מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
יושב הארץ

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי יושב הארץ » ג' נובמבר 05, 2019 8:43 pm

לא יודע מה אתה רוצה. אני רק מקווה שאתה לא מתכוון שלי יש אגו משיחי...

מתווכחים כאן חצי שנה על קול התור ופתאום גילית את אמריקה מה כתוב שם?

מה שהבאתי שם זה ציטוט מקול התור לא הסבר שלי.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 05, 2019 9:11 pm

לא לך, חלילה. אבל לא מטרידה אותך עובדה זו, שהריבלינים רואים בעצמם המשך של משיח בן יוסף שהוא הגר"א...

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ג' נובמבר 05, 2019 9:19 pm

הם טעונים שכך הם קיבלו מזקנם ר' הלל שהגר"א אחר שלא הצליח לעלות לארץ ישראל מסר את כוחו לתלמידו שהיה מבני משפחתו.

ר' יושעה שלא התבייש לטעון כך במפורש בכתביו, ולרמוז על כך מעל דפי העיתון, זכה להיות איש אמונו של ר' שמואל מסלנט ועמד בראש כולל הפרושים, (בחלק מהזמן בראשות כל הכוללים) במשך 30 שנה, ופעל בדיוק לפי הכתבים בבנין ירושלים וכו' בהסכמת ובהשתתפות פעילה של כל מנהיגי העדה כולל ר' מאיר אוריבך בניסיון לבנות את יריחו, וכולל את המהרי"ל דיסקין שתמך בתחילה בכל לב בהתיישבות בפתח תקווה. והאידואולגיה שלו כתובה מפורשות בתקנות מאה שערים ופתח תקוה ע"י רבני המקומות הנ"ל.

אז או שכולם שם היו הזויים ותמימים או שידעו שיש דברים בגו, או שלא יודע מה.

הוא גם לא היה יכול להסתיר את המניעים שלו כפי שהוא מעיד על אוהל התפילות שהוא הקים בפתחא קרתא להכניע שם את ארמילוס יחד עם הל"ו צדיקים...

קטונתי!

אין לי תשובות על הכל, וגם לא רוח הקודש. וגם לא ניצוץ של מב"י...

האמת שמעולם לא חשבתי לעסוק בנושא ולא כתבתי כאן כלום מלכתחילה בשביל להשפיע על מישהו, ה' עדי שכל מה שהעליתי כאן גיליתי תוך כדי תנועה...
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ג' נובמבר 05, 2019 9:37 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' נובמבר 05, 2019 9:21 pm

קו ירוק כתב:מעניין שהגר"ח פרידלנדר בהתייעצות עם הרב מפוניב'ז - ראו את זה בשיחה קצרה ונפל אצלם הפור.

שקר גס.
כידוע ר' חיים פרידלנדר הוא זה שהדפיס והפיץ את קול התור.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 05, 2019 11:23 pm

הרואה כתב:
קו ירוק כתב:מעניין שהגר"ח פרידלנדר בהתייעצות עם הרב מפוניב'ז - ראו את זה בשיחה קצרה ונפל אצלם הפור.

שקר גס.

לאט לך, אל תתרגש:
viewtopic.php?f=7&t=943&p=293893#p293893

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' נובמבר 05, 2019 11:55 pm

קו ירוק כתב:
הרואה כתב:

שקר גס.

לאט לך, אל תתרגש:
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 93#p293893

באמת...
הוא המשיך ללמוד בחברותא עם הגרי"ש זילברמן עוד שנים רבות אחר כך, ומעולם לא הוציא גינוי בפומבי.
יתכן שבתחילה האמין לזה יותר ואחר כך הסתפק או הסתפק חלקית ולא רצה לקבוע מסמרות וכדומה, אבל מכאן ועד לומר שהבין שזה זיוף מוחלט הדרך רחוקה מאד.
כמדומה שהספר המשיך להיות מודפס עוד כמה פעמים אחרי תשכ"ט וכל זה בשתיקה מוחלטת והכל הודפס כאילו שזה בשמו.
מה גם שאת כל הספרים שיצאו מהחבורה של ר' חיים פרידלנדר ור' יצחק שלמה זילברמן (כתבי רמח"ל ועוד) כל מה שקשור לכתיבה והדפסה עשה ר' חיים ולא ר' יצחק שלמה.
אגב ההקדמה לקול התור הנדפס שזה לא הסגנון של ר' חיים ידוע שנכתב באמת על ידי הרב זילברמן, אבל ר' חיים נתן לפרסם זאת תחת שמו.
אני יותר נוטה להאמין שר' חיים פרידלנדר הסתייג מקול התור מאותם טעמים שר' שריה חזר בו ממאמרו הידוע על אמירת הלל ביום ירושלים.
שמעתי מנכדו (של רח"פ) שהוא החזיק את הספר בביתו, אבל בצנעה מאחורי ספרים אחרים, וכמדומה שסיפר שהיה מעיין בו מידי פעם (לגבי פרט זה אני לא בטוח, יתכן שנתערב לי מעשה מחכם אחר שדיבר גם אודותיו).
ירושלמי קדשים לא מחזיקים גם לא מתחת לארון, וכל שכן שלא נותנים לאחרים להדפיס את זה בשמך.
נערך לאחרונה על ידי הרואה ב ד' נובמבר 06, 2019 2:00 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אוצר בלוס

הודעהעל ידי אוצר בלוס » ד' נובמבר 06, 2019 1:30 am

לחשוב שכל תלמידי הגר"א שהיו בחיים בזמן העליה (תקס"ח) החליטו משום מה לעלות בלי שלמדו זאת מרבם זאת התממות מעושה שגם כותבה לא מאמין בה

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' נובמבר 06, 2019 1:38 am

הרואה כתב:אני יותר נוטה להאמין שר' חיים פרידלנדר הסתייג מקול התור מאותם טעמים שר' שריה חזר בו ממאמרו הידוע על אמירת הלל ביום ירושלים.
שמעתי מנכדו שהוא החזיק את הספר בביתו, אבל בצנעה מאחורי ספרים אחרים, וכמדומה שסיפר שהיה מעיין בו מידי פעם (לגבי פרט זה אני לא בטוח, יתכן שנתערב לי מעשה מחכם אחר שדיבר גם אודותיו).
אם התכוונת לסבי זצ"ל, הוא לא החזיק אותו בצנעה, אלא הניח אותו בספריה שבמקלט, מקום בו היו מונחים הספרים שלא היו בשימוש, וגם שם במדף פנימי, מקום בו מונחים ספרים שלא באו לשימוש שנים רבות. לא היה אצל סבי נוסח כזה של להחזיק ספר מוצנע או מוחבא, ספר שהוא מצא בו טעם היה יכול להיות מונח על שולחנו, ואפי' יש בו בכדי להביך מי מקרוביו... מעולם לא ראיתי אותו מעיין בספר או מזכיר משהו ממנו. וכבר ציינתי שרבים מחוג ידידיו היה להם ענין סביב הספר, ואעפ"כ הוא לא גילה בו עניין.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 1:59 am

איש_ספר כתב:
הרואה כתב:אני יותר נוטה להאמין שר' חיים פרידלנדר הסתייג מקול התור מאותם טעמים שר' שריה חזר בו ממאמרו הידוע על אמירת הלל ביום ירושלים.
שמעתי מנכדו שהוא החזיק את הספר בביתו, אבל בצנעה מאחורי ספרים אחרים, וכמדומה שסיפר שהיה מעיין בו מידי פעם (לגבי פרט זה אני לא בטוח, יתכן שנתערב לי מעשה מחכם אחר שדיבר גם אודותיו).
אם התכוונת לסבי זצ"ל, הוא לא החזיק אותו בצנעה, אלא הניח אותו בספריה שבמקלט, מקום בו היו מונחים הספרים שלא היו בשימוש, וגם שם במדף פנימי, מקום בו מונחים ספרים שלא באו לשימוש שנים רבות. לא היה אצל סבי נוסח כזה של להחזיק ספר מוצנע או מוחבא, ספר שהוא מצא בו טעם היה יכול להיות מונח על שולחנו, ואפי' יש בו בכדי להביך מי מקרוביו... מעולם לא ראיתי אותו מעיין בספר או מזכיר משהו ממנו. וכבר ציינתי שרבים מחוג ידידיו היה להם ענין סביב הספר, ואעפ"כ הוא לא גילה בו עניין.

עירוב פרשיות שניתי כאן.
התכוונתי לנכדו של ר' חיים פרידלנדר.
אתקן גם בהודעה שלי.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 2:11 am

כמה נקודות משני כתבים שר' ישראל משקלוב כתב:

"מה אומר לידידי, שיותר מעשרים שנה חיים נקחו מאתנו על ידי התפיסות וממש כולנו בסכנה ..." כי עתה ארץ הקודש בסכנה ח"ו כאשה המקשה לילד שהיא מסוכנת והילד שהיא מולידה. בעת שאני כותב עיני זולגות דמעה ומעי חמרמרו. וידידי, יתחזק בכל כחו, ויעשה בצנעה כל עניניו".

הוא מדמה את יסורי ארץ ישראל ליסורי ההיריון של האשה ההולכת להוליד והנמשל פשוט. לדוגמא ר' יושעה כותב שעד שנת ת"ר היו יסורי לידה והוולד הוא כמו נפל עד שלושים, משנת תק"ע- ת"ר. ומשנת ת"ר הוולד נעשה בר קימא. וע"ד שכתוב בנביא כי חלה גם ילדה ציון את בניה וכו'.

הוא מתאר את הדבר והעוני והיסורים והסכנות שעברו עליו ועל כל תלמידי הגר"א וכאן הבן שואל: האם הם עלו רק בשביל ללמוד תורת א"י, הרי כל היסורים הללו של המגפות וההתנפלויות האכזריות של הישמעלים שאף דקרו את רמ"מ משקלוב בעיניו וכו' וכו' ביטלו מהם תורה, וחוץ מזה מנין ההיתר לאדם לשים נפשו ונפש ילדיו בסכנה במשך כ"כ הרבה זמן בשביל קיום מצוות עשה של ישוב הארץ, אם לא שהוטלה עליהם משימה שמימית במצוות רבם?

וכמה הרפתק' עדו עלי מיום שבתי פחד דבר וחרב ורעב טעמתי ובשבי הקשה בסוגר ישבתי סבוני גם סבבוני אויבי בנפשי יקיפו עלי, ומה יעשה לי אדם אמרתי ובה' בטחתי ה' לי בעזרי עליו מרחם הושלכתי והרבה הצלתי ועזרתי אה"ק ואנשים בה בע"ה בכל כחי עבדתי והנהגות כולל צבור טהור בכל כחי עשיתי ועבודת למוד תורה ברבים קבעתי ויסודות ישוב אה"ק הרבה מחוץ ופנים יסדתי"

כאן הלשון פנים וחוץ הוא מתכוון שהוא פעל מחוץ לארץ ומהארץ, כך גם ר' יושעה שמתאר את פעולת ר' הלל ועסקו ודאגתו לישוב "פנימה וחוצה" הוא מתכוון גם בזמנים ששהה בחו"ל.

מצאתי שר' ישועה משתמש בביטוי הזה בכתבה בעיתון על בנין החורבה: קירותיה פנימה וחוצה מלאים הוד והדר מחרושת אבני גזית מעשה ידי אומנים נפלאים.
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ג' נובמבר 19, 2019 12:17 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש-אחד

הודעהעל ידי איש-אחד » ד' נובמבר 06, 2019 6:05 am

אוצר בלוס כתב:לחשוב שכל תלמידי הגר"א שהיו בחיים בזמן העליה (תקס"ח) החליטו משום מה לעלות בלי שלמדו זאת מרבם זאת התממות מעושה שגם כותבה לא מאמין בה

תלמידים שידעו עד כמה רבם אהב את אר"י וכו׳ עד כדי כך שניסה בעצמו לעלות לאר"י וכותב באגרתו על אר"י על שמחתו לעלות לאר"י: "הנה אנשים נוסעים על כמה שנים בשביל ממון, מניחים נשותיהן וגם הם נע ונד בחוסר כל. ואני תודה לאל, נוסע לארץ הקדושה שהכל מצפים לראותה, חמדת כל ישראל (נ"א: וחמדת השם-יתברך, כל העליונים והתחתונים תשוקתם אליה)", וחיו בתקופה שבה החל גל עלייה כללי לאר"י, לא היו צריכים שום הוראה מפורשת מהגר"א לעלות. אם אפשר לעלות, כפי שרבים אחרים בזמנם עשו, אז עולים. אר"י לא צריכה סיבות "אקטיביסטיות משיחיות" כדי שיהודי, ובטח תלמיד של הגר"א, ישתוקק לעלות אליה.
אז כפי שכתבתי לעיל, לומר שתלמידי הגר"א עלו בהשראת רבם כתלמידיו, זה נכון. אבל אין בסיס לומר שקיבלו ממנו הוראה ומשימה מיוחדת לעלות וכדומה.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 8:18 am

במכתב הראשון הם משתמשים במילים של הארץ "מתעוררת" היינו שהם באו לעשות "אתערותא דלתתא" כדי להוציאה מהגלות, וכן מדברים בלשון פקידה וקבוץ עת הזמיר הגיע וכו'.
לדוגמא:

נכון הם לא כתבו שהם עלו לשם "אקטביזם"
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_151276 (3).jpg
אוצר החכמה_151276 (3).jpg (323.04 KiB) נצפה 8917 פעמים

איש-אחד

הודעהעל ידי איש-אחד » ד' נובמבר 06, 2019 8:41 am

יושב הארץ כתב:במכתב הראשון הם משתמשים במילים של הארץ "מתעוררת" היינו שהם באו לעשות "אתערותא דלתתא" כדי להוציאה מהגלות,

ע"ע הבנת הנקרא..

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 8:59 am

כמו שכתוב בפזמונים וכו' "עורי צפון ובאי תימן" שתחילה צריך לעורר את הגאולה מצד צפון העולם.

מה שברור הם מתכוונים לפסוקים בישעיה נ"ב עורי עורי לבשי עזך ציון... מה נאוו על ההרים רגלי מבשר.
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ד' נובמבר 06, 2019 9:10 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' נובמבר 06, 2019 9:09 am

הרואה כתב:
קו ירוק כתב:
הרואה כתב:

שקר גס.

לאט לך, אל תתרגש:
viewtopic.php?f=7&t=943&p=293893#p293893

באמת...
הוא המשיך ללמוד בחברותא עם הגרי"ש זילברמן עוד שנים רבות אחר כך, ומעולם לא הוציא גינוי בפומבי.
יתכן שבתחילה האמין לזה יותר ואחר כך הסתפק או הסתפק חלקית ולא רצה לקבוע מסמרות וכדומה, אבל מכאן ועד לומר שהבין שזה זיוף מוחלט הדרך רחוקה מאד.
כמדומה שהספר המשיך להיות מודפס עוד כמה פעמים אחרי תשכ"ט וכל זה בשתיקה מוחלטת והכל הודפס כאילו שזה בשמו.
מה גם שאת כל הספרים שיצאו מהחבורה של ר' חיים פרידלנדר ור' יצחק שלמה זילברמן (כתבי רמח"ל ועוד) כל מה שקשור לכתיבה והדפסה עשה ר' חיים ולא ר' יצחק שלמה.
אגב ההקדמה לקול התור הנדפס שזה לא הסגנון של ר' חיים ידוע שנכתב באמת על ידי הרב זילברמן, אבל ר' חיים נתן לפרסם זאת תחת שמו.
אני יותר נוטה להאמין שר' חיים פרידלנדר הסתייג מקול התור מאותם טעמים שר' שריה חזר בו ממאמרו הידוע על אמירת הלל ביום ירושלים.
שמעתי מנכדו (של רח"פ) שהוא החזיק את הספר בביתו, אבל בצנעה מאחורי ספרים אחרים, וכמדומה שסיפר שהיה מעיין בו מידי פעם (לגבי פרט זה אני לא בטוח, יתכן שנתערב לי מעשה מחכם אחר שדיבר גם אודותיו).
ירושלמי קדשים לא מחזיקים גם לא מתחת לארון, וכל שכן שלא נותנים לאחרים להדפיס את זה בשמך.

אני ציינתי את הדברים בדיוק כפי ששמעתי מבנו שמדייק.
אחרי התייעצות עם הרב מפוניב'ז הוא זנח ונשמט מזה. זה שהוא לא פגע בחבריו - מה זה קשור?
ומה הקשר שהוא למד עם הריש"ז זצ"ל? פרשנות למה הוא הסתייג אינה במקומה, הן משום שזו פרשנות אישית עם נגיעות, והן משום שהרב מפוניב'ז היה אתו בעצה לפרוש מזה.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 9:16 am

אתה כתבת שאתה יודע הסיבה בגלל שמשפחת ריבלין חשבו עצמם למשיחיים וכו'.

ושם כתבת שהוא "הכריע" שזה לא תורת הגר"א.

ועכשיו כתבת שאין לך פרשנות למה הוא הסתייג, ופרש רק בעצת הרב מפוניבז', תעשה סדר בבקשה.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 10:57 am

...
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב א' דצמבר 08, 2019 10:34 am, נערך 8 פעמים בסך הכל.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' נובמבר 06, 2019 12:05 pm

יושב הארץ כתב:אתה כתבת שאתה יודע הסיבה בגלל שמשפחת ריבלין חשבו עצמם למשיחיים וכו'.
ושם כתבת שהוא "הכריע" שזה לא תורת הגר"א.
ועכשיו כתבת שאין לך פרשנות למה הוא הסתייג, ופרש רק בעצת הרב מפוניבז', תעשה סדר בבקשה.

כשתחשוב ותקרא דברי לא תתקשה.
אמרתי שלאנשים גדולים לקח מהר לקלוט שהמדובר בדבר מוזר (שמפאת זה דחוהו בידיים),
אם זה מוזר זה לא מהגר"א.
ולתת פרשנות מפותלת ונגועה על דבר פרישתו מהענין, כמו שכתבו לעיל - לא מקובל

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ד' נובמבר 06, 2019 12:09 pm

יושב הארץ כתב:יש לי צילום קדום של הפזמונים (כנראה, אחרי קום המדינה) שם זה גם מופיע, השאלה אם בפזמונים שהיו אצל אליעזר ריבלין בשנת תש"ב זה כבר מופיע. עמוד 196

לא הבנתי. בפזמונים שנדפסו בשנת תש"ז יש 60 עמודים. כיצד זה יש אצלך עמ' 196?

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 12:09 pm

קו ירוק כתב:
הרואה כתב:
קו ירוק כתב:
הרואה כתב:

שקר גס.

לאט לך, אל תתרגש:
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 93#p293893

באמת...

אני ציינתי את הדברים בדיוק כפי ששמעתי מבנו שמדייק.
אחרי התייעצות עם הרב מפוניב'ז הוא זנח ונשמט מזה. זה שהוא לא פגע בחבריו - מה זה קשור?
ומה הקשר שהוא למד עם הריש"ז זצ"ל? פרשנות למה הוא הסתייג אינה במקומה, הן משום שזו פרשנות אישית עם נגיעות, והן משום שהרב מפוניב'ז היה אתו בעצה לפרוש מזה.

לא יתכן שר' חיים פרידלנדר החליט שזה זיוף, כי אם כך הוא לא היה נותן לחברו הטוב לפרסם זאת בכל העולם תחת שמו.
יתכן שהוא פרש מזה בעצת הרב מפוניבז', זה לא אומר שהוא חשב שזה זיוף. זה יכול להיות משלל טעמים ציבוריים ואחרים.
למשל אם היו"ר הרשמי של 'קדושת ציון' היה הרב קו ירוק, לא נראה לי שהוא היה עובר על זה בשתיקה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' נובמבר 06, 2019 12:13 pm

לכן הוא גם שם את זה מאחרי הספרים.
למען הדיוק זה לא זיוף, זה אוטנתי מאותם אנשים שכתבו את זה.. רק אינו שייך להגר"א כלל וכלל.

לדעתי מי שציר מרכזי ברוחניותו עומד על ספר קול התור, הוא אומלל

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 1:34 pm

בריושמא כתב:
יושב הארץ כתב:יש לי צילום קדום של הפזמונים (כנראה, אחרי קום המדינה) שם זה גם מופיע, השאלה אם בפזמונים שהיו אצל אליעזר ריבלין בשנת תש"ב זה כבר מופיע. עמוד 196

לא הבנתי. בפזמונים שנדפסו בשנת תש"ז יש 60 עמודים. כיצד זה יש אצלך עמ' 196?

בפזמונים שהוציא ר' יוסף ריבלין בתשס"ד זה בעמ' 196. בישן זה בעמוד 55. אם אתה אומר שזה יצא בשנת תש"ו אז זה לפני קום המדינה.

יש לך את הביאור של אליעזר ריבלין לפזמונים?
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ד' נובמבר 06, 2019 2:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 2:03 pm

קו ירוק כתב:לכן הוא גם שם את זה מאחרי הספרים.
למען הדיוק זה לא זיוף, זה אוטנתי מאותם אנשים שכתבו את זה.. רק אינו שייך להגר"א כלל וכלל.

...

שאתה בא לומר כאלו דברים בשם איזה גדול אתה צריך לדייק ולא לומר דעתך, אתה לא שמעת שהוא הכריע שזה לא נכון, אתה רק מעריך וכו'. תאמר הוא הסתפק ניחא, אולי הוא התבייש עם זה שזה היה מצייר אותו כשייך לאסכולה של "האתחלתא" וכו'. בכל אופן הרי היה לו תפקיד מרכזי בישיבה מרכזית, וכל דבר שהוא אוחז זה נראה שהוא מדבר בשם הישיבה וכו'.

אם אתה חושב שציר הרוחניות שלי זה קול התור אתה טועה, רק בחצי השנה האחרונה התמכרתי למחקר סביבו, זה מרתק אותי הנושא הזה, אבל לא קניתי עדיין בית ברובע... וגם לא מכיר אישית שום אדם מזילברמן חוץ מבירורים טלפוניים. וגם לא הולך להגיד הלל ביום העצמאות. וגם אני סובר שהשלטון כאן הוא ערב רב ועמלק ומחכה כל יום שיפלו ויתגלה אור ה' בעולם.

בכל אופן זה תלוי איך לוקחים כל דבר, למשל כתוב שכל ת"ח יש לו ניצוץ של משה, זה נראה קצת הזוי לא? כך גם כל אחד שעוסק בבנין ירושלים "בקדושה" יש לו כנראה שייכות לזה. כתוב בכל הספרים שבכל דוד יש שני משיחים והרבה צדיקים רמזו על עצמם כמו האר"י והאור החיים ועוד רבים.

למעשה ר' יושעה לא התחיל עם קול התור, הוא מספר על מחזות שנגלו לו אבותיו ר' הלל ור' בנימין בשנת תרט"ו ואמרו לו כמה וכמה פעמים שהוא צריך להמשיך במה שהם החלו, וכנראה רק אז הוא התוודע לקול התור, ופעל על פי זה. ואתה רואה שכל מקובלי וחכמי ירושלים סמכו עליו, נראה שגם היה אדם מאוד פרקטי הכל אצלו מסודר יש מאות מכתבים שלו בענינים גשמיים של קבלות ארוכות לספק צרכים של רבבות יהודים, צריכים לקחת הכל בפורפוציות, ומי יודע אולי אכן היה שליח ההשגחה העליונה להתחיל לקיים את נבואות אחרית הימים קמעא קמעא עד שבקרוב נזכה לראות את הגאולה השלמה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 3:26 pm

קו ירוק כתב:לכן הוא גם שם את זה מאחרי הספרים.

כלומר אם הוא שם את זה מאחורי הספרים = הוא סבר שבטוח זה לא מהגר"א.
אני חושב שיש עוד אי אלו הסברים אפשריים למעשה כזה.
הספר ממשיך להיות מודפס תחת הכותרת 'ז' פרקי גאולה שקיבל ר' הלל משקלוב מפי הגר"א' תחת שמו, והוא לא עושה דבר נגד זה.
הרבה יותר קל לומר שגם הוא היה משיחי וכו' (אגב כמו הפוניבז'ר רב) וחסל עניין.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 5:22 pm

עוד חלקיק בהשלמת הפאזל שהולך ומצטרף בעזרת הרב יושב הארץ,
מה המקור לכך שהגר"א אמר שהוא נשמת משה ולכן משמים עיכבו בעדו מלהכנס לארץ ישראל?
זכור לי שזה ממקור יותר וולאז'ינאי.
כי אם אומרים שר' הלל היה משיח בן יוסף, הוא צריך לקבל ממשה כיהושע וכפני חמה ללבנה.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 6:29 pm

שמעתי מפי מו"ר הגאון מ' אלי זצ"ל אב"ד דקאליש, כי ברור לו ממעשים, וכן מכי"ק כי הגאון נ"ע היה ניצוץ משה רבינו ע"ה, כי ע"כ לא נתנו לו רשות מן השמים לכנוס לארץ". (עליות אליהו)

והנה עדות על ר' איצלה מוולוזין מעת ביקורו של מונטיפיורי בשנת תר"ו:

וולוזין.png
וולוזין.png (69.62 KiB) נצפה 8803 פעמים

וכאן מרי"א כהנא:
יצחק אייזיק כהנא.png
יצחק אייזיק כהנא.png (178.27 KiB) נצפה 8803 פעמים

בליקוטי הגר"א כותב שיש תינו"ק בגירשיים הלוחם בזמן עקבתא דמישחא (הגר"א כתב בתיקונים שעכשיו זמן עקבתא דמשיחא בזמנו) בשרו של עשיו והוא פי' שעש"ע יונק על חור פתן.
התינוק.JPG
התינוק.JPG (23.11 KiB) נצפה 8644 פעמים

תינו"ק בגימ' משיח בן יוסף, ובקול התור מדבר בארוכה על בחי' ילד שעשע-ים - משיח בן יוסף הלוחם בשרו של עשיו.
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ג' נובמבר 12, 2019 8:48 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ד' נובמבר 06, 2019 7:20 pm

כבר דובר בענין זה כאן, ומיותר לחזור על הויכוח בנושא.
אולי כדאי לצטט פה משהו שכתבתי בהודעה פרטית, עם עריכה מתבקשת והרחבה,
כדי להכיר את תלמידי הגר"א רמ"מ משקלוב שיחם ושיגם,
א"א ללקט רק פיסות היסטוריה, מבואות ושערים וכתבים מעשיים שכתבו אנשים שונים במערכת,
ניסוחים יעודיים לצרכים מסויימים,
שהרבה פעמים לא מציגים תמונה מאוזנת על תפיסת העולם,

כדאי ללמוד את חלקי הנגלה בספרו של רמ"מ מים אדירים,
לראות את רוח ביהמ"ד, כפי שכותבים ר"י משקלוב, ר"ח מוואלזין, ר' זלמל'ה, ר' מנשה מאיליא, רי"א חבר, ועוד ועוד, הם ותלמידיהם.

להכיר את השקפת עולמם של הגר"א ותלמידיו על יחס הנגלה והנסתר,
שר' אברהם שמחה מאמציסלאב כותב שבנושא זה היה אחד משתי החידושים של הגר"א שהניחו לו מן השמים.

להעמיד מחדש שאין "רב הנסתר על הנגלה" (כפי שכתב אחד),
אלא שהם פועלים יחד בהרמוניה מלאה, ואין דבר שהוא ע"פ נסתר, ושאין כנגדו בנגלה, כי התורה אחת היא, ולא תדבר עמנו אחד בפה ואחד בלב,
תראה כמה צועק ע"ז רמ"מ במים אדירים נגד הרשעים כלשונו, שהולכים הכל ע"פ הכוונה והענינים וכו' וכו', ונשבע שאין שום דבר תלוי רק בכוונה וענינים אלא או מצווה או עבירה, או דברי הרשות שהם משרתים לעבודת ה', ולא להפכם לשפחה תירש גבירתה, ואכמ"ל.

הנסיון ללמוד על השקפתם ואורח חייהם לא יכול לבא מבירור חומר מסויים על נושא מסויים,
צריך לעיין במשנתם הכללית ולדעת איך היא בנויה ומה אדניה החזקים ומה סמוכות חיצוניים,
מה ביטוי מליצי ומה יסוד אבן להקים עליו בנין.

תאר לעצמך שמישהו ינסה ללמוד על השקפתו של רב פלוני לפי משאותיו השנתיים בכנסי לב לאחים,
או מישהו שיכיר את שיחו ושיגו של רב אלמוני לפי דרשותיו בטהרת המשפחה,
זה יהיה עיוות מוחלט של כל הענין,

זה מורכב מאד ואם תרחיב את מעגל ההכרות שלך עם בהמ"ד הזה של הגר"א ותלמדיו
בוודאי תגלה תובנות חדשות שישליכו גם על ההבנה של התחום הזה.

אני לא מתכוין לזלזל חלילה שאתה לא מכיר, ובוודאי אתה יודע טוב ממני ובטח בתחום הזה,
אבל אני כמי שגדלתי כמה שנים בערוגות של אנשים שמבססים את כל משנת חייהם על ביהמ"ד הזה של הגר"א ותלמידיו אחריו,
ומכיר מעט גם את הספרות שלהם, בעוד מתחומי החיים והתורה, על הגוונים השונים שבביהמ"ד הזה.
אני יכול להגיד בבירור שזה דבר שא"א לומר שהספר הזה יצא מאותו בית מדרש בטח לא בסגנון כזה,
ואף הרעיונות עצמם בלתי אפשריים בתפיסת עולם הכללית.
זה דבר שעולה פשוט אפי' מהכלי הראשוני של ניתוח השפה והטקסט, הלשונות חסרי הההקבלה במקורות חוץ ריבלניים ועוד,
ואכמ"ל מצד המחקר ההיסטורי והמסורת שכולה מובילה לנתיב מסויים, ונסתרת בנתיבים אחרים, כמו שכבר כתבתי

אבל כמובן אין טעם בויכוח הזה, רק כדאי לזכור בעיקר מדובר במשנת חיים שלמה.

בהוקרה על כל המאמץ שאתה עושה בבירור הענין מהצד שלך, הדבקות שלך במטרה ראויה לכל ההערכה, גם אם אני חלוק עליך בהחלט על המסקנות שאתה מעלה כאן.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 7:44 pm

אני לא בא ללמד כאן השקפה, רק הכל מחקר גרידא.

גם הרב זילברמן וגם הרב וינטרוב, אחזו שהם ממשיכי דרך הגר"א האותנטיים. אע"פ ששניהם הפוכים זה מזה 180 מעלות.

וכנראה היו הרבה דרכים, היה הדרך של שקלוב שלמדו בה השבע חכמות ועסקו גם במסחר, והיה הדרך של וולוזי'ן שהשקיעו רק בתורה.

מאחר והוכחתי במאת האחוזים שר' ישועה כתב הדברים כבר בתרט"ו, וכותב זאת בשם ר' הלל שנפטר בשנת תקצ"ח סה"כ 17 שנים אח"כ אין סיכוי שהוא זייף זאת. הוא היה מספיק הגון לומר בדיוק מה חידש מעצמו ומה קיבל מאבותיו, אז כנראה שלא הספקת להקיף ולהשיג את כל תורת והשקפת ומהות רבינו הגר"א.

למשל אם תספר למישהו שהגר"א יצר גולם, הוא יגיד שאתה הגולם...

וחוץ מזה שהעליתי כאן כמדומה עשרות מובאות מדברי הגר"א עצמו על תהליך הגאולה שמתאימים בצורה מדהימה למסורת הריבלינית (ריבלין ה' ירחם- ריבליניזם..).

לדוגמא: דרך הבעש"ט, יש כיום כמה מאות חסידיות שכל אחד סובר שהוא ממשיך דרכו.
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ה' נובמבר 07, 2019 12:35 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ד' נובמבר 06, 2019 8:12 pm

יושב הארץ כתב:לדוגמא: דרך הבעש"ט, יש כיום כמה מאות חסידיות שכל אחד סובר שהוא ממשיך דרכו.

אם הקשר בין המשנה הריבלינית להגר"א מקביל לקשר שיש לכלל החסידויות דהיום לדרך הבעש"ט, אין לי כל בעיה עם זה כמובן,

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 8:14 pm

בערך כמו שיש להשקפה הליטאית היום קשר עם תורת ישוב ארץ ישראל של תלמידי הגר"א....

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ד' נובמבר 06, 2019 8:17 pm

יושב הארץ כתב:בערך כמו שיש להשקפה הליטאית היום קשר עם תורת ישוב ארץ ישראל של תלמידי הגר"א....

גם עם האמירה הזו אין לי כל בעיה כמובן,

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 10:39 pm

יושב הארץ כתב:גם הרב זילברמן וגם הרב וינטרוב, אחזו שהם ממשיכי דרך הגר"א האותנטיים. אע"פ ששניהם הפוכים זה מזה 180 מעלות.

לפי מה ששמעתי מכמה חכמים שעסקו במשנתו של ר' רי"א וינטרויב, בבסיס הדברים הוא גם הסכים על אותם עניינים, רק טען לכמה חילוקים שהנפקא מינה היא כשהציונים קלקלו האם זה עדיין שייך.
בקדושת ציון יש מישהו שרוצה לעשות על זה מאמר מקיף או סדרת מאמרים על דעתו של הרב וינטרויב בענייני אתחלתא דגאולה.
אגב ר' יצחק שלמה זילברמן רצה שאבי יצטרף לשיעורים שלו בחכמת האמת, ואאמו"ר סירב, אבל שאל אותו אצל מי הוא ממליץ ללמוד חכמת האמת בבני ברק, ואמר לו אצל ר' ישראל אליהו וינטרויב (אגב בתחילה המליץ לו על ר' משה שפירא), בקיצור לא יתכן שזה 180 מעלות הפוך, אולי מעלה אחת.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' נובמבר 06, 2019 11:00 pm

נכון צדקת.

שמתי לב לכך שהרב וינטרוב לא חלוק ביסוד הדברים, הוא כותב הרבה שמשנת ת"ר החל המהלך של משיח בן יוסף, וכותב בכמה ספרים שיש כאן כן קיבוץ גלויות, הוא כותב זאת בהסתייגות "קיבוץ" "ריקום" "פקידה" וכו' הוא מאוד נזהר שלא יתנו שם גאולה לעצם המלכות, ואדרבה כותב שהמלכות של הציונים היא הצרה הגדולה ביותר, לעומת זאת הרב זילברמן כן נתן משקל גדול לעצם הדבר שיש כאן מלכות. הם חילוקים דקים שיש להם משקל גדול בלמעשה.

שמעתי שהרב זילבמן אמר שהמצב היום זה כמו תינוק לפני הברית שהאמא לא זורקת אותו בגלל זה...

במילים אחרות אם מותר להתבטאות כן, הרב זילברמן נתן משקל גדול יותר ליסוד, והרב וינטרוב נתן דגש יותר על הסכנה שבערלה החופפת.
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ד' נובמבר 06, 2019 11:07 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 11:07 pm

יושב הארץ כתב: לעומת זאת הרב זילברמן כן נתן משקל גדול לעצם הדבר שיש כאן מלכות.

אני לא יודע על סמך מה אתה כותב את זה, שמעתי הקלטות של שיעורים של הרב זילברמן כמדומה על רוב קול התור, ולא זכור לי שעסק בכן מלכות או לא מלכות.
הוא הדגיש את המעלה ש'למה יאמרו הגויים איה אלוקיכם', שהחילול ה' הנורא הזה פחות שייך מאז קום המדינה, כי בעיני הגויים עם ישראל חזר לארצו ואם כן הקב"ה לא עזבם. אבל כמדומני שלא ראה משהו עקרוני במדינה, ואדרבה דיבר נגד הממלכתיות מבית מדרשו של הרב קוק.
בעניין הערב רב הוא עסק רבות בשיעורים, ובין היתר התנגד לקבלת מלגת אברך ממשרד הדתות, כדי לא לחזק את הערב רב.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' נובמבר 07, 2019 4:12 pm

שוחחתי היום ארוכות עם יהודי מבוגר בעל ידע רחב בהיסטוריה.

הוא הסביר לי שההתנגדות של הרב שך והרב וינטרוב לקול התור וכו' נבע בעיקר מהחשש הגדול שהיה אז אחרי מלחמת ששת הימים מסחף לציונות. באותו זמן יצא ספר "התקופה הגדולה" אחר ניסי ששת הימים, והיה ברחוב רוח של כוחי ועוצם ידי וכל חייל שהיה עובר ברחוב היו כמעט משתחווים לפניו, וכן עשרות בחורים מפוינבז' התגייסו אז לצבא וכו' וכו'.

אז כמו שאמרתי אני לא באתי ללמד "השקפה" שזה מסור לרבותינו שיש להם אחריות על הכלל, אלא חקרתי הבסיס לטענה אם הוא מזוייף או לא וכו'.

הדבר היחידי שלקחתי ממנו למעשה שאני משתדל יותר להודות לה' על החלקים הטובים שיש כאן בארץ ישראל ברוחניות וגשמיות אחרי 2000 שנות שממון וחורבן, וההבנה שהרבש"ע שומר הבטחתו לישראל וזורח עלינו אור הגאולה קמעא קמעא. כי אסור להיות כפוי טובה ח"ו כלפי המקום, וכן יש ללמוד מעוון המרגלים החמור, וכן ההבנה שיסוד הישוב בארץ ישראל נעשה בקדושה ע"י צדיקי הדורות מוסדי ארץ, והקלי' התלבשו על זה אח"כ, ולבקש על הגאולה השלמה בב"א.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ש' נובמבר 23, 2019 8:53 pm

בקול התור כתוב שגם רבינו האור החיים הקדוש היה בבחי' "משיח בן יוסף".

ובפרשת בהר כתב האור החיים הקדוש (במדבר מ”ט), שהגאולה מתחילה ביד הצדיק שכוסף ומעיר ליבות בני אדם לעלות לארץ ישראל: הודיע הכתוב כי גאולתו היא ביד הצדיק (בזוהר צדיק הוא תואר למשיח בן יוסף, וכן כותב האור החיים: ממוצא דבר אתה למד, שאם יהיה בהם תורה- לא ימות הצדיק, ותמצא שכתב האריז"ל שצריך לכוון בתפילה הקבועה, להתפלל על זה הצדיק שלא ימות, כי באמצעות התפילה- יתרבה זכותו, ויעמוד חי, ותבוטל גזירת מוות ממנו".) אשר יהיה קרוב לה' על דרך אומרו (לעיל י' ג') בקרובי אקדש הוא יגאל ממכר אחיו, כי האדון ב”ה יקרא לצדיקים אח כביכול דכתיב (תהלים קכ”ב) למען אחי ורעי, והגאולה תהיה בהעיר לבות בני אדם ויאמר להם הטוב לכם כי תשבו חוץ, גולים מעל שלחן אביכם ומה יערב לכם החיים בעולם זולת החברה העליונה אשר הייתם סמוכים סביב לשלחן אביכם הוא אלהי עולם ב”ה לעד, וימאיס בעיניו תאוות הנדמים ויעירם בחשק הרוחני גם נרגש לבעל נפש כל חי עד אשר יטיבו מעשיהם, ובזה יגאל ה' ממכרו, ועל זה עתידין ליתן את הדין כל אדוני הארץ גדולי ישראל ומהם יבקש ה' עלבון הבית העלוב.

ובמילים תשבו חוץ הוא מתכוון לשבת בחוץ לארץ, כמו שכותב במכתבו:

לא ללמד על עצמו יצא אלא ללמד על הכלל... "כי קול יצא מלפני ה'". ממזרח וממערב, באניות או ביבשה. "לומר די לצער הפרידה" מארץ הקודש. מהנבואה. מהקדושה העליונה. מהדבקות עם ה' אלוקינו. לומר די לצערה של השכינה הנמצאת תחת יד גויים והיא בצער גדול. "צר לי לאם תבכה, הבת ירושלים ממררת" על חילול ה' הגדול. על גויים שבאו היכלה. על כן קורא רבי חיים בן עטר זיע"א לכל הקהילות כולן: "קומו ונעלה אל הר ה' בבנינו ובבנותינו". שם נלמד תורה ונתפלל בעד כל כלל ישראל אל "מול הכותל המערבי אשר שם שכינה שורה".

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ש' נובמבר 23, 2019 10:08 pm

הרב יושב הארץ:
האם אתה מוכן לכתוב היכן הדברים הללו כתובים בספר קול התור?
והיכן הם כתובים בספר אור החיים?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ש' נובמבר 23, 2019 10:19 pm

בבקשה בכבוד רב:

בקול התור פרק א' כ"ד:

וכנודע שכל מלחמת ה' היא בטוריא דמב"י, וכו' וכו'. ובדורות האחרונים גם האר"י הק' ותלמידו המיוחד קו"ט ר' חיים ויטאל, והרב הק' בעל אור החיים היו בטוריא דמב"י כנודע. ובדור האחרון זה רבנו הגר"א נהורא דמב"י אשר אורו הולך לפנינו הולך ואור עד נכון היום, וזכו גם אחדים מתלמידיו אשר מקיימים מצוותו בחזון ציון לקבל ולהיות נאצלים מרוחו ומאורו הגדול בטוריא דנא.

באור החיים זה בפרשת בהר עה"כ אחד מאחיו יגאלנו. והציטוט על התפילה על משיח בן יוסף הוא בפרשת מצורע על ענין שתי הצפורים.

והמכתב נדפס בכמה ספרים

מגנזי ירושלים כ"ה, ועוד רבים.

https://tablet.otzar.org/he/pages/?&res ... ook=160498

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ש' נובמבר 23, 2019 10:29 pm

תודה רבה.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ש' נובמבר 23, 2019 10:55 pm

מצאתי 2 מכתבים שכותב ר' יושעה אל הפקאו"מ, בהם הוא פותח בחרוזים.
קבצים מצורפים
ניסן.JPG
ניסן.JPG (22.17 KiB) נצפה 8394 פעמים
פזמון אדר.JPG
פזמון אדר.JPG (22.56 KiB) נצפה 8394 פעמים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 32 אורחים