מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'המלאך' - הגה"ק ר' חיים אברהם דובער הכהן לוין זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
רבטוב

Re: 'המלאך' - הגה"ק ר' חיים אברהם דובער הכהן לוין זצוק"ל

הודעהעל ידי רבטוב » ה' אפריל 28, 2011 9:45 pm

צריך לדעת שמהזמן שהרש''ב התחיל הישיבה ונכון יותר לומר שכמה שנים אחרי זה הוא שינה את הקו--לימוד החסידות באופן יותר מעמיק כמו שרואים מהמשך ס''ו או מהמשך בשעה שהקדימו . לפני זה למדו יותר פשט ובדרך זה המשיך '''המלאך'' . ראה נא בספרי המגן אבות שהי' רבי
גדול בממלכת חב''ד וכן במאמרי הצמח צדק או הבברויסקער בשמן ששון או בסידור מהרי''ד ללאדיער . כשהרש''ב אמר מאמרים אלו המלאך כבר
הי' בצד השני .ר' יעקב שור אמר לי שכשהוא הי' בא להמלאך תמיד ראהו עוסק בספרי ר' הילל פאריטשער .זה שלא אמר מאמרים עמוקים זה
לא מורה עליו בעצמיותו . כי הכל תלוי מי הם המקבלים . והם סך הכל היו בחורים צעירים שלא ידעו והבינו מושגים עמוקים בחסידות . אך זה ברור
שכל החבורה שלו הקדישו עצמם לתוה''ק .חזיון בלתי מצוי אז וזה זכותו .

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » ה' אפריל 28, 2011 10:19 pm

תמיהני על העיתון שמפרסם סיפורי סבתא כאלו, [על הגר"ח והח"ח וכו'], שכמובן לא היו ולא נבראו.

מצייר

הודעהעל ידי מצייר » ה' אפריל 28, 2011 10:25 pm

כאמור, הגיע לליובאוויטש בשנת תרס"א. הישיבה התייסדה בשנת תרנ"ז. אין זה כלל נכון לומר שבתרס"ו התחילה העמקות ושינוי הקו. באופן כללי כל מאמרי רש"ב מאז המאמר הראשון בשנת תרמ"ג הוא נמשך וחתר לברר וללבן את הסוגיות המעמיקות. עם זאת די ברור למי שלמד את ספריו בעיון שאכן החל עם התייסדות הישיבה משנת תרנט העמיק והרחיב וניסה לבאר ולהנחיל ללומדים את מושגי החסידות ולא התחיל הדבר כלל בשנת תרס"ו. גם מאמרי תר"ס ותרס"א ואילך הם מעמיקים (אך בהיותו חולה נדד להתרפאות בחוץ לארץ). כל מאמר של אדמור הרשב היה מסוג הקבליים העמוקים. זה באופן של ניתי ספר וניחזי ואכן כל הזמן ליטש יותר והשיא הרי ההיה בהמשך הענק והעמוק שנקרא תרע"ב שנאמר במשך שנים רבות. והדברים שם עמוקים מאד וביחד עם זה מוסברים מאד.

וזאת לדעת שלפעמים לא הכל חיצוני, המשך גדול וכיו"ב. גם בספר מגן אבות יש דברים עמוקים וגם אצל אחרים אם כי זה במאמרים מעטים אך גם באלו רואים מקוריות והעמקה וכמו כן אצל הבברוסקר ושאר אדמורים.

לא אמרתי שהמלאך לא היה עמקן ממש, רק אמרתי שעד שאין לנו ממאמריו מאומה שניתן לשפוט בצורה אוייבקטיבית וזה רק שמועות רבום מאנשים שהם פשוטים מאד ביידעותיהם ומושגיהם (ואפילו ששמעו מר' יעקב שור הרי גם הם לא מבינים על מה מדובר וד"ל) אין דרך אמיתי להוכיח משהו.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' אפריל 28, 2011 10:38 pm

קשה לי להבין לאיזה צד אתה מצייר את התמונה ובדיוק לאיזה כיוון אתה חותר . ממילא ידי מסולקות לעת עתה מזה . כי אני לא מעוניין סתם להתווכח עם מעלת כבוד תורתו . אך זה יכול אני להגיד למעלתו שהרבה התאבקתי בצל תלמידי תו''ת עוד בת''א ברחוב הרב קוק 16 ואח''כ
עד היום הזה ומכיר אני את הצורה מלפני ולפנים . דושה''ט

מצייר

הודעהעל ידי מצייר » ה' אפריל 28, 2011 10:48 pm

אני קוויתי שלפחות אתה יודע על צד אתה חותר ותבין לאיזה צד אני עונה...אז כעת מתברר שאף אחד אינו יודע...

אני לא התאבקתי לא בתו"ת ולא ברחוב הרב קוק בת"א...רק למדתי בעיון את דבריהם הקדושים ללא הפליה (במקומות שאתה מציין לא למדו לא ספרי מגן אבות ולא ספרי ר' אייזיל מהומיל ולא ספרי השטראשעלע)

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' אפריל 28, 2011 11:29 pm

מצייר כתב:אני קוויתי שלפחות אתה יודע על צד אתה חותר ותבין לאיזה צד אני עונה...אז כעת מתברר שאף אחד אינו יודע...

אני לא התאבקתי לא בתו"ת ולא ברחוב הרב קוק בת"א...רק למדתי בעיון את דבריהם הקדושים ללא הפליה (במקומות שאתה מציין לא למדו לא ספרי מגן אבות ולא ספרי ר' אייזיל מהומיל ולא ספרי השטראשעלע)

כנראה לא היית שם כדברך . היו שם שרידי חסידי קאפוסט ובברויסק

מצייר

הודעהעל ידי מצייר » ה' אפריל 28, 2011 11:56 pm

כתבת תלמידי תו"ת ברחוב הר' קוק. מי היו חסידי בברויסק וקאפוסט (חסיד קאפוסטאי אמיתי צריך להיות זקן מופלג) עיקר חסידי קאפוסט היו בירושלים עיה"ק שכן ביהכ"נ הידוע במאה שערים היה ביה"כ קאפוסטי ואני זוכר את ספרי המגן אבות שהיו ערומים שם עד שכבר לא היה חפץ בהם....

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ו' אפריל 29, 2011 12:39 am

אני קורא בשקיקה את הנכתב כאן.

את המקור שהוא היה בן מאה שמעתי פעמים רבות מאנשים שונים. לא מופרך שכולם טועים, סתם מעניין.

לומר שרי"כ ביטל את חסידיו של המלאך, בגלל עמקותו הנפלאה - דוחק. המכיר את רי"כ, יודע שלמרות חריפותו הרבה, הרי הוא נוהג כבוד בזולת ואינו מטיל מום על מאומה, ולומר על מישהו ש"לא ראה מאורות מימיו", זו אמירה, איך נאמר... חריפה. אם כי בהחלט יש להאשים את רי"כ בדעות קדומות, כל אדם וחסרונותיו הוא.

(אגב, למה ר"נ בלומינג לא יכול לחוות דעה? הוא גדל בבורו-פארק של הממי"ם, ופגש פה ושם אנשים, ושמע דברים. ואם הוא אומר לי שזה ווערטלעך ותו לא [והוא אדם שמילותיו ספורות ומדודות באותיות למכירים], אז הוא יודע מה שהוא אומר).

זה די נכון לומר שמאז הקמת הישיבה רמת המאמרים השתנתה, אבל אם רנ"ז היו עשרה בחורים וברנ"ח 30, וברנ"ט מאה, אז מובן שאפשר להבין שרמת המאמרים עלתה בהתאם.

המאמרים נאמרו כשהיה מי שישמע, וכשהיובחורים שישבו באהלה של תורה ושתו ממעינות החסידות, אז המעינות החלו להשפיע.

(האמת חייבת להאמר, שהלומד את "לא תשביתו מלח" לאדה"ז, ואמרי בינה להאמצעי, ומצות האמנת אלקות ושרש מצות התפלה להצ"צ, והמשך והחרים למוהר"ש - ימצא את אותה עמקות, השכלה וקבליות כמו בהמשך רנ"ט, ס"ו וע"ב. כמובן שהעומק הולך וגדל עם האורך - אבל הסגנון הוא חד).

במחילה

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ו' אפריל 29, 2011 12:45 am

מצייר כתב:אני קוויתי שלפחות אתה יודע על צד אתה חותר ותבין לאיזה צד אני עונה...אז כעת מתברר שאף אחד אינו יודע...

מצייר.
יש לך כאן מישהו ששאב מהמעיינות הקדומים, ובזמן ובמקום שלא היה להם הרבה ביקוש.
קפוץ על המציאה ותתחיל לשאוב!
במקום זה אתה מתכתש? פאסט נישט, אחרי הרצאת דברים בהירה ויפה כ"כ שלך.
בפרט שרבטוב מעיד לפניך ששתה מכל המעיינות החבדיים.
[מלבד אולי סירוטשין ורעצ'יצ'ה...].

מצייר

הודעהעל ידי מצייר » ו' אפריל 29, 2011 12:58 am

על רעציצה בטח קיבל מפישל שניאורסאהן.... על באברויסק ממשפחת ברבש....

מה הזית כשכותשין אותו מוציא את שמנו כך אני מתכתש לקבל שמן זית זך.

איפה אתה רואה שלא באתי לשאוב מרב טובו הפורש כנפיים בעטו ובקנו ובקולמוס? אני כולי מחכה בכליון עיניים לשמוע ממנו את שמועותיו המשובחות.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ו' אפריל 29, 2011 1:03 am

מצייר כתב:על רעציצה בטח קיבל מפישל שניאורסאהן.... על באברויסק ממשפחת ברבש....

מה הזית כשכותשין אותו מוציא את שמנו כך אני מתכתש לקבל שמן זית זך.

איפה אתה רואה שלא באתי לשאוב מרב טובו הפורש כנפיים בעטו ובקנו ובקולמוס? אני כולי מחכה בכליון עיניים לשמוע ממנו את שמועותיו המשובחות.

פישל? הן הריי"ץ ציווהו להגיד חסידות בפאריז?

מי יודע, אולי אם חיים גראביצער הי' מתגלגל לאמריקע הי' נעשה גם מלאך?

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ו' אפריל 29, 2011 2:10 am

אם אתה כבר חושד אותי בקבלת תורת וחסידות חב''ד מפישל שניאורסאהן [ שאגב כבר אמרתי קפיטל תהילים על קברו בנחלת יצחק לעילוי נשמתו ] תדע שפרופ. אי''ה העשיל אמר לי
שהפיש הנ''ל הרס את בית נאוואמינסק בבואו לווארשא והסתובב שם .אך בכתבי ליובאוויטש סיפוריו הם מקור . חסיד רציצא מעולם לא מצאתי רק את ר' יהושע זעליג ז''ק שהדפיס סידורהתפילה נוסח חב''ד עם ליקוטי תורה מאדמוה''ז בהסכמת האדמו''ר מרציצא . וראה ברשימות ר' ברוך שניאור זקנו של הרמ''ש.שהדפיסו קה''ת מה שאמר הרש''ב על התורות של הקאפוסטער והלאדיער ועל הסידור הזה ותראה נפלאות דעת קדשו .

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' אפריל 29, 2011 6:47 am

מצייר כתב
מהמכתב ברור שלא היה לומד עם ריי"ץ. המכתב מברר שהגיע לליובאויטש רק בשנת תרס"א כשכבר הריי"ץ היה בן כ"א שנה וכבר ניהל אז את ישיבת תומכי תמימים אז לא היה כלל עלם (וזה סותר השמועה בשם הבן שאמר לאביך).

למה זה סותר?? אכן בפעם הזאת שהגיע הוא לא לימד אותו שהרי הי' כבר בן כ"א.. איך זה מוכיח על השנים הקדומים יותר שלא??? לא הבנתי..
נערך לאחרונה על ידי מותיב ומפרק ב ו' אפריל 29, 2011 7:07 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' אפריל 29, 2011 7:03 am

אדג כתב:כיון שנקבו בשמי, לא אמנע מלהביע את דעתי. אין לשכוח שאני כותב זאת כחסיד ליובאוויטש, כך שאני לא אוביקטיבי:

ה נסע לאמריקה. יהודי בנה-מידה שכזה עורר התפעלות, ומשך אחריו חסידים. וכאן החל הניסיון הגדול - ניסיון הכבוד, .

כבוד?? ראוי הי' המלאך שיקרא "בן בוזי" על שביזה עצמו בשביל תורה! ארה"ב בשנות התר"פ-צ וחי חיי שטעטל רוסי, והי' ללעג ולקלס הוא וכל העשרה עד עשרים בחורים שהצטופפו בצילו..
השערה זו פשוט מגוחכת!

דוד12

הודעהעל ידי דוד12 » ו' אפריל 29, 2011 7:39 am

אם נולד בשנת תרכ"ו למה מופרך שיהיה שם אביו שניאור זלמן, כשאדמו"ר הזקן נסתלק יותר מחמשים שנה לפני כן?

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ו' אפריל 29, 2011 8:49 am

מותיב ומפרק כתב:
אדג כתב:כיון שנקבו בשמי, לא אמנע מלהביע את דעתי. אין לשכוח שאני כותב זאת כחסיד ליובאוויטש, כך שאני לא אוביקטיבי:

ה נסע לאמריקה. יהודי בנה-מידה שכזה עורר התפעלות, ומשך אחריו חסידים. וכאן החל הניסיון הגדול - ניסיון הכבוד, .

כבוד?? ראוי הי' המלאך שיקרא "בן בוזי" על שביזה עצמו בשביל תורה! ארה"ב בשנות התר"פ-צ וחי חיי שטעטל רוסי, והי' ללעג ולקלס הוא וכל העשרה עד עשרים בחורים שהצטופפו בצילו..
השערה זו פשוט מגוחכת!

כבר נדחו דברי מפני דברי חברי, וחזרו להורות כמותם, ודברים שאמרתי לפניכם טעות היתה בידי. הטעויות בדברי כבר הוכחו, ואני אין לי אלא להצטער על כך שחשדתי ביהודי במאומה.

מצייר

הודעהעל ידי מצייר » ו' אפריל 29, 2011 6:00 pm

כמה תגובות.

א) למותיב. הכל יכול להיות גם שהיה לו מטוס. אך יש סבירות ותמונה הכללית (ורק מחמת שלא הי לי חשק לפרק כל מלה כתבתי בכללות. לפי דבריך "הרש"ב ביקש מהמלאך שילמד עם בנו העלם יוסף יצחק, ואחרי זמן די קצר רצה להפסיק מחמת איזשהו אי שביעות רצון (שאין תועלת בפרסומה) והעיר ע"ז להרש"ב, ומאז ניתק הקשר".

נמצא שלפי שמועתך הביאו אותו כעלם ללמדו "ואחרי זמן די קצר רצה להפסיק מחמת איזשהוא אי שביעות רצון", הרי פשוט שזה תיאור כלל לא נכון. שהרי דבר ידוע שהקצר אירע רק בשנות תרס"ב סג, שהרי בס"א עדיין היו בידידות כפי שברור ממכתב הרש"ב, ואם כן הבה נאמר שאכן נאמין לשמועה שכבר הגיע לפני כן בהיותו עלם, הרי בוודאי לא קרה מאומה אחרי זמן די קצר, ומה שקרה, קרה בעת שכלל לא היה שם להיותו מורו בעת היותו עלם. ואם כן תיאורך נסתר. ולדידי זה סתם שמועה בעלמא (בנו של ה"מלאך" נולד רק בשנת תרס"א). בקיצור אין שלמועה כפי שכתבת על מה לסמוך. וכשתביא סמוכים נדבר.

עוד זאת בספר זה יש מכתב הרש"ב (עוד לפני השערוריה) שמכנה את רשב"ץ (ר' שמואל בצלאל שעפטיל, מזקני החסידים ותלמיד הצמח צדק) כמורו של הריי"ץ וליד זה מביא את ה"מלאך" ואינו מכנה מורו, ואם כן לא היה מורו. וזה פשוט ביותר.

ב)גם בזה קצרתי. במקור הנ"ל מבואר שאביו של רא"ב איליאר נהיה לחסיד רק בזמן האמצעי (ומזה כבר באמת ראי' שלא נקרא על שם האדמור הזקן שהלא לא היה חסיד כלל) ואם כן אם נולד בשנת תקע"ג כד טבת היה טו בעת פטירת האמצעי בשנת תקפח. ואם שיש אפשרות שהתקרב בעת היותו בחור צעיר ואפשרי הדבר (במיוחד בימים ההם שהתחתנו בגיל 12) , הדוחק מבואר.

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' אפריל 29, 2011 7:30 pm

מצייר כתב:כמה תגובות.

א) למותיב. הכל יכול להיות גם שהיה לו מטוס. אך יש סבירות ותמונה הכללית (ורק מחמת שלא הי לי חשק לפרק כל מלה כתבתי בכללות. לפי דבריך "הרש"ב ביקש מהמלאך שילמד עם בנו העלם יוסף יצחק, ואחרי זמן די קצר רצה להפסיק מחמת איזשהו אי שביעות רצון (שאין תועלת בפרסומה) והעיר ע"ז להרש"ב, ומאז ניתק הקשר".

נמצא שלפי שמועתך הביאו אותו כעלם ללמדו "ואחרי זמן די קצר רצה להפסיק מחמת איזשהוא אי שביעות רצון", הרי פשוט שזה תיאור כלל לא נכון. שהרי דבר ידוע שהקצר אירע רק בשנות תרס"ב סג, שהרי בס"א עדיין היו בידידות כפי שברור ממכתב הרש"ב, ואם כן הבה נאמר שאכן נאמין לשמועה שכבר הגיע לפני כן בהיותו עלם, הרי בוודאי לא קרה מאומה אחרי זמן די קצר, ומה שקרה, קרה בעת שכלל לא היה שם להיותו מורו בעת היותו עלם. ואם כן תיאורך נסתר. ולדידי זה סתם שמועה בעלמא (בנו של ה"מלאך" נולד רק בשנת תרס"א). בקיצור אין שלמועה כפי שכתבת על מה לסמוך. וכשתביא סמוכים נדבר.

עוד זאת בספר זה יש מכתב הרש"ב (עוד לפני השערוריה) שמכנה את רשב"ץ (ר' שמואל בצלאל שעפטיל, מזקני החסידים ותלמיד הצמח צדק) כמורו של הריי"ץ וליד זה מביא את ה"מלאך" ואינו מכנה מורו, ואם כן לא היה מורו. וזה פשוט ביותר.

ב)גם בזה קצרתי. במקור הנ"ל מבואר שאביו של רא"ב איליאר נהיה לחסיד רק בזמן האמצעי (ומזה כבר באמת ראי' שלא נקרא על שם האדמור הזקן שהלא לא היה חסיד כלל) ואם כן אם נולד בשנת תקע"ג כד טבת היה טו בעת פטירת האמצעי בשנת תקפח. ואם שיש אפשרות שהתקרב בעת היותו בחור צעיר ואפשרי הדבר (במיוחד בימים ההם שהתחתנו בגיל 12) , הדוחק מבואר.

מצייר
עיקר תגובתך מבוסס על המלה "עלם" והאמת אגיד.כי אינה ציטוט מר' ר"ז בן המלאך. כתבתי כן פשוט מהשערתי שהיה בצעירותו.
עוד

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ו' אפריל 29, 2011 9:45 pm

בר ששת כתב:אני מקווה שאני לא משתטה לגמרי: האם יש קשר ולו רופף לגמרי, בין המלאכים לבין ספרו הקנאי של הרב משאפראן 'תורת א''?!

התפלל בביהמ"ד של המלאכים, אחר פטירת המלאך
----
דרך אגב, הרב משאפראן מחסידי המנחת אלעזר, סיפר לרבו בגנות הריי"ץ בענין מה שראה עיניו... ומאז הפסיקה ההערצה [מובא ברוב כבוד ובתוארים גדולים בתיקון עולם] והתחילה ....

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ו' אפריל 29, 2011 9:50 pm

הבונה כתב:מענין מאד לקרא עליו, שמעתי פעם שהיה בארה"ב מישהו שכונה המלאך, וחסידיו מלאכים, אך פעם ראשונה שאני קורא במפורט מי ומה הוא היה.

האדמו"ר מסאטמאר אמר פעם לאשה א' שבאה לפניו וקבלה על בנה - שמסתובב אצל המלאכים, זארגט אייך נישט ער וועט נישט אוועקפליען. [אל תדאגי הוא לא יפרח...]
ולאשה אחרת אמר, באמעריקא, אם יסתובב אצל מלאכים, ישאר לכל הפחות בן אדם...

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' אפריל 29, 2011 10:14 pm

אינני יודע, שמעתי להיפך, שמישהו התקוטט עם אחד מפרחי ה'מלאכים' והתאונן על כך להרב מסטמר זיע"א, הסטמר רב הפטיר "מלאכים? ווייס איך נישט, אבער מענטשן זענען זיי זיכער נישט"...
הכל בדרך הלצה ולא בכוונה לזלזל ח"ו.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ש' אפריל 30, 2011 10:52 pm

הייתי נוכח כאשר אחד מנכדיו של הרב מנדל רוזן נפגש עם הגאון רבי אברהם דוד אויערבאך רבה של טבריה, הגרא"ד התעניין על משפחתו, כאשר סיפר שסבו היה מן המלאכים הגרא"ד התחיל לדבר בהערצה על המלאך הגרא"ד לוין, וכיבדו מאד כנכד של אחד המלאכים.
אגב ביררתי זאת והרב מנדל רוזן אכן גיסו של ר' יעקב שור שניהם חתנים של ר' יחזקאל דורשוביץ. סביר להניח שהוא היה ממש מהיחידים שהסכים לחתן את בנותיו עם מלאכים.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » א' מאי 01, 2011 7:31 am

מעיין כתב:
בר ששת כתב:אני מקווה שאני לא משתטה לגמרי: האם יש קשר ולו רופף לגמרי, בין המלאכים לבין ספרו הקנאי של הרב משאפראן 'תורת א''?!

התפלל בביהמ"ד של המלאכים, אחר פטירת המלאך
----
דרך אגב, הרב משאפראן מחסידי המנחת אלעזר, סיפר לרבו בגנות הריי"ץ בענין מה שראה עיניו... ומאז הפסיקה ההערצה [מובא ברוב כבוד ובתוארים גדולים בתיקון עולם] והתחילה ....

הסיפור לא נכון כי מחותני הרב משאפראן זצ''ל בא לארה''ב בשנת תש''ט וגר אצל ר' ישראל זופניק ומאז התפלל בימות החול ממול אצל המלאכים ורבו המנח''א נפטר י''ב שנה
קודם . אגב הוא ביקר כמה פעמים ביחידות אצל הרמ''ש .

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' מאי 01, 2011 7:48 am

רב טוב
מה בדיוק לא נכון?
א] התפלל בביהמ"ד של המלאכים
ב] כתבתי דרך אגב שדיבר סרה בפני רבו על הריי"ץ ממה שראה עיניו בווין... מהתנהגות סופרו... וזאת אכן הי' הרבה שנים לפני זה

אתה יכול לברר מתי וכ"פ הלך הרב משאפראן ליחידות לרמ"ש לא מאומד ולא משמועה אלא דברים ברורים

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » א' מאי 01, 2011 8:55 am

רבטוב, זה שאמרתם על הרב משאפראן זצ"ל שהלך ליחידות לרמ"ש, האין נכון שהיה להם קשר הדדי בצעירותם במערב אירופה?

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » א' מאי 01, 2011 7:57 pm

ישבב הסופר כתב:רבטוב, זה שאמרתם על הרב משאפראן זצ"ל שהלך ליחידות לרמ"ש, האין נכון שהיה להם קשר הדדי בצעירותם במערב אירופה?

הוא לא היכיר אותו לפני בואו לארה''ב . הוא עזב את פראנקפורט תיכף אחרי חוזרו מאוקריינא אחרי מלחמת העולם הראשונה ונסע לזקינו
אבי אימו מר מארטאן בפאפא ומשם עבר ללמוד לבעלעד אצל הרה''ג ר' יואל פעלנער שעבר אח''כ להיות אב''ד הארטדאקסי באוהעל . ושם
התחתן עם בת משפחת רובין הכהנים . ורק נסע מפעם לפעם לבקר את משפחתו בפפד''מ .באוהעל התקשר לבעל מנחת אלעזר ממונקאטש
בהיותו בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה בקיוב ראה את הרה''ק ר' דודי'ל מסקווירא והרה''ק ר' דודי'ל מזלאטאפאלא ועוד . ואז דבקה נפשו
בחסידות באופן יוצא מהכלל הוא הי' חי ממ''ש בחסידות

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' מאי 01, 2011 9:18 pm

רב טוב כנראה שאתה בקורבה עם הרב משאפראן אתה כותב מחותני
אולי תועיל להעלות מידיעתך מקשריו עם הריי"ץ ורמ"ש לטב ולמוטב

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » א' מאי 01, 2011 9:22 pm

רבטוב תודה על התשובה הענינית והברורה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 01, 2011 10:19 pm

קבלתי באישי:
מהרב ר' יעקב לנדא ע"ה שמעתי, שראה בעצמו אצל א' מהחסידים המפורסמים שחי בריחוק מקום (איני זוכר אם הסוחר דוליצקי או הסוחר ר' אבא פערסון), שהרש"ב כתב לו שיקח את הנ"ל למלמד לבניו "ומה שהיה בליובאוויטש היה כולו לשון הרע". דהיינו שמחרחרי ריב הפרידו ביניהם

מפענח

הודעהעל ידי מפענח » א' מאי 01, 2011 10:25 pm

מי הסופר שמצא בו הרב משאפראן פשע וגנות?

ואני שמעתי שהריי"ץ ניתק אתו קשר שכן מהרב גרינפלד ממונקאטש דיין קלויז דבעלזא במונקאטש שמע על חתנו הטרי רב"ר שנתפס לציונות, ומאז כידוע ניתק הקשר... (כמובן שזה להד"ם, רק שזה אמת כמו שהשמועות שלך אמת, ואם זה אמת שהרב ממונקאטש קיבל לה"ר בגלל מישהו מפמליית הריי"ץ, הרי מה היה עושה הרב ממונקאטש אם מישהו היה מתנתק ממנו בעקבות חתנו הנ"ל)

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' מאי 01, 2011 10:30 pm

מפענח כתב:מי הסופר שמצא בו הרב משאפראן פשע וגנות?

שמעתי הדברים רק מכלי שני והפנה אותי לשמוע הדברים מכלי ראשון, אקוה לברר הדברים ממנו ואעלה אותו לכאן מה שאפשר

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' מאי 01, 2011 10:42 pm

אחר שה'עסק' כאן צובר תאוצה בויכוח סביב מערכת היחסים של המלאך עם האדמו"ר הריי"ץ ואחרים, לא אוכל שלא להביע אכזבתי. לפי המעט שנודעתי, כל אישיותו של המלאך היתה 'פלאית', האם אין מה לספר מתולדות ימי חייו הארוכים ואורחותיו? מה לנו להתפתל בשבילים צרים אלו?

באישי שלח לי ידיד מארה"ב: חבל שלא אוכל לשלוח לך ב' הספרים

אוצר אגרות קודש הוא כרך שלם של מכתבים שכתב המלאך לבנו שהתרשל בלימודו, עם דברי מוסר ורגש פולחים כליות ולב.

מפיהם ומפי כתבם (גליקמאן) הוא סיפורים כענין ספר שיח זקנים, שם יש הרבה סיפורים מפיו של הבן של המלאך, גם מה שהיה לו עם בעל 'ברכת שמואל'.

מכיון שאין מצויים במחנינו [פירש"י: כולל 'אוצר החכמה'] הספרים, למה לא יעשירונו היודעים באיזה פנינה או מרגלית טובה מאוצרות אלו?

ולסיום, שמעתי שעם כל דרך הפרישות וההתבדלות מן ההמון של המלאכים, הרי שהמלאך נהג בקביעות להציץ בעיתון [הגויי] דבר יום ביומו לדעת מהנעשה והנשמע. הידוע לאי מי?
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב א' מאי 01, 2011 10:56 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' מאי 01, 2011 10:54 pm

במפיהם ומפי כתבם הוא העתק ממה שסיפר בשעתו בנו של המלאך הרב רפאל זלמן להרב ר' יצחק לעבאוויטש שליט"א מוואדריטש נוא יארק ונקלט על טעיפ

דוד12

הודעהעל ידי דוד12 » א' מאי 01, 2011 11:33 pm

אוצר אגרות קודש עמוד לה:

"והנני לעורר את מעלתו שידע שעיקר ההכרה האמיתות בענין יחודו ואחדותו ית' ויתעלה, הוא לעסוק בחכמת החב"ד דוקא שאז דוקא יראה עולמו, כי חכמת החב"ד הוא הוא טל התחיה להעוסקים בה לשם שמים, ומה לי להרבות בעילוי המופלג שיוכל האדם לזכות עי"ז הלימוד ודי להשכיל ומשכיל ע"ד אמת ואמונה".

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ב' מאי 02, 2011 1:19 am

נוטר הכרמים כתב:אחר שה'עסק' כאן צובר תאוצה בויכוח סביב מערכת היחסים של המלאך עם האדמו"ר הריי"ץ ואחרים, לא אוכל שלא להביע אכזבתי. לפי המעט שנודעתי, כל אישיותו של המלאך היתה 'פלאית', האם אין מה לספר מתולדות ימי חייו הארוכים ואורחותיו? מה לנו להתפתל בשבילים צרים אלו?

אכן לצערי קשה ללקט תולדותיו, סך הכל היו עשרה עד עשרים, תלמידי תורה ודעת ברובם, שהתלקטו סביבו, כמדומני שכולם כבר בעולם האמת, האם לא עשו מזה חסידות עם יחצנות וכו', ולא כל כך הרבו לספר, הרבה יותר העבירו את המסר של פרישות מעוה"ז באמריקא של פעם, ושזאת התורה לא תהא מוחלפת וגם באמריקא צריך לשמור על קוצו של יו"ד, ושמרו את צורת השטעטיל מאירופה בכרך הסוער של נוי יורק.
אין ספק שאותם נחשונים שלא חששו להסתובב ברחוב בלבוש חסידי מלא, ולהקפיד על קוצו של יוד גם באמריקא היה להם השפעה מכרעת על כך שהאדמו"ר מסטמאר הצליח יותר מאחור להקים חסידות בארה"ב.
המחלוקת עם הרי"ץ ענינה יותר את חב"ד ולא אותם, עובדה שלאחר פטירתו שנים שלשה משפחות עברו לחב"ד והשאר לסטמאר והמסתעף, אילו ההשפעה העיקרית של המלאך על תלמידיו היתה כיוון אחר בחב"ד [למשל ילדים אחרים של הצמח צדק] ברור שלא היה לתלמידיו מה לחפש לא שם ולא שם.
לצערנו מרבית העוסקים בתולדותיו הם חוקרי חב"ד שמתאמצים להכחיש את השמועה הנפוצה מדוע הוא עזב את אירופה וחב"ד.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' מאי 02, 2011 2:37 am

בדרך אגב יש להעיר שנכד הרה"ק משאפראן זצקו"ל בן לחתנו הרב משאפראן יבלחט"א הוא סגן עורך במערכת 'חסידות מבוארת' של 'היכל מנחם' בארא פארק.

מצייר

הודעהעל ידי מצייר » ב' מאי 02, 2011 2:52 am

לעט סופר המצטער הרבה על זכרונו המחולל של המלאך.

אולי תודיע לי מי הם חוקרי חב"ד העוסקים בתולדותיו והם עוסקים בהכחשה מדוע עזב את אירופה ואת חב"ד? אולי תודיע איפה נדפסו דברי המחקר האלו שהם מאד מעניינים אותי? רק מחקר אחד בבקשה! רק אחד (והיה באם לא תוכל לגלות מחקר אחד, אתה מוכיח שאתה כותב דברים ללא כיסוי ועטך עט נבוב וחלול).

תולדותיו המפורטים נכתבו רק בספר מפיהם ומפי כתבם שאינו כלל מחסידי חב"ד אלא מחסידי סאטמאר. עוד התפרסם מתולדותיו בספר של ר' אשר לעמיל שוורץ, כמדומה שמו, גם הוא אינו מחסידי חב"ד. ומלבד זה לא נגע שום חוקר חבדי לא בתולדותיו ולא באישיותו. אז הפג צערך מלבך וכל הזיופים שאתה מדמיין בדמיונתיך אינם קיימים. (אני מקוה שקצת זכרונות של זקני חסידים שאינם כבר בעולם, כמו ר' יודל חיטריק ור' ישראל דזייקובסאהן אינם "חוקרי תולדותיו" וחס וחלילה אינם טורדים מנוחתך ואינם חלילה גורמים לך צער).

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ב' מאי 02, 2011 3:48 am

גימפעל כתב:בדרך אגב יש להעיר שנכד הרה"ק משאפראן זצקו"ל בן לחתנו הרב משאפראן יבלחט"א הוא סגן עורך במערכת 'חסידות מבוארת' של 'היכל מנחם' בארא פארק.

גימפעלע .....זה לא אומר כלום וכי יודע אתה מי הם הפרופסורים המפורסמים עוכרי ישראל נכדי מי הם . הידעת מי הוא סבו של יודי מנוחין הבעל מנגן הגדול או מי הוא סבו של מאיר
יערי . והרשימה היא גדולה לכאן ולכאן

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ב' מאי 02, 2011 5:26 am

שני מכתבים מהרמ"ש מליובאוויטש שהריץ אל הרב משאפראן, ושניהם מלאים תוכן, וגם נראה מתוכם שנפגשו מלפנ"כ.
http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... =&pgnum=77
http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... &pgnum=146
גם ידוע שבספרו תורת א' שההדיר חותנו הרב מייזליש שליט"א ועשה בו כשלו ע"י שמחק מה שלא היה לפי קטנות רוחו, יש מכתבים ממנו אל הרמ"ש בלי השמות ובלי שיתודעו מהתוכן אל מי הם כתובים, אבל להיודעים כבנו הרד"מ מייזליש מעורכי החסידות המבוארת ועוד ידועים איזה הם להרמ"ש.

אגב, הרב משאפראן זצ"ל היה מתפלל קבוע בימות החול בביהמ"ד נתיבות עולם של המלאכים.
===
כהיום יום, חוג ה"מלאכים" הם כמאמר הרב מסאטמאר "חוץ מגדרי האנושי", הרבה מהם שייכים לכיתת משה בער בעק ממאנסי ויוצאים עמו ברחובות העיר שלובות זרוע ביחד עם הפלשתינים והערביים להפגין נגד מדינת ישראל, וכיליד עיר וויליאמסבורג, מלבד השלט בביהמ"ד סאמטאר בראדני בכ"י של רא"ל שווארץ על התענית והסליחות שיתקיים אצלם בה' אייר, ושריפת דגל הציוני בפורים לא ידעתי על קיומם בכלל.
===
מיומנו של התמים ר' יואל כהן שי'

אברהם דער איילער (לוין) הנזכר בקונטרס "ומעין" בשם 'אד"ל דק"ן' אחרי שהלך מליובאוויטש, הי' לו נפילה גדולה, ומעט זמן הי' שיכור, ואח"כ נסע לאמריקה "בלוף מדינה", ואמר שהוא מקובל ועוסק בעניני קבלה, והוא איש אלוקי, הלך בבגדים לבנים וקראו אותו בשם "דער מלאך", הרי הי' משכיל בדא"ח כפי שאומרים, והי' אומר דא"ח בטוב, והצליח ללכוד תחתו כחמשה מנינים איש שהאמינו בו ואומרים שהוא ממלא מקומו של אדמו"ר הצ"צ נ"ע.

המלאכים (כה קוראים פה לחסידי המלאך) האלטן ניט מנשיאי חב"ד, רק עד אדמו"ר הצ"צ נ"ע, כי אומרים שהוא (המלאך) הי' ממלא מקומו, ומכ"ק אדמו"ר מהר"ש האלטן זיי ניט, בכ"ז אין מנגדים אליו, משא"כ לכ"ק אדמו"ר הרש"ב נ"ע וכ"ק אדמו"ר זי"ע – יש להם שנאה. יש להם תלמודי תורה וקונים ספרי לימוד עבור ילדיהם מספרי המל"ח, הם קורעים השער בלאט מהספר, כי נזכר שם שם המל"ח תחת נשיאותו של כ"ק אדמו"ר.

בשנים אחרי שהתפשטו הפעולות של כ"ק אדמו"ר באמריקה, אעפ"כ הם מחזיקים עדיין בשטותם (כי רבם המלאך הכניס בהם ארס נגד ליובאוויטש), אבל לנגד בגלוי אינם יכולים, רק זה מחלוקת ישנה.

בש"פ תולדות הלכתי אליהם לחזור דא"ח, כי הי' מעניין לי וואס איז דאס פארא סארט נפשות, וגם שמעתי שכ"ק שליט"א אמר כמה חדשים מקודם לא' האברכים הגר בסביבת ביהכ"נ של המלאכים: אז מען דארף זיי מקרב זיין, ס'איז פאראן צווישן זיי טייערע יונגע לייט, נאר זיי בלאנדזען. ועל סמך זה הלכתי לחזור שם דא"ח. זה לא היה לי כ"כ בנקל אבל מ"מ נתנו לי רשות לחזור.

בכלל איני יודע מה זה "מלאכים", אבל אחת אפשר לומר עליהם בבירור, אז קיין מענטשן זיינען זיי זיכער ניט, הם הולכים כולם עם פיאות ארוכות מען ווארפט זיך אין דאווענען, באמרם שכן היו עושים חסידי רבינו הזקן, ועוד עניני פראות. סך הכל הייתי שם רק שעה וחצי, במילא לא אוכל לתאר היטב, אך את הרעל נגד ליובאוויטש אפשר להכיר ברגע הראשון.

בכל שבת חוזר מישהו דא"ח, סדר החזרה: לוקח תניא, לקו"ת, או ספר מאדמו"ר האמצעי, או הצ"צ, ופותח את הספר ואומר בפנים, רק שהוא אומר זה באידיש, והחוזר מתחיל שאקלען זיך בהתלהבות עצומה, ופאותיו הארוכים שליידערן זיך ארום, ואינו יודע חצי תיבה ממה שהוא מדבר, אבל הוא אומר בקול ובחיות, לא חיות פנימי כ"א פשוט בצעקה גדולה, שלזה הם קוראים חיות. ובהרבה ענינים הם דומים להקנאים שבירושלים. אחרי שהחוזר שלהם גמר לחזור – חזרתי אני.

מ"מ יש ביניהם גם מתונים, בעלי שכל, שגם הם מאמינים לכל מה שאמר להם המלאך, מ"מ להיותם בעלי שכל רוצים הם לשמוע לפעמים איזה הסבר בדא"ח, ומעיינים בגניבה בכתבי רבותינו הק', עד כדי כך שכשהייתי שם הכרתי כמה אנשים שראיתי שם בביהמד"ר של כ"ק אדמו"ר שליט"א שהם טייערער יונגעלייט, כן ראיתי באחדים שהתענינו והקשיבו היטב את המאמר שחזרתי.. זה הי' הביקור שלי אצלם.

אח"כ סיפר לי א' שגם הוא ביקר אצלם, הוא אמנם לא חזר דא"ח אבל הוא ניגן שם כמה ניגונים, כי הם אין יודעים ניגונים. ואחרי תפלת ערבית הציע לו א' לתת לו כסף לנסוע והלך אתו לביתו וישב אתו כמה שעות, העיקר שסיפר לי הנ"ל בעצמו, שכמה מהם זה כבר משך זמן שאין להם מנוחה. הם היו כמה פעמים בזמן אמירת הדא"ח שכ"ק שליט"א אומר (כמובן בהחבא כי אינם רוצים שידעו מזה חבריהם) ואינם יכולים להחליט, כי אין רואים שום רע בכ"ק שליט"א, ואדרבה רואים הפעולות בליובאוויטש בכל אמריקה, ולאידך גיסא אינם יכולים להחליט שרבם המלאך טעה, כי צדיק ומלאך כזה אינו שייך לטעות...

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ב' מאי 02, 2011 9:14 am

מצייר כתב:לעט סופר המצטער הרבה על זכרונו המחולל של המלאך.

אולי תודיע לי מי הם חוקרי חב"ד העוסקים בתולדותיו והם עוסקים בהכחשה מדוע עזב את אירופה ואת חב"ד? אולי תודיע איפה נדפסו דברי המחקר האלו שהם מאד מעניינים אותי? רק מחקר אחד בבקשה! רק אחד (והיה באם לא תוכל לגלות מחקר אחד, אתה מוכיח שאתה כותב דברים ללא כיסוי ועטך עט נבוב וחלול).

תולדותיו המפורטים נכתבו רק בספר מפיהם ומפי כתבם שאינו כלל מחסידי חב"ד אלא מחסידי סאטמאר. עוד התפרסם מתולדותיו בספר של ר' אשר לעמיל שוורץ, כמדומה שמו, גם הוא אינו מחסידי חב"ד. ומלבד זה לא נגע שום חוקר חבדי לא בתולדותיו ולא באישיותו. אז הפג צערך מלבך וכל הזיופים שאתה מדמיין בדמיונתיך אינם קיימים. (אני מקוה שקצת זכרונות של זקני חסידים שאינם כבר בעולם, כמו ר' יודל חיטריק ור' ישראל דזייקובסאהן אינם "חוקרי תולדותיו" וחס וחלילה אינם טורדים מנוחתך ואינם חלילה גורמים לך צער).

עבור בבקשה על הפורום ותראה איך כל חסיד חב"ד החבר בפורום יודע היטב איך להפריך את האגדה. ומצטייד ממיטב המקורות...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 121 אורחים