מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חישוב מעשרות או נדר בתרומת חפץ

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אוהב אוצר

חישוב מעשרות או נדר בתרומת חפץ

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' ספטמבר 10, 2019 9:24 am

אם קניתי 'עליה' בסכום של 3000 ש"ח ואני רוצה להביא במקום זה פרוכת. הגבאי מאשר זאת.
האיש עושה הפרוכת, ידיד טוב שלי ומה שהוא מוכר לציבור ב3000 - לי הוא מוכר ב2000 האם זה נחשב ששילמתי את נדרי?

על אותו 'רעיון': אם אני תורם פרוכת זו [בציור דלעיל] וכד' כיצד אני מחשב את מעשרותי, שנתתי 3000 או רק 2000?

שאלתי שאלה זו למו"צ בקי מאד בעניינים אלו ומיד ענה לי שאין לו בזה דבר ברור, ואע"פ שבשעתו דן בזה עם הגרנ"ק שליט"א ומכיון שאין לו בזה הכרעה - אמר לי לשאול ת"ח אחר, ואף ביקש ממני לחזור אליו אם אקבל דברים ברורים.
אשמח לחוו"ד של הת"ח דכאן.

דרומי

Re: חישוב מעשרות או נדר בתרומת חפץ

הודעהעל ידי דרומי » ג' ספטמבר 10, 2019 11:32 am

בעניי לא הבנתי את הסברא - איך נחשב לך בחישוב המעשרות שנתת 3 אלף במקרה שנתת בפועל רק אלפיים?

לעצם הנידון אולי יש להעיר מדיון דומה שמצינו בהלכות ריבית, במי שלקח מחבירו חפץ מסויים במקום כסף הריבית שהלה חייב לו, והחפץ אינו שווה בדיוק כמו כסף הריבית - מה יעשה כשבא להחזיר את הריבית.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' ספטמבר 10, 2019 11:38 am

הרב דרומי!
מה לא מובן בסברה הזו? הוא נותן חפץ ששויו ג' אלפים. זה שהוא קיבלו בהנחה אינו אומר שהחפץ שווה פחות.
הרב אוהב אוצר!
לגוף השאלה - אם שאל מר מו"ץ הבקי בענינים אלו ודן בזה עם הגרנ"ק ולא השיבו דבר ברור - איך מצפה מר שלנו תהיה תשובה?
הדבר מזכיר לי את מה שסיפרתי בעבר שהגרז"נ גולדברג אמר לי שהמשנ"ב מסתפק בהלכה מסויימת ושאלתי את הגרז"נ גולדברג כיצד לנהוג והשיבני בתמיה: "הבה"ל מסתפק בזה ואתה רוצה שאני אגיד לך מה לעשות"?

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' ספטמבר 10, 2019 12:00 pm

כדכד כתב:הרב דרומי!
מה לא מובן בסברה הזו? הוא נותן חפץ ששויו ג' אלפים. זה שהוא קיבלו בהנחה אינו אומר שהחפץ שווה פחות.
הרב אוהב אוצר!
לגוף השאלה - אם שאל מר מו"ץ הבקי בענינים אלו ודן בזה עם הגרנ"ק ולא השיבו דבר ברור - איך מצפה מר שלנו תהיה תשובה?
הדבר מזכיר לי את מה שסיפרתי בעבר שהגרז"נ גולדברג אמר לי שהמשנ"ב מסתפק בהלכה מסויימת ושאלתי את הגרז"נ גולדברג כיצד לנהוג והשיבני בתמיה: "הבה"ל מסתפק בזה ואתה רוצה שאני אגיד לך מה לעשות"?

ראשית, יש"כ על התגובה.
שנית, וכי בגלל שאחד מהאחרונים הסתפק בדין כלשהו אין אנו יכולים לברר עד שנגיע לאמת ולתשובה ולדעת כיצד לעשות? א"א שתהיה תשובה אצל חכם אחר?
ואין דבר כזה ש'מקום הניחו להתגדר' אף לאברך מין השורה שישב ועסק ועמל בענין עד שהעלה מסקנה בענין לאמיתה של תורה?
בנוסף, הרי יש הלכות שהמשנ"ב פסק וחלקו עליו אחרים, אז בספקו א"א לדון ולברר???
אתמהה על כבוד ומעלת תורתו של מר.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' ספטמבר 10, 2019 12:07 pm

לא הבנתי אם השאלה על מה שסיפרתי על הגרז"נ גולדברג או על מה שלקחתי משם לנדוננו?
בנדון הגרז"נ אני מסכים עם מר עקרונית (ויש אחרונים שכן הכריעו בספק ההוא של המשנ"ב) אבל אני חושב שזו דרכו ההלכתית של הרב בפסיקה ולא הבאתי את המעשה כאן אלא משום העיקרון.
בנדון השאלה של מר - אני כן חושב ששאלה בדיני ממונות וצדקה שהיא שאלה כבדת משקל ובצדק שאל מו"ץ הבקי במיוחד בענינים אלו שייכת לפתחם של גדולי הדור ולא של חברי הפורום למרות כבודם ומעלתם

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' ספטמבר 10, 2019 12:14 pm

כדכד כתב:לא הבנתי אם השאלה על מה שסיפרתי על הגרז"נ גולדברג או על מה שלקחתי משם לנדוננו?
בנדון הגרז"נ אני מסכים עם מר עקרונית (ויש אחרונים שכן הכריעו בספק ההוא של המשנ"ב) אבל אני חושב שזו דרכו ההלכתית של הרב בפסיקה ולא הבאתי את המעשה כאן אלא משום העיקרון.
בנדון השאלה של מר - אני כן חושב ששאלה בדיני ממונות וצדקה שהיא שאלה כבדת משקל ובצדק שאל מו"ץ הבקי במיוחד בענינים אלו שייכת לפתחם של גדולי הדור ולא של חברי הפורום למרות כבודם ומעלתם

אמת, אבל ומה יש לעשות? לא נדון בענין? וכיצד נדע כיצד לפסוק בשאלה זו? אין אפשרות שנעלם מעינם הבדולח איזה נידון וכד' שיכול לשפוך אור על הסוגיא?
מזכיר לי הדבר שבכולל ערב דנתי עם אברך חשוב ויקר, כיצד זה שיש המקפידים על גנרטור אבל את המזגן מפעילים ע"י חברת החשמל, והוא שלף לי סברא ממסכת ביצה לגבי הפסד מרובה עוד כמה צירופים [לא שפסקתי בעקבות זה, אבל לפעמים יש הברקה או סברא או מ"מ שמשמיים קא זכו ליה]

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' ספטמבר 10, 2019 12:52 pm

לא אמרתי לא לדון
אבל תשאל את גדולי הדור ולא כאן (זו דעתי האישית כמובן)

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ג' ספטמבר 10, 2019 4:19 pm

השאלה מתחילה כמובן אם מדובר בנדרי מצוה - צדקה או במקח וממכר.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' ספטמבר 10, 2019 4:53 pm

ושמא מישהו מחברי הפורום יודע על א' מגדולי ישראל (שבדורנו, או שבדורות הקודמים) שדן בזה?
או שמא יש לו ראיה בזה ממקום שנתעלם לפי שעה מעיני הגדולים שדנו בזה?

חלילה לנו מלהמעיט בלימוד התורה, מחמת ענווה כזאת!

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 206 אורחים