מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

תולדות ר' אליעזר רבינוביץ ממינסק

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נוטר הכרמים

Re: משפחות מעדאליע - ליברמן <רבי אליעזר רבינוביץ ממינסק>

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יולי 11, 2011 11:55 pm

דראל כתב:. (את מעברו הסביר בכך ש'המזרחי' היא שסללה בפועל את הדרך שאיפשרה למדינת ישראל להפוך למרכז חיי התורה לאחר השמדת יהדות מזרח אירופה).

הא כיצד?

ביסוד הישיבות הק' פוניבז' /מיר / חברון / סלבודקה/ קול תורה/ פורת יוסף,
או שמא בהקמת חצרות הקודש - גור / ויזניץ / בעלזא וכיו"ב וכינונן לאחר השואה?

בהקמת מקוואות בכל רחבי הארץ,
בהנחלת שמירת שבת האדמה,
בעמידה בפרץ נגד מהרסי דת,
בהנחלת דרכי הלימוד ודקדוק ההלכה
בהשרשת דרכי הקדושה והצניעות שהתרופפו?

בהעמדת גדולי תורה המעניקים חמה בקומתם,
בפריחת קדרים קדרים של יושבי אוהל המקדישים חייהם לתורה?

או כלך מדרך זו, שיננא שבוק מתני ' ותא אבתראי,

בהקמת פלוגות צבאיות ו'שרות לאומי' לתפארת...
ברבנות מטעם ממוסדת,
בסניפי בנ"ע בתערובת,
ועוד כהנה רבות!

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 2:18 am

הנה המשא ומתן בין רי"ד לרבי ראובן כץ בענין מינויו לרבנות הראשית.
(איזה משני המכתבים נשמע יותר ציוני?)
קבצים מצורפים
jb snip.PNG
jb snip.PNG (608.08 KiB) נצפה 5145 פעמים

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 2:58 am

רבי ראובן כץ במענה
קבצים מצורפים
jb katz snip.PNG
jb katz snip.PNG (551.88 KiB) נצפה 5140 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 12, 2011 3:00 am

ועוד משהו קטן: בציבור החרדי (בעיקר הליטאי) בארץ ישראל הרב סולובייצ'יק מבוסטון נתפס אולי כאיזה בן-חורג של משפחת סולובייצ'יק המעטירה. אבל כל מי שיש לו ידע ומושג בציבור החרדי (ושוב בעיקר חרדי ליטאי) בארה"ב, זה שלפני דור ושני דורות, יודע שהרב סולובייצ'יק הוערך שם על ידי כולם כאחד מגדולי הדור. די להיות בקיא קצת ב'הפרדס', הביטאון הבלתי רשמי של אגוה"ר (שהיתה מזוהה עם אגודת ישראל ולא עם המזרחי), כדי שגם מי שלא מכיר את התקופה האמורה ימצא שלל גדול של ראיות לדבר.
כמדומה שההיפך הוא הנכון, הציבור הליטאי בארץ, לא היה לו כמעט כל עימות עם הגרי"ד מבוסטון, (בהלוויתו של הגר"י אבמרסקי, הספידו הגרא"מ שך, וקרא עליו מי יקום לי עם מרעים וגו', ורבים תמהו, לאחר מכן הוברר כי בסמוך לפטירתו, נודע כי הגרי"ד שואף ליסד בארץ שלוחה של ישיבתו, ואף פתח בצעדים מעשיים להגשמת חזונו, ביוזמת הגרא"מ שך, שיגר הגר"י אברמסקי מכתב חריף מאין כמותו לגרי"ד, שבלם את המהלך בתחילתו.אכן עיקר המאבק היה מאחורי הקלעים. כ"ז שמעתי מהרה"ג ר' משה פרידמן, ממבקרי האנצ"ת (וגיסו של ר' דב לנדוי) שהיה קרוב לדברים אז. אני מזכיר את שמו כי מי שמכירו יידע להעריך ע"י כך את משקל הדברים) ומשום כך אין לו כל בעיה רגשית לקבל את תורתו, ולפיכך ספריו ההלכתיים פופלארים ביותר בחוגי הישבות שבכאן, אך הציבור הליטאי האמריקני, אלו שהיו קרובים ונוגעים בדבר, מסויגים ממנו הרבה יותר. ודבר זה למדתי כאשר פגשתי ביהודי ת"ח מופלג מגדולי גידולי בית מדרש גבוה שבליקווד, וכאשר רציתי 'למכור' לו אגוט ווארט של הגרי"ד על הסוגיא הנלמדת, העווה פניו והפטיר: ער איז נישט אונזערע, ולא היה מעונין לשמוע, לא לפני שהוסיף כמה מילים להמעטת הדמות. אצל הת"ח בארץ נדיר יותר למצוא תגובה רגשית שכזו, ולרוב היחס נע בין אדישות לחיבה.

אשמח לשמוע מיושבי ארה"ב המצויים כאן, אם נאמנו הדברים.

בור הגולה

הודעהעל ידי בור הגולה » ג' יולי 12, 2011 3:10 am

איש_ספר כתב:
ועוד משהו קטן: בציבור החרדי (בעיקר הליטאי) בארץ ישראל הרב סולובייצ'יק מבוסטון נתפס אולי כאיזה בן-חורג של משפחת סולובייצ'יק המעטירה. אבל כל מי שיש לו ידע ומושג בציבור החרדי (ושוב בעיקר חרדי ליטאי) בארה"ב, זה שלפני דור ושני דורות, יודע שהרב סולובייצ'יק הוערך שם על ידי כולם כאחד מגדולי הדור. די להיות בקיא קצת ב'הפרדס', הביטאון הבלתי רשמי של אגוה"ר (שהיתה מזוהה עם אגודת ישראל ולא עם המזרחי), כדי שגם מי שלא מכיר את התקופה האמורה ימצא שלל גדול של ראיות לדבר.
כמדומה שההיפך הוא הנכון, הציבור הליטאי בארץ, לא היה לו כמעט כל עימות עם הגרי"ד מבוסטון, (בהלוויתו של הגר"י אבמרסקי, הספידו הגרא"מ שך, וקרא עליו מי יקום לי עם מרעים וגו', ורבים תמהו, לאחר מכן הוברר כי בסמוך לפטירתו, נודע כי הגרי"ד שואף ליסד בארץ שלוחה של ישיבתו, ואף פתח בצעדים מעשיים להגשמת חזונו, ביוזמת הגרא"מ שך, שיגר הגר"י אברמסקי מכתב חריף מאין כמותו לגרי"ד, שבלם את המהלך בתחילתו.כך שמעתי מהרה"ג ר' משה פרידמן, ממבקרי האנצ"ת (וגיסו של ר' דב לנדוי) שהיה קרוב לדברים אז. אני מזכיר את שמו כי מי שמכירו יידע להעריך ע"י כך את משקל הדברים) ומשום כך אין לו כל בעיה רגשית לקבל את תורתו, ולפיכך ספריו ההלכתיים פופלארים ביותר בחוגי הישבות שבכאן, אך הציבור הליטאי האמריקני, אלו שהיו קרובים ונוגעים בדבר, מסויגים ממנו הרבה יותר. ודבר זה למדתי כאשר פגשתי ביהודי ת"ח מופלג מגדולי גידולי בית מדרש גבוה שבליקווד, וכאשר רציתי 'למכור' לו אגוט ווארט של הגרי"ד על הסוגיא הנלמדת, העווה פניו והפטיר: ער איז נישט אונזערע, ולא היה מעונין לשמוע לא לפני שהוסיף כמה מילים להקטנת הדמות. אצל הת"ח בארץ נדיר יותר למצוא תגובה כזו רגשית ולרוב היחס נע בין אדישות לחיבה.

אשמח לשמוע מיושבי ארה"ב המצויים כאן, אם נאמנו הדברים.

כמי שיש לו הכרות עם הרבה ת"ח בני וגידולי ארה"ב, אוכל להוסיף ע"ד אי"ס, שהוא אמת ויציב. ותל"מ.
[עוד מצלצל באזני הדרשה ששמעתי לפני הרבה שנים, מא' מחשובי תלמידי לייקווד מכבר הימים, שדרש בישיבתו נגד השימוש בתורת הגרי"ד המובא בספר המסביר (זה מה שהיה אז), בהרעימו "מה לנו ולתורתו"].

אני מעלה לכאן מכתבו הנפלא של אביו הגר"מ הלוי זצ"ל שנזכר לעיל. המכתב נשלח בעת פרשת המועמדות לרבנות ת"א בתרצ"ה.
קבצים מצורפים
כלום אב מעיד על בנו.pdf
(333.05 KiB) הורד 347 פעמים

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 5:25 am

אין ספק שרי"ד ותורתו אין לו שם ושום שארית בין כותלי הישיבות דארה"ב, לא חידושי תורתו הפושטים צורה ולובשים צורה (תלוי בצביונה של קהל השומעים), בין נאום של פרופ. לנאום של נכדו של רבינו הגר"ח. ולא השקפותיו העשויים להשתנות גם הם (אולי לפי מזג האויר).

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 5:34 am

בור הגולה כתב:[********************

אני מעלה לכאן מכתבו הנפלא של אביו הגר"מ הלוי זצ"ל שנזכר לעיל. המכתב נשלח בעת פרשת המועמדות לרבנות ת"א בתרצ"ה.

ואם זה לא יספיק! במכתבו לרבי אהרן טייטלבוים ת"א באותו מכתב (הוא שלח המכתב הנ"ל לקרוב לי' רבנים) מוסיף על שליטתו גם בספר הזוהר!!
קבצים מצורפים
solo snip.PNG
solo snip.PNG (272.69 KiB) נצפה 5123 פעמים

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 5:43 am

דראל כתב:[ די להיות בקיא קצת ב'הפרדס', הביטאון הבלתי רשמי של אגוה"ר (שהיתה מזוהה עם אגודת ישראל ולא עם המזרחי), כדי שגם מי שלא מכיר את התקופה האמורה ימצא שלל גדול של ראיות לדבר.

אי אהפרדס קא סמכינן להכריע מיהו גדול הדור בארה"ב, הרי ללוא ספק קברניט הדור הוא ר' שמחה עלברג עוד הרבה יותר מהרי"ד.....

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 12, 2011 8:22 am

אף אני כשתול בין כותלי ביהמ"ד בהישיבות הליטאיות שבארה"ב, אוכל להעיד, שלא די שאין דברי תורתו של הגריד"ס מתבדרין בבי מדרשא, אלא אף בסעודת שבע ברכות לא יעלה על דעת איש רציני ובן ישיבה מהשגרה לומר דבר שמועה מפיו. ומה שכתב דראל כאילו הוא נחשב בעיני בני תורה בארה"ב כאחד מיושבי השורה העליונה מבין תופשי התורה באמריקא, אין לו בית אב.
כבר אמרתי מקודם, שאני כשלעצמי אינני מפקפק בגדלותו בתורה, הוא היה גאון גדול, אבל לומר שבעיני בני הישיבות שבכאן הוא נמנה כאחד ממוסרי התורה, הוא סילוף עובדות, ואני משער שהכותב, מרוב חביבותיה להגריד"ס לא דק בלשניה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יולי 12, 2011 9:18 am

אינני תושב ארה"ב, ובכל זאת עוד כמה פרטים.

א. מרן הגרא"מ שך יצא כנגד הגרי"ד במכתב ארוך בו הוא מביע זעזוע וכאב על השקפותיו בספריו במחשבה אודות המחלוקת שבין יוסף הצדיק והשבטים, וכל ה'האנשה' שבה הוא נוהג בקדושי עליון, ובין השאר הוא כותב (בערך): חבל על אדם בעל כשרונות כה גדולים שבנה בנין כ"כ רעוע. המכתב נד' במכתבים ומאמרים באחד הכרכים.

ב. שמעתי מבנו של ר' מיכל שורקין שליט"א תלמידו המובהק שהוציא לאור את תורתו בשני כרכי 'הררי קדם' כי הוא ערך הספד בירושלים לאחר פטירת רבו, בו נכחו בני מרן הגרי"ז הגרמ"ד והגר"מ, ואילו הנכד הג"ר אברהם יהושע ביכר דווקא שלא להופיע...
באותו הספד אמר ר' מיכל, כי ברמב"ם הל' ת"ת מבואר שבין מעתיקי השמועה היו חוטבי עצים ושואבי מים, ושאל לשם מה מדגיש זאת הר"מ, והסיק מכך שבדרך העתקת השמועה לא נתפס פסולים מחמת המעתיק. באותם ימים נזדמן לו להכנס אצל מרן הגרא"מ שהביע את מורת רוחו על הדברים.

ג. עם זאת, בניגוגד לספרי המחשבה הרבים שלו שמקומם לא יכירם בשום ישיבה או בית מדרש חרדי, הרי שמועותיו בלימוד קנו מהלכים בספרי רשימות שיעורים או הררי קדם וכד'. הגרמ"ש שפירא זצ"ל מצטטו בספריו.
אכן, תושבי אה"ק אינם מכירים את הגרי"ד מבעד להשקפותיו אלא רק באספקלרית תורתו.
הג"ר יהושע אייכנשטיין שליט"א ראש ישיבת יד אהרן שהוא 'בוגר' של ארה"ב באותם ימים קבל לא אחת על פירות הבאושים של בימ"ד של הגרי"ד, ועל היחס הטוב שהוא מקבל בבית בריסק.

דראל

הודעהעל ידי דראל » ג' יולי 12, 2011 10:26 am

הבהרה

למען המנותבים בינינו הבאתי מקישור לפורום ההוא שתוכ"ד הפנה.
אין לי קשר לדברים שהובאו שם. יפה עשה אי"ס שלא ציין את שמי כשציטט ממה שהבאתי, בניגוד למותיב ומפרק ונוטר הכרמים שלא לדבר על ישבב הסופר שהכניס את שמי תו"כ בהודעתו, כאילו אני כתבתי את הדברים.
נערך לאחרונה על ידי דראל ב ג' יולי 12, 2011 5:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ג' יולי 12, 2011 11:32 am

רבי נוטר הדור הצעיר של היום קשה לשכנע אותם בצדקת הדברים מה גם שרוב רובם של אברכים היום יוצאים לחפש טרף לפיהם...
וכשם שמצווה לומר דבר הנשמע כך מצווה שלא לומר דבר שאינו נשמע - ואת זה למדתי כאן בפורום.
הרב משה מייזלמן והרב מיכל שוקרין הם אלו אשר הביאו ארצה את התורות מבוסטון.
אני כשלעצמי השתמשתי בחומר רק מה שהיה חותם בתוך חותם - ולאחר שקראתי כמה מן הספרים של הרב מבוסטון שמתי ארגזים שלמים בצד כאשר איני מאמין לו כלל ועיקר מהו מהגר"ח ומהו סברות בטן של עצמו.
אין זה כל פלא שעד נכון להיום נכדי מרן הגרי"ז מתביישים בזה להודות שחלק מן המכתבים פונים להרב מבוסטון ומה שכתב רבינו א"ס שחלק מהם פונים להגאון רבי משולם דוד שליט"א אני מטיל בזה ספק גדול בהיות ששמעתי ממקורות מוסמכים....
ובשורה תחתונה רבי נוטר לך חפש נא בספרים של הרב מבוסטון ובספרים שכתב בפקודתו פנחס הכהן פלאי [המשפחה המפורסמת אשר המציאו את כל התפילות ליום העצמאות] ותראה לנכון שליברמן היה צדיק לעומתו.
אני יודע ממקור מוסמך שמרן רבינו הגרי"ז זי"ע הוא זה אשר הפעיל מערכות אלוקים חיים למנוע ממנו להימנות לרב ראשי בארץ ישראל - אני ביררתי כל דבר מן היסוד ולא מן הפורומים החכמתי.
רבי נוטר חבל לך להשחית את הזמן הדור הצעיר אין להם מסורות ואין להם מעתיקי שמועה - נסעתי יותר מפעם אחת לרמלה ומשם לבאר יעקב וגם ישבתי עם רבי משה שמואל ימים כלילות והוא אהב אותי אהבת נפש אך לא אוכל לגלות סוד כאן מעל גבי הפורום כאשר הם ניזונים מויקי ומאתרים כמו בחדרי...

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ג' יולי 12, 2011 11:39 am

כל מי שמתמצא קצת בבית בריסק יודע שמרן רבינו הגרי"ז זי"ע כיבד אותם מדין משפחה הוא הדין לגבי ליברמן הוא הדין לגבי הרב מבוסטון
והדברים ארוכים.
---
כל בר דעת יבין על נקלה שמרן הרב שך יצא נגדו בחריפות גדולה כל כך אלא מפני שכך שמע ממרן הגרי"ז זי"ע והדברים הם למותר.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ג' יולי 12, 2011 11:48 am

ישבב הסופר כתב:
תולעת ספרים07 כתב:הבונה: ומדוע אינך תמה איך זה שהגרי"ז זצ"ל התכתב עם הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק בוסטון וכידוע שהמכתבים שבסוף הגרי"ז על הרמב"ם פונים אל הגרי"ד בוסטון.
ובמופלא ממך אל תדרוש.

אתה משווה את הרב יוסף דב סולובייציק מבוסטון לשאול ליברמן?
אני אליץ עליך יושר שכנראה אינך מתמצא בפרטי הכתות השונות ביהדות ובנותיה מחוץ לזירת "חניכי הישיבות". אבל עליך לדעת שיש פער ענק בין 'ישיבת רבינו יצחק אלחנן' ל'JTS'. ישיבת רי"א היש ישיבה אורתודוקסית, וJTS הוא קונסרבטיבי.
אינני מחסידי הרב מבוסטון, אני רחוק מלהכירו כגדול בישראל, אבל אני אבקש קצת פרופורציות.

אני חוזר לנושא ליברמן (וקצת מצטער ששאלתי גרמה לגלוש לנושא ריד"ס).
זה שהגרי"ז התכתב עם ריד"ס אחיינו, כפי שכבר כתבו יש הבדל רב בין ריד"ס לבין ליברמן. וזה גם לא אומר שהוא חשבו למי שכדאי וראוי לעיין בספריו וללמוד הימנו. ואפילו עובדה זו שאינה כה מוזרה, לא הייתי מקבל לולי התעוד המפורש.
אבל כשמביאים שמועה מוזרה ותמוהה מכל צד שהמליץ לעיין בכתבי ליברמן, מבלי להביא כל אסמכתא לדברים, זה בבחינת "לא אמר כלום".

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ג' יולי 12, 2011 12:11 pm

מרן רבינו הגרי"ז ז"ל לא ישב ללמוד מתוך תוספתא ליברמן
הסיפור הוא כזה הביאו את התוספתא לידי מרן הגרי"ז והוא עבר עליו ואח"כ התבטא בלשון מעין זה ...זה הפירוש הכי טוב שראיתי על התוספתא..
יתכן שגם רבינו מרן הגרי"ז ז"ל ידע להתבטא בווערטל אך דברים אלו יצאו מפי הגרי"ז זי"ע
בהחלט שאין כאן הסכמה ואין כאן כלום.
יתכן שהוא כיבד אותו בתור משפחה וכפי אשר כיבד את הגרי"ד בוסטון...
איני יודע

דראל

הודעהעל ידי דראל » ג' יולי 12, 2011 1:26 pm

.
נערך לאחרונה על ידי דראל ב ד' אוקטובר 07, 2015 1:13 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 12, 2011 2:05 pm

דראל כתב:
איש_ספר כתב:
איש_ספר כתב:דברתי עתה עם ר' נתן קמינצקי בנו של ר' יעקב... את השמועה שהביא כאן דראל הגדיר כ'שטות' ותו לא מידי.
מה בין דובר שטות לבין שוטה?
אדם פיקח עשוי שיפלוט לעיתים דברי שטות, אך כאשר מעמידים אותו על טעותו, מתקן דבריו. לא כן השוטה, גם תכתשו במכתש בתוך הריפות בעלי, לא תסור אוולתו ממנו.

לי כתב ר' נתן קמינצקי: "שאם אבא חשב שר' שאול היה הגאון הגדול ביותר בארה"ב אינני יודע, אבל שתדע לך שהוא היה שומר תורה ומצוות בדקדוק רב". ומסתבר שיש משמעות מי השואל. כדי שלא תהיינה בעיות ציטטתי במדויק את שכתב לי.
את העובדה בשם הנכד ציין ששמע ממך, ולא שאל את הנכד על כך, בגלל העדות הסותרת שיש בידו.

אני לא הולך להתפלפל בלשונות ר' נתן קמינצקי, אבל פתחת בשאלת גדול הדור דארה"ב וסיימת בגאון הגדול ביותר. במקרה?

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ג' יולי 12, 2011 2:26 pm

אין לי הזמן להגיב בפרוטרוט, רק אעיר בקיצור נמרץ:

א. מה שהעידו פה רבים שלגריד"ס ותורותיו אין דריסת רגל בעולם הישיבות בארה"ב, הוא נכון מאד וזוהי המציאות בדור וחצי האחרון, אבל אין זה משקף כלל את היחס שהתקיים בינו לבין שאר הגדולים בארה"ב בדור הקודם (הגרמ"פ, הגרא"ק, הגריא"ה, והגרממ"ש וכו'). ואכ"מ. רק אזכיר שכך בדיוק הוא המצב גם באשר לראי"ה קוק, שהיה נכבד מאד בעיני רוב גדולי א"י בדורו, ולאחר דורו המצב התהפך ואצ"ל ששמועות ממנו אינן מתבדרות בשום בית מדרש בציבור החרדי. והארכתי מאד במקו"א אבל אכתוב כאן על קצה המזלג שבדור הרלוונטי מתייחסים לדמות עצמה אבל בדור אח"כ מתייחסים למה שנמשך ממנה. וזה גם המצב ביחס לעולם הישיבות והגריד"ס.

ב. התולעת, במטותא בסוגיה היסטורית כמו המינוי לרה"ר לא מפי בית הגרי"ז אנו חיים. ועכו"כ לא מפיך ומפי שכמותך נחיה בנוגע להערכת הגריד"ס עצמו, ודבריך על היחס בינו לבין פרופ' ליברמן ראויים להיקבר בעפר.
נערך לאחרונה על ידי תוך כדי דיבור ב ג' יולי 12, 2011 2:31 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חנבין

הודעהעל ידי חנבין » ג' יולי 12, 2011 2:30 pm

דראל כתב:לי כתב ר' נתן קמינצקי: "שאם אבא חשב שר' שאול היה הגאון הגדול ביותר בארה"ב אינני יודע, אבל שתדע לך שהוא היה שומר תורה ומצוות בדקדוק רב". ומסתבר שיש משמעות מי השואל. כדי שלא תהיינה בעיות ציטטתי במדויק את שכתב לי.
את העובדה בשם הנכד ציין ששמע ממך, ולא שאל את הנכד על כך, בגלל העדות הסותרת שיש בידו.

דראל, (בהמשך לדברי א"ס) פתחת בגאון הכי גדול, וסיימת ב"שומר תורה ומצוות בדקדוק רב"?
עכ"פ אני איני מאמין ששמועה כה מגוחכת יצאה מפי הגר"י קמינצקי. ודע לך, אצלי ואצל רבים כמוני, אם מישהו יאמר כזה דבר, הוא לא יגדיל את ר"ש ליברמן, לא יקטין את הגרמ"פ, רק יקטין את עצמו. לכן חוס על כבוד הגרי"ק ואל תתלה בשמו דברי שטות כאלו.

דראל

הודעהעל ידי דראל » ג' יולי 12, 2011 3:28 pm

אכן, כששאלתי כאן בפורום אודות 'גדול הדור', שאלתי היתה תמימה. קיבלתי את דברי אוצר החכמה, ושיניתי את הניסוח ל'הגאון'.
אם זה דבר שמאפשר להתקבל על הדעת או לא, אינני יודע. שאלתי היתה תמימה לחלוטין, ועם דחיקתה ("ר' יעקב כלל לא למד בסלובודקה ביחד ליברמן"), הבנתי שאין אפשרות להכחיש או להוכיחה.
מעבר לכך, את מיטות הסדום שתופרים לרבנים, ניסה ר' נתן קמינצקי עצמו להכחיש בספרו הידוע.

לכן, חנבין, אף אחד לא ניסה להקטין את ר' משה פיינשטיין או להגדיל את פרופ' ליברמן, אלא לדעת מה היתה דעת ר' יעקב עליו.
כבר ראינו בפורום כל מיני טענות: "לא יכול להיות ש____ אמר כך וכך", וראה זה פלא, גם לאחר שהדבר מוכח, עדיין החי מכחיש את המת. כך שלא אתפלא אם הדבר יוכח (ולי, אין כל נ"מ בעניין, בגלל זה לא אכתוב בשם making of gadol...), ועדיין יוכחש ע"י טיפוסים כחנבין.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 12, 2011 3:59 pm

דראל כתב:הבהרה

אין לי קשר לדברים שהובאו שם. יפה עשה אי"ס שלא ציין את שמי כשציטט ממה שהבאתי, בניגוד למותיב ומפרק שלא לדבר על ישבב הסופר שהכניס את שמי תו"כ בהודעתו, כאילו אני כתבתי את הדברים.

דע כי לתומי חשבתי שההוספה בסוף הודעתך בד"ה "עוד משהו קטן" הוא מפרי עטך, ועקב הודעתך התברר שאינו כן, ואבקש סליחתך על ששמתי דבר בפיך שלא אמרת מעולם, שלא היית אלא מעתיק השמועה. עתה רואני שזה חלק מהודעה מאוחרת שם מהחכם תכלת_דומה, והרי כבר שוברו יצא לנו ממקום אחר.

חנבין

הודעהעל ידי חנבין » ג' יולי 12, 2011 4:13 pm

דראל כתב:אכן, כששאלתי כאן בפורום אודות 'גדול הדור', שאלתי היתה תמימה. קיבלתי את דברי אוצר החכמה, ושיניתי את הניסוח ל'הגאון'.
אם זה דבר שמאפשר להתקבל על הדעת או לא, אינני יודע. שאלתי היתה תמימה לחלוטין, ועם דחיקתה ("ר' יעקב כלל לא למד בסלובודקה ביחד ליברמן"), הבנתי שאין אפשרות להכחיש או להוכיחה.
מעבר לכך, את מיטות הסדום שתופרים לרבנים, ניסה ר' נתן קמינצקי עצמו להכחיש בספרו הידוע.

לכן, חנבין, אף אחד לא ניסה להקטין את ר' משה פיינשטיין או להגדיל את פרופ' ליברמן, אלא לדעת מה היתה דעת ר' יעקב עליו.
כבר ראינו בפורום כל מיני טענות: "לא יכול להיות ש____ אמר כך וכך", וראה זה פלא, גם לאחר שהדבר מוכח, עדיין החי מכחיש את המת. כך שלא אתפלא אם הדבר יוכח (ולי, אין כל נ"מ בעניין, בגלל זה לא אכתוב בשם making of gadol...), ועדיין יוכחש ע"י טיפוסים כחנבין.

אינני יודע מה ראית לתלות בי הכחשה של דברים מוכחים, תראה לי מה כתבתי כאן דבר נגד דבר שהוכח.
עכ"פ לשבר את האוזן, תאר לך שיאמרו בשם אחד מראשי הישיבות שיוסי שריד הוא גדול הדור בימינו, (וחלילה חלילה להשוות בינו לבין המדובר, רק כאמור לשבר את האוזן), כמובן, לא תאמין לזאת, גם אם כל חברי הפורום יטענו לנכונות הענין.
מאידך, אם תשמע את הדבר בעצמך מאותו ר"י, לא תהיה לך ברירה אלא להאמין שכך אמר, אך כמובן תנוד לו בראשך....
שמועה מסוג זה צריכה בסיס איתן, ואי אפשר לזרוק אותה סתם כך ללא מקור חזק ואמין, ק"ו לא סתם מפי השמועה.

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ג' יולי 12, 2011 5:43 pm

דראל כתב:הבהרה

אין לי קשר לדברים שהובאו שם. יפה עשה אי"ס שלא ציין את שמי כשציטט ממה שהבאתי, בניגוד למותיב ומפרק ונוטר הכרמים שלא לדבר על ישבב הסופר שהכניס את שמי תו"כ בהודעתו, כאילו אני כתבתי את הדברים.

דראל
בניגוד לאחרים, אני בהחלט הבנתי שאין זה פרי עטך כלל, ולא באת רק כמצטט, וגם הצעתך שהי' גדול הדור, גם זה שאלת בתמימות אך האם זה במקרה שוב ושוב, לעמוד בתימימות לימינו של כל גאון מפוקפק ולשמש כסניגורם??
גם אני שואל בתמימות, האם יש בזה משום "ואיש כפי מהללו"?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 21, 2011 5:15 pm

בא לידי אגרת של ר' יונה מרצבך המשיב לאחד השואלו (כפי הנראה מהתשובה) על הזכרת דברים בשם ליברמן:
אני לא לגנות ולא לכבד ליברמן באתי, אלא כל פעם שאשתמש בפירושו, אני מצטער בליבי שדוקא ממנו יצא פירוש שאין להמנע מהלסתכל בו כל שרוצים לדעת פשט בתוספתא... הייתי יקי כדרכי שהרגשתי צורך להביאו (אולי באמת בזה "נדבקתי")... אלא את האמת אגיד ולא אבוש: בראותי דברי עצמי מודפסים (אחרי שכתבתים לפני שלש שנים) מיד קצת התחרטתי בעד שהבאתי...'

תיקו

Re: הרבנים למשפ' מדליא -רבי אליעזר רבינוביץ ממינסק - שאול לי

הודעהעל ידי תיקו » ה' יולי 21, 2011 5:47 pm

יצא לאור בבני ברק [הוצאת מישור] תוספתא ע"פ כת"י וינה קדשים טהרות [כדאי להעלות לאוצר], ובהקדמה שם מצטט מכתב של החזו"א לבן דודו המומחה בתוספתא אלא שאין מזכירין שמו בבית המדרש. לצד זה כתוב בסוגרים [להשמיט]....
[וכנראה כל הספר ההוא נועד להביא דבריו לבית המדרש בעילום שם].

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' יולי 21, 2011 6:03 pm

שיטת לימודו של פרופ' ליברמן...
מכאן:
את הזהירות וההערכה המדוייקת לטיבו של המדע התלמודי, הצורך בו, מגבלותיו וגבולותיו, היטב לבטא ולהגדיר פרופ' ליברמן ז"ל בדבריו שסיים בהם את מבואותיו בכרכים שונים של ספרו הגדול
'התוספתא כפשוטה':
'ואנו מסיימים בפרדוכס, שלמרות כל הכללים שהצענו לעיל - הרוב המכריע של הפירושים המצויים בספר זה אינו מיוסד על נוסחאות והגהות אלא על הבסיס שקבעו רבותינו ז"ל הראשונים והאחרונים, והיינו התאמצות והשתדלות להבין את הענין מתוך הספר עצמו ומתוך שאר ספרי חז"ל, ואף בכמה וכמה מקומות שהמפרשים מגיהים את הנוסח יישבנו אותו בלי שום הגהות, ורק במקומות מועטים מאד הגהנו את הנוסח נגד כל הנוסחאות'... (תוסכ"פ זרעים א הקדמה עמ' כב, וחזר על כך בהקדמות לח"ג ועוד).
'כיוצא בזה אין להפריז בשיטת הפרדת המקורות כדי לתרץ וליישב בה את כל ההדורים והעיקולים. השיטה היא נכונה, אבל היא איננה קמיע ולחש להבריח בו את כל הספיקות והקשיים. דרכי המדע אינן אלא כלי אומנות ביד אומן. כשהכלים הללו נופלים לידי הדיוטות הרי בכלים יכולים לקלקל ולחבל הרבה יותר מאשר בידיים ריקות. ואין אנו כמזהירים אלא כמזכירים אף לעצמנו'. (תוסכ"פ ח"ג מועד א עמ' טז)
---
מקור: פרו' הרב שלמה זלמן הבלין

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 21, 2011 6:30 pm

תיקו כתב:יצא לאור בבני ברק [הוצאת מישור] תוספתא ע"פ כת"י וינה קדשים טהרות [כדאי להעלות לאוצר], ובהקדמה שם מצטט מכתב של החזו"א לבן דודו המומחה בתוספתא אלא שאין מזכירין שמו בבית המדרש. לצד זה כתוב בסוגרים [להשמיט]....
[וכנראה כל הספר ההוא נועד להביא דבריו לבית המדרש בעילום שם].

יושב לו יהודי בבני ברק, מחכמי התורה שבדור, שאם יש ל"ו צדיקים בדור הוא אחד מהן, לומד תורה לשמה מתוך דחק ויסורין וחולאים רעים, את צנועים חכמה, ה"ה ר' חיים פריימן שליט"א, ועמל שנים רבות, לילה כיום יאיר, (ביחד עם רעו הרב צוקר שליט"א), על סוגיות החמורות שבש"ס, וזו התוספתא, מפירות עמלו. ויבוא איש שחצן ויסכם את עבודתו, 'כנראה כל הספר ההוא נועד וכו''. אין לי מה להוסיף לגודל הסלידה.

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » ה' יולי 21, 2011 7:09 pm

אודה ואתוודה כי אינני מכיר את הצדיק הנ"ל, ואם פגעתי בכבודו אני מצר על כך.
אבל יש לך משהו עניני יותר לומר על טיב הספר??
יש הרבה מה להוסיף על מהדורת ליברמן?
ואגב, הכנסת התוספתא של ליברמן לבית המדרש הוא מעשה מכובד בהחלט לדעתי.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' יולי 21, 2011 7:21 pm

גם את ספרי חסדי דוד על התוספתא מר' דוד פארדו ר' שאול העתיק והדפיס .צריך אני לבקש מחילה מר' שאול ..בימי חורפי כשהייתי עוד בכולל
והתחשק לי לקנות את התוספתא כפשוטה . אך המדפיסים j.t.s.ביקשו הרבה כסף בעדם . פעם כשהייתי שם בספרי' נכנסתי לר' שאול ובקשתי
שימכור לי בהנחה .בקשתי ובקשתי אך בלי הצלחה .ואמר לי אם אתה רוצה להבין ולידע פשט בתוספתא אתה מוכרח לקנות את ספרי .אמרתי לו שמע נא הרב ליברמן !בכל הישיבות הלומדות כמו למשל לייקווד טעלז או פונוביז' וחברון אפילו באוצר הספרים לא נמצא התוספתא כפשוטה . ואם
אברך בא ורוצה כבר לקנות למה אתה לא שמח לעזור לו ולקנות בסכום הסבור .אך לא הצלחתי. וענה לי נו אויב אזוי קענען זייא ניט קיין פשט
אין תוספתא וחזר ללמוד . הי' שקוע מאוד בלימוד . בחדרו לא הי' עוד כיסא .כדי שהנכנס לא יתיישב ויפריע לו . רק לשאול ולילך .לא הי' מדבר
או מספר .אך לזכותו כשj.t.s. שינתה את מהלכה . והתחילה להסמיך רבניות .התפטר וכן תלמידו המובהק ידידי ר' דוד הליבני -ווייס אשר נמצא
כעת בירושלם ויכולים למצוא אותו כל יום באוניברסיטה העברית .

יגל

הודעהעל ידי יגל » ה' יולי 21, 2011 8:08 pm

רבטוב כתב:גם את ספרי חסדי דוד על התוספתא מר' דוד פארדו ר' שאול העתיק והדפיס

מימן והגיה, את העבודה עשה ת"ח מירושלים בעילום שמו.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' יולי 21, 2011 8:50 pm

יגל כתב:
רבטוב כתב:גם את ספרי חסדי דוד על התוספתא מר' דוד פארדו ר' שאול העתיק והדפיס

מימן והגיה, את העבודה עשה ת"ח מירושלים בעילום שמו.

נכון שמו ה... אך את העתקה ראשונה ר' שאול עשה .וכן הגה''ה האחרונה
אגב הוא נפטר ממש מיתת נשיקה על האוירון בדרכו לארה''ק בנסעו על חג הפסח .

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 21, 2011 10:12 pm

מצאתי
ליברמן א.jpg
ליברמן א.jpg (247.18 KiB) נצפה 4857 פעמים
ליברמו ב.jpg
ליברמו ב.jpg (98.08 KiB) נצפה 4857 פעמים

בוסטון

הודעהעל ידי בוסטון » ה' ספטמבר 22, 2011 11:39 pm

תולעת ספרים07 כתב:אני כשלעצמי השתמשתי בחומר רק מה שהיה חותם בתוך חותם - ולאחר שקראתי כמה מן הספרים של הרב מבוסטון שמתי ארגזים שלמים בצד כאשר איני מאמין לו כלל ועיקר מהו מהגר"ח ומהו סברות בטן של עצמו.
אין זה כל פלא שעד נכון להיום נכדי מרן הגרי"ז מתביישים בזה להודות שחלק מן המכתבים פונים להרב מבוסטון ומה שכתב רבינו א"ס שחלק מהם פונים להגאון רבי משולם דוד שליט"א אני מטיל בזה ספק גדול בהיות ששמעתי ממקורות מוסמכים....
ובשורה תחתונה רבי נוטר לך חפש נא בספרים של הרב מבוסטון ובספרים שכתב בפקודתו פנחס הכהן פלאי [המשפחה המפורסמת אשר המציאו את כל התפילות ליום העצמאות] ותראה לנכון שליברמן היה צדיק לעומתו.
אני יודע ממקור מוסמך שמרן רבינו הגרי"ז זי"ע הוא זה אשר הפעיל מערכות אלוקים חיים למנוע ממנו להימנות לרב ראשי בארץ ישראל - אני ביררתי כל דבר מן היסוד ולא מן הפורומים החכמתי..

"
צר לי אבל האמת צריכה להיאמר.אמנם קשה להתנצח ולשכנע מחנה שאמון על השמטות (ראה ההסכמות לתורת הנזיר עניים למשפט וכו') ,סילופים ואי אמונה בכל שמועה שאינה עולה בדיוק עם מחשבתו של הרב שך אך מקווה אניט שהכותבים כאן לא נגעאה בהם המידה השביעית.

קודם כל סור מרע. כיצד יכול החי להכחיש המציאות.
א. פנחס פלאי מעולם לא כתב ספרים אלא רק ספר אחד "על התשובה" מכאן אנחנו למידים אודות דיוקו של הכותב.
ב. רבינו הגדול מעולם לא בקש ממנו לכתוב שעוריו אלו .פנחס פלאי מדי שנה כתב סכום של דרשת התשובה ופרסמה בעיתון פנים בפנים וכהתקבץ אצלו כמה שייעורים הלך ופרסמם. כידוע (וניתן לברר זאת אצל הגר"א ליכטנשטיין) היתה לו בתחילה מורת רוח מכך אם כי לאחר מכן נסוג ממנה
ג. פליאה דעת מני מה נטפל הכותב ל"על התשובה" מכל ספריו המחשבתיים זהו ספר שכולו שיעורים על הלכות תשובה לר"מ .
ד. כבר פורסמו המכתבים בהם הגרי"ד סירב לבקשה להתמנות לרב ראשי על אף שתמיכת המפד"ל והממשלה היתה נתונה לו. ואין לזה שום קשר לגרי"ז (אלא אם כן חסידיו כבר מיחסום לו סגולות של רביים חסידים)
ה. רק על קצה המזלג למען הדור הצעיר. הוא התכתב בהלכה עם ה"מרחשת" הי"ד,כשרק' אלחנן ווסרמן הי"ד שהה בארה"ב הוא טרח לשלוח לו את "קובץ שיעורים"ש יצא אז לאור. בהתקבלו לרב בארה"ב שלח לו ר' ברוך בער שני מכתבי ברכה,הגר"מ פיינשטיין והוא היה מחליפים הרכות שנה טובה מדי שנה ואף נסע לחתונת בתו עם הגר"א ליכטנשטיין בבוסטון (למי שאינו יודע זה כחמש שעות ברכבת באותם זמנים),הגר"א קוטלר הזמינו להיות אורח הכבוד בדינר הראשון של החינוך העצמאי .
ו. אנו מודים באמת כיום בעולם הישיבות הליטאי האמריקאי אין מזכירין אותו מאידך גיסא גם בבית מדרשנו לא ממש מצטטים אותם ולא משום שיטתו של הרב שך ש"והיית חרם "הרי הוא כלל גדול בתורה אלא כי אין מה לצטט.

רשאי וצריך כל אחד לבחור לו מיהו לדעתו הגדול הדור או לסמוך על רבותיו שיאמרו לו וודאי רשאים כל חכמי הפורום להחליט כי עבורם אין הוא גדול הדור אלא שלא ניתן להכחיש שעבור מאות אלפים שומרי תו"מ הוא היה גדול הדור שלהם

לוז העניין הנו אחר והיא צרות המוחים וקטנות המוחין. אי היכול להעריך לכבד מישהו אף אם אינך סבור כמוהו וכי הרמב"ן היה חותם על כל דברי מו"נ וכי לא היה חלוק עליו קשות אלא שהרמב"ן היה הרמב"ן ורבני הדור הם רבני הדור לכן הוא עוסק בדבריו כל הזמן בחידוש/יו ויצא להגנתו מתוך הבנה שאף אם אתה חלוק על מישהו עדיין הוא מגדולי ישראל כל עוד שהנו מקפיד על קלה כבחמורה עוסק בכל מאודו בהרבצת תורה ובגידול תלמידים ליר"ש (וכל יש שחושב שלא עשה זאת שקר ענה) ופלא על הרב ש"ך שלא החרים את הרמב"ם שלמד פילוסופיא וכתב דברים חריפים נגד אברכי הכולל התירוץ היחיד שיש עמדי היא שלא ידע מהמו"נ
ז. אני מרחם על מי שחושב שחידושי תורתו של מי שהיה כמעין המתגבר בתורה שאמר דברים שלא שמעתם מעולם אינן אלא "סברות בטן"
ובכדי לסיים הן בדברי תורה והן לכבודו של אותו גאון וחסיד שמחל על כבודו (רק שלא יגנבו אותם כפי שעשו עורכי ספר הזכרון לשלזינגר)

מובא במרדכי גיטין שר"ת השתמש בכהן דסבר רק בזמן שקדושתם עליהם כהונם עליהם והקשה לו רבינו פטר אם כן לא יעלו לדוכן ויהיו מותרים להיטמא ושתק ר"ת. ובביאור שיטתו ביאר רבינו הגדול שיש שתי קדושות בכהונה קודשת הכוהן בהיותו מזרע אהרן ושנית הרי הכהן עובד במקדש וממילא מתקדש ככלי שרת שהרי אף הוא ככלי לעבודת המקדש ובזה"ז הרי קדושתם מצד זרע אהרן קייימת ולכן אסורים להיטמא ועולים לדוכן ברם האיסור להשתמש בכהן אינו מצד היותם זרע אהרן אלא מצד קדושתם ככלי שרת והוכיח זאת מדיוק נפלא בירושלמי. הירושלמי שהוא המקור לאיסור זה אינו כותב אסור להשתמש בכהן אלא המשתמש בכהן-מעל שניסוח זה אכן מתאים לאיסור מצד קדושה הקשורה לעבודה במקדש ולא מדין זרע אהרן. וראויים הדברים למי שאמרם

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' ספטמבר 23, 2011 12:57 am

בוסטון
בראשית דבריך הי' אפשר לטעות שאולי באמת הגזימו העולם הישיבות בהשמטת תורתו והשקפותיו מבית מדרשם, אך כש"בוסטון" מוסיף גם בבית מדרשנו לא ממש מצטטים אותם ולא משום שיטתו של הרב שך ש"והיית חרם "הרי הוא כלל גדול בתורה אלא כי אין מה לצטט. מתבאר שבאמת צדקו ואין בו משום הגזמה, כי אמנם לאלה שבבית מדרשם "אין מה לצטט" משרי התורה בדורינו (אשר עד הים לא הי' מישהו שיאמר שאין מה לצטט מדבריו) והידועים בעומק הבנתם, הרי הודו בזה שאין מה לשמוע מהם כלל!
ע"ד עשרות אלפי תלמידיו, אשאל רק איפה היו בהלוויתו (מעדויות שונות נאמר כי לא השתתפו שם יותר מה' מאות איש) איה כבודם לרבם הנערץ חובק זרועות עולם???
זאת ועוד אחרת, איה רבבות תלמידיו המתיגעים בתורה יום וליל?? ואם דוגמת האדם השלם היא למען האמת כאלו שיצאו מבית מדרשו... למה נכשלו כ"כ סבו הגדול (הגר"ח) ואבי סבו (ביה"ל) אשר בחירי תלמידיו הם האנשים המצומצמים דוגמת אלו שזכרת???
עם ישראל מאז היותה לעם ובמשך כל שנות גלותה ניחונו בחוש הריח אשר לא יחטיא!!! וחזקה שלא החטיאו גם הפעם!!

בוסטון

הודעהעל ידי בוסטון » ו' ספטמבר 23, 2011 1:07 am

אם ברצונך ללמוד מקטן כמוני על גדול כמוהו הרי אין לשחת מילים שאין צורך בכך. ואם כשלתי בלשוני עלי תלונתכם ולא עליו . אך ואין להשוות לשוני זאת לרפש שאתם מטילים. רק אומר זאת דברתי על גדולי אמריקה דהשתא שעם כל גדולתם בתורה וברור לי שאכן כך הם אמור לי חידוש משמעותי אחד משמם. שנית , היכן חוש הטעם של הגר"מ פיינשטיין ושל ר' ברוך בער ושל ר' שניאור קוטלר. אולי הוא שמור אך ורק לד' אמות של ב"ב. ובכלל טענו חיטים של תורה ויר"ש והשיבו בשעורים של חוש ריח של אנשים שכלל אינם יודעיםלא ממנו ולא משיגו. ובכלל זו טענה בעייתית עד למאוד היכן היה חוש הריח בקשר לרמב"ם ולרמח"ל מה עם מלחמת הגר"א בחסידות.

בקצרה כשאין טענה נימוקית אחת מעלים טענות של חוש ריח

מותיב ומפרק

הודעהעל ידי מותיב ומפרק » ו' ספטמבר 23, 2011 1:19 am

מטין משמי' דגדול אחד שהקשה אמה דאמרו רז"ל מה בין תלימידיו של אברהם אבינו לתלמידיו של בלעם הרשע (אין בכוונתי להשוות). הול"ל מה בין אברהם לבלעם?
ובא התירוץ.. ההבדל החיצוני בין אברהם לבלעם לפעמים אינה ניכרת, אך בתלמידיהם שפיר יתגלה חילוקם בעליל!!
איך תשוה גדולי ישראל אשר העמידו רבבות הוגי תורה ועמליה, לבין רבבות תלמידים שונאי תורה בתכלית!! אשר הארס אשר בקרבם לכל צורב ושוקד "מצומצם" לא ידע גבול???
נא לא להביא ראיות מגדולי תורה לפני המלחמה, שדרכו של הבוסטונר לא נסללה עדיין!!
ועל הגר"א קוטלר.. מוטב שלא תזכירו, כמה וכמה ביטויים חריפים נאמרו ממנו אודותיו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ספטמבר 23, 2011 1:21 am

כמה הערות.

'על התשובה' הוא כולו שיעורים על תשובה לרמב"ם? מוגזם מעט. 'על התשובה' הוא ספר דרוש (דרוש במובן של הררים התלוים על בלימה) שדברי הרמב"ם משמשים לרקע או לנקודת פתיחה.
מה ענין הרב שך לכאן? ראשית הרב שך מעולם לא 'החרימו', (גם לא במובן המליצי של המשפט) וכמובן. ההתנגדות אליו היתה בעיקר ע"י חוגי הישיבות בארה"ב, ולא בארץ. תשאל את לומדי בית מדרש גבוה שבליקווד (הישיבה שמראשיה כהגרא"ק וכו' אין מה לצטט)
הרב שך לראשונה התייחס אליו ביחד עם הקה"י (שני אנשים שכידוע ללומדים אין מה לצטט מהם) רק שיצא ספר 'שערי למוד תורה' שכוון לבני ישיבות. והיו בו שינויים מהנהגת הישיבות לדעתם של הרב שך והסטייפלער. [היתה מערכה נוספת שנוהלה מאחורי הקלעים ע"י הגר"י אבמרסקי כאשר עלה על הפרק יסוד סניף של הישיבה יונברסטי בארץ]
לדעתך יש לנקוט בגישה של 'המעיין יבחר' גם במקרה שכזה? כלומר על ראשי הישיבות לא לנקוט עמדה ולהשאיר לתלמיד להחליט בעצמו אי זה הדרך ישכון אור? יש גישות כאלה, (ופירותיהן ידועים) אבל בודאי לא תגנה את הסבורים אחרת.
הגרי"ד היה אכן מגאוני הדור אבל כשם שאמרו על הגר"ח ואחד מגדולי דורו, שגדלותו של הגר"ח שלא אומר מה שההוא אומר.
אכן אצל הגרי"ד יש הרבה חידושים שהם סברות בטן (סברות בויך), חידושים יפים ומבריקים אבל עם מקור רעוע. ואין מה להתכחש לדברים משום שהכתבים גלוים לכל.
מי שהואשם בזיוף דברי הגרי"ד ותלייתם בגר"ח אינם נשואי ביקורתך, אלא דוקא אנשים מבית המדרש שלו כמבואר במאמר שהתפרסם בעבר בהמעיין.
ותודה על הוורט היפה בסוף דבריך.

בוסטון

הודעהעל ידי בוסטון » ו' ספטמבר 23, 2011 10:34 am

א.אין טעם ואין בי כח להתנצח. נכנסתי כדי לקחת בחזרה את דבריי בנוגע לגדולי הדור באמריקה ולחזור בי. אלא שלמען הדיוק לא דברתי על הקה"י או הרב שך אלא רק על גדולי הדור הנוכחי בארה"ב ועם כל זה אני חוזר בי בפרהסיא ואומר טעיתי. (במאמר המוסגר רק אעיר ואין זה מקומו שמתחילת שנות התשעים אין גדול שם שיושב בנציבין ומצודתו בי-ם אך אין ממין העניין ולא קשור לחוג על שהוא.)

ב.על ראשי הישיבה להדריך את חניכיהם מי לדעתם גדול הדור אך ללמדם כרמב"ן בשעתו שיש להעריך לכבד וללמוד גם את תורתו.
ג. אף אם זה ספר דרוש הרי זה אחד מספרי הדרוש הטובים ביותר שנכתבו והלוואי וירבו כמותו בישראל
ד הרב ש"ך לצערי היה איש מלחמות ולא רק כנגדו.
ה הערה אחרונה שהינה לשונית אך יורדת עד התהום בנוגע לשיטת הלימוד ואופן החשיבה מה שציטטתי משמו חינו "וורט" זה חידוש עם עומק שמאיר את קדושת הכהן. לצערי כל מי שיודע כיצד לומדים חומש יודע שזה אוסף ווארטים . רבינו היה בדיוק הפוך .לא היו לא ווארטים אלא יסודות
איני יודע מהיכן אתה לוקח זאת שזה סברות בטן. באמת שהבוחר יבחר בין ווארטים לבין יסודות בלימוד.

ה. הלוואי ושנדע לקיים דברי הגמרות ביבמות וקידושין שידעו ב"ה לצטט דברי ב"ש ובמלחמתה של תורה נעשו אוהבים זה לזה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ספטמבר 23, 2011 11:04 am

לגבי על התשובה.
אם התוכן שם כ"כ משובח, מדוע לא קם מי מתלמידיו והו"ל מהדורה טובה יותר של דרשות התשובה, האם רק פנחס פלאי ישב שם בדרשות?
העובדה שתלמידי הגרי"ד אינם בושים שספר של רבם, י"ל בידי אדם כמו פ"פ, היא אות קלון עבורם.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ו' ספטמבר 23, 2011 1:30 pm

בוסטון כתב:(רק שלא יגנבו אותם כפי שעשו עורכי ספר הזכרון לשלזינגר)

זה עתה ראיתי את המשפט הזה ואני פשוט המום.
גם כעבור שתי עשורים עדיין משפחת שלזיגר לא השלימו עם הספר אש-תמיד [ספר הזכרון להק' אליעזר שלזינגר הי"ד].
בזמנו לא הבנתי אותם ועד נכון להיום איני מצליח לרדת לסוף דעתם.
--
בנוגע להגרי"ד בוסטון יש בידי ארזים שלמים של כתביו יחד עם כתבי הגרי"ז והגר"ח ומציינים ליד כל קטע אם ניתן להדפיסו כתורת הגרי"ד בוסטון והנה על קטעים שלמים הידועים מהגר"ח והגרי"ז הם מציינים להדפיס.
הייתי מעלה אותם בסריקה אך לא אבייש אותם ברבים ובפרט לא בערב ר"ה הבא עלינו לטובה.

חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 16 אורחים