מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איך הוא לא מתבייש?

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
מאיר נפתלי

Re: איך הוא לא מתבייש?

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 2:12 pm

קו ירוק כתב:עשבים שוטים מסתירים את הנוף.
כפי שכתב נוטר, הציבור החרדי חי באופן איטגרלי בקהילתיות.
הציבור החילוני אין לו בעיה של ריחוק חברתי, כך הם כל ימיהם - אדם לאדם זאב, אנוכיות יתירה על זו של דור המבול.

הסיבה שבכל אופן לא יוצרים ניתוק קהילתי, משום שחיי תורה ומצוות נדרשים לקהילתיות הזו.
החת"ס אמר שהישיבה תמשיך גם במגיפת הכולירע שסכנתה היתה פי שש מאות ריבוא מאשר בעיית הקורונה. ומדוע? כי זה החמצן! (ואל תבלבלו את המוח את הקאפסולות.. והחצרות)

אשאל את חוזי השחורות והמתביישים למיניהם: האם אתם מחפשים את דע מה שתשיב (אם בוער לכם נורא) או שגיבנתכם כ"כ שפופה שכבר אין לכם תקנה?
ועוד שאלה חשובה יותר: אילו הקורונה אמורה לשהות פה 4 שנים, אתם מוכנים להרסו את היהדות באופן טוטאלי? האם הסכנה שווה את התוצאה?
מקווה שאין פה מטורף אפילו אחד שיאמר שכן. ובכן חצי שנה זה מ ע ל ו מ ע ב ר. ויש מי שהבין מליבו כמו התחם סופר שגם יום אחד זה מעל ומעבר.
אז בזמן שבני למד אתמול על בריאת שמים וארץ ועל אדם וחוה וגן עדן והנחש, נקרע לי הלב לראות את 3 ילדי השכן אברך נחמד ונעים הליכות, עודר איתם את חצרו ומנקה עלים, כי יש סגר ונשמעים להנחיות בושו, שוטים!

בינתיים הסגר שבעה חודשים כי לא שמרו על ההנחיות אם היו שומרים היינו יוצאים מזמן!

מה קשור לדון עכשיו - באם זה יהיה עוד ארבע שנים, אם אכן זה יתארך עוד, יש מקום לשקול כדבריך. הסגר של פסח ושל סוכות יחד כמדומני לא עולה על חודשיים.

האם את כל טיעוניך אתה מוכן להגיד לאלו שנרצחו ע״י בני עוולה כהגדרתו של הגאון ר׳ ישראל לנדא שליט״א?

אני שמתבייש בחוסר ההיגיון של ההתנהלות - גיבנתי שפופה?? ד״א קדמה לתורה ולצערינו זה לא התקיים פה במילוי ההנחיות ע״י הציבור.

מילא אם רק בשביל לימוד התורה היו מצפצפים היה כדבריך. אבל הצפצוף הוא לכל הרוחב.

מה הסגנון הזה? בגלל שאני מדבר בהגיון אני נחשד בריקוד מה יפית לחילוני?? ר׳ אשר וייס גם כן? ר׳ ישראל לנדא גם כן? אתה יודע בכלל מי אני? אתה הוא בלבדך שומר פך השמן הטהור? הם אינם תלמידי חכמים גדולים??

לא מעניין אותנו לא דע מה שתשיב ולא גיבנתינו שפופה, אנו חרדים גאים וחלקינו זוכים לעמול בתורה, שרוצים להתנהל על פי השכל וההגיון.
נערך לאחרונה על ידי מאיר נפתלי ב ה' אוקטובר 15, 2020 2:23 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 2:13 pm

יונת אלם כתב:והנה כעת דורש השר החרדי ר אריה דרעי להרשות 200 איש בחתונות? הכל בסדר? כאילו שזה סוד שאינספור הדבקות בקיץ האחרון היו מחתונות ושבתות שבע ברכות.
משהו קרה לנציגים שלנו. אין מכוון ומנווט, אין טיפה דעת ומחשבה.
אתמול שוחחתי עם ידיד מק"ס הוא אומר לי שבתי כנסת ליטאים פתוחים כרגיל, לא היתה הוראה לסגור...
לא מצליח להבין, כאילו איזה "גזירת ממשלה" לסגור ואנחנו קנאים. ובת"ת באלעד באו הבקר המשטרה לסגור ההנהלה משאירה הודעה ש"יוונים נקבצו עלי ולכן חייבים לסגור" חברה להתעורר...
אין כאן יוונים ואין כאן שמד, יש פה פיקוח נפש..
למה לא מבינים שלא מגיעים למנין בלי מסיכה? המסיכה זה נגד מישהו? אתה מצהיר בה משהו חוץ מכך שאתה רוצה לשמור על בריאותך ובריאות זולתך?
העוורים הביטו לראות!!!

הדיון הוא לא כ"כ שטוח,
ומה תאמר לבית הכנסת בו רוב מתפלליו כבר עברו את הקורונה בחדשים האחרונים,
למה שיסגרו את בית הכנסת,
ואם ילדיהם בבית כפי החוק, האם קל להם ללמוד בבית?
ואם אכן כך הוא המצב, וגם המבוגרים בבית הכנסת אינם עולים על שלשה אנשים,
שמתוכם שנים כבר עברו את המחלה?

אנשים רואים שהתחבורה נוסעת, והחנויות פתוחות,
אז קשה להם לראות שדווקא בית הכנסת סגור.
ואם זה לא גזירת שמד?
אפילו ר' עקיבא איגר בזמנו לא הורה לסגור.

ובאמת כדאי שתפנה את הטענות שלך לרבנים מכל העדות והחוגים שכמעט אף אחד לא הורה לסגור.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ה' אוקטובר 15, 2020 2:15 pm

יונת אלם כתב:והנה כעת דורש השר החרדי ר אריה דרעי להרשות 200 איש בחתונות? הכל בסדר? כאילו שזה סוד שאינספור הדבקות בקיץ האחרון היו מחתונות ושבתות שבע ברכות.
משהו קרה לנציגים שלנו. אין מכוון ומנווט, אין טיפה דעת ומחשבה.
העוורים הביטו לראות!!!

זהו זה שעת הסכנה אסור להתחתן?! אסור לקיים מצות פו"ר...
תרגיע. השמש זורחת ושוקעת כל יום..
בקומה 9 בשערי צדק כל יום, מצטרפים עשרות יהודים חדשים...
ולמטה במינוס 1 נלבעי"ם על שולחן הניתוחים [היל"ת]..
מכוניות נוסעות.. אנג'ל מספק לחם, ותנובה את החלב וגבינה,
אנחנו לא ב'גטו גמזו'....
יש נסיון... יש אולי הסתר פנים [פחות תורה בישיבות ותתי"ם..].

חתונות צריך לסדר שיהא מתווה. זה ברור.
יש מאות בחורים שמתעכבים בשידוכים, כי מחותנים חוששים מחתונות
ואין איש יודע עד מתי.. זה חשיבה יהודית?!

[חוץ מהשלכות של עוונות, גם ברמת הנפש, רווקים צריכים להינשא. נקודה.]
לא טוב היות האדם לבדו, איתא בפרשתינו..
נערך לאחרונה על ידי נחומצ'ה ב ה' אוקטובר 15, 2020 2:18 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' אוקטובר 15, 2020 2:16 pm

קו ירוק כתב:
אש משמים כתב:גפני הוא האחרון שיכול לעשות חשבון עם אחרים על פועלם מאחר שאין ספור פעמים שהוא לא עשה מאומה ואף יותר מכך בשביל ציבור הבוחרים שלו.
שום חוק שמעניק זכויות בסיסיות לאברכים ובני ישיבות. שום חוק לתמיכת משפחות לומדי תורה. שום כלום!
לפיד בחצי שנה העביר עשרות חוקים והשיל מציבור לומדי התורה כל זכות שהיא. גפני, כבר עשרות שנים נבחר הציבור החרדי וכלום ושום דבר!!
איזה חוק אחד נעשה בכל השנים האלו לטובת לומדי התורה??
התנגדותו לחוק המחייב 'ביטוח חיים' לכל אברך ושאר חשבונות מאוסים בהתנהלותו הם בושה וחרפה.
שלא תבינו לא נכון אני אברך מן השורה ומצביע באדיקות למפלגות החרדיות כל השנים אבל לא בשביל אנשי הפוליטיקה הסרוחה אלא למען קידוש שם ה' שיש ציבור גדול החפץ בשמירת התורה וקיום המצוות.
אנשי הפוליטיקה 'שלנו' דואגים לדבר אחד בלבד וזה לא אנחנו או התורה.

לפתוח אשכול על דברי פוליטיקאים בפורום תורני זו בושה וכלימה.
לענ"ד יש למחוק אשכול זה בזריזות שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד.

זה שיש לי חשבון ארוך עם פעליו של גפני ב-7 שנים האחרונות מבחינה אידיאולוגית, לא מונע ממני לומר שהוא היחיד שפעל באמת 24 שנים ללא לאות יותר מכל מישהו אחר ביהדות החרדית. ואתה כפוי טובה אמיתי, כי דעתך האידיאולוגית כדעתו, אבל מה לעשות הוא לא הביא לך 2000 ש"ח בחודש דמי כיס (כאילו שהוא הקב"ה). איזה בזיון ושחיתות מידות.
האשכול נפתח איך שנפתח, אבל הרבה ריח לא נעים עולה פה מכל מיני אנשים, וחשוב מאוד שידונו בזה ללא משוא פנים.

אז אולי תאיר את עיני בחוק אחד שנעשה למען לומדי התורה הק'?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 2:19 pm

הרב יונת אלם,
אני באתי בדברים בימים האחרונים עם 'מחותנים' שמחתנים בימים אלו,
קשה לתאר את מידת העגמת נפש שהם חווים.
גם מתח ופחד, גם משלמים מכיסם טבין ותקילין עקב ניצול המצב, (14 אלף על מתחם קטן ועלוב),
וגם חתונות נעדרי עליזות עם ספירת גולגלות ורחשי תפילה מפני המלשינים...

יש יותר מצד אחד למה שקורה פה, גם בנושא זה.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 15, 2020 2:23 pm

יש כעת רעיון חדש לחתונות, שהתזמורת תושמע באוזניות וכך יופחת החשש ממלשינים אך יתאפשרו הריקודים.
וצ"ע איך ינגנו כך "ימים"?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' אוקטובר 15, 2020 2:45 pm

מאיר נפתלי כתב:קטונתי ואיני רשאי לדבר על גדולי ומאורי הדור שליט״א, ואכן בתגובתי אינני מכוון אליהם, שיש להם דעת תורה להחליט כפי שהחליטו. (למרות שאינני בטוח מניין לך שהם היו נגד הסגר)

רק כאזרח מן השורה שמסתפק האם נכון לשמור על הסגר או לא, האם הנזקים שאתה מדבר עליהם שווים את עשרות הנופלים ז״ל מבני הציבור החרדי? עשרות שנות תורה שלא יחזרו? אלפי יגונים ודמעות שגורמים נזק נפשי לא קטן יותר ממה שאתה מציין? (ומשהו קטן הרבה יותר - נזק תדמיתי ותקציבי אפשרי עשרות שנים קדימה לציבור החרדי?) חילול ה׳ נוראי ונזק לעולם התשובה כנראה? אתה מודע לזה שאתה עוסק בדיני נפשות בהינף מקלדת?

גם אני קטונתי מלהביע דעה כיצד יש לנהוג, ואין לנו אלא דברי רבותינו ומאורינו.

עכ"פ באשר לשאלתך. אם אנו מדברים על על עשרות שנות תורה שלא יחזרו, דע לך שרכזי הנוער בערים החרדיות, מדברים על אלפי בני ישיבות שתקופת הסגר והשיבושים בסדרי הלימוד בישיבות גרמו להם שכבר לא יחזרו להיכלי הישיבות. בחישוב מהיר שלי, מדובר על עשרות ואולי מאות אלפי שנות תורה שלא יחזרו.

נזק תדמיתי? לא נראה לי שהתדמית שלנו נפגעה יותר ממה שהיא היתה פגועה. תקציבי? מול פגיעה בתקציבים הח"כים לא ישתקו [לצערנו, מול פגיעות פיזיות הם שותקים שתיקה מהדהדת ומזעזעת, אך מול פגיעות תקציביות קשה להאמין שישתקו].

נזק לעולם התשובה? הנח להם לנבחרי עמנו המוציאים יקר מזולל, להמשיך במלאכתם. היה סמוך ובטוח שלא יאונה נזק לעולם התשובה. התדמית של הציבור החרדי ודאי לא נפגעה כעת יותר מאשר לאחר מלחמות קשות שעברו על ראש מדינת ישראל כאשר צעירי הציבור החרדי מסוגרים בהיכלי הישיבות ואינם נלחמים בשדה הקרב יחד עם צעירי הציבור הכללי.

אכן, מדובר בדיני נפשות בהינף מקלדת. אך אין לדעת היכן הם דיני הנפשות המאיימים יותר.

ואגב, אחד מבכירי הבכירים במשרד הבריאות ביקר אצל מרן אדמו"ר מהר"י מויז'ניץ שליט"א, בניסיון לשנות את דעתו, ולהעבירו לצד שומרי ההנחיות בקפדנות. לאחר שהציג את הנתונים של משרד הבריאות, נענה האדמו"ר מויז'ניץ ואמר, אם נתונים אלו לא אתווכח עמך על אף שייתכן שאינם מדויקים, אך אני אחראי על רוחניותם של בני קהילתי, וזו נתונה בסכנה איומה אם אשמור על הנחיותיכם.

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ה' אוקטובר 15, 2020 2:52 pm

זה מדהים לראות איך הדעות כאן מן הקצה לקצה ואין אף אחד שחושב על משהו באמצע??
הרי למה דומה הקורונה?
ליום בהיר אחד שכל העולם החליט לעבור מסוס ועגלה למכונית..והנה במשך שבועות וחודשים מליונים מתים מתאונות דרכים...וכל העולם נכנס ללחץ מה עושים?? חוזרים לסוסים??
התשובה היתה בשום אופן לא!
אלא מה? החליטו לעשות רמזורים מעבר חציה הגבלת מהירות ועוד...ועם כל זה עדין אלפי מתים בכל יום..אבל זה המחיר אף אחד לא עומד וצועק רוצחים רודפים וכדו'
וכן זה בדיוק מה שקורה פה..
העולם הכיר דבר חדש שלא היה מעולם כולם באותה סירה..והבינו שלסגור הכל פשוט לא שייך ואין לזה סוף..
אז צריך משהו באמצע להשתדל להיזהר אבל להמשיך בחיים כמה שאפשר...ולמנוע נזקים מכל הצדדים..ועדין יש אבידות ל"ע..
ובכן, שום רב לא נגד מסיכה בשיטה..(וגם הרב קליין הדגיש שזה שיקול לתורה ותפלה ובתנאי שלא מזיק אחרים והוא לא בסיכון..) ולא נגד זהירות..(גם אם יש שלא נזהרים וניתלים ברבם הרי זה על אחריותם בלבד) אלא מה? יש כאן שיקולים כבדים מאד מכל הצדדים וכל אחד הגיב אחרת..יש כאלה בריש גלי.. יש כאלה שפשוט שותקים ונותנים לציבור להבין לבד..ויש כאלה שסבורים אחרת..אבל כולם עשו שיקולים..
ועל השאלה למה לא שומעים את קולם ולמה לא כולם בדעה אחת? נראה שזה חלק מגזירת שמים של הקורונה והבלבול שלה...
ואנו נשאר לנו רק להתחנן לאבינו שבשמים שיאיר את עיננו ויתן לנו דעה והשכל שמה שנעשה יהיה רצונו השלם!!

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 2:55 pm

ארזי ביתר כתב:
מאיר נפתלי כתב:קטונתי ואיני רשאי לדבר על גדולי ומאורי הדור שליט״א, ואכן בתגובתי אינני מכוון אליהם, שיש להם דעת תורה להחליט כפי שהחליטו. (למרות שאינני בטוח מניין לך שהם היו נגד הסגר)

רק כאזרח מן השורה שמסתפק האם נכון לשמור על הסגר או לא, האם הנזקים שאתה מדבר עליהם שווים את עשרות הנופלים ז״ל מבני הציבור החרדי? עשרות שנות תורה שלא יחזרו? אלפי יגונים ודמעות שגורמים נזק נפשי לא קטן יותר ממה שאתה מציין? (ומשהו קטן הרבה יותר - נזק תדמיתי ותקציבי אפשרי עשרות שנים קדימה לציבור החרדי?) חילול ה׳ נוראי ונזק לעולם התשובה כנראה? אתה מודע לזה שאתה עוסק בדיני נפשות בהינף מקלדת?

גם אני קטונתי מלהביע דעה כיצד יש לנהוג, ואין לנו אלא דברי רבותינו ומאורינו.

עכ"פ באשר לשאלתך. אם אנו מדברים על על עשרות שנות תורה שלא יחזרו, דע לך שרכזי הנוער בערים החרדיות, מדברים על אלפי בני ישיבות שתקופת הסגר והשיבושים בסדרי הלימוד בישיבות גרמו להם שכבר לא יחזרו להיכלי הישיבות. בחישוב מהיר שלי, מדובר על עשרות ואולי מאות אלפי שנות תורה שלא יחזרו.

נזק תדמיתי? לא נראה לי שהתדמית שלנו נפגעה יותר ממה שהיא היתה פגועה. תקציבי? מול פגיעה בתקציבים הח"כים לא ישתקו [לצערנו, מול פגיעות פיזיות הם שותקים שתיקה מהדהדת ומזעזעת, אך מול פגיעות תקציביות קשה להאמין שישתקו].

נזק לעולם התשובה? הנח להם לנבחרי עמנו המוציאים יקר מזולל, להמשיך במלאכתם. היה סמוך ובטוח שלא יאונה נזק לעולם התשובה. התדמית של הציבור החרדי ודאי לא נפגעה כעת יותר מאשר לאחר מלחמות קשות שעברו על ראש מדינת ישראל כאשר צעירי הציבור החרדי מסוגרים בהיכלי הישיבות ואינם נלחמים בשדה הקרב יחד עם צעירי הציבור הכללי.

אכן, מדובר בדיני נפשות בהינף מקלדת. אך אין לדעת היכן הם דיני הנפשות המאיימים יותר.

ואגב, אחד מבכירי הבכירים במשרד הבריאות ביקר אצל מרן אדמו"ר מהר"י מויז'ניץ שליט"א, בניסיון לשנות את דעתו, ולהעבירו לצד שומרי ההנחיות בקפדנות. לאחר שהציג את הנתונים של משרד הבריאות, נענה האדמו"ר מויז'ניץ ואמר, אם נתונים אלו לא אתווכח עמך על אף שייתכן שאינם מדויקים, אך אני אחראי על רוחניותם של בני קהילתי, וזו נתונה בסכנה איומה אם אשמור על הנחיותיכם.

בקשר לבני הישיבות הגזמת מעט לענ״ד, הרי היו שם בקפסולות.

ואפילו נניח שזה נכון, וכנראה יש צדק בדבריך אם ברב או במעט, מ״מ ניתן היה להחריג נקודתית את הישיבות וכדומה, לטפל בבעיה באופן מכוון. שהח״כים החרדים ידרשו את זה. לא לזלזל רוחבית בכל ההנחיות.

בקשר לעולם התשובה אתה מדבר מידיעה? כמדומה שכמה מחברי הפורום כבר סיפרו על בעיות שלהם כשהם נפגשים עם חילונים. זוהי בעיה חמורה נוספת על בעיית ה׳השתמטות׳ כביכול מהנטל הצבאי.

ואגב איך זה קשור לכך ששכנים שלי אירחו והתארחו בסוכות כרגיל נגד ההנחיות?? אולי זה גם לעזור לגיסים שלהם שלומדים בישיבות שיהיה להם מצב רוח ויוכלו לחזור לזמן חורף? (אני לא שואל בציניות, רק להבין)
נערך לאחרונה על ידי מאיר נפתלי ב ה' אוקטובר 15, 2020 3:16 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 15, 2020 2:59 pm

מאיר נפתלי כתב: בקשר לבני הישיבות הגזמת מעט לענ״ד, הרי כולם היו בקפסולות.

יש לך נתונים?
עד כמה שאני יודע - זה ממש לא נכון.
ובלי להיכנס לשאלה האם הקפסולות גרמו נזקים נפשיים או לא ואכמ"ל.

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 3:01 pm

אור עולם כתב:

יש לך נתונים?

האמת שאין לי נתונים. כך היה נראה להבנתי מהתקשורת החרדית. אולי מישהו כאן יודע.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 15, 2020 3:05 pm

כבר הסבירו מליון פעם שברגע שהממשלה 'התלבשה' על החגים כימים נוחים לסגר, ולא עשתה את הדבר היותר הגיוני - להקדים את הסגר כשבאמת היתה בו תועלת (כלומר, באוגוסט) - הביאה את הציבור החרדי, גם מי שעד כה שמר והקפיד, להרגשה של 'מלחמה' ורצון להתחכם ולמרוד. זו אשמה ישירה של רה"מ ואנשי צוותו וזה היה צפוי מראש. אף אחד לא חשב שיקרה אחרת.

ולעצם הנושא כאן, ניכר היטב בחלק מהכותבים שהם ב"ה אינם מעודכנים בחדשות וחושבים שרק גפני צריך להתבייש. מי שקצת יתעניין יותר לעומק מה קורה בציבור הכללי יראה שמצב הציבור הכללי והעומדים בראשו הרבה יותר גרוע בכל הבחינות וגם בענין הקורונה גופא הם צריכים להתבייש הרבה יותר.

ואני נזכר שלמדתי בישיבה מסויימת שהיה שם בחור שפזל לאיזה כיוון של ישיבה מסגנון אחר (ולא אפרט), והיו רבים שהזדעזעו מעצם המחשבה וניסו לדבר אתו ולשכנע אותו שיוותר על הפזילה הזאת. עד שהיה שם פקח אחד ואמר: מה אתם משכנעים אותו? תנו לו לקיים את זממו ותראו איך הוא חוזר על ארבע... וכך הוה. לאחר זמן קצר שבו ביקר פיזית ב'צד השני' הוא הבין שעם כל החסרונות של הישיבה הראשונה היא עדיין עדיפה בעשרות מונים...

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 15, 2020 3:08 pm

מאיר נפתלי כתב:
אור עולם כתב:

יש לך נתונים?

האמת שאין לי נתונים. כך היה נראה להבנתי מהתקשורת החרדית. אולי מישהו כאן יודע.

גם לי אין נתונים, אבל בחברון לבד היו כ250 מבוגרים (לפחות, בניכוי אלו שגם קודם לא היו כ"כ) שלא נכנסו לקפסולות, וגם לא לכל הצעירים זה התאים.

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 3:10 pm

האמת היא שאם כולנו היינו שומרים על ההנחיות, והיו מזהים מוקדם את בעיית ההידרדרות הרוחנית יכלו לטפל בזה עם פתרונות ייעודים ומקוריים.

למשל מכינים מראש כבר לזמן קיץ חברותות על הטלפון של כל האברכים בכוללים. מכינים מראי מקומות וכדומה ומפיצים בין כולם, מבחנים, שמירת סדרים עם עידוד כספי וכדומה.

לבחורים זה יותר בעיה, אך בחורים כאמור ניתן היה להחריג נקודתית מול הממשלה. או להקים ישיבות קהילתיות לתקופה, כמו שהיה לפני וואלוז׳ין.

לדוגמא אני חושב שמגזר ההייטק (לא הסטארטאפים) שעובד בבית לא נפגע כל כך, כי ממשיכים לעבוד בבית, בלי מנהל שיושב על הראש, כי חייבים להציג תפוקה. כך להבדיל יכלו לעשות עם הכוללים.

במקום זה חושבים לא מחוץ לקופסא, ובראש קטן, ומחליטים לצפצף על ההנחיות שעלו בחיי אדם.

חוץ מהלימוד וסדר היום שזה מביא, שכאמור ניתן היה לטפל באמצעים מקוריים, אני לא רואה איך הנחיות פוגעים בעלייתו הרוחנית של אברך, תפילה בהתבודדות או במנייני מרפסות יכולה לעלות בן אדם, מעט יותר צניעות פחות לשה״ר שיש לפעמים בבית הכנסת.

האם עבודת ה׳ שלנו היא כה חיצונית?
נערך לאחרונה על ידי מאיר נפתלי ב ה' אוקטובר 15, 2020 3:14 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 15, 2020 3:11 pm

אתה לא מציאותי.

ועיקר ההדבקות באו מהחתונות וכדומיהם, או להבדיל מתפלות של שבתות וחגים.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אוקטובר 15, 2020 3:28 pm

אז מותר לשקר - כי החילונים משקרים יותר,
וזה לא נורא שאצלנו מזלזלים בחיי אדם - כי אצל החילוניים מזלזלים הרבה יותר,
והאחריות היא לא על הציבור אלא על המנהיגים, אבל מי הם המנהיגים אף אחד לא יודע, ובוודאי יש להם תשובות.
וחשבון נפש נעשה רק כלפי פנים, אבל מי שמעז לומר מילת ביקורת אחת, בפורום חרדי, כלפי פנים, כבר נחשב (בלי שבכלל יכירו אותו) כלא חרדי.

לאמור, נעשה מה שבא לנו, נעטוף את זה ב"לשם שמים" ואוי לו למי שיעז לשים מראה מול עיננו.

מנקיי הדעת שבירושלים
שם מלא: משה כהן

הודעהעל ידי מנקיי הדעת שבירושלים » ה' אוקטובר 15, 2020 3:30 pm

שכר שיחה נאה
קבצים מצורפים
EkXjKbOXcAAFBty.jpg
EkXjKbOXcAAFBty.jpg (86.97 KiB) נצפה 7863 פעמים
EkXjKEzXcAATuRm.jpg
EkXjKEzXcAATuRm.jpg (503.91 KiB) נצפה 7863 פעמים

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אוקטובר 15, 2020 3:33 pm

דרומי כתב:כבר הסבירו מליון פעם שברגע שהממשלה 'התלבשה' על החגים כימים נוחים לסגר, ולא עשתה את הדבר היותר הגיוני - להקדים את הסגר כשבאמת היתה בו תועלת (כלומר, באוגוסט) - הביאה את הציבור החרדי, גם מי שעד כה שמר והקפיד, להרגשה של 'מלחמה' ורצון להתחכם ולמרוד. זו אשמה ישירה של רה"מ ואנשי צוותו וזה היה צפוי מראש. אף אחד לא חשב שיקרה אחרת.

כבר הסבירו מיליון פעם, שבן אדם, ק"ו בן תורה, צריך לנהוג בבגרות.
הטעיות של הממשלה לא שוות אפילו כ"טיעון להפחתה בעונש" לעומת הזלזול הבוטה של הציבור שלנו.

בגל הראשון פשוט לא הפנמנו את הסיכון מספיק מהר כי אנחנו לא חשופים לתקשורת, אח"כ אנחנו פשוט חיים בצפיפות, אח"כ הטעיות של הממשלה.
שערי תירוצים לא ננעלו, והעיקר להדוף את האחריות רחוק ככל היותר.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ה' אוקטובר 15, 2020 3:45 pm

נוטר הכרמים כתב:הרב יונת אלם,
אני באתי בדברים בימים האחרונים עם 'מחותנים' שמחתנים בימים אלו,
קשה לתאר את מידת העגמת נפש שהם חווים.
גם מתח ופחד, גם משלמים מכיסם טבין ותקילין עקב ניצול המצב, (14 אלף על מתחם קטן ועלוב),
וגם חתונות נעדרי עליזות עם ספירת גולגלות ורחשי תפילה מפני המלשינים...

יש יותר מצד אחד למה שקורה פה, גם בנושא זה.

ברור שיש יותר מצד אחד, וגם במשפחתי הקרובה היתה חתונה בימי הקורונה וגם בקרוב בשעטו"מ, העגמת נפש קיימת, אבל האם כל העגמ"נ מצדיקה חולים ומבודדים בעקבות החתונה?! במלחמת המפרץ שחיתנו בין 2 בצהרים ל5 לפני האזעקות, מישהו התלונן כ"כ, מישהו 'נלחם' בדווקא עם סאדם חוסיין שר"י?! ברור שאין להשוות, אבל למה זה מצדיק להוציא מכל חתונה חולים רבים ומבודדים עוד יותר?!

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 15, 2020 3:47 pm

ראוי להזכיר, כי גם במלחמת המפרץ היו קהילות שחיתנו את צאצאיהם כרגיל...

מנקיי הדעת שבירושלים כתב:שכר שיחה נאה
לאו דוקא. לדוגמא, ה'הפגנות' אודותן הוא מתלונן נשמעות אך ורק במגברי התשקורת. ואכמ"ל.

ידידך - נעים ההליכות

הודעהעל ידי ידידך - נעים ההליכות » ה' אוקטובר 15, 2020 4:12 pm

גיזונטע קאפ כתב:יש שני סיבות להדבקה הגוברת בציבור החרדי, 1 צפיפות,
2. הצפצוף המוצהר של חלק מהציבור החרדי,
את החשבון נפש נעשה פנימה לא החוצה

עיקר הסיבה הוא גודל המשפחות ובתי כנסת והישיבות והכוללים.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אוקטובר 15, 2020 4:20 pm

עד מתי תחפש סיבה שאינה תלויה באנו, העיקר שאנחנו נמשיך לנהוג בחוסר אחריות?

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' אוקטובר 15, 2020 5:35 pm

אש משמים כתב:מתוך מה שקיבלתי בהודעות פרטיות.

החפץ בעילום שמו כתב:הרב "אש משמיים",
אין ברצוני לכתוב בפומבי, אבל מ"מ יישר כחך על העלאת הנושא הקריטי,
הדבר בוער בי כבר כמה שנים,
איך ייתכן שכבר יותר מ70 שנות מדינה, בערך 40 שנים שהנציגות החרדית יושבת במרכזי השליטה של המדינה,
ואין שום אופק!!!, בכל פעם מחדש חוזרים הדיונים על חוק הגיוס, גיור, תקציבי ישיבות, ושבת. כ"כ הרבה שנים.
איפה מצוקות הדיור? הפרנסה? יוקר המחיה?
אמנם בשנים האחרונות כח הדרישה וה"סחיטה" החרדי נחלש מאד מחמת ההדבקות המוחלטת לביבי (שאגב זה עוד מקום שרואים חשש של ההנהגה, ובוודאי הפוליטית, מתגובות הציבור, ולדוג' מה שגפני אמר ביתד ש"הציבור שלנו לא יקבל איום ל ביב שלא נלך איתו", ולא סומכים על ה"דעת תורה" שתושמע מגדו"י וכולם יעשו כך), אבל שנים היינו לשון מאזניים, רק לא רצו לטפל בסוגיות הקשות והכואבות.
ה' ירחמנו.

האם ראית אופק שכזה באופן כללי במדינה?
קניית דירה בעשרים השנים האחרונות עלתה במאות אחוזים בכל ישראל.
יוקר המחייה ופרנסה, דיור ותעסוקה, זאת בעייה כלל ארצית.
תשאל את כחלון, שניסה לעשות כאן משהו בנושא הדיור והיום הוא בבית.
המדינה נהפכה לסופר בריוקרטית, שבוייה בידי עשרות פקידים, יועצים משפטיים וכמובן, בג"צ החג מעל כולם ופוסל שוב ושוב ושוב כל חוק שמגיע בנושא חרדי, כמובן הגיוס (אם כי בנושא הגיוס, יש לו תמיכה רחבה בעם, שרובו לא מבין באמת מדוע שלא נתגייס כמו ילדיו).
כששרון היה שר השיכון, הוא קם בבוקר, החליט שפה תוקם אלעד לחרדים, פה שכונה לחילונים וכאן עיר לקצינים, וזהו.
היום הכל נתקע בין משרדים ותתי יועצים ופקידים.
ראש הממשלה הוא בובה תלויה על חוט, מסובב בידי יועצים ופקידים, ואם הוא מעיז להזיז אצבע, הוא מועמד לדין.

רוצה דוגמה קטנה מהבוקר?
הנה.
בניתי לפני כמה שנים והגשתי לפני חודשיים את כל הטפסים לעירייה לשחרור הערבות. מדובר ב14 אלף שקל.
אני מחכה. חופש קיץ. קורונת אלול. חגים.
הפקח היחיד בעיר (!!) הודיע: אני לא נכנס לבתים בעידן קורונה....
אז פניתי ליו"ר ועדת תכנון ובניה.
הוא צרח. אבל הפקח בשלו.
"ומה? עד שלא תיגמר הקורונה לא תלך לבתים לחמש דות ולא תשחרר ערבויות?"
"כן"...
אז יו"ר ועדת תכנון ובנייה פנה ליועץ המשפטי, שאישר להורות לפקח להיכנס לבתים ולמדוד אותם.
והוציאו מכתב מסודר.
והפקח אמר שיערער, והיוהמ"ש הסביר לו, ואיימו עליו ופנו לאחראי, ואז... הוא התקשר ואמר, שימו לב, שהוא יבדוק את הבנייה, וכולנו, 11 נפשות, ייצאו החוצה באותו הזמן...
בסוף הוא הגיע, הואיל בטובו להישארנו בקומה למטה, ו"שלא נעמוד לידו כשהוא בודק", היה נחמד מאד, בדק פחות מעשר שניות, חתם והלך...
וזה קורה למישהו שיש לו 'קשרים' בעירייה... ומה קורה למי שאין 'קשרים'?....

סיפר לי נכד של ח"כ ותיק מאגודה ז"ל, ששר האוצר ספיר אמר לסבא שלו: "למה אתה לא דואג לעצמך לאיזה קרקע? בוא ארשום לך בצעטלע שתקבל קרקע בהרצליה, בהוד השרון". הנה...
הח"כ הישר ויתר ונכדיו כועסים עד היום...
היום יש כאלה צעטעלך? היום הכל זז לאט לאט בין משעולי הפקידים והיועצים המרושעים.
כל המשק נעצר מזה. לא רק בנייה חרדית.
אלעד מנסה כבר שנים לשחרר בנייה, אבל הכל תקוע במסדונות בית המשפט, כי אגודת בעלי חיים הגישה עתירות על פגיעה בחרדון המצוי או בעכבר שדות. אם ייבנו באזור היער.
וכן, חבל מאד שהחרדים לא הולכים עם השמאל, כי הם יודעים להזיז עניינים ולשלוט. תראו את ניסנקורן.
אבל עם מי תלך?
עם לפיד או עם עופר שלח?....
ע"כ פוליטיקא.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ה' אוקטובר 15, 2020 5:49 pm

בס"ד
נכון ישנם כמה שצריכים להתבייש, והרשימה היא ארוכה, ויש הרבה מה לדון במצב. (אגב, לכאורה זו פוליטיקה אישית מאוד שבדרך כלל לא נהוג לדון כך באתר נכבד זה).

אבל דבר אחד: מעולם לא אמרנו ויותר נכון לא חשבנו - מה אנו רוצים כאן בארץ ישראל, וזו מקור כל הבלתי אפשרי של מצבינו כאן. ובזה יש הרבה הרבה מה לומר. אבל כאן נעמדה המקלדת במקומה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' אוקטובר 15, 2020 5:57 pm

מנקיי הדעת שבירושלים כתב:שכר שיחה נאה

אם מביאים כאן את הלבלר הזה כבר סמכא, גם עמיתו דוד דמן מהשבועון 'משפחה' ראוי...

דוד דמן, משפחה כתב:בנימה קצת אישית. לא מעטים התקשרו אלי לברר על אודות ההתנהלות בקורונה בחצר החסידית שאני זוכה להשתייך אליה, ובעקבותיה - בחצרות חסידיות מרכזיות אחרות בירושלים ובבני ברק. רצו להבין לעומק. ביקשו לדעת כיצד באמת התנהלו החגים הקדושים של חודש תשרי ברוב עם הדרת מלך. אבל אני הרגשתי, ועדיין מרגיש, נחות והדיוט מכדי לדברר או לפרשן את דעת גדולי הדור.

מי אנוכי מול אדמו"רים קדושים וטהורים שכל ימיהם מוסרים את נפשם עבור כבוד שמים, מקימים בדם ליבם ארגוני תשובה משפיעים ביותר, מקשיבים יומם ולילה לצרות הכלל והפרט, ובמשך יובל שנים, עוד ממלחמת יום הכיפורים, עונים על שאלות גורליות של פיקוח נפש ואחריות ציבורית וכלל-ישראלית. אפשר היה להביא הוכחות מהשטח, עד כמה דווקא הדוקטרינה הזאת נושאת בחובה פחות נזקים ברוחניות ובגשמיות ולסיים את הוויכוח.

אבל אין צורך להתפלפל הרבה. הקורונה היא קורונה היא קורונה. אין ולא יהיה חלקנו, ולא יהיה חלקו של כל מי שעיניו בראשו - עם מכחישי הנגיף הזה שהעלים רבים וטובים מארץ החיים רחמנא ליצלן. השאלה היא רק לגבי ההתנהלות הציבורית והיהודית הנאותה מולה. תועלת מול נזק. כשעל כף המאזניים מונחים כל כך הרבה ספקות ושאלות ותהיות וכל כך הרבה דעות רפואיות ומקצועיות, ועל הכף האחרת מונחות כל כך הרבה אחריות ודאגה לבריאות הרוחנית והנפשית שלנו - זוהי הסיטואציה המושלמת של מקרה שצריך להיות מונח לפתחם של גדולי הדור, ורק לפתחם!.

לא לבלרים חסרי אחריות יטיפו לנו מוסר על חילול השם, ולא כתבים זחוחים, לעיתים עם כיפה מיקרוסקופית, ילמדו אותנו פרק ב'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. הדעה האחרת גורסת, שלא גמזו ובטח לא הרוב הפוליטי הזה או האחר בוועדה פוליטית כזאת או אחרת יהפכו ביום בהיר למורי דרכנו ונר לרגלנו. דעתם של כמה מהמנהיגים הרוחניים היא, שאסור לנו להיות שבויים של מערכת שמתנכרת לכל הקדוש והיקר לנו ומערכת השיקולים שלהם לא מביאה בחשבון את הצרכים שלנו.

גדולי התורה שלנו הם הפרוייקטורים של עולם התורה. הם שישקלו איך קול התורה והתפילה - שרק הם מחזיקים את העולם - ימשיכו להדהד בהיכלי התורה והישיבות. הם, ורק הם, שיודעים ומכירים מקרוב את הנזקים הבלתי הפיכים שהשבתת קול התורה והתפילה בציבור גרמו וגורמים לעתיד הרוחני שלנו ושל הדור הצעיר שלנו, ולבריאות הנפשית של רבים וטובים מתוכנו - ניחנו בסייעתא דשמיא הנדרשת כדי לשקלל את כלל הנתונים ולהחליט מה לאמץ ומה לדחות. היכן לענות 'קדוש קדוש' אחר הוראה, והיכן להתנגד אליה. מה נכלל בגדר של 'ונשמרתם' ומה לא. אלה דברים שמאז ומעולם היו מסורים לגדולי האומה, שמנהלים אותנו כך כבר אלפי שנים מבחינה רוחנית והשקפתית. מרחקים מה שיש לרחק ומקרבים מה שיש לקרב ובוררים עבורנו את הבר מהתבן.

אז בינתיים, עד שהחיסון יימצא בעזרת השם, מה שמסתמן בינתיים כפתרון הריאלי האחד והיחיד: הישמעו רק לדעת גדולי הדור שלכם, כבדו את דעת גדולי הדור של האחרים, ושרק תהיו לי בריאים.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' אוקטובר 15, 2020 5:59 pm

אכן, איש גבעות.
ניהול למופת, ולא בציניות.
כל המבוגרים- יחסית כאן בפורום זוכרים את בני ברק באזור תשמ"ט, ואיך היא כיום. עירייה מיוצבת, עם תקציבים משל עצמה, ללא ועדות קרואות.
קרליץ, יעקב אשר וזייברט וכו' בהחלט עשו עבודה יפה.
שלא לדבר על ערים כמו אלעד וביתר, עם תנופה אדירה בכל התחומים.
קח ראש עיר כמו פרוש באלעד, שלמרות שתמכתי במועמדותו של פינדרוס לראשות בהוראת מורי ורבי, הרי הוא חולל כאן מהפכת בנייה, מרכזי קניות, נקיון, מרכזי תעסוקה, כבישים עוקפים ותחבורה משובחת, פארקים ופינת חי מתוקה, ספרייה לנשים וילדים חינם עם 20,000 ספרי קריאה בבניין מפואר והכל חינם, כל השבוע. מגוון פעילויות בחגים ובין הזמנים, והכי חשוב, הביא לכאן אלפי בחורים, מגוון ענק של ישיבות גדולות מכל המגזרים, ודאג להם לשטחי ענק.רק תבואו ותפארו את העיר בתורתכם.

ואם משהו תקוע כאן (ויש הרבה דברים תקועים), זה בגלל 'קוטר' אחד , אחד(!!) שעל כל מבנה/כביש/מרכז/עץ/גינה/בית כנסת וכמובן, כל תוכנית גדולה יותר, רץ מיד לבית המשפט ותוקע הכל.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 6:12 pm

אם בני ברק זה עיר למופת בעיניך אז אנחנו בהחלט בבעיה קשה.
יכול להיות שהשתפרנו מאז ימי תשמ"ט העליזים, אבל אין ספק שאם תשווה אותה לכל עיר אחרת שסביבה, זה בכלל לא יחמיא לה.
בא נסכם, עם כל הצניעות, שמזלנו הטוב שהמדינה לא מתנהלת על ידינו...

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' אוקטובר 15, 2020 6:15 pm

איש גבעות כתב:בא נסכם, עם כל הצניעות, שמזלנו הטוב שהמדינה לא מתנהלת על ידינו...

האם כבודו מעוניין לכפות את דעתו על כל חברי הפורום?

אני [וסבורני שיש עוד רבים וטובים מחו"ר אתרא קדישא הדין עמי] סבור שאילו המדינה היתה מנוהלת על ידינו, בכפוף להוראות מועצות גדולי וחכמי התורה, היא היתה מתנהלת טוב יותר. הרבה יותר.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' אוקטובר 15, 2020 6:15 pm

במצב הנוכחי, בה חיים כ"כ הרבה בעיר כה צפופה, זה משביע רצון.
אלא א"כ ברצונך להגלות איזה חמישים אלף בני ברקים ולנטוע פארקים במקומם.....

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 6:24 pm

ארזי ביתר כתב:
איש גבעות כתב:בא נסכם, עם כל הצניעות, שמזלנו הטוב שהמדינה לא מתנהלת על ידינו...

האם כבודו מעוניין לכפות את דעתו על כל חברי הפורום?

אני [וסבורני שיש עוד רבים וטובים מחו"ר אתרא קדישא הדין עמי] סבור שאילו המדינה היתה מנוהלת על ידינו, בכפוף להוראות מועצות גדולי וחכמי התורה, היא היתה מתנהלת טוב יותר. הרבה יותר.

חלילה וחס. אינני כופה את דעתי. זו היתה הצעה בלבד.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' אוקטובר 15, 2020 6:52 pm

לא הבנתי. כל מי שטוען ש'המדינה ממש מפלה את החרדים מבחינת תקציבים' חושב שאם הציבור החרדי יחיה באוטונמיה יהיה לו יותר כסף?

[אני שוב נוכח בתופעה כמה אנשים שלא מספיק להם המבנה הריכוזי פה במדינה ורוצים עוד יותר להסתמך על תקציבים, וכשהמדינה מקצצת במתנת חינם של קצבאות ילדים היא 'לוקחת להם את הלחם והחלב', מאמצים לענין ההתנהגות בקורונה גישות ליברטניות על גבול האנרכיסטיות שבד"כ הן נחלתו של הרב בברכה המשולשת. כמו שאמר פרופ' פלוני 'אוהבים לקחת בלי לתת']

נ.ב. לכל מאן דבעי: טוב לי מאד איפה שאני נמצא, ויש דברים שמעצבנים אותי. למי שיש משהו ענייני לומר [כולל שכשהוא עשוה השוואות שיביא נתונים] שיאמר.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' אוקטובר 15, 2020 7:08 pm

אש משמים כתב:לפתוח אשכול על דברי פוליטיקאים בפורום תורני זו בושה וכלימה.

הלו, תתעדכן, הפורום מזמן לא תורני, והרבה מאוד בזכותך!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' אוקטובר 15, 2020 7:38 pm

חד ברנש כתב:
אש משמים כתב:לפתוח אשכול על דברי פוליטיקאים בפורום תורני זו בושה וכלימה.

הלו, תתעדכן, הפורום מזמן לא תורני.

חבל.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' אוקטובר 15, 2020 8:33 pm

לא מדויק.
רובא דרובא דרובא דהאשכולות תורניים להפליא.
אך מנהלי הפורום נוהגים בנו בעין טובה ומאפשרים לנו, בינתיים, להתגושש בכמה אשכולות דהקורנה...
א. בין הזמנים עדיין. מותר. וגם כולנו בסגר...
ב. עדיף שיכתבו כאן, בקרב תורניים, ולא במקומות אחרים, בהם גדולה היא שנאת ע"ה לת"ח והרחק מן הכיעור וכו'....

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' אוקטובר 15, 2020 11:32 pm

אה. כן. הרב ספראי. שכחתי שגם בזכותך הפך הפורום היקר שלנו לפינת הקפה השכונתית והקורנאית. ממש 'יושבי קרנות'. תרתי משמע!
האשכולות התורניים הנפלאים הם ישנים ברובם המכריע.
אבל בחצי השנה האחרונה, מרבית הפעילות היא בתת-פורום 'יושבי קרנות'.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ו' אוקטובר 16, 2020 12:02 am

הגיע המקום שוב להזכיר את "אוצר החכמה" שניתב בחכמה ובתבונה, וחבל חבל שפרש.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ו' אוקטובר 16, 2020 12:08 am

אין לך אלא שופט שבימיך.
יודע מה, אני מוכן לנווט, יותר מדוייק: לחסום. הכלל הראשון שלי הוא: ניק הכותב בפורום 'יושבי קרנות' (או ב'אספקלריא' שאינה מאירה) ולא בפורומים תורניים אחרים - מוזמן להתכבד ולשבת בביתו להתכתב עם עצמו.
מספיק. מספיק. מספיק.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' אוקטובר 16, 2020 12:25 am

מצוה גוררת מצוה.
תפילה במניין גוררת ביקור חולים, אח"כ הלוית המת, אח"כ לעזור לאלמנה וליתומים, ויש לזה המשך כמובן.
מה יכול להיות יותר טוב מזה?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' אוקטובר 16, 2020 12:33 am

חד ברנש כתב:אין לך אלא שופט שבימיך.
יודע מה, אני מוכן לנווט, יותר מדוייק: לחסום. הכלל הראשון שלי הוא: ניק הכותב בפורום 'יושבי קרנות' (או ב'אספקלריא' שאינה מאירה) ולא בפורומים תורניים אחרים - מוזמן להתכבד ולשבת בביתו להתכתב עם עצמו.
מספיק. מספיק. מספיק.

אני מתנגד להצעה זו.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ו' אוקטובר 16, 2020 12:37 am

ברור. הרי ההצעה הזו באה לעולם רק בגלל החורבן הנורא שאתה וחבריך עושים בפורום.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 19 אורחים