מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספר שנות חיים על רבינו ירוחם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ברוז

ספר שנות חיים על רבינו ירוחם

הודעהעל ידי ברוז » ו' דצמבר 29, 2017 10:52 am

עד כמה שחפשתי לא מצאתי מי שידבר על הספר, על מחברו, ועל פטירתו הטראגית והקשר להדפסת חיבורו.
http://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?1 ... geid=P0003
חיברו הג"ר ראובן חיים קליין רב דגלילות דאווידקאף.
הרב קליין חשש כנראה לעסוק בהוצאת חיבור על רבינו ירוחם מהסיבה הידועה, וכפי שכותב הוא בהקדמתו: "ידעתי תמיהת העולם כאשר יראו כן יתמהו איך מלאני לבי לגשת אל הקודש פנימה. אבל לבי לחוקקי ישראל ועיני עליהם כי מאז אשר בחמלת ה' עלי בערה בי אש התשוקה לתורה ולתעודה ע"כ נדחקתי ונכנסתי לפנים ממחיצתי ובו ית' שמתי תקותי כי אמת חפצתי. ועוד כי לא עשיתי מאומה רק לקטתי ואספתי יד על יד מאמרי חז"ל. ואינני אלא כמעתיק..."

על הספר הסכימו הגה"ק מצאנז, המהר"ם א"ש, והשואל ומשיב זכי"ע.

מעניין להביא את דברי השואל ומשיב בסיום הסכמתו הכותב: "כי דברי רבינו ירוחם בכללות משובש ומלא טעותים בהעתקת הספר וגם סתומים וחתומים והמגיד מישרים קראו ירוחם טמירי והוא טמיר ונעלם ובספרו יתבארו הדברים. על כן אבקש לאחב"י להיות בסומכי ידיו ולאמור לו אתה תקום תרחם ירוחם. וזכות רבינו ירוחם יעמוד להם ולנו כי יבוא הגואל במהרה בימינו אשר מבואר בפסיקתא כי שמו ירוחם..."

הספר נדפס בלמברג בשנת תרל"א על חלק תולדות אדם וחוה. כשבכוונת המחבר להמשיך ולהדפיס ביאורו על יתר החלקים.

את שם הספר קרא "שנות חיים" על שמו. וכנראה גם לתת סימנא מילתא שהדפסת הספר לא תזיק לאריכות ימיו.

אולם, למרבה הצער שבק חיים זמן קצר לאחר מכן ביום כ"ב טבת תרל"ג בשנת הארבעים ושבע לימי חייו. נקבר בוינה לשם נסע לדרוש ברופאים.

קשה להתעלם מהקשר בין הדפסת חיבור שכזה, לבין פטירתו בדמי ימיו...

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

Re: ספר שנות חיים על רבינו ירוחם

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' דצמבר 29, 2017 12:41 pm

כמדומני שברבינו ירוחם מהדו' מכון ירושלים (שהוא באמת רק צילום ממהדו' ונציה) יש התייחסות לזה.
אגב, מספרים עליו שנפל למשכביו מפני שטבל במקווה בימי החורף ונפטר בדמי ימיו בגיל מ"ז.
ואני הקטן מבני בניו.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ש' דצמבר 30, 2017 8:20 pm

ר_חיים_הקטן כתב:כמדומני שברבינו ירוחם מהדו' מכון ירושלים (שהוא באמת רק צילום ממהדו' ונציה) יש התייחסות לזה.

לא הבנתי למה הכוונה, אולי תוכל להסביר יותר? לא מצאתי באוצר ספר רבינו ירוחם של מכון י-ם, גם בקטלוג שלהם לא מצאתי.

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ש' דצמבר 30, 2017 8:34 pm

כן זה לא מצוי באוצה"ח אבל נמצא באוצר ספרים שע"י ישיבת מיר בירושלים ומסתמא גם בעוד מקומות.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » א' דצמבר 31, 2017 12:35 am

ר_חיים_הקטן כתב:כן זה לא מצוי באוצה"ח אבל נמצא באוצר ספרים שע"י ישיבת מיר בירושלים ומסתמא גם בעוד מקומות.

ולמה לא מצוי בקטלוג של מכון ירושלים? הם כבר הפסיקו למכור את זה?

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » א' דצמבר 31, 2017 9:37 pm

בדיוק היום ראיתי את הספר הזה על השולחן איפה שאני לומד אחה"ח וביקשתי מאחד מחברי לצלם את ההקדמה דרך האייפון שלו ובדיוק עכשיו שלח לי את התמונה:
unnamed1.jpg
unnamed1.jpg (492.28 KiB) נצפה 5388 פעמים
unnamed2.jpg
unnamed2.jpg (407.39 KiB) נצפה 5388 פעמים

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ב' ינואר 01, 2018 10:07 am

ר_חיים_הקטן כתב:בדיוק היום ראיתי את הספר הזה על השולחן איפה שאני לומד אחה"ח וביקשתי מאחד מחברי לצלם את ההקדמה דרך האייפון שלו ובדיוק עכשיו שלח לי את התמונה:
unnamed1.jpg
unnamed2.jpg

תתרחק מחברים בעלי אייפון...

דנני

הודעהעל ידי דנני » ב' ינואר 01, 2018 12:41 pm

ברוז כתב:
ר_חיים_הקטן כתב:בדיוק היום ראיתי את הספר הזה על השולחן איפה שאני לומד אחה"ח וביקשתי מאחד מחברי לצלם את ההקדמה דרך האייפון שלו ובדיוק עכשיו שלח לי את התמונה:
unnamed1.jpg
unnamed2.jpg

תתרחק מחברים בעלי אייפון...

טוב עשית !!!

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 01, 2018 12:42 pm

unnamed1.jpg
unnamed2.jpg

מן צורת הפונט לבדה ניתן ללמוד שהספר לא יצא ע"י מכון ירושלים.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ב' ינואר 01, 2018 1:03 pm

איש_ספר כתב:
unnamed1.jpg
unnamed2.jpg

מן צורת הפונט לבדה ניתן ללמוד שהספר לא יצא ע"י מכון ירושלים.

ר' חיים הקטן לא דיבר על הצילום הזה. את זה הביא באגביות.

שכניה בן יחיאל

הודעהעל ידי שכניה בן יחיאל » ג' אוקטובר 30, 2018 7:28 pm

ספר שנות חיים יצא לאור במהדורת צילום בשנת תשמ"ה דרך מכון י-ם.
ע"י נינתו של הרב המחבר, מרת חיה שרה ביינהורן (בת ר' צבי דב - הרש בער קליין) ממונקטש ע"ה.

לפי מה שכתבה בספרה 'עלים שעלו מן האפר' המשך כה"י היה בידי המשפחה עד השואה, ונשאר בבית כשיצאו לגטו.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' אוקטובר 30, 2018 8:46 pm

נדמה לי שכבר דובר על כך במאמר מקיף שהיה בקובץ "עץ חיים" , על כל אלו שהתעסקו עם רבינו ירוחם..
היחיד שיצא מזה נקי (לע"ע.. עד מאה ועשרים!) הוא זה שהוציא את רי"ו במהדורה מפוארת, חמישה כרכים, מודה וכו', (נדמה לי שמו חזן), ועכשיו הוא עוסק בביאור על בעל העיטור (שגם עליו נסובה האזהרה הידועה בשם הגדולים להחיד"א..) ופרסם כמה חלקים בקובץ "מוריה" יע"ש.
מי שעודד אותו לכך לפי הכתוב שם בהסכמה היה הגר"ע יוסף, שמחלק בין "פירוש" לבין "ההדרה" (או משהו דומה לזה) - למרות שאני לא מבין כ"כ את החילוק בפועל, הרי הוא עשה ממש "ביאור"! וב"ה יצא נקי!

השי"ת יזכהו להוציא במהרה את בעל העיטור

[הספר על רי"ו יצא חלקים חלקים, בכרך האחרון שהוציא (זה לא היה לפי הסדר) היה הפרש זמן משמעותי, עד שכבר חששתי ששבק חיים..]

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ג' אוקטובר 30, 2018 9:15 pm

שמעתי שהקללה לא עולה על מי שמשתדל לתקן את נוסח ספר רבינו ירוחם כי אדרבה כל סיבת הקללה הוא מפני שהספר הזה בדפוסים הקודמות יש לו המון המון טעויות.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' אוקטובר 30, 2018 9:18 pm

לא כך משמע מדברי החיד"א בשה"ג.
אם מישהו יכול להביא לשונו כאן.

לבנון

הודעהעל ידי לבנון » ג' אוקטובר 30, 2018 10:31 pm

לשון החיד"א:
רבינו ירוחם - היה בשנת צ"ד לאלף הששי. והוא תלמיד רבינו אברהם בן אסמעאל תלמיד הרשב"א. וגם היה רבינו ירוחם תלמיד הרא"ש. וחיבר ספר אדם וחוה וספר מישרים. וספרו מלא טעיות המעתיקים כמ"ש הרלנ"ח בתשובה סי' ק"ט. ועתה אמת אגיד כי בא לידי ספר מישרים כ"י ונשתוממתי על המראה בראותי כמה טעיות והשמטות יש בדפוס.
והמגיד למרן קראו בשמו ירוחם טמירי. וכן כמה רבנים שחיברו באור לספרו כמו הרב מהר"ש יונה והרב בני אהרן ודכוותייהו או נתבקשו בישיבה של מעלה או נאבדו החבורים. ומעט מזער מס' מישרים ביאר הרב נתיבות משפט. ומצאתי כמה זימני שכותב דעת רבותיו סתם והוא נגד הרא"ש כמו שכתבתי במקום אחר. וכתב מהרשד"ם א"ה סוף סי' קנ"ח דעליו יש לסמוך יותר מהריב"ש.

עוד שם במערכת ספרים בערך העיטור:
ושמעתי מרבנן קשישאי בעה"ק ירושלים ת"ו שקבלו מהזקנים דס' העטור וספר רבינו ירוחם הם מבחינת סוד עלמא דאתכסיא, וכל מי שעושה באור עליהם או נאבד הביאור או ח"ו יפטר במבחר ימיו, וספר העטור כבר כתבנו דכמה רבנים עשו פי' ונאבדו והרב בני יעקב נח נפשיה בן ל"ב טהור, וכן רבינו ירוחם הרב מהר"ש יונה עשה באור לחלק אדם וקרא שמו מגיד לאדם, ולמישרים קראו מגיד מישרים ונאבדו, וכמה"ר אשר שלם התחיל לחבר עליו כמו שתראה בס' מטה אשר ונפטר לבית עולמו בקוצר שנים, והרב נתיבות משפט מעט מזער שביאר ונח נפשיה דרב, גם הרב מהר"א לפפא הי"ל באור על רבינו ירוחם כמ"ש תלמידו הרב משכנות יעקב ונאבד. ומכאן תראה קדושת הרב מהר"א גירון שעשה באור לאיזה חלק מהעטור ויצא לאור והאריך ימים ושנים תנצב"ה

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ד' אוגוסט 24, 2022 3:40 pm

שם אביו של המחבר שנות חיים הוא ר' בנימין אליעזר אונגר-אויערברך. האם ידוע לנו עוד פרטים על משפחת אונגר-אויערברך? האם הם קשורים למשפחת אויערבאך המפאורת (אולי הם הענף ההונגרי של המשפחה)?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 153 אורחים