מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם הס"מ אורב לפורום אוצר החכמה ?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ביליצר

האם הס"מ אורב לפורום אוצר החכמה ?

הודעהעל ידי ביליצר » ג' אוגוסט 13, 2019 9:51 am

פעם ,לא לפני הרבה זמן פורום אוצר החכמה היה פורום תורני לכל דבר !

היום ! יש כאן חלקים נרחבים אשר נותנים את האפשרות לכנותו פורום "בילוי ופנאי" ,השמצות ,רכילויות ולא מעט נושאים אשר ביכולתם לקרר קדרות ! לא ,אינני מתכוין לסגירה הרמטית של חופש המחשבה והדיבור ,אבל מכאן ועד..........
חלק גדול מבין אלפי הנכנסים והיוצאים דכאן ,פורום זה הוא בעצם אחד מההצדקות המצפוניות שלהם להחזקת אינטרנט בכלל גם לאחר הסינון ואני הקטן הייתי יכול להיות בתוכם!
בכניסתו לכאן הוא מעט בורח מדברי החולין אשר באתרים לאתרא קדישא הדין ובכך לתת לעצמו הרגשה שהוא במקום שמור כמו בכל בית מדרש עם הרבה תלמידי חכמים מלומדים ויראי שמים בו בזמן שבעצם הפורום שינה פנים !

עכשיו ,אם מדובר על עת לעשות לה הפרו תורתיך ועל הרע במיעוטו הנידון,קטונתי!
אבל אם היתר הרצועה של המנהלים כאן נובעת מאי הידיעה הברורה היכן להשים את הגבולות אז בהחלט הגיע הזמן שיעשו חשבון נפש!
את הנראה לענ"ד כתבתי!ואם דברי יוכחו כטעות ביסודם הנני למפרע מבקש מחילה ואשתדל יותר לכוין באתה חונן ............

חד ברנש

Re: האם הס"מ אורב לפורום אוצר החכמה ?

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוגוסט 13, 2019 10:15 am

השטן אורב לכל דבר טוב ומצפה להכשילו. ופורום אוצר החכמה הוא דבר טוב, טוב מאוד.
הטענות שהעלית מוכרות ומוסכמות על הכל, גם אני עצמי כאבתי זאת, והבעתי את כאבי כאן בפורום וגם לפני המנהלים.
לדעתי, צריך לבטל את כל תתי-הפורום ה'השקפתיים', ומי שאין לו מה לתרום בפורום אלא רק בנושאים אלו יתכבד לפתוח פורום אחר. הרשת פרוסה לפני הכל.
לפעמים אני נתקל באשכולות ישנים, מלפני ארבע וחמש שנים, ואני פשוט מתענג עליהם. אבל היום - בעיקר אשכולות לענה פורחים!
צאו וראו כמה משתתפים טובים ברחו ונעלמו מן הפורום, או לכל היותר, צצים מדי פעם ולעתים נדירות. שאלתי במפורש כמה מהם: מדוע נעלמתם. והם השיבו, שאין להם כל צורך להשתתף בשיחת נשים זקנות...
מספיק! מספיק! מספיק!!
לדעתי, אחד האשמים הגדולים -ולא מכוונה רעה, חלילה- הוא אחד ממנהלי הפורום, שאני מוקיר מאוד, אשר משיב ומפלפל עם כל 'שוונץ' הפותח איזה עניין הזוי. עצם זה שאותו מנהל דן עמו, משיב, מתווכח, רותח (דווקא לא כ"כ...), מוסיף או חולק - מפתח את אותו אשכול, ואסור שיהיה כך. את האשכולות האלו צריכים להרוג כשהם קטנים, ובלא הודעה מוקדמת. פשוט למחוק. ומיד. וכך ימאס לאותם טרולים לדרדר את הפורום.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אוגוסט 13, 2019 10:19 am

גא"מ.

כבר הציעו בעבר, שעל כל קורטוב של 'שיחת חולין' של ת"ח ו'קב חומטין'
יאלצו אותם פולמוסנים להציע כנגדם חבילי דברי תורה במגוון האדיר של הנושאים
המדוברים כאן בפורום במשך למעלה מעשור שנות קיומו.

אכן, ע"ז נאמר 'כל המוסיף - גורע', וכדאי לקחת את הדברים לתשומת לב.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' אוגוסט 13, 2019 10:28 am

לא הבנתי את הביקורת.

האם הטענה היא, שיש בעיה מהותית באשכולות שעולים שאינם קשורים לדברי תורה, ואז באמת יש מקום לחשוב אם מקומם בפורום. או שהטענה היא, שישנם אשכולות שהם פשוט ביטול זמן. אם זו הטענה השניה, אז אני מניח שהכוונה היא, שכיון שאשכולות אלו מכשילים את הרבים בביטול זמן, על כן יש למוחקם.

אני יכול לדבר רק על עצמי. הפורום הזה משמש בשבילי למקום לדבר על אשר על ליבי. וכיון שמה לעשות, אני לא חושב בדברי תורה כל היום, אז גם דברים שקשורים לחברה החרדית באופן כללי או לאדם החרדי באשר הוא, אני מניח פה לפעמים.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוגוסט 13, 2019 10:32 am

אויש, גם אתה, 'תוכן'.
מדוע אתה מבלבל את המוח?
הרי אתה וותיק בפורום.
אם אינך מבין את הטענות. גש לקרוא שניים-שלושה אשכולות תורניים ישנים, מלפני חמש שנים, ותענה לעצמך מתי לאחרונה היו בפורום אשכולות כאלו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' אוגוסט 13, 2019 10:42 am

חד ברנש כתב:אויש, גם אתה, 'תוכן'.
מדוע אתה מבלבל את המוח?
הרי אתה וותיק בפורום.
אם אינך מבין את הטענות. גש לקרוא שניים-שלושה אשכולות תורניים ישנים, מלפני חמש שנים, ותענה לעצמך מתי לאחרונה היו בפורום אשכולות כאלו.

מה אומר ומה אדבר? אני נמצא בפורום מעט מאד, נכנס ויוצא, וזהו. אני לא עוקב יותר מדי. אבל נניח שאתה צודק, האם לדעתך אם נוריד כל האשכולות שאינם קשורים ישירות לש"ס ופוסקים ומחקר תורני טהור, אז זה ישפר את הרמה?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוגוסט 13, 2019 10:53 am

כן. בהחלט.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוגוסט 13, 2019 10:59 am

חד ברנש כתב: אם אינך מבין את הטענות. גש לקרוא שניים-שלושה אשכולות תורניים ישנים, מלפני חמש שנים, ותענה לעצמך מתי לאחרונה היו בפורום אשכולות כאלו.

viewtopic.php?f=17&t=46934#p567067
viewtopic.php?f=17&t=46932#p567050
viewtopic.php?f=17&t=46974#p567548
viewtopic.php?f=7&t=46873#p566191
viewtopic.php?f=7&t=46627#p561650

(וכמובן מאליו, לא ציינתי לאשכולות שכתבתי בהם)

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' אוגוסט 13, 2019 12:34 pm

א. הכותרת לא משקפת את תוכן האשכול והטענה העיקרית כי הפורום שינה את פניו.
ב. הנושא שהעלה 'תוכן' הוא נושא חינוכי כואב וחשוב שאמור לעניין את כל מי שיש לו ילדים בישיבות ובפרט מי שעיסוקו בקרב בחורי הישיבות הק'.
ג. אני לא מוותיקי הפורום. גם אם השתנה במעט התוכן בבית זה, היכולת ביד כל מי שהדבר כואב לליבו לשנות את המצב ולהעלות נושאים תורניים רבים או להשתתף באשכולות הקיימים ביתר עוז.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אוגוסט 13, 2019 12:39 pm

בברכה המשולשת כתב:
חד ברנש כתב: אם אינך מבין את הטענות. גש לקרוא שניים-שלושה אשכולות תורניים ישנים, מלפני חמש שנים, ותענה לעצמך מתי לאחרונה היו בפורום אשכולות כאלו.

viewtopic.php?f=17&t=46934#p567067
viewtopic.php?f=17&t=46932#p567050
viewtopic.php?f=17&t=46974#p567548
viewtopic.php?f=7&t=46873#p566191
viewtopic.php?f=7&t=46627#p561650

(וכמובן מאליו, לא ציינתי לאשכולות שכתבתי בהם)

הדא הוא דאמרי אינשי "חצי הכוס המלאה".
וכבר אמר מחותן-דודי ר' יענקלע גלינסקי זצ"ל, שהנמוכים - רואים את החצי המלא, וד"ל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' אוגוסט 13, 2019 1:27 pm

יש כותרת לכל נושא, כך שאם אדם מתרחק מענייני דעות וכו יכול להיכנס למקום נקי לגמרי.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אוגוסט 13, 2019 1:29 pm

עובדיה חן כתב:יש כותרת לכל נושא, כך שאם אדם מתרחק מענייני דעות וכו יכול להיכנס למקום נקי לגמרי.

אכן, וגם אפשר תמיד לשים לב (גם בקישורי ה"הודעות חדשות" וכיו"ב) לגבי כל אשכול באיזה פורום הוא.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' אוגוסט 13, 2019 2:15 pm

ביליצר כתב:פעם ,לא לפני הרבה זמן פורום אוצר החכמה היה פורום תורני לכל דבר !

היום ! יש כאן חלקים נרחבים אשר נותנים את האפשרות לכנותו פורום "בילוי ופנאי" ,השמצות ,רכילויות ולא מעט נושאים אשר ביכולתם לקרר קדרות ! לא ,אינני מתכוין לסגירה הרמטית של חופש המחשבה והדיבור ,אבל מכאן ועד..........
חלק גדול מבין אלפי הנכנסים והיוצאים דכאן ,פורום זה הוא בעצם אחד מההצדקות המצפוניות שלהם להחזקת אינטרנט בכלל גם לאחר הסינון ואני הקטן הייתי יכול להיות בתוכם!
בכניסתו לכאן הוא מעט בורח מדברי החולין אשר באתרים לאתרא קדישא הדין ובכך לתת לעצמו הרגשה שהוא במקום שמור כמו בכל בית מדרש עם הרבה תלמידי חכמים מלומדים ויראי שמים בו בזמן שבעצם הפורום שינה פנים !

עכשיו ,אם מדובר על עת לעשות לה הפרו תורתיך ועל הרע במיעוטו הנידון,קטונתי!
אבל אם היתר הרצועה של המנהלים כאן נובעת מאי הידיעה הברורה היכן להשים את הגבולות אז בהחלט הגיע הזמן שיעשו חשבון נפש!
את הנראה לענ"ד כתבתי!ואם דברי יוכחו כטעות ביסודם הנני למפרע מבקש מחילה ואשתדל יותר לכוין באתה חונן ............

בעניותי איני מבין את הטענה, וממילא גם לא מזדהה אתה.
בעיניי זה חיובי מאד שישנה במה לדיון בנושאים חשובים גם אם אינם תורניים מצד עצמם, אלא רק כידות הכלים וכאוזניים לתורה.

לשם כך נפתח תת-פורום אספקלריא, ובסך הכל המנהלים מקפידים מאד ושומרים היטב על איכות הדיון בו ועל כתיבה ראויה.

כל עוד איש אינו כופה את רעהו להיכנס ולצפות בדיונים שם, לתלונה מה זו עושה?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוגוסט 13, 2019 3:31 pm

מדוע אתה מבלבל את המוח?
הרי אתה וותיק בפורום.

למשל, מתי לאחרונה התכתשו כאן עד זוב דם על פני דפים רבים בעניין הקריטי של האם בכור אזולאי היה אכן צאצא של החיד''א או שמא לא. וכן על זה הדרך..

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוגוסט 13, 2019 4:07 pm

גא"מ לדבריו הנוקבים של ידידנו בר נש שליט"א.

מצופה מהמנהלים שליט"א להיות פחות רחמנים כלפי 'ניקים' שמנסים לפתח מהומה על לא מאומה.

[מצופה גם מהחכמים עצמם שליט"א להיות פחות רחמנים כלפי דבריהם שלהם, וגם כאשר הם מעלים איזה הודעה לא מספיק 'חכמה' בעידנא דריתחא וכו' - לדעת שלא ננעלו שערי התשובה ואפשר פשוט למחוק את הדברים לאחר ישוב הדעת. בדוק ומנוסה!]

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוגוסט 13, 2019 4:29 pm

פרנקל תאומים כתב:
מדוע אתה מבלבל את המוח?
הרי אתה וותיק בפורום.

למשל, מתי לאחרונה התכתשו כאן עד זוב דם על פני דפים רבים בעניין הקריטי של האם בכור אזולאי היה אכן צאצא של החיד''א או שמא לא. וכן על זה הדרך..

נו, נו, מצאת לך אשכול אחד, ישן, שכתבו בו שטויות. השוטים לא נתחדשו בשנים האחרונות, הם תמיד היו, אבל הבעיה היא, אבל אז הם היו מיעוטא דמיעוטא, והיום... כואב, כואב.
עלתה כאן הטענה, שצריך לפתוח אשכולות בעניינים תורניים, ובכך האור ירבה על החושך. אכן, אני פתחתי בשנים האחרונות הרבה אשכולות תורניים אבל בקושי זה התרומם. ארבע חמש הודעות וזהו! מדוע, כי עסוקים באשכולות שטותיים והזויים, והעוסקים בכתיבה שם אין להם זמן לדברים 'פחות חשובים', ומאידך, הם גורמים לבעלי בינה להתרחק מהפורום!!!! וזה ההפסד הגדול ביותר.
רוצים דוגמא, הנה, הגאון משנ"נ, שהיה פעיל מאוד, כמעט והפסיק בשנה האחרונה. מדוע? למה? מה קרה? תשאלו אותו (אני שאלתי).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוגוסט 13, 2019 4:36 pm

הרב בר נש, בדרך כלל ברוב האשכולות שאתה פותח אתה עומד כשומר בשער וגוער בכל מי שמעיז לצאת ממטרתך המוצהרת והספציפית. בדרך זו האשכול תמיד ישאר קטן ולא יתרחב...

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוגוסט 13, 2019 4:58 pm

לא בכל אשכול. וגם עם קיום 'אזהרתי' נשאר מקום נרחב לדיון פורה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוגוסט 13, 2019 5:03 pm

אני יכול להעיד רק על עצמי. אני משתדל להגיב רק באשכולות בהם יש לי מה לתרום (לענ"ד).
לצערי, בהרבה מהאשכולות של הרה"ג ח"ב שליט"א אין לי מה להוסיף, לגודל בורותי בנושאים תורניים רבים.
אמנם, אני משתדל לא לכתוב לאשכולות בעייתיים (אם כי אני נכשל בזה, לצערי)

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 13, 2019 6:30 pm

איני יודע מה היתה מטרת הפורום המוצהרת הראשונית אך נראה שבמשך השנים הרחיבו את היריעה על ידי הוספת תת פורומים בנושאים שונים ומגוונים כך שכל אחד יכול למצוא את התחום הקרוב לליבו, ואף בגללי כידוע פתחו את התת פורום ראה ויספרה כאשר ראו שיש כמיהה לספר סיפורים שיכולים לעורר השראה וחזוק אמונה. אני מזדהה עם דברי הרב בברכה המשולשלת ומשתתף רק באשכולות בהם יש לי ענין ויש לי משהו להוסיף (אפילו אם אני לא צודק).
לטענותיו של פותח האשכול הרב ביליצר ובעקבותיו הרב חד ברנש, כך זה בחיים ודברים מתפתחים ומשתנים. פעם היה רק משנה וזה הספיק ואח"כ כשנתמעטו הדורות נוספה הגמרא. להבדיל אלף אלפי הבדלות פעם הספיק רק במה לענינים תורניים והלכתיים, והוסיפו שירה וסופורות ודקדוק ולבסוף אספקלריא שנראה שזו שורש הבעיה שכן שם יש כר נרחב להבעת דעות מדעות שונות והשקפות ובחירות וס"ם וצניעות וטכנולוגיה ועוד. גם שם לכאורה ניתן לכולם אפשרות להשתתף כיון שרק צריך להביע דעות. אז צודק מי שאומר שמי שאינו מעוניין בתתי פורומים מסויימים כגון שירה ופיוט - שלא יביט בהם! ממש איני מבין את הטענות. ומי שמעוניין בפלפולים ובשאלות הלכתיות שיעיין רק באשכולות אלו ואם מועטים המשתתפים בהם, משמע אין בהם כל כך ענין. זאת אומרת עם המנהלים הנכבדים היו דורכים במקום ולא נותנים לפורום להתפתח בכיוונים שונים - הוא היה מתנוון ורוב המשתתפים היו מאבדים בו ענין. אך גם בלי זה הרבה מהמשתתפים הראשונים כנראה פרשו גם מסיבות אחרות כגון מצבים משתנים או שפשוט איבדו ענין או שעברו לפורומים אחרים כגון בו"ל (הנושא החביב עלי) - ודעו לכם שגם שם הרבה מהחברים שהצטרפו בהתחלה הפסיקו להיות פעילים או שכמעט ולא משתתפים (זה כבר היה ניכר בתקופתי) ורוב ההודעות היו ממשתתפים חדשים, וזו בעיה של כל פורום ואח"כ הוותיקים מביטים בערגה לאותם ימים עברו בהם היו ת"ח למעלה משכמם וכעת רק שועלים קטנים מחבלים בכרמים. מכל המגיבים באשכול דברי הרב אש משמים קולעים הכי למטרה:
אש משמים כתב:א. הכותרת לא משקפת את תוכן האשכול והטענה העיקרית כי הפורום שינה את פניו.
ב. הנושא שהעלה 'תוכן' הוא נושא חינוכי כואב וחשוב שאמור לעניין את כל מי שיש לו ילדים בישיבות ובפרט מי שעיסוקו בקרב בחורי הישיבות הק'.
ג. אני לא מוותיקי הפורום. גם אם השתנה במעט התוכן בבית זה, היכולת ביד כל מי שהדבר כואב לליבו לשנות את המצב ולהעלות נושאים תורניים רבים או להשתתף באשכולות הקיימים ביתר עוז.

ולסיום, אזכיר את טענתי הישנה על הניקים, ודברי מכוונים בעיקר לפותח האשכול, כאשר רוב הכותבים כותבים בעילום שם, כולל אתה, אל תצפה להרבה! זה בשבילם רק כעין בילוי. מדוע שישקיעו את זמנם ומרצם בכתיבת דברים בעילום שם בלי שאף אחד יתן להם קרדיט על חידושיהם. כלומר לאחר זמן רוב ההכותבים החשובים החליטו שזה מעין משחק ילדים. אתה רוצה לשנות את צביון הפורום - זה יקרה רק כאשר כולם יכתבו תחת שמותיהם האמיתיים כפי שנעשה בפורום בו"ל. עד אז אל תצפה לגדולות ונצורות (את הרב חד ברנש כולם מכירים בשמו כך שהדברים לא אמורים אליו - רק תזהרו שלא ישנה כעת את שמו לבבה גנוש או משהו כזה).

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ג' אוגוסט 13, 2019 8:05 pm

בעניותי איני מבין את הטענה, וממילא גם לא מזדהה אתה.
בעיניי זה חיובי מאד שישנה במה לדיון בנושאים חשובים גם אם אינם תורניים מצד עצמם, אלא רק כידות הכלים וכאוזניים לתורה.

לשם כך נפתח תת-פורום אספקלריא, ובסך הכל המנהלים מקפידים מאד ושומרים היטב על איכות הדיון בו ועל כתיבה ראויה.

כל עוד איש אינו כופה את רעהו להיכנס ולצפות בדיונים שם, לתלונה מה זו עושה?

זאת תגובה של מישהו שלא רק הגיב אלא אף ציטט שוב את דבריי ועליהם זרק את תגובתו ,

והנני שואל היכן הקשר בין תגובה זו לבין מה שכתבתי ?,

טוב ונכון וישר ואהוב שיש מקום ל"ידות הכלים ואזנים לתורה " ולכל אשר בשם "השקפה" יקרא ,ויש שגם יאמרו דאין אלו אזנים וידות אלא גופי תורה ממש .לא עליהם כונתי כלל וכלל אלא על כפי שכתבתי "השמצות ורכילויות " או פוליטיקות זולות שבקלות יכולות להכנס כאן בפורום והכול באיצטלא של השקפה ושאלה הלכתית ,
תן לי כל נושא רכילותי ופוליטי ואפתח עליה אשכול !
יתר מכן ,אולי יפתחו אשכול על הרכבת הקואליציה כי כל תורת עולם הישיבות תלויה בו כפי שאפשר לפתוח על בריונות הפלאפונים כי כך מחנכים את הדור ! אולי ימשיכו לצלוב כאן ראשי ישיבות חיים על ידי שאלות של "האם יש אפשרות לעשות קונם על מיטה בפנימיה " כפי שצולבים מתים חמים המוטלים לפנינו על ספרם עשיתו של גדול ללא השארת פסיק שלא סופר מכל רכילות ופוליטיקה ומכל זוית אפשרית כולל שם מקום ורחוב ,והתועלות הרי גדולים מאוד ,לדוגמה ,כבר אין צורך לקרוא את הספר אחרי שכל הדוגמאות סופרו .וכן על זו הדרך .
אינני צדיק יותר מאף אחד כאן ,באופן אישי הנני מעדיף את המקום שתמיד היה אי של שפיות "פורום אוצר החכמה " הרבה יותר סטרילי .

לגבי הרמה התורנית בבית המדרש לא דברתי ואינני יודע אם ירדה או עלתה ובד"כ אפשר להפטיר כמאמר החכם מכל אדם "אל תאמר שהימים הראשונים היו טובים מאלו" ,ב"ה יש כאן תלמידי חכמים רבים ומוכשרים ועמלים בתורה אשר די ברור שיצאו מכותלי בית המדרש בכדי לבלות באשכולות אחרים אחרי שניתנה הרשות להרחבה וזה אכן חבל לפורום ביהמ"ד אך אין עליהם שום טענה חלילה ,הם הוגים כל היום בתורה והרשות בידם להתעניין גם ב"בפך השמן הטהור"
לא אני קבעתי ואקבע את אופי הפורום ,האינטרס של מי שפתח אותו אם לשמה או שלא לשמה אינני יודע ,(בכ"א הנני מכיר לו טובה במאוד) וגם ברור שיש לו אינטרס שכמה שיותר אנשים יהיו כאן שותפים ,וכשכזה יש לו צורך להרחיב את הנושאים .
אם יש אינטרס שהפורום יקבל אופי של בחדרי חרדים והמסתעף אין מי שימחה בידם מלבד חברות הסינון שכבר הראו בזה את כוחם.אך להמשיך לקרוא לו "אוצר החכמה "?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוגוסט 13, 2019 10:31 pm

הרב ביליצר, דבריך נכוחים.

כמו שכתבו קודם, הפתרון היחיד הוא קצת פחות רחמנות כלפי דברים שמורידים את הרמה. את מדת הרחמים צריך לשמור כלפי שכנים, ידידים, בני משפחה וכו', ולא כלפי דברים שנפלטו ממקלדת של 'ניק' עלום או אפילו לא עלום.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אוגוסט 13, 2019 10:44 pm

מן הנסיון כאן נמצאתי למד, שיש כאן תקופות טובות יותר ופחות, גיאות ושפל, כמו בכל גוף מן הסוג הזה.
אין להפריז בתמורות שחלו על המקום, לטב ולמוטב.
אף שיש להצר על ריבוי ה'אקטואליה' באופן יחסי.

לטעמי האישי, סף הקיום של הפורום הוא היותו ער למה שמתרחש בשדה הספר התורני מעת לעת,
ומביא את הקולות ואת הרחשים, את הקבצים ואת 'תוכן הענינים' של היצירות המשמעותיות התקופתיות.
שלא לדבר על הניחוח הטוב של הפרשיות והמועדים שעולה כאן בנדיבות.
ועם זאת, לא מתעלם מהמאורעות שפוקדות את עולם התורה כאבידות של גדולי התורה, תוך ציון תולדות ועובדות. ושוב ברמה שאינה נופלת מבמות שונות ומשפיעות.
במדד זה הוא עובר את המבחן בהצלחה יתירה, כמדומני, יותר מכל מקום אחר.

כל שמעבר לזה, אם נתייחס למחצית השנה האחרונה: כמו דיונים תורניים שונים שהתפתחו וצמחו להפליא; כמו רשמיו המרתקים של הרה"ג השוחט; כמו התיאורים המשובבים על ר' לייב מינצברג ועוד, הוא 'בונוס' לא רע בכלל.

ולכן יש לקחת את כל התלונות ברוח טובה ובמדה המתאימה.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' אוגוסט 13, 2019 10:50 pm

נוטר הכרמים כתב:מן הנסיון כאן נמצאתי למד, שיש כאן תקופות טובות יותר ופחות, גיאות ושפל, כמו בכל גוף מן הסוג הזה.

לטעמי האישי, סף הקיום של הפורום הוא היותו ער למה שמתרחש בשדה הספר התורני מעת לעת,
ומביא את הקולות ואת הרחשים, את הקבצים ואת 'תוכן הענינים' של היצירות המשמעותיות התקופתיות.
ועם זאת, לא מתעלם מהמאורעות שפוקדות את עולם התורה כאבידות של גדולי התורה, תוך ציון תולדות ועובדות. ושוב ברמה שאינה נופלת מבמות שונות ומשפיעות.

כל שמעבר לזה, אם נתייחס למחצית השנה האחרונה: כמו דיונים תורניים שונים שהתפתחו וצמחו להפליא; כמו רשמיו המרתקים של הרה"ג השוחט; כמו התיאורים המשובבים על ר' לייב מינצברג ועוד, הוא 'בונוס' לא רע בכלל.

כל מילה.

חשבתי על עוד נקודה. בראשית ימי הפורום, מטבע הדברים, היו המנהלים (כדוגמת הראי"ס שי') חדורים ברוח התחדשות, דבר שהביא ברכה לפורום משני פנים ) פתיחת דיונים רבים, ובעיקר חומר חדש ומרתק שממילא יצר כאן עניין גדול הניק שלי אמנם 'טרי', אבל אני קורא וותיק כמעט משחר היווסדו של הפורום, בהפסקות מסויימות ב) אאל"ט, הם 'השיגו' לכאן לא מעט כותבים שהביאו עמם ערך מוסף רב. אני לא יודע אם יש אפשרות לשחזר את אותה רוח, ומי יודע, ייתכן שגם אין בה צורך. הפורום חוגג עשור להיווסדו בעתיד הקרוב, וזה פרק זמן מכובד מספיק בכדי לעבור מ'מחלות ילדות' ל'מחלות זקנה'...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 13, 2019 10:58 pm

נוטר הכרמים כתב:מן הנסיון כאן נמצאתי למד, שיש כאן תקופות טובות יותר ופחות, גיאות ושפל, כמו בכל גוף מן הסוג הזה.

ייש"כ על המבט החיובי ואני מסכים עם כל מילה. נכון ששם הפורום ניתן בתחילה בתור תוספת לתכנת אוצר החכמה, אך גם כעת השם מתאים: פורום אוצר התורה, שכן יש בו הרבה אוצרות תורניים וכל אחד יכול למצוא בו דבר כלבבו, אך הבעיה העיקרית שמפאת גודלו, קשה לפעמים לחפש נושא מסויים שכבר נכתב עליו כך שיש חזרות וכפילויות. בקשר לאספקלריה - הייתי קורא לזה הלב של הפורום כיוון שלא ניתן לנתק את כל הדיונים התורניים בלי שיש גם יד על הדופק במה שקורה מחוץ לבית המדרש. יש סיפור מפורסם על הרב שהלך לקמצן שיתן תרומה עבור עניי העיר ונתן לו לעמוד בכפור חצי שעה עד שהרגיש מה שמרגישים העניים. יש ת"ח שלא בדיוק מבינים מה עובר על הציבור או שלא מודעים לבעיות הנוער וכדומה, בקיצור אין להם יד על הדופק, ואם יעיינו באספקלריא זה יכול לעורר אותם למציאות שלא מכירים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אוגוסט 13, 2019 11:39 pm

אכן כן, ר' זאב, אלו דברים שמיעוטם יפה, בסופו של דבר.
זה טוב כמו 'פינת קפה' בכולל, אולי קצת יותר.
כל הדברים יגעים.

הרי יש את הווארט הנפלא שנשמע בין השאר מפיו של ר' משה מרדכי שולזינגר זצ"ל, וצוטט פה מסתמא,
משמו של הרב בענגיס זצ"ל.
דף גמ' רש"י לוקח שעה. עם תוס' שעתיים. עם מפרשים .... וכו' וכו',
אבל דף גמ' עם דברים בטלים - אלו דברים שאין להם שיעור.

בנושאים הללו כותבים וכותבים, וכשאתה בא לסכם, כמעט גאר נישט.
ולא אנקוב בדוגמאות מפני כבוד הבריות.

מאידך, כלך לך, בנושאים התורניים,
לך למשל אצל האשכול 'השוואות' של המפליא פלאות,
ת"ח בעל שיעור קומה ממש, ידידנו הגאון 'עושה חדשות' שליט"א,
מכל הודעה שם אתה יכול להפיק 'חבורה' עם קצת פיתוח.

וכן על זה הדרך.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 14, 2019 12:17 am

נוטר הכרמים כתב:אכן כן, ר' זאב, אלו דברים שמיעוטם יפה, בסופו של דבר.
כל הדברים יגעים.

הרי יש את הווארט הנפלא שנשמע בין השאר מפיו של ר' משה מרדכי שולזינגר זצ"ל, וצוטט פה מסתמא,
משמו של הרב בענגיס זצ"ל.

וכן על זה הדרך.

אינך מבין את דברי. יפה שהזכרת את עושה חדשות, אך האם הפורום מיועד רק לת"ח שכמוהו? מה עם הדיוטים שכמוני? אולי יתחילו לעשות מבחני קבלה. עושה חדשות אף פעם לא משתתף באספקלריה. הנח לכל אחד לכתוב בנושאים הקרובים ללבו וכל אחד יבחר לקרוא את הנושאים המעניינײם אותו. זו היתה הסיבה לפתיחת בול ששם ישתתפו רק ת"ח.

רון

הודעהעל ידי רון » ד' אוגוסט 14, 2019 1:03 am

זאב ערבות כתב:
נוטר הכרמים כתב:אכן כן, ר' זאב, אלו דברים שמיעוטם יפה, בסופו של דבר.
כל הדברים יגעים.

משמו של הרב בענגיס זצ"ל.

וכן על זה הדרך.

אינך מבין את דברי. יפה שהזכרת את עושה חדשות, אך האם הפורום מיועד רק לת"ח שכמוהו? מה עם הדיוטים שכמוני? אולי יתחילו לעשות מבחני קבלה. עושה חדשות אף פעם לא משתתף באספקלריה. הנח לכל אחד לכתוב בנושאים הקרובים ללבו וכל אחד יבחר לקרוא את הנושאים המעניינײם אותו. זו היתה הסיבה לפתיחת בול ששם ישתתפו רק ת"ח.

כמדומה שאין ספק שהמקום כאן נועד להיות גם לפה לאותם נושאים שמעסיקים את הציבור התורני בפן הרוחני שבו.
ואם מה שנוגע לעניני השקפה באמת שכמעט מיותר לכתוב על זה, הרי הדברים ברורים כבר, וכל אחד בדרכו ילך ומה שפעם היה צריך להיות על זה מלחמה ונושאים לדבר עליהם ולדון בהם, היום הם כבר מעלים חלודה, וכפי שרואים שמלחמות שלחם עליהם מרן האבי עזרי, היום כבר אינם כל כך נצרכים לדון בהם בהיותם פשוטים ללא חשש בלבול וד"ל.
אבל יש נושאים חדשים שאמורים להעסיק כל יהודי יר"ש וזה מה עושים על הצעירים של היום, שהפחד והחרדה אופף כל מי שיש לו ילדים בגיל הטיפשות שכבר אינו יודע את נפשו מרב פחד. ורבים חללים הפילה, וכבר אינו מבחין בין בתים הנקראים "טובים" לפחות "טובים" ולא מבחין בין עדה לעדה, בנים של ראשי ישיבות, של מורות חשובות בסמינרים וכו' וחלילה וחס כמעט אין בית וגו'.
וזה נושא שבהחלט דורש התארגנות מערכתית!
לכן אף שידידי היקר הרה"ג ביליצר כתב דברים נכוחים ביסודם, אך מדובר בדברים שהם הרבה יותר מ"פינת קפה" של הכולל.
אלו דברים שבשבילם מכנסים את הכולל על חשבון הסדר! לטכס עיצה איך לקדם את פני ה....

ומכאן תצא קריאה לכל הקוראים את הדברים כאן,
אנא האירו פנים לכל בחור שאתם פוגשים בבין הזמנים! תתענינו בו! זה יכול להיות ההבדל בין בחור שירד מהדרך לבחור שהחליט לחזור לישיבה!
שירגיש שייך! שירגיש חמימות, וכפי שכתבתי למעלה לא לחטט במה שיכול להרגיז, רק פשוט כמו חבר.
חיפשתי בכל השו"ע עד כמה שידי מגעת ולא מצאתי איסור להסתובב עם חיוך......

[נזכרתי היום איך שבילדותי בשכונת נוה שרת בת"א הייתי הולך עשר דקות בשביל להתפלל בשטיבלאך של גור בקרית הרי"ם לוין, והייתי אז בקושי מסורתי, ופעם אחת הרב של הקריה שם הרב פייגנבוים שאל אותי לשלומי ומי אני וכו' כמה עידוד קיבלתי מזה, אני מעניין מישהו]

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ד' אוגוסט 14, 2019 1:17 am

המסקנה שלי שעיקר הביקורת איננה על עיסוק בתחומים פרו תורניים אלא על סגנון אשכולות שעוסק באישים מסוימים או מוסדות מסוימים גם אם הם נעשים ללא הזכרת שם מפורש (כמו הרשימה שמנה פותח האשכול לעיל). אשכולות מהזן הזה מועדים לרכילות, ללשון הרע, ולקטנות המוחין. והביקורת בהחלט במקומה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 14, 2019 1:58 am

ישא ברכה כתב:המסקנה שלי שעיקר הביקורת איננה על עיסוק בתחומים פרו תורניים אלא על סגנון אשכולות שעוסק באישים מסוימים או מוסדות מסוימים גם אם הם נעשים ללא הזכרת שם מפורש (כמו הרשימה שמנה פותח האשכול לעיל). אשכולות מהזן הזה מועדים לרכילות, ללשון הרע, ולקטנות המוחין. והביקורת בהחלט במקומה.

הלא דברים אלו אסורים מתקנות הפורום! אולי צריך לרענן מה הן התקנות וכללי הכתיבה
viewtopic.php?f=49&t=29720

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 14, 2019 10:08 am

זאב ערבות כתב:
ישא ברכה כתב:המסקנה שלי שעיקר הביקורת איננה על עיסוק בתחומים פרו תורניים אלא על סגנון אשכולות שעוסק באישים מסוימים או מוסדות מסוימים גם אם הם נעשים ללא הזכרת שם מפורש (כמו הרשימה שמנה פותח האשכול לעיל). אשכולות מהזן הזה מועדים לרכילות, ללשון הרע, ולקטנות המוחין. והביקורת בהחלט במקומה.

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=49&t=29720

אמת.

ואשתף אתכם באירוע שהתנהל לאחרונה, ורוב הדברים היו גלויים לכולם, ומילתא דמתאמרא באפי תלתא לית בה משום לישנא בישא (בכוונה אינני נותן לינק לאשכול המדובר, כי אין בזה צורך, והיודעים יודעים, ואפשר לדון עמי באופן פרטי למי שיש לו צורך):

לפני כמה ימים נפתח אשכול הדן בכתיבת ספריו של א' הרבנים שליט"א, כשמהכותרת השתמע שבאים לדון על הרב עצמו, ובתחילה דנתי ביני לבין עצמי אם למחקו כליל, מפני התקנה שאין דנים על רבנים חיים.
אח"כ החלטתי להשאיר את האשכול, אך ערכתי את הכותרת, שיהיה ברור שהולכים לדבר רק על הספרים, והוספתי אזהרה להיזהר בהלכות שמירת הלשון וכבוד ת"ח.
כשראיתי שהאשכול מתחיל להתפתח לביזוי רבנן ותלמידיהון (וכפי שהדגשתי שם, היינו גם הכותבים כאן בפורום שרובם ככולם תלמידי חכמים) - נעלתיו לבל יעסקו בשנאת ישראל בימי ההכנה לתשעה באב.
קיבלתי אז כמה תגובות וכו' כפי שרמזתי באשכול ההוא, ואחרי ת"ב פתחתי.
ואז המשיכו לעסוק שם בדברים טובים ובדברים לא טובים, עד שלא היה מנוס ממחיקת כמה הודעות ומנעילת האשכול כולו.

אילו היו ממשיכים לדון שם בכבוד הדדי - ייתכן שהיה עולה משם כבוד לתורה (אם למחבר עצמו או למתנגדיו), אך מכיוון שהתעקשו להשמיץ - נאלצתי להפעיל את סמכותי כמנהל, וחבל.

נ.ב. אינני מתלמידי הרב נשוא האשכול, ואדרבה.
נ.ב.ב. במענה לשאלה שנשאלתי שם בפרטי - אף אחד לא איים עלי ולא הפחיד אותי בקשר לאשכול ההוא, מלבד בורא העולם שציוונו בתורתו להיזהר בכבוד לומדי ומלמדי התורה, ואת האלוקים אני ירא, לרבות תלמידי חכמים (כולל ת"ח שאני מתנגד לדרכם והם מתנגדים לדרכי).

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 14, 2019 11:31 am

עזריאל ברגר כתב:
זאב ערבות כתב:

viewtopic.php?f=49&t=29720

אמת.

ואשתף אתכם באירוע שהתנהל לאחרונה, ורוב הדברים היו גלויים לכולם, ומילתא דמתאמרא באפי תלתא לית בה משום לישנא בישא (בכוונה אינני נותן לינק לאשכול המדובר, כי אין בזה צורך, והיודעים יודעים, ואפשר לדון עמי באופן פרטי למי שיש לו צורך):

לפני כמה ימים נפתח אשכול הדן בכתיבת ספריו של א' הרבנים שליט"א, כשמהכותרת השתמע שבאים לדון על הרב עצמו, ובתחילה דנתי ביני לבין עצמי אם למחקו כליל, מפני התקנה שאין דנים על רבנים חיים.
אח"כ החלטתי להשאיר את האשכול, אך ערכתי את הכותרת, שיהיה ברור שהולכים לדבר רק על הספרים, והוספתי אזהרה להיזהר בהלכות שמירת הלשון וכבוד ת"ח.
כשראיתי שהאשכול מתחיל להתפתח לביזוי רבנן ותלמידיהון (וכפי שהדגשתי שם, היינו גם הכותבים כאן בפורום שרובם ככולם תלמידי חכמים) - נעלתיו לבל יעסקו בשנאת ישראל בימי ההכנה לתשעה באב.
קיבלתי אז כמה תגובות וכו' כפי שרמזתי באשכול ההוא, ואחרי ת"ב פתחתי.
ואז המשיכו לעסוק שם בדברים טובים ובדברים לא טובים, עד שלא היה מנוס ממחיקת כמה הודעות ומנעילת האשכול כולו.

אילו היו ממשיכים לדון שם בכבוד הדדי - ייתכן שהיה עולה משם כבוד לתורה (אם למחבר עצמו או למתנגדיו), אך מכיוון שהתעקשו להשמיץ - נאלצתי להפעיל את סמכותי כמנהל, וחבל.

נ.ב. אינני מתלמידי הרב נשוא האשכול, ואדרבה.
נ.ב.ב. במענה לשאלה שנשאלתי שם בפרטי - אף אחד לא איים עלי ולא הפחיד אותי בקשר לאשכול ההוא, מלבד בורא העולם שציוונו בתורתו להיזהר בכבוד לומדי ומלמדי התורה, ואת האלוקים אני ירא, לרבות תלמידי חכמים (כולל ת"ח שאני מתנגד לדרכם והם מתנגדים לדרכי).

אתה מנהל?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 14, 2019 11:44 am

תוכן כתב:
עזריאל ברגר כתב:.

אתה מנהל?

אכן. החל מלפני כשלשה שבועות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוגוסט 14, 2019 11:54 am

אז אנא! אל תחשוב פעמיים ותנעל אשכולות שמועדים לפורענות כבר מתחילתן.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 14, 2019 11:58 am

דרומי כתב:אז אנא! אל תחשוב פעמיים ותנעל אשכולות שמועדים לפורענות כבר מתחילתן.

איתא בספה"ק "מתון מתון ד מאה זוזי שויא"...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוגוסט 14, 2019 11:59 am

כתוב הרבה דברים בספרים. כתוב גם "הבא .. השכם ל..".

ובכל מקרה אין חכם כבעל הנסיון. והנסיון הוכיח שכל ההיסוסים והרחמנות וכו' וכו' בענין הפורום הביאו לתוצאות לא מובחרות.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 14, 2019 12:16 pm

עזריאל ברגר כתב:
תוכן כתב:

אתה מנהל?

אז אין לך עוונות... הלוואי עלי...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 14, 2019 12:20 pm

תוכן כתב:
עזריאל ברגר כתב:
תוכן כתב:

אתה מנהל?

אז אין לך עוונות... הלוואי עלי...

מדין העולה לגדולה?
אבוי לכזאת "גדולה"...

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 14, 2019 12:26 pm

עזריאל ברגר כתב:מדין העולה לגדולה?
אבוי לכזאת "גדולה"...

תקרא מה שאנשים כותבים על הפורום, איך שפעם זה היה מקום של עמקות ויגיעה בתורה, איך שאנשים השקיעו שעות על גבי שעות באשכולות וכתבו דברים נפלאים אשר לא שמעתן אוזן מימות מתן תורה, ואולי גם בעתיד יהיה כזה, להיות מנהל בכזה מקום לאו מילתא זוטרתא היא כלל...

רון

הודעהעל ידי רון » ד' אוגוסט 14, 2019 12:52 pm

דרומי כתב:כתוב הרבה דברים בספרים. כתוב גם "הבא .. השכם ל..".

ובכל מקרה אין חכם כבעל הנסיון. והנסיון הוכיח שכל ההיסוסים והרחמנות וכו' וכו' בענין הפורום הביאו לתוצאות לא מובחרות.

חוק דרומי.....

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 55 אורחים