מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אינטרנט מסונן כהלכה - רצוי או לא?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
צעיר הלויים
שם מלא: הלוי אשר בשעריך

אינטרנט מסונן כהלכה - רצוי או לא?

הודעהעל ידי צעיר הלויים » ג' יוני 02, 2020 7:07 am

נתבקשתי מת"ח חשוב לסדר מאמר מסודר קצר ותכליתי שבו אציג את הבעיות שיש בעצם החזקת אינטרנט (כמובן מדובר על סינון נקי נקי, דובר על נטפרי) שלא לצרכי עבודה באמת
הוי אומר החזקתו בבית
ופתיחת אתרים שאינם לצרכי עבודה
אלא למשל אתרי קניות פורומים חדשות וכדומה
הוא אמר לי הבעיות בגדול, 1, ביטול זמן 2, התחברות לחברה של אנשים שונים ממנו במידת היר"ש ובכלל בהשקפת עולם (זה נכון בעיקר לפורמים חרדים ולא רק), 3, כשכל פעם נחסם לך משהו מתעורר בך רצון לראותו במקום אחר וזה עלול לפרוץ בסוף, אם לא בך אז בילדיך, 4, תרבות החדשות שמוציאה את שלוות הנפש וזה בעיה לבית ולתורה, 5, מייל ג"כ גורם לאדם לבדוק כל פעם אם קיבל מייל וכו' ובאמת שרובו בדר"כ הוא לא באמת נחוץ ויש בו הרבה ביטול דעת וביטול זמן
(כתבתי בקצרה אפשר להרחיב יותר)
אני ישמח ממי שיוכל קצת יותר לפרט הבעיות כהנ"ל או אחרות נוספות
איכשהו אני עצמי נגוע בזה וקשה לי מאוד לבטאות זאת כנגדי...
ומאידך מי שחפץ בזה אין לו גישה לאינטרנט כמעט בכלל...
ובכל זאת... אולי ע"י שיתוף של כמה מהפורום פה יהיה יותר קל...

וכמובן מה העצות להתמודדות
הוא אמר לי ללכת בכיון שלכתחילה בכלל לא ואם כן רק בעבודה ואם בבית עם הגבלה של זמן ושל אתרים (אגב יש כזה דבר בכלל סינון שמגביל את הזמן כלומר שאפשר לגלוש באינטרנט כל יום עד שעתיים או יותר? לא הגבלה על ג'יגה אלא על זמן גלישה ליום? או הגבלה על אתרים מסויימים שיכול להשתמש בהם עד חצי שעה ביום וכדומה)

יאיר

Re: אינטרנט מסונן כהלכה - רצוי או לא?

הודעהעל ידי יאיר » ג' יוני 02, 2020 8:48 am

יש את תוכנת 'פסק זמן' החינמית שניתן על ידה להגביל את זמן הגלישה או את זמן המחשב בכלל
(צריך שמישהו אחר יקבע קוד שהמעוניין בהגבלה לא ידע אותו)
http://www.levavot.org.il/%D7%A4%D7%A1% ... 7%99%D7%9D

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יוני 02, 2020 8:51 am

איני יודע אם זה נוגע גם לנטפרי אבל בגדול יכולות להיות בעיות של נפילת חלק מהסינון לזמן מסויים או קבלת מיילים לא רצויים וכדומה (כלומר גם בסינון טוב יכולות להיות בעיות לפעמים).

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ג' יוני 02, 2020 9:08 am

יאיר כתב:יש את תוכנת 'פסק זמן' החינמית שניתן על ידה להגביל את זמן הגלישה או את זמן המחשב בכלל
(צריך שמישהו אחר יקבע קוד שהמעוניין בהגבלה לא ידע אותו)
http://www.levavot.org.il/%D7%A4%D7%A1% ... 7%99%D7%9D

למנויי נטפרי אפשר בחשבון עצמו להגביל זמנים וכן שאר מיני הגבלות

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' יוני 02, 2020 9:43 am

בשולחנות של בלוי דוקא נמכרה השבוע חוברת שבה העלו את הבעיות באינט' המסונן, מסתמא תמצא שם חומר חשוב

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' יוני 02, 2020 10:35 am

כמה נקודות שאפשר לפתח
(ומנצל את ההזדמנות לכתוב נגד עצמי....)

1. לא עכברא גנב אלא חורא גנב (עודף זמן פנוי).
2. להפנים שהכלי הזה חזק ממך ואפי' בנטפרי שהכל עובד על בסיס רשימה לבנה יש למעלה מ- 300 אלף אתרים פתוחים ומאושרים (למעט הפורום דידן...)
3. מקובל לחלק בין הדור הצעיר למבוגר כאשר הדור הצעיר מכונה 'ילידי האינטרנט' ואילו המבוגר מכונה 'מהגרי האינטרנט' ויש בזה כמה נפק"מ לאופן ההתמודדות.
4. להפנים שהאינטרנט כאן והוא לא הולך להיעלם ובן היתר אנו משתמשים בו לבילוי ומשכך מוטל על האדם לפתח הרגלי צריכה נכונים ובריאים לגוף ולנפש.
5. כדאי לא להשתמש במונח 'התמכרות' זה משהו מתייג, מילה עם 'מטען שלילי כבד'. אפשר לומר 'צריכת יתר' 'שימוש מרובה'.
6. בפורומים כדאי מאוד להגדיר שמגיבים רק בנושאים תכליתיים (דיון תורני מוגדר, בקשת עזרה טכנית) ולא בנושאים חסרי תכלית (ענייני השקפה והמסתעף ולמה נעלו את האשכול וכו' וכו')

ועמדי עוד תובנות אולי בהמשך...

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' יוני 02, 2020 4:22 pm

שמעתי מהג"מ שאול אלתר שליט"א בעניין זה: עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר קִנִּים תַּעֲשֶׂה אֶת הַתֵּבָה וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ בַּכֹּפֶר, רמז על הגדרים וסייגים שאדם צריך לעשות לעצמו להימנע ממכשול וכו'. כי יש ב' מיני גדרים, גדר פנימי וגדר חיצון. והגם שגדר החיצוני חשוב ונחוץ מ"מ גדר הפנימי חשיב טפי וע"כ הקדימה הכתוב מִבַּיִת וּמִחוּץ.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' יוני 03, 2020 3:25 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:בשולחנות של בלוי דוקא נמכרה השבוע חוברת שבה העלו את הבעיות באינט' המסונן, מסתמא תמצא שם חומר חשוב

אילו עיתותיי בידי, הייתי יושב ומונה את העיוותים של החוברת הזו. את הגישה לכל בעיה ואת סימון המטרה מראש. צורה מתלהמת המונעת לקבל את הדברים לגופו של עניין.

ומי שמכיר, יודע שאני פועל הרבה למיגור נזקי המדיה מהציבור. הדרך של החוברת האנונימית הזו לא מביאה ברכה.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ד' יוני 03, 2020 9:22 pm

נזקי האינטרנט נהירים לכל. דווקא על התועלת הרוחנית שאפשר לקבל ממנו לא מרבים לדבר.
אני לדוגמא מתוקף אופיי הסקרן הייתי צרכן של חדשות, מאז שנחשפתי לפורום של אוצר החכמה אני מתעניין בעיקר בחדשות תורניות ומעשיר בכך את ידיעותיי התורניות.
גם הויכוחים האין סופיים בעניני השקפה בפורום יש בהם לענ"ד תועלת מרובה, עדיפה בהרבה על דיונים פא"פ.
הצורך שלנו להגדיר לעצמנו שוב ושוב את לוז קיומנו ואת אתגרי השעה הניצבים לפתחנו מביא בעיקר טוב.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 03, 2020 10:02 pm

איש גבעות,
אם אלו התועלות שמצאת באינטרנט, אז אנחנו באמת בבעיה גדולה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יוני 03, 2020 11:33 pm

איש גבעות כתב:נזקי האינטרנט נהירים לכל. דווקא על התועלת הרוחנית שאפשר לקבל ממנו לא מרבים לדבר.
אני לדוגמא מתוקף אופיי הסקרן הייתי צרכן של חדשות, מאז שנחשפתי לפורום של אוצר החכמה אני מתעניין בעיקר בחדשות תורניות ומעשיר בכך את ידיעותיי התורניות.
גם הויכוחים האין סופיים בעניני השקפה בפורום יש בהם לענ"ד תועלת מרובה, עדיפה בהרבה על דיונים פא"פ.
הצורך שלנו להגדיר לעצמנו שוב ושוב את לוז קיומנו ואת אתגרי השעה הניצבים לפתחנו מביא בעיקר טוב.

מעבר לשאלה האם אכן הכלי משמש רק את האב ולא את בניהבית,
השאלה מה הכוונה 'מסונן'? האם יש גישה לאתרי חדשות למיניהם, ולו כשרים, ועוד מיני הבלים הגוזלים זמנו של אדם ומשבשים את מוחו, או רק לאתר הזה,
ועוד כמה דברים הכרחיים נצרכים.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' יוני 04, 2020 12:12 am

חד ברנש כתב:איש גבעות,
אם אלו התועלות שמצאת באינטרנט, אז אנחנו באמת בבעיה גדולה.

הרב הברנש
א. אטו שעות רבות של עיסוק בדברי תורה מילתא זוטרתא היא?
ב. מעבר לשעות, עצם זה שהחדשות הפכו לחדשות תורניות יש בזה רווח עצום.
במקום להתעניין בצמד דרעי - גפני אפשר להתעניין בספרים חדשים שיצאו, בשאלות הלכתיות חדשות, בביאורי אגדות, בפולמוסים מרתקים, לעסוק קצת בהלכות חג בחג וכו'. בעיני זה דבר נפלא.
אני רק חושב באיזו צורה עברתי את הקורונה עם הפורום ואיך הייתי עובר אותו בלעדיו.
במקום לשוב ולדוש עוד ועוד במספרי החולים והמונשמים זכינו לעסוק בסוגיות של צירופי מניינים, קריאת התורה בזמן הזה, עיון בסוגית "תורה מגנא ומצלא", מכתבי החיזוק מהרבנים, ולצערנו גם לקרוא במדור אלון בכות על מעשיהם הטובים של הנספים.
בעיני זו תועלת רוחנית גדולה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' יוני 04, 2020 2:34 am

ההרגל לקלוט כמויות עצומות של ידע מרגיל לשטחיות ולחוסר שקט נפשי.
זה לא רק חיבור עם חילונים, אלא האוירה באינטרנט היא מתירנית מ א ד ביסודה, וזה משפיע.
הקצב של הבדיחות והליצנות כל כך גדול, שאנשים מאבדים את התמימות ואת האופי, ונהפכים לציניים חסרי עמוד שדרה שרע להם עם עצמם.
הבריחה מהמציאות - ידיעה רודפת ידיעה ומתרגלים שזה מקום מפלט במקום להתמודד.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ב' יוני 08, 2020 12:51 pm

אבני גזית כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:בשולחנות של בלוי דוקא נמכרה השבוע חוברת שבה העלו את הבעיות באינט' המסונן, מסתמא תמצא שם חומר חשוב

אילו עיתותיי בידי, הייתי יושב ומונה את העיוותים של החוברת הזו. את הגישה לכל בעיה ואת סימון המטרה מראש. צורה מתלהמת המונעת לקבל את הדברים לגופו של עניין.

ומי שמכיר, יודע שאני פועל הרבה למיגור נזקי המדיה מהציבור. הדרך של החוברת האנונימית הזו לא מביאה ברכה.

קראתי אותה, כמעט השתכנעתי לעבור לאינטרנט פרוץ... זה הבעיות שכותב החוברת מצא?

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' יוני 14, 2020 4:45 pm

נזכרתי שלפני כשנתיים ימים בערך, חולק בכל הבתי כנסת חוברת המסבירה את הבעיה שיש בשימוש בפלאפון (כשר כשר, לשיחות בלבד), ומונה שם הרבה בעיות, ודוגמאות וכו'.
ואם כי במציאות של היום כמעט בלתי אפשרי בלי פל', החוברת הזו בזמנו שכנעה אותי מאד, בטיעונים הגיוניים ומשכנעים, (מאז הפלאפון שלי כמעט תמיד על מצב שקט, לא רטט).
בכל אופן החוברת הזו לדעתי תסביר היטב את הבעיה באינטרנט המסונן הכשר.
הידוע כאן למישהו מה היה שם החוברת ההיא? ואם נמצא אצל מישהו?

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' יוני 14, 2020 4:50 pm

אולי תזרוק את הפל'?

אסף128

הודעהעל ידי אסף128 » ב' יוני 15, 2020 11:02 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:נזכרתי שלפני כשנתיים ימים בערך, חולק בכל הבתי כנסת חוברת המסבירה את הבעיה שיש בשימוש בפלאפון (כשר כשר, לשיחות בלבד), ומונה שם הרבה בעיות, ודוגמאות וכו'.
ואם כי במציאות של היום כמעט בלתי אפשרי בלי פל', החוברת הזו בזמנו שכנעה אותי מאד, בטיעונים הגיוניים ומשכנעים, (מאז הפלאפון שלי כמעט תמיד על מצב שקט, לא רטט).
בכל אופן החוברת הזו לדעתי תסביר היטב את הבעיה באינטרנט המסונן הכשר.
הידוע כאן למישהו מה היה שם החוברת ההיא? ואם נמצא אצל מישהו?

"עבד כי ימלוך"?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' יוני 18, 2020 12:31 pm

צעיר הלויים כתב:הבעיות בגדול, 1, ביטול זמן 2, התחברות לחברה של אנשים שונים ממנו במידת היר"ש ובכלל בהשקפת עולם (זה נכון בעיקר לפורמים חרדים ולא רק), 3, כשכל פעם נחסם לך משהו מתעורר בך רצון לראותו במקום אחר וזה עלול לפרוץ בסוף, אם לא בך אז בילדיך, 4, תרבות החדשות שמוציאה את שלוות הנפש וזה בעיה לבית ולתורה, 5, מייל ג"כ גורם לאדם לבדוק כל פעם אם קיבל מייל וכו'

קח את כל הנ"ל והדבק לטלפון כשר ומהודר. דא עקא, שעל זה לא יבקשו ממך לכתוב מאמר... כי את מי זה מעניין, ולמי זה מפריע שאנשים נכשלים?

הבעיות בגדול, 1, ביטול זמן בשיחות טלפון אינסופיות, שלא לדבר על קווי תוכן 2, התחברות לחברה של אנשים שונים ממנו במידת היר"ש ובכלל בהשקפת עולם (זה נכון בעיקר לקווי תוכן חרדיים אבל לא רק, כי באמצעות הטלפון ניתן ליצור קשר עם אף אחד), 3, כשכל פעם נחסם לך קו תוכן של חדשות או שטויות והבלים, מתי שהוא מתעורר בך רצון לשמוע אותו במקום אחר וזה עלול לפרוץ בסוף, אם לא בך אז בילדיך, 4, תרבות החדשות שמוציאה את שלוות הנפש וזה בעיה לבית ולתורה, 5, טלפון גורם לאדם לבדוק כל פעם אם קיבל שיחה ממאן דהו...

ולהוסיף עוד ועוד, בעיות חמורות של לשון הרע ששקול כנגד ע"ז ג"ע וש"ד, שע"י הטלפון (הכשר!) התרבה פי אלף אלפים.

(קיבלתי על עצמי לא להגיב באשכולות העוסקים בהבלי האינטרנט, אך ממש קשה לי להתאפק כשאני רואה תופעות של עלמא דשקרא).
נערך לאחרונה על ידי עובר ושב ב ה' יוני 18, 2020 12:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' יוני 18, 2020 12:37 pm

איש גבעות כתב:נזקי האינטרנט נהירים לכל. דווקא על התועלת הרוחנית שאפשר לקבל ממנו לא מרבים לדבר.

אחת הסיבות שגדולי הדור העניקו תמיכה לאתרים החרדיים (מאחורי הקלעים, לפני שנים רבות, לפני שמערכות העיתונים שמו לב שמספר הקוראים שלהם הולך וקטן, כמו גם נתח הפרסום), היה כדי להפנות את הגולש החרדי לצריכת תוכן כשר ולא לרעות במקומות של תועבה.

מה נאמר ומה נדבר על פורום אוצר החכמה המלא וגדוש בדיונים תורניים מרתקים, שיכולים לגרום לאדם ללמוד תורה במשך שעות בלי לשים לב?

מלבד מה שכתבת, יש גם קבוצות וואטסאפ תורניות שהנוכחים בהן יכולים לבלות שעות וימים בדיונים תורניים או במו"מ של הלכה. יש גם קבוצות לקבלת שיעור קצר בדף היומי, וכו' וכו'.

לפיכך, בעולם מתוקן, הייתי רוצה לראות את "צעיר הלויים" כותב מאמר ובו הוא מסביר את מעלות האינטרנט לצד סכנותיו, וכיצד האדם ירגיל את עצמו לגלוש באוצר החכמה או להתחבר לקבוצות וואטסאפ של הלכה וכדומה, ולהיות שקוע בתורה 24 שעות ביממה.

הייתי רוצה לראות אותו מסביר שהאינטרנט הוא רק כלי, והכלי הזה יכול להועיל מאוד ולחסוך זמן וגם להעשיר בידע תורני (הרי כמעט כל שאלה הלכתית או השקפתית אפשר למצוא בגוגל, וכל ספר אפשר למצוא באוצר החכמה) ומאידך גיסא גם יכול להיות שטן גדול. בעיות של התמכרות, או חמור מכך, התמכרות לתוכן גרוע.

הייתי רוצה לראות אותו מציע לגולש המצוי, ללמוד כל יום רבע שעה ראשית חכמה...

אבל זה כמובן לא יקרה. זה מה שיקרה: הוא יכתוב מאמר תקיף ונחרץ נגד הגלישה באינטרנט המסונן, הקוראים ינודו לו בראשם ויאמרו לעצמם "מה לי מסונן מה לי לא מסונן", יבטלו את הסינון ויגלשו להנאתם ללא כל מפריע. ובכך יזכה 'צעיר הלויים' לזיכוי הרבים.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' יוני 18, 2020 1:25 pm

לטעמיה אזיל ואזיל ואזיל...

עובר ושב כתב:(קיבלתי על עצמי לא להגיב באשכולות העוסקים בהבלי האינטרנט, אך ממש קשה לי להתאפק כשאני רואה תופעות של עלמא דשקרא).

ענין ההתאפקות מתאים מאוד לאשכול הנוכחי

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' יוני 18, 2020 1:43 pm

ולכן אתה נותן לכולנו דוגמא אישית במדת ההתאפקות. יישר כח.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' יוני 18, 2020 2:16 pm

למה להתאפק? לא "קבלתי על עצמי"

צעיר הלויים
שם מלא: הלוי אשר בשעריך

הודעהעל ידי צעיר הלויים » ה' יוני 18, 2020 7:35 pm

יש צדק גדול בדבריך אבל זה לא אומר שאם יש לנו בעיה עם פלאפונים נוסיף עוד בעיה של אינטרנט
ואני לא מזכה הרבים אלא עושה עבודה סה"כ
יש בנינו הבדל גדול והוא נעוץ בשורה שכתבת
מה נאמר ומה נדבר על פורום אוצר החכמה המלא וגדוש בדיונים תורניים מרתקים, שיכולים לגרום לאדם ללמוד תורה במשך שעות בלי לשים לב?

מלבד מה שכתבת, יש גם קבוצות וואטסאפ תורניות שהנוכחים בהן יכולים לבלות שעות וימים בדיונים תורניים או במו"מ של הלכה. יש גם קבוצות לקבלת שיעור קצר בדף היומי, וכו' וכו'.

לפיכך, בעולם מתוקן, הייתי רוצה לראות את "צעיר הלויים" כותב מאמר ובו הוא מסביר את מעלות האינטרנט לצד סכנותיו, וכיצד האדם ירגיל את עצמו לגלוש באוצר החכמה או להתחבר לקבוצות וואטסאפ של הלכה וכדומה, ולהיות שקוע בתורה 24 שעות ביממה.

כנראה לפי רמתך להסתכל בפורום זה להיות שקוע בתורה
אצלי (בדר"כ) זה ביטול תורה
אולי ביטול תורה באיכות....
לא שאני איזה מתמיד גדול כי אם הייתי כזה לא הייתי מתחבר לפה
וזה ודאי עדיף מאתרים אחרים
אבל מכאן ועד לקרוא לזה שקוע בתורה
אם לא שאני יודע שיש אנשים שזה הרמה שלהם
זה היה פשוט מצחיק

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' יוני 18, 2020 8:24 pm

נקודה שחשוב להבהיר אף שאינה קשורה ממש לדיון אך היא מאירה את הנושא כולו.

התקדמות הטכנולוגיה באופן כללי אינו מעשה שטן, אדרבה ואדרבה היא חלק מתיקונו של עולם.
הסרת המונע של מקום וזמן.
העולם כולו צועד לקראת התיקון השלם וכפי שזה נראה היכולות הטכנולגיות המופלאות הם בהחלט חלק מהתיקון השלם.
נכון בהחלט שהסטרא אחרא תוקע מקלות בגלגלים ומנסה להפוך את התיקון לקלקול, אך זהו נסיון זמני.
ככלל מדובר בתיקון גדול.
העולם כולו יכול להחכים וללמוד ללא מגבלות.
ראינו זאת בזעיר אנפין בתקופת הקורונה בהם היו בתי המדרש סגורים ובכל זאת על ידי העזרים הטכנולוגיים קול התורה המשיך להישמע.
כשמסתכלים על הענין מהזוית הזו, זה משליך גם על צורת המאבק.
לא שלילה מוחלטת,
אלא הטייה לאפיק נכון יותר.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' יוני 18, 2020 9:19 pm

מעניין אותי איך הגעת למסקנה הזו. מדדת כמה תורה ומצוות נוספו ע"י התקדמות הטכנולוגיה וכמה עברות נוספו והחלטת שהמאזן חיובי, או שגם בלי למדוד את השכר ביחס להפסד אתה מחליט שכל התקדמות טכנולוגית היא תיקון עולם?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' יוני 18, 2020 11:46 pm

כולנו מאמינים שהעולם כולו צועד לקראת תיקונו.
גם דברים שנראים כסותרים זאת, בסופו של דבר מכוונים לשם.
לפעמים הבירור מייגע מאד, לפעמים פחות.
ממילא כל המהפכה התעשייתית במאה האחרונה והמהפכה הטכנולוגית הם ודאי לא אפיזודה חולפת אלא הדרך לתיקונו של עולם.
המהפכה התעשייתית מאפשרת להסיר את טרדות הפרנסה ולפנות זמן וכוח לעבודת הבורא.
רק כך לדוגמא מתאפשר קיומו של עולם התורה.
אילולי כן היו כולם טרודים בהבאת פת לחם לביתם. שהרי עד לפני מאה, 97 אחוזים מיושבי העולם עסקו בחקלאות כלומר המצאת טרף.
כך גם ביחס למהפכה הטכנולוגית.
הבאת דבר השם ברמה לכל באי עולם.
ריבוי תורה שאין דוגמתו.
וכו' וכו'.
בעיני אלו דברים פשוטים.
אם כי איני זוכר במדויק היכן וממי שמעתי זאת, זוכר אני שהיו אלו חסידים ואנשי מעשה.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' יוני 19, 2020 12:16 am

איש גבעות כתב:כולנו מאמינים שהעולם כולו צועד לקראת תיקונו.

כולכם מאמינים שכל שינוי בעולם הוא לצורך תיקונו? מנין לכם?
וגם אם כן, מנין שאינו בתורת עונש או בתורת נסיון, שגם הם חלק מתיקון העולם?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' יוני 19, 2020 12:32 am

שש ושמח כתב:
איש גבעות כתב:כולנו מאמינים שהעולם כולו צועד לקראת תיקונו.

כולכם מאמינים שכל שינוי בעולם הוא לצורך תיקונו? מנין לכם?
וגם אם כן, מנין שאינו בתורת עונש או בתורת נסיון, שגם הם חלק מתיקון העולם?

כשמדובר בענין כל כך מרכזי שתופס את העולם כולו כל כך הרבה שנים, הדעת נותנת שזה לא סתם משהו חולף אלא משהו מהותי בדרך לתיקון העולם.
קשה מאד לנהל על זה ויכוח, אלו דברים התלוים באבנתא דליבא.
ירצה מר לקבלם - שפיר
ירצה שלא לקבלם - שפיר.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » א' יוני 21, 2020 12:23 pm

צעיר הלויים כתב:כנראה לפי רמתך להסתכל בפורום זה להיות שקוע בתורה
זה היה פשוט מצחיק

אין צורך לרדת לרמה אישית, עוד יתחילו לפקפק במה שכתבת שביקשו ממך וכו'.

ולדבריך: איני יודע מהו "להסתכל בפורום", אבל אני סבור שאדם שגלש בפורום לפי תומו וראה שאלה הלכתית מעניינת, ועולה במוחו סברא, והוא הולך לפתוח ספרים, לראות האם נכונה סברתו, ומעמיק בסוגיא, זוהי שקיעות בתורה שאין כמוה.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' יוני 21, 2020 1:43 pm

עובר ושב כתב:
צעיר הלויים כתב:כנראה לפי רמתך להסתכל בפורום זה להיות שקוע בתורה
זה היה פשוט מצחיק

אין צורך לרדת לרמה אישית, עוד יתחילו לפקפק במה שכתבת שביקשו ממך וכו'.

ולדבריך: איני יודע מהו "להסתכל בפורום", אבל אני סבור שאדם שגלש בפורום לפי תומו וראה שאלה הלכתית מעניינת, ועולה במוחו סברא, והוא הולך לפתוח ספרים, לראות האם נכונה סברתו, ומעמיק בסוגיא, זוהי שקיעות בתורה שאין כמוה.

במידה מסוימת מי שעסקי הפנאי שלו הם עיון בשאלות הלכתיות המתחדשות, בחקרי הלכה, דברי אגדה וכדו', בבחינת "לעסוק בדברי תורה", שקוע בלימוד אף יותר ממי שבשעת הלימוד בבית המדרש שקוע כל כולו בעומק הסוגיה, אך עסקי החולין שלו ושיחותיו עם רעיו הם בעניני פוליטיקה וכדו'.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' פברואר 09, 2022 3:02 pm

על הבעיות הפסיכולוגיות הכרוכות בשימוש הרב במדיה -

מהפכת הקשב: ‏ העידן הדיגיטלי - השבר והתיקון / ‏ מיכה גודמן.

פארק תעשיות חמן, חבל מודיעין : כנרת זמורה ביתן , ‏ תשפ"א 2021

מאז המהפכה הדיגיטלית, היחסים שלנו עם הכלים הטכנולוגיים שבידינו יצאו משליטה. היחסים האלה, יותר מהיחסים בין חילונים ודתיים, ימנים ושמאלנים ואפילו ישראלים ופלסטינים, הם היחסים המאתגרים ביותר שנתמודד איתם בעשורים הבאים. הם השתבשו וצריך לרפא אותם. בעשור האחרון, העולם הדמוקרטי עובר משבר פוליטי קשה - התגברות האיבה והקיטוב. בעשור האחרון, העולם המערבי עובר משבר פסיכולוגי קשה - בזינוק בנתוני הדיכאון והחרדה.שני המשברים הללו, הפוליטי והפסיכולוגי, קשורים זה לזה באופן בלתי נראה. שניהם תוצאה של גירעון מסוג חדש ומשונה שנוצר בעולם מאז פריצת המהפכה הדיגיטלית. גירעון ברמת הקשב של בני אדם. במהפכת הקשב, יוצא מיכה גודמן למסע אינטלקטואלי להבנת הכוחות הפוליטיים, הכלכליים, והרעיוניים שמעצבים את המציאות החדשה.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' פברואר 10, 2022 9:55 pm

האם לא הוחלט לנעול את כל הדיונים המשמימים הללו? לא יאומן שבשנת תשפ"ב עוד יושבים אנשים ודנים באינטרנט מה לעשות נגד האינטרנט.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' פברואר 10, 2022 10:08 pm

מישהוא עדיין סובר כהיום שהאינטרנט אין בו שום תועלת כי לצורך פרנסה בלבד????
[ומה הגדר 'לצורך פרנסה'?, ואם אוכל לקנות איזה מוצר באינטרנט בחצי או ברבע המחיר, האם אני מחויב לשלם טבין ותקילין בחנות, אך בשביל שלא אזדקק לקנות באינטרנט???]

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' פברואר 10, 2022 10:15 pm

"לצורך פרנסה" פירושו לצורך פרנסתם של שני העסקנים שמרוויחים מיליונים כל חודש מתעשיית הטלפונים הכשרים (הקוים והמכשירים גם יחד, לאחר שהשתלטו על שוק מכירת המכשירים והכריחו את כולם לקנות מהם). ואם אברכים יקנו סמארטפונים, יאבדו הללו את פרנסתם.

ולכן לצורך פרנסתם הגבילו את קניית המכשירים ע"י הסתייגויות עמומות שמובנות רק ליודעי ח"ן, וכך לא כל האברכים רצים לקנות סמארטפון מסונן במקום מכשיר עתיק שאבד עליו הכלח. אבל לית מאן דפליג שכל אברך יכול כיום לגשת למו"צ במקום מגוריו, להמציא לו איזה תירוץ מדוע הוא צריך סמארטפון באופן חיוני, ולקבל אישור.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' פברואר 10, 2022 10:33 pm

בארה"ב התפרסם מבצע חדש, תחת השם 'כח הרבים'..., ומטרתו להחתים אלפי אברכים שיקבלו על עצמם לקנות טלפון אך ורק לדיבור ושמיעה בלבד, שלא יהי' בו כלום אף לא טקסט...
להשיג המטרה, פירסמו חוברות צבעוניים ענק, בה משתדל הכותב 'לפתוח העינים', גודל המכשלה והסכנה הטמון בסלפון עם טקסט, שבקל עלולים ליפול בפח יקוש של השאול תחתית ע"י .... טקסט פשוטה....
למי מנסים למכור לאקשן???. מישהוא חושב באמת שההשתמשות בטקסט עלול חלילה וחס להכשל ב.....????

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים