מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שד של ביה"כ

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אוהב אוצר

שד של ביה"כ

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוגוסט 20, 2014 10:38 pm

בכמה מקומות בש"ס הוזכר הענין של שד של בית הכסא שיכול להזיק בכל מיני עניינים בהיותו שם וגם אחרי ואכמ"ל.
ידוע לי עוד מימי בחרותי העובדה שאין בא"י שדים ובנוסף, שיש אחרונים שאומרים שביה"כ של היום, רוח הטומאה שבו פחותה בהרבה מזמן חז"ל.
השאלה בעקבות שתי העובדות האמורות לעיל, האם גם אותו 'שד' 'פרח והלך' לו ולא צריך להזהר ממנו?

יעקובי

Re: שד של ביה"כ

הודעהעל ידי יעקובי » ד' אוגוסט 20, 2014 11:33 pm

לידיעתך, המצאה הנ"ל שבא"י אין שדים, הינה ממאן דהו לאו בר סמכא כלל. (בעל ספר 'בן יוחאי', אשר
מלבד קירבתו לחוגי ההשכלה, עוד סילף הרבה דברים בספריו, וכשמשיג על אחרונים פעמים רבות לא
הבין, או עשה עצמו כלא מבין דבריהם, והשיג שלא כדין כלל).
נערך לאחרונה על ידי יעקובי ב ה' אוגוסט 21, 2014 12:30 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' אוגוסט 20, 2014 11:34 pm

בברכות סב. משמע דגם בא"י [טבריה] היה שד זה.
וראה עוד יבי"א ח"ח סימן א אות ב.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' אוגוסט 20, 2014 11:42 pm

אם יש שדים בא"י. מהערות הריח"ס ע"ס כנסת יחזקאל.
כנסת יעקב.PDF
(302.58 KiB) הורד 324 פעמים

וראה עוד בספרו זכרון משה ח"ב עמוד קסט.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוגוסט 20, 2014 11:59 pm

יש"כ גדול על הדברים המחכימים!
יש איזה תיעוד הכי אחרון עם שדים?
יש להם פעילות גם בימינו אנו?

פשוט שאלו אותי בשיעור 'עליהם'..

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 21, 2014 12:13 am

חבר סיפר לי שיש לו בביתו שד גרבים, דאם לא כן מה ההסבר לזה שאף פעם אינו מוצא זוג.
וכמדומני ששד זה מצוי מאד.

יורד ומתעה

הודעהעל ידי יורד ומתעה » ה' אוגוסט 21, 2014 12:16 am

וכידוע שלשדים נטיה ללבוש צורות ילדים.
מה שמסביר עוד הרבה תופעות מוזרות אחרות.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' אוגוסט 21, 2014 12:16 am

כאן רמזתי על תיעוד אחרון ויחיד ששמעתי:
viewtopic.php?f=17&t=5113#p41634
נערך לאחרונה על ידי יאיר ב ג' מאי 21, 2019 4:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמבטיון

הודעהעל ידי סמבטיון » ה' אוגוסט 21, 2014 9:37 am

יאיר כתב:כאן רמזתי על תיעוד אחרון ויחיד ששמעתי:
viewtopic.php?f=17&t=5113#p41634
אתה כבר מוכן לספר את הסיפור או שאתה עדיין מותח אותנו?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' אוגוסט 21, 2014 2:59 pm

אולי בקרוב

יורד ומתעה

הודעהעל ידי יורד ומתעה » ה' אוגוסט 21, 2014 3:13 pm

בבבקשההה

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' אוגוסט 21, 2014 3:23 pm

יאיר כתב:אולי בקרוב

כנראה הוא הבטיח לא לספר את זה עד אחרי המאה ועשרים של השד, ויומו קרוב.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' אוגוסט 22, 2014 2:15 am

אדם נכנס בשעת לילה למקוה ורואה את הבלן יושב שם בכניסה, אומר לו שלום ונכנס. כשנכנס רואה שהחדר חשוך אך שומע שיש שם עוד אדם. שואל אותו: "מדוע חשוך פה? היכן מתג האור?" ומה שקורה באותו רגע הוא שאותו 'אדם' מגלגל את לשונו הארוכה לכיוון המתג ומדליק את האור...
אותו אדם בורח כל עוד נפשו בו ורץ לכיוון הבלן ואומר לו: ראית את זה שבפנים?!? עונה לו הבלן:"איך הוא עשה לך? ככה?" תוך כדי גלגול לשונו הארוכה....

כך סיפר הרב רמי לוי (באחת הקלטות שלו) ששמע ממקור ראשון - מאותו אדם.

איני אומר שאני מאמין לסיפור אך זכורני שישנה דיעה כזו שיש שדים בא"י, אלא שלא יכולים להזיק אלא רק להפחיד. (אשמח לראות מקור לכך - לא חיפשתי).

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אפריל 02, 2017 9:16 am

הרב אליהו דסלר בספר מכתב מאליהו ח"ד עמ' 364 סבור שמציאות השדים היא בתוך האדם, יצוין שעמדה דומה הובעה בידי פסיכולוגים מאוחר יותר, מצו"ב מאמר בנידון, אם כי הוא כתוב מנקודת מבט לא של תורה, ואולי אפילו של כפירה ממש, דומה שיש עניין בדברים שדומים להם אמר אחד מגדולי המוסר בדור הקודם מנקודת ראות של תורה ויראה.
קבצים מצורפים
שדים 2.pdf
(1.29 MiB) הורד 262 פעמים

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' אפריל 02, 2017 9:30 am

יאיר כתב:אדם נכנס בשעת לילה למקוה ורואה את הבלן יושב שם בכניסה, אומר לו שלום ונכנס. כשנכנס רואה שהחדר חשוך אך שומע שיש שם עוד אדם. שואל אותו: "מדוע חשוך פה? היכן מתג האור?" ומה שקורה באותו רגע הוא שאותו 'אדם' מגלגל את לשונו הארוכה לכיוון המתג ומדליק את האור...
אותו אדם בורח כל עוד נפשו בו ורץ לכיוון הבלן ואומר לו: ראית את זה שבפנים?!? עונה לו הבלן:"איך הוא עשה לך? ככה?" תוך כדי גלגול לשונו הארוכה....

איני אומר שאני מאמין לסיפור אך זכורני שישנה דיעה כזו שיש שדים בא"י, אלא שלא יכולים להזיק אלא רק להפחיד. (אשמח לראות מקור לכך - לא חיפשתי).

הרב רמי לוי ידוע כממציא צ'יזבטים מומחה, כבר שמעתי כמה מעשיות לא סבירות בשמו (למשל הסיפור שלו הידוע עם הסיאנסים בצבא, שמעתי שביררו את העניין, לא היה ולא נברא).

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אפריל 02, 2017 9:54 am

בזמנו שאלתי ישישים יוצאי ארצות שונות אם נתקלו בשדים בילדותם בחו"ל, יוצאי פולין אמרו לי שלא נתקלו בהם בפועל, אולם רווחו שם סיפורים על שדים המצויים בייחוד בעזרות הנשים של בתי הכנסת. ישיש אחר, שעלה מבגדד, אמר לי שלא היו מוכרים שם שדים. רב, מחבר ספרים ומחנך ידוע, שעלה מתימן, סיפר לי שבילדותו שם הוחדר לו הפחד מפני השדים בצורה כה חזקה, שעד היום [כשאמר לי את הדברים הוא היה בן למעלה משישים, לארץ הגיע כילד, כנראה כבן חמש] הוא לא השתחרר ממנו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' אפריל 02, 2017 1:26 pm

אוצר החכמה כתב:חבר סיפר לי שיש לו בביתו שד גרבים, דאם לא כן מה ההסבר לזה שאף פעם אינו מוצא זוג.
וכמדומני ששד זה מצוי מאד.

שד זה דר במכונת כביסה. כי אחרי שמכניסים למכונה זוג, אף פעם לא מוציאים ממנה זוג.

אבי 1000

הודעהעל ידי אבי 1000 » א' אפריל 02, 2017 1:59 pm

זה נשמע יותר מתיחה מאשר הוכחה לשדים.

אבל עתם העיסוק בזה מראה שעדיין אנשים היום כמו פעם מחפשים נסתרות ולא מסתפקים בשפע הנגלה שיש.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' אפריל 02, 2017 4:36 pm

הרואה כתב:
יאיר כתב:אדם נכנס בשעת לילה למקוה ורואה את הבלן יושב שם בכניסה, אומר לו שלום ונכנס. כשנכנס רואה שהחדר חשוך אך שומע שיש שם עוד אדם. שואל אותו: "מדוע חשוך פה? היכן מתג האור?" ומה שקורה באותו רגע הוא שאותו 'אדם' מגלגל את לשונו הארוכה לכיוון המתג ומדליק את האור...

הרב רמי לוי ידוע כממציא צ'יזבטים מומחה, כבר שמעתי כמה מעשיות לא סבירות בשמו (למשל הסיפור שלו הידוע עם הסיאנסים בצבא, שמעתי שביררו את העניין, לא היה ולא נברא).

זה מורכב מדי בשביל לומר שהמציא את זה וחזר בתשובה והמציא סיפור דמיוני וכו' וכו'
לא הגיוני בעליל!

קשה לי להאמין ששמעת את הסיפור המלא ואתה סובר כך. איך בדיוק בדקו את זה? הוא בכלל לא חזר בתשובה?!

איך יתכן לומר דבר כזה?!

בענין השדים (והילד שעבר/לא עבר מוות קליני) אני עוד יכול להבין, אבל זה? ממש לא.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' אפריל 02, 2017 5:26 pm

יאיר כתב:
הרואה כתב:

זה מורכב מדי בשביל לומר שהמציא את זה וחזר בתשובה והמציא סיפור דמיוני וכו' וכו'
לא הגיוני בעליל!

קשה לי להאמין ששמעת את הסיפור המלא ואתה סובר כך. איך בדיוק בדקו את זה? הוא בכלל לא חזר בתשובה?!

איך יתכן לומר דבר כזה?!

בענין השדים (והילד שעבר/לא עבר מוות קליני) אני עוד יכול להבין, אבל זה? ממש לא.

לפי מה ששמעתי, ביררו ביחידה שבה הוא שירת, ולא שמעו שם על הסיפור הזה, וגם אין יחידה בצה"ל שמתאימה לתיאוריו שנהרגו שם בתקופה קצרה כ"כ הרבה חיילים במלחמת שלום הגליל.
כנראה שהוא חזר בתשובה ואח"כ המציא את הסיפור כדי לקרב אנשים לתורה.
וכאן יש מקום לנידון בפני עצמו (שמן הסתם כבר דשו בו) האם מותר /ראוי לשקר כדי להחזיר אנשים בתשובה.
דעתי האישית שאפילו אם מותר, אין שום צורך, יש מספיק דרכים כשרות לעשות זאת, ולבנות על שקר זה מסוכן, א. כי זה יכול ליפול, ב. זה פוגע בכל האמון ההדדי בין הרב לתלמיד, ג. יוצר חוכא ואטלולא וחילול ה' (כפי שיוצרים הרבה מחזירים בתשובה).

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' אפריל 02, 2017 11:53 pm

ויש לצרף דעת הרמב"ם שהכל דמיונות.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' אפריל 03, 2017 2:26 am

הרואה כתב:לפי מה ששמעתי, ביררו ביחידה שבה הוא שירת, ולא שמעו שם על הסיפור הזה, וגם אין יחידה בצה"ל שמתאימה לתיאוריו שנהרגו שם בתקופה קצרה כ"כ הרבה חיילים במלחמת שלום הגליל.
וכאן יש מקום לנידון בפני עצמו (שמן הסתם כבר דשו בו) האם מותר /ראוי לשקר כדי להחזיר אנשים בתשובה.
דעתי האישית שאפילו אם מותר, אין שום צורך, יש מספיק דרכים כשרות לעשות זאת, ולבנות על שקר זה מסוכן, א. כי זה יכול ליפול, ב. זה פוגע בכל האמון ההדדי בין הרב לתלמיד, ג. יוצר חוכא ואטלולא וחילול ה' (כפי שיוצרים הרבה מחזירים בתשובה).

א.ממי שמעת?

ב.נהרגו כעשרה.

ג.מסכים עם סוף דבריך.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אפריל 03, 2017 3:55 am

לסיירת גולני במלחמת לבנון (הראשונה) נהרגו 12 לוחמים.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' אפריל 04, 2017 12:21 am

יאיר כתב:
הרואה כתב:לפי מה ששמעתי, ביררו ביחידה שבה הוא שירת, ולא שמעו שם על הסיפור הזה, וגם אין יחידה בצה"ל שמתאימה לתיאוריו שנהרגו שם בתקופה קצרה כ"כ הרבה חיילים במלחמת שלום הגליל.

נהרגו כעשרה.

לפני 12 שנה שמעתי את הסיפור ונהרגו בו עשרים וכמה חיילים אינני זוכר את המספר, בתוך פחות משלשה חודשים. כנראה מאז המספר ירד.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' אפריל 04, 2017 12:48 am

הרואה כתב:
יאיר כתב:

נהרגו כעשרה.

לפני 12 שנה שמעתי את הסיפור ונהרגו בו עשרים וכמה חיילים אינני זוכר את המספר, בתוך פחות משלשה חודשים. כנראה מאז המספר ירד.

אז אתה טועה, אני שמעתי לפני כ-20 שנה את הקל' טייפ הראשונה של הרב והוא וחביריו קיבלו רשימה של 12 (הסתפקתי בין 10 ל-12 אבל כמעט ודאי לי שזה 12) שמות והוא היחיד ששרד בסוף (לאחר מאבק עיקש עם ערבי שכמעט הרגו) לאחר שצעק 'שמע ישראל' האזן שם בפרוטרוט...
לומר שכל הסיפור מומצא, זו המצאה שאין כמותה..

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' אפריל 04, 2017 12:54 am

הנה כאן הסיפור כתוב עם שמות מפורטים+תמונות ומוזכר שהיו 12 שמות ופרטים נוספים מלאים.

http://www.yahadoot.net/item.asp?id=147&cid=15

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' אפריל 05, 2017 1:38 pm

טוב, אדאתינן להכי.
רמי לוי מספר ששמו הופיע בין 12 הבחורים שבסיאנס נזכר שייהרגו בסיון תשמ"ב. מסיירת גולני נהרגו במלחמת לבנון הראשונה בסה"כ 13 לוחמים, כך שהסיפור לוקה בכפל טעות (לולא הוא נשאר בחיים, אליבא דעדותו, היו "אמורים" בסה"כ למות "רק" 11).

ע"פ תיאורו:
"בחג שבועות (ו סיון) 1982 גויסתי בצו 8 וחזרתי לאותה יחידה ששירתי בה בסדיר, לסיירת. –ממשיך רמי לוי בסיפורו- גייסו שלושה קצינים בחזרה. אותי, את גוני הרניק ואת חיים דובקין. שלושתנו היינו ברשימה. ב-6 ביוני 1982 זה התחיל. בלילה הראשון ארבעה הרוגים מהרשימה. אחר כך נהרגו עוד שניים. אחרי שנהרגו שישה, מישהו נזכר בסיאנס ובשמות.

"נזכרתי בזה אבל זה עדיין לא עשה לי הרבה. חשבתי שלי זה לא יקרה ושזאת מלחמה וטוב, תשמע, יש הרוגים. אחר כך נהרגו עוד שלושה, בהפרש של ימים בין מקרה למקרה. תשעה נהרגו, נשארנו שלושה מהרשימה בחיים. זה היה כבר הלילה האחרון של המלחמה בלבנון, קיבלנו תדריך מקצין מודיעין שהגיע אלינו ואמר שיש גרעין שהגיע מאיראן ונקרא 'חזבאללה'. הוא אמר לנו שצריך לתפוס אותם ולחקור אותם. המשימה הוטלה עלינו. זה היה בסוף יולי או תחילת אוגוסט. לקחתי איתי את שני אלה שנשארו מהרשימה.

בקרב על הבופור בט"ז בסיון נהרגו שישה לוחמים.
בקרב בעין זחלתא בי"ט בסיון נהרגו שישה לוחמים.

קשה להגדיר מהו "הלילה האחרון של המלחמה בלבנון", אבל נראה שהוא מתכוון לכ"ב בסיון (12 ביוני). ביום זה נהרג "רק" לוחם אחד מהסיירת.

סגן חיים דובקין המוזכר בעדותו נהרג בלבנון בג' בתמוז.

העולה מכל הנ"ל, אכן בסיון התשמ"ב נהרגו לוחמים מהסיירת שבה שירת רמי לוי.
הוא אכן גויס ביחד עם עוד שני קציני מילואים (דובקין והרניק)שסופחו בחזרה ליחידתם בסדיר. הוא היחיד משלושתם שנשאר בחיים.
סביב כל שאר הפרטים הוא טווה סיפור יפה.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' אפריל 05, 2017 8:03 pm

הוא לא טען שקיבל רשימה של כל אלו שימותו בסיירת!

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' אפריל 05, 2017 8:07 pm

יאיר כתב:הוא לא טען שקיבל רשימה של כל אלו שימותו בסיירת!

וכל שאר הפרטים מתאימים לדעתך?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' אפריל 05, 2017 8:28 pm

לייטנר כתב:קשה להגדיר מהו "הלילה האחרון של המלחמה בלבנון", אבל נראה שהוא מתכוון לכ"ב בסיון (12 ביוני).

אני סבור שפרט זה לא כדעתו של הר' רמי לוי, לו רק בגלל שלא תואם את גירסתו ועוד שחיים דובקין ז"ל נהרג במלחמת לבנון כך שלא ברור כלל על סמך מה קבעת שליום זה כוונתו של הר' רמי לוי...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' אפריל 05, 2017 8:46 pm

שיהיה כרצונו וכרצונך.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 272 אורחים