מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קווי נייעס

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
סטפנסקי

קווי נייעס

הודעהעל ידי סטפנסקי » ה' ינואר 26, 2017 1:09 am

משגיח בישיבה חשובה אמר לי שהמכה הקשה אצלו בישיבה היא קווי הנייעס שעדיין קיימים דרך הטלפונים הכשרים משהו יודע איך יתכן שעדיין זה לא נחסם?
אני מנצל במה זו למי שיכול לפעול ולדבר עם וועדת הרבנים לענייני תקשורת שיעשו משהו בעניין

אורי אגסי

Re: קווי נייעס

הודעהעל ידי אורי אגסי » ה' ינואר 26, 2017 1:10 am

מה הקשר לפורום אוצה"ח?

נקדש את שמך בעולם

הודעהעל ידי נקדש את שמך בעולם » ה' ינואר 26, 2017 3:12 am

יש אשכול שדן על סמכותם של חכמי ישראל לגזור גזירות דרבנן בימינו, ולפי דברי פותח האשכול אף אם נימא שהיתה כוונת הרבנים לאסור בגזירה קווי נייעס, הרי שלא פשטה הוראתם בכל ישראל והוי גזירה שאין רוב ציבור יכול לעמוד בה. ואין לה תוקף.

רון

הודעהעל ידי רון » ה' ינואר 26, 2017 7:51 am

מדוע צריכים תקנה מגדולי ישראל?
האם יצא קול קורא שאסור לבן ישיבה לקחת סמים [חומרים מסוכנים, בסדר]?

אין לך ממכר יותר מקווי הנייעס וגם אם פשט ברוב הציבור, מה בכך, כל חיזוק בדבר הוא מבורך!

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' ינואר 26, 2017 7:56 am

אני מציע לקטוע את הידים והרגלים לעוור את העינים ולסתום את האוזנים.

האם לא מבינים המחנכים שלעולם יהיו ניסיונות, והדרך בטיפול שלהם זה לא לחסום!

אלא לתת תחליף טוב יותר, ולהמשיך את הלב, ובכלל פתרון אין

כוח הבחירה הוא הדבר החשוב ביותר צריך לתת אימון בבני אדם.

מחנכים אל תשכחו זאת אני מתחנן!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' ינואר 26, 2017 8:13 am

מה שומעים בקווי נייעס?

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ה' ינואר 26, 2017 8:35 am

רון כתב:האם יצא קול קורא שאסור לבן ישיבה לקחת סמים [חומרים מסוכנים, בסדר]?

שו"ת אגרות משה יורה דעה חלק ג סימן לה
איסור עישון סמים בע"ה. ב' דר"ח אייר תשל"ג. מע"כ מוה"ר ירוחם פראם שליט"א.

הנה בדבר אשר התחילו איזה בחורים מהישיבה לעשן חשיש (מעראוואנא), פשוט שהוא דבר אסור מכמה עיקרי דינים שבתורה חדא שהוא מקלקל ומכלה את הגוף, ואף אם נמצאו אנשים בריאים שלא מזיק להם כל כך אבל מקלקל הוא את הדעת ואינם יכולים להבין דבר לאשורו שזה עוד יותר חמור שלבד שמונע עצמו מלמוד התורה כראוי הוא מניעה גם מתפלה וממצות התורה שעשיה בלא דעת הראוי הוא כלא קיימם. ועוד שהוא גורם תאוה גדולה אשר הוא יותר מתאות אכילה וכדומה הצריכים להאדם לחיותו ויש שלא יוכלו לצמצם ולהעביר תאותם, והוא איסור החמור שנאמר בבן סורר ומורה על תאוה היותר גדולה שיש לו לאכילה אף שהוא לאכילת כשרות, וכ"ש שאסור להביא עצמו לתאוה גדולה עוד יותר ולדבר שליכא שום צורך להאדם בזה שהוא אסור, ואף שלמלקות נימא שאין עונשין מן הדין מ"מ לאיסורא ודאי עובר על לאו זה ואיכא גם הטעם דאיכא בבן סורר ומורה שסופו שילסטם את הבריות כדאיתא בסנהדרין בפ' בן סורר (ס"ח ע"ב). ועוד שהאב והאם של אלו שמעשנין זה מצטערים מאד אשר עוברין על מצות כבוד אב ואם. ועוד איכא איסור העשה דקדושים תהיו כפירוש הרמב"ן בחומש. וגם הם גורמים לאיסורים הרבה אחרים לבד זה, סוף דבר הוא פשוט וברור שהוא מאיסורים חמורים וצריך להשתדל בכל היכולת להעביר טומאה זו מכל בני ישראל ובפרט מאלו שלומדין בישיבות. והנני ידידו מוקירו, משה פיינשטיין.

רון

הודעהעל ידי רון » ה' ינואר 26, 2017 9:54 am

כמעט כל הטעמים שכתב הגרמ"פ שייכים לחלוטין בקווי הנייעס, חוץ מטעם אחד ששם הוא קיל טפי, שהסמים הורסים רק את הגוף, ואילו הנייעס הורסים את הנשמה.

שאר הטעמים כולם שוים לרעה, מכלה זמנו לריק, ביטול תורה, התמכרות, שקיעות בשטויות והבלים, סקרנות מדקה לדקה מה חדש ועוד כהנה מרעין בישין.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' ינואר 26, 2017 10:25 am

מאותו סיבה יש להבין למה העסקנים [לתשומת לב הליטוואק מבדופסט] היו נגד הsms וואצפ ועוד משום שזה מבלבל את ישוב הדעת של האדם,כל רגע ריגוש או תמונה והבעיה הגדולה היא שנמכרים לזה.
נערך לאחרונה על ידי חוקר ודורש ב ה' ינואר 26, 2017 7:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ה' ינואר 26, 2017 12:31 pm

אוצר החכמה כתב:מה שומעים בקווי נייעס?

כמעט כל תכנית רדיו בטלויזיה משודרים שם בצנזור קל ובלי פרסומות .
פעם בשעה שבחור שמע ה' ירחם תכנית אחת באותו זמן הפסיד את השניה היום בלילה יש בחורים ששומעים ממש את כל התוכניות כולל תכניות טלויזיה חוץ מכל הנייעס שיש שם
הפתוי יותר גדול מרדיו כי זהבלי פרסומות
המשגיח אומר לי מה עוזר שאסור רדיו ולאסור פלאפון כבר א''א

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ינואר 26, 2017 12:44 pm

הרב סטפנסקי,
פתחת דיון חשוב מאד בעניין חינוכי, איך מרחיקים בחורים מקווי הנייעס המטונפים והמטופשים (אני עוד עסוק איך מרחיקים אותם ממני, שיפסיקו להטריד אותי בטלפון כל כמה ימים על אף שכבר הסרתי את עצמי מרשימת התפוצה עשרות פעמים, ואני אף פעם לא מתקשר), והדברים טעונים עיון רב, אם בכלל אפשר (לא נראה לי...) ואם כן איך, לגרום שהבחורים יפסיקו להתקשר.
אלא שפתחת את זה ב'אספקלריא' במקום ב'ויתהלך חנוך' וגו', ולכן עכשיו יתפתח פה דיון האם יש כח ביד חכמים לאסור את קווי הנייעס, שעל כגון דא כבר נפתחו מספיק אשכולות, ויש בהם הרבה חומר מעניין. לענ"ד זה בכלל לא קשור למה שהעלית, כי זה לא מעסיק כאן תוקף האיסור, אלא איך פותרים בעיה חינוכית חמורה.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ה' ינואר 26, 2017 2:17 pm

איש גלילי כתב:הרב סטפנסקי,
פתחת דיון חשוב מאד בעניין חינוכי, איך מרחיקים בחורים מקווי הנייעס המטונפים והמטופשים (אני עוד עסוק איך מרחיקים אותם ממני, שיפסיקו להטריד אותי בטלפון כל כמה ימים על אף שכבר הסרתי את עצמי מרשימת התפוצה עשרות פעמים, ואני אף פעם לא מתקשר), והדברים טעונים עיון רב, אם בכלל אפשר (לא נראה לי...) ואם כן איך, לגרום שהבחורים יפסיקו להתקשר.
אלא שפתחת את זה ב'אספקלריא' במקום ב'ויתהלך חנוך' וגו', ולכן עכשיו יתפתח פה דיון האם יש כח ביד חכמים לאסור את קווי הנייעס, שעל כגון דא כבר נפתחו מספיק אשכולות, ויש בהם הרבה חומר מעניין. לענ"ד זה בכלל לא קשור למה שהעלית, כי זה לא מעסיק כאן תוקף האיסור, אלא איך פותרים בעיה חינוכית חמורה.

אתה צודק אני לא יודע איך מעבירים .
אבל חוץ מהעניין איך מרחיקים אני מנצל במה זו לבקש מעומק ליבי אם למישהו יש אפשרות להשפיע באיזה צורה שהדבר יחסם
בנוסף הנוסח של איך להרחיק בחורים הוא טעות כיון שהרבה אברכים נפלו ונופלים בזה

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ינואר 26, 2017 5:00 pm

הבעייה של אברכים, היא בעייה במודעותם, והם צריכים עבודת ה' עצמית, אין לי או לך אפשרות 'לחנך' אותם כי הם כבר 'גדולים', וגם התקנה הרי לא עוזרת.
הבעייה של בחורים היא יותר רלוונטית, כי בכל זאת הם עדיין תחת פיקוחנו לחנכם ולהורותם בדרך הישרה, ואולי אפשר למצוא דרך נכונה להקנות להם את הערכים הנכונים בעניין זה.

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ה' ינואר 26, 2017 5:00 pm

אצלי קרה מקרה עם בחור שהיה מכור לקווים אלו, ואני עוד לא הכרתי מה בדיוק מוכרים שם.
אז ישבתי לשמוע והתפלאתי שבחורים עם מה שנקרא 'ראש על הכתפיים' מכורים לשמוע דברים רדודים בשפה זולה.
אפילו חדשות אין שם בצורה נורמאלית, רק סקופי משעממים (ולא אמיתיים...)
הבעתי את פליאתי באזני הבחור, וראה זה פלא - הוא הפסיק...
איני יודע אם זה יכול להועיל להרבה בחורים, אבל זו בהחלט נקודה למחשבה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' ינואר 26, 2017 5:32 pm

לי הק' נראה, שבן אדם עם כבוד עצמי והערכה עבור עתידו, יתבייש מעצמו כשהוא שומע דברים זולים. כשהייתי צעיר יותר אהבתי לקרות העיתונים החרדים, עכשיו אני מרגיש שלא מתאים לי, אף בחדרי חדרים.
כפיית בחורים לתקנה זו או אחרת היא החטאת המטרה. הם לא ילמדו כבוד עצמי, אלא אדרבא ירגישו פחות כבן אדם עם פחות עצמאיות ואחריות לעצמם, ועי"ז לא יתביישו לשמוע קווים אלו.

אגב, יש לי חבר בכולל פה בארה"ב, שהוא מתמיד ממוצע בגיל קרוב לארבעים, וכל פען שהולך לשירותים הוא שומע אחד מהקווים האמריקאים באידיש, והוא מעודכן בכל מיני שטויות, ומ"מ אין זה מפריע להתמדתו. אני לא מאמין שהוא היה יותר חכם אם לא היה מקשיב לשטויות הללו, כך שאינני משוכנע שהבעיא כ"כ עמוקה. אולי בארץ הקווים יותר גרועים, אולי יותר ממכרים, אולי לבחורים זה יותר גרוע. מ"מ איסור גורף לא כ"כ מתאים. אבל העיקר הוא הנקודה הראשונה שלימוד אחריות חשוב לדברים אלו.

כנלע"ד. (מעולם לא שמעתי את הקווים האלו, כך שאיני יודע בדיוק מה המדובר)

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ה' ינואר 26, 2017 6:20 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אגב, יש לי חבר בכולל פה בארה"ב, שהוא מתמיד ממוצע בגיל קרוב לארבעים, וכל פען שהולך לשירותים הוא שומע אחד מהקווים האמריקאים באידיש, והוא מעודכן בכל מיני שטויות, ומ"מ אין זה מפריע להתמדתו. אני לא מאמין שהוא היה יותר חכם אם לא היה מקשיב לשטויות הללו, כך שאינני משוכנע שהבעיא כ"כ עמוקה. אולי בארץ הקווים יותר גרועים, אולי יותר ממכרים, אולי לבחורים זה יותר גרוע. מ"מ איסור גורף לא כ"כ מתאים. אבל העיקר הוא הנקודה הראשונה שלימוד אחריות חשוב לדברים אלו.

ג"א אחד החברותות שלי שומע בביה"כ את קווי הנייעס. ושאלתיו ע"כ. והשיב לי שהוא למנוע הרהור בד"ת, ופעם לקח עיתונים, ונתחבט תמיד באיסור להכניס אותיות מרובעות וכו'. ומצא פיתרון בקווי הניעס.

יענקלה המשיב

הודעהעל ידי יענקלה המשיב » ה' ינואר 26, 2017 7:34 pm

קוי נייעס מה שממכר שם זה לא הודעות השדרנים של הקו עצמו אלא כל התוכניות המוקלטות ובזמנינו שבחורים מעורבים בפוליטיקה הארצית עד צוואר והראיה שבקיץ עושים להם פאנלים וומושבים עם פוליטיקאים ועיתונאים חרדים והם יודעים לשאול אותם את כל השאלות המתבקשות כאחרוני העיתונאים קשה להסביר להם מה רע בכך אבל זה התמכרות ככל התמכרות ויותר גרוע מעישון וכדו' הורים מספרים שהבן שלהם ישר נכנס הביתה לוקחמאת הפלפון ומצמיד לאוזנו שעות ואח"כ הוא מגיע לישיבה עם עיניים טרוטות וכמובן שהראש שלו לא במקום
לענ"ד אין לזה תרופה כי חסימה לא עוזרת כי הם היו מחליפים את המספרים שלהם כל כמה שעות עד שועדת הרבנים כבר התעייפה מלחסום צריך הסברה רבה ולמי שנפל בזה יעזור טיפול סי בי טי וכדו' שמטפלים בהתמכרות ואל תזלזלו בזה אני מכיר מקרים של בחורים טובים מאוד שדיברו איתם על זה והם פשוט בוכים שהם לא יכולים להימנע מזה כמו"כ אני מכיר אברך מתמיד שעשה לעצמו גדר שהוא לא שומע רק בין הסדרים ואשתו בוכה שאין לה אף פעם עם מי לדבר כי הוא כל הזמן עם הטלפון לכן אם אתם רואים מישהו שמתחיל יותר מדי בזה תדעו שזה התמכרות והתמכריות אינם עובדים לפי הגיון ותלכו לטיפול מיד

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' ינואר 30, 2017 8:10 am

משה נטע כתב:אצלי קרה מקרה עם בחור שהיה מכור לקווים אלו, ואני עוד לא הכרתי מה בדיוק מוכרים שם.
אז ישבתי לשמוע והתפלאתי שבחורים עם מה שנקרא 'ראש על הכתפיים' מכורים לשמוע דברים רדודים בשפה זולה.

יפה!, זו תמצית שיטת סלבודקה, צריך לומר לו "אם כבר תקנה עיתון "הארץ", מה אתה מהביל את מוחך בז'רגון הצר הזה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' ספטמבר 12, 2017 9:00 pm

פרי יהושע כתב:
משה נטע כתב:אצלי קרה מקרה עם בחור שהיה מכור לקווים אלו, ואני עוד לא הכרתי מה בדיוק מוכרים שם.

יפה!, זו תמצית שיטת סלבודקה, צריך לומר לו "אם כבר תקנה עיתון "הארץ", מה אתה מהביל את מוחך בז'רגון הצר הזה.

השאלה היא איך מטפלים אח"כ באלו שקוראים 'הארץ'??

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' ספטמבר 12, 2017 9:07 pm

אש משמים כתב:
פרי יהושע כתב:

השאלה היא איך מטפלים אח"כ באלו שקוראים 'הארץ'??

אלו שקוראים הארץ או שא"א לטפל בהם או שא"צ לטפל...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' ספטמבר 12, 2017 9:09 pm

סביר להניח שאם בתוך כל ישיבה תהיה בריכת שחיה שהבחורים ישתעשעו בה בין הסדרים - תהיה פחות התמכרות לקוי נייעס (מעולם לא שמעתי אותם, כשם שמאז עמדי על דעתי לא הייתי בבריכת שחיה...)

קמצן_קדוש

הודעהעל ידי קמצן_קדוש » ג' ספטמבר 12, 2017 10:58 pm

אכמל.
נערך לאחרונה על ידי קמצן_קדוש ב ו' ינואר 26, 2018 3:47 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ה' ספטמבר 14, 2017 9:28 am

כל עוד הבחורים שיושבים בחדר אוכל לא מדברים על הסוגיא הנלמדת, אלא מדברים על הנייעס החרדי המקומי הארצי והעולמי, אין שום פלא על בחור שמעוניין להיות מאלו שמבינים על מה מדברים בחדר אוכל, ואינו רוצה להיות כאלם לא יפתח פיו. אם הבעיות הן תוכניות הרדיו והטלביזיה החילוניות, צריך לפתוח קו נייעס שיש בו רק חדשות נקיות ותוכניות חרדיות, אך כמובן שאף רב לא מוכן לעמוד מאחורי קו נייעס כזה, ועל כן כולם שומעים את הקוים הפרוצים יותר, ועל זה אמרו חכמים 'מה שהקלת החמרתי, ומה שהחמרת הקלתי', מתוך חומרו בא לידי קולו.

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ה' ספטמבר 28, 2017 1:41 am

הרעיונות על פתיחת בריכה או חוגי אומנות בלחורי ישיבות כדי שיהיה להם תעסוקה אחרת ואל ישמעו את קווי הנייעס, מזכיר לי את השמועה ששמעתי שממציאת הספינר קיבלה את השראתה מילדי הפלסטינים שזורקים אבנים, וחשבה שאם יהיה להם צעצוע להתעסק איתו ביד הם לא יזרקו אבנים

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ה' ספטמבר 28, 2017 12:14 pm

שמעתי בחורים מספרים: מעשה בבחור אחד שלא היה לו חשק ללמוד אבל למד בהתמדה כל החיים כדי להגיע לעולם הבא. כשהגיע לשם מצא שעולם הבא הוא לשבת עם סטנדר וללמוד לעולם ועד.

יש בני אדם שלא נהנים מהלימוד. (ללמד עליו זכות: לא מתאים לו למרוח שעות כדי ללמוד בקצב של המאריכים אבל אינו יכול ללמוד לבדו בקצב שונה מכל הישיבה, או שניסה וזה לא הך). מה יקרה אם ישמע קצת חדשות?

רק הבעיה שאתה קורא לה התמכרות היא אותה בעיה שקיימת בפורום זה כשבודקים מדי כמה דקות אם כבר הגיבו לך. אף אחד לא יכול לחלוק מנסיונו (או "מהניסיון של חבר שלו")?
[אם עושים זאת מדי פעם תוך כדי עיסוק אחר שאינו דורש ריכוז - זה לא מבזבז הרבה זמן].

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 52 אורחים