מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בעניני השדים

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שייף נפיק

בעניני השדים

הודעהעל ידי שייף נפיק » ב' אוקטובר 29, 2018 12:40 am

מתים כבני אדם - חגיגה טז
נראה דכל זה בשדים הבאים מאדם או שנתהוו מבני אדם בדור הפלגה, אבל השדים שנבראו בבין השמשות אינם מתים מעצמם, שהרי לא היו בחטא עץ הדעת, ואם כן לא שייך בהו מיתה, וכמו שמביאים הפוסקים בהלכות מלוה מלכה (עיין במ"ב בשעה"צ בשם א"ר) גבי עצם הלוז שניזונת רק מאכילת מלוה מלכה ולא היה לה החיות בזמן עץ הדעת ועל כן אינה שייכת למיתה)
ועיין מרגליות הים סנהדרין קט א' אות ו' שהשדים שנתהוו מגופין להם יתייחסו פעולות הגוף.
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ב' אוקטובר 29, 2018 12:49 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שייף נפיק

Re: בעניני השדים

הודעהעל ידי שייף נפיק » ב' אוקטובר 29, 2018 12:48 am

הרואה שדים אם צריך לברך ברוך משנה הבריות
מבואר בריש ברכות האופן לראות השדים.
והנה הרואה קוף ופיל מברך משנה הבריות, ובמלאכת שלמה על ברכות הביא לפי שהם בנ"א שנשתנו בדור הפלגה, ולפי"ז כיון שישנם שדים שהם מבנ"א שנשתנו כמבואר בגמ' סנהדרין קט אם כן יש לברך עליהם, אלא שזה ספק, כי איך ידע אם הם מאלו. ואמנם, היה מקום להסתפק בעצם שהיא בריה משונה. שהקב"ה רצה לבראות גופם ולא ברא שנכנסה השבת כמבואר בחז"ל ואם כן הוי בריה משונה. ויל"ע.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' אוקטובר 30, 2018 5:11 am

יעויין במאמר על השדים במבול בירחון האוצר גיליון כא, מה שהביא מהרב ראובן מרגליות חלוקה לכמה סוגי שדים.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ג' אוקטובר 30, 2018 9:57 am

ברש"י [פרשת נח] מביא כי נצטוה נח להכניס אף את השדים לתיבה.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ג' אוקטובר 30, 2018 9:58 am

בספר עץ חיים כתב מהרח"ו "נ"ל כי אשמדאי שד יהודי".

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אוקטובר 30, 2018 10:32 am

ההוא דאמר כתב:בספר עץ חיים כתב מהרח"ו "נ"ל כי אשמדאי שד יהודי".

יש עוד מזה בספרי פנימיות התורה על שדין יהודאין ושדין נוכראין.

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ג' אוקטובר 30, 2018 10:38 am

זכור אצלי שליקוט על ענייני השדים, גדרם ומהותם הובא ב'פלאות עדותיך', ועיי"ש

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ג' אוקטובר 30, 2018 12:39 pm

הגיונות כתב:זכור אצלי שליקוט על ענייני השדים, גדרם ומהותם הובא ב'פלאות עדותיך', ועיי"ש

גם בספר "שער ראובן" שהו"ל ר' ראובן כמיל שליט"א

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ד' נובמבר 07, 2018 11:43 pm

עיין מהר"ל ח"א מנחות פה. בעניין ראשי המכשפים במצרים יוחני וממרא, שאחד למעשה שדים ואחד למעשה כשפים.
viewtopic.php?f=29&t=41507&p=499020#p499020

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ג' דצמבר 25, 2018 8:40 pm

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ג' דצמבר 25, 2018 8:49 pm

שאלה חשובה שיש לי, ואשמח מאוד (!) אם אי מי יענה:
האם יש איזה מחבר ספר כלשהו, שחי אחרי הרמב"ם, שכותב שהוא עצמו פגש או ראה שד??

אסביר את שאלתי:
בגמרא מסופר כמה פעמים על פגישות עם שדים. יתכן גם בגאונים וראשוני הראשונים. אולם רמב"ם כותב שאין שדים, ואכן, מאז אין שום אזכור של מישהו שמספר שהוא עצמו פגש או ראה שד. יש דיבורים על שדים. אולם מדובר על מישהו אחר שפגש, או שמדובר ששמעו קול וכד' או שיצא קול מאחורי מחיצה וכד', אבל אין אף אחד(!!!) שטוען שהוא עצמו ראה שד, אפילו שלפני הרמב"ם יש שכתבו כך.

ידועה השגת הגר"א על הרמב"ם (יו"ד קעט) ובשם הרמ"מ מקוצק מקובל שכיון שהרמב"ם פסק שאין שדים, התחשבו בשמים בדבריו ואכן מאז אין שדים.. (יעוין באורך במאמרי שצוין בהודעה הקודמת). נראה שהספרות התורנית תומכת בתירוץ זה...
(כעי"ז גם כתבו אחרים, שמאז שפסקה הנבואה פסק הכישוף וגם השדים. כך כתב גם הרב קמינצקי בספרו אמת ליעקב, עי' במאמרי הנ"ל).

אשמח מאוד למידע נוסף מדויק בנושא!

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' דצמבר 25, 2018 9:29 pm

צריך לראות בספר נשמת חיים, לרבי מנשה בן ישראל מאמסטרדם. הוא מביא סיפורי כשפים מאוחרים. אולי גם סיפורי שדים.
אני לא זוכר כרגע מהי רמת הקירבה שלו לסיפורים. מן הסתם לא כלי ראשון.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' דצמבר 25, 2018 9:50 pm

כמדומה שתוספות מביא על שדים שמצויים בין הנשים איני זוכר המקום - היה אשכול על נפוליאון ושם הביאו המקור
ראה בן יהוידע על גיטין סח ב' על מהר"א מגרמייזא
וראה שות מהרם מלובלין סימן קיו ושו"ת מחנה חיים אבהע"ז ח"ג נה
בכתבי הארי יש מעשה באחד מתלמידי הארי שראה אצבע על עץ ושם לה טבעת ואמר בפני חביריו הרי את מקודשת ובאה לתובעו אצל הארי
בקב הישר מסופר על פגישה עם שדים. עיין פרק כה.
בספורי הצדיקים יש הרבה. גם בכתבי מוהר"ן יש הרבה על השדים וקורא להם ליצים.

ובענין מה שכיום אין שדים עיין בן יהוידע ברכות ו א פסחים קט ב וסנהדרין סז

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' דצמבר 25, 2018 10:12 pm

בזכרוני - שהבני יששכר ממש כשנולד נחטף על ידי החיצונים וקראתי מעשה איך הוחזר. יבואו הבקיאים ויחכימונו.
כן ראיתי מעשה נורא על אחד שהיה בא על השידה ואשתו ראתה כל זה דרך חור דלת בית הכסא הייתי בטוח שזה בקב הישר וכעת לא מצאתי אבל ברי לי שראיתי זה המעשה. וכמדומה שהר"ר העשיל (''צורף'') היה שעיך לענין זה.
ובכלל הספרות החסידית עשירה במעשים על שדים / חיצונים / מזיקים / ליצים
והנתיבות שלום מסלונים אחז כידוע שהיטלר ימ"ש היה שד.
ובאוזני שמעתי מכלי שלישי על כאלו מעדות המזרח שסביהם סיפר להם שראה אלא שאיני נוטה להאמין, ובפרט לאור מה שראיתי בבן יהוידע.
ויתכן שהיו מקרים של יצורים מסכנים פגועי גוף ומוח שגרו במקומות שוממים ואנשים פתחו מזה דמיונות
ובר מן דין הענין של רוחות רעות שזה בזמנינו גם כן, כל מיני נשמות של מתאבדים ל"ע השורים בד"כ במקומות בהם נתאבדו. וזה מתחלף לאנשים בשדים.
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ג' דצמבר 25, 2018 10:20 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' דצמבר 25, 2018 10:16 pm

כעת מצאתי בקב הישר פרק סט עיי"ש ומהר"ר שעפטיל בעל ווי העמודים
ובעמק המלך הקדמה ג' פ"ד דף יא שראה האר"י ב' שידות

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 25, 2018 10:47 pm

הסיפורים בקב הישר צריכים עיון רב כידוע.
קטע מהספר שו"ת מים חיים מרב יוסף משאש סימן צ"ז
קבצים מצורפים
מים חיים.jpg
מים חיים.jpg (162.86 KiB) נצפה 10950 פעמים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' דצמבר 25, 2018 10:52 pm

שייף נפיק כתב:בזכרוני - שהבני יששכר ממש כשנולד נחטף על ידי החיצונים וקראתי מעשה איך הוחזר.

גם על הרב שך יש סיפור כזה כשהיה ילד (וצ"ל צוענים).

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ג' דצמבר 25, 2018 11:27 pm

מרדכי ש. כתב:שאלה חשובה שיש לי, ואשמח מאוד (!) אם אי מי יענה:

אסביר את שאלתי:
בגמרא מסופר כמה פעמים על פגישות עם שדים. יתכן גם בגאונים וראשוני הראשונים. אולם רמב"ם כותב שאין שדים, ואכן, מאז אין שום אזכור של מישהו שמספר שהוא עצמו פגש או ראה שד. יש דיבורים על שדים. אולם מדובר על מישהו אחר שפגש, או שמדובר ששמעו קול וכד' או שיצא קול מאחורי מחיצה וכד', אבל אין אף אחד(!!!) שטוען שהוא עצמו ראה שד, אפילו שלפני הרמב"ם יש שכתבו כך.

ידועה השגת הגר"א על הרמב"ם (יו"ד קעט) ובשם הרמ"מ מקוצק מקובל שכיון שהרמב"ם פסק שאין שדים, התחשבו בשמים בדבריו ואכן מאז אין שדים.. (יעוין באורך במאמרי שצוין בהודעה הקודמת). נראה שהספרות התורנית תומכת בתירוץ זה...
(כעי"ז גם כתבו אחרים, שמאז שפסקה הנבואה פסק הכישוף וגם השדים. כך כתב גם הרב קמינצקי בספרו אמת ליעקב, עי' במאמרי הנ"ל).

הרי ידוע התשובה במחנה חיים (אבהע"ז סי' נ"ה)
קבצים מצורפים
מחנה חיים.PNG
מחנה חיים.PNG (130.75 KiB) נצפה 10933 פעמים

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' דצמבר 25, 2018 11:36 pm

עקביה כתב:
שייף נפיק כתב:בזכרוני - שהבני יששכר ממש כשנולד נחטף על ידי החיצונים וקראתי מעשה איך הוחזר.

מה הקשר

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' דצמבר 25, 2018 11:38 pm

זאב ערבות כתב:הסיפורים בקב הישר צריכים עיון רב כידוע.

מה צריכים עיון רב??!!
ובפרט שהמעשה מופיע בעוד מקומות

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 25, 2018 11:47 pm

שייף נפיק כתב:

מה צריכים עיון רב??!!

אין הכי נמי העתיקו ממנו וידוע שהרבה מהסיפורים שם הם פרי הדמיון ולא היו ולא נבראו

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' דצמבר 25, 2018 11:57 pm

שייף נפיק כתב:והנתיבות שלום מסלונים אחז כידוע שהיטלר ימ"ש היה שד.

אולי זה מקור של השמועות שלהיטלר היו קרובי משפחה יהודים...viewtopic.php?t=43171#p504916

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' דצמבר 26, 2018 12:19 am

שייף נפיק כתב:
עקביה כתב:

מה הקשר

הקשר הוא שאולי גם אצל הבנ"י היו אלה צוענים, או לחילופין גם אצל הרב שך היו אלה חיצונים.
מסתבר לי שהחוטפים היו בני אותו מין בשני המקרים.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' דצמבר 26, 2018 12:36 am

זאב ערבות כתב:
שייף נפיק כתב:

מה צריכים עיון רב??!!

אין הכי נמי העתיקו ממנו וידוע שהרבה מהסיפורים שם הם פרי הדמיון ולא היו ולא נבראו

מנין לך זאת??

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 12:41 am

דרופתקי דאורייתא כתב:
זאב ערבות כתב:
שייף נפיק כתב:

מה צריכים עיון רב??!!

מנין לך זאת??

דברים ידועים והנה דוגמא: בספר קב הישר השלם (הוצאת אברהם שיינברגר, ירושלים תשנ"ט, פרק פ"א ד"ה וראיה) מובא (וחסר במהדורות המצונזרות): שמעתי מעשה נפלא שהרמב"ן כתב בספרו דרוש אחד... ואז שלח האפיפיור אחר הרמב"ן... עיי"ש. בן ציון פישלר הוכיח בבירור שהסיפור לא יתכן ולכן לא היה ולא נברא, שכן הרמב"ן מעולם לא היה ברומא מקום מגוריו של האפיפיור בזמנו, וכן לא ידוע על איזשהוא אפיפיור שחי בספרד בסביבתו של הרמב"ן. בספר מעשה סיפור (ר"ג תשס"ו, עמ' 56) כותב אברהם גוסמן שהמקור לסיפור הנ"ל הוא כנראה בסיפור דומה המסופר על רבינו גרשום מאור הגולה.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' דצמבר 26, 2018 12:45 am

זאב ערבות כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:
זאב ערבות כתב:
שייף נפיק כתב:

מה צריכים עיון רב??!!

מנין לך זאת??

דברים ידועים והנה דוגמא: בספר קב הישר השלם (הוצאת אברהם שיינברגר, ירושלים תשנ"ט, פרק פ"א ד"ה וראיה) מובא (וחסר במהדורות המצונזרות): שמעתי מעשה נפלא שהרמב"ן כתב בספרו דרוש אחד... ואז שלח האפיפיור אחר הרמב"ן... עיי"ש. בן ציון פישלר הוכיח בבירור שהסיפור לא יתכן ולכן לא היה ולא נברא, שכן הרמב"ן מעולם לא היה ברומא מקום מגוריו של האפיפיור בזמנו, וכן לא ידוע על איזשהוא אפיפיור שחי בספרד בסביבתו של הרמב"ן. בספר מעשה סיפור (ר"ג תשס"ו, עמ' 56) כותב אברהם גוסמן שהמקור לסיפור הנ"ל הוא כנראה בסיפור דומה המסופר על רבינו גרשום מאור הגולה.

מה שידוע לכת"ר, לא שמעתי מעולם.
שאלתי באה על דבריך
וידוע שהרבה מהסיפורים שם הם פרי הדמיון ולא היו ולא נבראו

והדוגמא שהבאת זה סה"כ טעות בשם.
והיכן דברי בן ציון פשלר שציינת?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 1:00 am

כמדוני שאף רבינו גרשום מאור הגולה לא היה מעודו בספרד. מאין המאמר של בן ציון פישלר איני זוכר אך גם באוצר החכמה מופיע מאמר שלו בירחון סיני.
קבצים מצורפים
סיני.PDF
(2.34 MiB) הורד 340 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 1:27 am

נשים המגלחות את שערותיהן נראות כשדים
viewtopic.php?f=53&t=10390#p121473
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' דצמבר 26, 2018 4:44 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' דצמבר 26, 2018 2:30 am

אדם קרוב (שלא נוטה לשטויות וגם לא לסיפורים*) סיפר לי שראה את לילי' ואף צילם אותה בתמונה שהיתה קיימת בידו עד שהחליט לשורפה, הוא ניסה להסביר לי שדמותה הוא לא מה שרואים אלא מה שלא רואים (לא הבנתי), כתיקון לענוותיו שלדעתו גרמו לו לראותה, החל ללמוד קבלה (לא באבאות).

*ואעפ"כ קשה להאמין.
נערך לאחרונה על ידי נהר שלום ב ד' דצמבר 26, 2018 5:50 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' דצמבר 26, 2018 3:00 am

נהר שלום כתב:אדם קרוב (שלא נוטה לשטויות וגם לא לסיפורים*) סיפר לי שראה את לילי' ואף צילם אותה בתמונה שהיתה קיימת בידו עד שהחליט לשורפה, הוא ניסה להסביר לי שדמותה הוא לא מה שרואים אלא מה שלא רואים (לא הבנתי), כתיקון לענוותיו שלדעתו גרמו לא לראותה, החל ללמוד קבלה (לא באבאות).

*ואעפ"כ קשה להאמין.

אז זו לא טעות כתיב

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 5:06 am

ממאמרו של רב יחיאל גולדהבר בישורון לט
קבצים מצורפים
שדים.jpg
שדים.jpg (25.47 KiB) נצפה 10845 פעמים
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' דצמבר 26, 2018 5:52 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' דצמבר 26, 2018 5:50 am

יאיר כתב:
נהר שלום כתב:אדם קרוב (שלא נוטה לשטויות וגם לא לסיפורים*) סיפר לי שראה את לילי' ואף צילם אותה בתמונה שהיתה קיימת בידו עד שהחליט לשורפה, הוא ניסה להסביר לי שדמותה הוא לא מה שרואים אלא מה שלא רואים (לא הבנתי), כתיקון לענוותיו שלדעתו גרמו לא לראותה, החל ללמוד קבלה (לא באבאות).

*ואעפ"כ קשה להאמין.

אז זו לא טעות כתיב

חח כן טעות כתיב

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ד' דצמבר 26, 2018 6:39 am

שייף נפיק כתב:הרואה שדים אם צריך לברך ברוך משנה הבריות
מבואר בריש ברכות האופן לראות השדים.
והנה הרואה קוף ופיל מברך משנה הבריות, ובמלאכת שלמה על ברכות הביא לפי שהם בנ"א שנשתנו בדור הפלגה, ולפי"ז כיון שישנם שדים שהם מבנ"א שנשתנו כמבואר בגמ' סנהדרין קט אם כן יש לברך עליהם, אלא שזה ספק, כי איך ידע אם הם מאלו. ואמנם, היה מקום להסתפק בעצם שהיא בריה משונה. שהקב"ה רצה לבראות גופם ולא ברא שנכנסה השבת כמבואר בחז"ל ואם כן הוי בריה משונה. ויל"ע.

גם פילים וקופים לכאורה הם בכלל הספק האם הם מבריאת העולם או מבני אדם שנשתנו, שהרי אין חדש תחת השמש, ואעפ"כ מברכים עליהם. וע"כ שבכה"ג לא נקרא סב"ל.
וצריך לומר שמלכתחילה נקבעה עליהם ברכה שיש בריה מתחילת בריאתה שנבראה בשינוי שאינה בגדר כל בעלי החיים אלא יש בה קצת דעת, ולפי"ז ל"ש אותם הנבראים מבריאת העולם או אותם שנשתנו בדור הפלגה קובעים ברכה לעצמם.
ואם כן כיוון שעל שדים שלא מצינו שנקבעה ברכה זו אכ אי"צ לברך עליהם.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ד' דצמבר 26, 2018 6:40 am

נהר שלום כתב:אדם קרוב (שלא נוטה לשטויות וגם לא לסיפורים*) סיפר לי שראה את לילי' ואף צילם אותה בתמונה שהיתה קיימת בידו עד שהחליט לשורפה, הוא ניסה להסביר לי שדמותה הוא לא מה שרואים אלא מה שלא רואים (לא הבנתי), כתיקון לענוותיו שלדעתו גרמו לו לראותה, החל ללמוד קבלה (לא באבאות).

*ואעפ"כ קשה להאמין.

זה מזכיר אותי סיפור הידוע אודות האיש שהלך להתפלל על קברו של הושע בן בארי בביה"ח העתיק בצפת בעד בתו החולנית, ופתאום ראה שם איש עם זקן לבן ארוך שייעץ לו מה לעשות כדי שבתו יתרפא, ואכן נתרפאת מזה, והיה בטוח שזה הושע בן בארי בעצמו, ועוד הספיק לצלמו טרם שנעלם מעיניו. הוא הכניס התמונה בהמודיע עם סיפורו המרטיט, שזכה לגילוי הושע בן בארי, שריפא את בתו חוץ לדרך הטבע, ואז קרא מישהו להמערכת שזהו תמונה של אביו תושב צפת שמסתובב הרבה בביה"ח, ופשוט נתן עצה מה שקיבל מאבותיו מה לעשות עם מחלה כזה...

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' דצמבר 26, 2018 10:23 am

נהר שלום כתב:אדם קרוב (שלא נוטה לשטויות וגם לא לסיפורים*) סיפר לי שראה את לילי' ואף צילם אותה בתמונה שהיתה קיימת בידו עד שהחליט לשורפה, הוא ניסה להסביר לי שדמותה הוא לא מה שרואים אלא מה שלא רואים (לא הבנתי), כתיקון לענוותיו שלדעתו גרמו לו לראותה, החל ללמוד קבלה (לא באבאות).

*ואעפ"כ קשה להאמין.

לפני הרבה שנים, כשהייתי בחור צעיר, סיפר לי חבר שיום לפני כן הוא ראה שד, ותיאר לי את מראהו...

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ד' דצמבר 26, 2018 11:08 am

תודה לכל העונים,
אני חוזר שוב על שאלתי:
האם יש איזשהו ספר שרב מסויים אומר שהוא עצמו פגש או ראה שד?
כל המרא"מ הנ"ל, גם אלו של הרבנים בסדר ושייף נפיק, אינם תואמים למה שאני מחפש, ובמאמרי הבאתי אותם.

ושוב, לא גוף שלישי "מישהו מוסמך סיפר". אני מחפש אדם מוכר, עדיף רב, שהוא עצמו כותב שהוא ראה. כן, יש כאלו דברים, אבל לא אחרי זמן הרמב"ם.

וזה דומה למה שכתב בתפארת ישראל על כשפים, שכמה מאות שנים אף אחד לא ראה כשפים, אלא רק 'מכיר מישהו מאוד נאמן שאמר לי אישית שהוא ראה בעצמו'... וזה הביא את התפא"י לומר שכיום אין כשפים. והבאתי כל זה במאמרי הנ"ל.
מכיון שאם אנסה לראות תמונה ורודה התולה אלכסונית על הקיר בביתי, אחרי כמה מאות נסיונות ברור שאצליח 'לראות' אותה, לכן אני מעדיף מישהו מוסמך שחיבר ספר, ולא אתרשם אם מישהו מכותבי הפורום יגיד לי שהוא ראה בעצמו... (פגשתי אנשים שאמרו לי שהם ראו בעצמם. שתים כאלו. אבל הם בני כמעט ארבעים, והם ראו את זה בגיל חמש, (אחד מהם היה אז עדיין גוי, והיה גר בליטא) ומכיון שסיפרו לו כבר לפני כן על השדים, אז שלש נקודות....)
הרי הרמב"ם כותב שזה דמיון. אלא שהגר"א שואל מהגמרא שרואים שזה משהו ממשי שגם מעביר מידע וכו'. וגם בתוס' שמישהו קודם ציין, זה התוס' לגבי בן תמליון, שהציל את ישראל ע"י שנכנס לבת הקיסר, ותוס' אומר שזה 'נוטיון' שמצוי בין הנשים. אז אני מחפש משהו כזה, כמו התוס' הנ"ל, רק שיהיה אחרי הרמב"ם.

(ראיתי את סיפורי קב הישר. הבאתי אותם ג"כ במאמרי הנ"ל. אולם הרב המחבר לא כותב אף פעם שהוא עצמו ראה שד. הלא דבר הוא. גם על ספרו של הרב מנשה בן ישראל עברתי בעיון, ואגב, הוא עצמו מדגיש שאף אחד לא ראה שדים!!! והבאתי כל זה ועוד במאמרי הנ"ל. וסיפורי האריז"ל, מאוד מאוד אשמח אם מישהו יביא עדות של אחד מתלמידי האר"י שכותב שהאר"י סיפר לו שהוא ראה שד. לצערי לא אסתפק בספר שאינו מתלמידי האר"י שמספר שהאר"י ראה, והטעם ידוע...)

אצטט שוב את הודעותי דלעיל:
מרדכי ש. כתב:ראה כאן
viewtopic.php?f=17&t=5113&p=461000#p461000
מרדכי ש. כתב:שאלה חשובה שיש לי, ואשמח מאוד (!) אם אי מי יענה:

אסביר את שאלתי:

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ד' דצמבר 26, 2018 11:19 am

ראה עוד כאן
viewtopic.php?f=17&t=43171
ובקישוריות ר' חיים שם

וראה גם כאן
viewtopic.php?f=17&t=42513#p493316

וראה מה שכתבתי כאן באורך קצת (חשוב מאוד...):
viewtopic.php?f=17&t=42959&hilit#p501809
נערך לאחרונה על ידי מרדכי ש. ב ה' דצמבר 27, 2018 2:11 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' דצמבר 26, 2018 11:36 am

להשלמת העניין (ולהנאת הקוראים...) אשכול ארוך ומעניין מהעבר.
viewtopic.php?f=17&t=5113&p=41645&hilit=%D7%A6%D7%A0%D7%A6%D7%A0%D7%AA+%D7%97%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D#p41645

שוב ראיתי שכבר צוטט על ידי מישהו אחר. מכל מקום זה מעניין...

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ו' ינואר 04, 2019 1:13 am

קראקובער כתב:

ניסיתי לברר את מקור השמועה אצל חסידי סלונים. הם לא שמעו שמועה כזו. האם זה בכתובים באיזה מקום?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' ינואר 04, 2019 4:00 pm

ש. ספראי כתב:
קראקובער כתב:

ניסיתי לברר את מקור השמועה אצל חסידי סלונים. הם לא שמעו שמועה כזו. האם זה בכתובים באיזה מקום?

אני שמעתי שמועה זו בשם הרב אהרן מבלעזא. לא בדקתי אצל חסידי בעלזא.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: הרואה ו־ 165 אורחים