מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 10, 2018 10:02 pm

באשכול אחר בענין נוסח מהו נוסח פירוש רש"י לתורה viewtopic.php?f=46&t=33071 (עדיף לראות את הדברים שם) לאחר הערה שמישהוא חשד בי שאני מישהוא אחר סטה הענין לשאלה בכותרת האשכול, וכיון שהשאלה אינה מענין האשכול שם, אני ממשיך את הדיון כאן.

טברייני כתב:
הייתי מצטרף לדבריך במקומות כגון הכא, מקרא ותרגום, בית המדרש ועוד. ברם, בנושאים אחרים הייתי מעדיף להישאר בעילום שם, גם מחמת הפרטיות וגם מחמת שיותר קל לדון לגוף הדברים כשאינך יודע מי הוא הכותב מוצאו עדתו חסידותו וכו'.

זאב ערבות כתב:
זו בדיוק המטרה בידיעת שם הכותב, שאכתוב מה שבאמת אני מעוניין לכתוב בהתאם לכל הנתונים הידועים לי עליו ולא סתם לאיזה דמות מסתורית שמי יודע מי מסתתר מאחריה. נניח הנושא אורז בפסח, אז חשוב לדעת אם מדובר בספרדי או לא. תופעת הניקים פותחת פתח לכל מיני תופעות לא רצויות שכן בין השאר ניתן להופיע בניקים שונים ולשחק משחק כפול כאשר בכל ניק ניתן להביע דעה אחרת. כך שלמעשה כל מה שנכתב תחת מסווה הניקים זה מן משחק משעשע ואי אפשר לקחת את הדברים הנאמרים כאן ברצינות הראויה להם, והיוצא מזה שהסיבות שאתה נותן בטלות בששים. ניקח לדוגמא את שו"ת אגרות משה וציץ אליעזר ונניח שמופיעים בלי שם המחבר רק עם הכינוי טברייני וצפתי ואיש אינו יודע מי הם ומתווכחים על הפלות, האם היית מתייחס ברצינות לדבריהם ובאותו כובד ראש?
לפי עניות דעתי תופעת הניקים החלה מכך שתלמידי החכמים לא רצו שידעו שיש להם גישה לרשת ותו לא (ובין לבין רובם ידעו מי זה מי, כפי שהוותיקים כאן יודעים מי הם בעלי הניקים השונים).

דרומי כתב:
דבריך אינם מובנים מספיק.
כל מה שכתבת הוא לטובת ענין ה'ניקים', שאכן יש לקחת את דבריהם בערבון מוגבל ולהשתמש בהם כסברא מעניינת ותו לא.
אכן אם היה כתוב שמות וכו' היה לפעמים לא נעים לפגוע זה בזה וכדומה והדברים היו נשארים לא מספיק ברורים. ככה כשזה נעלם אפשר יותר לברר את האמת בלי משוא פנים.

זאב ערבות כתב:
אם אכן כדבריך שכל הנכתב כאן בפורום הוא בערבון מוגבל ולהשתמש בדברים כסברא מעניינת ותו לא (משהו בסגנון ישחקו הנערים לפנינו) אז ניחא, אך מבחינה תורנית איזה ערך לדורות יש לדברים? נניח כתבת איזה חידוש יפה באחד האשכולות, ואני רוצה לצטט את דבריך לבני המשפחה בשולחן השבת האם עלי להקדים: דרומי מהפורום אמר את החידוש הנפלא הבא... בני הבית ישאלו מי זה דרומי? מה עלי לענות להם? אשתי תאמר לי שאינה מעוניינת לשמוע דברי תורה מאלמונים ותוסיף: מנין לך בכלל שהוא חרדי? ואל תתיחס לדברי כאל חוכא וטלולא שכן זו בעיה רצינית ביותר. הנה עד היום מתיחסים בחשדנות לספרים שמחבריהם העלימו את שמם כגון בשמים ראש, חמדת הימים ועוד רבים שאין כאן המקום לפרטם.

דרומי כתב:
אם כתבתי חידוש יפה והוא נראה גם לך יפה - אז הוא כבר 'שלך' ואתה לא צריך לצטט אותי. אם הוא לא נראה לך יפה - אל תצטט אפילו בשמי...
זו בדיוק המטרה. שכל אחד יגיד את הגיגיו, חידושיו ומקורותיו והשני לא יסתמך על דבריו בעיניים עצומות אלא יבדוק עם עצמו האם זה נראה לו.
[אם יהיה לי חידוש יפה שארצה שיצטטו אותו בשמי דוקא אכתוב אותו במקום המתאים לכך ולא בפורום זה]

טברייני כתב:
למה זה חשוב?
ואם יקראו לי שלמה מחפוד אני לא יכול לפתוח משתמש נוסף בשם חיים הרצוג ובמקביל גם אלישיב שחל?
ולעניות דעתי, תופעת הניקים היא כדבריך לעיל סוג של משחק ושעשוע, ויותר מכך להידמות לפורומים אחרים. [אפשר לחלוק.]

דרומי כתב:
אכן יש לקחת את דבריהם בערבון מוגבל ולהשתמש בהם כסברא מעניינת ותו לא.

טברייני כתב:
מסכים לחלוטין.

דרומי כתב:
אכן אם היה כתוב שמות וכו' היה לפעמים לא נעים לפגוע זה בזה וכדומה והדברים היו נשארים לא מספיק ברורים. ככה כשזה נעלם אפשר יותר לברר את האמת בלי משוא פנים.

טברייני כתב:
בין האפשרות לפגוע זה בזה, שאינה ראויה גם בניקים, ועד האפשרות לברר האמת ללא משוא פנים יש מרחק רב.

זאב ערבות כתב:
נניח כתבת איזה חידוש יפה באחד האשכולות, ואני רוצה לצטט את דבריך לבני המשפחה בשולחן השבת האם עלי להקדים: דרומי מהפורום אמר את החידוש הנפלא הבא...

טברייני כתב:
מדוע לא תאמר, ראיתי / מצאתי כתוב? או אולי כתוב ב'ספרים'? אומר הרב וכדו'.
וכי כאשר אתה מוצא דבר באיזה עלון או ספר אתה תמיד מזכיר את שמו?
ערכתי קונטרס כלשהוא ובהקדמה ציטטתי משפט מתוך ספר סיפורים (איסתרק, מ. קינן), והמבקר ישר שאל אותי מה המקור, והשבתי לי 'קבל את האמת ממי שאמרה'.

זאב ערבות כתב:
מנין לך בכלל שהוא חרדי?

טברייני כתב:
זה היופי, אני יכול להיות תימני ספרדי ליטאי או חסיד, אני יכול להיות מזרוחניק לייט או חרד"לניק וכל מה שביניהם, פעיל שמאל, חבר קיבוץ, דתי לשעבר או דתי להבא, כל עוד שאני חסוי אני יכול לומר את דבריי ואתה תהיה מוכן לדון בהם, אם אצהיר מראש על השתייכותי ההסתכלות תהיה שונה.
אם יהיה נידון על החזרת שטחים לדוגמא, ומשתמש בשם מנחם מנדל הורוביץ יכתוב תגובה אני מיד יאמר 'נו נו הוא חב"דניק'.
אם יהיה נידון על הדרת ספרדים מישיבות ליטאיות, ומשתמש בשם חנניה אבוקסיס יגיב, היחס יהיה בהתאם.

אגב, אני מאוד אוהב לשחק בזיהוי האנשים ע"פ הודעותיהם
כאשר אני מתעניין בניק מסויים, אני פותח את הודעותיו ומתחיל לעקוב אחריהן ומנסה לבנות על פיהן פרופיל של המשתמש.

הארכתי יתר על המידה, ואקוה שיהיו הדברים לתועלת.

עד כאן מהאשכול ההוא

זאב ערבות

Re: מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 10, 2018 10:20 pm

מדבריו של דרומי משתמע ששכח מהענין של יהיו שפתותיו דובבות בקבר, ובנוסף משמע מדבריו שפורום זה אינו חשוב מספיק בכדי לפרסם בו את חידושיו היפים. וטברייני מסכים לדברי שע"י כתיבה בשמות בדויים הפורום הוא מן סוג של משחק ושעשוע.
נכון שניתן לפתוח גם חשבונות בשמות בדויים, אך לשם כך יש מנהל שתפקידו לוודות מי המשתתפים. מסופקני אם המנהל יתן לכמה מהדמויות שטברייני מזכיר, כגון מזרוחניק לייט או חרד"לניק וכל מה שביניהם, פעיל שמאל, חבר קיבוץ, דתי לשעבר או דתי להבא להשתתף בפורום עם ניק או בלי ניק ולהביע את דעתם, ואני אומר זאת מנסיון שכן חשדו אותי כה מהמשתתפים בפורום הזה שאני מזוהה עם אחת מהדמויות הנ"ל. כמובן לא העזו לומר לי זאת בפנים, אך דקרו אותי מאחרי הגב ללא שיהיה בסיס לחשדותיהם, רק בשל התבטאויות מסוימות שלא תאמו את השקפתם.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ג' יולי 10, 2018 10:45 pm

בענין שפתותיו דובבות בקבר, כבר היה לעולמים שחבר נכבד בפורום שלנו נלב"ע, ואז גילו את שמו (כוונתי להרב תוכ"ד ז"ל הי"ד).
כך ששפתותיו דובבות בקבר.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 10:52 pm

יישר כח על העברת האשכול ותוכנו. (קרה קצת בלאגן אבל לא נורא)

ולענין השגת הרב זאב ערבות
א. בודאי שהפורום הוא סוג של שעשוע תורני, אני לא הייתי מחליף אותו בשעה של לימוד תורה בבית המדרש מתוך הספר.
[ויש ענין נוסף בפורום שהוא ההיקף והידע העצום שנוצר בזכות ריבוי החברים שבו].

ב. בודאי שאם יצטרף לפורום חבר קיבוץ ועלה את דעותיו והגיגיו הכפרניים הוא יושלך החוצה.
אך מדוע לא לתת ל'שמוצני'ק' לכתוב את הרגשתו בענין רעידות האדמה הבאות עלינו, וכמה זה מחזק אותו באמונה וכדו'.

אך עיקר כוונתי היתה:
לדוגמא: אחד שלמד אצל ליטאים 'נושכים', כאשר יראה הודעה מיהודי בשם מנחם מנדל הוא יברח ת"ק פרסה, שלא להתקרב לדברי הכפירה. וכאן יש לו הזדמנות לקבל מתורתו של הרבי מליובאוויטש וחסידיו בלי להיבהל.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 10:54 pm

ובמחשבה שנייה
אולי נתחיל להיפך, כל אחד יחשוף את שמו וכשהציבור יתרגל לכך מי שישאר ב'ניק'ו ירגיש מוזר.

הרב זאב ערבות, בכבוד, הסר את הכפפה, אני אחריך.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 10, 2018 11:04 pm

שמי זאב וגנר, עכשיו נראה אותך מקיים את דברך!

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 11:18 pm

וכי חשוד אני שלא לקיים דבריי?!
עמוס חדד.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ג' יולי 10, 2018 11:29 pm

כל הכבוד לכם.
אני כבר מתחיל להרגיש מוזר...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 10, 2018 11:32 pm

ר' עמוס, חששנו שהאדמה בלעה אותך בטבריה..

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 10, 2018 11:33 pm

נעים מאוד...אני יאיר ואני כהן...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 10, 2018 11:37 pm

כבר הקדימכום 'בית ועד לחכמים'...

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 11:38 pm

יאיר כתב:נעים מאוד...אני יאיר ואני כהן...

נעים מאד רבי יאיר הכהן שליט"א
ותודה על ההתענינות בענין רעידות האדמה, ואם תוכל להועיל לי בענין הברכה
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=17&t=40981
אודה לך מאד.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 11:39 pm

שבענו מטובך כתב:כל הכבוד לכם.
אני כבר מתחיל להרגיש מוזר...

אדרבא, ואל יהא עומד בין היושבים, ואל יהא ניק בין החשופים.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ג' יולי 10, 2018 11:41 pm

אני צריך שיקדימוני 99 ניקים. ואני אמלא את מספר המאה.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 11:46 pm

אני מוכן לאסוף עבורך את כל החשופים [כדוגמת הרב עובדיה חן שליט"א], ואלה שנודע שמם מכבר [כדוגמת הרב ש. ב. גנוט שליט"א], אני בטוח שנעבור הרבה יותר ממאה.

אבל עייפות החומר דורשת ממני לישון עכשיו ולא לעשות עמך חסד זה.
תוכל לעשות זאת פה
https://forum.otzar.org/memberlist.php? ... memberlist

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' יולי 11, 2018 2:02 pm

פרסום בשם האמיתי הוא בחירה. אבל אי אפשר לחייב את השימוש בשם האמיתי עד שיתחילו לדרוש ראיון לפני הפתיחה. הרי אפשר להמציא שם שנשמע אמיתי ולפתוח בו חשבון מייל ואיך ידע המנהל מי הוא?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 11, 2018 2:29 pm

ההוא גברא כתב:פרסום בשם האמיתי הוא בחירה. אבל אי אפשר לחייב את השימוש בשם האמיתי עד שיתחילו לדרוש ראיון לפני הפתיחה. הרי אפשר להמציא שם שנשמע אמיתי ולפתוח בו חשבון מייל ואיך ידע המנהל מי הוא?

נכון. אין לחייב שימוש בשם האמיתי, ולפעמים יש סיבה טובה מדוע לא מעונינים להופיע בשם האמיתי. אך בקשה תאמר לי, במי עסקינן בפורום מכובד זה? בשקרנים? במתחזים? באינשי דלא מעלי? אם אדם נרשם תחת זהות מזויפת ועובד על המנהל ועל אנשי הפורום, דבר שאי אפשר למנוע כדבריך, , זה לא שונה מכל נוכל אחר שלצערינו מסתובבים כאלו ברחובותינו. לדוגמא איך מנהל מוסד ידע שהרבי אינו אחד מאלו שמתעסק עם ילדים? אלא מאי, כעבור זמן חדי עין יבחינו לפי דבריו שמשהו אינו כשורה ואז יתריעו את המנהל שיבדוק את הנושא. הלא כבר היו מקרים כאלו.
אך בסופו של דבר, אם לדבריך יש ערך בעיניך, האם לא עדיף שידעו מי אמרם? איזה ערך לדורות יש לדברי ההוא גברא כאשר איש אינו יודע מי הוא, בנוסף, אולי הוא איזה גוי ח"ו המתחזה ליהודי, או קצת פחות גרוע חילוני המתחזה לחרדי, דבר שנתגלה לאחרונה בספר מסויים שהופיע באוצר שכתבו חילוני ומחקו אותו.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' יולי 11, 2018 2:44 pm

אבל טענתי שגילוי השם לא יועיל לזה. אם מישהו יכתוב ששמו משה שטיינברג , מי יבדוק כל משה שטיינברג שבעולם עד שימצא שאין זה שם אמיתי?
ונפל פותא בבירא.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 11, 2018 3:07 pm

אגרון יוכיח...(או גוגל, 144 וכדומה)

(אלא שאז יש לצלצל ולוודא שזה אכן הוא...)

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יולי 11, 2018 3:14 pm

זכורני שפעם היה איזה אשכול שבו הציעו לכנס את כל חברי הפורום לכינוס גדול. כדאי לראות שם את כל הסברות בעד ונגד, זה קצת מקביל לדיון כאן.

אם אני לא טועה גם האשכול ההוא התעורר בתקופה כזאת של ערב 'בין הזמנים' / 'בין המצרים'... תקופה שבה חם בחוץ ואנשים מותשים...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 11, 2018 3:17 pm

צודק. הבדל של יום אחד
viewtopic.php?p=381213#p381213

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 11, 2018 4:30 pm

ההוא גברא כתב:אבל טענתי שגילוי השם לא יועיל לזה. אם מישהו יכתוב ששמו משה שטיינברג , מי יבדוק כל משה שטיינברג שבעולם עד שימצא שאין זה שם אמיתי?
ונפל פותא בבירא.

טענתך נכונה וזו דילמה, והבעיה לא תיפטר לא ע"י ניקים ולא ע"י שמות אלא רק ע"י כך שבשעת ההרשמה יצטרכו לספק למנהל שם של חבר פורום קיים שממליץ עבורך. אין זה שונה משידוכים או מקום עבודה שמבקשים המלצות. ואם יש כאלו שמעוניינים להופיע בזהות מזוייפת ועובדים על כולם, שיבושם להם והם מן הסתם מיעוט וכבר נאמר בענין צדקה בואו ונחזיק טובה לרמאים. כפי שכתבתי, לא יקח זמן רב לתהות על קנקנם של המתחזים. כך תפסו את הירושלמי המזויף ועוד ספרים.
למעשה, הבעיה הזו קיימת לא רק בפורום אלא בעולם הספרים. היום ניתן להוציא ספר בקלי קלות לעומת הדורות הקודמים, וניתן לכתוב שם בדוי (או ניק כמו זה הקורא לעצמו (לדופקי בתשובה) וכן לזייף הסכמות, דבר שאכן נעשה (אפילו ראיתי לפני כשנה בספר שאיני זוכר את שמו הסכמה בלי שם הרב המסכים! שזה כמדומני חידוש ביבליוגרפי).
אך יש מקרים נוספים, לדוגמא הספר אעלה בתמר מתורת החזון איש - משולחנו של בעל אילת השחר...ואל תצחקו ותגחכו בדף השער כתוב דברים ששמענו מבעל אילת השחר שליט"א ובהקדמה "רבינו שליט"א". האם המוציא לאור סבור שכל העולם יודע ומכיר מיהו בעל אילת השחר? עד כדי כך שאינו צריך לכתוב את שמו? ובנוסף, לנידון שלנו, ממה יש לחשוש ולא לפרסם את שמו? ממש פליאה עצומה.
אי אפשר להביא ראיה מהחזון איש והחפץ חיים שכבר בצעירותם נודעו בסביבתם כגדולי עולם, אך מה נאמר היום שהדבר נעשה בסיטונאות ע"י אברכי כולל. אתן דוגמא. אברך חשוב מוציא ספר בעילום שם וללא שום פרט מזהה, הספר נכנס לאוצר החכמה ועושה רושם על ציבור הלומדים שמעוניין לדעת איזה ספרים נוספים (אם בכלל) כתב המחבר עלום השם, כיצד נחפש?
דרומי כתב:זכורני שפעם היה איזה אשכול שבו הציעו לכנס את כל חברי הפורום לכינוס גדול. כדאי לראות שם את כל הסברות בעד ונגד, זה קצת מקביל לדיון כאן.

אם אני לא טועה גם האשכול ההוא התעורר בתקופה כזאת של ערב 'בין הזמנים' / 'בין המצרים'... תקופה שבה חם בחוץ ואנשים מותשים...

אני מוסר מודעה שאין כאן שום קשר, אם כי אמנם מקריות מענינת, גם ספר במדבר על כל סיפוריו היפים והקלילים נקרא "במקרה" בימי המצרים והקיץ החמים שבהם אין יישוב הדעת בצימרים להתעמק כאשר משתכשכים בבריכה ורוכבים על סוסים. בכלל אולי היה ראוי לצאת לבין הזמנים בר"ח תמוז ואח"כ להכנס לימי בין המצרים, כי איזו תועלת מפיקים מכך שמתאבלים בתשעה באב על החורבן, ויום למחרת כבר מבלים בנעימים את חופשת הקיץ ושוכחים מכל הענין?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' אוגוסט 13, 2018 4:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יולי 11, 2018 6:07 pm

אני חושב ששני הצדדים כאן די ברורים, אולם בכל זאת אוסיף קצת הסבר לצד 'שלי'.

נניח שיש לדוגמא אדם שחרה אפו בתופעה שבה רבים בציבור התורני שמעשנים ומקלקלים את בריאותם. עלו לו כמה רעיונות כיצד להסביר את גודל החומרה שבדבר, והוא התברך בעט סופרים והעלה את הדברים על הכתב בניסוח יפה ומעניין.

אך דא עקא, שאביו הרה"ג וכו' וכו' וכו' שליט"א מעשן כרוני. וכך גם אחיו הגדול ודודיו החשובים ואולי גם סבו הישיש. באופן טבעי, לא יהיה לו נעים (ואולי גם איסור יש בדבר) לפרסם מאמר חריף כנגד תופעת העישון על שמו המלא.

וזו תרומתו הגדולה של הפורום שכאן הוא יכול להעלות את דבריו בחופשיות וליהנות ממחמאות או ביקורת בונה הנוגעים לעצם הענין, בלי צורך להתייחס לפרט צדדי זה הנוגע לבני משפחתו.

בכוונה הבאתי דוגמא שלכאורה כמעט ולא מצויה, אך מזה תלמד לגבי הרבה ענינים אחרים שטוב לתת לאנשים להתבטא בחופשיות בלי שיהיו צריכים להשיב על שאלות כמו: אז למה אביך / סביך / אחיך סובר הפוך לגמרי? או אפילו: למה אתה בעצמך לא מקיים מה שאתה אומר?

כי יתכן אפילו אדם שמעשן כבד בעצמו, ודוקא משום כך הוא חושב שראוי להזהיר את הציבור בסגנון חריף ומעניין. כמובן שכאשר הוא יכתוב את הדברים על שמו זה ייראה מוזר ולא יוסיף לו כבוד, אך אם יכתוב את הדברים בעילום שם תהיה בכך תועלת רבה.

כך בנוגע למי שיש לו איזה ביקורת על הרב המקומי / אחד מרבותיו בישיבה וכו' בפרט פלוני, ורוצה לברר את הענין לאמיתתו באופן אובייקטיבי. כמובן שצריך לשמור על הכבוד גם בפורום זה, אבל יש בכך תועלת רבה כשאפשר לפתוח את הדברים בלי חשבונות צדדיים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 11, 2018 6:29 pm

דרומי כתב:אני חושב ששני הצדדים כאן די ברורים, אולם בכל זאת אוסיף קצת הסבר לצד 'שלי'.

נניח שיש לדוגמא אדם שחרה אפו בתופעה שבה רבים בציבור התורני שמעשנים ומקלקלים את בריאותם. עלו לו כמה רעיונות כיצד להסביר את גודל החומרה שבדבר, והוא התברך בעט סופרים והעלה את הדברים על הכתב בניסוח יפה ומעניין.

אך דא עקא, שאביו הרה"ג וכו' וכו' וכו' שליט"א מעשן כרוני. וכך גם אחיו הגדול ודודיו החשובים ואולי גם סבו הישיש. באופן טבעי, לא יהיה לו נעים (ואולי גם איסור יש בדבר) לפרסם מאמר חריף כנגד תופעת העישון על שמו המלא.

וזו תרומתו הגדולה של הפורום שכאן הוא יכול להעלות את דבריו בחופשיות וליהנות ממחמאות או ביקורת בונה הנוגעים לעצם הענין, בלי צורך להתייחס לפרט צדדי זה הנוגע לבני משפחתו.

בכוונה הבאתי דוגמא שלכאורה כמעט ולא מצויה, אך מזה תלמד לגבי הרבה ענינים אחרים שטוב לתת לאנשים להתבטא בחופשיות בלי שיהיו צריכים להשיב על שאלות כמו: אז למה אביך / סביך / אחיך סובר הפוך לגמרי? או אפילו: למה אתה בעצמך לא מקיים מה שאתה אומר?

כי יתכן אפילו אדם שמעשן כבד בעצמו, ודוקא משום כך הוא חושב שראוי להזהיר את הציבור בסגנון חריף ומעניין. כמובן שכאשר הוא יכתוב את הדברים על שמו זה ייראה מוזר ולא יוסיף לו כבוד, אך אם יכתוב את הדברים בעילום שם תהיה בכך תועלת רבה.

כך בנוגע למי שיש לו איזה ביקורת על הרב המקומי / אחד מרבותיו בישיבה וכו' בפרט פלוני, ורוצה לברר את הענין לאמיתתו באופן אובייקטיבי. כמובן שצריך לשמור על הכבוד גם בפורום זה, אבל יש בכך תועלת רבה כשאפשר לפתוח את הדברים בלי חשבונות צדדיים.

ההסבר לצד שלך מובן ומתקבל על הדעת, אך אם אינך יכול לומר את מה שיש לך לומר בשמך, עדיף שלא תאמר! ואם זה ביקורת על הרב המקומי... וכו' תלך לברר את הדבר אצל רבותיך או החברותא שלך ולא מעל גבי הפורום, ואם בכל זאת אתה מעוניין לדעת את דעת חברי הפורום, ניתן לכתוב בצורה כללית בלי לפרט במי מדובר ולטשטש קצת את הנתונים.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' יולי 20, 2018 5:03 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יולי 11, 2018 6:40 pm

אנא אל תתמקד בדוגמא... יש הרבה ענינים שהאדם רוצה לברר / לומר / להתריע ולא תמיד הוא יכול לעשות זאת באופן ישיר בגלל הגבלות שונות.

סתם כדוגמא נוספת, פעם ביקרתי באיזה מקום וביררתי על העירוב המקומי. שאלתי את בנו של הרב המקומי, ואמר לי בשקט: אל תסמוך על אבא שלי... אני מקווה שאתה לא מצפה ממנו שיתלה מודעות על כך חתומות בשמו המלא.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יולי 11, 2018 6:44 pm

ראיתי שהיתה הצעה לנעול את אספקלריא
עם אשכולות כאלה יבקשו לנעול גם את מטפחת ספרים.
וכי אין לכם מה לעשות?
מי שירצה יכתוב את שמו ומי שירצה יכתוב כינויו. מה הבעיה בזה?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יולי 11, 2018 6:47 pm

אשכולות כאלה מחזקות את הצורך בקיומו של 'אספקלריא', כדי שיהיה איפוא להעבירם...

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ד' יולי 11, 2018 9:48 pm

כדכד כתב:וכי אין לכם מה לעשות?
מי שירצה יכתוב את שמו ומי שירצה יכתוב כינויו. מה הבעיה בזה?

וכי אין לך מה לעשות?
מי שירצה יכתוב באשכול זה ומה שירצה יעבור לבית המדרש. מה הבעיה בזה?

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ד' יולי 11, 2018 9:51 pm

דרומי כתב:אנא אל תתמקד בדוגמא... יש הרבה ענינים שהאדם רוצה לברר / לומר / להתריע ולא תמיד הוא יכול לעשות זאת באופן ישיר בגלל הגבלות שונות.

סתם כדוגמא נוספת, פעם ביקרתי באיזה מקום וביררתי על העירוב המקומי. שאלתי את בנו של הרב המקומי, ואמר לי בשקט: אל תסמוך על אבא שלי... אני מקווה שאתה לא מצפה ממנו שיתלה מודעות על כך חתומות בשמו המלא.

לדעתי יש הרבה יותר ענינים שהאדם רוצה לברר / לומר / להתריע ויהיה להם ערך רב יותר אם נקרא לילד בשמו
ואמנם יש כמה ענינים כדבריך, ובעיקר באספקלריא וכדו', ואין הצר שווה בנזק המלך.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 11, 2018 11:54 pm

אכן חככתי באיזה תת פורום ראוי לשייך נושא זה והדבר לא היה ברור. ניתן תמיד להעביר אותו או למחוק לגמרי (או ניתן ליצור תת פורום חדש לנושאים זמניים שימחקו כעבור זמן מסויים). אין בכוונתי לשכנע איש לזהות את עצמו, הבעיה שיוצרת תופעת הניקים קשורה לנושא מסירת התורה, ובמלים אחרות: איזה ערך לדורות יש לדברי תורה, או שיחת ת"ח בעלמא כאשר לא ידוע מי האומרם. אני מתאר לעצמי שהרבה מהוותיקים כאן יודעים מי מסתתר מאחרי הניקים הפופולריים, ואותם לא מטריד כן ניק או לא ניק, אך ברצוני להבין, איזה מן טיעון הוא זה שבין כה וכה ניתן להסתתר מאחרי שמות בדויים, האם מדובר כאן בת"ח או בחבורת שודדים שאינם מעוניינים בפרסום שמם? או למשל יש אדמורי"ם שחסידיהם מפרסמים את שיחות הסעודה שלישית שלהם תחת הניק אדמו"ר שליט"א כך שלא ניתן להבחין בין אדמו"ר לאדמו"ר, האין זה כחוכא וטלולא? הנה כעת יצא ספר מפענח תעלומות והמחבר מסתתר תחת הניק לדופקי בתשובה. האם מישהוא יכול לגלות לחברי הפורום מי זה "לדופקי בתשובה"? יפה מאוד שיש מכתב ברכה מהגרח"ק, אך מה הבעיה לחבר ברכה כזו בוורד? הלא בין כה וכה לדבריכם אנו עוסקים באנשים שלמען הסתרת זהותם לא יבחלו לבחור להם שמות בדויים, שמות כפולים, שמות משולשים ומי יודע מה עוד, אז מה הבעיה להמציא הסכמות?
ובקשר לטיעון (המגוכך לעניות דעתי) שלפעמים יש מצבים שעדיף להיות בעילום שם, ידוע שהרבה שאלות קשות ואף מביכות הגיעו לפתחם של גדולי ישראל, אז או שהחליטו לא לפרסם את תשובתם בספריהם, או שהחליטו שלמען הדורות עדיף שתשובתם תתפרסם, אך איזה ערך יש לקובץ שו"ת שלא ידוע מי עומד מאחריו?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' יולי 20, 2018 5:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' יולי 12, 2018 10:14 am

א. כל הנכתב בפורום בכל מקום שהוא ובכל נושא שיהיה, אינו ניתן כקביעת הלכה או כדבר מוסמך ואין לסמוך ע"ז בשפו"א!!!!
(כבר התריעו ע"כ כמה פעמים וכך פשוט) לכן אין ערך לידיעת השמות כלל. כל הנכתב בפורום זה הוא כשיח הלומדים הנותן מראה מקום או כיוון חשיבה לקורא בלבד.
ב. מה יתן ומה יוסיף אם אנשים עלומים יחשפו בשמותיהם העלומים??
ג. נראה שהרבנים הכבודים הכותבים כאן כן נחשפו ורק ה'לא ידועים' הפשוטים נשארו לא ידועים.
ד. אין כאן שום דבר הנכתב בצורה של קביעה או דבר ה' העובר במסורת התורה שמצריך הזדהות.
ה. יש צדק בבעייתיות שבהסתרת כותבי ספרים וכדו' אך יש סיבות טובות לכך ויש על מי לסמוך בזה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' יולי 12, 2018 11:12 am

אש משמים כתב:א. כל הנכתב בפורום בכל מקום שהוא ובכל נושא שיהיה, אינו ניתן כקביעת הלכה או כדבר מוסמך ואין לסמוך ע"ז בשפו"א!!!!
(כבר התריעו ע"כ כמה פעמים וכך פשוט) לכן אין ערך לידיעת השמות כלל. כל הנכתב בפורום זה הוא כשיח הלומדים הנותן מראה מקום או כיוון חשיבה לקורא בלבד.
....
ד. אין כאן שום דבר הנכתב בצורה של קביעה או דבר ה' העובר במסורת התורה שמצריך הזדהות.

לא נכון כלל!
פעמים רבות אנשים כותבים כאן "רב פלוני אמר לי כך וכך" או "ראיתי שרב פלוני עשה כך וכך" וכיו"ב.

והנה, כאשר אני ושכמותי (המזוהים בשמנו) כותבים כך - אתה יכול לכאורה לסמוך על עדותנו ולהעביר לדורות הבאים שפלוני קיבל מפלוני וכו', אבל כאשר זהו ניק אנונימי - אי אפשר לסמוך.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' יולי 12, 2018 11:14 am

מה זה משנה אם אתה אומר עזריאל ברגר קיבל מרב פלוני או שאתה אומר כדכד קבל מפלוני - בלא"ה השומע אינו מכיר את הכותב בפורום

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' יולי 12, 2018 11:15 am

אש משמים כתב:ג. נראה שהרבנים הכבודים הכותבים כאן כן נחשפו ורק ה'לא ידועים' הפשוטים נשארו לא ידועים.

מניין ההנחה הזו? לדעתי היא אינה נכונה בכלל

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יולי 12, 2018 11:20 am

צודק אש משמים.
ראשית הפורום באופן עקרוני אינו מקום פסיקת הלכה. גם אם יודעים מי האומר לא מתקיימים כאן התנאים הראויים לזה.
א. אנשים הכותבים כאן לא טוענים שהם פוסקי הלכה אלא להפך.
ב. אנשים כותבים דרך לימודם ומחשבותיהם וקיי"ל שאין למדים מפי תלמוד ק"ו לכתיבה כזאת.
ג. המקום פתוח לכל בלי שהכותב לוקח בחשבון תמיד מי הרואה. (אינו דומה רב הפוסק ליחיד לרב הפוסק בספר ואינו דומה הנכתב בספר הלכה לנכתב בעיתון או בפורום).
ועוד כמה וכמה סיבות.

בנוסף מה פירוש יודעים מי האומר. כל הכרותינו איתך כאן היא שאתה אומר ששמך עזריאל ברגר. ואולי אעפ"כ אינך אלא מישהו אחר לגמרי. נכון שיכול לבא לשכונה גם אדם ולהציג את עצמו בשם בדוי אבל זה אינו מצוי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 12, 2018 12:06 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' יולי 16, 2018 7:46 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' יולי 12, 2018 12:41 pm

מתוך דבריך ניכר שבאמת הפורום הזה לא מתאים לך, וחבל על הזמן שאתה מבזבז בו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 12, 2018 1:13 pm

דרומי כתב:מתוך דבריך ניכר שבאמת הפורום הזה לא מתאים לך, וחבל על הזמן שאתה מבזבז בו.

הפורום כן מתאים לי, אני רק מגיב לדברי אש משמים וטענתו שכל הנכתב כאן אין לו ערך לדורות ולכן לא משנה מי כותב את הדברים.
אני לעומתו סובר שיש כאן הרבה חומר בעל ערך חשוב וחבל שהדברים נאמרים ללא שם אומרם. אלא מאי, מן הסתם רוב משתתפי הפורום הם מן הסתם חרדים, ובציבור החרדי חוששים מאוד מהתדמית שלא תסטה מהמקובל, וכל סטיה קטנה עלולה לפגוע במעמד ובשידוכים וכדומה, וזו נראית לי הסיבה האמיתית וכל השאר זה סתם תירוצים, אפילו שכמה מהם תירוצים טובים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יולי 12, 2018 2:08 pm

המנהג לכתוב בניקים מקובל בפורומים רבים.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' יולי 12, 2018 2:35 pm

אוצר החכמה כתב:בנוסף מה פירוש יודעים מי האומר. כל הכרותינו איתך כאן היא שאתה אומר ששמך עזריאל ברגר. ואולי אעפ"כ אינך אלא מישהו אחר לגמרי. נכון שיכול לבא לשכונה גם אדם ולהציג את עצמו בשם בדוי אבל זה אינו מצוי.

בנדון דידי מדובר בשם נדיר ביותר (יש אולי עוד ב אנשים בשם זה בעולם), ויודעי ומכירי - יודעים שאני הוא הכותב כאן.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 52 אורחים