מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי בצלאל ז'ולטי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
פרי יהושע

Re: רבי בצלאל ז'ולטי

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' פברואר 06, 2017 2:47 pm

בן אליהו כתב:
פרנקל תאומים כתב:גם אחיו של הגר"ב זולטי: ר'מיכל ור' יוסף היו ת"ח חשובים. ר' ב"מ אזרחי היה מספר על ה"ז'ולטלא'ך" שהיו מתווכחים ביחד באוטובוס בריתחא ובקולי קולות, עד שהנהג היה מהסה אותם שוב ושוב...

את הסיפור הנ"ל מהגאון רב"מ שליט"א אני מכיר בנוסח קצת שונה. יש לי גם תירוץ והסבר לפשר השינוי בין הנוסח שלי לשל פרנקל תאומים הי"ו...

מה פשר הגילוי והכיסוי הזה, או שמספרים או שלא כותבים כלום.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' פברואר 06, 2017 3:44 pm

חשיבעס, חשיבעס.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 06, 2017 7:45 pm

בן אליהו כתב:
פרנקל תאומים כתב:גם אחיו של הגר"ב זולטי: ר'מיכל ור' יוסף היו ת"ח חשובים. ר' ב"מ אזרחי היה מספר על ה"ז'ולטלא'ך" שהיו מתווכחים ביחד באוטובוס בריתחא ובקולי קולות, עד שהנהג היה מהסה אותם שוב ושוב...

את הסיפור הנ"ל מהגאון רב"מ שליט"א אני מכיר בנוסח קצת שונה. יש לי גם תירוץ והסבר לפשר השינוי בין הנוסח שלי לשל פרנקל תאומים הי"ו...

לעיתים הכתיבה האנונימית מפזרת ערפל של מסתורין עד שתילי תילים של קונספירציות מיתמרות לגובה בעטיה...
לגופו של עניין, אין לי מושג למה אתה מתכווין, אני כתבתי את ה'מעשה' הנ"ל בדיוק כפי ששמעתיו. אם ידוע לך גירסא אחרת, פתח מקלדתך ויאירו דבריך, ואם הדברים מניפולטיביים משהו, אזי כתוב לי באישי (לדוא"ל, היות וישנה תקלה שאינה מאפשרת לע"ע לשלוח לי הודעות לתיבה האישית, הרב אוצה"ח שליט"א כתב לי שהעניין בטיפול).

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' פברואר 06, 2017 7:59 pm

וואו. לא חשבתי שההודעה שלי תעורר עניין.
אני רק רוצה להבהיר דבר אחד שממש מציק לי: בשו"א לא התכוונתי לרמוז שמכובדנו ר' פרנקל תאומים שליט"א שינה את הנוסח ביודעין ח"ו. אלא שהנוסח שהגיע לאוזני שונה מהנוסח שהגיע לאוזניו. לפום קושטא אינני יודע מה הנוסח האמיתי

לגופם של דברים: יעויין בספר אשל אברהם עמוד 21. ובזה אסתגר בעניין זה בלנ"ד.

ביחס לכתיבה המרומזת: לפני כמה שנים לצערי הרב נכשלתי בכתיבתי, ובעטיי "יצאה הבערה לחלק" בפורום.
מאז אני משתדל כפי כוחי הדל להיזהר בצוננין. כוט"ס לכל הכותבים היקרים אכי"ר.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ד' מרץ 08, 2017 9:56 pm

דן בן יעקב כתב:
פרנקל תאומים כתב:הגר"ב זולטי זצ"ל היה גאון מופלא ומופלג, מהעילויים הגדולים ביותר שיצאו מישיבת חברון.
ידיד נפשו ובעל בריתו של מרן הגרי"ש אליישיב זצ"ל.
לדאבון כל לב, הוא נפטר צעיר יחסית כשעוד עתידו היה לפניו.
לו היה זוכה לאריכות ימים כרעהו הנזכר, בוודאי גם הוא היה מוכר לכולם כאחד מגדולי הדור, וחבל על דאבדין.
הוא הקים את ישיבת יד אהרן שבימיו היתה כולל אברכים והעמיד בראשה את חתנו הגר"י אייכנשטיין (שהיה לפנ"כ ר"מ ור"י בישיבת איתרי חדרה)
בצוואתו הורה שכל עניני הישיבה יהיו נתונים ביד חתנו הנ"ל, שאכן מינף את הישיבה פתחה לבחורים, ונתן לה את הצביון הייחודי שלה
כמו"כ היה מוסר שעורים לקבוצה של אברכים גדולי תורה שאח"כ היו לגדולי ראשי הישיבות..

לאחר מכן צירף הגר"י אייכינשטיין שליט"א להנהלת הישיבה את גיסו (חתנו של הגר"ב) הגר"ד וילמובסקי שליט"א אביו של

פרנקל תאומים כתב:העילוי הנפלא הרה"ג ר'מאיר וילמובסקי זצ"ל שנפטר בדמי ימיו.

מה שמו הפרטי של הגר"ד וילמובסקי?

אביו היה ר' אלתר הכהן וילמובסקי תלמיד יישיבת לומזה בליטא ובאר"י ואח"כ רב בברונקס נפ' בשנת תשל"ב - אני מחפש תמונה ממנו או/וממצבתו בירושלים

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ה' מרץ 09, 2017 3:47 pm

ר' אלתר נפטר כא כסלו.
שם בנו, ר' דוד וילימובסקי, דומני שגר בשכונת הר נוף.
היה לר' אלתר חתן בשם יעקב יצחק טברסקי, באמריקה.
נערך לאחרונה על ידי תולדות ב ד' פברואר 28, 2018 7:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' מרץ 09, 2017 6:26 pm

תולדות כתב:ר' אלתר נפטר כא כסלו.
היה לר' אלתר חתן בשם יעקב יצחק טברסקי, נפטר צעיר.

ר' יעקב יצחק בן?

בן נוסף של אלתר הוא יבלחט"א ר' צבי וילמובסקי מניו יורק חתנו של רבי ברוכ'ל ממונקאטש ז"ל גיסם של האדמורים ממונקאטש ודינוב שליט"א

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ה' מרץ 09, 2017 8:52 pm

שם אמו נעכא.
ראה כאן בהנצחות שבראש הספר [עמ' 3ו 4] שחיבר חתנו של הרי"י הנז'.
https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?149510&

משמר

הודעהעל ידי משמר » א' מרץ 12, 2017 4:57 pm

האם ידוע מי היה אביו של רבי בצלאל? היכן נולד? זכור לי שאמו עלתה ארצה כאלמנה עם ילדים רכים.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' מרץ 12, 2017 11:22 pm

שמו של אביו היה "משה אריה", היה כמדומני סוחר בפולין, הם היו מתגוררים באזור טקטין, אביו נפטר כשהיה בערך בן שלוש ואמו עלתה בכוחות עצמה לירושלים היה לה כאן קרוב משפחה בשם ר' אברהם שהתגורר באזור מאה שערים אתה יכול לתאר לך שהרבה לא היה לו ובדאי לא לפרנס אלמנה עם חמשה ילדים.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' אפריל 02, 2017 9:57 pm

[התבקשתי לשאול]:
על שם איזה 'אהרן חיות' נקראת ישיבת יד אהרון של הרב יהושע אייכנשטיין?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אפריל 02, 2017 9:58 pm

פלגינן כתב:[התבקשתי לשאול]:
על שם איזה 'אהרן חיות' נקראת ישיבת יד אהרון של הרב יהושע אייכנשטיין?

https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?15204&

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » א' אפריל 02, 2017 10:13 pm

מתפעל כתב:כלומר, מתשכ"א עד תשל"ב לא הוכתר אף רב?
מעניין. הסיבה לכך בגלל מחלוקות מי יהיה הרב?
מזרחי או חרדי?
הרי בשנים ההם הכח היה ביד המזרחי. הם שלטו במשרד הדתות.
מצד שני, אולי לא היה להם מועמד בעל שיעור קומה.

היו מחלוקות שמנעו מינוי רב סביב כמה גורמים, לאו דוקא עניין המזרחי. אחת הסיבות החשבות לעיכוב הייתה מפני שהיה אז את הרב אברהם נשר (אדלר) ששימש כרב ראשי בפועל עוד מסוף ימיו של הרב פרנק, הוא היה איש אמונו והיו לו מהלכים במגוון חוגים בירושלים. עם פטירת הרב פרנק הוא נחשב מועמד למינוי יחד עם הרב פרנק הרב ולדנברג ועוד. חלק מסיבות העיכוב במינוי אז היו אינטריגות פנימיות בין הרבנים הראשיים ובין אשכנזים לספרדים.
בשנת תשכ"ט עם פטירתו של הגר"א אדלר חודש הצורך ונפתחה הדרך למינוי רב ראשי.
זו כמובן רק חלק מהתמונה.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' יוני 04, 2017 10:00 am

את הסיפור הבא סיפרה בעלת המעשה, אמו של הגאון הרב בצלאל זולטי זצ"ל, לרב זונדל שטרן, רבהּ של קהילת פרושים 'בית מאיר' ברמת שלמה.

היה זה בירושלים, בתקופה בה פרצה מגיפה של מחלת עיניים קשה, רוב החולים במחלה זו התעוורו ולא היתה תרופה למחלתם. בירושלים חי הילד בצלאל ז'ולטי בן ה-10, יתום מאביו, שאמו האלמנה גידלה אותו לבדה במסירות עילאית. כבר אז נכרו בו כישרונותיו העצומים, ואהבתו לתורה לא ידעה גבולות, הוא ניצל כל רגע ללימוד תורה, ואכן עלה ונתעלה. מכריו נבאו לו גדולות, וציפיות רבות ציפתה ממנו אמו, היא חשה תחושת שליחות כי הנה הם מגדלת בביתה את גאון הדור הבא.

בלבה פנימה, התפללה אמו כל העת שתתמיד בריאותו של בנה ולא ייפגע חלילה מהמגפה המשתוללת. אך, מנהיג העולם רצה אחרת והנה יום אחד בצלאל חוזר לביתו מהתלמוד תורה, ובפיו בשורה מפחידה: 'אמא! כואבות לי מאוד העיניים', האם אמרה בלבה 'אשר יגורתי בא לי, אבל מי יתן ואולי זהו כאב שיחלוף, נקווה שלא מדובר במחלת העיניים הקשה'. כמו כל אם יהודייה נשאה תפילה לבורא העולמים שהכאב יחלוף כלעומת שבא.

למחרת חוזר בצלאל מהתלמוד תורה, והנה עיניו נפוחות מאוד. ראתה זאת האם ומיד נבהלה להביאו אל הרופא, בודק אותו הרופא ופניו לא בישרו טובות, בצער רב הוא מספר לאם המודאגת שבנה היקר חלה במחלת העניים המדוברת, אין הרבה מה לעשות וככל הנראה הוא עומד להתעוור בימים הקרובים.

אכן, כך היה. בצלאל זולטי, הילד המוכשר, אשר ניצל עד עתה את כל רגעיו ללימוד התורה - נתעוור.

האם לא ידעה את נפשה מרוב צער, כל חלומותיה מגדלותה של בנה נגוזו, איך יוכל עתה ללמוד את התורה הקדושה אותה כ"כ אהב? והרי לא הספיק ללמוד ממנה כי אם מעט...

בצרתה הגדולה, החליטה האם שהיא הולכת לתפוס אומנות אמותיה, והכינה את צעדה ללכת לבכות אצל 'רחל אמנו'.

לתפילה זו לקחה את בנה בצלאל, וכיוון שהיה עיור, שמה אותו בעגלת תינוק, וכך הלכה מהעיר העתיקה בירושלים עד לקבר רחל מרחק הליכה של שעתיים. בהגיעהּ לקבר רחלף פרצה בזעקות שבר לקב"ה שיחוס וירחם על ילדה הקט, ויחזיר לו את מאור עיניו, שהרי כל חפצו ונפשו הוא להמשיך לעסוק בתורתו הקדושה.

אל תפילותיה של האם הצטרף הילד בצלאל ובזעקות שבר מעמקי נפשו ביקש מריבון העולמים 'והאר עיני בתורתך', וכך אמר הילד: 'הקב"ה, אני רוצה לבקש ממך בקשה, ואני רוצה שרחל אמנו תקשיב ותשמע אף היא את בקשתי: אני מוכן להקריב את מאור עיני, ולוותר שלא אראה לעולם את אמי היקרה שאני כה אוהב, אני מוכן אף לוותר ולא לראות יותר את חבריי, גם את המאכלים אשר אוכל מהיום והלאה מסכים אני שלא לראות, את כל העולם היפה שבראת - אני מוכן להקריב ולא לראות יותר לעולם. אבל, על דבר אחד איני מוותר: אני רוצה לראות את תורתך הקדושה.

"אני בסך הכל ילד קטן שלא הספיק ללמוד הרבה. תורתך הקדושה גדולה ורחבה היא, אני רוצה להמשיך ללמוד אותה, ולשם כך חייב אני את מאור עיני חזרה'', מירר הילד הקטן בבכי קורע לב.

דמעותיו של הילד יצרו מעין נחל ארוך שזרם על למצבת קבורתה של רחל אמנו, וכך, תוך כדי בכיות רמות נרדם הילד על העגלה שנשאה אותו לקבר רחל, ואמו החזירה אותו לביתם, כשהוא עדיין ישן שינה עמוקה.

למחרת בבוקר, מתעורר בצלאל, והנה הוא מבקש מאמו ללכת לתלמוד תורה, אך אמו התפלאה מאוד: 'איך תלך, ילדי החמוד? הרי אינך רואה דבר'. ענה לה בצלאל הקטן: 'אמא, ברוך ה' רואה אני היטב, וכבר חשקה נפשי ללכת ללמוד תורה'...

הבינה האם שנעשה כאן נס ותפילותיהם שבקעו מעומק ליבם הטהור נשמעו לפני כסא מרומים, אך מתוך כוונה לשמור על בריאות בנה, ביקשה ממנו שבמקום ללכת לתלמוד תורה יבוא אתה אל הרופא, כדי שיבדוק שאכן המחלה נעלמה והיא לא תשוב אליו עוד.

הילד סירב, והתעקש שלא ללכת אל הרופא, אלא ללכת לתלמוד התורה. ''קיבלתי במתנה מאת הקב"ה את מאור עיני בחזרה", הסביר לאמו בלהט. "אינני יודע כמה זמן אני עוד אזכה לראות, לכן חייב אני לנצל כל רגע ורגע ללימוד התורה הקדושה, כי מי יודע כמה זמן עוד אראה''. כך גם בימים הבאים התעקש הילד שלא לבזבז זמן כדי ללכת להיבדק אצל הרופא.

ברבות הימים, גדל הילד ונהיה הגאון רבי בצלאל, ושמו הלך לפניו, והתפרסם בקרב רבים בבהירות תלמודו, עומק סברותיו ופלאי התמדתו, כאשר היו באים אל אמו ומשבחים אותו בפניה, היתה משיבה להם: ''אינכם יודעים כמה דמעות עלו לו, לר' בצלאל, כדי להגיע להיכן שהגיע''...

באדיבות אתר 'דרשו'.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' יוני 04, 2017 10:03 am

020.jpg
020.jpg (60.4 KiB) נצפה 12121 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » א' יוני 04, 2017 2:27 pm

מצאתי שבתקופה שעוד היו יחסים טובים בין הרב ז'ולטי והצה"ד, הנהיג הרב כולל אברכים קטן במוסד הרב קוק (כאן על התכנית: http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=6694DF35 וכאן על מימושה: http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=A6F47F2E). מישהו מחו"ר הפורום ידע להוסיף על הכולל ההוא?

משמר

הודעהעל ידי משמר » א' יוני 04, 2017 2:49 pm

סיפר הת"ח והלמדן רבי משה ברוך הרצברג ז"ל בנו של הגאון רבי ישראל יהושע הרצברג מת"א כי בשנות ה'תר"ץ המאוחרות כאשר למד בירושלים בישיבת שפת אמת היה אוהב ללכת בלילות ללמוד בביהכנ"ס "זכרון משה" שם לטענתו היה מקבל השראה מאברך צעיר בשם בצלאל ז'ולטי (לימים רבה הראשי של ירושלים) שהיה יושב לילות שלמים במקום אחד ליד הגמרא, ידיו מחזיקות בראשו, וכך שקוע היה בלימודו בלא שהרגיש מאומה מהנעשה סביבו, והיה האברך הזה לדוגמא לבחור הצעיר, משה ברוך, ממנו למד הדרך להשקיע את כל ישותו בלימוד הדף, עד שהיה הדף ברור ומובן ללא כל ערפול או קושיא.
[שוב עיינתי שהרב ז'ולטי היה עדיין בימי נעוריו באותם שנים וכנראה 'אברך צעיר' לא דק או שהיה זה בשנים מאוחרות יותר].
נערך לאחרונה על ידי משמר ב ו' יוני 23, 2017 1:22 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' יוני 04, 2017 5:38 pm

חלמישצור כתב:מצאתי שבתקופה שעוד היו יחסים טובים בין הרב ז'ולטי והצה"ד, הנהיג הרב כולל אברכים קטן במוסד הרב קוק (כאן על התכנית: http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=6694DF35 וכאן על מימושה: http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=A6F47F2E). מישהו מחו"ר הפורום ידע להוסיף על הכולל ההוא?

זכור לי גם שהיה מעביר שיעורים בישיבת 'מרכז הרב'.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' יוני 04, 2017 6:20 pm

מצאתי קצת על הכולל (אנציקלופדיה של הצה"ד, ו, עמ' 881, בערך על הרב שילה רפאל):
אחרי נישואיו למד שנה אחת במכון הרי פישל לרבנים ודיינים בירושלים, ואז הגה הקמת כולל לאברכים מצטיינים במגמה להכשיר רבנים ודיינים ולא כבכוללים אחרים שנהגו לפי השיטה המקובלת של לימוד סדרים מסויימים ללא תכלית מעשית. הוקם "בית התלמוד" ליד "מוסד הרב קוק" ובראשו הועמד הרב בצלאל ז'ולטי. תשע שנים למד הרב שילה בהתמדה בכולל "בית התלמוד" מתוכן שמונה שמע תורה מפי הרב ז'ולטי שהסמיכו לרבנות... לאחר פטירתו של הרב ז'ולטי נתמנה הרב שילה במקומו לראש הכולל והמשיך בכך עד לסגירת הכולל (תשנ"ג). הכולל הוציא קבצים תורניים בשם "בית התלמוד", בהם נתפרסמו מאמרים משל תלמידי הכולל. הופיעו שמונה קבצים בעריכתו של הרב שילה רפאל, שגם פירסם בהם מפרי עטו (תשכ"ז-תשל"ד).

הדברים כאן מעניינים. כולל "בית התלמוד" הוקם בתחילת שנת תשכ"ה ופרשיית רבנות ירושלים, שהגביה טורא בין הרב ז'ולטי והצה"ד (וכמובן מרכז הרב בראשות הרצי"ה), חלה בשנת תשל"ב. אמנם לפי המתואר כאן הרב המשיך לעמוד בראש הכולל שמונה עשרה שנה רצופות, עד פטירתו בתשמ"ג, בתוככי מוסד הרב קוק, גם באותן שנים שבין המינוי הלא רשמי והמינוי הרשמי. הכרכים שהוציאו לאור אברכי בית התלמוד נמצאים באוצר. שם אפשר לראות שאכן מילא הכולל את ייעודו.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » א' יוני 04, 2017 11:35 pm

לגבי הכולל במוסד הרב קוק ,רוב האברכים היו חרדים ביניהם הרב בקשי דורון, שהקב"ה ישלח לו רפו"ש חברו של הרב שילה רפאל ,ועוד שמות מוכרים ,אפשר למצאם בקבצי בית התלמוד שהכולל הוציא, נו"נ שם היה הגרז"נ גולדברג, לא נראה שזה קשור לקשר בין הרב זולטי לציבור הדתי לאומי.

"הדברים כאן מעניינים. כולל "בית התלמוד" הוקם בתחילת שנת תשכ"ה ופרשיית רבנות ירושלים, שהגביה טורא בין הרב ז'ולטי והצה"ד (וכמובן מרכז הרב בראשות הרצי"ה), חלה בשנת תשל"ב. אמנם לפי המתואר כאן הרב המשיך לעמוד בראש הכולל שמונה עשרה שנה רצופות, עד פטירתו בתשמ"ג, בתוככי מוסד הרב קוק, גם באותן שנים שבין המינוי הלא רשמי והמינוי הרשמי".

כידוע, אין שום קשר בין מרכז הרב ומוסד הרב קוק

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יוני 05, 2017 1:23 am

מן הדרום כתב:לגבי הכולל במוסד הרב קוק ,רוב האברכים היו חרדים ביניהם הרב בקשי דורון, שהקב"ה ישלח לו רפו"ש חברו של הרב שילה רפאל ,ועוד שמות מוכרים ,אפשר למצאם בקבצי בית התלמוד שהכולל הוציא, נו"נ שם היה הגרז"נ גולדברג, לא נראה שזה קשור לקשר בין הרב זולטי לציבור הדתי לאומי.

"הדברים כאן מעניינים. כולל "בית התלמוד" הוקם בתחילת שנת תשכ"ה ופרשיית רבנות ירושלים, שהגביה טורא בין הרב ז'ולטי והצה"ד (וכמובן מרכז הרב בראשות הרצי"ה), חלה בשנת תשל"ב. אמנם לפי המתואר כאן הרב המשיך לעמוד בראש הכולל שמונה עשרה שנה רצופות, עד פטירתו בתשמ"ג, בתוככי מוסד הרב קוק, גם באותן שנים שבין המינוי הלא רשמי והמינוי הרשמי".

זה טעות, בשלב מאוחר יותר הכולל יצא משם והועבר לביהכ"נ חורב ברחביה, בו החל לשמש הגרי"ב כרב, ואח"כ השתכן בביתו של אהרן חיות ז"ל, לאחר תקופה די ארוכה הקים שם הרב ז'ולטי ישיבה, והספיק להניח אבן פינה ברמות לתכניתו להקמת ישיבתו שם, ולא עלה בידו כי נפטר בגיל ששים ושתיים.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' יוני 06, 2017 12:05 pm

פרי יהושע כתב:זה טעות, בשלב מאוחר יותר הכולל יצא משם והועבר לביהכ"נ חורב ברחביה, בו החל לשמש הגרי"ב כרב, ואח"כ השתכן בביתו של אהרן חיות ז"ל, לאחר תקופה די ארוכה הקים שם הרב ז'ולטי ישיבה, והספיק להניח אבן פינה ברמות לתכניתו להקמת ישיבתו שם, ולא עלה בידו כי נפטר בגיל ששים ושתיים.

תודה. תוכל להרחיב עוד על הכולל?

בקשר לבית הכנסת חורב ברחביה, גם עניין זה אשמח לברר. על הקהילה ובית הכנסת הורחב קמעה בספרו של ראובן גפני, 'מקדש מעט: בתי כנסת מוכרים ונסתרים בירושלים', הוצאת יד בן צבי, ירושלים תשס"ד, בפרק 'חורב', עמ' 59-68, ועל הרב בעיקר בעמ' 66. לפי האמור שם, הרב:
שימש בפועל רבה של הקהילה, נתמנה בשנות החמישים, והיה סימן להתפוררותה העתידית של הממלכה הייקית המסוגרת... יחסיו של הרב ז'ולטי עם חברי הקהילה היו טובים מאוד, ואף ששימש בהמשך רבה הראשי של ירושלים תקופה מסוימת, נהג לחתום על ספריו ועל כתביו 'רב לעדת חורב, ירושלים'. ואולם דמותו של הרב ז'ולטי, שהייתה קרובה יותר לזרם החרדי המזרח אירופי, הייתה כאמור סימן למגמה שתלך ותתחזק החל בשנות השישים, כאשר בית הרנסת יאבד אט אט מאופיו המקורי, וייוותר כמקום תפילה זעיר שרק ותיקי המתפללים בו הם יוצאי גרמניה.

לא אוזכר שם שהכולל פעל בבית הכנסת (כן נאמר בעמ' 116 שישיבתו של הרב הייתה בביתו של ר"א חיות, אבן גבירול 11, שחדלה לפעול רק "לפני שנים מעטות" והייתה "חרדית למהדרין"), ובמפורש נאמר שהרב החל לשמש ברבנות בית הכנסת תקופה מוקדמת הרבה לייסוד הכולל. ואגב, שם בעמ' 65 מצוין שבשבת הראשונה אחר מלחמת ששת הימים "ציווה הרב בצלאל ז'ולטי, ששימש אז רבה של הקהלה, לומר את תפילת 'הלל' על גבי הבימה המרכזית כדי לציין את יום החג. ואולם, כאמור, היה יום זה יוצא מן הכלל שאיננו מעיד על הכלל". עוד מצויין שם שבנו של הרב, הרב אריה, נושא דרשת שובה ושבת הגדול בבית הכנסת.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ג' יוני 06, 2017 12:07 pm

מן הדרום כתב:לגבי הכולל במוסד הרב קוק ,רוב האברכים היו חרדים ביניהם הרב בקשי דורון, שהקב"ה ישלח לו רפו"ש חברו של הרב שילה רפאל ,ועוד שמות מוכרים ,אפשר למצאם בקבצי בית התלמוד שהכולל הוציא, נו"נ שם היה הגרז"נ גולדברג, לא נראה שזה קשור לקשר בין הרב זולטי לציבור הדתי לאומי.

א. ידוע לי מעדות אישית קרובה כי הרב ז'ולטי לא עמד בראש הכולל כה הרבה שנים. לפחות במשך 40 השנה האחרונות וגם יותר עמד הכולל בראשות הרב שילה רפאל, כלומר הרב זולטי עמד בראשו רק בתחילתו ממש.

ב. מוסד הרב קוק נוסד ועמד תחת חסות הציונות הדתית, אולם מאז ומעולם עמד על קו התפר בין החרדיות לדתיות, דבר שהתבטא ומתבטא בין השאר בתוך משפחתו של הרב שילה רפאל - בנו הרב יהודה מחד, וחתנו הרב מובשוביץ מאידך.
שילוב זה ממשיך להתבטאות כל העת בכמה אנפין, ובעיקר במגוון הרחב של הספרים בהוצאת המוסד.
בקציור מוסד ירושלמי ותיק, מאלו שמעולם לא הכניסו את ראשם עמוק מידי למחלוקת בין הציבורים, וכאלו היו גם האישים שהיו מעורבים שם - וכדוגמאות שלעיל ועוד.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' יוני 06, 2017 2:20 pm

יש לברר, כנראה שבשלב מסוים נפרדו הרב ז'ולטי ורפאל זה מזה, והרב ז'ולטי לתקופה קצרה שיכן את הכולל שלו בבית הכנסת חורב, עד שהכשיר את ביתו של ר' אהרן חיות לשמש כמשכן הקבע.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 07, 2017 8:44 am

יישר כח לכולם,

יצא לי באופן אישי להתפלל בחורב בהושענא רבה, לפני כחמש עשרה שנים, החזן היה ד"ר מרדכי ברויאר ז"ל, בנו של הרב יצחק ברויאר ז"ל מראשי אגודת ישראל. ר' מרדכי ידע היטב מנהגי ונוסח היקים ותפילתו היתה מיוחדת במינה וגם קולו היה ערב. אבל המנין היה מאד מצומצם והורגש כי המקום איבד את זוהרו מימים עברו.

הדור הבא עוזב את המקום, והרי ברחביה המחירים בשמים, וממילא האוכלוסיה התדלדלה.

האם המנין הזה עדיין קיים?

ר' מרדכי ברויאר ז"ל הותיר בן חשוב, רבי שלמה ברויאר שליט"א שהוא משגיח כמדומני בבית מתתיהו או ישיבה אחרת, והוא חתנו של המשגיח הצדיק רבי גדליה אייזמן זצ"ל.

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ד' יוני 07, 2017 1:04 pm

בקשר לצוואה לגבי ישיבת יד אהרון, אזי שמעתי מבוגרי הישיבה שבצוואתו הראשונה רצה הרב זולטי למנות את שני חתניו שיהיו ראשי ישיבות בצוותא, ובעצת אחד הגדולים |(איני זוכר מי וחבל על דאבדין כי חכמה וזיקנה יש שם) שאמר לו שאין שני מלכים משמשים וכו', שינה הרב זולטי את צוואתו ומינה את הרב אייכנשטיין כראש ישיבה מחליט בלעדי.

חתנו הרב וילמובסקי אכן גר בהר נוף, והקים בית כנסת זכרון אלתר לעי"נ אביו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 07, 2017 3:13 pm

מתפעל כתב:יצא לי באופן אישי להתפלל בחורב בהושענא רבה, לפני כחמש עשרה שנים, החזן היה ד"ר מרדכי ברויאר ז"ל, בנו של הרב יצחק ברויאר ז"ל מראשי אגודת ישראל. ר' מרדכי ידע היטב מנהגי ונוסח היקים ותפילתו היתה מיוחדת במינה וגם קולו היה ערב. אבל המנין היה מאד מצומצם והורגש כי המקום איבד את זוהרו מימים עברו.

ר' מרדכי ברויאר ז"ל הותיר בן חשוב, רבי שלמה ברויאר שליט"א שהוא משגיח כמדומני בבית מתתיהו או ישיבה אחרת, והוא חתנו של המשגיח הצדיק רבי גדליה אייזמן זצ"ל.

הפרופ' ר' מרדכי ברויאר ז"ל היה כמדומני תלמיד ישיבת חברון (ואאל"ט לפני 'חברון' הוא למד תקופה מסויימת בישיבתו של מהרי"ץ דושינסקיא), הוא היה בנו של הרב ד"ר יצחק זצ"ל מעסקניה וממנהיגיה הבולטים של 'אגודת ישראל', נכדו של הגרש"ז זצ"ל רבה של פרנקפורט החרדית, ראש ישיבת פרנקפורט (שהיתה מכונה על שמו), ממייסדיה הראשיים של אגו"י, והיו"ר הראשון של מועצת גדולי התורה.
ונינו של האי גברא רבא הגאון החסיד ציסו"ע רבינו שמשון בן רבי רפאל הירש זי"ע.

ר' מרדכי כבר היה מזוהה עם פא"י, ואאל"ט הוא שייסד את הישיבה התיכונית 'חורב' בירושלים ואף ניהל אותה שנים רבות,
המטרה היתה ליצור מוסד ישיבתי לגילאי העשרה שיתחנכו בו לפי אסכולת 'תורה עם דרך ארץ' כדרכם של החרדים בני גרמניה.
בשעתו, הישיבה התיכונית 'חורב' אכן היתה מזוהה עם פא"י ולא עם 'המזרחי', נאסר על תלמידיה ללכת ל'בני עקיבא'. צוות הר"מים, המשגיחים וראש הישיבה היו כולם יהודים חרדים לחלוטין, והישיבה דחפה ועודדה את התלמידים בתום לימודיהם במוסד, להמשיך את דרכם בישיבות הגדולות, ואכן רבים המשיכו באותם שנים מ'חורב' לישיבות 'הנגב', כפר חסידים, חברון ועוד.

הותיר אחריו את בנו הגה"צ ר' שלמה ברויאר שליט"א, משגיח ישיבת 'בית מתתיהו'. בן נוסף הר"ר יצחק מבני ברק, אף הוא יהודי בן תורה (העוסק בפרנסתו) ואב למשפחה חרדית תורנית מובהקת. בת שהיא מדריכת כלות מפורסמת הלא היא הגב' ברונר מבני ברק, אשת המוסיקאי הר"ר שמואל ברונר. בת נוספת היא הגב' חווה קרוסקל מחברת הספר "מי לה' אליי" (סיפור חיי סב סבה הגרש"ר הירש זי"ע), אשת הרב אריה קרוסקל שליט"א.

יש להבדיל בין פרופ' מרדכי ברויאר ז"ל איש פא"י, ובין בן דודו אף הוא תלמיד ישיבת חברון, הרב מרדכי ברויאר ז"ל מייסד שיטת ה'בחינות'' בתנ"ך השנויה במחלוקת, אשר "ערק" משורות ה'אגודה' לשורות 'המזרחי' וניהל על כך ויכוחים נוקבים עם אביו (ר' שמשון) ודודיו ד"ר יצחק והג"ר יוסף זצ"ל.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ה' יוני 08, 2017 1:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יוני 07, 2017 3:31 pm

פרנקל תאומים כתב:הרב מרדכי ברויאר ז"ל מייסד שיטת ה'רבדים' בתנ"ך השנויה במחלוקת

לא שיטת הרבדים, שהיא מיועדת ללימוד גמרא, אלא 'שיטת הבחינות'

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 07, 2017 3:34 pm

חלמישצור כתב:
פרנקל תאומים כתב:הרב מרדכי ברויאר ז"ל מייסד שיטת ה'רבדים' בתנ"ך השנויה במחלוקת

לא שיטת הרבדים, שהיא מיועדת ללימוד גמרא, אלא 'שיטת הבחינות'

אתה כמובן צודק. התבלבלתי.

חשב האפד

הודעהעל ידי חשב האפד » ד' יוני 07, 2017 8:30 pm

פרי יהושע כתב:.
ובאשר לשאלותיך, כמובן הגרי"ב זולטי מסר שם שיעורים תמידין כסדרן, למדו שם הרבה מסכתות מהש"ס מתחילתן עד סופן, כשהגרי"ב מוסר את שיעוריו, וגם האברכים בזה אחר זה ביום שישי, כשהגרי"ב יושב בכל חבורה וחבורה ומתווכח כאחד הצורבים, רבי עקיבא קיסטר זצ"ל למד בכולל שע"י יד אהרן כנראה ממתי שהוא השתכן ברחביה, עד אז היה אברך בישיבת מיר, לאחר שנים שפתח הגרי"ב זולטי את הישיבה מינה את חתנו הגר"י אייכנשטיין שליט"א לראש ישיבה ואת רבי עקיבא קיסטר לר"מ בכיר, לאחר שנפטר הגרי"ב בעודו באמצע תוכניותיו, המשיכה הישיבה להתנהל זמן קצר ע"י חתנו עד שהוחלט לסגרה לתקופה מסויימת, באותה תקופה חזר הכולל בראשותו של הגר"י, והגר"ע קיסטר פרש שוב לישיבת מיר, לאחר שנפתחה הישיבה מחדש, היה זה אך טבעי שהגר"ע קיסטר שלשמו ולזכרו כלה הנפש לכל מוקיריו שב וכיהן בה לימין רעו וחברו משכבר הימים שיבל"ח הגר"י שעמד בראשות הישיבה.

העתקתי את דבריך מהאשכול הסמוך.
יש לי עוד כמה שאלות (וסליחה על הנדנוד):

אתה כותב שהגרי"ב פתח את הישיבה לבחורים ומינה את הגר"י אייכנשטיין לראש הישיבה. ומה עם הגרי"ב עצמו, הוא גם היה ראש ישיבה ומסר שיעורים כלליים וכדו', או שהוא היה רק מעין נשיא הישיבה וכדו' ובפועל המשיך לשמש כראש הכולל? (ובכלל האם ה'כולל' המשיך עם הישיבה או שבעקבות פתיחתה הוא התפזר?).

מה היו עוד תוכניותיו של הרב ז'ולטי שנקטעו עודם באיבם?
האם ידוע לך אם הרב ז'ולטי התכווין לפתח את הישיבה שלו בסגנון של ישיבת חברון מכורת נעוריו, ורק חתנו הגר"י אייכנשטיין בחר לבנות אותה בסגנון השמור וקטן הכמות המאפיין אותה היום, או שגם הרב ז'ולטי בעצם רצה לבנות מודל שונה מ'חברון', ואדרבה הוא סמך על חתנו שיוביל את המודל הזה?

[ אגב, הגר"ע קיסטר זצ"ל היה מזכיר מדי פעם את סגירת הישיבה לתקופת מה בימי הבראשית שלה ע"י הגר"י שליט"א, הגר"ע אמר לנו על זה בשם אחד ה'גדולים' (אולי הרב שך זצוק"ל?): "מי שיודע לסגור ישיבה (אם מסיבות שונות ראוי לסגור אותה) הוא שראוי לפתוח ישיבה". הדוגמא ההסטורית לכך היתה סגירתה של וולוז'ין ].

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ד' יוני 07, 2017 10:27 pm

חשב האפד כתב:יש לי עוד כמה שאלות (וסליחה על הנדנוד):

אתה כותב שהגרי"ב פתח את הישיבה לבחורים ומינה את הגר"י אייכנשטיין לראש הישיבה. ומה עם הגרי"ב עצמו, הוא גם היה ראש ישיבה ומסר שיעורים כלליים וכדו', או שהוא היה רק מעין נשיא הישיבה וכדו' ובפועל המשיך לשמש כראש הכולל? (ובכלל האם ה'כולל' המשיך עם הישיבה או שבעקבות פתיחתה הוא התפזר?).

מה היו עוד תוכניותיו של הרב ז'ולטי שנקטעו עודם באיבם?
האם ידוע לך אם הרב ז'ולטי התכווין לפתח את הישיבה שלו בסגנון של ישיבת חברון מכורת נעוריו, ורק חתנו הגר"י אייכנשטיין בחר לבנות אותה בסגנון השמור וקטן הכמות המאפיין אותה היום, או שגם הרב ז'ולטי בעצם רצה לבנות מודל שונה מ'חברון', ואדרבה הוא סמך על חתנו שיוביל את המודל הזה?

הגרי"ב היה מתפקד בשיבה כנשיא אבל בוודאי מסר בה שיעורים כללים, והיה אפי' קובע חברותות עם הבחורים הנבחרים אתם היה מכין את שיעוריו, הוא גם קבע חלק מתפילותיו בישיבה, ואם היה לו מה להגיד על התנהלות הישיבה היה תובע הסברים.

תוכניותיו היו גרנדיוזיות ביותר, הוא התכונן להקים קומפלס ענק ברמות וחלם על ישיבה קטנה גדולה כולל הכל ענק כמו עד אלף ולמעלה, בשעתו זה היה נשמע הזוי, היום זה כנראה לא כ"כ קשה להגיע לזה השאלה באיזה איכות, אצלו זה היה חלק מהתפיסה של בגדול, היה מספר שהרב מפונביז' הגיע אליהם בשעה שלמדו עם הגר"מ חברוני זצ"ל וסיפר את תכניותיו לישיבת פונביז' הם הסתכלו עליו כמין פליט שואה שאולי קרה לו משהו, והנה מה היה בסוף, כך האמין שצריך לחשוב בגדול. הכולל המשיך לפעול באותה מתכונת בימי יד אהרן הראשונה.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' יוני 08, 2017 11:39 am

"בן נוסף הר"ר חיים מבני ברק, אף הוא יהודי בן תורה "

בטח התכוונת ר' יצחק.

קרוי על שם הסבא ז"ל.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' יוני 08, 2017 1:37 pm

מתפעל כתב:יישר כח לכולם,

יצא לי באופן אישי להתפלל בחורב בהושענא רבה, לפני כחמש עשרה שנים, החזן היה ד"ר מרדכי ברויאר ז"ל, בנו של הרב יצחק ברויאר ז"ל מראשי אגודת ישראל. ר' מרדכי ידע היטב מנהגי ונוסח היקים ותפילתו היתה מיוחדת במינה וגם קולו היה ערב. אבל המנין היה מאד מצומצם והורגש כי המקום איבד את זוהרו מימים עברו.

המניין קיים, רק ההרכב שונה לחלוטין, לא עוד ייקים, אלא אנגלו סכסים וצרפתים וכו' בני רחביה הנוכחים, כך שמעתי.
נערך לאחרונה על ידי פרי יהושע ב ה' יוני 08, 2017 2:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יוני 08, 2017 1:39 pm

מתפעל כתב:"בן נוסף הר"ר חיים מבני ברק, אף הוא יהודי בן תורה "

בטח התכוונת ר' יצחק.

קרוי על שם הסבא ז"ל.

אויש..
תודה. תקנתי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יוני 08, 2017 1:45 pm

פרי יהושע כתב:
מתפעל כתב:יישר כח לכולם,

המניין קיים, רק ההרכב שונה לחלוטין, לא עוד ייקים, אלא אנגלו סכסים, כך שמעתי.

זו תופעה הקיימת בעוד מקומות, שבתי כנסת של ייקים הפכו להיות אנגלו סכסים, ולא בכדי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יוני 08, 2017 2:10 pm

פרי יהושע כתב:הגרי"ב היה מתפקד בשיבה כנשיא אבל בוודאי מסר בה שיעורים כללים, והיה אפי' קובע חברותות עם הבחורים הנבחרים אתם היה מכין את שיעוריו, הוא גם קבע חלק מתפילותיו בישיבה, ואם היה לו מה להגיד על התנהלות הישיבה היה תובע הסברים.

תוכניותיו היו גרנדיוזיות ביותר, הוא התכונן להקים קומפלס ענק ברמות וחלם על ישיבה קטנה גדולה כולל הכל ענק כמו עד אלף ולמעלה, בשעתו זה היה נשמע הזוי, היום זה כנראה לא כ"כ קשה להגיע לזה השאלה באיזה איכות, אצלו זה היה חלק מהתפיסה של בגדול, היה מספר שהרב מפונביז' הגיע אליהם בשעה שלמדו עם הגר"מ חברוני זצ"ל וסיפר את תכניותיו לישיבת פונביז' הם הסתכלו עליו כמין פליט שואה שאולי קרה לו משהו, והנה מה היה בסוף, כך האמין שצריך לחשוב בגדול. הכולל המשיך לפעול באותה מתכונת בימי יד אהרן הראשונה.

מעניין, זאת אומרת שאם הגריב"ז היה מאריך ימים, ישיבת יד אהרן היתה נראית אחרת (לא שמשהו לא טוב באיך שהיא היום, אדרבה).
רצתה יד ההשגחה והגריב"ז נקטף בחטף והדברים הסתובבו אחרת. ובהדי כבשי דרחמנא למה לן.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' יוני 08, 2017 2:19 pm

פרנקל תאומים כתב:
פרי יהושע כתב:הגרי"ב היה מתפקד בשיבה כנשיא אבל בוודאי מסר בה שיעורים כללים, והיה אפי' קובע חברותות עם הבחורים הנבחרים אתם היה מכין את שיעוריו, הוא גם קבע חלק מתפילותיו בישיבה, ואם היה לו מה להגיד על התנהלות הישיבה היה תובע הסברים.

מעניין, זאת אומרת שאם הגריב"ז היה מאריך ימים, ישיבת יד אהרן היתה נראית אחרת (לא שמשהו לא טוב באיך שהיא היום, אדרבה).
רצתה יד ההשגחה והגריב"ז נקטף בחטף והדברים הסתובבו אחרת. ובהדי כבשי דרחמנא למה לן.

אפשר להוסיף, תוכניותיו לסדר הלימוד בישיבה, דיבר על לימוד מקיף ושיטתי של מסכתות שלימות עם ראשונים, ושלא כדרך הלימוד כיום, דומני שבזה לא עמד [אף שכנראה ניסה לעודד לכך] גם כשהוא עמד בראשות הישיבה.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' אוגוסט 30, 2017 9:33 pm

סיפור מעשה מרתק, שפרסם באחרונה ד"ר שמוליק פאוסט בתכניתו ברדיו 'אלה הדברים':
וכך היה מעשה:
הייתי נער צעיר עת נכנסתי בשערי הישיבה התיכונית נתיב מאיר בירושלים. הישיבה התיכונית – המשלבת תורה ומדע - הייתה אז פאר היצירה של עולם הציונות הדתית [...]
ערב אחד, הגיע רבה הראשי של ירושלים, הרב בצלאל ז'ולטי, לדרוש באוזנינו, תלמידי הישיבה הצעירים [..] דרשתו כללה דברי מוסר, שהייתי שוכח מזמן, לולא חזר שוב ושוב, כפרפורמר מעולה, בנעימה ובניגון מאד מסוימים, על משפט אחד. הלקוח מהגמרא במסכת ברכות: "אם רואה אדם שיסורין באין עליו - יפשפש במעשיו. פשפש ולא מצא - יתלה בביטול תורה". ושוב: "פשפש ולא מצא – יתלה בביטול תורה". המילה הזאת, פשפש – אלף אסוציאציות התפוצצו במוחי הצעיר.
זו הייתה החשיפה הראשונה, במלוא העוצמה, של האתוס המרכזי הזה בחיי ישיבה [...]
באותו ערב שבתי נפעם מהדברים לחדרי. מכיוון שבעל כורחי הייתי סוג של חקיין, שוב ושוב חזרתי על המשפט הזה, מנסה בכל מאודי לקלוע לקול המדויק, לאינטונציה, למבטא ולהברה ולנדנוד המילים, כפי שביטא אותן הרב ז'ולטי. נרדמתי.
בבוקר, השכמנו לתפילה. אין לימודים הבוקר! הכריז מישהו. אין לימודים? בבוקר? זמן לימוד גמרא? אין סיכוי בעולם. בנתיב מאיר לא מבטלים תורה. מעולם לא קרה. לא עורכים חגיגות ולא יוצאים להפגנות. אפילו משביתות המורים הארוכות של אותה תקופה לא יכולנו ליהנות, לקול לעגם של חברינו וחברותינו בתיכונים. אז אין גיאוגרפיה ופיזיקה. אבל תורה – מה יהא עליה? יושבים ולומדים.
אין לימודים הבוקר! אחרי התפילה כולם על האוטובוסים. נוסעים ללוויה. נפטר הרב ז'ולטי.
אלה הדברים.

הרב נפטר בפתאומיות מהתקף לב ביום שלישי, אדר"ח כסלו תשמ"ג, בגיל שישים ושתיים.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' פברואר 28, 2018 6:20 am

מי כאן העיר שדורש?

הרב ז'ולטי נראה משמאל, לידו השר ורהפטיג,

017.jpg
017.jpg (132.09 KiB) נצפה 10367 פעמים

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' פברואר 28, 2018 7:24 am

תולדות כתב:ר' אלתר נפטר כא כסלו.
היה לר' אלתר חתן בשם יעקב יצחק טברסקי, נפטר צעיר.

טעות. חתנו ד"ר יעקב יצחק טברסקי חי וקיים לאוי"ט. תושב בורו פארק.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 111 אורחים