רשמים לישיבות האם זה חיובי או שלילי - פורום אוצר החכמה

רשמים לישיבות האם זה חיובי או שלילי

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
חוקר ודורש

רשמים לישיבות האם זה חיובי או שלילי

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' דצמבר 08, 2016 3:57 am

עדים אנו לתופעה של רשמים ליש"ק וגדולות,הרבה מברים עליהם סרה
אבל אני רוצה לדבר בשבחם,שמאחר והם עושם עבודת בירור על הבחור
נמצא שהמבחן לא קובע שזה טוב לבחורים טובים רק אין להם מספיק אופי
למוד מול מבחן צולב של כמה ראשי ישיבות. וכל זה שהם עושים עבודה נקיה
ללא פניות.

פרי יהושע

Re: רשמים לישיבות האם זה חיובי או שלילי

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' דצמבר 08, 2016 7:58 am

טוב שהועלה כאן הנושא, ואשמח לכל מי שיכול למחות על התופעה המזעזעת הזו!!!

איום ונורא וחורבן שארית ניחוח התורה שנשארה לפליטה בישיבות נוסח ליטא.....

מסחר ראשים כפשוטו.

אחד קפה שנים סוכר... וכו' וכו'....

מי מכיר- ויותר נכון מי לא מכיר- את מיני הביטויים המזעזעים הללו שאת חלקם שכחתי או לא ארצה כלל לעלות על דל שפתי.

בכלל כל עולם הישיבות נוסח ליטא נמצא בקריסה מבחינה אנושית, כל הישיבות החדשות שנפתחות הכל נעשה בדרך של מיתוג זול.

ישיבה אחת נפתחת עושה פרסומת ורשמים, יש תמיד בחורים שילכו בגלל שזה מסתדר להם עם המיתוג שלהם עם מעמדם בחברה פחות או יותר, שנה הבאה תפתח ישיבה אחרת שב פרסומות, שוב רשמים, והישיבה הראשונה נשכחת מלב, כיון שקופצים על העגלה החדשה שהרי הישנה והחדשה שניהם ריקות, ואין כאן ולו שינוי השם בלבד באריזה חדשה, לאחר כמה שנים הישיבה הישנה עושה מיתוג מחדש ודווקא הולך לה דווקא בגלל שבכל זאת ישנה היא, וכך חוזר חלילה...

במקום שכל אחד שפותח ישיבה יחשוב אם באמת משהו צריך את הישיבה שלו, ואם כן שיפתח אותה מכאן ועד עולם למי שצריך אותה, נעשה כאן שוק של ישיבות המצב מזעזע, אני לא צריך לספר זאת לאף אחד, כולם יודעים זאת טוב ממני, ואין אחד שיכול לשנות את המצב.

מה יהיה? כבר הובטחנו שלא תשכח תורה...., אבל בכ"ז מי שבידו לעשות ולפחות להוקיע, -או יותר נכון להקיא-

נא למחות כאן!!!!

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' דצמבר 08, 2016 9:24 am

לכבוד הרב פרי יהושוע,לצערינו זה לא רק בנוסח ליטא זה נכנס גם לציבור
הספרדי והחסידי, בעניין המחאה דומני שהרב "איש ספר" תכף יסגור את האשכול.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' דצמבר 08, 2016 2:43 pm

חוקרנוביץ כתב:לכבוד הרב פרי יהושוע,לצערינו זה לא רק בנוסח ליטא זה נכנס גם לציבור
הספרדי והחסידי, בעניין המחאה דומני שהרב "איש ספר" תכף יסגור את האשכול.

טעית, הרב איש ספר לא ימחק אני אחראי על כך.

ונכון זה נכנס בכל מקום, שדיא תיכלא בכולה, כי זה מגיע מהמקום הנמוך ביותר ותופס את כולם, אבל חשבתי במקום שהיה אמור להיות לא הומגני עפ"י בראשיתו, כהחינוך של ישבות המוסר בליטא, נהפך לגרוע מכל.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ה' דצמבר 08, 2016 2:51 pm

פרי יהושע כתב:טוב שהועלה כאן הנושא, ואשמח לכל מי שיכול למחות על התופעה המזעזעת הזו!!!

איום ונורא וחורבן שארית ניחוח התורה שנשארה לפליטה בישיבות נוסח ליטא.....

מסחר ראשים כפשוטו.

אחד קפה שנים סוכר... וכו' וכו'....

מי מכיר- ויותר נכון מי לא מכיר- את מיני הביטויים המזעזעים הללו שאת חלקם שכחתי או לא ארצה כלל לעלות על דל שפתי.

בכלל כל עולם הישיבות נוסח ליטא נמצא בקריסה מבחינה אנושית, כל הישיבות החדשות שנפתחות הכל נעשה בדרך של מיתוג זול.

ישיבה אחת נפתחת עושה פרסומת ורשמים, יש תמיד בחורים שילכו בגלל שזה מסתדר להם עם המיתוג שלהם עם מעמדם בחברה פחות או יותר, שנה הבאה תפתח ישיבה אחרת שב פרסומות, שוב רשמים, והישיבה הראשונה נשכחת מלב, כיון שקופצים על העגלה החדשה שהרי הישנה והחדשה שניהם ריקות, ואין כאן ולו שינוי השם בלבד באריזה חדשה, לאחר כמה שנים הישיבה הישנה עושה מיתוג מחדש ודווקא הולך לה דווקא בגלל שבכל זאת ישנה היא, וכך חוזר חלילה...

במקום שכל אחד שפותח ישיבה יחשוב אם באמת משהו צריך את הישיבה שלו, ואם כן שיפתח אותה מכאן ועד עולם למי שצריך אותה, נעשה כאן שוק של ישיבות המצב מזעזע, אני לא צריך לספר זאת לאף אחד, כולם יודעים זאת טוב ממני, ואין אחד שיכול לשנות את המצב.

מה יהיה? כבר הובטחנו שלא תשכח תורה...., אבל בכ"ז מי שבידו לעשות ולפחות להוקיע, -או יותר נכון להקיא-

נא למחות כאן!!!!

הגדרות מדויקות לצערי. כל הרעות החולות מצטרפים לתופעה הזאת
אוסיף כמה נקודות מנסיוני הזעיר.
א.ראשי ישיבות מסויימים הפכו לשבויים של הרשמים. אין כמעט תועלת לנהל משא ומתן עם הראש ישיבה כי הרשם מחליט.
ב. חלק מהרשמים מקבלים שכרם באיזה שטעלע בישיבה. ואז לקינו בכפליים. לפעמים ההבדל ברמה בין הר"מ המקצועי לר"מ -רשם הוא בכמה רמות בכל התחומים (אישיותי, תורני וכו'), ואז לא זו בלבד שהוא רשם לישיבה הוא גם המחנך.
ג. הבעיה העיקרית היא ההורים. אם היו "לומדים את הסוגיה" אז שום רשם לא היה עובד עליהם. אלא מאי הרעה החולה היא שההורים מחפשים את המותג ולא את טובת ילדיהם (כן! זה נכון ברוב! המקרים) האמא צריכה להשויץ לאיזה ישיבת עילויים בנה נכנס והאבא צריך להראות פרצופו בביהכ"נ מבלי להיות מובך. ואז דמים בדמים (הרשם וההורים)נגעו .
אני יודע שסעיף האחרון יקפיץ רבים אבל יש באמתחתי דוגמאות אין ספור שהדברים הם יותר חמורים ממה שכתבתי. עכ"פ ביחס לישיבות הקטנות שבהם אני מתמצא, אבל סביר שבישיבות גדולות זה אותו מצב, רק שם להורים יש פחות השפעה והמסחר מתנהל מול הבחורים עצמם.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' דצמבר 08, 2016 2:58 pm

אולי מישהו מוכן להסביר לי במה מדובר.
למדתי בישיבות, כנראה לפני שהתופעה הייתה קיימת או נפוצה, ואינני מעודכן.

לוי

הודעהעל ידי לוי » ה' דצמבר 08, 2016 2:59 pm

ביודעי קאמינא, שהמצב בישיבות החסידיות ("כלל חסידי") חמור עוד יותר.

לאחרונה נודע לי שגם בישיבות הלא חרדיות, ישיבות גבוהות ציוניות ואפילו ישיבות הסדר, קיימת תחרות עוצמתית והרסנית.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ה' דצמבר 08, 2016 3:37 pm

לדעתי, זה קשור בד בבד עם תופעה אחרת, והיא הקלות והקלילות שבה פותחים ישיבה כאילו זה היה חנות חליפות.

אני בהחלט לא מתכוון להכליל,
אבל זה יש כל מיני ישיבות, שבנויות טלאי על טלאי, נדיב שמחפש הנצחה, תלמיד חכם שמחפש שטעלע,
מחפשים משגיח מהרגע להרגע, מוצאים מישהו,
עוד שתי משיבים ומ"ק והנה, ישיבה לתפארת, רק צריך משרד פרסום... וכאן מופיע הרשם!!

צא ובדוק בישיבות הותיקות, יש קו אחד חינוכי - השקפתי - מוסרי - לימודי, פחות או יותר, יש אחריות, לא מקבלים כל כך מהר ולא זורקים כל כך מהר,

והיום אתה יכול לראות ישיבות, ר"מ אחד שמאמין שהכי חשוב זה לימוד המוסר, ור"מ שני שמאמין בכשרונות בלבד, והמשגיח חושב שרק נזיפות וגערות יכול להועיל.

אני לא מבין איך אפשר לשלוח בחור לכזו ישיבה,

כשאתה שולח בחור לחברון אתה יודע שעוד חמש שש שנים יהיה לך בן חברונער, לפוניבז', הוא יהיה פוניבז'ער, לבית מתתיהו הוא יהיה ביתמתתניק,
כמובן שיש גם בתוך הנ"ל קשת רחבה של גוונים, אבל יש איזשהו קו אחיד בין הבחורים הטובים...

בישיבה חדשה, מישהו יודע משהו? מישהו מתחייב לך שאם הראש ישיבה למדן הוא גם מבין משהו בחינוך?

שוב, אסור להכליל ולפעמים יש ישיבות שבראשם דמות חינוכית רמת המעלה עם וותק ונסיון, אבל לא כל ר"מ מוצלח יכול להיות ראש ישיבה שאחראי על דיני נפשות!!

אני למדתי בשתי ישיבות, והתקשר אלי פעם רשם מהישיבה הראשונה שבה למדתי, וביקש ממני לדבר עם בחור מישיבה קטנה, שמתלבט בין הישיבה הראשונה לבין הישיבה השניה שבה למדתי, אמרתי לו שאני חושב שהשניה יותר טובה, הוא הציע לי סכום גדול כדי שאני יגיד לאותו בחור שאני לא מרוצה היום, והישיבה הראשונה יותר טובה.
יש כאלה סיפורים לאלפים!

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' דצמבר 08, 2016 6:21 pm

לכבוד הרב נשר,
צודק בהחלט,צריך קו לכל ישיבה ,שים לב לכל הישיבות הטובות יש קו לעומת זאת
אפילו ישיבות ותיקות שאין קו אחיד הם לא מצליחות להמריא, צודק בהחלט בעניין הזה.
אבל לצערינו נגמר הדור של המחנכים, אולי אחד בעיר שמבין בחינוך וגם אם הוא מבין כאמור
אין קו אחיד לכל הצוות,וגם אין סבלנות בחור שלא מתפקד טוב מזיזים אותו .
מאידך הרמים הצעירים לכאורה הם נראים יותר מחוברים ויותר מבינים את הדור
הזה ישנה,לדוגמה ישיבה בדרום חשובה ביותר נמצאת בכפר וכאלף בחוריםלומדים שם
ויש רק משגיח אחד האם זה נראה סביר שבחור יש לא רק אפשרות אחת ללמוד או לשחק בחול.
אין מי שיעודד יש תחרות נוראה על התמדה האם זה טוב יותר מישיבה חדשה שיש על עשר ראש נו"נ
שבקשר אם הבחור.? בקיצור כך או כך הדברים לא פשוטים לצערינו.
בעניין מה שאמרת לתת כסף לרבנים או לאיש שיש לו השפעה על הבחור זה פשוט נורא.
אבל כעת אני מבין למה משלמים לרשם סכום של חצי מליון ש"ח כי יש הרבה שותפים לפשע רח"ל

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ה' דצמבר 08, 2016 8:11 pm

אין כאן תופעה חדשה. יש כאן ביטוי חדש לנגע ה'חיצוניות' החודרת פנימה יותר ויותר, עמוק אל תוכינו.
אם ישיבה קדושה מסוגלת להביא בהזמנה/תכניה לכנס בוגרים, פירוט מפורט בתיאורים נוטפי ריר של סוגי המנות שיוגשו (פילה אילתית ברוטב טריאקי על גבעת טריקולר -למי שמתעניין), כמקובל וכנאה אצל .., מה הפלא שאנשים מחפשים 'מיתוג' לישיבתם החדשה.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' דצמבר 08, 2016 10:02 pm

[quote="נשר"]

אני למדתי בשתי ישיבות, והתקשר אלי פעם רשם מהישיבה הראשונה שבה למדתי, וביקש ממני לדבר עם בחור מישיבה קטנה, שמתלבט בין הישיבה הראשונה לבין הישיבה השניה שבה למדתי, אמרתי לו שאני חושב שהשניה יותר טובה, הוא הציע לי סכום גדול כדי שאני יגיד לאותו בחור שאני לא מרוצה היום, והישיבה הראשונה יותר טובה.
יש כאלה סיפורים לאלפים!

להזדעזע עד היכן הדברים מגיעים!!

וזה יש לרשום במודעות ענק בחוץ ולא רק כאן יראו איזה חורבן התורה וכולם שותקים!!!

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ה' דצמבר 08, 2016 11:03 pm

כמה שרק יכתבו על הנושא הכואב הזה לא יספיק!!!
הרשמים הם ההרס של עולם הישיבות כפשוטו, מלבד ההרס העצום של הסחר בבחורים, שאי אפשר לזלזל בו כלל וכלל, זה נורא נוראות. ודאי שתופעה זו מרוקנת כל מקום של כוונה לשם שמים. ומוחקת לחלוטין את הרצון לעשייה אמיתית.
אך הגורע מכל הוא שהתופעה הרווחת מאד מאד היום בעולם הישיבות שהרשמים נעשו חלק מהנהלת הישיבה מן הרמים המשיבים המשגיחים וכיוצא באלו. בדרך כלל הרשמים הם אנשים גסי רוח בעלי חוש מסחר ורחוקים מאד מאד מלהיות דמות רוחנית, ודאי שלא תלמידי חכמים. עצם הדבר שהרשם הוא אחד שסוגר את הגמרא כמה חודשים ו'יוצא לעבוד' פשוט יוצא לעבוד, איך יתכן שאדם כעין זה יהיה דמות לתלמידי הישיבה, איך נלמד את תלמידי הישיבה שצריך להיות שקוע בעולמה של תורה בזמן שהמלמדים אותם גופם אנשים העושים את ההיפך, היתכן????????????
לאחרונה דיברתי עם אחד מקרובי, שלומד באחת מהישיבות הטובות ביותר, שאלתי אותו איך השיעורים, הוא ענה לי כך, 'תשמע הר"ם שלי הוא לא כל כך שקוע בלימוד הוא ר"ם רק בגלל שהוא רשם בישיבה, השיעורים שלו מאד מבולבלים, והרבה פעמים בחורים תוקעים אותו עם שאלות כי אין לו כל כך זמן ללמוד...', מדובר בבחור תמים לא ביקורתי ולא ציני בכלל הוא פשוט היה מסיח לפי תומו.
פעם למדתי בבית מדרש עם ר"ם כזה, לשם דוגמא לצורת הכנת השיעור שלו אספר כאן דוגמא אחת שכמותה קרו כל עת, הוא היה יושב עם גמרא ואהל תורה או מתיבתא וכדומה, יום אחד הוא ניגש אלי ואומר לי 'תראה יש סתירה באהל תורה מביא בשם הריטב"א כך וכך ובמתיבתא [לא זוכר אם זה השם של הגמרות של עוז והדר עם העיונים בסוף] מביאים את הריטב"א אחרת. אמרתי לו קדימה בא נראה בריטב"א בפנים... אני חושב שזו הפעם היחידה שהביט בריטב"א פנימה...
מלבד היותם חלק מהצוות בישיבה, בישיבות רבות נעשה כעין תחרות בין אנשי הצוות בהתערבותם ועזרתם לרישום, פעמים רבות אנשי הצוות שלא משתתפים במעשה הרישום לא יקבלו אתת הקידום המגיע להם, וכל זה אך ורק משום שלא היו שותפים לרישום.
החלטות הנהלת הצוות פעמים רבות מושפעות מדעת הרשם שמביע את דעתו שהישיבה לא יכולה לעשות צעד זה או אחר מחמת השם של הישיבה וכדומה.
ועוד כהנה וכהנה, כמובן שלא בכל ישיבה יש את התופעות שכתבתי עליהם, אך התופעות קיימות בהרבה מאד ישיבות וחלק מן התופעות קיימות בכל הישיבות כמעט.
צריך לצאת בקול זעקה עצום, עולם הישיבות בסכת התמוטטות ממש ואחד מהגורמים הגדולים ביותר שעומדים מאחורי זה זה תופעת הרשמים.
ברור שכמה כאן יזעקו על דברי, ויכחישו, אך חבל על זמנכם כל דברי אמת לאמיתה אני מדבר ממקום של היכרות עמוקה מאד עם הנושא הזה, ואיני יכול לפרט אפילו עד כמה.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' דצמבר 08, 2016 11:36 pm

אחרי זה יתפלאו באשכול הסמוך על תופעת הנשירה, בחור שלא מעריך כי הוא זה את מוריו שאינם אלא דוגמא של עסקנים זולים במקרה הטוב, מה נשאר לו, אם הוא טיפוס ששורשיו אינם חזקים ואוהב את הממון ואת ההצלחה שבחוץ, מה ממנו יהלוך שלא יילך לאונברסיטה במקום להמשיך לגבות את המערכת השקרית הזו.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' דצמבר 09, 2016 12:02 am

בעז"ה

כמדומני שכל בר דעת מכיר ברעת התופעה, וזה מוביל להרבה קילקולים. אבל לכאורה הפורום הוא לא המקום שמיועד להביע כאב זה. הפורום ענינו (כפי שהצטייר לי עד הנה) להוסיף דעת בענינים שונים איש מזולתו. ואילו בענין זה כו"ע מודו שרעה חולה היא, ורוב הציבור מוקיע את התופעה ושבוי בידי הנוהגים כן מסיבות שונות. ואין כאן אלא הוצאת קיטור (מוצדק) על עושי העוולה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' דצמבר 09, 2016 12:07 am

צודק הרב ישא ברכה לחלוטין, אם נתחיל לפרט את רעות הציבוריות אין אנו וכו' ומ"מ כיון שעלה.

אכן תופעה נוראה. באופן אישי אני מכיר בחור שהיה פאר הישיבה קטנה, ובאופן טבעי היה אמור ללכת לאחת הישיבות המפורסמות, עד שרשם ממולח אחד צד אותו בחכתו ושיגר אותו ארוז וכפות (כמובן כמטפורה) אל נותני לחמו ומימיו. הבחור שוחד באמצעות חברותא קבועה עם ראש הישיבה וכו' וכו'. סוף דבר שהחברה הרעה והפחותה שבישיבה ההיא, הורידה את הבחור לשאול תחתיה, וכשבאו לתבוע את דמו (ודם זרעיותיו) מראש הישיבה, אמר והצטדק, מה אעשה והוא לא בא ללמוד עמי בחברותא...

הזכירו כאן שחלק מחבילת ההטבות שמקבלים הרשמים למסכת גולגולותיהם מלבד חבילת המזומנים, זה השתלבות בצוות הוראה שבישיבה, ובצדק נטען, האם אלו הדמויות לאורם אנו רוצים לחנך את ילדנו?! למען האמת, אני פחות מוטרד מכך. התלמידים יודעים היטב במקודם או במאוחר נסיבות הצטרפותו של הברנש לצוות הישיבה והיחס יהיה בהתאם. הבעיה היא ראשי הישיבה גופא, אותם מייסדי הישיבה, בברכת ובנשיאות, בדרישת ובהמלצת, וכו' וכו' וכו' וכו', אנשים שזיכרוננו אינו כה קצר כדי לזכור את התנהגותם הנעלה בבחרותם ואח"כ, ומהם ילדנו יבקשו תורה ודעת. אוי נא לנו.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ו' דצמבר 09, 2016 12:09 am

ברשותכם אקצין את הדברים.
מוסכם שהרשמים זו רעה חולה.
אבל גם במקומות שבהם את הרישום עורכים הרמי"ם או ראשי הישיבה, צורת הרישום היא הרסנית.
אנשים מכובדים תלמידי חכמים מופלגים רצים אחרי בחורים, מתחננים להוריהם, מלקקים את הרב'ה (אם זה בישי"ק) ומוכנים לעשות כמעט הכל כדי לספח עוד תלמיד ובפרט אם הוא חיובי וטוב. איזה צורה הם מקבלים בעיני כולם?
וחמור מזה. ישנם כאלה שמגיעים לתלמידים עצמם (ילדים בכתה ח!) ומשכנעים, לוחצים, מבטיחים להם כל טוב שבעולם. גם אם הצליחו, מה זה עושה לבחור שיודע עד כמה הישיבה רדפה אחריו? האם הוא יוכל להתחנך שם? או להסתכל עליהם מלמעלה למטה.

לפני 15-20 שנה היה מחסור בישיבות ותלמידים היו צריכים להילחם כדי להיכנס לישיבה . זה היה חסרון גדול כי חלק מהישיבות התעמרו בתלמידים עד שקיבלו אותם. כיום המצב הפוך. יש יותר ישיבות מתלמידים (לפחות בירושלים המזדקנת) וזה יותר נח מחד, ומאידך גורם למצב שתיארתי בראשית הדברים.

כיום, לכל! תלמיד יש מגוון רחב של ישיבות שיחטפו אותו בשתי ידיים, בתנאי שיהיה אשכנזי, כי התחרות הקשה על כל תלמיד יצרה מצב אבסורדי שלספרדים יותר קשה להיכנס לישיבה אשכנזית כי זה חלק מהמיתוג שישיבות מסוימות עושים לעצמם.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' דצמבר 09, 2016 12:11 am

הדברים האלו כואבים עד למאד וצודקים החכמים דלעיל, הבעיה היא שהרמי"ם המשגיחים והת"ח האמתיים של הישיבה לא רואים את האשכול הזה....

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ו' דצמבר 09, 2016 12:13 am

ישא ברכה כתב:בעז"ה

כמדומני שכל בר דעת מכיר ברעת התופעה, וזה מוביל להרבה קילקולים. אבל לכאורה הפורום הוא לא המקום שמיועד להביע כאב זה. הפורום ענינו (כפי שהצטייר לי עד הנה) להוסיף דעת בענינים שונים איש מזולתו. ואילו בענין זה כו"ע מודו שרעה חולה היא, ורוב הציבור מוקיע את התופעה ושבוי בידי הנוהגים כן מסיבות שונות. ואין כאן אלא הוצאת קיטור (מוצדק) על עושי העוולה.

נכון מאד אבל אפשר לעזור להורים איך לעמוד יותר איתנים ולבחור ישיבה בצורה ענינית יותר. לשם כך צריך שההורים אכן יהיו מעונינים בטובת ילדיהם וללא שיקולים זרים (כבוד, מעמד, שם, מותג)
לפני שנים נפתחה ישיבה שהכח המושך שבה היה שתלמידים מצוינים שיגיעו לא ישלמו שכר לימוד, והיו הורים יקרים שזה היה שיקול מכריע אצלם.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ו' דצמבר 09, 2016 12:54 am

פרי יהושע כתב:בכלל כל עולם הישיבות נוסח ליטא נמצא בקריסה מבחינה אנושית,

פרי יהושע כתב:אחרי זה יתפלאו באשכול הסמוך על תופעת הנשירה, בחור שלא מעריך כי הוא זה את מוריו שאינם אלא דוגמא של עסקנים זולים במקרה הטוב, מה נשאר לו, אם הוא טיפוס ששורשיו אינם חזקים ואוהב את הממון ואת ההצלחה שבחוץ, מה ממנו יהלוך שלא יילך לאונברסיטה במקום להמשיך לגבות את המערכת השקרית הזו.

הקצנה איומה וחסרת כל פרופורציה!!
-------
המצב מדאיב כל לב מרגיש. באופן אישי הנקודה הכואבת ביותר היא איך עולם הישיבות, תפארת העם ותקוות עתידו, מתנהל במושגים של 'שוק', שוק רווי, יצרי ותחרותי, כאילו במכירת פפסי קולה עסקינן. אוי, ואני נטעתיך שורק, כולו זרע אמת ואיך נהפכת לי סורי הגפן נכרייה!

השאלה היא האם המצב בר-פתרון בכלל. האם יש מצב לפתוח ישיבה בלי לשכור רשם (כולל רכב צמוד לחצי שנה מליסינג והוצאות אוכל ודלק)? האם ישיבות וותיקות וחשובות לא נאלצות לשכור רשמים כדי לשמר את מעמדן עקב העומס, והאם האופציה החילופית פחות גרועה, כפי שהיטיב לתאר הרב 'בן ירושלים'?

שמעתי פעם שר' יגאל רוזן 'השתולל' על המצב בבית מרן הגראי"ל. המסקנה הייתה כפי שכתבתי זה עתה.
-------
מה שהרב נשר כתב, ודווקא באותיות הגדולות מעיקרא, שווה אשכול בפ"ע. נושא חשוב לא פחות.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ו' דצמבר 09, 2016 1:08 am

נשר כתב:לדעתי, זה קשור בד בבד עם תופעה אחרת, והיא הקלות והקלילות שבה פותחים ישיבה כאילו זה היה חנות חליפות.

אני בהחלט לא מתכוון להכליל,
אבל זה יש כל מיני ישיבות, שבנויות טלאי על טלאי, נדיב שמחפש הנצחה, תלמיד חכם שמחפש שטעלע,
מחפשים משגיח מהרגע להרגע, מוצאים מישהו,
עוד שתי משיבים ומ"ק והנה, ישיבה לתפארת, רק צריך משרד פרסום... וכאן מופיע הרשם!!

צא ובדוק בישיבות הותיקות, יש קו אחד חינוכי - השקפתי - מוסרי - לימודי, פחות או יותר, יש אחריות, לא מקבלים כל כך מהר ולא זורקים כל כך מהר,

והיום אתה יכול לראות ישיבות, ר"מ אחד שמאמין שהכי חשוב זה לימוד המוסר, ור"מ שני שמאמין בכשרונות בלבד, והמשגיח חושב שרק נזיפות וגערות יכול להועיל.

אני לא מבין איך אפשר לשלוח בחור לכזו ישיבה,

כשאתה שולח בחור לחברון אתה יודע שעוד חמש שש שנים יהיה לך בן חברונער, לפוניבז', הוא יהיה פוניבז'ער, לבית מתתיהו הוא יהיה ביתמתתניק,
כמובן שיש גם בתוך הנ"ל קשת רחבה של גוונים, אבל יש איזשהו קו אחיד בין הבחורים הטובים...

בישיבה חדשה, מישהו יודע משהו? מישהו מתחייב לך שאם הראש ישיבה למדן הוא גם מבין משהו בחינוך?

שוב, אסור להכליל ולפעמים יש ישיבות שבראשם דמות חינוכית רמת המעלה עם וותק ונסיון, אבל לא כל ר"מ מוצלח יכול להיות ראש ישיבה שאחראי על דיני נפשות!!

יש כאלה סיפורים לאלפים!

ממש חשוב שהבן שלך יהיה חברונער.. או פונוביזער... או ביתמתניק... מי אמר שטוב שיהיה לק מאיזה קו יצור אחיד, אולי דווקא זה שיש בישיבות ריבוי וגיוון זה מועיל יותר? אילו הישיבות שהזכרת היו מחנכות לאיזה קו ניחא!!! אילו 'חברונער' 'פונוביזער' 'ביתמתניק' היה מתבטא בקו בלימוד ניחא, בדרך כלל זה מתבטא באופן לבושו ובסגנון התנהלותו ודיבורו ותו לא מידי, האם במקומות אלו מישהו מכוין למשהו? בחברון ופוניבז ודאי שלא!!! ואולי עדיף שיהיו במקום שיש כמה מהלכים וכל אחד יבחר לו את מה שליבו חפץ בו.
ובכן לא זו הבעיה של הישיבות החדשות. ולו יהי שזה תהא הבעיה שלנו...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' דצמבר 09, 2016 1:18 am

שלמה בן חיים כתב:אילו 'חברונער' 'פונוביזער' 'ביתמתניק' היה מתבטא בקו בלימוד ניחא, בדרך כלל זה מתבטא באופן לבושו ובסגנון התנהלותו ודיבורו ותו לא מידי,
הבל הבלים

נשר

הודעהעל ידי נשר » ו' דצמבר 09, 2016 1:25 am

חששתי שלא אובן כראוי...

אנסה שוב,

אין לי עניין בישיבה יוקרתית דווקא,

אם יש לך התלבטות בין ישיבה שקיימת כבר ארבעים שנה, עשרים בחורים בשיעור, משגיח לא צעיר, ראש ישיבה בעל שיעור קומה.
לבין ישיבה שנפתחה זה עתה ומובטחים לך, חברותא עם הראש ישיבה, בחורים מהישיב"ק הטובות, ור"מ צעיר מלא כריזמה?

ברור שכולנו נתפתה לישיבה החדשה. אך לא בטוח בכלל שזה הדבר הנכון!

זה מה שהתכוונתי, ותו לא,
אם תשלח את בנך לישיבת אדרת אליהו בירושלים שבין החומות או לישיבת פחד יצחק בהר נוף, אתה יודע לאן בנך הולך, אתה יודע שיש קו חינוכי ברור! אתה יודע שיש שם אנשים שיודעים מה הם רוצים מעצמם ומתלמידיהם. גם אם זה לא לכתחילה אצלך, אתה יכול להיות יותר רגוע מאשר ישיבה שנפתחה אתמול, לא כך?

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' דצמבר 09, 2016 1:57 am

התופעה הזאת טרם הגיעה לארה"ב, למרות שהיא קיימת בארץ ישראל כבר כמה שנים. איך הגיע המצב לזה, ואיך אפשר לעכב אותה מלהגיע?

כהיום בלעיקוואוד יש עודף של ישיבות קטנות עבור בחורים, והמנהלים של הישיבות קטנות מקיימים קשרים עם המלמדים של כתה ח' בכל מוסד. וזה גם נכוון שהמנהלים של הישיבות קטנות עפ"י רוב אינם תלמידי חכמים ולא מחנכים אלא אנשי עסקים, שפותחים ישיבות במקום לפתוח עסק, והם שוכרים מגידי שיעור ומנהלים ומשגיחים. תופעה הזאת היא בעייתי גם כן, אבל למעשה כל ישיבה שומרת על חבירתה שאינם יכולים לעשות מה שהם רוצים.

איך זה התחיל בארץ, ומי היה הראשון? הגדולים דיברו ע"ז פעם? זכור לי משהו מהרב מיכל יהודה זצ"ל על זה, ואני לא זוכר מה.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ו' דצמבר 09, 2016 8:03 am

איש_ספר כתב:צודק הרב ישא ברכה לחלוטין, אם נתחיל לפרט את רעות הציבוריות אין אנו וכו' ומ"מ כיון שעלה.

אכן תופעה נוראה. באופן אישי אני מכיר בחור שהיה פאר הישיבה קטנה, ובאופן טבעי היה אמור ללכת לאחת הישיבות המפורסמות, עד שרשם ממולח אחד צד אותו בחכתו ושיגר אותו ארוז וכפות (כמובן כמטפורה) אל נותני לחמו ומימיו. הבחור שוחד באמצעות חברותא קבועה עם ראש הישיבה וכו' וכו'. סוף דבר שהחברה הרעה והפחותה שבישיבה ההיא, הורידה את הבחור לשאול תחתיה, וכשבאו לתבוע את דמו (ודם זרעיותיו) מראש הישיבה, אמר והצטדק, מה אעשה והוא לא בא ללמוד עמי בחברותא...

הזכירו כאן שחלק מחבילת ההטבות שמקבלים הרשמים למסכת גולגולותיהם מלבד חבילת המזומנים, זה השתלבות בצוות הוראה שבישיבה, ובצדק נטען, האם אלו הדמויות לאורם אנו רוצים לחנך את ילדנו?! למען האמת, אני פחות מוטרד מכך. התלמידים יודעים היטב במקודם או במאוחר נסיבות הצטרפותו של הברנש לצוות הישיבה והיחס יהיה בהתאם. הבעיה היא ראשי הישיבה גופא, אותם מייסדי הישיבה, בברכת ובנשיאות, בדרישת ובהמלצת, וכו' וכו' וכו' וכו', אנשים שזיכרוננו אינו כה קצר כדי לזכור את התנהגותם הנעלה בבחרותם ואח"כ, ומהם ילדנו יבקשו תורה ודעת. אוי נא לנו.

אני דווקא לא מסכים עם הרב ישא ברכה.
כל דבר מתחיל בעצמך, אם אתה מוקיע איזה תופעה או שאתה עובר עליה בשתיקה כיון שהרי הכל יודעים שהכל מסואב וכולי, נכון שהפורום נועד להוסיף חכמה, אבל אם יש פורום של חינוך אז מאיתנו הדבר מתחיל וטוב למחות על התופעה שעלתה כאן.

דבר נוסף בקשר לבחורים והערכה שלהם בישיבות, גם לזאת איני מסכים למה שכתב הרב איש ספר, נכון שכל הבחורים יודעים מיד או תוך מעט זמן עם יש להם בדיוק עסק, אבל זה לא מקטין כלל את הבעיה.

תארו לעצמיכם היכן אנו עומדים ביחס לישיבות כגון קלם וכו', עצם זה שרואים בחורים שהכל שקר ומרמה איזו השפעה הרסנית זה, אבל נכון האם יחיו בוואקום הלא זה העולם, ובכל זאת איך חלחל עד כדי כך למקדשי המעט אין תשובה ואין סליחה על כך...

יותר מזה, אנשים שלא היו חולמים פעם להתעטף באצטלה של ראשי ישיבות כיום יודעים שאין דבר זול מזה, זה רק מוכיח שהמצב הגיע עד עברי פי פחת.... לפי דעתי כבר עכשיו אפשר לסגור אולי את רוב הישבות בארץ, המצב איום ונורא!!

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' דצמבר 09, 2016 8:53 am

להסתכל על זה מזווית חדשה, מאיפה מגיע כל הכסף שמשלמים לרשמים? לא מסתבר שבא מכסף הפרטי של ראש הישיבה, אלא מכסף של הישיבה. וכמובן חלק גדול מכספי הישיבה מגיע מתורמים. האם התורמים יודעים מה עושים עם הכסף שלהם. באים אליהם ומספרים שצריכים כסף עבור ישיבות ותמיכת לימוד התורה. צריכים ישיבות, אבל אינו ברור שצריכים שדוקא פלוני יהיה ראש ישיבה ושאלמוני יהיה מנהל מוסד, ובד"כ כסף שמשלמים לרשמים אינו עבור תמיכת לימוד התורה ושיהיה ישיבות אלא עבור המשרות של אלו שרוצים שדוקא להם יהיה ישיבה.
תופעת רשמים אינו מוכר בחו"ל כפי שהעירו, וסביר להניח שהתורמים בחו"ל אינם מודעים כ"כ על מה מוציאים הכסף שלהם. אם רוצים לעשות משהו לעצור התופעה אולי יש מקום לפרסם זה אצל תורמים בחו"ל, שיבררו היטב על מה הולך הכסף שלהם לפני שהם מוציאים אותו.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ו' דצמבר 09, 2016 9:17 am

עמקן כתב:להסתכל על זה מזווית חדשה, מאיפה מגיע כל הכסף שמשלמים לרשמים? לא מסתבר שבא מכסף הפרטי של ראש הישיבה, אלא מכסף של הישיבה. וכמובן חלק גדול מכספי הישיבה מגיע מתורמים. האם התורמים יודעים מה עושים עם הכסף שלהם. באים אליהם ומספרים שצריכים כסף עבור ישיבות ותמיכת לימוד התורה. צריכים ישיבות, אבל אינו ברור שצריכים שדוקא פלוני יהיה ראש ישיבה ושאלמוני יהיה מנהל מוסד, ובד"כ כסף שמשלמים לרשמים אינו עבור תמיכת לימוד התורה ושיהיה ישיבות אלא עבור המשרות של אלו שרוצים שדוקא להם יהיה ישיבה.
תופעת רשמים אינו מוכר בחו"ל כפי שהעירו, וסביר להניח שהתורמים בחו"ל אינם מודעים כ"כ על מה מוציאים הכסף שלהם. אם רוצים לעשות משהו לעצור התופעה אולי יש מקום לפרסם זה אצל תורמים בחו"ל, שיבררו היטב על מה הולך הכסף שלהם לפני שהם מוציאים אותו.

אילו המעשה היה נכון לא משנה מה חושבים הנדיבים, האם צריך לשאול את הנדיב מה לתת לבחורים לאכול? ועוד כהנה וכהנה? אוי ואבוי אם היינו צריכים לשאול את הנדיבים מה לעשות עם הכסף. כך שלא זה הנושא. הנושא הוא שהדבר הזה הוא חורבן כל הישיבות כולם, ולכן ורק מחמת זה תופעה זו צריכה להעצר. אך אם כבר מחשבה מעניינת עלה ברעיוני פתאום שאולי יש בזה תופעה טובה הרי סך הכל לא שייך שכולם ילמדו, ומצד שני לצאת לעבוד גם לא שייך, כך מקימים מקומות עבודה שמורים מן הרחוב, פשוט לצאת לעבוד בלהיות ראש ישיבה...

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ו' דצמבר 09, 2016 9:20 am

אני לא כל כך בענינים, ורק רוצה לברר דבר אחד קטן: להבנתי הישיבות המעסיקות רשמים הן (ברובן, עכ"פ) ישיבות חדשות יחסית. אם יש כל כך הרבה אנשים שרואים בתופעה הזו אסון, מי מונע בעדם להקים ישיבה חדשה משל עצמם שבה לא יועסקו רשמים?

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ו' דצמבר 09, 2016 9:28 am

עמקן כתב:להסתכל על זה מזווית חדשה, מאיפה מגיע כל הכסף שמשלמים לרשמים? לא מסתבר שבא מכסף הפרטי של ראש הישיבה, אלא מכסף של הישיבה. וכמובן חלק גדול מכספי הישיבה מגיע מתורמים. האם התורמים יודעים מה עושים עם הכסף שלהם. באים אליהם ומספרים שצריכים כסף עבור ישיבות ותמיכת לימוד התורה. צריכים ישיבות, אבל אינו ברור שצריכים שדוקא פלוני יהיה ראש ישיבה ושאלמוני יהיה מנהל מוסד, ובד"כ כסף שמשלמים לרשמים אינו עבור תמיכת לימוד התורה ושיהיה ישיבות אלא עבור המשרות של אלו שרוצים שדוקא להם יהיה ישיבה.

טענה צודקת.

אבל לכאו' זוהי טענה על על מיני ארגוני צדקה וחסד וכן מוסדות תורניים שמשתמשים בתרומות בשביל פרסומות הגורמות לאנשים לתרום להם ולא לארגון/מוסד אחר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' דצמבר 09, 2016 9:35 am

סעדיה כתב:

טענה צודקת.

אבל לכאו' זוהי טענה על על מיני ארגוני צדקה וחסד וכן מוסדות תורניים שמשתמשים בתרומות בשביל פרסומות הגורמות לאנשים לתרום להם ולא לארגון/מוסד אחר.

הכרתי חכם אחד ז"ל, שכשבאו אליו להתרימו לאיזו ישיבה, שאל את המבקשים, מה מהות הישיבה שלכם, והם השיבוהו, ישיבה קדושה וכו', שאל אותם האם הישיבה יש בה איזה שינוי משאר הישיבות הק'?, והם מיהרו להשיב, בודאי שלא, הכל כקדמת דנא, כמסורת הישיבות הק' מימי ר' חיים וואלוז'ינער, נענה אותו חכם והפטיר, כיון שכך, טוב איפוא שתתאחדו עם ישיבת מיר, כפי הידוע לי הם לא יסרבו, ואדרבה, ובכך לא תצטרכו לחזר על הפתחים....

דמגוגיה, אבל לא רעה...

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' דצמבר 09, 2016 9:43 am

סעדיה כתב:

טענה צודקת.

פעמים יש מקום לטענה זו, אבל שם זה אפור יותר. כשמתרימים לעניים מסויימים ולולי הפרסומות לא היה הכסף מגיעים לעניים אלו א"א לומר שאין לפרסם משום שלולי זה אנשים היו תורמים לעניים אחרים. וכ"ש כשלא היו תורמים לולי הפרסומית . ואין זה דומה לרשמים כשהבחורים עומדים ללכת לישיבה בכל אופן, וכל הענין הוא שזה יהיה ישיבה א' במקום ישיבה ב'.

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ו' דצמבר 09, 2016 10:46 am

ברזילי כתב:אני לא כל כך בענינים, ורק רוצה לברר דבר אחד קטן: להבנתי הישיבות המעסיקות רשמים הן (ברובן, עכ"פ) ישיבות חדשות יחסית. אם יש כל כך הרבה אנשים שרואים בתופעה הזו אסון, מי מונע בעדם להקים ישיבה חדשה משל עצמם שבה לא יועסקו רשמים?

בשעה שרוב הבחורים מושפעים מהרשמים ולא מהאיכות האמיתית, איזה בחורים בדיוק יבואו לישיבה שלו?
(אם מי שאכן מוכן להסתכן זה רק בעלי ביטחון אמיתי וככאלו שכונתם רק לשמים, אולי זה הרווח שיש רשמים...)

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ו' דצמבר 09, 2016 10:51 am

נוה הלבנון כתב:
ברזילי כתב:אני לא כל כך בענינים, ורק רוצה לברר דבר אחד קטן: להבנתי הישיבות המעסיקות רשמים הן (ברובן, עכ"פ) ישיבות חדשות יחסית. אם יש כל כך הרבה אנשים שרואים בתופעה הזו אסון, מי מונע בעדם להקים ישיבה חדשה משל עצמם שבה לא יועסקו רשמים?

בשעה שרוב הבחורים מושפעים מהרשמים ולא מהאיכות האמיתית, איזה בחורים בדיוק יבואו לישיבה שלו?
(אם מי שאכן מוכן להסתכן זה רק בעלי ביטחון אמיתי וככאלו שכונתם רק לשמים, אולי זה הרווח שיש רשמים...)

כלומר יש כאן בעיה בציבור, לא רק בכמה רשמים מושחתים. אין מספיק הורים שיש להם מה לומר? או שגם ההורים לא מזהים איכות, או שלא אכפת להם ממנה, ואז הבעיה חמורה עוד יותר... בכל זאת קשה להאמין שאין לפחות כמה מאות בחורים בכל מחזור ממשפחות שמעונינות בישיבות טובות בלי יח"צנות.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ו' דצמבר 09, 2016 1:13 pm

ברזילי כתב:אני לא כל כך בענינים, ורק רוצה לברר דבר אחד קטן: להבנתי הישיבות המעסיקות רשמים הן (ברובן, עכ"פ) ישיבות חדשות יחסית.

בעבר רק ישיבות חדשות הוצרכו להעסיק רשמים בכדי להודיע על קיומם, אט אט התופעה התרחבה גם לישיבות ותיקות וחשובות עד שכיום נדמה שמלבד 2-3 ישיבות מובילות וותיקות נאלצים כולם להעסיק רשם במידה כזו או אחרת. אני יודע מכלי ראשון על שתי ישיבות שלא העלו בדעתם שיזדקו לרשמים עד שתפסו שהישיבות החדשות המעסיקות רשמים ידועים פוגעים בהם במישרין.

ידוע לי על אחד מראשי הישיבות הנוהג להיוועץ בכל צעד עם הגראי"ל שטיינמן שליט"א, הגראי"ל הורה לו מספר פעמים שלא להעסיק רשם [מטעם של בטחון בה' שמה שמגיע לו הוא יקבל], לאחר מספר שנים לא נותרה לו ברירה אלא להורות לאנשי הצוות המועסקים אצלו שידאגו כל אחד 'לשווק' את הישיבה באזור מגוריו ואצל קרוביו וכו'

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ו' דצמבר 09, 2016 2:15 pm

איש_ספר כתב:הכרתי חכם אחד ז"ל, שכשבאו אליו להתרימו לאיזו ישיבה, שאל את המבקשים, מה מהות הישיבה שלכם, והם השיבוהו, ישיבה קדושה וכו', שאל אותם האם הישיבה יש בה איזה שינוי משאר הישיבות הק'?, והם מיהרו להשיב, בודאי שלא, הכל כקדמת דנא, כמסורת הישיבות הק' מימי ר' חיים וואלוז'ינער, נענה אותו חכם והפטיר, כיון שכך, טוב איפוא שתתאחדו עם ישיבת מיר, כפי הידוע לי הם לא יסרבו, ואדרבה, ובכך לא תצטרכו לחזר על הפתחים....

דמגוגיה, אבל לא רעה...

רעה מאוד, שנה הבאה יצטרך לשלם כפליים למיר, וכמו שאומרים "ומה אתה רוצה?"...

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ו' דצמבר 09, 2016 2:16 pm

צולניק כתב:
ברזילי כתב:אני לא כל כך בענינים, ורק רוצה לברר דבר אחד קטן: להבנתי הישיבות המעסיקות רשמים הן (ברובן, עכ"פ) ישיבות חדשות יחסית.

בעבר רק ישיבות חדשות הוצרכו להעסיק רשמים בכדי להודיע על קיומם, אט אט התופעה התרחבה גם לישיבות ותיקות וחשובות עד שכיום נדמה שמלבד 2-3 ישיבות מובילות וותיקות נאלצים כולם להעסיק רשם במידה כזו או אחרת. אני יודע מכלי ראשון על שתי ישיבות שלא העלו בדעתם שיזדקו לרשמים עד שתפסו שהישיבות החדשות המעסיקות רשמים ידועים פוגעים בהם במישרין.

ידוע לי על אחד מראשי הישיבות הנוהג להיוועץ בכל צעד עם הגראי"ל שטיינמן שליט"א, הגראי"ל הורה לו מספר פעמים שלא להעסיק רשם [מטעם של בטחון בה' שמה שמגיע לו הוא יקבל], לאחר מספר שנים לא נותרה לו ברירה אלא להורות לאנשי הצוות המועסקים אצלו שידאגו כל אחד 'לשווק' את הישיבה באזור מגוריו ואצל קרוביו וכו'

ומקדם שמעתי שכן המנהג בישיבת גאון יעקב על פיו.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ש' דצמבר 10, 2016 8:39 pm

בן ירושלים כתב:ברשותכם אקצין את הדברים.
אבל גם במקומות שבהם את הרישום עורכים הרמי"ם או ראשי הישיבה, צורת הרישום היא הרסנית.
אנשים מכובדים תלמידי חכמים מופלגים רצים אחרי בחורים, מתחננים להוריהם, מלקקים את הרב'ה (אם זה בישי"ק) ומוכנים לעשות כמעט הכל כדי לספח עוד תלמיד ובפרט אם הוא חיובי וטוב. איזה צורה הם מקבלים בעיני כולם?
וחמור מזה. ישנם כאלה שמגיעים לתלמידים עצמם (ילדים בכתה ח!) ומשכנעים, לוחצים, מבטיחים להם כל טוב שבעולם. גם אם הצליחו, מה זה עושה לבחור שיודע עד כמה הישיבה רדפה אחריו? האם הוא יוכל להתחנך שם? או להסתכל עליהם מלמעלה למטה.

לפני 15-20 שנה היה מחסור בישיבות ותלמידים היו צריכים להילחם כדי להיכנס לישיבה . זה היה חסרון גדול כי חלק מהישיבות התעמרו בתלמידים עד שקיבלו אותם. כיום המצב הפוך. יש יותר ישיבות מתלמידים (לפחות בירושלים המזדקנת) וזה יותר נח מחד, ומאידך גורם למצב שתיארתי בראשית הדברים.

כיום, לכל! תלמיד יש מגוון רחב של ישיבות שיחטפו אותו בשתי ידיים, בתנאי שיהיה אשכנזי, כי התחרות הקשה על כל תלמיד יצרה מצב אבסורדי שלספרדים יותר קשה להיכנס לישיבה אשכנזית כי זה חלק מהמיתוג שישיבות מסוימות עושים לעצמם.

הגיע הזמן שהציבור הספרדי יבין שעולם התורה הספרדי לא נופל מהעולם הישיבות האשכנזי ויש בחינות שהם עולים עליהם ואין כאן המקום לפרט כך שבן ירושלים יהיה פחות לחוץ.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ש' דצמבר 10, 2016 9:28 pm

חוקרנוביץ כתב:הגיע הזמן שהציבור הספרדי יבין שעולם התורה הספרדי לא נופל מהעולם הישיבות האשכנזי ויש בחינות שהם עולים עליהם ואין כאן המקום לפרט כך שבן ירושלים יהיה פחות לחוץ.

לצערי אתה טועה.
רחוקים רחוקים, אולי בעוד 50 שנה.
אם כינוס הרבנים העולמי התחיל אצל הנשיא ואחרי כן אצל ביבי, ו"עולם התורה הספרדי" מתפעל מהנפשות העושות שם, וכן ע"ז הדרך דוגמאות, מה עוד נשאר?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ש' דצמבר 10, 2016 10:08 pm

זו בעיה ישנה. מיעוט מושחת הקובע נורמות שקשה מאד לציבור, הלא מאורגן, להשתחרר מהן.
כמדומני שתורת המשחקים מטפלת בבעיות כאלה.
אולי בציבור החרדי זה היה אמור להיות קל יותר; עסקנים מסורים שאכפת להם, שיצטלמו עם הגראי"ל והגרח"ק כשהם חותמים על קול קורא נגד התופעה ומשם למלחמת חורמה עד למיגור התופעה. אבל חוששני שהדברים אינם פשוטים כ"כ.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ש' דצמבר 10, 2016 10:24 pm

עקביה כתב:

זו בעיה ישנה. מיעוט מושחת הקובע נורמות שקשה מאד לציבור, הלא מאורגן, להשתחרר מהן.
כמדומני שתורת המשחקים מטפלת בבעיות כאלה.
אולי בציבור החרדי זה היה אמור להיות קל יותר; עסקנים מסורים שאכפת להם, שיצטלמו עם הגראי"ל והגרח"ק כשהם חותמים על קול קורא נגד התופעה ומשם למלחמת חורמה עד למיגור התופעה. אבל חוששני שהדברים אינם פשוטים כ"כ.
אינני מבין מהם החסמים להשתחרר מן הנורמה הזו, אפילו לא צריך קול-קורא וצלמים. צריך רק למצוא אדם נמרץ שימצא ת"ח בעלי מעלה המתאימים לראשות ישיבה, ויקים מוסד שלא יעסיק רשמים. אם התמונה העולה מן הדיון כאן משקפת את הציבור רבים יקפצו על מרכולתו.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ש' דצמבר 10, 2016 10:26 pm

חוקרנוביץ כתב:
בן ירושלים כתב:ברשותכם אקצין את הדברים.

הגיע הזמן שהציבור הספרדי יבין שעולם התורה הספרדי לא נופל מהעולם הישיבות האשכנזי ויש בחינות שהם עולים עליהם ואין כאן המקום לפרט כך שבן ירושלים יהיה פחות לחוץ.

אני לא לחוץ. המציאות היא שהורים ספרדים נלחמים בחירוף נפש שמלווה בהרבה כאב ועגמת נפש להיות סרח העודף בישיבות מהשורה השלישית ומטה ולא להיכנס בדרך המלך לישיבה ספרדית מעולה. כל ההסברים ושבנועים נופלים לרוב על אזניים אטומות. ואז מגיע שלב ההאשמות מי הוא שבגללו לא הכניסו את הבן לישיבה. מענין שהישיבות הן האחרונות שמאשימים אותם בעוד כל המפתחות הם בידיהם בלבד.

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים