מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אש משמים
הודעות: 1677
הצטרף: ב' אפריל 24, 2017 7:14 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 04, 2019 12:16 am

ברור שהחינוך עדיין צריך להיות שהתורה ראשונה היא לכל דבר בין אם לומדים או עובדים. אבל אני מציע לשנות את החינוך מעט ובעיקר להבהיר שלא יתכן מצב של חוסר אחריות אישית כלפי בני ביתו אלא שאם אברך רואה שביתו הולך לכיון של חורבן בגלל חוסר פרנסה אז כל כובד האחריות יושב על ראשו ועליו לעשות דבר בנידון ולא לגלגל גמ"ח או לקבץ נדבות. צריך גם לתת כלים ע"מ להתמודד עם המציאות שלאחר הנישואים בעניין הכלכלי. להסביר איך לשלב את חיי לימוד התורה בהשגת פרנסה בדרך התורה. להבהיר שיש לכל אחד חיוב ברור לדאוג לפרנסת ביתו באם אשתו לא עומדת במשימה כיאות. לתת דוגמאות מאנשי הדור הקודם ששילבו בין לימוד תורה רציני ובין דאגת פרנסת הבית. לתת איזה שהיא לגיטימציה לאדם יר"ש המפרנס את ביתו ובכך לא להפוך את אותם אנשים למוקצים מחמת מיאוס ובכך להרויח גם את אלו שיצאו לפרנס שישארו עם רגל אחת בביהמ"ד וגם את אלו היוצאים לכיוון כזה שידעו שהם נשארים חלק בלתי נפרד מציבור לומדי התורה ומימילא לא ישנו לבושם ושיחם.

אני יודע שכלום לא ישתנה באמת בגלל איזה הודעה שאני כותב אבל מוטב שאלו הרואים אותה יתנו את דעתם על הנושא ואולי להם היטבתי.

שמש
הודעות: 979
הצטרף: ג' דצמבר 01, 2015 9:19 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי שמש » א' אוגוסט 04, 2019 2:10 am

אתה כמובן צודק, אבל צריך לזכור שבד"כ אברך ממוצע עלול להשתכנע סופית שאין ברירה ועליו לחפש עבודה רק בגיל 40 או סמוך לכך כשכבר הוא מבוגר מדי להתחיל ללמוד מקצוע מכניס והברירה בידו לעבוד כ'כלי קודש' (שוק מוצף עם משכורות נמוכות) או כ'צווארון כחול' (שוק פחות מוצף אבל לא מכבד במיוחד וג"כ עם משכורות נמוכות). כך שהבעיה האמתית היא עצם הדחייה והצבת לימוד המקצוע (אקדמי או לא זה דיון משני) כ'הלכתא למשיחא' כשאין שום ברירה ו'באו מים עד נפש' שאו אז ייגש האברך (ת"ח מבוגר ומלומד בפני עצמו) אל הרב ויבקש 'היתר' לעשות את מה שהוא מחויב ממילא, וכעת יעשה הרבה פחות טוב מאשר אילו חשב ע"כ עשור קודם לכן.

אש משמים
הודעות: 1677
הצטרף: ב' אפריל 24, 2017 7:14 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 04, 2019 11:09 am

תשמע, זה נכון שרוב האברכים ויוצאי הישיבות מעדיפים 'לדחות את הקץ' ולנסות להישאר באוהלה של תורה כמה שיותר וזה טוב מאוד. החינוך כן צריך להיות שיציאה לעבודה או ללימוד מקצוע הוא בלית ברירה ולא 'האידיאל הקדוש' שלנו. נכון שיש שתופסים את עצמם קצת מאוחר מדי אבל עליהם לעשות איזה פשרה ולפנות לעיסוק הקיים בתנאים הקיימים אבל אם החינוך בנושא זה היה כפי שכתבתי יתכן והאנשים היו עושים חשבון יותר רציני עם עצמם מגיל יותר צעיר ומפעם לפעם במהלך החיים ובכך היו מצילים את חייהם בצורה הראויה.

קראקובער
הודעות: 2819
הצטרף: ג' ספטמבר 06, 2016 1:06 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אוגוסט 12, 2019 10:47 am

אש משמים כתב:וכדי שלא יבלעוני בעודי חי אציין כי אני יושב ולומד תורת ה' ב"ה כל היום ואיני ממעט בחשיבות לימוד התורה כי הוא זה אך המצב הקיים קשה מאוד ומצריך שינוי תפיסת מחשבה של הבנת צורת החיים התקינה.

חשוב שציינת את זה וחבל שכותבי מאמרי מערכת בעיתונים ודומיהם שמטיפים ל"נאר תורה" היו מציינים כמה שעות הם לומדים ביום בהנחה שהם בכלל פותחים ספר במשך השבוע.


חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: פילווישוק ו־ 16 אורחים