מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגהות והערות לספרים היו"ל ע"י מכון זכרון אהרן

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

Re: "זכרון אהרן" דפוס או מכון לעריכה?

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' דצמבר 02, 2019 10:24 pm

אראל כתב:
הפצת המעיינות כתב:הרב אראל מן היושר שתגלה את קשריך המשפחתיים לזכרון אהרן!!!

לא מיניה ולא מקצתיה....

מיניה ומיניה

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 10:38 pm

הפצת המעיינות כתב:
אראל כתב:
הפצת המעיינות כתב:הרב אראל מן היושר שתגלה את קשריך המשפחתיים לזכרון אהרן!!!

לא מיניה ולא מקצתיה....

מיניה ומיניה

בדקתי כמה דורות מאבותי ואבות אבותי למעלה למעלה עד מקום שידיעתי מגעת..., כרגע איני מוצא שום קשר משפחתי ביני לבינם... אדרבא, אם מעלת כבודו בקי ומומחה ביוחסין את פניך אחלה, תנהיר לן עיינין....

אצלי ברור, מכרסם כאן ארס נחש של קנאה עבה כקורת בית הבד ....
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ב' דצמבר 02, 2019 10:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' דצמבר 02, 2019 10:40 pm

ברצוני להעיר הערה צדדית. מדובר באשכול זה בהוצאת ספרים שמכל הנאמר כאן משתמע שהספרים שיוצאים בהוצאתם נעשים בצורה רשלנית, מי פחות ומי יותר (נעזוב לרגע את דיני התורה וכדומה). כמדומני שבקרב חובבי ספרים ות"ח הדברים ידועים, ורוב שאר הציבור לא מתעניין בד"כ בספרים מעין אלו כך שלגביהם הנושא לא רלוונטי כיוון שבין כה וכה לא קונים ואף לא נותנים אותם כמתנות בר מצווה. כעת, אנו חיים בתקופה של שפע ושוק חפשי והבחירה ביד כל אחד לקנות איזו מהדורה של יפה תואר שהוא רוצה, יש את מהדורת ווגשל ויש את ז"א, מי שאוהב אותיות מרובעות ודפוס יפה ומודע לכך שהוא משובש, שיהיה לו לבריאות.
אני מסתובב הרבה בחנויות ספרים ולפעמים מביט בלקוחות מנסים לבחור בין מהדורת ספר מסויים של מכון אחד לבין אותו ספר של מכון אחר, נניח אברבנאל על התורה (שהיה על זה אשכול), והנה הלקוח נוטל בידיו את המהדורה שלפי מיטב ידיעתי פחות טובה מהאחרת לקופאי... איני יודע מה בדיוק המניעים שלו ומה ידיעותיו וכו', בד"כ אני נמנע מלהעיר דבר אך לעתים אגש לאותו אדם ואומר לו שהמהדורה האחרת טובה מזו שבידיו... והפלא ופלא, ברוב המקרים האדם יאמר לי שלא מעניין אותו. כנראה לאותם לקוחות מכון ז"א מדפיס את ספריו ואומר לעצמו מדוע לטרוח אם בין כה וכה לרוב הציבור לא איכפת.
פעם הייתי בביתו של איזה גביר והיה לו שם אוסף נכבד של ספרים עתיקים בכריכות עור ושמתי לב שחלק מהספרים הפוכים והתחלתי ליישרם... בעל הבית התחיל לצחוק ואמר חבל לך לטרוח, מנקת הבית הגויה כל שבוע מנקה אותם מאבק ופעם הופכת את אלו ובשבוע הבא את האחרים ובשבילי הספרים הם רק קישוט בארון הספרים.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 10:42 pm

'יפה תואר' מהדורת וגשל?
מה זה?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 10:44 pm

זאב ערבות כתב:הבחירה ביד כל אחד לקנות איזו מהדורה של יפה תואר שהוא רוצה, יש את מהדורת ווגשל ויש את ז"א, מי שאוהב אותיות מרובעות ודפוס יפה ומודע לכך שהוא משובש, שיהיה לו לבריאות..

'יפה תואר' מהדורת וגשל?
מה זה?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' דצמבר 02, 2019 10:56 pm

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:הבחירה ביד כל אחד לקנות איזו מהדורה של יפה תואר שהוא רוצה, יש את מהדורת ווגשל ויש את ז"א, מי שאוהב אותיות מרובעות ודפוס יפה ומודע לכך שהוא משובש, שיהיה לו לבריאות..

'יפה תואר' מהדורת וגשל?
מה זה?

דפוס יפה בכריכה נאה בשמונה כרכים כולל ברא' שמות ויקרא חמש מגילות ודרשות
הקובץ המצורף כולל את המבוא מר' יצחק יודלוב על היפה תואר.
קבצים מצורפים
יפה תואר.pdf
(3.23 MiB) הורד 362 פעמים
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' דצמבר 03, 2019 6:34 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 10:57 pm

לזה אתה קורא דפוס יפה??
זה מהדורת צילום בלבד
מדפוס פיורדא עם האותיות השבורות, מלפני שלש מאות שנה...
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ב' דצמבר 02, 2019 10:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ב' דצמבר 02, 2019 10:58 pm

זו מהדורת צילום. (הושקעה עבודה בריטוש)

לשאלה אחת אין כאן מענה
כולם מכירים את הוצאת 'יריד הספרים' גם היא מוציאה ספרים ללא כל עבודה ועריכה, אבל היא לא מפרסמת עצמה כביכול ספריה מוגים בי"ג נפה, וכל הקונה ספריה יודע היטב מה הוא קונה. מה שאין כן בזכרון אהרן.
הייתי מצפה מהם שיכתבו מה שהם אומרים בעל פה - אנחנו חושבים שכמות עדיפה על איכות - ועל הקונה לדעת שהספר בחזקת משובש.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' דצמבר 02, 2019 11:05 pm

הבטחתי כתב:הייתי מצפה מהם שיכתבו מה שהם אומרים בעל פה - אנחנו חושבים שכמות עדיפה על איכות - ועל הקונה לדעת שהספר בחזקת משובש.

כמו כן שיכתבו ברורות מה דעתם על לא תגנוב האם נוהג בזמן הזה

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' דצמבר 02, 2019 11:07 pm

אראל כתב:לזה אתה קורא דפוס יפה??
זה מהדורת צילום בלבד

איפה אמרתי שזו לא מהדורת צילום? ואכן יחסית זה דפוס יפה ואין אותיות שבורות ומה מפריע לך שזה מלפני שלש מאות שנה? אם היה לך רק את רש"י או רמב"ם או שו"ע דפוס ראשון לא היית לומד בו? עדיף לך דפוס מרובע משובש מדפוס ישן שמן הסתם יותר טוב ממנו?

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ב' דצמבר 02, 2019 11:08 pm

הפצת המעיינות כתב:
הבטחתי כתב:הייתי מצפה מהם שיכתבו מה שהם אומרים בעל פה - אנחנו חושבים שכמות עדיפה על איכות - ועל הקונה לדעת שהספר בחזקת משובש.

כמו כן שיכתבו ברורות מה דעתם על לא תגנוב האם נוהג בזמן הזה

עכשיו הגזמת...
(עלה בדעתי לכתוב משהו בסגנון ההודעות מפני הצנזור, שרק בגוים קדמוניים נהג זה האיסור, לא כן היום שכולם 'אונזערע')

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 11:08 pm

חדא מתורצת בחברתה,
אם שגנבו, הרי שגנבו גם השיבושים, והאשמת השיבושים שייכים להנגזל....

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ב' דצמבר 02, 2019 11:09 pm

אראל כתב:
חד ברנש כתב:הדחיפות היא בגלל שראש 'זכרון אהרן' מקבל פרנסתו "לפי ראש", כלומר לפי כמות הספרים, והוא כמובן צריך להתפרנס ולחתן ילדים.

סתם הוצאת לעז.....

אני מכיר היטב את האיש העומד מאחורי כל המכון, הוא איש ישר, עשיר ותלמיד חכם זקן ונשוא פנים, לא ביקש ממך וכמותך אף פרוטה אחת להדפסת הספרים, הוא מממן הכל מכספו הפרטי, ורק בגלל שיש לך טענות עליו, אינו חייב 'נידוי'...., או 'מעשה שטן'...., 'עץ הדעת'...., כמדומני שלא מגיע לו התוארים הללו...

שוב, אתה כנראה מדבר על הרב בלייער, וכאן דיברו על הראש כאן בארץ.... שמנהל בפועל את המכון

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 11:15 pm

צודק, המכונה 'הראש כאן בארץ' איני מכירו כלל וכלל
[עד עתה הוציאו דיבה (לשה"ר ורכילות) על ה'חפצא' [זכרון אהרן], מכאן ואילך על הגברא, ומי שבקי כבר בהלכות לשון הרע ובדיני מצות שמוע בין אחיכם, את המותר והאסור, שיבא ויוסיף כרוחב בינתו......]
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ב' דצמבר 02, 2019 11:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' דצמבר 02, 2019 11:17 pm

כ ו ל ם מקנאים... מלבד... משום מה...
שמירת הלשון מלמד אותנו...

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 11:19 pm

זאב ערבות כתב:
זה מהדורת צילום בלבד

איפה אמרתי שזו לא מהדורת צילום? ואכן יחסית זה דפוס יפה ואין אותיות שבורות ומה מפריע לך שזה מלפני שלש מאות שנה? אם היה לך רק את רש"י או רמב"ם או שו"ע דפוס ראשון לא היית לומד בו? עדיף לך דפוס מרובע משובש מדפוס ישן שמן הסתם יותר טוב ממנו?

בבקשה תקרא את התגובות שלי בדף הקודם,

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 11:24 pm

הפצת המעיינות כתב:כ ו ל ם מקנאים... מלבד... משום מה...
שמירת הלשון מלמד אותנו...

ההפרזות 'חיוב נידוי'... 'מעשה שטן' .. 'פיח כבשן' .....
אם לא 'קנאה' אז מהו?

ואם 'דררא דממונא' יש כאן, לא קשור לדיון ה'איכות' .....

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' דצמבר 02, 2019 11:28 pm

מילא המקטרגים הסבירו היטב את טענותיהם מובן מה מפריע להם אבל למה בוער לכבודו לסנגר???

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' דצמבר 02, 2019 11:32 pm

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:
זה מהדורת צילום בלבד

בבקשה תקרא את התגובות שלי בדף הקודם,

קראתי ואיני יודע למה אתה מתכוין. העליתי צילום של עמוד (שהורד) והדפוס יפה וקריא. אינך עונה לשאלתי: עדיף לך דפוס יפה ומשובש על פני דפוס לא כ"כ יפה אך מתוקן? אם כן, אז לי מה לומר בנידון ותמשיך לקנות דפוסים משובשים. זה חלק מהבעיה, אם איש לא היה קונה את ספרי ז"א בגלל שהם משובשים - הם היו מפסיקים בנוהג הזה, אך כל עוד הציבור ממשיך לקנות כשהוא סבור שעבודה יפה נעשתה כאן, ימשיכו במנהגם. הדבר הזה נכון לגבי כל מוצר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' דצמבר 02, 2019 11:34 pm

הפצת המעיינות כתב:מילא המקטרגים הסבירו היטב את טענותיהם מובן מה מפריע להם אבל למה בוער לכבודו לסנגר???

כבר שאלו ולא קיבלו מענה. כאשר שואלים ולא מקבלים תשובה, כנראה יש לכך סיבה טובה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' דצמבר 02, 2019 11:36 pm

הפצת המעיינות כתב:מילא המקטרגים הסבירו היטב את טענותיהם מובן מה מפריע להם אבל למה בוער לכבודו לסנגר???

פשוט, מפני שאני שוקד על ספרים הללו, כמעט בכל יום,
[אני עובד על פרויקט מסוים על המדרש]

הרב זאב ערבות
לא תפסת הנקודה
כתבתי שם, שיש מה להכיר טובה למכון 'זכרון אהרן' שהוציאו את היפה תואר [עם כל השיבושים] בצורה בהירה וקריאה, והדפוס הישן [מלפני שלש מאות שנה] כבר לא ניתן לקריאה בזמנינו אלה....
לא התייחסתי לטענת גניבה..., כי אני לא העו"ד שלהם....

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' דצמבר 02, 2019 11:39 pm

ברשותכם, חברים, בואו נעשה קצת סדר.

ר' אראל מנסה להסביר, ובצדק,
הרי לא מדובר כאן בגריפת מיליונים,
למיטב הכרתי, "זכרון אהרן" הוציאו עשרות עשרות ספרים,
רובם לא רווחיים בכלל ביחס להשקעה, ולו רשלנית ומינימלית,
נראה למאן דהו שיש ביקוש מטורף לשו"ת הב"ח או לשו"ת איתן האזרחי?

נכון שלמדרשים יש יותר ביקוש,
וכן ללבוש, שאינו כ"כ גרוע כמו שמנסים לצייר כאן,
אבל עדיין...

ועוד פרט חשוב מאוד שגם עליו רמז אראל כמעט מפורשות,
הרי מכון ירושלים, לדוגמא,
שאין ספק שהוא מקצועי בהרבה עם סטנדרטים אחרים,
לא מוציא שום ספר לא רווחי אם אין לו חסות מלאה
של תורם 'בנש"ק' כזה או אחר, או גוף שותף,
אז בגדול, מי בדיוק היה עושה את העבודה של 'זכרון אהרן' במקומם??

אז למען ההגינות ומיקוד הדיון יש להפריד בבירור בין טענות ומענות
בין איש לרעהו על 'גניבות' ושאר דיני ממון,
לבין התועלת הציבורית שיש מן המוצרים שהציבור מקבל,
והתרומה לעולם התורה.

ולסיום, כמובן לא אשכח לציין שאין לי שום קשר או נגיעה למכון,
ואיני מכיר שם אף אחד.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 03, 2019 12:14 am

אראל כתב:

פשוט, מפני שאני שוקד על ספרים הללו, כמעט בכל יום,
[אני עובד על פרויקט מסוים על המדרש]

הרב זאב ערבות
לא תפסת הנקודה
כתבתי שם, שיש מה להכיר טובה למכון 'זכרון אהרן' שהוציאו את היפה תואר [עם כל השיבושים] בצורה בהירה וקריאה, והדפוס הישן [מלפני שלש מאות שנה] כבר לא ניתן לקריאה בזמנינו אלה....
לא התייחסתי לטענת גניבה..., כי אני לא העו"ד שלהם....

שאלה לי אליך: יפה שאתה שוקד על פרויקט ונקווה שב"ה יום אחד נזכה לראות את הפרויקט שלך, אז מה אתה עושה כשאתה מעיין ביפה תואר ומגלה שיבוש? האם אתה מביט בדפוס פיורדא השבור? אם כן, אז הראיתי לך שיש הוצאת דפוס טובה של דפוס פיורדא שלא ידעת עליה, אז מה עדיף לך? שכל הזמן תצטרך לחשוש שמה יש כאן שיבוש או בדפוס הישן שמן הסתם הכי טוב שיש (איני יודע מה כמות השיבושים שבו אך אין כמעט ספר בלי שיבושים). אך הטענה שלך שלא ניתן לקריאה בזמנים אלו היא טענה שלא מן הענין. מה בדיוק כוונתך במלים זמנים אלו? לפי מה שאני מבין בדבריך אנו נכנסים כאן לבעיה שלא שייכת לאשכול הזה שאכן בזמנים אלו נהיינו מפונקים וכבר איננו יכולים ללמוד בדפוסים ישנים כגון ש"ס וילנא וכו' בלי הדפוס היפה וכל ההוספות וההגהות ומ"מ ומפתחות. גם אני נהנה ללמוד בספרים אלו אך זה לא מצב של ברירת מחדל שאם אין את הדפוס היפה - קשה ללמוד... האם הלימוד צריך לבוא בקלות גם מבחינת הדפוס? באיזה דפוסים למדו בדורות הקודמים ויצאו מהם גאוני עולם ואילו היום עם כל הפינוקים של הדפוסים היפים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' דצמבר 03, 2019 12:16 am

איני יודע מה אתה רוצה...
העליתי כאן שבח תרומתם הנכבדה שתרמו 'מכון זכרון אהרן' לעולם לומדי מדרש, מה שאני נהנה מזה מדי יום ביומו
טענתך שאני מפונק, אולי שאתה צודק, אבל מה לעשות, זה המציאות...
במה לומדים כהיום, בש"ס וילנא דפוס ראם, או בש"ס עוז והדר, שוטנשטיין?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 03, 2019 12:31 am

נוטר הכרמים כתב:ברשותכם, חברים, בואו נעשה קצת סדר.

ר' אראל מנסה להסביר, ובצדק,
הרי לא מדובר כאן בגריפת מיליונים,
למיטב הכרתי, "זכרון אהרן" הוציאו עשרות עשרות ספרים,
רובם לא רווחיים בכלל ביחס להשקעה, ולו רשלנית ומינימלית,
נראה למאן דהו שיש ביקוש מטורף לשו"ת הב"ח או לשו"ת איתן האזרחי?

נכון שלמדרשים יש יותר ביקוש,
וכן ללבוש, שאינו כ"כ גרוע כמו שמנסים לצייר כאן,
אבל עדיין...

ועוד פרט חשוב מאוד שגם עליו רמז אראל כמעט מפורשות,
הרי מכון ירושלים, לדוגמא,
שאין ספק שהוא מקצועי בהרבה עם סטנדרטים אחרים,
לא מוציא שום ספר לא רווחי אם אין לו חסות מלאה
של תורם 'בנש"ק' כזה או אחר, או גוף שותף,
אז בגדול, מי בדיוק היה עושה את העבודה של 'זכרון אהרן' במקומם??

אז למען ההגינות ומיקוד הדיון יש להפריד בבירור בין טענות ומענות
בין איש לרעהו על 'גניבות' ושאר דיני ממון,
לבין התועלת הציבורית שיש מן המוצרים שהציבור מקבל,
והתרומה לעולם התורה.

ולסיום, כמובן לא אשכח לציין שאין לי שום קשר או נגיעה למכון,
ואיני מכיר שם אף אחד.

כדבריך אין פה אף אחד החושד שמישהו מנסה לגרוף מליונים, וגם רמת הביקוש לא מעניינת אף אחד בין זה מאה או אלף או מליון. אז לומר משפט כגון מי היה עושה את העבודה שלהם במקומם לא לענין. מדובר פה בסופו של דבר בספרי קודש ולא בחליפות. כבר כתבתי ואני חוזר, האם היית קונה חליפה שהכפתורים לא במקום הנכון? בוודאי שלא, או כובע שבטעות עשו את הקנייטש מאחור במקום מקדימה וכדומה. בספרי קודש הדבר חמור פי כמה וכמה שכן אסור להשהות ספר שאינו מוגה, אז מדוע מוותרים למכון שהוכח למעלה מכל ספק שהוא מתרשל באיכות הספרים שהוא מדפיס? שב ואל תעשה עדיף. אם כבר נטלת על עצמך להביא תועלת, אז תדפיס בקצב יותר איטי ותעשה עבודה מדוייקת במקום להוציא לאור במהירות ובכמויות ובצורה רשלנית (נושא הגניבות הוא לא לענין).
בקיצור, איזו תועלת ציבורית יש לדעתך מספרים שבכל אחד מהם יש שיבושים וטעויות והשמטות לרוב? מה ההוה אמינא לקנות סחורה שאתה יודע מלכתחילה שהיא פגומה? רק בגלל שהיא יפה? הדבר משולל הגיון.
לידיעתכם, כותב המכתבים שהועלו הוא זה שעמד מאחרי הדפסת ספרי קופי קורנר שהיא הבסיס להיברו בוקס. הוא וחבירו בראך הדפיסו עשרה עותקים בלבד מספרים ישנים שמאות שנים לא היו בדפוס (עוד לא היה אוצר החכמה) במחיר מפולפל של כ35 דולר ויותר לפי כמות הנייר. הכריכה היתה זולה ביותר ורוב הספרים לא ניתן היה לקרוא, אלא מאי למי שהיה זקוק להם זה היה טוב מכלום כי גם ברוב הספריות הפתוחות לקהל לא היו בנמצא. כיום עם השתכללות המחשבים והסריקות ניתן בקלות להדפיס ואני לתומי סבור שרוב ספרי ז"א נעשו ע"י סריקה רשלנית ולא טורחים לבדוק, או שאלה ששוכרים לעשות את המלאכה מתרשלים במלאכתם, אך שוב, שום דבר לא מצדיק מכירת ספרים מלאי שיבושים שזו עובדה שלא ניתן להכחיש וכפי שמוכח באשכול זה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 03, 2019 12:31 am

הודעה מטעם הנהלת הפורום:
נא לשמור על שפה נקיה, ולא להיכנס למריבות אישיות ב"מרחב הציבורי".
כמה הודעות נמחקו מכאן, וכמה מן הכותבים הוזהרו לבל ישובו עוד לכסלה.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ג' דצמבר 03, 2019 12:32 am

חד ברנש כתב:
יהודה הערשקאוויטש כתב:ואילו דעת רחי"פ היא, שאם נוציא את הספרים במתכונת זו, אף פעם לא נגיע לתכליתה, ועל כן עדיף להוציא הוצאה בסיסית, כדי שהעולם יהנו ממנה. אין הוא מכחיש שבמהדורות שמוציא יש שם טעויות, אבל מהדפסה להדפסה מתקנים הטעויות, וכך לאט לאט הטעויות נעלמות. בינתיים, נהנים מהספרים אלפי אם לא עשרות אלפים אנשים.

איני מסכים לשיטתו הפושעת של רי"ח פרוש, להדפיס ספרים באופן רשלני ובלא הגהה מספקת, אבל לא לזה אני נדרש אלא רק, על איזה ספר אתה מדבר ש"מהדפסה להדפסה מתקנים הטעויות". תצביע על ספר אחד שהם נהגו כן (חוץ מפרקי רבי אליעזר, שההדפסה הראשונה שלו היתה כה משובשת עד שהדפיסו מהדורה "מתוקנת" שגם היא משובשת אבל פחות).

את ה"מבול של מליצות נפוחות" (למי שזוכר), הם משום מה זכרו להשמיט בהוצאה שלאחריה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 03, 2019 12:40 am

אראל כתב:איני יודע מה אתה רוצה...
העליתי כאן שבח תרומתם הנכבדה שתרמו 'מכון זכרון אהרן' לעולם לומדי מדרש, מה שאני נהנה מזה מדי יום ביומו
טענתך שאני מפונק, אולי שאתה צודק, אבל מה לעשות, זה המציאות...
במה לומדים כהיום, בש"ס וילנא דפוס ראם, או בש"ס עוז והדר, שוטנשטיין?

ידידי היקר, אני מחבב אותך מאוד וח"ו לא רציתי לומר ולו ברמז שאתה מפונק, אלא רק כתבתי שאנו בדור של מפונקים שכבר לא יכולים ללמוד בדפוס ישן. אני חוזר על דברי שוב ושוב, אין שום שבח במי שמוכר סחורה פגומה ואפילו נראית יפה - ולא משנה מה היא הסחורה. סחורה פגומה היא סחורה פגומה. האם תקנה קוטג' מקולקל? או נרות שבת שבורים לחצי? אז מדוע תקנה ספר משובש שאף חסרים בו קטעים (כפי שמצוי אצלם)? זכותך ליהנות מהספר המשובש וזה שהיום לומדים רק בדפוסים חדשים זה כיוון שקשה למצוא את הדפוסים הישנים.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ג' דצמבר 03, 2019 1:03 am

חשוב להזכיר שספר יפה תואר על בראשית רבה נדפס שלש פעמים, ויניציאה שנ"ז ואילך, פראג תמ"ט, פירדא תנ"ב.
זהו ספר עצום בגודלו, ודומני כי פרופ' מאיר בניהו ז"ל כתב כי הוא הספר העברי הגדול ביותר שנדפס עד אז (יתכן שכונתו בכרך אחד). וצריך בדיקה.
מאז תהיתי מדוע זה נדפס הספר בפראג, ובסמיכות עצומה בפירדא, והוא פלא אצלי.
מהדורת הצילום של ווגשל נעשתה מדפוס פירדא. נאמר לי בשעתו על ידי אדם אחד הבקי בספרים, כי סיבת הדבר היתה הזמינות, היה בידי המצלמים עותק של דפוס פירדא ולכן צילמוהו (חבל שפיצלוהו בצילום לג' כרכים, ודלא כדפו"ר שהכל בכרך אחד עצום). אני מאמין שגם אם היה זמין למצלמים דפוס פראג, לא היו מצלמים ממנו, למיטב זכרוני הוא יחסית לא יפה.
חבל מאד שלא צילמו במהדורת הצילום את דפוס ויניציאה הראשון. הוא צח ביופיו וכמובן מדוייק הרבה יותר מדפוס פירדא.
מהדורת זכרון אהרן של יפה תואר על ב"ר, הוקלדה מדפוס פירדא (קרוב לודאי מהצילום שלו), והדעת נותנת כי אף הוגהה מדפוס פירדא (גם בזה קרוב לודאי מהצילום שלו), ואם כנים הדברים חבל עד מאד שלא הגיהו ועבדו לפי דפוס ויניציאה הראשון.
וכל זה כתבתי כי לעיל נכתב פה במקומות בהם לו יצוייר שיש שגיאה במהדורת זכרון אהרן, על הלומד לרוץ לדפוס פירדא. והאמת כי גם במקומות בדפוס פירדא בהם יש שגיאות, על הלומד לרוץ לדפוס ויניציאה (כמובן אין שום יחס בין כמות השגיאות שיש במהדורות ויניציאה-פירדא, למהדורות פירדא-זכרון אהרן).
*
מהדורת הצילום של ווגשל של ספר יפה תואר על שמות רבה, היא מהדפוס הראשון ויניציאה תי"ז, ולא מדפוסים מאוחרים יותר הפחות יפים ומן הסתם יותר משובשים.
*
מהדורת הצילום של ווגשל של ספר יפה תואר על ויקרא רבה, היא מהדפוס השלישי ווילהרמרש דארף תע"ד, ולא מדפוס ראשון קושטנדינה ת"ח (דפוס יותר מדוייק אך מכוער טובא) או דפוס שני זולצבאך תמ"ח.
*

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' דצמבר 03, 2019 9:40 am

ויקרא רבה דפוס ווילהרמשדורף משובש להחריד וחבל שלא צילמו מדפוס ראשון הפחות נאה.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ג' דצמבר 03, 2019 10:49 am

תוכן כתב:ויקרא רבה דפוס ווילהרמשדורף משובש להחריד וחבל שלא צילמו מדפוס ראשון הפחות נאה.

הדעת נותנת שדפוס ווילהרמרש דארף יושב על דפוס זולצבאך שלפניו ולא על קושטאנדינה שלפני פניו מכמה צדדים.
מן הסתם חלק מהשיבושים בשלישי יסודם בשני. בדקת זאת?
בדפוס השני יש נזקים ברורים ביחס לראשון. יתכן מאד כי גם השלישי כשני בזה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 03, 2019 5:48 pm

לכל מי שמתענין בספרים יפה תואר ונזר הקודש על מ"ר, באשכול תעלומת ספר יפה תואר viewtopic.php?f=7&t=11811&p=587861#p587861 העליתי מספר קבצים עם דוגמאות למהדורות חדשות והגהות.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' דצמבר 03, 2019 11:42 pm

ושא_נס כתב:
תוכן כתב:ויקרא רבה דפוס ווילהרמשדורף משובש להחריד וחבל שלא צילמו מדפוס ראשון הפחות נאה.

הדעת נותנת שדפוס ווילהרמרש דארף יושב על דפוס זולצבאך שלפניו ולא על קושטאנדינה שלפני פניו מכמה צדדים.
מן הסתם חלק מהשיבושים בשלישי יסודם בשני. בדקת זאת?
בדפוס השני יש נזקים ברורים ביחס לראשון. יתכן מאד כי גם השלישי כשני בזה.

דפוס זולצבאך הוא די בסדר. דפוס ווילהרמסדארף היו רשלנים ביותר.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' דצמבר 04, 2019 8:15 am

לא ברור למה נטפלין דוקא לזכרון אהרן, כשכך נוהגים בכל המכונים, כפי שנתברר לי יותר מפעם אחת.
לדוגמא, במכון מכובד ומיוחצ"ן, שהכתירו את עצמם ממלכת עולם התורה, הם כותבים להדיא שהם השוו לכת"י ודפוסים ישנים. אבל נתברר לי, שלמרות הצילומים שהם מציגים של כת"י ודפוסים ישנים שהם השתמשו בהם, הם השתמשו בהם לכל היותר במקומות בודדות, כדי להראות שהם עשו את זה. אבל באופן כללי הם לא עשו יותר מלהעתיק מדפוס וילנא.
אמרתי לבכיר במכון מכובדת ומפורסמת, מהוותיקין בעולם החרדי, שאני מוציא טעויות אצלם תמיד, ואם הם יפרסמו כותבת מייל עבור זה, אשמח לשלוח להם. והוא אמר לי להדיא שהם לא מעוניינים, זה יעלה להם יותר מדאי לטפל בזה.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב ד' דצמבר 04, 2019 8:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' דצמבר 04, 2019 9:16 am

אתמול ראיתי בשו"ת של אחד מרבותינו הראשונים שיצא לאור ע"י מכון מכובד מאד, שמביאים גירסא בשם ראב"ן, בשעה שהיא אינה נמצאת בראב"ן כלל וכלל, אלא אחד המו"לים של הראב"ן הוסיפה מדעתו. זה שלא בדקו בכת"י של הראב"ן - מילא, זה שלא בדקו במהדורת דבליצקי המשובחת - גם מילא, אבל הרי אותו מו"ל הוסיפה בסוגרים מרובעות - להורות על כך שמדעתו הוא שהוסיפה, וא"כ כיצד העתקתם זה בשם הראב"ן עצמו? וזה בהוצאה מהמכובדות ביותר שיש!

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ו' דצמבר 06, 2019 5:18 pm

לענין כתב:אתמול ראיתי בשו"ת של אחד מרבותינו הראשונים שיצא לאור ע"י מכון מכובד מאד, שמביאים גירסא בשם ראב"ן, בשעה שהיא אינה נמצאת בראב"ן כלל וכלל, אלא אחד המו"לים של הראב"ן הוסיפה מדעתו. זה שלא בדקו בכת"י של הראב"ן - מילא, זה שלא בדקו במהדורת דבליצקי המשובחת - גם מילא, אבל הרי אותו מו"ל הוסיפה בסוגרים מרובעות - להורות על כך שמדעתו הוא שהוסיפה, וא"כ כיצד העתקתם זה בשם הראב"ן עצמו? וזה בהוצאה מהמכובדות ביותר שיש!

שגיאות כאלו ישנם לרוב, אני עורך כעת מחדש ספר הלכה, שיצא לאור בכמה דפוסים חדשים כבר, ובאחד הדפוסים מעיר המוציא לאור מחדש על הנוסח שהביא המחבר שהרי בדפוס זה וזה תר"צ כתוב באופן אחר ולפי זה לא יובנו דברי המחבר, איי המחבר נפטר כבר בתר"א, ובהכרח שהיה לו דפוס אחר, זה לא עלה על דעת המגיה בכלל [ואני כבר לא מדבר שבספר היסוד שהעתיק המחבר ישנם כמה דפוסים מוקדמים, ובהם נמצאים הנוסח כמו שהעתיק המחבר] - כך זה הולך בזמננו כל מגיה כמה שיכול להוסיף הערות מוסיף ומה איכפת לו] הרי רוב עולם גוילם מילא לא יתפוס השיבושים שלו.

שבע

הודעהעל ידי שבע » ו' דצמבר 06, 2019 8:50 pm

עש''ק פה ברוקלין
לענין כתב:אתמול ראיתי בשו"ת של אחד מרבותינו הראשונים שיצא לאור ע"י מכון מכובד מאד, שמביאים גירסא בשם ראב"ן, בשעה שהיא אינה נמצאת בראב"ן כלל וכלל, אלא אחד המו"לים של הראב"ן הוסיפה מדעתו. זה שלא בדקו בכת"י של הראב"ן - מילא, זה שלא בדקו במהדורת דבליצקי המשובחת - גם מילא, אבל הרי אותו מו"ל הוסיפה בסוגרים מרובעות - להורות על כך שמדעתו הוא שהוסיפה, וא"כ כיצד העתקתם זה בשם הראב"ן עצמו? וזה בהוצאה מהמכובדות ביותר שיש!

מה לבר את התבן?!

האם יש להשוות טעויות (למכביר) בהערות (דלבר) של מהדירים
לטעויות אין קץ בגופי הספרים של מכונה בשם ''זכרון אהרן'' ולא עביד כעובדוי כלל
שנה ושינה ודאי

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ש' דצמבר 07, 2019 8:16 pm

שבע כתב:שנה ושינה ודאי

אכן, אכן...
והכותב על על עצמו 'מלמ"ד ע"ל אהר"ן של"א שינ"ה' - יטול קורה מעיניו

ויש לציין לשבח את מהדורת משניות זכר חנוך שמהדפסה להדפסה שינו ושיפרו.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ג' דצמבר 10, 2019 7:59 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ש' דצמבר 07, 2019 11:23 pm

עמקן כתב:לא ברור למה נטפלין דוקא לזכרון אהרן, כשכך נוהגים בכל המכונים, כפי שנתברר לי יותר מפעם אחת.
לדוגמא, במכון מכובד ומיוחצ"ן, שהכתירו את עצמם ממלכת עולם התורה, הם כותבים להדיא שהם השוו לכת"י ודפוסים ישנים. אבל נתברר לי, שלמרות הצילומים שהם מציגים של כת"י ודפוסים ישנים שהם השתמשו בהם, הם השתמשו בהם לכל היותר במקומות בודדות, כדי להראות שהם עשו את זה. אבל באופן כללי הם לא עשו יותר מלהעתיק מדפוס וילנא.
אמרתי לבכיר במכון מכובדת ומפורסמת, מהוותיקין בעולם החרדי, שאני מוציא טעויות אצלם תמיד, ואם הם יפרסמו כותבת מייל עבור זה, אשמח לשלוח להם. והוא אמר לי להדיא שהם לא מעוניינים, זה יעלה להם יותר מדאי לטפל בזה.

אכן ראוי לזעוק על זה,ולענ"ד יותר ממה שזועקים על זכרון אהרון, כי אכן הממלכה גודלת ויחד איתה הספרים וההדרות שמורידות את רמת הספרים לשאול תחתיות, ויחד עם זאת פוגעים רבות בשוק הספרים עצמו, כך שגם אם יקום מהדיר רציני - יחשוש מלעבוד ולהשקיע כספים, בגלל אותה הממלכה...

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ו' דצמבר 20, 2019 8:36 am

ידידי דיבר עם א' מעובדי ה'מכון' לשעבר אודות דרכי העבודה ב'מכון', ואמר לו:
א. צורת התשלום היא גלובלית על כל ספר.
ב. אין מבקר שעובר על העבודה.
א"כ אין פלא על קבלת אשכול זה......

[אם רק א' מהנתונים היה שונה, כבר היתה תועלת מרובה]

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 267 אורחים