מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

המשקפיים של החזון איש?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
שלמה גוטליב

Re: המשקפיים של החזון איש?

הודעהעל ידי שלמה גוטליב » ג' דצמבר 13, 2016 3:17 pm

עקביה כתב:זה סיפור יפה ומרגש מאד. שמא תגלה לנו מיהו האדמו"ר הנזכר?

כמדומני שישנו רק אדמו"ר אחד שיש בידיו כת"י בירושה מהרבי רבי לוי יצחק מבארדיטשוב זי"ע...
היו בידיו 2
את אחד מהם הוא כאמור בסיפור לעיל מסר, נשאר אצלו השני שהיה מופקד בידיו של הגבאי.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' דצמבר 13, 2016 3:23 pm

עקביה כתב:
שלמה גוטליב כתב:ואגב, יש לי מכר שהיה נזקק לטיפול כלשהוא בסכום אדיר מאד להצלת חייו, עד כדי שלא יכל לחשוב על טיפול זה. הוא נכנס לבקש עזרה מאחד מגדולי האדמורי"ם שליט"א, שנאנח מרה לשמע הסיפור.
לפתע קם הוא ממקומו, עלה אל בית גנזיו, לקח משם מכתב בכתב ידו של הרב הקדוש מבארדיטשוב זי"ע כתב יד שהגיע לידיו מירושת אבות, נתנם לו ואמר, "מיין רעביסטווע מאכט דאס נישט אויס, אובער פאר דיר קען דאס אסאך העלפין" (את האדמורו"ת שלי זה לא יבטל, אבל לך זה יכול מאד לעזור)
הלה מכר את הכ"י במאות אלפי דולרים...

ללמדך ערכם האמיתי של ירושות כאלו שיכולות להציל חיים..

זה סיפור יפה ומרגש מאד. שמא תגלה לנו מיהו האדמו"ר הנזכר?

ידוע על האדמו"ר מבויאן. אם זה נכון, זה נפלא מאד. (גם צדקה בסכום כזה היא דבר שאינו בנמצא, אבל כידוע אצל חסידים שחפץ מירושת אבות נחשב בעיני האדמורי"ם כמשהו מעבר לזה, סוג של לגיטמציה להנהגה (אין לי את המילים המדויקות) וכידוע במשפט הספרים שהאדמו"ר מלובביטש התבטא, שלקיחת הספרים היא "א קטרוג אוף דבענקל"

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ג' דצמבר 13, 2016 5:22 pm

איש_ספר כתב:
עקביה כתב:
שלמה גוטליב כתב:ואגב, יש לי מכר שהיה נזקק לטיפול כלשהוא בסכום אדיר מאד להצלת חייו, עד כדי שלא יכל לחשוב על טיפול זה. הוא נכנס לבקש עזרה מאחד מגדולי האדמורי"ם שליט"א, שנאנח מרה לשמע הסיפור.
לפתע קם הוא ממקומו, עלה אל בית גנזיו, לקח משם מכתב בכתב ידו של הרב הקדוש מבארדיטשוב זי"ע כתב יד שהגיע לידיו מירושת אבות, נתנם לו ואמר, "מיין רעביסטווע מאכט דאס נישט אויס, אובער פאר דיר קען דאס אסאך העלפין" (את האדמורו"ת שלי זה לא יבטל, אבל לך זה יכול מאד לעזור)

זה סיפור יפה ומרגש מאד. שמא תגלה לנו מיהו האדמו"ר הנזכר?

ידוע על האדמו"ר מבויאן. אם זה נכון, זה נפלא מאד. (גם צדקה בסכום כזה היא דבר שאינו בנמצא, אבל כידוע אצל חסידים שחפץ מירושת אבות נחשב בעיני האדמורי"ם כמשהו מעבר לזה, סוג של לגיטמציה להנהגה (אין לי את המילים המדויקות) וכידוע במשפט הספרים שהאדמו"ר מלובביטש התבטא, שלקיחת הספרים היא "א קטרוג אוף דבענקל"

ידוע הסיפור על הרה''ק רא''מ מלעלוב זיע''א בהגיעו לארה''ק הביא עמו דפנות סוכה מעשה אומן מגולפים שמת הקדושים על הדפנות ושמע שיש יולדת שנמצאת בבית ללא חימום עמד וקילף השמות הק' מהדפנות והסיק בהם את התנור.
בנו''ט יש לציין את כ''ק האדמו''ר מקרלין שליט''א שנותן כת''י להדפסה ולא חייש שיוריד בערכם הכספי, [ואני אישית נעזרתי כמ''פ בארכיון הקודש].

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' דצמבר 13, 2016 10:35 pm

שלמה גוטליב כתב:וכך גם מסופר על אחד מגדולי תלמידי האריז"ל, רבי ישראל נאג'רה, שפעם ישב בסעודת שבת וזימר את פיוטיו המיוחדים והנעלים והאריז"ל גילה שרבבות מלאכי מרום ירדו משמים להאזין לפיוטיו, אך מאחר שהוא ישב ללא הבגד והכובע השבתי, הסתלקו כל המלאכים כלעומת שבאו! וכשלבש את בגדי השבת - שבו כל אותם רבבות מלאכים!

אגב אני שמעתי ממקור מסומך מאד [הוא כנראה קרה אותו במקורו כי אני איני יודע היכן הוא המקור], את הסיפור באופן אחר ופחות חסידי,
לא שהסתלקו המלאכים בעקבות שלא לבש את בגדי השבת שלו בשבת,
אלא כשחיבר את מפזמוניו ביום חול ומחמת החום הגדול פשט את חולצתו והיה בגופיה בלבד.
"יחי ההבדל הקטן".

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' דצמבר 14, 2016 1:25 am

כאן הוא המקור
viewtopic.php?p=319992#p319992

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' דצמבר 14, 2016 12:04 pm

קאליסק, הסיפור על דפנות הסוכה מאד מפורסם על אחד משלושת האחים אדמורי רחמיסטריווקא שהיו כאן בארץ. איני זוכר איזה מהם.

אולי ר' נוחמטשע זצ"ל.

כיצד זה עבר ללעלוב?

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' דצמבר 14, 2016 4:48 pm

פרי יהושע כתב:
שלמה גוטליב כתב:וכך גם מסופר על אחד מגדולי תלמידי האריז"ל, רבי ישראל נאג'רה, שפעם ישב בסעודת שבת וזימר את פיוטיו המיוחדים והנעלים והאריז"ל גילה שרבבות מלאכי מרום ירדו משמים להאזין לפיוטיו, אך מאחר שהוא ישב ללא הבגד והכובע השבתי, הסתלקו כל המלאכים כלעומת שבאו! וכשלבש את בגדי השבת - שבו כל אותם רבבות מלאכים!

אגב אני שמעתי ממקור מסומך מאד [הוא כנראה קרה אותו במקורו כי אני איני יודע היכן הוא המקור], את הסיפור באופן אחר ופחות חסידי,
לא שהסתלקו המלאכים בעקבות שלא לבש את בגדי השבת שלו בשבת,
אלא כשחיבר את מפזמוניו ביום חול ומחמת החום הגדול פשט את חולצתו והיה בגופיה בלבד.
"יחי ההבדל הקטן".

בטח פספסת שהובא כבר המקור ע"י משנ"נ והוא מחמ"י ועיי"ש.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' פברואר 07, 2017 7:51 am

גאב''ד קארלסבורג שליט''א עם משקפיים של החזו''א.JPG
גאב''ד קארלסבורג שליט''א עם משקפיים של החזו''א.JPG (2.66 MiB) נצפה 11129 פעמים

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ג' פברואר 07, 2017 8:11 am

מתפעל כתב:קאליסק, הסיפור על דפנות הסוכה מאד מפורסם על אחד משלושת האחים אדמורי רחמיסטריווקא שהיו כאן בארץ. איני זוכר איזה מהם.

הרה"ק ר' מרדכי

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' פברואר 08, 2017 10:29 am

איך הגיעו משקפי החזון איש להגאב"ד הנ"ל? הוא קנה אותם?

יישר כח בקרו.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' פברואר 08, 2017 11:08 am

שמעתי מאחד המגידים להמליץ על האי עובדא את הווארט של הרה"ק ר' נפתלי מראפשיץ זי"ע, עה"פ כי די מחסורו אשר יחסר לו ס"ת בגימטריא כת"ב, לרמז אם יוכל לעזור לחבירו ע"י כתב, כשיכתוב מליצה עבורו, מחויב לכתוב לו כתב עכדה"ק, ועפ"י הנ"ל יש לפרש כפשוטו שיתן לו כתב מבית גנזיו.

שבילי דנהרדעא

הודעהעל ידי שבילי דנהרדעא » ו' פברואר 10, 2017 12:58 am

מתפעל כתב:איך הגיעו משקפי החזון איש להגאב"ד הנ"ל? הוא קנה אותם?

יישר כח בקרו.

לא, איזה בעל חנות של משקפיים בברוקלין קנה אותם,והוא השאיל אותם כנראה להגאב"ד.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ו' פברואר 10, 2017 9:37 am

שבילי דנהרדעא כתב:
מתפעל כתב:איך הגיעו משקפי החזון איש להגאב"ד הנ"ל? הוא קנה אותם?

יישר כח בקרו.

לא, איזה בעל חנות של משקפיים בברוקלין קנה אותם,והוא השאיל אותם כנראה להגאב"ד.

כמדומה שזה באופטיקה בירושלים ולא בברוקלין, והרב שליט"א בביקורו בארה"ק הגיע לשם ולבשם לזמן מה [וכמובן הצטלם]

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

Re: משפט הספרים - בגלל שהם ה"שטעל" להנהגה?!

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוגוסט 08, 2018 5:02 pm

איש_ספר כתב:כידוע אצל חסידים שחפץ מירושת אבות נחשב בעיני האדמורי"ם כמשהו מעבר לזה, סוג של לגיטמציה להנהגה (אין לי את המילים המדויקות) וכידוע במשפט הספרים שהאדמו"ר מלובביטש התבטא, שלקיחת הספרים היא "א קטרוג אוף דבענקל" [ליתר דיוק: "ער מיינט דעם בענקל". ל.ב.]

שם בפשטות הוא יותר מצד הטענה שהיתה ב"משפט הספרים", שטענו ש"ליובאוויטש איז ניט אקטיוו" [=ליובאוויטש אינה פעילה], ואגודת חסידי חב"ד כבר מזמן אינה פועלת וכו' וכו'.
[ובכלל ידוע עד כמה כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש לא חפץ בהנהגה - כך שאם הסיבה היתה שלקחו לו את ה"שטעל" להנהגה, הוא הי' פשוט פורש...
אלא שהנידון כאן הי' על חילול שם חותנו זי"ע, שכאילו תנועתו והנהגתו חדלו מלהתקיים (ח"ו) בתש"י, דבר שכ"ק אדמו"ר מליובאוויטש לא יכל כלל לסבול - עי' בשיחותיו דשנת ה'שי"ת].
*
אם כי בליובאוויטש כן ייחסו משמעות ללבושי הצדיקים וחפציהם - החל מכיפת כ"ק אדה"ז, עבור במקלו של הבעש"ט ואבנטו של הצ"צ (שכ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע לבשו בא' השנים ביוהכ"פ) וחולצתו של כ"ק אדמו"ר מהר"ש נ"ע (שלבשה כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש כ'קיטל'). ועוד ועוד.
ועי' במכתב הרה"ג והרה"ח והמקובל כו' הרלוי"צ זצוק"ל, אביו של כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע - שכותב שרצה מאד שילבש בנו הק' את אבנטו של הצ"צ ביום חתונתו.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ד' אוקטובר 03, 2018 3:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ברקים רב

Re: משפט הספרים - בגלל שהם ה"שטעל" להנהגה?!

הודעהעל ידי ברקים רב » ד' אוגוסט 08, 2018 11:49 pm

אדון יקר, אתה חושש שידונו אותך בבי"ד של מעלה על כל אשכול מהארכיון שמוזכר בו ליובאוויטש ולא הגבת בו?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

'צמצום כפשוטו' - גם באשכולות הפורום?!

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוגוסט 09, 2018 3:19 am

ברקים רב כתב:אדון יקר, אתה חושש שידונו אותך בבי"ד של מעלה על כל אשכול מהארכיון שמוזכר בו ליובאוויטש ולא הגבת בו?

א"י על מה המהומה [קיבלתי גם הודעה פרטית בנושא].
אי"ז אשכול ישן כ"כ [התגובה האחרונה (לפני זו שיצאה ממקלדתי) ה"ה מיום י"ד שבט ה'תשע"ז לברה"ע, בשעה 9.37 בבוקר - לפני כשנה ומחצה].
נוהג אני לעלעל באשכולות, לקטוף מהם פירות יפים - וכשיש עמי בנו"ט להוסיף, אף מגיב ומניב ב"ה.
בכלל, איני מבין את 'תורת הצמצום' הגורסת שיש להגיב ולעסוק אך ורק באשכולות שמאתמול ומשלשום, מלפני שבוע ושבועיים - וח"ו (רח"ל!!!) לא בשלפני שנה ושנתיים. וכבר הי' לעולמים, שהגבתי באשכול ישן (ואפילו בלא יותר מהבעת יש"כ), והאשכול קם לתחי' (כשמנהלי הפורום מגיבים בו) - עקב הנושא המעניין הנדון בו, שלפתע הוצג לעיני חו"ר הפורום.
וכיון שראיתי שיש כאן ענין בלתי מדויק [ואני הק' נוהג להגיב עד"ז בעוד מקרים כגון דא, ולמרבה הפלא... - לאו דוקא בנוגע לליובאוויטש*], אמרתי ללבי: אעמידה נא הדבר על דיוקו.
ובפרט בנידו"ד - שיש קשר בין תגובתי (עכ"פ חצי' השני) לנושא האשכול.
אמנם, יש"כ על שהואיל כת"ר למנותני לדוברה של תנועה כה חשובה כליובאוויטש בפורום זה (החשוב ג"כ), אך לצערי - איני רואה א"ע מתאים וראוי לכך. ועם כת"ר הסליחה.
___________________________________________________________________________________
*) וכאו"א ביכלתו לבדוק זאת, ע"י הקשה פשוטה ב'פרופיל המשתמש' דידי - בלחצן 'חפש את הודעות המשתמש'. בהצלחה.
נ.ב. דרך אגב: גם לו יצויר והייתי מגיב אך ורק בנוגע לליובאוויטש, ומה הפגם והפסול בכך?
אם זה הנושא המעניין אותי, ובו אני 'חי'
[באידיש: "קאכט זיך". מצטער, בעברית היבשה אין לזה תרגום - גם לא חופשי...] - מה הבעי' בכך?!
ישנם (מסתמא) באתרא קדישא הדין כותבים המגיבים (בעיקר עכ"פ) ב'אספקלריא', כי בזה עיסוקם
[ויש גם (הס מלהזכיר!) כאלה שכל תגובותיהם ממוקמות בתת-פורום 'והצנע לכת'...]. וכי בגלל זה יתקיפו אותם על כך?
לצערי, שגבה ממני.

ואגב, אינני חושש שידונו אותי ע"כ בבי"ד של מעלה. יהי' להם, לצערי, ענינים יותר חמורים לטפל בהם...
[לכל מי שעומד להעיר על כל פסקא בהודעתי זאת: רובה נכתבה כתגובה על מ"ש אלי בפרטי' (כנ"ל בראש ההודעה), ומשבאה ההודעה המצוטטת לעיל - ראיתי לנכון לפרסמה, בהוספות ותיקונים ומעט שינויים].
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ו' ספטמבר 14, 2018 12:08 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יגל

הודעהעל ידי יגל » ה' אוגוסט 09, 2018 8:03 am

ועדיין לא הזכירו כאן את הגרשז"א שהתבטא ביחס לגמ' ברכות של הגר"א (שהביא לו ר' ידידי' פרנקל) "גמרא משומשת שווה פופציק שקלים ולא אגורה יותר"... וכשהראה לו את שרידי החלב מהנר של הגר"א "יש לי הרבה נרות בארון"...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' מרץ 31, 2019 11:58 am

ראיתי פעם בספר המידות למהר"ן מברסלב ש'כובעו של הצדיק מסוגל לענווה'.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' מרץ 31, 2019 12:47 pm

דומה שטבע האדם שמתפעל מכגון דא. כך למשל, כד הווינא טליא הכרתי ספר זקן שהיה קורא בפאתוס באוזני לקוחותיו בשעה שהתיישבו להסתפר - 'הנך יושב על הכסא שבו ישבו שני נשיאים, חיים ויצמן ואפרים קציר' [שניהם, כידוע, היו תושבי רחובות ונהגו להסתפר אצל ספר זה. המספרה, אם זה מעניין את מישהו, היתה במבנה שנהרס לאחרונה ברחוב אחד העם, סמוך למקום שבו היו אז 'אולמי סמדר' של ולדר] ואם הוא התרגש מחפצים שהשתמשו בהם אנשים שנחשבו בעיניו, למה שלא נתרגש אנחנו מחפצים ששמשו אנשים חשובים באמת?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' מרץ 31, 2019 1:45 pm

מי שמכיר את תפרח ודאי מכיר את הרכב האספנות הנדיר שהיה בבעלות הרב 'בינעט' הזקן (אינני יודע אם הוא בחיים) אבל כפי שרווחה האגדה אז הרכב הזה הסיע את הבבא סאלי וכמדומה את אחד מגדולי האדמורי"ם (אולי ר' אהרן מבעלז?) והוא סירב למוכרו למרות שהציעו לו תמורתו...
גם אני הצעיר זכיתי לשהות בתוכו אולי כדאי לחכות עד שזה יהיה שווה יותר..

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: 'צמצום כפשוטו' - גם באשכולות הפורום?!

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מרץ 31, 2019 2:43 pm

לבי במערב כתב:
ברקים רב כתב:אדון יקר, אתה חושש שידונו אותך בבי"ד של מעלה על כל אשכול מהארכיון שמוזכר בו ליובאוויטש ולא הגבת בו?

א"י על מה המהומה [קיבלתי גם הודעה פרטית בנושא].
אי"ז אשכול ישן כ"כ [התגובה האחרונה (לפני זו שיצאה ממקלדתי) ה"ה מיום י"ד שבט ה'תשע"ז לברה"ע, בשעה 9.37 בבוקר - לפני כשנה ומחצה].
נוהג אני לעלעל באשכולות, לקטוף מהם פירות יפים - וכשיש עמי בנו"ט להוסיף, אף מגיב ומניב ב"ה.
בכלל, איני מבין את 'תורת הצמצום' הגורסת שיש להגיב ולעסוק אך ורק באשכולות שמאתמול ומשלשום, מלפני שבוע ושבועיים - וח"ו (רח"ל!!!) לא בשלפני שנה ושנתיים. וכבר הי' לעולמים, שהגבתי באשכול ישן (ואפילו בלא יותר מהבעת יש"כ), והאשכול קם לתחי' (כשמנהלי הפורום מגיבים בו) - עקב הנושא המעניין הנדון בו, שלפתע הוצג לעיני חו"ר הפורום.
וכיון שראיתי שיש כאן ענין בלתי מדויק [ואני הק' נוהג להגיב עד"ז בעוד מקרים כגון דא, ולמרבה הפלא... - לאו דוקא בנוגע לליובאוויטש*], אמרתי ללבי: אעמידה נא הדבר על דיוקו.
ובפרט בנידו"ד - שיש קשר בין תגובתי (עכ"פ חצי' השני) לנושא האשכול.
אמנם, יש"כ על שהואיל כת"ר למנותני לדוברה של תנועה כה חשובה כליובאוויטש בפורום זה (החשוב ג"כ), אך לצערי - איני רואה א"ע מתאים וראוי לכך. ועם כת"ר הסליחה.
___________________________________________________________________________________
*) וכאו"א ביכלתו לבדוק זאת, ע"י הקשה פשוטה ב'פרופיל המשתמש' דידי - בלחצן 'חפש את הודעות המשתמש'. בהצלחה.
נ.ב. דרך אגב: גם לו יצויר והייתי מגיב אך ורק בנוגע לליובאוויטש, ומה הפגם והפסול בכך?
אם זה הנושא המעניין אותי, ובו אני 'חי'
[באידיש: "קאכט זיך". מצטער, בעברית היבשה אין לזה תרגום - גם לא חופשי...] - מה הבעי' בכך?!
ישנם (מסתמא) באתרא קדישא הדין כותבים המגיבים (בעיקר עכ"פ) ב'אספקלריא', כי בזה עיסוקם
[ויש גם (הס מלהזכיר!) כאלה שכל תגובותיהם ממוקמות בתת-פורום 'והצנע לכת'...]. וכי בגלל זה יתקיפו אותם על כך?
לצערי, שגבה ממני.

ואגב, אינני חושש שידונו אותי ע"כ בבי"ד של מעלה. יהי' להם, לצערי, ענינים יותר חמורים לטפל בהם...
[לכל מי שעומד להעיר על כל פסקא בהודעתי זאת: רובה נכתבה כתגובה על מ"ש אלי בפרטי' (כנ"ל בראש ההודעה), ומשבאה ההודעה המצוטטת לעיל - ראיתי לנכון לפרסמה, בהוספות ותיקונים ומעט שינויים].

למה לנו יש איסור מיוחד להגיב באשכול ישן? או לאידך גיסא למה העובדה שאנחנו מגיבים יש לה איזה חשיבות?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' מרץ 31, 2019 2:46 pm

הרב ליבי במערב בא להוכיח שהדבר אינו נוגד את כללי הפורום, שהרי ודאי המנהלים אינם חשודים בהפרת כללי המקום, או בעשיית פעולות שעלולות להתפרש כתמיכה במפירי הכללים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מרץ 31, 2019 2:58 pm

לא בטוח...

מוטוש

הודעהעל ידי מוטוש » א' מרץ 31, 2019 4:50 pm

פרנקל תאומים כתב:שמעתי בשם הרבי ר' מנדל מרימנוב זי"ע על מה דאמרו ז"ל על יעקב אבינו "מלמד שיציאת צדיק מהעיר עושה רושם", שהנה אם בכל העיר הצדיק משאיר את רושמו, ק"ו שבחפציו בהם הוא משתמש בידיו ממש, הוא משאיר את רושמו.
ויש עוד הרבה מה להוסיף בזה.
(אלא שעדיין אי"ז אומר שאם אני אקח חפץ של צדיק, תיהיה לי מזה איזו שהיא תועלת).

לא תהיה לך תועלת?!
יהיה לך מבט אחר על החיים...

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' מרץ 31, 2019 6:12 pm

אוצר החכמה כתב:לא בטוח...

עכ"פ, אם אף המנהלים מפירים 'חוק' זה - ודאי שלי הק' מותר הדבר...
[והתגובות האחרונות - ראי' הן למ"ש לעיל].

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ב' אפריל 01, 2019 12:50 pm

בישיבת בית אריה שהיתה בראשות הגר"א פלצ'ינסקי היה כסא עץ ישן מבית רבי אריה לוין שהיה ידוע בתור הכסא שישב עליו הגה"ק רבי יהושע לייב דיסקין.
פעם אחת בקידוש בשב"ק שהתקיים שם והגיע הצדיק ר' יצחק זילבר, אמרו לו שהכסא הריק שבקצה השולחן הוא כסא שישב עליו רבי יהושע לייב!! והר"י ביטל את האמירה הנלהבת הזו וישב במקום אחר, ואחרי שהיה נראה לו שהאומר לא שם לב או שכבר הלך, ניגש לאותו כסא ישן וישב עליו כמה שניות ומלמל, אולי פרק תהילים או משנה או משהו אחר...
(מפי האומר הנ"ל)

מוטוש

הודעהעל ידי מוטוש » ב' אפריל 01, 2019 4:11 pm

הוה אמינא כתב:בישיבת בית אריה שהיתה בראשות הגר"א פלצ'ינסקי היה כסא עץ ישן מבית רבי אריה לוין שהיה ידוע בתור הכסא שישב עליו הגה"ק רבי יהושע לייב דיסקין.
פעם אחת בקידוש בשב"ק שהתקיים שם והגיע הצדיק ר' יצחק זילבר, אמרו לו שהכסא הריק שבקצה השולחן הוא כסא שישב עליו רבי יהושע לייב!! והר"י ביטל את האמירה הנלהבת הזו וישב במקום אחר, ואחרי שהיה נראה לו שהאומר לא שם לב או שכבר הלך, ניגש לאותו כסא ישן וישב עליו כמה שניות ומלמל, אולי פרק תהילים או משנה או משהו אחר...
(מפי האומר הנ"ל)

מזכיר את כסא הסטייפלר בבית ר' חיים...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' אפריל 01, 2019 5:22 pm

לפני הרבה שנים ראיתי בבית המדרש של בעלזא בירושלים, את הכסא של הרה"ק מהר"א כשהוא ניצב במזרח בתוך מחיצות זכוכית.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' אפריל 02, 2019 7:56 am

בירושלים יש לפחות שלושה כסאות שמורים כאלה - הכסא בבעלזא שהוזכר, כסאו של רבי נחמן מברסלב בבית המדרש ברסלב במאה שערים, כסאו של הראי"ה במרכז הישנה, ואולי יש עוד שאינם ידועים / זכורים לי.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' אפריל 02, 2019 9:13 am

כמו כן כסאו של המקור ברוך בסערט ויז'ניץ בחיפה

פלפלת בחכמה

הודעהעל ידי פלפלת בחכמה » ב' מאי 13, 2019 7:11 am

כמה מהקוראים כתבו שהמשקפיים הם משקפי השבת של החזון איש, ואף ציינו לאחרות רבינו ח״א עמוד קל״ד - הנה נעלם מהם מה שכתב בארחות רבינו חלק ג עמוד רלח דהחזון איש לא לבש משקפיים בשבת אף שידיות משקפיו היו קפיציות כיון שלא לבשם בקביעות... ומהם מופרך כל ההנחה שאלו הן משקפי השבת של החזון איש

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' מאי 13, 2019 8:42 am

המשקפיים של הבבא סאלי
20181223_231734.jpg
20181223_231734.jpg (57.94 KiB) נצפה 8938 פעמים
MMD_2376.JPG
MMD_2376.JPG (89.29 KiB) נצפה 8938 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' ספטמבר 03, 2019 8:20 am

גביר כתב:בירושלים יש לפחות שלושה כסאות שמורים כאלה - הכסא בבעלזא שהוזכר, כסאו של רבי נחמן מברסלב בבית המדרש ברסלב במאה שערים, כסאו של הראי"ה במרכז הישנה, ואולי יש עוד שאינם ידועים / זכורים לי.

בבית הכנסת 'בית צבי', שכונת אבן ישראל, רח' אגריפס 24, שמור הסטנדר של בעל ה'ציץ אליעזר'. תמונה של הסטנדר, הבולט בצבעו הכחול, ישנה בספרו של ראובן גפני - בית תפילה, בתי כנסת חבויים בלב ירושלים, הוצאת יד בן צבי, ירושלים תשס"ח, עמ' 148, בלא להזכיר את שיוכו ל'ציץ אליעזר' [שיוך זה נודע לי מאחד ממתפללי אותו בית כנסת, שהסב את תשומת לבי גם לשלט זיכרון הנושא את שמו של הרב אליעזר וולדנברג], המוזכר שם עמ' 149 כאחד האישים שהתפללו שם.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' מאי 21, 2020 4:48 pm

על חשיבות חפצים ששימשו לצדיקים בעיני הרב אברהם אלקנה שפירא יעויין - יצחק דדון, ראש דברך, עובדות סיפורים והנהגות לפי סדר פרשיות התורה ממרן הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, ירושלים תשע"א, עמ' קז-קח.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ה' מאי 21, 2020 10:36 pm

יגל כתב:ועדיין לא הזכירו כאן את הגרשז"א שהתבטא ביחס לגמ' ברכות של הגר"א (שהביא לו ר' ידידי' פרנקל) "גמרא משומשת שווה פופציק שקלים ולא אגורה יותר"... וכשהראה לו את שרידי החלב מהנר של הגר"א "יש לי הרבה נרות בארון"...

כמדומה המוכר היה גוי,
ובקניית ספרים מיד גוי, נפסק בהלכה , שאין להרבות במחירם ממה שנמכרים בשוק.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' פברואר 11, 2021 4:05 pm

https://il.bidspirit.com/ui/lotPage/sou ... A9?lang=he
[תודה לדודי בן נעים על ההפניה]

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' יוני 02, 2021 8:26 am

א. שמעתי פעם שבביתו של האדמו"ר הרב ברוך רבינוביץ' ממונקץ', בפתח תקווה, שמור כסא המיוחס לבעש"ט.
ב. בנוסף לחפצים של צדיקים, ישנם גם חפצים הנשמרים בבתי כנסת וכיו"ב ולא כמוצג מוזאוני גרידא. כאלה, למשל, הם מפתחות בית הכנסת של כפר דרום, השמורים בבית הכנסת של שבי דרום, כמזכרת וכהבעת תקווה להקמתו כחדש של כפר דרום.
קבצים מצורפים
מפתחות כפר דרום .docx
(413.1 KiB) הורד 98 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 20, 2021 6:17 pm

אמש הוצע למכירה באתר המכירות עתיקים (https://us.bidspirit.com/ui/houses/atikim,false?lang=he) ה"פעפעטע הויזן" שלבש הרה"ק רבינו יואל מסאטמאר זי"ע (מחיר התחלתי $5500).
ובתיאור הפריט נכתב:
"פעפעטע הויזן" שלבש הרה"ק רבינו יואל מסאטמאר זי"ע קודש הקדשים! מכנסי בד קודש של הרב הקדוש רבינו יואל מסאטמאר זיע"א - מסוגל להצלחה וישועות

"...כְּתֹֽנֶת־בַּ֨ד קֹ֜דֶשׁ יִלְבָּ֗שׁ וּמִֽכְנְסֵי־בַד֮ יִהְי֣וּ עַל־בְּשָׂרוֹ֒... בִּגְדֵי־קֹ֣דֶשׁ הֵ֔ם"! (ויקרא ט"ז)

מכנסי בד קודש של אדמו"ר הרב הקדוש רבי יואל טייטלבוים מסאטמאר זצוק"ל. בעל ויואל משה, דברי יואל, על הגאולה ועל התמורה ועוד. את מכנסי הבד לבש על גופו הטהור במשך תקופה ארוכה בשנות התש"י בימות החול ובשבתות קודש.

ישנו אישור מהמקבל החפץ הקדוש מידי רבינו זי"ע [נא להתקשר ליותר פרטים].

"כל חפץ הבא מיד אדם קדוש אם נושאו אדם חולה רחמנא ליצלן, הכח החיצוני בורח מפניו וממילא מתרפא" (הה"ק ר' משה מקאסוב בעל לקט עני)

גודל הענין של חפץ קדוש אשר היה שייך לאדם גדול, מבואר בירושלמי מו"ק פ"ג ה"א ובירושלמי נדרים פ"ט ה"א: מקלו של רבי מאיר היתה בידו והיא היתה מלמדו דעת".
הובא בספר דברי תורה להגה"ק ממונקאטש זיע"א (מהדורא א' אות כ"ב-כ"ג) כתב וזה לשונו:
"מה שמצינו מנהג הצדיקים רבותינו ואבותינו, שהחשיבו לכלים שהשתמשו בהם צדיקים, וכן כמה צדיקים וחסידים שילמו בעד כאלו הון רב וכו', מקורו בירושלמי שחפץ השתמשות של צדיק, הגם שהוא חפץ גשמי, זוכים על ידו לדעת, וכל שכן למיני טובות עוה"ז", עיין שם.
מקור הדברים לחשיבות כלי תשמישו של הצדיק מובא כבר בשם ה'בעל שם טוב' הקדוש, על ידי נכדו בעל דגל מחנה אפרים (בפרשת בא): 'שכל מה שיש לאדם הן עבדיו ומשרתיו ובהמותיו ואפילו כל הכלים שלו כולם הם ניצוצות שלו השייכים לשורש נשמתו'.
בפנים יפות (בראשית י"ד כ"ב) כתב וז"ל, וכן בהיפוך בנכסי הצדיקים, שרוח קדושה שורה על לבושיהן, כמו שמצינו בדור המדבר כדכתיב שמלתך לא בלתה וגו', עכ"ד.
ובחתם סופר על התורה (פרשת תולדות ד"ה הלא) כתב וז"ל, משמע בירושלמי ריש פרק ואלו מגלחין, דבמלבושיו של אדם נאצלים מקדושתו של הלובש, והוא הדין בהיפוך, והלובש אותם אחריו יאצל עליו מאותו הרוח לטוב ולמוטב, בסוד אשר ילבשם תחתיו מבניו, עכ"ד".
ובאוצר י"ד החיים (אות ר"פ) כתב וז"ל, מקור טהור בצדיקים שמקפידים ללבוש בראש השנה ויום הכיפורים וכו', מלבוש של הצדיקים הקודמים, עיין ירושלמי תענית פרק ד' הלכה א' וכו', עכ"ד.
גדולי החסידות גילו את גודל הקדושה הטמון בחפצי הצדיקים וכלי תשמישם ושבכוחם לפעול ישועות. מספרים בשם הרה"ק רבי מרדכי מנעשכיז זי"ע שאמר שבכלי שנתן לו רבו הרה"ק רבי מיכל מזלאטשוב זי"ע בזו הכלי יש לו כח לעשות נסים ונפלאות (דברי בינה, דף מז).

לפנינו חפץ קדושה אישי ביותר, אותו כאמור לבש הה"ק מסאטמאר על גופו הטהור, והוא מסוגל לשפע פרנסה (מדת היסוד), לזיווגים (שהרי מכנסי כהנים מכפרים על ג"ע), לרפואה ולשמירה.

מָרוֹקַאִי זן חזו''א

הודעהעל ידי מָרוֹקַאִי זן חזו''א » ש' אוגוסט 21, 2021 10:49 pm

לא אוכל להתאפק מלספר מה שקראתי באיזהו מקומן...

פעמים שבהליכתו של הרבי מסטמר למקוה 'גנבו' לו כמה מהחסידים את 'הגטקעס' (ושמו לו חדשים במקומם), באומרם שזה מכפר על ג"ע, וסגולה לינצל מגהינום.
כששמע הרבי על הדבר שלח להודיע: 'אימרו להם שבגהינום הם יהיו בלי גטקעס'...

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוגוסט 24, 2021 9:43 pm

שייף נפיק כתב:מי שמכיר את תפרח ודאי מכיר את הרכב האספנות הנדיר שהיה בבעלות הרב 'בינעט' הזקן (אינני יודע אם הוא בחיים) אבל כפי שרווחה האגדה אז הרכב הזה הסיע את הבבא סאלי וכמדומה את אחד מגדולי האדמורי"ם (אולי ר' אהרן מבעלז?) והוא סירב למוכרו למרות שהציעו לו תמורתו...
גם אני הצעיר זכיתי לשהות בתוכו אולי כדאי לחכות עד שזה יהיה שווה יותר..

כוונתך להרה"ח ר' מאיר בינעט.
הוא נלב"ע לפני למעלה מעשור.
הרבה רצו לרכוש את הרכב והוא סירב, עד שהוא נגנב...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 115 אורחים