מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אני לא מצליח להשתלב במעגל הריקודים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אבני גזית

אני לא מצליח להשתלב במעגל הריקודים

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' נובמבר 06, 2019 4:41 pm

השתתפתי בחתונה השבוע.

בחור סטנדרטי מישיבה מצויינת. מסוג שכל אחד היה שולח את בנו לשם בשלווה.
חבריו עושים רושם של בני תורה.
אבל הריקודים. יותר נכון התנועות.
אבני גזית נ"י רקד מעגל אחד. ועוד אחד. ואז פרש לטובת שיח עם חבר מתבגר כמותו.

אולי עבדכם פיוטי או רגשן מדיי, אבל פעם הריקודים היו מלאים חן וחדווה. היום יש גוונים אחרים, פראיים יותר. מוזרים יותר.

אולי אני מקובע או מדומיין. אפשר.

האם מה שתיארתי זה חיסרון? זה מבט לא נכון? זה רק בקצה המחנה? זה משובת נעורים שלא מלמדת על כלום?

החכימוני נא.

הרואה

Re: אני לא מצליח להשתלב במעגל הריקודים

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 4:58 pm

יש לי קרוב משפחה שלדאבוננו אינו שומר תורה ומצוות כלל.
מסיבות כאלו ואחרות נאלצתי להיות בחתונה שלו שהתקיימה לפני מספר חודשים, יאמר לשבחו שהוא סידר שולחנות מיוחדים בצד לקרובי משפחתו החרדיים, וכל האוכל בגן האירועים היה מהדרין, אבל האוירה היתה חילונית לגמרי.
הדבר שהכי הדהים אותי שהייתי בטוח שאופי הריקודים וכו' יגרמו לי סלידה ובחילה (להסיר חשד - עברתי רק פעם אחת ברחבת הריקודים בדרך לשירותים...), ובפועל זה פשוט היה העתק הדבק ממה שאני מכיר בחתונות החרדיות בשנים האחרונות, רק בתערובת גברים ונשים. המוסיקה דומה רק המילים שונות (ובמילא מי מקשיב למילים), הריקודים זהים לגמרי, השתיה דומה, הופעת הזמר/אורגניסט/תקליטן זהה, ומה שונה?
כמובן שאני לא מדבר על חתונות של ארחות תורה ותפרח (ששם אני מרגיש יותר בבית), אלא על מאור התלמוד קול תורה וכדומה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 06, 2019 5:21 pm

זה שהיה מעגל ורק מר לא הצליח להשתלב בו זה כבר טוב
כיום יש הרבה שרוקדים כל אחד לעצמו ואז אין אפילו מעגל...
עכ"פ, לענ"ד התופעה שתיאר מר היא הגיונית ואף הקושי איתה הואהגיוני
אך כל דור וריקודיו...

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' נובמבר 06, 2019 5:25 pm

הרואה כתב:יש לי קרוב משפחה שלדאבוננו אינו שומר תורה ומצוות כלל.
מסיבות כאלו ואחרות נאלצתי להיות בחתונה שלו שהתקיימה לפני מספר חודשים, יאמר לשבחו שהוא סידר שולחנות מיוחדים בצד לקרובי משפחתו החרדיים, וכל האוכל בגן האירועים היה מהדרין, אבל האוירה היתה חילונית לגמרי.
הדבר שהכי הדהים אותי שהייתי בטוח שאופי הריקודים וכו' יגרמו לי סלידה ובחילה (להסיר חשד - עברתי רק פעם אחת ברחבת הריקודים בדרך לשירותים...), ובפועל זה פשוט היה העתק הדבק ממה שאני מכיר בחתונות החרדיות בשנים האחרונות, רק בתערובת גברים ונשים. המוסיקה דומה רק המילים שונות (ובמילא מי מקשיב למילים), הריקודים זהים לגמרי, השתיה דומה, הופעת הזמר/אורגניסט/תקליטן זהה, ומה שונה?
כמובן שאני לא מדבר על חתונות של ארחות תורה ותפרח (ששם אני מרגיש יותר בבית), אלא על מאור התלמוד קול תורה וכדומה.

למה להזכיר ישיבות?

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 5:36 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:למה להזכיר ישיבות?

למה לא?

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' נובמבר 06, 2019 5:37 pm

לה"ר.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 06, 2019 5:52 pm

יש ספר בשם חפץ חיים ובו נקבצו ובאו הלכות לשון הרע. לא כל מה שחושבים שהוא לשון הרע הוא אכן לשון הרע וכמובן שגם להיפך

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' נובמבר 06, 2019 5:56 pm

ברור שההידרדרות בשנים האחרונות מבישה, ומלא מעט אנשים שמעתי שגם הם מרגישים כך

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' נובמבר 06, 2019 6:06 pm

כל המודל החרדי טעון בדיקה, בפרט פה בארץ.

כחול הים

הודעהעל ידי כחול הים » ד' נובמבר 06, 2019 6:23 pm

אבני גזית כתב:השתתפתי בחתונה השבוע.

בחור סטנדרטי מישיבה מצויינת. מסוג שכל אחד היה שולח את בנו לשם בשלווה.
חבריו עושים רושם של בני תורה.
אבל הריקודים. יותר נכון התנועות.
אבני גזית נ"י רקד מעגל אחד. ועוד אחד. ואז פרש לטובת שיח עם חבר מתבגר כמותו.

אולי עבדכם פיוטי או רגשן מדיי, אבל פעם הריקודים היו מלאים חן וחדווה. היום יש גוונים אחרים, פראיים יותר. מוזרים יותר.

אולי אני מקובע או מדומיין. אפשר.

האם מה שתיארתי זה חיסרון? זה מבט לא נכון? זה רק בקצה המחנה? זה משובת נעורים שלא מלמדת על כלום?

החכימוני נא.

אל נא תשכח שפעם היית חלק מהחבר'ה, כיום אתה קצת מרגיש לא קשור ומחוץ לעניינים, אני מניח שזה מסביר חלק מהתחושות

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' נובמבר 06, 2019 6:28 pm

אכן, לא תמיד התיאור הנ"ל מלמד משהו.

לפעמים הכרס שקצת גדלה וה'שטעלע' שקיבלת גורמים לך להתקשות להשתלב...

מנקיי הדעת שבירושלים
שם מלא: משה כהן

הודעהעל ידי מנקיי הדעת שבירושלים » ד' נובמבר 06, 2019 6:46 pm

.
נערך לאחרונה על ידי מנקיי הדעת שבירושלים ב ה' נובמבר 07, 2019 7:40 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' נובמבר 06, 2019 7:09 pm

אבני גזית כתב:פעם הריקודים היו מלאים חן וחדווה. היום יש גוונים אחרים, פראיים יותר. מוזרים יותר.

ההגדרה הזאת, לטעמי, איננה טובה בשביל דיון. מה זה "גוונים פראיים ומוזרים"? גם בהנחה שהקוראים מבינים לאיזה סוג ריקוד הכוונה, זאת לא הגדרה שמאפשרת דיון.

אני מצליח לחשוב על שלוש הגדרות אפשריות לבעיה, שכל אחת מהווה נקודת פתיחה לדיון אחר:
1. הבעיה היא שסגנון הריקודים הוא מודרני ודומה לסוג הריקודים המקובל מחוץ לבית המדרש. (נצטרך כמובן להכיר בזה שגם הריקודים של הדור הישן אינם בהכרח המצאה יהודית, אלא שהם אינם מאפיינים את הרחוב של היום, ולכן אינם מעוררים את אי הנוחות שמעוררים הריקודים החדשים.)
2. הבעיה היא לא רק במקור הריקוד אלא בריקוד עצמו. הריקודים של היום הם מהירים ומבטאים פראיות, לעומת ריקודי הדור הישן שהם איטיים יותר ומבטאים מתינות המתאימה יותר לבני תורה.
3. הבעיה היא בריקוד עצמו, אבל לא בקצב, או לא רק בקצב, אלא בסוג התנועות. ביחס לריקודי הדור הישן, התנועות של ימינו גופניות יותר ואף גובלות בחוסר צניעות.

[מבין טענות אלו, לענ"ד 3 היא הטענה הנשמעת ביותר, ו-2 איננה טענה כלל.]

עתה, התוכל לומר איזו מן השלוש היא הטענה שלך? או שמא טענה אחרת שלא ציינתי?

למען האמת כתבתי תגובה זאת לא כדי להתערב בנושא הנדון, שבאופן אישי פחות מעניין אותי.
אלא כי לענ"ד זה בנין אב לכל הדיונים כיוצא בו - שיש להגדיר ולאפיין היטב את הדברים, שאם לא כן אין כאן מקום לדיון אלא במה לפריקת רגשות בלבד.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' נובמבר 06, 2019 7:57 pm

מנקיי הדעת שבירושלים כתב:לר' אבני גזית אין כרס, ועאכו"כ שאין לו שטעלע..

יש לו שטעלע חשוב

נוצר תאנה

הודעהעל ידי נוצר תאנה » ד' נובמבר 06, 2019 9:00 pm

הרואה כתב:ובפועל זה פשוט היה העתק הדבק ממה שאני מכיר בחתונות החרדיות בשנים האחרונות, רק בתערובת גברים ונשים. המוסיקה דומה רק המילים שונות (ובמילא מי מקשיב למילים), הריקודים זהים לגמרי, השתיה דומה, הופעת הזמר/אורגניסט/תקליטן זהה, ומה שונה?

ממש כך??

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' נובמבר 06, 2019 9:15 pm

דרומי כתב:אכן, לא תמיד התיאור הנ"ל מלמד משהו.

לפעמים הכרס שקצת גדלה וה'שטעלע' שקיבלת גורמים לך להתקשות להשתלב...

יתכן.

אני מדבר על שינוי בסיסי בצורת השמחה במחוזותינו. לשבחה של קהילתך, ועוד קהילות, אני לא רואה את הבעיה הזו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' נובמבר 06, 2019 10:18 pm

סגי נהור כתב:
אבני גזית כתב:פעם הריקודים היו מלאים חן וחדווה. היום יש גוונים אחרים, פראיים יותר. מוזרים יותר.

ההגדרה הזאת, לטעמי, איננה טובה בשביל דיון. מה זה "גוונים פראיים ומוזרים"? גם בהנחה שהקוראים מבינים לאיזה סוג ריקוד הכוונה, זאת לא הגדרה שמאפשרת דיון.

אני מצליח לחשוב על שלוש הגדרות אפשריות לבעיה, שכל אחת מהווה נקודת פתיחה לדיון אחר:
1. הבעיה היא שסגנון הריקודים הוא מודרני ודומה לסוג הריקודים המקובל מחוץ לבית המדרש. (נצטרך כמובן להכיר בזה שגם הריקודים של הדור הישן אינם בהכרח המצאה יהודית, אלא שהם אינם מאפיינים את הרחוב של היום, ולכן אינם מעוררים את אי הנוחות שמעוררים הריקודים החדשים.)
2. הבעיה היא לא רק במקור הריקוד אלא בריקוד עצמו. הריקודים של היום הם מהירים ומבטאים פראיות, לעומת ריקודי הדור הישן שהם איטיים יותר ומבטאים מתינות המתאימה יותר לבני תורה.
3. הבעיה היא בריקוד עצמו, אבל לא בקצב, או לא רק בקצב, אלא בסוג התנועות. ביחס לריקודי הדור הישן, התנועות של ימינו גופניות יותר ואף גובלות בחוסר צניעות.

[מבין טענות אלו, לענ"ד 3 היא הטענה הנשמעת ביותר, ו-2 איננה טענה כלל.]

עתה, התוכל לומר איזו מן השלוש היא הטענה שלך? או שמא טענה אחרת שלא ציינתי?

למען האמת כתבתי תגובה זאת לא כדי להתערב בנושא הנדון, שבאופן אישי פחות מעניין אותי.
אלא כי לענ"ד זה בנין אב לכל הדיונים כיוצא בו - שיש להגדיר ולאפיין היטב את הדברים, שאם לא כן אין כאן מקום לדיון אלא במה לפריקת רגשות בלבד.

הקצב המהיר והמסחרר יותר, פעמים רבות מגביר שמחה, לפחות אצל הצעירים,
ואין בזה שום פגם, מעבר לשובבות ולעליצות, שהינם חיוביים בהקשר הזה,
ואם למישהו מבוגר קשה להשתלב,
שישתלב במעגל מבוגרים כמוהו.

הנושא הוא הסגנון של הריקודים,
ובעיקר הסגנון של התזמורת.

ההמחשה הטובה לטעמי היא שאצל החסידים לפעמים יש קצב וקפיצות פראיות פי כמה מאשר אצל הליטאים,
ועדיין התחושה לא קשה וזרה כ"כ כמו אצל אחינו בחורי הישיבות המודרניות,
וע"כ שהבעיה נעוצה בסגנון.

כן, לא נעים.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' נובמבר 06, 2019 10:58 pm

נוצר תאנה כתב:
הרואה כתב:ובפועל זה פשוט היה העתק הדבק ממה שאני מכיר בחתונות החרדיות בשנים האחרונות, רק בתערובת גברים ונשים. המוסיקה דומה רק המילים שונות (ובמילא מי מקשיב למילים), הריקודים זהים לגמרי, השתיה דומה, הופעת הזמר/אורגניסט/תקליטן זהה, ומה שונה?

ממש כך??

כן.
בפרט שמרכז הריקודים הוא מסביב לבמת התזמורת עם כל ה'פוזות' של הזמרים הרדודים והמגעילים.
ראיתי בשנים האחרונות בכמה חתונות שהחתן יצא מהאולם מסיבה כלשהי והריקודים המשיכו אותו דבר, כי 'החתן' האמיתי הוא הזמר.
אני מכיר אישית את אחד מזמרי החתונות הבולטים בציבור הישיבתי הקצת מודרני, אשתו לבושה בפריצות ממש, ואני בספק גדול אם הוא שומר שבת, והוא 'סלב' ענק אצל תלמידי הישיבות ושר גם בחתונות של בחורים מישיבות טובות יחסית (פתוחות).
וגם כמה אחרים שנמצאים הרבה יותר עמוק במיינסטרים, רחוקים מאד מיראת שמים (דווקא הזמרים הליטאים הרבה יותר גרועים מהחסידים), וההשפעה שלהם על תלמידי הישיבות לעיתים גדולה בהרבה מזו של ראש הישיבה.
בחורים רבים שרים היום בדבקות את 'אדמה ושמים' ואת 'לבחור נכון' שהם במקרה הטוב שירים חילוניים לחלוטין, ומושמעים בכל החתונות של הישיבות ה'פתוחות'. אמר לי בחור ישיבה שהיה בחוף הנפרד באשדוד בליל שישי אחד בקיץ האחרון, כל החוף היה מלא בקבוצות של בחורי ישיבות עם קריוקי, כמעט מכולם נשמע שיר מסוים (בלתי טהור) של 'עומר אדם' שבדיוק יצא אז, מלבד קבוצה קטנה של בחורים מתפרח ששמעו שיר של נפתלי קמפה (בוגר ישיבה ליטאית חסיד קרליבך).
קורה משהו מהותי בעולם הישיבות ב5 שנים האחרונות, אי אפשר להתעלם מכך.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ה' נובמבר 07, 2019 12:42 am

הרואה כתב:אמר לי בחור ישיבה שהיה בחוף הנפרד באשדוד בליל שישי אחד בקיץ האחרון, כל החוף היה מלא בקבוצות של בחורי ישיבות עם קריוקי, כמעט מכולם נשמע שיר מסוים (בלתי טהור) של 'עומר אדם' שבדיוק יצא אז

אני עדיין מתבייש להיזכר ששמעתי מפנימי׳ של ישיבה חשובה רמקול בו הושמע שיר חילוני מפורסם המושר בחלקו בפי זמרות!!!

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 07, 2019 11:49 am

הרואה כתב:
נוצר תאנה כתב:
הרואה כתב:....
ראיתי בשנים האחרונות בכמה חתונות שהחתן יצא מהאולם מסיבה כלשהי והריקודים המשיכו אותו דבר, כי 'החתן' האמיתי הוא הזמר...
/quote]

בחתונה שלי יצאתי מהאולם או לפחות זזתי מהרחבה כמה פעמים מסיבות שונות (הגיע מישהו שלא רציתי לרקוד אתו, רציתי לשתות, לנוח וכיו"ב). אם התזמורת והריקודים היו מפסיקים כל פעם שיצאתי הייתי ממש נפגע מכך. כך שהטענה שכותב כאן מר אינה נכונה לחלוטין לדעתי. כל זה אינו קשור לשאר דברי מר שהם בהחלט הגיוניים ונשמעים.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' נובמבר 07, 2019 12:19 pm

לא התכוונתי שעל התזמורת להפסיק (בין היתר כי יש גם כלה), אלא שאם היו רוקדים לכבוד החתן היתה מורגשת ירידה בשמחה כאשר החתן אינו במרכז הריקודים, וזה לא קרה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 07, 2019 12:44 pm

מה שאני התכוונתי זה שרוקדים לכבוד החתן גם כשאינו נמצא במרכז במעגל ואין סיבה לרקוד בפחות התלהבות בגלל זה

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' נובמבר 07, 2019 12:48 pm

תוכן כתב:כל המודל החרדי טעון בדיקה, בפרט פה בארץ.

אמת כאובה.

כחול הים

הודעהעל ידי כחול הים » ה' נובמבר 07, 2019 12:55 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:

אמת כאובה.

לי מכאיב ההתנשאות הזרה המוזרה,

'המודל החרדי' כאן בארץ..

החיים משתנים התרבות משתנה ואיתה משתנים גם האנשים,
התרבות החרדית בישיבות הפתוחות מצויינת, האברכים לעילא ולעילא , (כמובן,בישיבות ולא נוער נושר)
לדעתי מי שרואה את הדברים אחרת, כנראה לא מבין ולא מכיר את הישיבות המצויינות האלה ודן את הדברים לפי כל מיני דברים חיצוניים חסרי משמעות, ומדביק להם משמעות חובקת עולם.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' נובמבר 07, 2019 1:21 pm

הרואה כתב:יש לי קרוב משפחה שלדאבוננו אינו שומר תורה ומצוות כלל.

השתתפתי בחתונות של תלמידי בעלי תשובה. הבית ימלא עשן מפני קול הקורא, אתה לא רואה לא חתן ולא שמחה, רק שפע צעירים מבושמים עם כוסות בצבעים פסטורליים שונים בידיהם, שואגים בקריאות קרב אינדיאניות יחד עם צווחות הדיג'יי, הצלחתי לזהות את החתן קופץ עם עצמו או עם השכור התורן.. אני יצאתי משם עם כאב בטן ממהלומות המקצב, ועם עינים אדומות מסנוורי האורות והעשן..
יש בבירור הבדל גדול בין חתונה חרדית ללא. העולם הולך ומתקלקל באופן כללי וזה לצערינו חודר פנימה. זה לא מ'דין' עולם הישיבות דוקא, אלא מכך שהעולם - בהשפעת האיטרנט בפרט מחדיר לתוך תוכינו את כל הבוהמה הגויית - חילונית אשר רק אין יראת אלוקים והרגוני.
בישיבות שמורות וטובות, שניצוץ של שלהבת מוסר בהם רואים היטב את ההבדל!
בפרט שאצלינו העיקר הוא השמחת חתן וכלה, ואצלם זה 'אירוע' ודוק!
אגב,
כשהיינו בחורים מו''ר חינך אותנו על נושא ההליכה לחתונות ותיאר לנו בססגוניות שני בחורים שהולכים לחתונה, אחד הולך כי כולם הולכים/כי אין חברותא/ כי משעמם לו/ הוא רעב לאוכל/ לאקשן - לבין מי שהולך אחר החלטה שצריך ללכת והשמחת חתן דוחה את הלימוד הוא הולך עם כל המרץ לקיים מצווה גדולה, ואך יכול לעשות מזה 'שטיגען' מצות חסד, סוכה לחמשה קולות, לבין הראשון שמחפש את עצמו בין הבאר לתזמורת ושאר ירקות. בחור שבא עם מחשבה קודמת הוא נראה אחרת, וזה לא חלילה מועדון כשר, הוא לא משתגע ומשתכר והורס לעצמו ואת עצמו. ודי בזה.
ואגב האגב, מו''ר שהכיר כל בחור עד נבכי הנפש, היה בחתונות עומד מן הצד וצופה בבחורים ובהתנהגותם ומשם הסיק הרבה עליהם ואופיים.
לגופו של ריקוד..
הרב וולבה היה אומר, למה בחור צעיר רוקד עם כל המרץ , תראה אותו קצת אחרי חתונתו בחתונה של חסר והנה - שמים וארץ.. ממש קפצה זקנה על קפיצתו.. אלא, שבסתר הלב בתת מודע מרגיש כל אחד שרוקד שגם אצלו ירקדו, לפיכך הוא רוקד חזק, אבל לאחר שכבר התחתן כבר פחות מרגיש את החיוב!
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ה' נובמבר 07, 2019 1:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' נובמבר 07, 2019 1:33 pm

כחול הים כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:

אמת כאובה.

'המודל החרדי' כאן בארץ..

התרבות החרדית בישיבות הפתוחות מצויינת, האברכים לעילא ולעילא , (כמובן,בישיבות ולא נוער נושר)
לדעתי מי שרואה את הדברים אחרת, כנראה לא מבין ולא מכיר את הישיבות המצויינות האלה ודן את הדברים לפי כל מיני דברים חיצוניים חסרי משמעות, ומדביק להם משמעות חובקת עולם.

התורה לא משתנה

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' נובמבר 07, 2019 1:49 pm

יש ישיבות שמקדימות רפואה למכה ומרשים לחתן להביא זמרים מסוימים המקובלים עליהם.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' נובמבר 07, 2019 1:53 pm

עצם העובדה שהימים הראשונים היו טובים מאלה, אין בה כלום.
גם אמו"ר שליט"א היה מזועזע כשאנכי הגעתי לישיבה גדולה (לפנט יותר מ30 ש) והוא גילה שהנוהג בישיבות אז הוא לחזור הביתה מידי חודש...
"איך אפשר לשקוע בלימוד כך?"
כיום התקופה ההיא מכונה אצל רבים "תור הזהב"....

גם עצם העובדה שהריקודים דומים לריקודי הרחוב לא כ"כ מטרידה אם אין בזה חוסר צניעות.

גם האוכל בצלחות דומה, והרי פשוט כך, בורא אחד לנו, וצרכינו שוים.
ואם צריכים לרקוד כך, מה טוב ומה נעים.
ואגב נקודה זו אביע גם תמיהה על המובא בשם הרב וולבה זצ"ל
כולנו היינו צעירים, וכי לא נהנינו מעצם הריקודים? האים בשעה שהמוזיקה מתנגנת בקצב, הגוף מעצמו לא דורש ריקוד???
הכל במחשבה קטנה קטנטנה של " מי ירקוד בחתונתי"

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' נובמבר 07, 2019 2:11 pm

פעם מישהו נגש לזמר באחת החתונות, ושאל אותו, נניח שאתה עכשיו בעולם העליון, והזמינו אותך לשיר בסיום הש"ס. מי יושב שם, הרשב"א והרמב"ן, הגר"א ורעק"א, ועוד ועוד. האם כך היית שר? והוא ענה, שזה מה שהבחורים דורשים ובמקומות אחרים הוא שר בסגנון אחר. עכשיו, ברור שאנו כאן בעולם הזה, אבל עדיין למוסיקה יש אופי, ולא הרי מוסיקה ישיבתית למוסיקה רחובית, לא רק לגבי עצם מבנה הלחנים, אלא בעיקר לגבי מה שהם מעוררים אצל הרוקדים. הטענה היא, שהמוסיקה של היום שמנגנים בחתונות 'ישיבתיים', מעורר אצל הרוקדים רגשות שונים מאשר המוסיקה שלפני חמשים שנה העיר אצל הרוקדים של החתונות 'הישיבתיים' של אז.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' נובמבר 07, 2019 2:20 pm

תוכן כתב:פעם מישהו נגש לזמר באחת החתונות, ושאל אותו, נניח שאתה עכשיו בעולם העליון, והזמינו אותך לשיר בסיום הש"ס. מי יושב שם, הרשב"א והרמב"ן, הגר"א ורעק"א, ועוד ועוד. האם כך היית שר? והוא ענה, שזה מה שהבחורים דורשים ובמקומות אחרים הוא שר בסגנון אחר. עכשיו, ברור שאנו כאן בעולם הזה, אבל עדיין למוסיקה יש אופי, ולא הרי מוסיקה ישיבתית למוסיקה רחובית, לא רק לגבי עצם מבנה הלחנים, אלא בעיקר לגבי מה שהם מעוררים אצל הרוקדים. הטענה היא, שהמוסיקה של היום שמנגנים בחתונות 'ישיבתיים', מעורר אצל הרוקדים רגשות שונים מאשר המוסיקה שלפני חמשים שנה העיר אצל הרוקדים של החתונות 'הישיבתיים' של אז.

אתה למעשה מתגעגע לימים שלפני 50 שנה
יפה.
אבל לבקש מכולם לנסות לחיות כמו אז??? מחכמה שאלת על זאת?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' נובמבר 07, 2019 2:31 pm

תוכן כתב:אבל עדיין למוסיקה יש אופי, ולא הרי מוסיקה ישיבתית למוסיקה רחובית, לא רק לגבי עצם מבנה הלחנים, אלא בעיקר לגבי מה שהם מעוררים אצל הרוקדים. הטענה היא, שהמוסיקה של היום שמנגנים בחתונות 'ישיבתיים', מעורר אצל הרוקדים רגשות שונים מאשר המוסיקה שלפני חמשים שנה העיר אצל הרוקדים של החתונות 'הישיבתיים' של אז.

המוזיקה של לפני חמישים שנה היתה שלילית ופסולה לפני מאה שנה.
לשם הדוגמא: היום לאף אחד אין בעיה עם בחור שמתעניין בחזנות מכל סוג, אף שבזמנה היא היתה מלאה השפעה 'רחובית' של אופרה וכדומה.
בענייננו צריך לבדוק האם מה שנראה לך שלילי הוא שלילי גם מחוץ להקשר התרבותי של הזמן והמקום.

כחול הים

הודעהעל ידי כחול הים » ה' נובמבר 07, 2019 3:53 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:
כחול הים כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:

אמת כאובה.

'המודל החרדי' כאן בארץ..

התורה לא משתנה

פופוליזם.

כל עוד אין איסור בדבר ורק בעיניך הדבר מוזר או בעיני ההשקפה הטהורה שלך , אינך יכול להשתמש בשמה של התורה, ככיסוי לטענותיך,

המוזיקה הריקודים לא מוצאים חן בעיניך, ואינך זוכר שאתה מן הסתם לא מבין תרבות מסויימת שאולי לא גדלת לתוכה, ולכן אינך יכול לקבל התנהגות זו.

לבא ולטעון , מי פוסל את אותה התנהגות / תרבות , התורה! לא פחות ולא יותר, בעיני זה טענה על גבול חוסר היכולת להבחין בין התרבות שאתה גדלת בה לתרבות של אחרים ועל קצה חוסר המסוגלות לקבל את השונה, וכל מה שאינו רגיל אצלך , הרי הוא נוגד את התורה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' נובמבר 07, 2019 4:03 pm

ידידיה כתב:
תוכן כתב:פעם מישהו נגש לזמר באחת החתונות, ושאל אותו, נניח שאתה עכשיו בעולם העליון, והזמינו אותך לשיר בסיום הש"ס. מי יושב שם, הרשב"א והרמב"ן, הגר"א ורעק"א, ועוד ועוד. האם כך היית שר? והוא ענה, שזה מה שהבחורים דורשים ובמקומות אחרים הוא שר בסגנון אחר. עכשיו, ברור שאנו כאן בעולם הזה, אבל עדיין למוסיקה יש אופי, ולא הרי מוסיקה ישיבתית למוסיקה רחובית, לא רק לגבי עצם מבנה הלחנים, אלא בעיקר לגבי מה שהם מעוררים אצל הרוקדים. הטענה היא, שהמוסיקה של היום שמנגנים בחתונות 'ישיבתיים', מעורר אצל הרוקדים רגשות שונים מאשר המוסיקה שלפני חמשים שנה העיר אצל הרוקדים של החתונות 'הישיבתיים' של אז.

אתה למעשה מתגעגע לימים שלפני 50 שנה
יפה.
אבל לבקש מכולם לנסות לחיות כמו אז??? מחכמה שאלת על זאת?

אולי אני מתגעגע לימים שלפני 50 שנה אולי לא. זה לא מה שהתכוונתי. התכוונתי שלמוסיקה היכולת לעורר הרבה רגשות, חלקם יותר מתאימים לבן תורה חלקם פחות. התביעה היא, שהמוסיקה שמנגנים באירועים חרדים, ישקף את עולמו הפנימי הנעלה של הבן תורה. למרבה הצער והבושה, זה לא תמיד כך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' נובמבר 07, 2019 4:04 pm

סגי נהור כתב:
תוכן כתב:אבל עדיין למוסיקה יש אופי, ולא הרי מוסיקה ישיבתית למוסיקה רחובית, לא רק לגבי עצם מבנה הלחנים, אלא בעיקר לגבי מה שהם מעוררים אצל הרוקדים. הטענה היא, שהמוסיקה של היום שמנגנים בחתונות 'ישיבתיים', מעורר אצל הרוקדים רגשות שונים מאשר המוסיקה שלפני חמשים שנה העיר אצל הרוקדים של החתונות 'הישיבתיים' של אז.

לשם הדוגמא: היום לאף אחד אין בעיה עם בחור שמתעניין בחזנות מכל סוג, אף שבזמנה היא היתה מלאה השפעה 'רחובית' של אופרה וכדומה.
בענייננו צריך לבדוק האם מה שנראה לך שלילי הוא שלילי גם מחוץ להקשר התרבותי של הזמן והמקום.

אני בוחן את המוסיקה של היום, לפי הסטנדרטים של היום, והטענה היא, שהמוסיקה של היום מעוררת רגשות שלא מתאימים לעולמו הפנימי של הבן תורה של ימינו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' נובמבר 07, 2019 5:12 pm

תוכן כתב:
סגי נהור כתב:

אני בוחן את המוסיקה של היום, לפי הסטנדרטים של היום, והטענה היא, שהמוסיקה של היום מעוררת רגשות שלא מתאימים לעולמו הפנימי של הבן תורה של ימינו.

מה הם הסטנדרטים של היום? אם יש כאלה, כיצד הם נקבעים? מה הוא עולמו הפנימי של בן התורה בימינו שאתה קובע שהמוסיקה של היום לא מתאימה לו? האם לכל אחד יש עולם פנימי זהה? האם אנו עדר כבשים שכולם צריכים לומר מה מה מה (בסגול)? מוסיקה זה דבר אינדיבידואלי שמשתנה מאדם לאדם, ממקום למקום, מזמן לזמן, מחברה לחברה (וכן הריקודים המלווים אותה). האם אתה סבור שתזמורת כלי זמר שהיתה נהוגה באירופה היתה הולכת היום? הלא היום אין בנמצא מוסיקאים שאינם משתמשים באמפליפיירים להגברת הקול בחתונות ואירועים.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 07, 2019 5:44 pm

שייף נפיק כתב:[
הרב וולבה היה אומר, למה בחור צעיר רוקד עם כל המרץ , תראה אותו קצת אחרי חתונתו בחתונה של חסר והנה - שמים וארץ.. ממש קפצה זקנה על קפיצתו.. אלא, שבסתר הלב בתת מודע מרגיש כל אחד שרוקד שגם אצלו ירקדו, לפיכך הוא רוקד חזק, אבל לאחר שכבר התחתן כבר פחות מרגיש את החיוב!

מפורש בספריו. נדמה לי ב"עלי שור" ח"ב

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ה' נובמבר 07, 2019 7:51 pm

י"א שריקור ההורה הוא בעצם שמרנות....
ויקיפדיה כתב:ההורה כיום נרקדת בעיקר על ידי הציבור הדתי-לאומי והחרדי לצלילי מוזיקה חסידית, ועל ידי חברי תנועות הנוער החלוציות, אשר שמו להן למטרה לשמר את תרבות ריקודי העם בישראל, גם בשנות האלפיים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' נובמבר 07, 2019 9:03 pm

שמרנות רבותי, זה הקוד בימנו.
אין ברירה אחרת.

גם בישיבות החסידיות החלה המספחת לפשות, ומהר מאד נעמדו ראשי הישיבות ותיקנו תקנות מחייבות, כמה משלמים, רשימת זמרים, רשימת שירים, והחתונות חזרו ו'התגיירו''.

נוכחתי בחתונה בה המחותנים התנו עם התזמורת שלא ישירו שום שיר שלא היה קיים כשהם עצמם נישאו...

לפתיחות המפתה יש מחיר, מחיר כבד מנשוא.

כחול הים

הודעהעל ידי כחול הים » ה' נובמבר 07, 2019 9:39 pm

חיימשה כתב:שמרנות רבותי, זה הקוד בימנו.
אין ברירה אחרת.

גם בישיבות החסידיות החלה המספחת לפשות, ומהר מאד נעמדו ראשי הישיבות ותיקנו תקנות מחייבות, כמה משלמים, רשימת זמרים, רשימת שירים, והחתונות חזרו ו'התגיירו''.

נוכחתי בחתונה בה המחותנים התנו עם התזמורת שלא ישירו שום שיר שלא היה קיים כשהם עצמם נישאו...

לפתיחות המפתה יש מחיר, מחיר כבד מנשוא.

לשמרנות מחיר כבד פי כמה וכמה.

לחשוב שנפתור את כל הבעיות רק אם נאסור הכל וכך נגדל דור של אנשים מובחרים , זו בדיחה. בעיני.

חינוך אמיתי זה הקוד בימינו ובכל דור ודור,

לא בריחה מהתמודדות על ידי שמרנות מעושה, בדברים חיצוניים שאינם עיקר כלל וכלל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' נובמבר 07, 2019 9:43 pm

גם אם נניח ששמרנות אינה פתרון חינוכי מהותי לטווח ארוך, הרי כשמדובר בסך הכל על אירוע חד פעמי ורב משתתפים (חתונה), הכללים המוסכמים בהחלט יכולים לעזור לשמור על הסדר הטוב ולתת אוירה יותר רצינית ובריאה שבעצם אין מי שמתנגד לה באמת.

לא דובר כאן על השירים ששומע כל אחד במכשיר הפרטי שלו.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 37 אורחים