שבנו היה עילוי ממש. אברך יקר ששקד על תלמודו, ונבחן ברבנות כמעט את כל הבחינות של כושר לרב עיר, אלא שלפני תקופה פגשתי אותו, ולצערי... הוא פרש, והצטרף ל"אברטק" (עוד שקר ואחיזת עיניים, מבית היוצר של "היה אדם בצאתך" - המודרני), וגם - אין להתפלא - הוריד את הכובע והחליפה...
שמעתי מאביו, איך שאמר באירוניה, שההתנהגות הנוכחית כלפי החרדים מזכירה לנו שאנחנו לצערינו עדיין "שני עמים" (בלי שתי מדינות) - "עם התורה", ואלו שלא (אולי נקרא להם "עם הארץ")...
נדמה לי שהשכן הזה, לקח את המסר ועשה אתו שימוש מועיל, להראות לשאר בניו איך בנו הגדול טועה...
והוא פשוט צודק.
~~~
אבל בכל זאת,

וסליחה על הביטוי,
אבל חבל שאף אחד לא עולה לתקשורת ומדבר על זה שמשטרת ישראל מורכבת מאנשים שהיו הילדים האלימים בכיתה
משטרה שמורכבת מחומר (בלתי) אנושי, שפורקת יצרים בהפגנות, במקום לעשות שיטור וסדר, שה"פרנק" שנשאר כיתה הוא השוטר של מחר, ואנשי העולם התחתון הם שם, רק בגלל ש"שם" (במשטרת ישראל) הם לא התקבלו...
לדעתי, ואולי אני טועה, צריך הסברה התקפית על ה"קורונה החילונית", המופצת דרך בני הנוער ששמים פס על כל חוק וסדר, בלי לתת דו"ח (תרתי משמע) לאף אחד,
צריך לדעתי להראות בעינים, במסע מתוקשר היטב - את האמת כפי שהיא, בלי כפפות ועם אגרופנים...
צריך לחזור כמו פעם, ולהשתמש בפירסומאים מקצועיים, שידגישו את הנקודות, ויראו לעין כל את הבלוף.
ולהתפלל לה' שיצליח.
~~~
איך "מנייני חצרות" מחזיקים מעמד בחום של 42 מעלות, וכל שכן בחום של 32 מעלות (בלבד), איך הקפות בשמחת תורה נערכות למאות, תוך שמירה על הבריאות, ואיך ברחובות ירושלים ובני ברק, שמחים במועד, על אף ולמרות שהרוב הממושמע והמוחלט הולכים במסכות כדבעי...
כך לענ"ד.

אז באיזה צד אתה?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' אוקטובר 11, 2020 3:25 pm

הרב ספראי לא ברורה לי גם ההתבכיינות שלך.
המשטרה בעייתית זה ידוע. אבל העובדות הן שכמחצית מהנדבקים בימים האחרונים הם חרדים, ושחלקים מרכזיים וגדולים מאד מהציבור החרדי לא שומר על ההנחיות ברמה כזאת או אחרת, וגם בציבורים שנקראים שומרים רבים מתפללים במניינים סגורים. ולא מדובר על ישיבה בפארקים [שבאמת מטופש שהמשטרה מתמקדת בזה] אלא על התכנסויות בחללים סגורים שזה גורם מדבק לכל הדעות.
והיום א"א למכור סיפורים [כמו שח"כ אחד אומר ש90% מבתי הכנסת סגורים, ואחר ורמ שבבעלזא שומרים על ההנחיות וזה ממש רדיפה מה שעושים להם] הכל מתועד ומופץ.

עכשיו לך תדבר עם חילוני/דתי לאומי שהעסק שלו סגור כמה חודשים. לא המשטרה ולא הצבא.
אולי תגיד לו שיש לו שנאת עם הארץ לת"ח.

ד"א בימים האחרונים הם גם מדברים הרבה על זה שהחרדים במקום לקחת אחריות רק מתבכיינים כל הזמן.

להדגיש: לא דברתי האם ראוי עפ"י דין תורה להתפלל בחוץ או בפנים, אלא על ניהול המדינות העצמאית בשעה שאת המחיר כולם משלמים [לפחות לדעתם].
נערך לאחרונה על ידי שומע ומשמיע ב א' אוקטובר 11, 2020 3:30 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוקטובר 11, 2020 3:27 pm

ש. ספראי כתב:והנה מייל מת"ח מרביץ תורה באחת הישיבות הנודעות בירשת"ו שקיבלתי בערב שמח"ת:
~~~
והוא פשוט צודק.
~~~
אבל בכל זאת,

וסליחה על הביטוי,
ולהתפלל לה' שיצליח.
~~~
כך לענ"ד.

אין חובה לבנות מהלך מכל אירוע

מרביצים לנו כי
כי אנחנו פראיירים.
כי שתקנו שהמשטרה השפריצה בואש על העצניקים
כי יש מתוכנו שרמזו ואף יותר שיש כאלו שאפשר ורצוי להכניס להם.
כי יש כאלו מתוכנו שהתמונות האלו משרתות אותם בשביל לחפות על אנרכיה קהילתית.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוקטובר 11, 2020 3:39 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:
~~~
והוא פשוט צודק.
~~~
אבל בכל זאת,

וסליחה על הביטוי,
ולהתפלל לה' שיצליח.
~~~
כך לענ"ד.

אז באיזה צד אתה?

מה שני הצדדים??
עיתונים? מפלגות? ירושת ארון הזהב?

יש את הציבור השפוי שמבין שישנה מגיפה וצריך להמשיך את החיים תוך שמירה וזהירות שלא לחלות ולא להרוג.
ויש את חסרי הדעת שמבחינתם 'אין קורונה' זה 'גזירת שמד' ומצווה להדביק ולהידבק ורצוי אף להפגין.

החלוקה לא מתבצעת לפי מנוי קופ"ח קבוצת כדורגל או עיתון.
רבים הרבנים השייכים למפלגת המיעוט שנזהרים ומזהירים הרבה יותר ממפלגת השילטון..

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' אוקטובר 11, 2020 3:44 pm

להבין את הלך הרוח של רבים בעם ישראל שאינם שונאי חרדים [לדעתי] אביא את מאמרו של הרב חיים נבון.
להדגיש: איני מביע דעה על הדברים, רק להבהיר שמי שמעניין אותו מערכת היחס עם רבים בעם ישראל כולל דתיים ומסורתיים, כדאי שיבין שהתבכיינות לא תעזור.
כשאומרים שקבוצה חרדית מסוימת בחרה ב"חסינות עדר", המינוח הזה אינו מדויק. משתמע ממנו שבכירי העדה ישבו עם גדולי האפידמיולוגים שלושה ימים ושלושה לילות, רשמו טבלאות מסובכות וחישבו נוסחאות מורכבות, עד שהגיעו לפתרון הגואל. למעשה, הנוסחה פשוטה יותר: הם נשענים על המשאבים הרפואיים של מדינת ישראל בהנחה שכל האחרים יקפידו, ולכן יהיו די רופאים ודי מיטות אשפוז בעבורם. אולי ההנחה הזאת אינה מודעת; אך כל מי שמחבר את המספרים רואה שאילו כל אזרחי ישראל היו מתנהגים כמו החרדים, בתי החולים היו קורסים.

בחרדים תלוי עתיד ישראל. לפי הלמ"ס, בשנת 2065 שליש מאזרחי ישראל ומחצית מהילדים בישראל יהיו חרדים. אין להיבהל מהתחזית הזאת, וליתר דיוק: עד לאחרונה לא הייתה הצדקה לבהלה: החרדים הרי מביאים איתם הרבה ברכות לחברה הישראלית. יש להם הרבה ילדים, הרבה אמונה, חיבור חזק למסורתנו ולאלוקינו, ואת כל מה שחסר להם יוכלו להשלים, בעזרת ה'. העתיד יהיה בסדר; אבל בינתיים מאפיל עליו ההווה. ההיסטוריה היהודית תזכור לשבט ראובן את הימים הללו, כאשר עם ישראל נאבק במגפה רעה, בעוד רבים מבני ראובן יושבים בין המשפתיים, לשמוע שריקות עדרים.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » א' אוקטובר 11, 2020 3:52 pm

ש. ספראי כתב:
נוטר הכרמים כתב:
אור עולם כתב:ארחיב טיפה,
אני גר בעיר חרדית אדומה ואני רואה תורים עמוסים בסופרים, אנשים קונים כל טוב ומתעכבים ע"ז רבות, גינות המשחקים עמוסות מאד! ואפ' בישוב סמוך הגינה מלאה בתושבים מהעיר שלנו.
כך שאני רואה מציאות אחרת מכבוד הרב.

אני גר בעיר התורה והחסידות. אני לא רוצה לקטרג, אך אעיד מה שראו עיני.
יש יוזמה ברוכה של קופת העיר, מכירת ערבות למשפחות ברוכות ילדים.
חבילה ובה חמש הושענות להושענא רבא ב15 ש"ח.
חשבון פשוט יעלה שמדובר בהפרש ממחיר השוק של כ20 ש"ח.
אין ספק שזה משמעותי, ולמשפחה גדולה בעלת 15 נפשות, מדובר ברווח נקי של כ60 ש"ח, גיוועלדיג,
אבל בשביל זה עמדו בתור צפוף ודחיפות באיצקוביץ דקות ארוכות, אמנם עם מסכות, אבל בכל זאת.
נוגעים בהכל ונדחפים ומשלמים וכו'.

אוי לעניות המנוולת את ישראל.
הלא גם בשנה רגילה היית יכול להזדעזע מכך שעומדים בצפיפות ודחיפות דקות ארוכות לסכום שכזה.
(בפרט שבאלעד מכרו רגיל 5 ערבות יפות ומהודרות בשמונה שקל, בלי שום דחיפות ובלי קופות צדקה...).

זהו ניסיון שיטתי לגמד את פועלה של קופת העיר.
העובדה הפשוטה היא שנמכרו חבילות של 30 ערבות ב-15 שקלים.
כעת אפשר לעשות חשבון מחדש מה החיסכון למשפחה של 15 נפשות או 80 נפשות וכד'. גיוואלדיק.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' אוקטובר 11, 2020 3:57 pm

כבר זעק הגרב"ש דויטש שליט"א כי בשואה האיומה בזמן שבחלקה האחד של אירופה נשחטו רבבות יהודים, בצדה האחר המשיכו לריב מי יעלה לתורה בעליית "שישי".
זוהי התחושה גם כעת.
מיטב זקנינו מובאים למנוחות, אנשים מתייסרים בקשים שבייסורים בבתי הרפואה, וכאן הכל מתכנס שוב לדפוסים הקבועים: עץ מול ג', ג' מול עץ...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 3:58 pm

לא הבנתי איפה הנסיון ואיפה השיטתיות,
קודם כל, היו 25 ולא 30,
נמכרו ב15 ש"ח.
הממוצע למחיר חמש ערבות הושענא הוא 7 ש"ח, לא יותר,
שזה אומר ש25 ערבות נמכרים ב35 ש"ח, וזה בדיוק כמו שכתבתי שהרווח הוא 20 ש"ח.
הציניות במילה גיוולדיג היא לא ביחס לפועלה הברוך של קופת העיר,
אלא ביחס לזהירות מן הנגיף, הוא לא ינשק את הס"ת או יגע בו,
הילדים לא יקבלו עליות כנהוג,
אבל בעד 20 ש"ח הוא יצטופף וידחס וכו'.
זה המסר.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 3:59 pm

איש גבעות כתב:כבר זעק הגרב"ש דויטש שליט"א כי בשואה האיומה בזמן שבחלקה האחד של אירופה נשחטו רבבות יהודים, בצדה האחר המשיכו לריב מי יעלה לתורה בעליית "שישי".
זוהי התחושה גם כעת.
מיטב זקנינו מובאים למנוחות, אנשים מתייסרים בקשים שבייסורים בבתי הרפואה, וכאן הכל מתכנס שוב לדפוסים הקבועים: עץ מול ג', ג' מול עץ...

למה אתה מטיף מוסר?
אני השתתפתי בינתיים באין ספור עצרות תפילה,
בכמה השתתפת?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 11, 2020 4:05 pm

ומה אעשה והרגשתי היא שגם איש גבעות יושב בניחותא על שולחן המחשב שלו וכותב על מיטב זקנינו המתייסרים,
ודפוס המילים הקבוע כפי שחונך בעלון שקרוב לדתו ודעתו, אז אנא, השלך את הקורה מהעיניים הצידה
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' אוקטובר 11, 2020 4:34 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 11, 2020 4:17 pm

ש. ספראי כתב:וגם הקבוצה הנ"ל צריכה לעשות את חשבון נפשה למה לכ"כ הרבה חרדים לא אכפת שיחטפו מכות. ולמה כ"כ שמחים לאידם. גם אלפי יהודים שאינם שייכים לפילוג הליטאי.

משום שנאת עמי הארץ לתלמידי חכמים. או סתם שנאת חינם מתועבת, זו שהם צרחו עליה בגרון ניחר בנעילה - אך רק מן השפה ולחוץ!
כן, כמו שהזכרת יראי חטא ימאסו, ע"י מי שחזותו כיראי חטא.
אלא שמישהו הזכיר פה על דאטפך אטפוך. העולם לא נגמר מחר. והתפילה ותקוה טובה לדורשיך לא תשוב ריקם.

ואם מדברים את מי המשטרה מחפשת; בדר"כ תפקידה הוא לבצע הוראות שלטוניות, וזה נעשה אך ורק באמצעות הזמנת מלשינות (א"צ להתפלמס בענין, הכל ידוע בוודאות כשמש). אך דא עקא שמלשינים שונאי ה' יש רק בצד אחד, אז באותה העת חבריהם של המלשינים יושבים בניחותא בבתי הכנסת מבלי שיחששו.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' אוקטובר 11, 2020 4:33 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' אוקטובר 11, 2020 4:20 pm

קצת מוזרים הדיבורים על עצרות תפילה מפי אלה שבמוצהר לא משתפים פעולה עם המאמץ המשותף להתגבר על המחלה, ואדרבה (ישעיה א, טו).

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 4:25 pm

סגי נהור כתב:קצת מוזרים הדיבורים על עצרות תפילה מפי אלה שבמוצהר לא משתפים פעולה עם המאמץ המשותף להתגבר על המחלה, ואדרבה (ישעיה א, טו).

עצרות תפילה זהו השיתוף פעולה החשוב ביותר.
להיפך, מוזר שאלו שמתריעים כל העת כל הסכנות האיומות והמצב הקסטרופלי לא מביעים ולו במילה אחת את הצורך בתפילה ובזעקה,
כביכול לא החטא ממית, ולא הקב"ה, אלא הנגיף.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' אוקטובר 11, 2020 4:44 pm

ומה תאמר על מי שישפוך דלי שופכין לחצרך ואז יערוך עצרת תפילה למען נקיון החצר?
כידוע לך הנגיף מועבר על ידי בני אדם, אלו שנדבקים ומדביקים הלאה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 4:47 pm

סגי נהור כתב:ומה תאמר על מי שישפוך דלי שופכין לחצרך ואז יערוך עצרת תפילה למען נקיון החצר?
כידוע לך הנגיף מועבר על ידי בני אדם, אלו שנדבקים ומדביקים הלאה.

לא ענית על השאלה שבדבריי, עזוב לרגע את הפושעים, לטענתך, שלא נזהרים,
יש כאן תמיהה על אלו שמרבים מאוד בזהירות, למה מתמקדים בזהירות,
ולא בתפילה ותחנונים.

בפרט לאור מה ששומעים עוד ועוד, כי תופעת ההידבקות אינה פוסחת על הנזהרים ביותר,
ומה יכול להועיל חוץ מתפילה?

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 4:57 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:
~~~
והוא פשוט צודק.
~~~
אבל בכל זאת,

וסליחה על הביטוי,
ולהתפלל לה' שיצליח.
~~~
כך לענ"ד.

אז באיזה צד אתה?

אני ודאי לא בצד של המשטרה...............

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' אוקטובר 11, 2020 5:00 pm

נוטר הכרמים כתב:ואילו כאשר פעם אחר פעם זה קורה במודיעין עילית,
אין מילה.

ככל הידוע לי, כאשר המשטרה מגיעה אל בית כנסת מלא מתפללים, במודיעין עילית, שאינו קשור ל"פלג", ודורשת לפנות אותו, המתפללים יוצאים בשקט. בית הכנסת נסגר. השוטרים הולכים. בית הכנסת נפתח, והחיים ממשיכים כרגיל.
את זה אני כותב מידיעה.

אבל כאשר המשטרה מגיעה אל בית כנסת מלא מתפללים, במודיעין עילית, הקשור ל"פלג", ודורשת לפנות אותו, המתפללים משוכנעים שכוונת השוטרים להטביל אותם לנצרות, או משהו כעין זה, ואינם מסכימים לצאת, כך מתפתחת לה תיגרה אלימה וכו', ומובן לגמרי מדוע דווקא אנשים אלה נמצאים במוקד ההתעניינות והעוינות.
את זה אני כותב מפי השמועה.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 5:14 pm

שומע ומשמיע כתב:הרב ספראי לא ברורה לי גם ההתבכיינות שלך.
המשטרה בעייתית זה ידוע. אבל העובדות הן שכמחצית מהנדבקים בימים האחרונים הם חרדים, ושחלקים מרכזיים וגדולים מאד מהציבור החרדי לא שומר על ההנחיות ברמה כזאת או אחרת, וגם בציבורים שנקראים שומרים רבים מתפללים במניינים סגורים. ולא מדובר על ישיבה בפארקים [שבאמת מטופש שהמשטרה מתמקדת בזה] אלא על התכנסויות בחללים סגורים שזה גורם מדבק לכל הדעות.
והיום א"א למכור סיפורים [כמו שח"כ אחד אומר ש90% מבתי הכנסת סגורים, ואחר ורמ שבבעלזא שומרים על ההנחיות וזה ממש רדיפה מה שעושים להם] הכל מתועד ומופץ.

עכשיו לך תדבר עם חילוני/דתי לאומי שהעסק שלו סגור כמה חודשים. לא המשטרה ולא הצבא.
אולי תגיד לו שיש לו שנאת עם הארץ לת"ח.

ד"א בימים האחרונים הם גם מדברים הרבה על זה שהחרדים במקום לקחת אחריות רק מתבכיינים כל הזמן.

להדגיש: לא דברתי האם ראוי עפ"י דין תורה להתפלל בחוץ או בפנים, אלא על ניהול המדינות העצמאית בשעה שאת המחיר כולם משלמים [לפחות לדעתם].

מסכים איתך מאה אחוז.
בסה"כ הבאתי מייל שקיבלתי, כדי להראות שהמשטרה פועלת באיפה ואיפה. ושכן, היינו יכולים להסביר דרך 'ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה'. שהמצב לא טוב יותר בגזרה החילונית.
האם החרדים, באופן כללי, הביאו עליהם את הרעה הזאת?
התשובה היא חד משמעית: כן!!!!!!!!!!!!!!!!!!

החילוני והדת"ל המצוי הרי לא מבדיל בין טאשקווע לאיזטופצא, בין ליטאי לליטאי, בין בעלזא לגור, ומבחינתם החרדים לא נזהרים, החרדים מסתובבים בלי מסכות, החרדים עושים שמחת בית השואבה והקפות שניות.

האם אנו מצווים להישמר מה'למה תתראו' ולא לצאת החוצה לכל דבר שאפשר למונעו לפי ההלכה?
כן.
אנחנו חיים בתוך מדינה, שנלחמת על חיי אזרחיה, על הכלכלה שלה. וכמו שכתבתי וכתבת, יש כאן רבבות אזרחים שפת לחמם נשברה. בתי החולים ממוממנים ע"י המדינה. למה להציק להם בדברים שהם ממש ממש לא ציפור הנפש שלנו?

לא מדובר כאן בלימוד התורה בישיבות, רוח אפינו ומשוש נשמתנו. מדובר בדברים הרבה הרבה פחות חשובים. וכל אחד יעשה חשבון מה גם בעיניו פחות חשוב, ויש הרבה דברים כאלה. (מה דחוף, למשל, לקהילה ליטאית, לעשות הקפות שניות בתוך בית הכנסת? לא זכור לי שרבותיהם נהגו בזה במסי"נ, וזאת רק דוגמה קטנה).

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 11, 2020 5:16 pm

עקביה כתב:
אין מילה.

ככל הידוע לי, כאשר המשטרה מגיעה אל בית כנסת מלא מתפללים, במודיעין עילית, שאינו קשור ל"פלג", ודורשת לפנות אותו, המתפללים יוצאים בשקט. בית הכנסת נסגר. השוטרים הולכים. בית הכנסת נפתח, והחיים ממשיכים כרגיל.
את זה אני כותב מידיעה.

אבל כאשר המשטרה מגיעה אל בית כנסת מלא מתפללים, במודיעין עילית, הקשור ל"פלג", ודורשת לפנות אותו, המתפללים משוכנעים שכוונת השוטרים להטביל אותם לנצרות, או משהו כעין זה, ואינם מסכימים לצאת, כך מתפתחת לה תיגרה אלימה וכו', ומובן לגמרי מדוע דווקא אנשים אלה נמצאים במוקד ההתעניינות והעוינות.

אלו כמו אלו לא נזהרים. ללמדך שהציבור מואס בסגר, לא משום שאינו מודע לסכנתו היחודית של הוירוס הזה יותר מכל וירוס מוכר,
אלא משום שסכנתו לא ודאית ולא כ"כ מצויה, בשביל לשתק את החיים היהודיים.
זאת לא אני אומר; זה הציבור כולו קבע - ללא הבדלי חוגים.

יתכן שהו מקומות שרבו עם השוטרים, לא יודע.
מה שברור שהם באים לפי הזמנה מכוונת, ואך ורק בהזמנה. והביקורים התכופים היו על מקומות שהמלשינים שר"י אוהבים להלשין..
אח"כ יבקשו סליחה לפני יום כיפור בעיתונים המקומיים שמפני הבהלה הלשינו..

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 5:17 pm

עקביה כתב:
אין מילה.

את זה אני כותב מידיעה.

זה נכון חלקית.
כשהיא מגיעה לבתי כנסיות מסוימים זה אכן כך,
ולאחר שהמשטרה הולכת זה נפתח מחדש.
אולם להרבה בתי כנסיות - בעיקר חסידיים היא לא מעיזה לגשת. ודוק.

יתירה מזו, בבני ברק הם הגיעו לבתי כנסיות של ה'פלג' הכי מוצנעים ומוחבאים,
מה שמלמד על התמקדות.
באחד מהם התעקשו להוציא שני לומדים...
א' מהם שומע אותם אומרים: עכשיו לאברבנאל, (הבית כנסת הנוסף של ה'פלג')

נ"ב, אני מתנגד לכינוי "הפלג" כמו לכינוי "נורבגים" ונוקט בלשון המגיב.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 5:19 pm

קו ירוק כתב:
ש. ספראי כתב:וגם הקבוצה הנ"ל צריכה לעשות את חשבון נפשה למה לכ"כ הרבה חרדים לא אכפת שיחטפו מכות. ולמה כ"כ שמחים לאידם. גם אלפי יהודים שאינם שייכים לפילוג הליטאי.

משום שנאת עמי הארץ לתלמידי חכמים.

חיכיתי לחכמולוג שיכתוב שזה בגלל שנאת תלמידי חכמים לעמי ארצות...
הגיע מהר מהצפוי.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 11, 2020 5:21 pm

אבל לא חיכיתי שמישהו יכתוב פה בפורום בנימה אנטישמית. אבל כן, זה קרה לצערי
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' אוקטובר 11, 2020 5:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 5:22 pm

בקשר לדברי הרב ספראי,
הטענות שלך ממש צודקות, אך בהחלט יש מקום להבין אחרת.
עד כמה שכבר לומדים / מתפללים בבית כנסת, כבר אין טעם לא לערוך בו הקפות.
מי שכבר נדבק - נדבק. וכן על זה הדרך.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' אוקטובר 11, 2020 5:29 pm

נוטר הכרמים כתב:
איש גבעות כתב:כבר זעק הגרב"ש דויטש שליט"א כי בשואה האיומה בזמן שבחלקה האחד של אירופה נשחטו רבבות יהודים, בצדה האחר המשיכו לריב מי יעלה לתורה בעליית "שישי".
זוהי התחושה גם כעת.

למה אתה מטיף מוסר?
אני השתתפתי בינתיים באין ספור עצרות תפילה,
בכמה השתתפת?

אני רחוק מאד ממעמד המטיף.
אבל כשאני רואה אנשים עם פוטנציאל אנושי גבוה כל כך, שבשעה שכל העולם סוער סביבם הם לא מצליחים להתעלות טפח מעל הגיגית שהם משתכשכין בה להנאתם, קשה לעמוד מנגד.

דרך אגב: אני פונה באותה מידה גם לאלו שניצבים בצד השני של המיתרס: קורים כאן דברים גדולים ועצומים, הבה נתרומם כולנו ונביט על הדברים מתוך רוממות הרוח. נצא נא מהדפוסים המפלגתיים המצמצמים, ונראה את גודל השעה וגודל האחריות המוטלת עלינו.
נערך לאחרונה על ידי איש גבעות ב א' אוקטובר 11, 2020 5:45 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' אוקטובר 11, 2020 5:43 pm

מידי פעם עולה לפורום מישהו ו'מנסה לעשות סדר'. אכפת לכם אם זה יהיה אני הפעם?
תודה....

בואו נדבר קודם כל על אקסיומות שרובם ככולם מסכימים איתם:
1) הקורונה בגדול לא מזיקה לצעירים. אחוז המונשמים והנפטרים הצעירים מהקורונה הוא אפסי.
2) הקורונה הורגת בעלי קבוצות סיכון, במספרים שהם ברמה של 'שכיח הזיקא' פחות או יותר.
3) אף רב בעולם לא הורה לנעול את חיי הדת בארץ בגלל הקורונה. כולם מסכימים שלא ניתן שהישיבות לא יפעלו פה 3 שנים, או שסגרו מקוואות נשים או שאסרו ללכת להשיג תפילין או ארבעת המינים.
4) ישנן קהילות, כמו בעלזא כמו שהבנתי, שהחליטו שבריאות הנפש וחיי הקהילה התוססים, מביאה צורך לעשות פס על הקורונה. הכל מותר הכל פתוח, הכל כמו לפני שנה. ימותו כמה? לא נורא. כל אחד מוסר אפס נקודה שש מהנפש בשביל האחרים. יופי. אבל אני מבין שרו"כ של חכמי הפורום לא אוחזים משיטה זו. אז נמשיך.

כעת יש בינינו ויכוח גדול:
1) האם תפילה בבית כנסת דווקא היא חשובה כמו דברים שבציפור הנפש שלנו (כמו הדוגמאות שהזכרתי לעיל), או שאם זה אפשרי, שיתפללו בחוץ?
האם כל דבר יהודי שאפשר לקיימו באופן מעט שונה (הקפות בחצר. היה דווקא נחמד מאד), שמחת בית השואבה בחצר וכו', לימוד בבית וכו', צריך לשנותו, או שלא.

2) האם במערכת השיקולים שלנו צריך להכניס גם את הנראות שלנו בנושא זה בקרב אזרחי המדינה, או שלא.

3) האם יש כאן איזה שהיא מלחמת דת, או שיש כאן מקסימום חוסר הבנה וחשיבות לדברים שבקדושה?

4) והאם אנחנו עצמנו לא צריכים להיזהר בכל העוצמה בפיקו"נ, בלי קשר להחלטת הרשויות, ומה עומד מול מול, פיקו"נ מול קיום הישיבות, פיקו"נ מול השגת תפילין, פיקו"נ מול הקפות שניות, פיקו"נ מול התגודדות מול חיסדא, וכו'.

5) ושאלה שממש מטרידה אותי: התינח רבותיך אוחזים שתפילה בבית הכנסת דייקא היא ציפור הנפש ואם לא זה העברה על דת. אבל למה להיכנס במופגן לבית כנסת שכונתי ללא מסיכה? למה להסתובב ברחוב תמיד ללא מסכה? המסכה היא שיוך ציוני או חוקות הגויים או ה'נורבגים' ואתה (כן כן, הכוונה לרבים רבים מאנשי הפלג במקום מגורי) מצהיר בכך שאין לך חלק ונחלה אתכם? וכי אינך יודע שיש קורונה בעולם ושמסכה יכולה להועיל?

אשמח לתגובות ענייניות. נראה לי שחילקתי את הנושאים כפי העולה מכאן.
נערך לאחרונה על ידי ש. ספראי ב א' אוקטובר 11, 2020 5:48 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » א' אוקטובר 11, 2020 5:45 pm

נוטר הכרמים כתב:בקשר לדברי הרב ספראי,
הטענות שלך ממש צודקות, אך בהחלט יש מקום להבין אחרת.
עד כמה שכבר לומדים / מתפללים בבית כנסת, כבר אין טעם לא לערוך בו הקפות.
מי שכבר נדבק - נדבק. וכן על זה הדרך.

מי דיבר על הגיון בהדבקה?
דיברו על 'למה תתראו'?
באיזה פנים אתה יכול להראות את פניך כנגד בעל עסק שעסקו סגור ופרנסתו תלויה ועומדת על בלימה - ומרגיש שכל הסגר הוא בגללך?
ועל זה נכתב שמילא מסירות נפש על תורה ותפילה, אבל על הקפות שניות?
ואדרבה, אם היו עושים את ההקפות בשטח פתוח כמו שנהגו הספרדים - זה היה מורה שמה שעושים בפנים את התפילות וכדו' זה רק כי אין ברירה

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' אוקטובר 11, 2020 5:49 pm

יש תחושה שברגע שההנהלה סגרה את האשכול על "פיל בחנות חרסינה", נפתרה הבעיה מאליה...
אך לא היא, הבעיה קיימת וגם מחריפה. נמתין נא לימים שאחרי הסגר בהם יוחלט כפי הנראה על סגרים מקומים על ערים אדומות דהיינו רוב מקומות המושב של הציבור החרדי בארה"ק. החכי"ם ינסו למנוע זאת, החילוניים יטענו כי בשלנו כל הרעה הזאת, וכל הגולה כולה כמדורת אש....

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' אוקטובר 11, 2020 6:46 pm

נוטר הכרמים כתב:נ"ב, אני מתנגד לכינוי "הפלג" כמו לכינוי "נורבגים" ונוקט בלשון המגיב.
לאפוקי 'מחבלים' ו'שונאים', שבהם ליכא כל פסול?!

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אוקטובר 11, 2020 6:53 pm

איש גבעות כתב:יש תחושה שברגע שההנהלה סגרה את האשכול על "פיל בחנות חרסינה", נפתרה הבעיה מאליה...

באופן אישי, מאוד מאוד מפריע לי שהרבה אשכולות שנפתחים לדון בתת-נושא של הקורונה - מוסטים ועוברים לדון בנושא ה"ראשי", וכיו"ב.
לפי הגישה האישית שלי - גם האשכול הזה היה ראוי להינעל, הואיל והקשר בין צרור ההודעות האחרונות בו לבין כותרת האשכול - קלוש ביותר...

משל למה הדבר דומה?
נניח שמישהו יפתח אשכול בנושא "שכירת רשות מרשויות המדינה בשביל העירוב בשבת", ויבואו חכמולוגי הפורום ויסיטו את האשכול לשאלה הכללית האם אפשר לסמוך על ה"עירוב" העירוני הואיל ויש בערים רבות חשש רה"ר, והחוטים נעים ברוח מצויה וכו' וכו'. האם זה הוגן? האם זה ראוי?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אוקטובר 11, 2020 6:53 pm

לבי במערב כתב:
נוטר הכרמים כתב:נ"ב, אני מתנגד לכינוי "הפלג" כמו לכינוי "נורבגים" ונוקט בלשון המגיב.
לאפוקי 'מחבלים' ו'שונאים', שבהם ליכא כל פסול?!

הוא פתח בהצהרה שהוא "מתנגד"...

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' אוקטובר 11, 2020 7:08 pm

עקביה כתב:ככל הידוע לי, כאשר המשטרה מגיעה אל בית כנסת מלא מתפללים, במודיעין עילית, שאינו קשור ל"פלג", ודורשת לפנות אותו, המתפללים יוצאים בשקט. בית הכנסת נסגר. השוטרים הולכים. בית הכנסת נפתח, והחיים ממשיכים כרגיל.
את זה אני כותב מידיעה.

אני שמח שהרבנים נוטה"כ וקו ירוק מסכימים עם עיקר דבריי.

אגב, שכחתי להוסיף עוד חילוק משמעותי מאד בין בתי הכנסת - בזה שאינו קשור לפלג - כולם עם מסכות. בזה של הפלג - כולם בלי מסכות.

נ.ב. אני משתמש בכינוי "הפלג" כסימן היכר. אם ישנה הצעה טובה יותר לא אתנגד להחליף אותו.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' אוקטובר 11, 2020 7:30 pm

כעת עוד אחד מצטרף לעידוד המשטרה בושה וחרפה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 11, 2020 7:44 pm

אכן, צדקת הרב ספראי, ברור שאצל אנשים שעסוקים במלחמה מול השלטונות במגוון נושאים,
ונראים בין כה וכה פחות יפה, הן באי ההתייצבות והן בהפגנות, סוגיית הניראות פחות תופסת,
הן כלפי החילוניים, ובודאי פנימה.

כאילו שאם היינו חובשים מסיכה, הכל היה טוב.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' אוקטובר 11, 2020 7:53 pm

ולי יש שאלה אחרת האם אתם חושבים שהקורונה נגמרת רק בבני ברק בקרית ספר ובאלעד? למרבה הצער הקורונה לא פוסחת על שום עיר.
בעיר מגורי, אין שום בית כנסת של שום עדה, ליטאים ספרדים וחסידים שפתוח משבת שובה (למעט יום הקדוש) בלי שום התחכמויות. וכולם למרות החום מתפללים בחצרות הבתים או בחצרות בתי כנסיות, עם תאורה ועם מאווררים גדולים וגם ניכרו כוחות יצירתיים למשוך חוטי תאורה וכו' ולארגן סטנדרים וספסלים ברחבות שונות ודשא סינטטי וכו' ו'עמוד' ובימות, למה צריך להתחכם מול אחרים?
שנית, ברגע שמתפללים בשטח פתוח, הבעל תפילה שעומד במרחק מעשרות המתפללים, יכול גם להשיל את מסכתו בשעת חזרת הש"ץ כדי שישמעו את קולו והוא לא מסכן אף אחד בגלל שזה שטח פתוח.
כך שיש פתרונות בלי מריבות. חבל שא"א להעתיק זאת לעריכם אלא להתווכח ימים ולילות כאן על 'מסירות' והלשנות...

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 16 אורחים