מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בקשת סליחה (חברי הפורום זה מזה)

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הרע במיעוטו

Re: בקשת סליחה (חברי הפורום זה מזה)

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ו' ספטמבר 07, 2018 10:23 am

המי שבירך לא טוב?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' ספטמבר 07, 2018 10:26 am

מענה איש כתב:אף אני אצטרף לבקשת מחילה מחברי הפורום, כמו כן מוחל אני לכל מי שכתיבתו התפרשה אצלי כפגיעה.

ואגב הסתפקתי האם שייך וצריך לבקש מחילה מבעלי חיים שפגענו בהם או דברנו כנגדם ואם כן הרי צריך לבקש מחילה מתרנגול הבראקל שהושמץ כאן לא מעט:)

לכאורה כן, וראיה מן הארי שנח איחר לתת לו מזונו, ואם בגשמיות כך, בוודאי כשמשמיצים ופוגמים בכשרותו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' ספטמבר 07, 2018 10:37 am

תוכן כתב:כולם עומדים בתור כבני מרון, לבקש סליחה... איזה ערך יש לריטואל זה??? זה בדיוק כמו המי שברך לחולים שמזכירים עשרות חולים במהירות הבזק, ונאמאאאא-אאא-אאא-ר! אמן!!

לא כולם, ולא עומדים בתור. אם אתה שואל על ריטואל זה (מנהג בלעז) ניתן אולי לשאול על ריטואלים אחרים.? ואולי בידיעותיך הרבים תוכל לתת לנו כמה דוגמאות.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ו' ספטמבר 07, 2018 10:42 am

הרע במיעוטו כתב:המי שבירך לא טוב?

ראה כאן גילה תוכן את דעתו
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=41238

שמר

הודעהעל ידי שמר » ו' ספטמבר 07, 2018 11:36 am

כוח"ט

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ש' ספטמבר 08, 2018 10:51 pm

שלום וברכה לחכמי ורבני המקום הקדוש שליט"א
ראשית, ברצוני להודות לכל אחד ואחד על תרומתו הנכבדה לכלל האשכולות ובכל נושא, ישר כוח.
שנית, אבקש מכל באי השער למחול ולסלוח לי על כתיבה שאינה ראויה או אף פוגעת כי לכל העם בשגגה.
שלישית, אשמח אם יאירו עיני בדברים שלא כתבתי כהוגן וכדומה ע"מ שאוכל לתקן ולסדר.
אצטרף גם אני לקריאת קודמי להשיב את בעל ה'אבןטובה' שאבד מאיתנו והיה מחכים ומעשיר לנו.
אסיים בברכת כתיבה וחתימה טובה!
אש משמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ספטמבר 16, 2018 9:27 pm

אף אני מבקש את מחילתו וסליחתו של כאו"א מבאי הפורום אשר מצא את עצמו נפגע או מצטער מדברים שכתבתי הן אם הופנו הדברים כלפיו ישירות והן אם נכתבו באופן כללי או לאחרים. לא התכוונתי לצער אף אחד, כ"א להגן על שחשבתי לנכון להגן.

באם יש מאן דהוא המרגיש שעליי לפייסו באופן אישי ו/או למחוק/לערוך דברים שכתבתי, הריני לבקשו שיסב לכך את תשומת ליבי ב'אישי' (פרנקל תאומים פרטי), והנני כופל שוב את בקשת מחילתי ממנו. בעז"ה החותך חיים לכל חי, ובל"נ, אשתדל להבא להיות זהיר בכך טפי.
ותענו ותאמרו בפיכם סלחתי.

גם אני מצידי סולח ומוחל לכל מאן דהוא מהבאים כאן באם הצטערתי/נפגעתי מדבריו. והוא רחום וגו'. כי לכל העם בשגגה.

כפי שכתבו לפניי, עלינו להיזהר טובא מלכתוב דברים כלפי אחרים באופן אישי, להשתדל להתעמת אך ורק עם ה'עמדה' ולא עם הבנ"א שעומד מאחוריה אשר על כבודו עלינו לשמור מכל משמר, ואף על טוהר כוונותיו ועל יראתו את ה', אל לנו להטיל פקפוק.
גם עלינו להשתדל להימנע מלסנוט בקהילות אשר אליהן משתייכים חברים מבני הפורום או מלעורר עימן מדנים.
כתיבה בנוסח חריף או תקיף מדי היא בדר"כ מתכון למכשולות בענייני בנ"א לחבירו, והיא גם גוררת תגובות נגד מחריפות והולכות וחוזר חלילה.

יתן ה' שנזכה להיות יראים ושלמים ומקדשי שמו בכל מעשינו והנהגתינו, בין אדם למקום ובין אדם לחבירו.

נ"ב:
בעניין הקושיא מדוע הוזכר דין 'בקשת מחילה' דווקא בעריו"כ, חשבתי לתרץ בפשטות שהיות וכבר כתב הרמב"ם שעלינו להחזיק את עצמנו כ'בינוניים', הרי שסתם אדם מישראל הינו בחזקת 'בינוני' וממילא נחתם דינו דווקא ביוהכ"פ, וע"כ עריו"כ הוא הזמן העיקרי לבקשת מחילה עבורנו (ויש לדון אם המקדים לא הפסיד, או שעדיין מחוייב לבקש נמי בעריו"כ).[/quote]

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 16, 2018 9:40 pm

גם אני הקטן מבקש מחילה מכל מי שנפגע ממה שכתבתי באתרא קדישא הדין

כדכד

Re: בקשת מחילה מחברי הפורום

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוקטובר 07, 2019 6:08 pm

כדכד כתב:
כדכד כתב:אני מבקש מחילה באם פגעתי או ציערתי מישהו או כתבתי עליו או איו באופן שאינו מתאים או שנפגע ממנו ואם יש מישהו שנפגע אישית אשמח אם יכתוב לי באישי

אני כופל את בקשת המחילה גם השנה

אני משלש את הבקשה גם השנה

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' אוקטובר 08, 2019 3:27 pm

גם אנוכי אבקש את מחילת באי המקום הזה, ובפרט אבקש ממי שנפגע ממני בשנה זו באשכול על חבורות המקרא

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' אוקטובר 08, 2019 3:36 pm

מצטרף לבקשת המחילה, בכל נושא ומכל יהודי באשר הוא שם

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ה' אוקטובר 10, 2019 3:04 am

מענה איש כתב:לענין אם מועילה בקשת סליחה כאשר הנפגע אינו יודע מי הפוגע, לכאו' הוא יותר קל למחול, משום שאינו יודע מי פגע בו.
דומה כי נהפוך הוא, טבע האדם להיפגע מפגיעה אנונימית במדה רבה יותר מאשר מפגיעת בעל פרצוף.
תדע, שחייבה התורה תשלומי כפל לגנב ולא לגזלן.
ואע"פ שריב"ז נתן טעם לדבר על דרך המוסר ('זֶה הִשְׁוָה כְּבוֹד עֶבֶד לִכְבוֹד קוֹנוֹ, וְזֶה לֹא הִשְׁוָה כְּבוֹד עֶבֶד לִכְבוֹד קוֹנוֹ, כִּבְיָכוֹל עָשָׂה עַיִן שֶׁל מַטָּה כְּאִלּוּ אֵינָהּ רוֹאָה וְאֹזֶן שֶׁל מַטָּה כְּאִלּוּ אֵינָהּ שׁוֹמַעַת'), מכל מקום עדיין יש לתת טעם מפני מה החמירה תורה בשומר שטוען טענת גנב משומר שטוען טענת גזלן.
אלא נראה כי בפשטות טעם הדבר הוא, כי פגיעת ברנש גלוי ומוכר קלה יחסית לפגיעת ברנש אלמוני עלום־דמות, אשר מכאיבה ומתסכלת את נפש האדם עד אין קץ. (שמעתי מהחכם השלם רבי יחיאל משה ורטהיימר)

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 10, 2019 12:56 pm

אמנם יום כיפור כבר עבר, אבל אצטרף גם אני לבקשת המחילה הכללית - הן כחבר והן כמנהל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' ספטמבר 16, 2020 12:04 pm

גם השנה
כדכד כתב:אני מבקש מחילה באם פגעתי או ציערתי מישהו או כתבתי עליו או אליו באופן שאינו מתאים או שנפגע ממנו ואם יש מישהו שנפגע אישית אשמח אם יכתוב לי באישי
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב א' ספטמבר 05, 2021 12:04 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' ספטמבר 16, 2020 1:32 pm

אני מודיע לכל אחד שפגע בי, שאני לא סולח לכל מי שכותב באשכול זה מבלי שיפנה אלי ישירות בצורה נורמלית. כתיבה כאן לא נחשבת בקשת סליחה, זה סתם לצאת ידי חובה, וחסרת ערך לחלוטין. לכל אלו שלא משתתפים באשכול האשליה העצמית הזו, אני סולח ומוחל בלב שלם, ומאחל להם כתיבה וחתימה טובה ושיזכו להכתב בספרם של צדיקים גמורים!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' ספטמבר 16, 2020 2:27 pm

תוכן כתב:אני מודיע לכל אחד שפגע בי, שאני לא סולח לכל מי שכותב באשכול זה מבלי שיפנה אלי ישירות בצורה נורמלית. כתיבה כאן לא נחשבת בקשת סליחה, זה סתם לצאת ידי חובה, וחסרת ערך לחלוטין. לכל אלו שלא משתתפים באשכול האשליה העצמית הזו, אני סולח ומוחל בלב שלם, ומאחל להם כתיבה וחתימה טובה ושיזכו להכתב בספרם של צדיקים גמורים!

נקווה שה' ית' לא אומר כך לבריותיו "מי שלא מפרש חטאו כראוי ומצטער על כל חטא כראוי לא אמחל לו כי וידוי כללי 'אשמנו בגדנו' ודפיקות על החזה הם טקס אשליה עצמית". אלא שהקב"ה רואה בכוונת ליבנו האמיתית להיות לרצון לפניו נקיים וטהורים אך מקוצר הזמן והיכולת אנו מבקשים סליחה ומחילה בצורה כללית ולא מספיק רצינית.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' ספטמבר 16, 2020 3:03 pm

אש משמים כתב:
תוכן כתב:אני מודיע לכל אחד שפגע בי, שאני לא סולח לכל מי שכותב באשכול זה מבלי שיפנה אלי ישירות בצורה נורמלית. כתיבה כאן לא נחשבת בקשת סליחה, זה סתם לצאת ידי חובה, וחסרת ערך לחלוטין. לכל אלו שלא משתתפים באשכול האשליה העצמית הזו, אני סולח ומוחל בלב שלם, ומאחל להם כתיבה וחתימה טובה ושיזכו להכתב בספרם של צדיקים גמורים!

נקווה שה' ית' לא אומר כך לבריותיו "מי שלא מפרש חטאו כראוי ומצטער על כל חטא כראוי לא אמחל לו כי וידוי כללי 'אשמנו בגדנו' ודפיקות על החזה הם טקס אשליה עצמית". אלא שהקב"ה רואה בכוונת ליבנו האמיתית להיות לרצון לפניו נקיים וטהורים אך מקוצר הזמן והיכולת אנו מבקשים סליחה ומחילה בצורה כללית ולא מספיק רצינית.

על זה בדיוק אנו מבקשים סליחה מאת ה' 'על חטא שחטאנו לפניך בוידוי פה'. החיים זה לא משחק, אם מבקשים סליחה, צריך לעשות את זה ברצינות, לא רק כדי לצאת ידי חובה בצורה שטחית ורדודה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' ספטמבר 16, 2020 3:08 pm

הרב תוכן, אתה שופט את הבריות במדת הדין, ואם תמצה עומק הדין מי יצדק לפניך בדין.
אבל הקב"ה א-ל מלך יושב על כסא רחמים ומתנהג בחסידות.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' ספטמבר 16, 2020 3:25 pm

סגי נהור כתב:הרב תוכן, אתה שופט את הבריות במדת הדין, ואם תמצה עומק הדין מי יצדק לפניך בדין.
אבל הקב"ה א-ל מלך יושב על כסא רחמים ומתנהג בחסידות.

חלילה לי מלשפוט אף אחד, כל מה שאני אומר הוא, שאם אתה באמת רוצה לבקש סליחה, תעשה את זה כמו שצריך, ולא כמו מי שברך לחולים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' ספטמבר 16, 2020 4:05 pm

חטא וידוי פה הוא 'אחד בפה ואחד בלב' שאין באמת הכרה בחטא וחרטה אבל ברור שאין אדם כיום שיכול למנות את כל חטאי השנה האחרונה (ושל כל ימיו) ולהתוודות על כל אחד עם כל חלקי התשובה.
בקשת הסליחה הכללית עם הכוונה הטובה ופירוט העוונות הזכורים לנו בודאי טובה וכשרה לפני ה'.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' ספטמבר 16, 2020 7:30 pm

הכתיבה, לפחות שלי, כאן אינה רק לצורך בקשת סליחה כללית. מי שמסתפק בזה - מצויין. מי שאינו מסתפק בזה ובצדק - נועדה לו הבקשה השניה שהוספתי שאני מבקש שיפנה אלי בפרטי כדי שאוכל לשוב באמת ולפייסו. כאשר אני יודע שיש מישהו שיש סבירות שנפגע ממני אני משתדל לפנות אליו בעצמי.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' ספטמבר 17, 2020 2:49 am

אני חושב שעל הודעה זו צריך לבקש סליחה...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' ספטמבר 17, 2020 5:29 am

הזכרת לי את זה...
קבצים מצורפים
מנהגם של יהודי ורשה.jpg
מנהגם של יהודי ורשה.jpg (79.48 KiB) נצפה 4805 פעמים

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' ספטמבר 17, 2020 5:31 am

ועכ"פ אצטרף לבקשת המחילה הכללית מכל מי שמוכן למחול,
ובפרט כל אלו שהודעתם נערכה/נמחקה/מוזגה/פוצלה וכיו"ב, ולא תמיד הצלחתי להניח את דעתם בנימוקים משכנעים...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' ספטמבר 17, 2020 8:42 am

יישר כח, ר' עזריאל.

נכחתי פעם בהלויה של יהודי זקן ונכבד מניצולי השואה. תמיד ידעתי שבינו לבין אחיו שהיו מבוגר ממנו בשנים אחדות לא שררה אחדות.
האח דיבר באידיש, ובטעות זה היה נשמע לי כבקשת סליחה, שאלתי את אבי, והתברר לי שהוא פשוט מודיע קבל עם ועולם שהוא סולח לו...

העבודה הכוללת לקראת כלל הימים הקדושים, ולכל התקדמות רוחנית משמעותית היא להצליח לצאת מעט משבי האנוכיות.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' ספטמבר 17, 2020 9:14 am

מצטרף למבקשי הסליחה והמחילה מחברי וחכמי הפורום הנכבדים.
אף שאני משתדל לנהוג כבוד בכולם, יתכן שבלהט הויכוח פגעתי בשגגה בכבודו של מי מחברי הפורום, ועל כך אבקש סליחה ומחילה.
כמו"כ אני סולח ומוחל בלב שלם לכל חברי ומנהלי הפורום (ויש על מה...)

תכלה שנה וקללותיה!
תחל שנה וברכותיה!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' ספטמבר 17, 2020 9:54 am

נהר שלום כתב:

אני חושב שעל הודעה זו צריך לבקש סליחה...

מי שנפגע מהודעה זו, שיפנה אלי, ואבקש ממנו סליחה בפרטי בצורה מסודרת ורצינית.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' ספטמבר 17, 2020 12:42 pm

גם אני מצטרף להנ"ל הגם שכולם אהובים כולם ברורים [גם אם לא תמיד דעותיהם שוות עד כדי מחיקת הודעות] עמכ"ז על הכל אנו מוחלים ומאחל לכל אחד ואחד שהקב"ה ימלא משאלתו לטובה ויזכה למצות את האוצר הגלום בתוכו לתפארת עם ישראל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ספטמבר 17, 2020 4:47 pm

גם אני אבקש סליחה ומחילה ממי שבשוגג ואולי לפעמים במזיד לא חסכתי ממנו את שבט לשוני.

השנה במיוחד יש סבירות שזה קרה, כאשר בחסות הקורונה הפך הבית ל'בית מדרש' לקטנים ולגדולים, בלמידה מרחוק ושאר כיו"ב, והקולות הרמים בלבלו את הראש כך שלא היה פנוי לזקק כראוי את נוסח הדברים שלא יפגעו חלילה באף אחד (לעתים קרובות מחקתי את שכתבתי, אולם היו פעמים שלא מחקתי ועל כך אני מבקש סליחה ומחילה).

ובתקוה שהשנה הבאה תהיה יותר רגועה ונוחה מכל הבחינות, ולא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה ולא קנאה ותחרות, שהטובה תהא מושפעת הרבה כו'.

איש בן פרצי

הודעהעל ידי איש בן פרצי » ה' ספטמבר 17, 2020 11:52 pm

גא"מ לבקש מחילה אם פוגעתי במישהו, ועל אף שאני מנסה לנהוג כבוד לכל הגאונים כאן, אבל מה יעשה הבן שלא יחטא...
וגא"מ לברך את כולכם בשנה טובה מתוקה ומבורכת!!!

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' ספטמבר 18, 2020 2:44 am

גם אני הקטן מצטרף לבקשת המחילה מהקוראים ומהמנהלים, שנה טובה כוח"ט.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ו' ספטמבר 18, 2020 10:12 am

גא"מ לבקש סליחה ומחילה מכל באי אתרא הדין, ולברך את כל הלומדים והמעיינים בברכת שנה טובה ומתוקה, ויכתבו ויחתמו בספרן של צדיקים גמורים, לאלתר לחיים טובים ארוכים ולשלום, מתוך בריות גופא ונהורא מעליא וכל טוב סלה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' ספטמבר 18, 2020 5:07 pm

הנני מתנצל גם השנה על שגגות וטעויות שיצאו תחת ידי ופגעו בחכמי המקום. כולם אהובים ורוצים בעשיית רצון ה' כל אחד לפי מוצאו מנהגיו ואישיותו.
מאחל אני מקרב לב ברכת כתיבה וחתימה טובה. שנה של בריאות והצלחה, ברכה וישועה בכל העניינים.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' ספטמבר 05, 2021 12:06 pm

כדכד כתב:גם השנה
כדכד כתב:אני מבקש מחילה באם פגעתי או ציערתי מישהו או כתבתי עליו או אליו באופן שאינו מתאים או שנפגע ממנו ואם יש מישהו שנפגע אישית אשמח אם יכתוב לי באישי

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' ספטמבר 05, 2021 12:17 pm

מה הטעם לבקש סליחה כשאנחנו יודעים שבשנה הבאה שוב נפגע אחד בשני?
ואגב, המנהג הוא לבקש סליחה בערב יום הכיפורים (וכן בהלכה).

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' ספטמבר 05, 2021 1:46 pm

חד ברנש כתב:מה הטעם לבקש סליחה כשאנחנו יודעים שבשנה הבאה שוב נפגע אחד בשני?

כבודו לא מבקש סליחה ביוה"כ ומתוודה??

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' ספטמבר 05, 2021 2:10 pm

"כבודו" אינו הנידון,
הנידון הוא בקשת הסליחה כאן בפורום, הנראית כצדקנות חיצונית בעלמא. משהו "כן נהגו".

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' ספטמבר 05, 2021 2:43 pm

חד ברנש כתב:"כבודו" אינו הנידון,
הנידון הוא בקשת הסליחה כאן בפורום, הנראית כצדקנות חיצונית בעלמא. משהו "כן נהגו".

ואף-על-פי שיתמה, עם על זה אבקש מכל או"א.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' ספטמבר 05, 2021 4:50 pm

הוידוי ביוה"כ (לצערנו) גם נראה לפעמים כצדקנות חיצונית בעלמא אבל אעפ"כ נוהגים כן וה' הטוב מקבלנו כל שנה ושנה..

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' ספטמבר 05, 2021 5:07 pm

חד ברנש כתב:מה הטעם לבקש סליחה כשאנחנו יודעים שבשנה הבאה שוב נפגע אחד בשני?

א"כ מה הטעם לבקש סליחה כשאנו יודעים שבשנה הבאה שוב נעשה עבירות... הלא ידוע הוורט מדוע מיד אחר נעילה אומרים סלח לנו...

ואמירת סליחה איש לרעהו פנים אל פנים שלא בפורום אינה נראית כצדקנות חיצונית בעלמא? הלא רוב מעשינו הם חיצוניות בעלמא, לדוגמא ידוע שצריך להחניף לאשתו למרות שלבו בל עמו...

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 53 אורחים