מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רוחות רפאים - מי האחראים בהכשרים האנונימיים?!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

Re: רוחות רפאים - מי האחראים בהכשרים האנונימיים?!

הודעהעל ידי אישצפת » ג' נובמבר 26, 2019 6:48 pm

בברכה המשולשת כתב:
אישצפת כתב:כל מפעל המחזיק במשגיח כשרות מטעם איזה גוף שיהיה הוא העד. אם יש גוף כשרות שנותן חותמת בלי להכניס משגיח זו כבר בעיה בפני עצמה. אבל את זה הצרכן לא אמור לדעת ובשמים לא יתבע על כך כי בשבילו החותמת מעידה על היות שם משגיח שמאשר את המוצר לשימוש מבחינה כשרותית. אולם אם ידוע לו שאין על מוצר/מפעל מסויים פיקוח או שגילה בו פגמי כשרות איתרע חזקתו של אותו מוצר/מפעל כי מי שאמור להשגיח שם לא עושה מלאכתו נאמנה. מכאן ועד להקיש לכל המוצרים הנמצאים תחת אותו מותג כשרות שהם במפעלים אחרים ומשגיחים אחרים אמורים להיות שם צריך כבר שתורע חזקת אותו גוף כשרות מכמה מקומות שזה מורה על כך שאינם מחזיקים במשגיחים הנאמנים למלאכתם.

כפי שכבר הסבירו לעיל, זה שונה מגדרי עד אחד נאמן באיסורים הרגילים- כי יש כאן שאלה של מומחיות שצריך.

כבודו מתכוין לומר שבכל הדו שיח דלעיל יש משגיחים באותם גופי כשרות בכל מפעל שמשתמש בכשרותם רק שאינם בקיאים מספיק?? איני יודע מה צריך להיות כל כך בקי כדי לדעת שעלי גפן מלאים בשרצים, כל מתחיל בהלכות תולעים יודע זאת, התריעו על כך בדורות קודמים, וכל עוד אין משתמשים בגידול מיוחד ללא חרקים מדוע שהשרצים יעלמו?. אז שם יש תקלה חמורה ומה זה אומר לגבי שאר הדברים שמיוצרים בארץ ולא בחו"ל ואינם מכילים רכיבי מזון מיוחדים שצריך להם הנדסאי מזון אזי מוסכם שאפשר לסמוך עליהם?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' נובמבר 26, 2019 6:57 pm

איש צפת, לדעתך ניתן לאכול מבשר שחיטת רבנות ללא כל חשש? וכן לאכול בכל מסעדה בארץ, אם אינה מסעדת טריפה של ממש?

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ג' נובמבר 26, 2019 7:06 pm

זאת לא דעתי. זו דעת גדולים ממני. מצד הדין כן. מי שמחמיר לצרוך בכשרות מהודרת שיש בה חומרות ושמירות נוספות (וגם אני הקטן בכללם) תבוא עליו ברכה. אבל זה לא אומר שהאוכל כשרות רבנות אוכל נבלות וטריפות כל עוד שלא הורעה חזקת אותו גוף כשרות.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' נובמבר 26, 2019 7:38 pm

לפי הידוע לי הקטן, תמיד צריך לברר על הכשרות, לפי טיב המוצר המסויים (וללא הבדל בין ארגוני הכשרות השונים)
ויעויין עוד במאמר המצ"ב
קבצים מצורפים
חובת בירור.docx
(42.37 KiB) הורד 215 פעמים

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' נובמבר 26, 2019 8:47 pm

אישצפת כתב:זאת לא דעתי. זו דעת גדולים ממני. מצד הדין כן. מי שמחמיר לצרוך בכשרות מהודרת שיש בה חומרות ושמירות נוספות (וגם אני הקטן בכללם) תבוא עליו ברכה. אבל זה לא אומר שהאוכל כשרות רבנות אוכל נבלות וטריפות כל עוד שלא הורעה חזקת אותו גוף כשרות.

לא משנה דעת מי זו.
בכל מקרה, מי שצורך רבנות אינו חלילה אוכל נבילות. אבל כאן ועד להגדיר את הנושא כחומרא בעלמא שהמקפיד עליה 'תבוא עליו ברכה' הדרך רחוקה.

ושירבובו של עד אחד נאמן באיסורין נראה לי שאינו עניין לכאן. אם מגיע עד אחד ומספר לי שהדבר היה כך או כך, אם העד כשר אכן אאמין לו. (לדוגמא, אם יספר לי שהבשר הזה הוא כשרות 'הרב לנדאו', אקבל את דבריו כעד אחד הנאמן באיסורין).

כאן מדובר במערכת מורכבת ומסוכבת עם המון באגים וחורים. וכל שהחותמת מספרת לי זה רק שמוצר זה עומד תחת מערכת כשרות פלונית.
ואם אלף עדים מספרים לי שיש בלי סוף בעיות במערכת, נושאים שלא מכוסים על ידי ההשגחה, רשלנות, קולות דחוקות או מוזרות, מה יועיל העד האחד שמספר לי שאכן מערכת זו אחראית לכשרות המוצר?

אכן. גם מערכת בעייתית כנראה אינה מוציאה מתחת ידיה טריפות גמורות. אבל אין לי שום עדות אלא לכך שהמוצר תחת השגחת אותה מערכת, ומכאן ואילך אנן סהדי מה שווה אותה מערכת.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' נובמבר 26, 2019 8:52 pm

וספרדים צריכים לזכור משהו חשוב נוסף - בהרבה מאד מאד מאד מהכשרויות והמסעדות והמלונות שההכשר שלהם הוא לא בשורה הראשונה, נותנים שם בישולי עכו"ם גמורים לדעת מרן (הקולות בעניין ידועות, ועדיין).

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' נובמבר 26, 2019 8:54 pm

לענין כתב:וספרדים צריכים לזכור משהו חשוב נוסף - בהרבה מאד מאד מאד מהכשרויות והמסעדות והמלונות שההכשר שלהם הוא לא בשורה הראשונה, נותנים שם בישולי עכו"ם גמורים לדעת מרן (הקולות בעניין ידועות, ועדיין).

לא רק ספרדים. הרי דעת אדוננו הגר"א בזה כדעת מרן הב"י.
(בפעמים הבודדות בהן נאלצתי להגיע למלון או למסעדה, זו הייתה השאלה הראשונה ששאלתי את המשגיח.)

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' נובמבר 26, 2019 8:56 pm

אני קודם שואל איך שוטפים את החסה, ואם הכלים טבולים.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' נובמבר 26, 2019 9:03 pm

לענין כתב:אני קודם שואל איך שוטפים את החסה, ואם הכלים טבולים.

אצלי, החסה היא השאלה השניה (והכלים לקראת הסוף)
בדר"כ, אם זו השגחה טובה התשובות חיוביות. במקרים אחרים, כבר אמרו לי משגיחים כמה פעמים- אם אתה מקפיד בכשרות אל תיכנס לכאן!

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' נובמבר 26, 2019 9:56 pm

אישצפת כתב:זאת לא דעתי. זו דעת גדולים ממני. מצד הדין כן. מי שמחמיר לצרוך בכשרות מהודרת שיש בה חומרות ושמירות נוספות (וגם אני הקטן בכללם) תבוא עליו ברכה. אבל זה לא אומר שהאוכל כשרות רבנות אוכל נבלות וטריפות כל עוד שלא הורעה חזקת אותו גוף כשרות.

מי שאוכל מרבנות שאיננה מהדרין, אוכל ביודעין בשר שאפשר כנראה למצוא בדוחק שיטה אחת שאיננו טרף.
זוהי הגישה ברבנות מלכתחילה. לפני שאנו מבררים אם יש מי שמשגיח שזה אכן כך.
מי שאומר משהו אחר הוא או טועה או מטעה.

מנקיי הדעת שבירושלים
שם מלא: משה כהן

הודעהעל ידי מנקיי הדעת שבירושלים » ג' נובמבר 26, 2019 10:07 pm

חיימשה כתב:

מי שאוכל מרבנות שאיננה מהדרין, אוכל ביודעין בשר שאפשר כנראה למצוא בדוחק שיטה אחת שאיננו טרף.
זוהי הגישה ברבנות מלכתחילה. לפני שאנו מבררים אם יש מי שמשגיח שזה אכן כך.
מי שאומר משהו אחר הוא או טועה או מטעה.

ממק"א:
הראשל"צ והרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף התייחס, במהלך שיעור שמסר, לנושא הכשרויות, ואמר: "לא יודע למה זה (כשרות הרבנות. י-כ) לא טוב. רבנות זה טוב מאוד, מה יש? אני נמצא ברבנות ורואה מה קורה ברבנות, השחיטה של העופות של הרבנות - מצוין. מה הבעיה בזה? ההכשרים של כל מיני דברים של הרבנות - כל מיני מוצרי מזון".

הרב יוסף הדגיש: "בבשר טוב להחמיר, בבשר. אבל שאר הדברים - מצוין. אבל יש שיגעון כזה, כאילו 'העדה החרדית' ירד מהשמיים, כאילו".

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' נובמבר 26, 2019 10:19 pm

עלובה עיסה...

סיפור לדוגמית:
הרה''ג ר' דוד ורנר, רבה של חדרה, נקעה נפשו מהמצב שכל ועדי הכשרות המהדרין שולחים את ה'טריפות' לשחיטת הרבנות, והוא כמי שמשחטת 'עמק חפר' תחת תחום שיפוטו נאלץ לתת עליהם הכשר... הוא הקים רעש גדול ושלח מכתב לכל רבני הערים.
מה שעשו הוא דבר פשוט מאד, הזיזו מעט את הגדר כך שתחום השיפוט של עמק חפר לא יהיה תחת העיר חדרה, והעיר שושן צהלה ושמחה...

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' נובמבר 27, 2019 12:54 pm

באמת עלוב
מישהו הי׳ כאן פעם בשחיטת רבנות? ראיתם איך הקצב שחיטה, איך בודקים טריפות ומה בודקים בכלל, איך מולחים, אף אחד לא הי׳ מעיז להתקרב לזה בכלל
זה יכול להיות נבלה וטריפה לא מלוח בקלי קלות

ועל כל עניין החותמת צריך לדעת מי כאן המעיד בכלל, הרב? הרי לא הוא משגיח בפועל וגם הוא סומך על מישהו אחר, וגם המעיד לא מעיד אלא שעושה כך וכך אבל נשאר שהוא לא עושה מה שצריך

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' נובמבר 27, 2019 1:23 pm

אני הייתי בשחיטה של הרבנות בקרית מלאכי והשחיטה ברמה של העדה חרדית.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' נובמבר 27, 2019 1:26 pm

(רמת השחיטה של העדה אינה מן הגבוהות...)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' נובמבר 27, 2019 1:34 pm

חיים שאול כתב:(רמת השחיטה של העדה אינה מן הגבוהות...)

נא פרט דבריך. הייתי בשחיטת בשר וזה היה טוב מאד לפי מה שראיתי.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' נובמבר 27, 2019 2:04 pm

בבשר לא יודע אבל על העופות שמעתי מכמה רבני כשרויות ותיקים ומומחים שזה ממש לא ברמה גבוהה

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' נובמבר 27, 2019 3:17 pm

בברכה המשולשת כתב:
לענין כתב:אני קודם שואל איך שוטפים את החסה, ואם הכלים טבולים.

אצלי, החסה היא השאלה השניה (והכלים לקראת הסוף)
בדר"כ, אם זו השגחה טובה התשובות חיוביות. במקרים אחרים, כבר אמרו לי משגיחים כמה פעמים- אם אתה מקפיד בכשרות אל תיכנס לכאן!

לא יאומן...

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' נובמבר 27, 2019 3:53 pm

ברוב הרבנויות מהירות הקרוסלה של השחיטה היא כה גבוהה עד שבקושי אפשר להבחין באיזה צבע העוף...

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' נובמבר 27, 2019 8:13 pm

חיים שאול כתב:בבשר לא יודע אבל על העופות שמעתי מכמה רבני כשרויות ותיקים ומומחים שזה ממש לא ברמה גבוהה

לא ידוע לי מה שמעתם. האם אפשר לקבל פירוט של בעיות ששמעתם עליו. אני הייתי אצל שחיטה של עדה"ח, וזה ברמה גובהה ביותר.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ד' נובמבר 27, 2019 8:19 pm

עמקן כתב:
חיים שאול כתב:בבשר לא יודע אבל על העופות שמעתי מכמה רבני כשרויות ותיקים ומומחים שזה ממש לא ברמה גבוהה

לא ידוע לי מה שמעתם. האם אפשר לקבל פירוט של בעיות ששמעתם עליו. אני הייתי אצל שחיטה של עדה"ח, וזה ברמה גובהה ביותר.

כנראה שעל כגון זה אמרו 'אינה דומה שמיעה לראיה'....

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ד' נובמבר 27, 2019 9:06 pm

אני ראיתי שחיטה של העדה"ח, ומקפידים היטב על פרטי הדינים.
חוץ מדבר אחד שלענ"ד בבדצי"ם אחרים עדיפים מהם, והוא בדיקת צומת הגידים על השלחן [ולא על הליין], כי שיטה זו מפספסת הרבה טרפויות ע"פ הנסיון.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' נובמבר 27, 2019 9:08 pm

עמקן כתב:

בלי לזלזל במוניטין שלך, מה ראית?
איך מנתקים את הסירכות בפנים? איך הבודק פנים לא מספר לבודק חוץ מה הוא ניתק?
(לא התייחסתי כאן לדברים בעייתיים יותר, אלא הזכרתי רק את הנקודה הזאת, כי על זה ודאי לא תוכל להגיד 'ראיתי').

איך מולחים גם ראית? לא ראית עוף שנפל ורק אחרי רבע שעה הערבי מחזיר אותו מהרצפה?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' נובמבר 27, 2019 9:23 pm

לענין כתב:
עמקן כתב:

(לא התייחסתי כאן לדברים בעייתיים יותר, אלא הזכרתי רק את הנקודה הזאת, כי על זה ודאי לא תוכל להגיד 'ראיתי').

המדובר כאן בעופות, וממילא מה שכתבת לגבי בדיקת הסירכות הוא שלא לענין.
לגבי מליחת העופות, אף פעם לא ראיתי משהו כמו שאתה מתאר. אודה על האמת שהיה זמן שלא הייתי מרוצה כ"כ ממליחת העופות בגלאט עוף, אבל בשנים האחרונות השתפרו הרבה. הם שינו כיוון השלוחנות, שהמולחים עומדים מול המשגיח ממש והוא רואה בדיוק איך הם מולחים. אבל גם בשנים שעברו שלא הייתי כ"כ מרוצה, דברים כמו שאתה כותב לא ראיתי לעולם. מה שכתבתי הוא בייחס למליחה תעשייתי, וראיתי מליחה אצל יותר מהכשר אחד. אבל באופן אישי, אני מכשיר הכל בעצמי. וברור שההכשר הכי טוב אינו יכול להתחרה עם רמת ההידור שאפשר לעשות בעצמך. בפרט אם אתה מקפיד מאוד שלא יהיה מקום פנוי בלי מלח.
ואם לגבי בהמות עסיקנן, האמת הוא שהייתי אצל שחיטת בהמות של עדה"ח רק פעם אחת לפני הרבה שנים, ויתכן שנשתנו דברים מאז. אבל כשאני הייתי, הבודק פנים רשם הכל מיד בדף, והבודק חוץ הסתכל בהדף לפני שהתחיל לבדוק.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' נובמבר 27, 2019 10:10 pm

רבותי,
האשכול התחיל בנושא חשוב מאד של חשש טריפות, והכשרים שאין אף אדם מאחוריהם, ועבר לעסוק בנושאים הכי נדושים של רמת החומרות בבד''ץ אחד על משנהו, חבל!

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ה' נובמבר 28, 2019 2:29 am

דיברתי פעם עם משגיח חשוב של הרב לנדא, ואמר לי, שבכל ההכשרים ההכשר על הבשר והשחיטה הוא הבעיה הכי קטנה, ולאכול במסעדה זה מורכב הרבה יותר.
יש הרבה מאוד פרטים בארוחה בשרית במסעדה עם הכשר, מאשר רמת השחיטה שיכולה להיות עדיין טובה ואיכותית, אבל במסעדה עצמה, בירקות וכו' יש הרבה בעיות.

ועוד אמר לי משגיח כשר, שמי שיודע על רמת הניקיון והתברואה שיש בכל המטבחים התעשייתים, ושל המסעדות וכו', אי אפשר לו שיקפיד על שיריים ממאכל עכבר וכו', כך שלכל המקפידים לא לאכול אלא אך ורק ממה שעושים בעצמם, יש להם הרבה על מה לסמוך.

לגופו של דבר, בירור נושאים אלו הוא חשוב מאוד ויש להמשיך לזעוק על כך.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' נובמבר 28, 2019 9:06 pm

גם אני שמעתי ממישהו שישב ליד הגר''א רובין שליט''א בשמחה, והלה שתה קולה של RC אך התנזר מהעוף שהיה של הר' רובין, והר' רובין מילא פיו שחוק על הנהגתו להחמיר בעוף שהוא ודאי כשר לעומת קולה שיש בה מאה רכיבים

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' נובמבר 28, 2019 9:12 pm

עמקן כתב:
לענין כתב:
עמקן כתב:

המדובר כאן בעופות, וממילא מה שכתבת לגבי בדיקת הסירכות הוא שלא לענין.
לגבי מליחת העופות, אף פעם לא ראיתי משהו כמו שאתה מתאר. אודה על האמת שהיה זמן שלא הייתי מרוצה כ"כ ממליחת העופות בגלאט עוף, אבל בשנים האחרונות השתפרו הרבה. הם שינו כיוון השלוחנות, שהמולחים עומדים מול המשגיח ממש והוא רואה בדיוק איך הם מולחים. אבל גם בשנים שעברו שלא הייתי כ"כ מרוצה, דברים כמו שאתה כותב לא ראיתי לעולם. מה שכתבתי הוא בייחס למליחה תעשייתי, וראיתי מליחה אצל יותר מהכשר אחד. אבל באופן אישי, אני מכשיר הכל בעצמי. וברור שההכשר הכי טוב אינו יכול להתחרה עם רמת ההידור שאפשר לעשות בעצמך. בפרט אם אתה מקפיד מאוד שלא יהיה מקום פנוי בלי מלח.
ואם לגבי בהמות עסיקנן, האמת הוא שהייתי אצל שחיטת בהמות של עדה"ח רק פעם אחת לפני הרבה שנים, ויתכן שנשתנו דברים מאז. אבל כשאני הייתי, הבודק פנים רשם הכל מיד בדף, והבודק חוץ הסתכל בהדף לפני שהתחיל לבדוק.

א. אם עסקת במליחה. אולי תתאר לנו את קצב הבדיקה והאפשרות להבחין בצרירות דם?
ב. בדיקת סכינים, כל כמה זמן, ובאיזה דרך?
ג. סירכות, איזה סירכות קולפים/מנתקים ועדיין נחשב כ'חלק'?
ד....

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' נובמבר 28, 2019 9:16 pm

חיימשה כתב:גם אני שמעתי ממישהו שישב ליד הגר''א רובין שליט''א בשמחה, והלה שתה קולה של RC אך התנזר מהעוף שהיה של הר' רובין, והר' רובין מילא פיו שחוק על הנהגתו להחמיר בעוף שהוא ודאי כשר לעומת קולה שיש בה מאה רכיבים

ויסלח לי הרב רובין, אם אמלא פי שחוק על דבריו...
בכל 100 הרכיבים של הקולה, הסיכוים להגיע לאיסור דאורייתא ממש, נדירים ביותר!
ואילו בשחיטת עופות, מספיק שבודק סכינים מתרשל... ויש לנו חשש נבילה דאורייתא. (אא"כ נסמוך על ביטול חד בתרי - בעוף חי שאינו נחשב חהר"ל).
חששות של טריפות אכן מצויות פחות. (עכ"פ מצד הדין שניתן לסמוך על הרוב).
במליחה יש המון פרצות. אבל אכן בדר"כ לא מדובר באיסורים דאורייתא (דם שמלחו/שבשלו, וכיוצ"ב).

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' נובמבר 28, 2019 9:40 pm

תניח רגע את הקולה.

יש זיתים מתובלים בהכשר חוג חת"ס. עם שמיר או פטרוזליה וכיוצא.

האין ברור לך שבזיתים אלו יש ודאי שרצים, יתושונים וזבובונים, והבעיה של הזיתים הללו חריפה יותר מעוף שחוט?

עוד נקודה -
רוב מצויים אצל שחיטה, למדו את ההלכות ואיכפת להם שיהודים לא יאכלו טריפות.
אבל רוב מצויים אצל אריזה וביקבוק, אצל בישול ועישון ושאר תהליכי ייצור המזון, ממש לא איכפת להם אם תאכל זבובון אחד או שתיים.

חשוב נא

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 28, 2019 9:43 pm

החילוק פשוט אף יותר.
המאה רכיבים הם קבועים. כמעט ואין שינויים, ואם עברת על הרשימה אפילו באופן חד פעמי ואישרת אותם, מכאן ואילך עקרונית כמעט ולא צריך הכשר (כנהוג בחו"ל).
בעוף, העוף הוא טרף. כל עוף ועוף צריך רשימת דרישות דקדקנית להכשיר אותו, וכל מעידה, העלמת עין או מכשול, אפילו לדקה - פירושו עוף אסור.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' נובמבר 28, 2019 9:54 pm

מקדש מלך כתב:החילוק פשוט אף יותר.
המאה רכיבים הם קבועים. כמעט ואין שינויים, ואם עברת על הרשימה אפילו באופן חד פעמי ואישרת אותם, מכאן ואילך עקרונית כמעט ולא צריך הכשר (כנהוג בחו"ל).
בעוף, העוף הוא טרף. כל עוף ועוף צריך רשימת דרישות דקדקנית להכשיר אותו, וכל מעידה, העלמת עין או מכשול, אפילו לדקה - פירושו עוף אסור.

לגמרי לא נכון.
מאה הרכיבים נרכשים מיד חודש מחדש עם מכרזים חדשים שיצאים לכל העולם. צבע מאכל תמים הופך במחי הוזלה של סנט אחד לצבא שמיוצר מדם שרצים.
ו'מה שעושים בחו''ל' הוא פשוט צרה צרורה...

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' נובמבר 28, 2019 10:39 pm

אבני גזית כתב:תניח רגע את הקולה.
יש זיתים מתובלים בהכשר חוג חת"ס. עם שמיר או פטרוזליה וכיוצא.
האין ברור לך שבזיתים אלו יש ודאי שרצים, יתושונים וזבובונים, והבעיה של הזיתים הללו חריפה יותר מעוף שחוט?

חמוד שלי.
גם הזיתים של בד"ץ גדושים בתולעים עד להתפקע (תרתי משמע). יוצאים ידי חובת מחאה ותוכחה על ידי הכיתוב הלקוני 'חובה לבדוק לפני השימוש' (=הנכתב מטעמי כשרות! ולא מצורך של משרד הבריאות או משהו כזה כפי שסבורים הפתאים).
והמצב פוחת והולך, זיתים ירוקים שלמים נגועים קצת, בלי גרעינים עוד יותר, חתוכים לפרוסות עוד יותר, והשחורים הפרוסים - בכלל...

כשאני רואה 'ממתקי בריאות' 'תערובת לתה' וכל שאר מיני מתיקה אלו, כאשר מתנוסס עליהם הכיתוב המחייב את הבדיקה - וכאשר הרבנים המכשירים יודעים בודאות, כי אין אף לקוח סטנדרטי שמסוגל לבדוק אותם, אני נזכר במימרא של אבא כהן ברדלא.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' נובמבר 28, 2019 10:41 pm

איך בודקים זיתים?

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' נובמבר 28, 2019 10:44 pm

הסיפור שהוזכר עם הקולה והעוף משקף ראיה צרה ביותר.
ספציפית, יתכן והנידונים - הבעיות בקולה הם רציניות יותר מהעוף ששכב בצלחת שלידו, יתכן.
אך באופן כללי, הזהירות מוכיחה את עצמה. אנשים מסוגלים לקבל על עצמם לא לאכול בשרי מחוץ לבית, או לאכול רק הכשר מסוים, וכך הם ניצלים מאיסורי נבילה ומבעיות של דם (לא אפתח את הנושא, אך מי שראה מליחה בעינים שלו מתחיל למלוח לבד, מי שסומך על ההכשר בעינים עצומות לגבי צרירות דם אינו אלא תם ומתמם).
משא"כ קולה ושאר המוצרים הדומים לה, מחד גיסא אדם לא מסוגל לסתום את פיו לגמרי ולהמנע מהם (כי אם הוא היה מסוגל, ואם היה לו את השכל הנדרש, אזי מטעמי בריאות בסיסיים הוא לא היה מסתכל אפילו על הקולה), ובדרך כלל הבעיות בהם קלות יותר - גם צבע מאכל מדם של שרצים או משערות של המקדשים בהודו (שזה בהחלט לאו מילתא דשכיחא בכל יומא... אפשר להרגע...) עדיין יש בו אלף פנים להיתרא.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' נובמבר 28, 2019 10:45 pm

חבר פורום אוצר החכמה כתב:איך בודקים זיתים?

לפי ההוראות (של הבד"ץ ושל הרב ויא) - בכל מקום שיש כתם כהה, זה מראה על נגיעות, וצריך לפתוח עם סכין ולראות שאין שם תולעת. בהצלחה...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 28, 2019 10:54 pm

חיימשה כתב:

לגמרי לא נכון.
מאה הרכיבים נרכשים מיד חודש מחדש עם מכרזים חדשים שיצאים לכל העולם. צבע מאכל תמים הופך במחי הוזלה של סנט אחד לצבא שמיוצר מדם שרצים.

חו"ל זה אולי צרה. אבל כשיש כשרות, במפעל נורמלי עם יחסי אימון מינימליים אמורים לדווח לכשרות על שינוי מרכיב, כמובן שיש תאקרים. אבל המכשול אינו אוטומטי כמו בעוף. ופשוט.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' נובמבר 28, 2019 11:24 pm

שלחתי קישור לאשכול לת"ח ומומחה המצוי בתחום השחיטה, וזאת אשר כתב לי:
קראתי את כל האשכול פחות או יותר. לא נראה לי שאני יכול לעזור שם הרבה.
לגופו של עניין. בשר כשר שאינו חלק הוא באחוזים גבוהים טרף גמור לכל הדעות והשיטות. ובאחוזים גבוהים יותר אסור באכילה למנהג האשכנזים. (איני נכנס לנושא האם הספרדים נהגו לאכול בשר שאינו חלק והאם קבלו הוראות מרן וכו')
בבשר חלק רבנות אחוזי הטרפות פחותים. איני מאמין שיש ממש פגימות בסכינים שאוסרות את הבשר מעיקר הדין. בכל אופן אני מאמין שמדובר במיעוט קטן שבטל ברוב... אבל צריך לדעת שישנם שוחטים, בודקי סכינים, שהינם עמי ארצות גמורים וקלי דעת וכן העומדים על גביהם. לגבי בודקי הריאות שם ישנם כאלו שמלבד כל הנ"ל הינם רשעים גמורים מאכילי טריפות במזיד...

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' נובמבר 28, 2019 11:42 pm

מקדש מלך כתב:
חיימשה כתב:

לגמרי לא נכון.

חו"ל זה אולי צרה. אבל כשיש כשרות, במפעל נורמלי עם יחסי אימון מינימליים אמורים לדווח לכשרות על שינוי מרכיב, כמובן שיש תאקרים. אבל המכשול אינו אוטומטי כמו בעוף. ופשוט.

בהכשר נורמלי זה לא רק ענין של אימון. הם דואגים להחתים המפעל על מסמך המחייב אותם שלא להכניס שום חומר גלם לא מאושר, עם קנסות שאפשר לאכוף בבית משפט מכח ההסכם.
זה ממש מצחיק לחשוב שעוף פשוט בעייתי משתיה מתוקה. אבל יתכן שזה מראה על רמת ההכשר. יש קלים גמורים שהם מכשילים הרבים באיסורי דאורייתא בלי לחשוב פעמיים. אבל רוב הכשרים חלשים אינם רשעים כזה, אלא הם מסתמכים על קולות גדולות, ופעמים אינם מבינים מספיק כדי ליתן הכשר. בהכשר כזה עוף יכול להיות כשר יותר משתייה. בשתייה יש להם מקום לסמוך על כל מיני התירים ואין שם פיקוח טוב. משא"כ בעוף גם הם מבינים שאין שם מקום למשחקים, והם דואגים שם יותר שיהיה כשר. ממילא העוף שבהשגחתם יכול להיות יותר כשר מהשתייה, למרות שמצד עצמו יותר בעייתי.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ו' נובמבר 29, 2019 12:00 am

עקביה כתב:שלחתי קישור לאשכול לת"ח ומומחה המצוי בתחום השחיטה, וזאת אשר כתב לי:
קראתי את כל האשכול פחות או יותר. לא נראה לי שאני יכול לעזור שם הרבה.
לגופו של עניין. בשר כשר שאינו חלק הוא באחוזים גבוהים טרף גמור לכל הדעות והשיטות. ובאחוזים גבוהים יותר אסור באכילה למנהג האשכנזים. (איני נכנס לנושא האם הספרדים נהגו לאכול בשר שאינו חלק והאם קבלו הוראות מרן וכו')
בבשר חלק רבנות אחוזי הטרפות פחותים. איני מאמין שיש ממש פגימות בסכינים שאוסרות את הבשר מעיקר הדין. בכל אופן אני מאמין שמדובר במיעוט קטן שבטל ברוב... אבל צריך לדעת שישנם שוחטים, בודקי סכינים, שהינם עמי ארצות גמורים וקלי דעת וכן העומדים על גביהם. לגבי בודקי הריאות שם ישנם כאלו שמלבד כל הנ"ל הינם רשעים גמורים מאכילי טריפות במזיד...

לפני שנים רבות סיפר לי יהודי שהיה שוחט ברבנות, שראה שוחט שבאופן קבוע באופן שהש''ך פסק והלכה מקובלת כמותו - שהוא דריסה, והנ''ל העיר לו כמה פעמים ולא עזר, כי כך היה רגיל לשחוט. ומי יודע כמה כאלו יש

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 32 אורחים