מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הראשון לציון הגאון הגדול רבי אליהו בקשי דורון זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
שי אבי דוד

Re: הראשון לציון הגאון הגדול רבי אליהו בקשי דורון זצוק"ל

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ב' אפריל 13, 2020 1:51 pm

אולי יאתר מישהו מבין החברים עדויות מידידיו של הנפטר זצ"ל בתקופת לימודיו ב'חברון'.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אפריל 13, 2020 2:48 pm

בזמנו כשהתמנה לרב ראשי עובדי המועצה הדתית ספרו על ביקורי הפתע שלו בבית הדין. עכשיו פרסמו על זה בהרחבה כאן -
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/433853
זכור גם יחסו החם, גם כרב ראשי, ל'ישיבת הדרום' שם למד בנערותו.
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ג' אפריל 14, 2020 11:31 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ב' אפריל 13, 2020 2:48 pm

שכחו לציין שהוא היה גם משיב וראש קיבוץ בישיבת פורת יוסף בקטמון, דבר שאינו רגיל בפוסק.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' אפריל 13, 2020 3:41 pm

מה היה דעתו בעניין היתר מכירה,היה כמה שמועות בעניין.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' אפריל 13, 2020 3:43 pm

עמד בתוקף להשאיר את ההיתר.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' אפריל 13, 2020 3:48 pm

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אפריל 13, 2020 4:24 pm

לטובת החסומים, מהרב אלי בן דהן:
תקופה היא תקופה קשה. אני מלא צער שלא עולה בידי ללוות את מורי ורבי הרב אליהו בקשי דורון זכר צדיק וקדוש לברכה, לבית עולמים.

לכן אספר כאן מעט משבחיו של אותו גדול, אשר זכיתי לפעול עמו ובמחיצתו למען בתי הדין הרבניים ולמען עם ישראל, תורתו וארצו.

הרב בקשי זצ"ל היה חרוץ ביותר. כשהיה נשיא ביה"ד היה מגיע בימי שישי להיכל שלמה ברגל מבית וגן ואז מטלפן אלי שאבוא ללשכה. וכך ישבנו לבד ועסקנו בשקט בקידום בתי הדין.

הוא לא נרתע מלומר לדיינים שלא עבדו טוב שאם לא ישתפרו הוא ידאג לפטר אותם. יש דיין אחד שהוא הציע לו להתפטר לפני שהוא יפטר אותו.

היה אמיץ מאוד ולא ירא מלחלוק על אחרים כשראה בכך צורך. יצא נגד העוגיות "הכשרות לפסח" למרות ההיתר של הרב עובדיה זצ"ל. הוא נסע למפעל וראה בעצמו שיש חשש חמץ. ואז פירסם מכתב נגד.

היה בעד צמצום הכוח של המועצות הדתיות והעברתם למחלקה בעירייה.

אחרי רצח רבין באו אליו מראשי המשטרה וביקשו ממנו שיבדוק עבורם מי הרבנים שפסקו דין רודף.

הוא קרא לי וביקש ממני לנסוע לרב רבינוביץ ממעלה אדומים ולברר איתו את הנושא. כיוון שהוא היה אחד מהחשודים ע"י המשטרה. נסעתי לרב רבינוביץ וביררתי איתו שהכל היה עלילה ומעולם לא פסק דין רודף על רבין.

חזרתי לרב בקשי זצ"ל והוא הודיע למשטרה שלאחר בירור מעמיק שלו הדברים שהעלילו על הרב רבינוביץ אינם נכונים ומדובר בשקר. כך הוא הציל אותו מעונש חמור.

בשנים האחרונות, כשהייתי מביא לו משלוח מנות היה אומר לי: "מזמן לא הזמנת אותי לשמחות אצלך. הגיע הזמן..."

אני יכול עכשיו לגלות שכאשר הוא מונה לנשיא ביה"ד, יעצו לו לפטר אותי כיון שאני נאמן לרב אליהו זצ"ל. הוא אמר להם: "אני אראה את זה בעצמי ואבדוק". אחרי כמה חודשים הוא סיפר לי על כך ואמר לי: "ראיתי שאתה ישר והגון וכל מה שאתה עושה רק טובת בית הדין בעיניך. לכן אין לך מה לחשוש ממני".

זכר צדיק וקדוש לברכה, לחיי העולם הבא.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' אפריל 13, 2020 4:59 pm

בקשר להיתר מכירה
כך נכתב במק"א:
בערב שנת השמיטה תשס"א
התקשרו מהרב בקשי לרב יוסי שריד שליט"א שהיה ראש מועצה דתית במבשרת ציון מהרבנות הראשית, כאשר נפגש עם הרב בקשי הוא אמר לו שבעקבות לחצים פוליטיים הרבנות ירושלים לא מוכנה לתת הכשר לחנויות שימכרו היתר מכירה ולכן הוא מעביר את כל הסופרים להשגחת מבשרת ציון כי לא הגיוני שלא יהיה פירות וירקות של היתר מכירה. וכך בכל שנת השמיטה המשגיחים עבדו תחת רבנות מבשרת והא לא נכנע ללחץ שהפעילו עליו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' אפריל 13, 2020 5:44 pm

הפצת המעיינות כתב:___אולי תגלה לנו איזה חברת סינון זו שפותחת דברים טובים כנ"ל ונצטרף גם אנו?

להסיר לעז: ישנה אפשרות להעתיק קישור בלא לפתחו, וזה אשר עשיתי.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' אפריל 13, 2020 9:07 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:עמד בתוקף להשאיר את ההיתר.

יש לך חומר על זה,?

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' אפריל 13, 2020 11:21 pm

עובדיה חן כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:עמד בתוקף להשאיר את ההיתר.

יש לך חומר על זה,?

ראה שו"ת בנין אב ח"ד סי' סב

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ג' אפריל 14, 2020 12:56 am

שי אבי דוד כתב:אולי יאתר מישהו מבין החברים עדויות מידידיו של הנפטר זצ"ל בתקופת לימודיו ב'חברון'.

לפי שנות הלידה, גם להבחל"ח רבי אביעזר פילץ שליט"א ראש ישיבת תפרח, למד בשנים אלו בישיבת חברון.
מעניין אם היה קשר בין שניהם בשנות הישיבה ולאחר מכן.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' אפריל 14, 2020 11:10 am

מכתב לרה''מ בעניין הנגשת מערת המכפלה.
קבצים מצורפים
dcef909f61df0453934b.jpg
dcef909f61df0453934b.jpg (30.8 KiB) נצפה 7273 פעמים

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ג' אפריל 14, 2020 12:24 pm

אפשר לבדוק בספר שהוציאה ישיבת חברון לרגל הארוע הגדול לפני כעשר שנים. רשומים שם הבחורים בשמותם לפי שנות לימודם. מן הסתם מצוי באוצר - אין לי כרגע גישה לשם.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' אפריל 16, 2020 10:21 pm

הרב נחום עדיקה הנכד מחשובי האברכים בירושלים שהה רבות עם סבו הגדול בשבתות ולפניכם הרשימה מהזיכרון כפי שראה.

• ביום שישי לאחר תפילת נץ החמה הרב היה טורח ומשתדל בהכנות לשבת בהכנת המאכלים, לאחר מכן היה נוסע לכותל המערבי להתפלל על כלל ישראל, ובדרכו חזרה היה עובר דרך אמו המבוגרת (שנפטרה לפני כארבע שנים) להתברך ולברך בברכת שבת שלום.

• קודם צאתו לבית הכנסת למנחה של ערב שבת היה מקפיד לחכות שהרבנית תדליק נרות, היה עומד לצידה מאחל ברכת שבת שלום ויוצא לבית הכנסת. (אף שבשבתות הקיץ הרב היה מתפלל בפלג המנחה והיה יוצא מביתו מבעוד יום) זכורני פעם אחת שהרבנית יצאה למשפחה מסוימת בעניין דחוף של שלום בית, והרב חיכה ולא יצאנו לבית הכנסת עד שהרבנית חזרה והדליקה נרות.

• על שולחנו של הרב היו מסבים מדי שבת אנשים בודדים וקשי יום, הרב היה דואג להם מאכיל ומשקה אותם בעצמו, ושר איתם ומאזין בקשב רב לכל דבריהם ועונה על כל שאלותיהם בסבלנות ובמתינות, לא אשכח איך שבאחת השבתות בסעודת הבוקר ישב אחד מאותם אנשים לצידי ואכל חלות וסלטים וחמין, לאחר שגמר את הצלחת אמר לי הרב שאגיש לו מנה נוספת. לתומי חשבתי שהרב לא ראה שאותו אדם כבר סיים את מנתו עד תומה, אמר לי הרב: "אני יודע, אבל הוא לא אוכל מבושל כל השבוע, אין מי שיכין לו..."

• הרב היה משכים לקום ב 3:00 לפנות בוקר, ספון בחדרו ולומד עד תפילת הנץ שעליה היה מקפיד מאד, כשביקשתי שיעיר אותי כדי שאצטרף אליו לתפילה היה מעיר אותי בעדינות ולא פעם עד שהיתי יוצא מחדרי כבר הייתה כוס הקפה מוכנה עבורי במטבח....

• שבת אחת כשהלכנו בקור הירושלמי בשעת לפנות בוקר לנץ החמה בדרכנו לבית הכנסת "נזר הארון", עלינו במעלה רחוב קאסוטו וממולנו צועד יהודי ספרדי מבוגר מאד מחפש היכן יש תפילת נץ באזור. אמר לו הרב: "אנחנו הולכים למקום רחוק יותר בוא אראה לך היכן יש מנין נץ קרוב" וצעד עמו במיוחד עד בית כנסת סמוך ששם יש מנין נץ החמה, בית הכנסת היה עדיין סגור, והרב דאג שאותו יהודי ישב על כסא מחוץ לבית הכנסת תוך שהרב מרגיעו: "בני אשכנז מתחילים את התפילה סמוך יותר לנץ החמה, עוד מעט יפתחו את בית הכנסת" כשאותו יהודי ישב, הוא הרים את עיניו ונדהם לגלות מי מסתתר מאחורי הטלית, ועזר לו בכזאת פשטות, הרב כבר המשיך לדרכו....

• התפילה ב'נזר הארון' הייתה חוויה מיוחדת, פעמים רבות היה ניגש הרב לעבור לפני התיבה ומתפלל במתינות ובנעימה כבן המתחטא לפני אביו, אחר התפילה היה מוסר הרב שיעור לבני קהילתו תחילה היו קוראים משניות שבת לפי הסדר, אח"כ היה עושה הרב קידוש ומוסר שיעור בהלכות שבת בעיון לפי סדר המשנה ברורה תוך השתתפות השומעים בריתחא דאורייתא, לאחר מכן היה מוסר הרב שיעור מיוחד בנביאים עם פירושים וסיפורים מרתקים.

• בחזור מתפילת שבת ומהשיעור תוך שקהל רב מלווה את הרב ומתייעץ עמו, היה הרב עוצר בבית ביתו הסמוך נכנס לאחל שבת שלום ולהתעניין בשלומם, מחזה נפוץ היה לראותו ברחובות בית וגן הולך יד ביד עם נכדיו הקטנים עד לביתו, והיו מראים לו את דפי הקשר ומספרים על פרשת השבוע, לאחר מכן היה מחלק להם מיני מתיקה.

• בסעודות שבת כשהייתי אומר דבר תורה היה מחמיא לאשתי-נכדתו על דברי התורה ומסמן לה באצבעו לאות 'חזק וברוך'. באחת השבתות בעת של קורת רוח אחר שאמר דבר תורה על השולחן שאלוהו בשם מי אמר דבר תורה זה וענה: 'ראיתי "בבנין אב"'

• בשבת בצהרים היה יושב הרב בסלון ביתו וקורא את התהלים של שבת במתינות מילה במילה, פעמים רבות היו באים אחר כך קבוצות של בני ישיבות או בנות מדרשיות לשמוע מדברותיו....

• ההבדלה בבית הרב הייתה אירוע בפני עצמו ופעמים שהיו משתתפים בה אורחים מהארץ ומחו"ל שבאו במיוחד להבדלה, הרב היה עושה את ההבדלה בנעימות ולאחר מכן היו כולם משתתפים בפיוטים שאחר ההבדלה "לכבוד חמדת לבבי" "אל אליהו" ו"אמר ה' ליעקב" לאחר מכן היו מחלקים קוביות שוקולד למשתתפים להתחלת שבוע מתוק.....

• כיבוד הורים של הרב היה מפעים ביותר, מיד אחר ההבדלה עוד קודם קומו מהשולחן ואף כשהיו אורחים חשובים ונכבדים, היה מקפיד הרב על מנהגו להתקשר לאמו להתעניין איך הייתה שבת ולברך בשבוע טוב.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ה' אפריל 16, 2020 10:44 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:• ביום שישי לאחר תפילת נץ החמה הרב היה טורח ומשתדל בהכנות לשבת בהכנת המאכלים, לאחר מכן היה נוסע לכותל המערבי להתפלל על כלל ישראל, ובדרכו חזרה היה עובר דרך אמו המבוגרת (שנפטרה לפני כארבע שנים) להתברך ולברך בברכת שבת שלום.

• כיבוד הורים של הרב היה מפעים ביותר, מיד אחר ההבדלה עוד קודם קומו מהשולחן ואף כשהיו אורחים חשובים ונכבדים, היה מקפיד הרב על מנהגו להתקשר לאמו להתעניין איך הייתה שבת ולברך בשבוע טוב.

סיפר לי בנו של הגבאי בנזר אהרן, שהיה מכבד אמו מאד, והיה אומר להם פעמים רבות שכל מה שזכה זה בזכותה (על אף שלכאורה הוריו היו אנשים פשוטים מאד).
נערך לאחרונה על ידי טברייני ב ה' אפריל 16, 2020 10:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ה' אפריל 16, 2020 10:48 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:• על שולחנו של הרב היו מסבים מדי שבת אנשים בודדים וקשי יום, הרב היה דואג להם מאכיל ומשקה אותם בעצמו, ושר איתם ומאזין בקשב רב לכל דבריהם ועונה על כל שאלותיהם בסבלנות ובמתינות.
• שבת אחת כשהלכנו בקור הירושלמי בשעת לפנות בוקר לנץ החמה בדרכנו לבית הכנסת "נזר הארון", עלינו במעלה רחוב קאסוטו וממולנו צועד יהודי ספרדי מבוגר מאד מחפש היכן יש תפילת נץ באזור. אמר לו הרב: "אנחנו הולכים למקום רחוק יותר בוא אראה לך היכן יש מנין נץ קרוב" וצעד עמו במיוחד עד בית כנסת סמוך ששם יש מנין נץ החמה, בית הכנסת היה עדיין סגור, והרב דאג שאותו יהודי ישב על כסא מחוץ לבית הכנסת תוך שהרב מרגיעו: "בני אשכנז מתחילים את התפילה סמוך יותר לנץ החמה, עוד מעט יפתחו את בית הכנסת" כשאותו יהודי ישב, הוא הרים את עיניו ונדהם לגלות מי מסתתר מאחורי הטלית, ועזר לו בכזאת פשטות, הרב כבר המשיך לדרכו....

סיפר לי עורך דין דתי לאומי שהיה מקורב אליו:
הרב היה מצטיין בענווה מיוחדת, מעולם לא התנשא על מישהו, לא היה צריך לקבוע תור או לתפוס קשרים, מי שרצה, בא ונכנס.
מעולם לא היה אצל הרב משוא פנים כלשהוא, ולא עניין אותו האם הדובר 'מזרוחניק' (כלשון המספר) או חרדי, עניין אותו רק יראת שמיים.
כאשר הוא שאל אותו לגבי שידוך לבנו שלא היה לצד השני כסף כלל, הרב אמר לו - מה זה משנה, העיקר היראת שמיים.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ו' אפריל 17, 2020 2:53 am

יהודה בן יעקב כתב:
שי אבי דוד כתב:אולי יאתר מישהו מבין החברים עדויות מידידיו של הנפטר זצ"ל בתקופת לימודיו ב'חברון'.

לפי שנות הלידה, גם להבחל"ח רבי אביעזר פילץ שליט"א ראש ישיבת תפרח, למד בשנים אלו בישיבת חברון.
מעניין אם היה קשר בין שניהם בשנות הישיבה ולאחר מכן.

בערב שש"פ נפטר בבורו פארק מהנגיף ידידו מישיבת חברון ר' משה כהן זצ"ל [ב"ר חיים דב כהן [שוסטר] ממשפחה קרלינאית שירדה מירושלים לבורו פארק כיובל שנים

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' אפריל 17, 2020 9:31 am

הגאון ר' משה צדקה שיבלטו"א למד עימו בחברותא בכולל קול יעקב והיה מדבר בהתפעלות על עיונו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' אפריל 17, 2020 12:48 pm

טברייני כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:• ביום שישי לאחר תפילת נץ החמה הרב היה טורח ומשתדל בהכנות לשבת בהכנת המאכלים, לאחר מכן היה נוסע לכותל המערבי להתפלל על כלל ישראל, ובדרכו חזרה היה עובר דרך אמו המבוגרת (שנפטרה לפני כארבע שנים) להתברך ולברך בברכת שבת שלום.

סיפר לי בנו של הגבאי בנזר אהרן, שהיה מכבד אמו מאד, והיה אומר להם פעמים רבות שכל מה שזכה זה בזכותה (על אף שלכאורה הוריו היו אנשים פשוטים מאד).

ואכן, מאחיו הגדול, הרב מאיר בקשי יבחלט"א, גם שמעתי (עוד בחיי הגאון הראש"ל זצ"ל) על טרחתו ודקדוקו (למרות מצבו הבריאותי הרופף) בכיבוד אמו עד לפטירתה.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' אפריל 17, 2020 4:14 pm

דברים לזכרו.
קבצים מצורפים
559מריח ניחוח גליון זכרון לרב אליהו בקשי דורון ניסן תשפ.pdf
(2.78 MiB) הורד 216 פעמים

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ד' אפריל 22, 2020 12:49 pm

הספד שנשאתי לזכרו במסגרת שיעורי כיבוד הורים שאני מוסר תמידין כסדרן.

רבים מן הדברים נאמרו כאן באשכול, ואחרים קיבלתי בפרטי, יישר כח לכל העוזרים והמסייעים.

להאזנה - שלהבת אש - 0722706060 שלוחה 6 1 - פרק סח.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' אפריל 22, 2020 1:11 pm

למד עם הרב ברוך שמעון סלומון מפ"ת.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' אפריל 22, 2020 1:27 pm

סיפר לי ידידי ר' אלעד בן דוד שהיה נוכח בעת קריאת שם לנכדתו [בת לחתנו הרב נבון שליט"א] והיה זה לאחר פטירת אם הרב וקראו לבת טובה. וכאשר ארמו את השם זלגו מעיני הרב נחלי דמעה.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' אפריל 23, 2020 1:44 am

ראיתי שהראש"ל זצ"ל חתום כבר בין חברי הוועד להוצאת כתב השרידי אש, הם הכירו?

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' אפריל 23, 2020 3:04 pm

עם הגה"צ רבי זיידל אפשטיין והג"ר ישראל אהרן קופשיץ זצ"ל שנפטר השבוע
קבצים מצורפים
23-04-2020 12;48;43 - עותק.JPG
23-04-2020 12;48;43 - עותק.JPG (1.51 MiB) נצפה 6440 פעמים

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' יולי 27, 2020 12:38 pm

קיבלתי יצא לאור גליון הכולל הספדים עובדות ומדברי תורתו ועוד,
יתד המאיר אב תש"פ