מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי שאול ליברמן

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

רבי שאול ליברמן

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 03, 2011 1:36 pm

תוך כדי דיבור כתב:גם ר' שאול ליברמן הנ"ל היה חתנו של רבי אליעזר רבינוביץ'. בכל אופן הוא באמת היה שושלת היוחסין מכל הצדדים (ולא רק משפחת קצנלבוגן).

אכן. ובזיו"ש של ר' מאיר ברלין (בר אילן).

בור הגולה

Re: משפחת הרבנים מעדאליע

הודעהעל ידי בור הגולה » ב' ינואר 03, 2011 8:52 pm

איש_ספר כתב:
תוך כדי דיבור כתב:גם ר' שאול ליברמן הנ"ל היה חתנו של רבי אליעזר רבינוביץ'. בכל אופן הוא באמת היה שושלת היוחסין מכל הצדדים (ולא רק משפחת קצנלבוגן).

אכן. ובזיו"ש של ר' מאיר ברלין (בר אילן).

אכן היה בדעתי להוסיף כל זה.

אחיו של ר' שאול, היה ר' מאיר יונה ליברמן, איש אמונו של הגרח"ע בווילנא, והיה רחוק מאד בדעותיו מאחיו הנ"ל וד"ל. עלה לארץ, והתגורר בירושלים. נפטר לפני שנים אחדות בזקנה מופלגת.
בתו היחידה, אשתו של ר' שמואל גפן שליט"א, שבניו מכהנים בהרבה ישיבות.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 03, 2011 9:15 pm

רמ"י ליברמן היה מקורב לחוגי נטורי קרתא ומאמריו היו מתפרסמים בהחומה (אאל"ט).
שמעתי מנכדו לבית גפן, והדברים ידועים, שרש"ל היה הרי אדם ערירי ל"ע, ומשכורתו היתה כבדה מאד, ובכן מידי חודש בחודשו היה משגר לאחיו היושב בירושלים, תמיכה הגונה לו ובעיקר לבניו.

בור הגולה

הודעהעל ידי בור הגולה » ב' ינואר 03, 2011 9:20 pm

איש_ספר כתב:רמ"י ליברמן היה מקורב לחוגי נטורי קרתא ומאמריו היו מתפרסמים בהחומה (אאל"ט).
שמעתי מנכדו לבית גפן, והדברים ידועים, שרש"ל היה הרי אדם ערירי ל"ע, ומשכורתו היתה כבדה מאד, ובכן מידי חודש בחודשו היה משגר לאחיו היושב בירושלים, תמיכה הגונה לו ובעיקר לבניו.

וזו תמונתו של רש"ל בזקנותו:
קבצים מצורפים
שאול ליברמן.gif
שאול ליברמן.gif (29.66 KiB) נצפה 17680 פעמים

תיקו

Re: משפחת הרבנים מעדאליע <רבי אליעזר רבינוביץ ממינסק>

הודעהעל ידי תיקו » ב' ינואר 24, 2011 9:05 pm

מצו"ב שני קבצים.
קבצים מצורפים
שאול ליברמן על החזון איש.pdf
(162.79 KiB) הורד 818 פעמים
בעקבות שאול ליברמן.pdf
(370.85 KiB) הורד 1118 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' ינואר 25, 2011 1:01 am

תודה תיקו. הקובץ של דברי רש"ל על בן דודו מרן החזו"א זהה אאל"ט למאמרו של רש"ל בספר מינסק עיר ואם המצוי באוצרינו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יולי 08, 2011 12:26 am

הודעות הקשורות לאשכול זה, שנכתבו באשכול אחר, נעתקו וקבעו מקומם בזה:
תולעת ספרים07 כתב:
תולעת ספרים07 כתב:אבקש רק לשאול:
בנוגע לתוספתא של פרו' ליברמן אשר כידוע מרן רבינו הגרי"ז ז"ל שיבח מאוד את פירושו – האם פרו' ליברמן זה הוא אחיו של רבי מאיר ליברמן ז"ל שנפטר לפני כמה שנים והוא היה יד ימינו של רבינו האחיעזר ז"ל כידוע.
קיבלתי באישי שאכן פרו' ליברמן היו אח לרבי מאיר ליברמן ז"ל שהיה יד ימינו של האחיעזר ונפטר לפני כמה שנים והיה נוהג בהצנע לכת ללא אומר ודברים כאשר היה מלא וגדוש עם סיפורים מכל הגדולים מהדור הקודם.
ושמעתי ממקור מוסמך שמרן הגרי"ז ז"ל התבטא פעם שזה הפירוש הכי טוב על התוספתא
מעניין לדעת אם התוספתא שלו התקבל בחוגים שלנו.
עוד אציין: שבשנה האחרונה לחייו הוא מידי פעם שאל אותי מדוע לא יצא עדיין ספר על רבי עמרם בלוי ז"ל - ומשום מה זה כאב לו מאוד כאשר אין לי כל מושג מה היה לו עם רבי עמרם בלוי ז"ל.
יהי זכרו ברוך

תולעת ספרים07 כתב:זה עתה הבנתי.
פרו' שאול ליברמן ואחיו רבי מאיר ליברמן ז"ל היו נכדים לבעל הקרן אורה סבא רבא של רבי עמרם בלוי ז"ל - וכנראה שמשום כך רצה להוציא ספר על רבי עמרם בלוי ז"ל.
----
רבי מאיר ז"ל אמר לי כמה וכמה פעמים שרבי עמרם ז"ל הגיע אליו בחלום הלילה ואמר לו שהוא מקפיד על כך שלא יצא עליו כל ספר.
ואנוכי הקטן לא הבנתי מה יש לו לרבי מאיר ליברמן ז"ל עם רבי עמרם בלוי ז"ל.
ורק עתה הבינותי....

ישבב הסופר כתב:שאול ליברמן היה חתנו של ר' מאיר בר אילן, ובכן ש"ב של הגרי"ז מבריסק, וגם היה ש"ב של החזו"א.

מותיב ומפרק כתב:
ישבב הסופר כתב:שאול ליברמן היה חתנו של ר' מאיר בר אילן, ובכן ש"ב של הגרי"ז מבריסק, וגם היה ש"ב של החזו"א.

רצו"ב מכתב אינו ידוע ממרן החזו"א לשאול ליברמן
חידוש בסברא
1.gif
1.gif (14.26 KiB) נצפה 14052 פעמים

"כי הבקיאות לא בי הוא, כי חסר לי גרסא דינקותא וכו'"
קבצים מצורפים
CI snip.JPG
CI snip.JPG (45.46 KiB) נצפה 17266 פעמים

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ו' יולי 08, 2011 12:29 am

מכתב זה נדפס לפני כמה שנים ע"י פרופ' ר' מלך שפירא, בסוף קונטרסו (באנגלית) על "שאול ליברמן והאורתודוקסיה". ויש בסופו הערה שאין בצילום שהבאת:

עכשו השגתי בול. ולכן זמנו מוקדם. שמחתי על הבשורה של בת תחלה אצל אחיך שיח' ואברכך ברכת מז"ט.

דראל

Re: משפחות מעדאליע - ליברמן <רבי אליעזר רבינוביץ ממינסק>

הודעהעל ידי דראל » ו' יולי 08, 2011 12:58 am

שמועה ששמעתי, ואשמח אם יהיה מי שיאשר או יכחיש אותה (אם כי להכחיש יותר קשה).
ר' יעקב קמינצקי שאל פעם מישהו בשיחה: "מי גדול הדור באמריקה?". הנ"ל השיב בהפתעה: "ר' משה (פיינשטיין)". "לא" אמר ר' יעקב "ר' שאול ליברמן הוא גדול הדור באמריקה".

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יולי 08, 2011 2:08 am

דראל כתב:שמועה ששמעתי, ואשמח אם יהיה מי שיאשר או יכחיש אותה (אם כי להכחיש יותר קשה).
ר' יעקב קמינצקי שאל פעם מישהו בשיחה: "מי גדול הדור באמריקה?". הנ"ל השיב בהפתעה: "ר' משה (פיינשטיין)". "לא" אמר ר' יעקב "ר' שאול ליברמן הוא גדול הדור באמריקה".

על השמועה המגוחכת עצמה, א"צ להגיב. ובהעדר חוש ביקורת, פתי יאמין לכל. ופלא שלא הכתירו גם לגדול הדור של ארץ ישראל. ואפשר משום שהיה זה בחיי חיותו של הרצי"ה באר"י. וק"ל.
---
ר' יעקב קמינצקי לא הכיר כלל את שאול ליברמן, האחרון למד בסלבודקה כו"כ שנים אחר ר' יעקב.
שמעתי בעבר מנכד של ר' יעקב, שרק פעם אחת ויחידה הזדמנו שניהם לפונדק אחד, והיה זה בחתונה בארה"ב. ר' יעקב עם שהיה איש הנימוסין, חניך בית המדרש הסלבודקאי, לא נפנה אליו אף לאמירת שלום !

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' יולי 08, 2011 3:02 am

תוך כדי דיבור כתב:מכתב זה נדפס לפני כמה שנים ע"י פרופ' ר' מלך שפירא, בסוף קונטרסו (באנגלית) על "שאול ליברמן והאורתודוקסיה". ויש בסופו הערה שאין בצילום שהבאת:

עכשו השגתי בול. ולכן זמנו מוקדם. שמחתי על הבשורה של בת תחלה אצל אחיך שיח' ואברכך ברכת מז"ט.

נכון, תנא ושייר, כיון שהכיתוב ההוא נכתב בכיוון ההפוך. ונקראת ע"ש גומרה. תודה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יולי 08, 2011 5:16 pm

דברתי עתה עם ר' נתן קמינצקי בנו של ר' יעקב, והלה אמר לי כי שמע גם הוא את השמועה אודות המפגש בחתונה, אבל בספרו הידוע (עמ' 1190) הביא עדות עד ראיה שנכח שם (ושמו ר' ליפא ברנר), לפיה, ר' יעקב דיבר עם שאול ליברמן אודות סלבודקה וכו'. ר' אהרן קוטלר שנכח שם עבר על פניהם, ואמר בקול רם: אסור להסתכל בפני אדם רשע. אבל למרות זאת לא הפסיק ר' יעקב את השיחה.

כיון שעלתה סוגיית ליברמן, ציטט בפני את שכתב בספרו, כי הרב רודרמן היה שכנו לחדר של ליברמן בסלבודקה (בתקופת מינסק), אך הסבא דאג להוציא את הרב רודרמן מן החדר, משום שחשש להשפעתו השלילית של ליברמן עליו. בארה"ב עשה הרב רודרמן כל טצדקי כדי לא להפגש עם שכנו לשעבר.

את השמועה שהביא כאן דראל הגדיר כ'שטות' ותו לא מידי.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' יולי 08, 2011 6:01 pm

השמועה מגוחכת מכל אנפין, עד כדי כך שגם לו היה הבן מעיד שכך היה היינו אומרים שזו שטות.
קצת הגיון, אילו היתה השאלה מי הבקי הגדול, מי העילוי הגדול, ניחא.
אבל גדול הדור? האדם שפוסק בכל עניין חשוב? ומשיב על כל שאלה שראוייה להשאל?
גם תלמידי חכמים גדולים וגאונים אחרים שהיו באמריקה, לא יכלו "להתחרות" עם ר' משה פיינשטיין על ההגדרה, על אף גדולתם העצומה בתורה ויראתם הקודמת לחכמתם.

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' יולי 08, 2011 8:05 pm

אוצר החכמה כתב: אילו היתה השאלה מי הבקי הגדול, מי העילוי הגדול, ניחא.
.

ואם נימא שהשאלה על בקיאות ניחא?? אתמהה!

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' יולי 08, 2011 8:07 pm

מותיב ומפרק כתב:
אוצר החכמה כתב: אילו היתה השאלה מי הבקי הגדול, מי העילוי הגדול, ניחא.
.

ואם נימא שהשאלה על בקיאות ניחא?? אתמהה!

כל הסיפור המגוחך הזו אינה ראוי' לתגובה!

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » א' יולי 10, 2011 1:53 pm

תולעת ספרים07 כתב:
אבקש רק לשאול:
בנוגע לתוספתא של פרו' ליברמן אשר כידוע מרן רבינו הגרי"ז ז"ל שיבח מאוד את פירושו

האם זה נכון? עוד מישהו חוץ מרב תולעת יכול לאשר שמרן רבינו הגרי"ז ז"ל שיבח מאוד את פירושו של הר' ליברמן לתוספתא?

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » א' יולי 10, 2011 8:28 pm

הבונה כתב:האם זה נכון? עוד מישהו חוץ מרב תולעת יכול לאשר שמרן רבינו הגרי"ז ז"ל שיבח מאוד את פירושו של הר' ליברמן לתוספתא?

כזו שמועה תמוהה איש אין לו מה לומר עליה?

דראל

הודעהעל ידי דראל » ב' יולי 11, 2011 11:49 pm

.
נערך לאחרונה על ידי דראל ב ד' אוקטובר 07, 2015 1:11 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ג' יולי 12, 2011 11:48 am

ישבב הסופר כתב:
תולעת ספרים07 כתב:הבונה: ומדוע אינך תמה איך זה שהגרי"ז זצ"ל התכתב עם הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק בוסטון וכידוע שהמכתבים שבסוף הגרי"ז על הרמב"ם פונים אל הגרי"ד בוסטון.
ובמופלא ממך אל תדרוש.

אתה משווה את הרב יוסף דב סולובייציק מבוסטון לשאול ליברמן?
אני אליץ עליך יושר שכנראה אינך מתמצא בפרטי הכתות השונות ביהדות ובנותיה מחוץ לזירת "חניכי הישיבות". אבל עליך לדעת שיש פער ענק בין 'ישיבת רבינו יצחק אלחנן' ל'JTS'. ישיבת רי"א היש ישיבה אורתודוקסית, וJTS הוא קונסרבטיבי.
אינני מחסידי הרב מבוסטון, אני רחוק מלהכירו כגדול בישראל, אבל אני אבקש קצת פרופורציות.

אני חוזר לנושא ליברמן (וקצת מצטער ששאלתי גרמה לגלוש לנושא ריד"ס).
זה שהגרי"ז התכתב עם ריד"ס אחיינו, כפי שכבר כתבו יש הבדל רב בין ריד"ס לבין ליברמן. וזה גם לא אומר שהוא חשבו למי שכדאי וראוי לעיין בספריו וללמוד הימנו. ואפילו עובדה זו שאינה כה מוזרה, לא הייתי מקבל לולי התעוד המפורש.
אבל כשמביאים שמועה מוזרה ותמוהה מכל צד שהמליץ לעיין בכתבי ליברמן, מבלי להביא כל אסמכתא לדברים, זה בבחינת "לא אמר כלום".

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ג' יולי 12, 2011 12:11 pm

מרן רבינו הגרי"ז ז"ל לא ישב ללמוד מתוך תוספתא ליברמן
הסיפור הוא כזה הביאו את התוספתא לידי מרן הגרי"ז והוא עבר עליו ואח"כ התבטא בלשון מעין זה ...זה הפירוש הכי טוב שראיתי על התוספתא..
יתכן שגם רבינו מרן הגרי"ז ז"ל ידע להתבטא בווערטל אך דברים אלו יצאו מפי הגרי"ז זי"ע
בהחלט שאין כאן הסכמה ואין כאן כלום.
יתכן שהוא כיבד אותו בתור משפחה וכפי אשר כיבד את הגרי"ד בוסטון...
איני יודע

דראל

הודעהעל ידי דראל » ג' יולי 12, 2011 1:26 pm

.
נערך לאחרונה על ידי דראל ב ד' אוקטובר 07, 2015 1:13 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 12, 2011 2:05 pm

דראל כתב:
איש_ספר כתב:
איש_ספר כתב:דברתי עתה עם ר' נתן קמינצקי בנו של ר' יעקב... את השמועה שהביא כאן דראל הגדיר כ'שטות' ותו לא מידי.
מה בין דובר שטות לבין שוטה?
אדם פיקח עשוי שיפלוט לעיתים דברי שטות, אך כאשר מעמידים אותו על טעותו, מתקן דבריו. לא כן השוטה, גם תכתשו במכתש בתוך הריפות בעלי, לא תסור אוולתו ממנו.

לי כתב ר' נתן קמינצקי: "שאם אבא חשב שר' שאול היה הגאון הגדול ביותר בארה"ב אינני יודע, אבל שתדע לך שהוא היה שומר תורה ומצוות בדקדוק רב". ומסתבר שיש משמעות מי השואל. כדי שלא תהיינה בעיות ציטטתי במדויק את שכתב לי.
את העובדה בשם הנכד ציין ששמע ממך, ולא שאל את הנכד על כך, בגלל העדות הסותרת שיש בידו.

אני לא הולך להתפלפל בלשונות ר' נתן קמינצקי, אבל פתחת בשאלת גדול הדור דארה"ב וסיימת בגאון הגדול ביותר. במקרה?

חנבין

הודעהעל ידי חנבין » ג' יולי 12, 2011 2:30 pm

דראל כתב:לי כתב ר' נתן קמינצקי: "שאם אבא חשב שר' שאול היה הגאון הגדול ביותר בארה"ב אינני יודע, אבל שתדע לך שהוא היה שומר תורה ומצוות בדקדוק רב". ומסתבר שיש משמעות מי השואל. כדי שלא תהיינה בעיות ציטטתי במדויק את שכתב לי.
את העובדה בשם הנכד ציין ששמע ממך, ולא שאל את הנכד על כך, בגלל העדות הסותרת שיש בידו.

דראל, (בהמשך לדברי א"ס) פתחת בגאון הכי גדול, וסיימת ב"שומר תורה ומצוות בדקדוק רב"?
עכ"פ אני איני מאמין ששמועה כה מגוחכת יצאה מפי הגר"י קמינצקי. ודע לך, אצלי ואצל רבים כמוני, אם מישהו יאמר כזה דבר, הוא לא יגדיל את ר"ש ליברמן, לא יקטין את הגרמ"פ, רק יקטין את עצמו. לכן חוס על כבוד הגרי"ק ואל תתלה בשמו דברי שטות כאלו.

דראל

הודעהעל ידי דראל » ג' יולי 12, 2011 3:28 pm

אכן, כששאלתי כאן בפורום אודות 'גדול הדור', שאלתי היתה תמימה. קיבלתי את דברי אוצר החכמה, ושיניתי את הניסוח ל'הגאון'.
אם זה דבר שמאפשר להתקבל על הדעת או לא, אינני יודע. שאלתי היתה תמימה לחלוטין, ועם דחיקתה ("ר' יעקב כלל לא למד בסלובודקה ביחד ליברמן"), הבנתי שאין אפשרות להכחיש או להוכיחה.
מעבר לכך, את מיטות הסדום שתופרים לרבנים, ניסה ר' נתן קמינצקי עצמו להכחיש בספרו הידוע.

לכן, חנבין, אף אחד לא ניסה להקטין את ר' משה פיינשטיין או להגדיל את פרופ' ליברמן, אלא לדעת מה היתה דעת ר' יעקב עליו.
כבר ראינו בפורום כל מיני טענות: "לא יכול להיות ש____ אמר כך וכך", וראה זה פלא, גם לאחר שהדבר מוכח, עדיין החי מכחיש את המת. כך שלא אתפלא אם הדבר יוכח (ולי, אין כל נ"מ בעניין, בגלל זה לא אכתוב בשם making of gadol...), ועדיין יוכחש ע"י טיפוסים כחנבין.

חנבין

הודעהעל ידי חנבין » ג' יולי 12, 2011 4:13 pm

דראל כתב:אכן, כששאלתי כאן בפורום אודות 'גדול הדור', שאלתי היתה תמימה. קיבלתי את דברי אוצר החכמה, ושיניתי את הניסוח ל'הגאון'.
אם זה דבר שמאפשר להתקבל על הדעת או לא, אינני יודע. שאלתי היתה תמימה לחלוטין, ועם דחיקתה ("ר' יעקב כלל לא למד בסלובודקה ביחד ליברמן"), הבנתי שאין אפשרות להכחיש או להוכיחה.
מעבר לכך, את מיטות הסדום שתופרים לרבנים, ניסה ר' נתן קמינצקי עצמו להכחיש בספרו הידוע.

לכן, חנבין, אף אחד לא ניסה להקטין את ר' משה פיינשטיין או להגדיל את פרופ' ליברמן, אלא לדעת מה היתה דעת ר' יעקב עליו.
כבר ראינו בפורום כל מיני טענות: "לא יכול להיות ש____ אמר כך וכך", וראה זה פלא, גם לאחר שהדבר מוכח, עדיין החי מכחיש את המת. כך שלא אתפלא אם הדבר יוכח (ולי, אין כל נ"מ בעניין, בגלל זה לא אכתוב בשם making of gadol...), ועדיין יוכחש ע"י טיפוסים כחנבין.

אינני יודע מה ראית לתלות בי הכחשה של דברים מוכחים, תראה לי מה כתבתי כאן דבר נגד דבר שהוכח.
עכ"פ לשבר את האוזן, תאר לך שיאמרו בשם אחד מראשי הישיבות שיוסי שריד הוא גדול הדור בימינו, (וחלילה חלילה להשוות בינו לבין המדובר, רק כאמור לשבר את האוזן), כמובן, לא תאמין לזאת, גם אם כל חברי הפורום יטענו לנכונות הענין.
מאידך, אם תשמע את הדבר בעצמך מאותו ר"י, לא תהיה לך ברירה אלא להאמין שכך אמר, אך כמובן תנוד לו בראשך....
שמועה מסוג זה צריכה בסיס איתן, ואי אפשר לזרוק אותה סתם כך ללא מקור חזק ואמין, ק"ו לא סתם מפי השמועה.

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 5:43 pm

דראל כתב:הבהרה

למען המנותבים בינינו הבאתי מקישור לפורום ההוא שתוכ"ד הפנה.
אין לי קשר לדברים שהובאו שם. יפה עשה אי"ס שלא ציין את שמי כשציטט ממה שהבאתי, בניגוד למותיב ומפרק ונוטר הכרמים שלא לדבר על ישבב הסופר שהכניס את שמי תו"כ בהודעתו, כאילו אני כתבתי את הדברים.

דראל
בניגוד לאחרים, אני בהחלט הבנתי שאין זה פרי עטך כלל, ולא באת רק כמצטט, וגם הצעתך שהי' גדול הדור, גם זה שאלת בתמימות אך האם זה במקרה שוב ושוב, לעמוד בתימימות לימינו של כל גאון מפוקפק ולשמש כסניגורם??
גם אני שואל בתמימות, האם יש בזה משום "ואיש כפי מהללו"?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 21, 2011 5:15 pm

בא לידי אגרת של ר' יונה מרצבך המשיב לאחד השואלו (כפי הנראה מהתשובה) על הזכרת דברים בשם ליברמן:
אני לא לגנות ולא לכבד ליברמן באתי, אלא כל פעם שאשתמש בפירושו, אני מצטער בליבי שדוקא ממנו יצא פירוש שאין להמנע מהלסתכל בו כל שרוצים לדעת פשט בתוספתא... הייתי יקי כדרכי שהרגשתי צורך להביאו (אולי באמת בזה "נדבקתי")... אלא את האמת אגיד ולא אבוש: בראותי דברי עצמי מודפסים (אחרי שכתבתים לפני שלש שנים) מיד קצת התחרטתי בעד שהבאתי...'

תיקו

Re: הרבנים למשפ' מדליא -רבי אליעזר רבינוביץ ממינסק - שאול לי

הודעהעל ידי תיקו » ה' יולי 21, 2011 5:47 pm

יצא לאור בבני ברק [הוצאת מישור] תוספתא ע"פ כת"י וינה קדשים טהרות [כדאי להעלות לאוצר], ובהקדמה שם מצטט מכתב של החזו"א לבן דודו המומחה בתוספתא אלא שאין מזכירין שמו בבית המדרש. לצד זה כתוב בסוגרים [להשמיט]....
[וכנראה כל הספר ההוא נועד להביא דבריו לבית המדרש בעילום שם].

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' יולי 21, 2011 6:03 pm

שיטת לימודו של פרופ' ליברמן...
מכאן:
את הזהירות וההערכה המדוייקת לטיבו של המדע התלמודי, הצורך בו, מגבלותיו וגבולותיו, היטב לבטא ולהגדיר פרופ' ליברמן ז"ל בדבריו שסיים בהם את מבואותיו בכרכים שונים של ספרו הגדול
'התוספתא כפשוטה':
'ואנו מסיימים בפרדוכס, שלמרות כל הכללים שהצענו לעיל - הרוב המכריע של הפירושים המצויים בספר זה אינו מיוסד על נוסחאות והגהות אלא על הבסיס שקבעו רבותינו ז"ל הראשונים והאחרונים, והיינו התאמצות והשתדלות להבין את הענין מתוך הספר עצמו ומתוך שאר ספרי חז"ל, ואף בכמה וכמה מקומות שהמפרשים מגיהים את הנוסח יישבנו אותו בלי שום הגהות, ורק במקומות מועטים מאד הגהנו את הנוסח נגד כל הנוסחאות'... (תוסכ"פ זרעים א הקדמה עמ' כב, וחזר על כך בהקדמות לח"ג ועוד).
'כיוצא בזה אין להפריז בשיטת הפרדת המקורות כדי לתרץ וליישב בה את כל ההדורים והעיקולים. השיטה היא נכונה, אבל היא איננה קמיע ולחש להבריח בו את כל הספיקות והקשיים. דרכי המדע אינן אלא כלי אומנות ביד אומן. כשהכלים הללו נופלים לידי הדיוטות הרי בכלים יכולים לקלקל ולחבל הרבה יותר מאשר בידיים ריקות. ואין אנו כמזהירים אלא כמזכירים אף לעצמנו'. (תוסכ"פ ח"ג מועד א עמ' טז)
---
מקור: פרו' הרב שלמה זלמן הבלין

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 21, 2011 6:30 pm

תיקו כתב:יצא לאור בבני ברק [הוצאת מישור] תוספתא ע"פ כת"י וינה קדשים טהרות [כדאי להעלות לאוצר], ובהקדמה שם מצטט מכתב של החזו"א לבן דודו המומחה בתוספתא אלא שאין מזכירין שמו בבית המדרש. לצד זה כתוב בסוגרים [להשמיט]....
[וכנראה כל הספר ההוא נועד להביא דבריו לבית המדרש בעילום שם].

יושב לו יהודי בבני ברק, מחכמי התורה שבדור, שאם יש ל"ו צדיקים בדור הוא אחד מהן, לומד תורה לשמה מתוך דחק ויסורין וחולאים רעים, את צנועים חכמה, ה"ה ר' חיים פריימן שליט"א, ועמל שנים רבות, לילה כיום יאיר, (ביחד עם רעו הרב צוקר שליט"א), על סוגיות החמורות שבש"ס, וזו התוספתא, מפירות עמלו. ויבוא איש שחצן ויסכם את עבודתו, 'כנראה כל הספר ההוא נועד וכו''. אין לי מה להוסיף לגודל הסלידה.

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » ה' יולי 21, 2011 7:09 pm

אודה ואתוודה כי אינני מכיר את הצדיק הנ"ל, ואם פגעתי בכבודו אני מצר על כך.
אבל יש לך משהו עניני יותר לומר על טיב הספר??
יש הרבה מה להוסיף על מהדורת ליברמן?
ואגב, הכנסת התוספתא של ליברמן לבית המדרש הוא מעשה מכובד בהחלט לדעתי.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' יולי 21, 2011 7:21 pm

גם את ספרי חסדי דוד על התוספתא מר' דוד פארדו ר' שאול העתיק והדפיס .צריך אני לבקש מחילה מר' שאול ..בימי חורפי כשהייתי עוד בכולל
והתחשק לי לקנות את התוספתא כפשוטה . אך המדפיסים j.t.s.ביקשו הרבה כסף בעדם . פעם כשהייתי שם בספרי' נכנסתי לר' שאול ובקשתי
שימכור לי בהנחה .בקשתי ובקשתי אך בלי הצלחה .ואמר לי אם אתה רוצה להבין ולידע פשט בתוספתא אתה מוכרח לקנות את ספרי .אמרתי לו שמע נא הרב ליברמן !בכל הישיבות הלומדות כמו למשל לייקווד טעלז או פונוביז' וחברון אפילו באוצר הספרים לא נמצא התוספתא כפשוטה . ואם
אברך בא ורוצה כבר לקנות למה אתה לא שמח לעזור לו ולקנות בסכום הסבור .אך לא הצלחתי. וענה לי נו אויב אזוי קענען זייא ניט קיין פשט
אין תוספתא וחזר ללמוד . הי' שקוע מאוד בלימוד . בחדרו לא הי' עוד כיסא .כדי שהנכנס לא יתיישב ויפריע לו . רק לשאול ולילך .לא הי' מדבר
או מספר .אך לזכותו כשj.t.s. שינתה את מהלכה . והתחילה להסמיך רבניות .התפטר וכן תלמידו המובהק ידידי ר' דוד הליבני -ווייס אשר נמצא
כעת בירושלם ויכולים למצוא אותו כל יום באוניברסיטה העברית .

יגל

הודעהעל ידי יגל » ה' יולי 21, 2011 8:08 pm

רבטוב כתב:גם את ספרי חסדי דוד על התוספתא מר' דוד פארדו ר' שאול העתיק והדפיס

מימן והגיה, את העבודה עשה ת"ח מירושלים בעילום שמו.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' יולי 21, 2011 8:50 pm

יגל כתב:
רבטוב כתב:גם את ספרי חסדי דוד על התוספתא מר' דוד פארדו ר' שאול העתיק והדפיס

מימן והגיה, את העבודה עשה ת"ח מירושלים בעילום שמו.

נכון שמו ה... אך את העתקה ראשונה ר' שאול עשה .וכן הגה''ה האחרונה
אגב הוא נפטר ממש מיתת נשיקה על האוירון בדרכו לארה''ק בנסעו על חג הפסח .

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 21, 2011 10:12 pm

מצאתי
ליברמן א.jpg
ליברמן א.jpg (247.18 KiB) נצפה 14152 פעמים
ליברמו ב.jpg
ליברמו ב.jpg (98.08 KiB) נצפה 14152 פעמים

ישבב הסופר

Re: מדליא-רבי אליעזר רבינוביץ ממינסק-ר"ש ליברמן-הגרי"ד מבוסט

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' ספטמבר 30, 2013 4:49 am

ראיון מעניין עם שאול ליברמן. מדבר אודות החזו"א ואודות חותנו הראשון אב"ד מינסק. שווה קריאה.
הודות לבעל הבלוג הלועזי "אישים ושיטות".
קבצים מצורפים
Saul-L-E24p46.pdf
(162.79 KiB) הורד 544 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

על ר' שאול ליברמן והאורתודקסיה

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' ינואר 04, 2014 11:31 pm

על ר"ש ליברמן יש אשכול מעניין כאן viewtopic.php?f=19&t=3477&p=25921#p25921
רצ"ב עתה מאמר חדש של רבי שלמה פיק שליט"א
שאול ליבמרן.pdf
(1.45 MiB) הורד 1343 פעמים

כנסת ישראל

Re: עוד על ר' שאול ליברמן והאורתודקסיה

הודעהעל ידי כנסת ישראל » ש' ינואר 04, 2014 11:41 pm

קשור להכנסת ספריו לאוצר?

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » א' ינואר 05, 2014 1:22 am

כמובן שהעורך האנונימי בהערה 8 הוא הגרדצ הילמן עצמו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 05, 2014 9:12 am

אוסיף אנקדוטה הקשורה למאמר- באחד מביקוריו במכון הגבוה לתורה שאל הר"מ רזיאל שליט"א את ליברמן- כב' חבר ספרים כמו תוספתא כפשוטה ומצד שני ספרים כמו וונים ויוונות בא"י- הכיצד? והשיב לו ליברמן- אלו ספרים ואלו ביכל'ך (כמדומני ששמעתי את הדברים ישירות מהר"מ רזיאל)

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 119 אורחים