מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איך הוא לא מתבייש?

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
ישא ברכה

איך הוא לא מתבייש?

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' אוקטובר 15, 2020 11:06 am

הנה ציטוטים מדברי חבר הכנסת הרב גפני לתקשורת, ואני נבוך רק בשביל לקרוא את דבריו.

"במשך שנים ארוכות, אף אחד לא טיפל ולא השקיע בחינוך החרדי או בפתרונות דיור לחרדים. הציבור החרדי גר בצפיפות נוראית, הכיתות שלו עמוסות. עכשיו מגיעים כולם ולא מבינים איך בציבור החרדי יש הידבקות", אמר יו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בראיון לעיתון 'ישראל היום'.

לדבריו, "אתם אלה שגרמתם לציבור החרדי לחיות ככה, עכשיו אתם מתלוננים עליו?! זה כמו האיש שהרג את שני הוריו וביקש מהשופט רחמים כי הוא יתום".

גפני מציין כי "לא היתה שאננות. מהרגע שהתחילה הקורונה אני מתפלל בחצר ולא בבית כנסת. זה מאוד קשה בשבילי, כמו בשביל כל אדם חרדי. קשה להסביר כמה זה בדמנו, התפילה בבתי הכנסת. הציבור נשמע להוראות. רוב בתי הכנסת סגורים. אני מציע שיתחילו לבדוק גם במקומות שיש בהם ציבור חילוני שלא מקפיד על ההוראות".

איך הוא לא מתבייש? לפי צורת דיבורים אלו הרי הוא ידרוש פיצויים דירת פנטאוז לכל חרדי על הקורנה שנגרמה באשמת המדינה.
איפה הבושה והצניעות? במקום להכיר בבעיה, לנסות לעזור, או אפילו לומר שהעקרונות והערכים של הציבור החרדי מחייבים את צורת החיים הזאת ולכן אנחנו נדבקים יותר, ועם זאת משתדלים כמה שיותר להימנע, וננסה לשפר ולעשות עוד. תחת זאת, הוא עומד וצועק אנחנו הכי טובים ואתם אשמים בכל הליקויים שלנו.
אוי לי מהחרדים מכחישי הקורנה, ואוי לי ממייצגי הציבור שמתגוללים על המדינה כאילו היא אשמה בכל הצרות שלהם.
(חבר הכנסת הרב גפני אינו היחיד, שאר חבריו מתנהגים דומה, למעט הרב דרעי).

גיזונטע קאפ

Re: איך הוא לא מתבייש?

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אוקטובר 15, 2020 11:09 am

יש שני סיבות להדבקה הגוברת בציבור החרדי, 1 צפיפות,
2. הצפצוף המוצהר של חלק מהציבור החרדי,
את החשבון נפש נעשה פנימה לא החוצה

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 15, 2020 11:12 am

וזה גם אמת שחלק נכבד מהציבור החרדי מקפיד מאוד על הכללים וההנחיות, במדה רבה.

מותר להשמיע אמת זו.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' אוקטובר 15, 2020 11:26 am

דרומי כתב:וזה גם אמת שחלק נכבד מהציבור החרדי מקפיד מאוד על הכללים וההנחיות, במדה רבה.

מותר להשמיע אמת זו.

זה אולי היה נכון עד זמן מסויים.

בשבועות האחרונים הכללים וההנחיות היו [ועדיין] לסגור את בתי הכנסת. האמת ידועה, עולם כמנהגו נוהג למעט מקרים חריגים.

כך גם בנוגע לישיבות, בהרבה ישיבות לא הקפידו על הכללים [המאוד מחמירים] של מתווה הקפסולות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 15, 2020 11:30 am

בהרבה בתי כנסת מתפללים בחוץ כל הזמן!

ובהרבה ישיבות כן שמרו על כל מה שצריך.

יש כאלה, ויש כאלה.

זו האמת הפשוטה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אוקטובר 15, 2020 11:39 am

ישא ברכה כתב:הנה ציטוטים מדברי חבר הכנסת הרב גפני לתקשורת, ואני נבוך רק בשביל לקרוא את דבריו.

"במשך שנים ארוכות, אף אחד לא טיפל ולא השקיע בחינוך החרדי או בפתרונות דיור לחרדים. הציבור החרדי גר בצפיפות נוראית, הכיתות שלו עמוסות. עכשיו מגיעים כולם ולא מבינים איך בציבור החרדי יש הידבקות", אמר יו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בראיון לעיתון 'ישראל היום'.

לדבריו, "אתם אלה שגרמתם לציבור החרדי לחיות ככה, עכשיו אתם מתלוננים עליו?! זה כמו האיש שהרג את שני הוריו וביקש מהשופט רחמים כי הוא יתום".

גפני מציין כי "לא היתה שאננות. מהרגע שהתחילה הקורונה אני מתפלל בחצר ולא בבית כנסת. זה מאוד קשה בשבילי, כמו בשביל כל אדם חרדי. קשה להסביר כמה זה בדמנו, התפילה בבתי הכנסת. הציבור נשמע להוראות. רוב בתי הכנסת סגורים. אני מציע שיתחילו לבדוק גם במקומות שיש בהם ציבור חילוני שלא מקפיד על ההוראות".

איך הוא לא מתבייש? לפי צורת דיבורים אלו הרי הוא ידרוש פיצויים דירת פנטאוז לכל חרדי על הקורנה שנגרמה באשמת המדינה.
איפה הבושה והצניעות? במקום להכיר בבעיה, לנסות לעזור, או אפילו לומר שהעקרונות והערכים של הציבור החרדי מחייבים את צורת החיים הזאת ולכן אנחנו נדבקים יותר, ועם זאת משתדלים כמה שיותר להימנע, וננסה לשפר ולעשות עוד. תחת זאת, הוא עומד וצועק אנחנו הכי טובים ואתם אשמים בכל הליקויים שלנו.
אוי לי מהחרדים מכחישי הקורנה, ואוי לי ממייצגי הציבור שמתגוללים על המדינה כאילו היא אשמה בכל הצרות שלהם.

בכנות, לא ציפיתי שתגובה כזו תבוא מצידך.
איך אתה לא מתבייש לכתוב תגובה כזו.

הוא לא מבקש כלום. הוא טוען שההשקעה בציבוריות החרדית לעומת הציבוריות החילונית, נמוכה מאוד, מה שגורם לצפיפות מוסדית עצומה.
אגב, מול דברי הבלע והשקר והשנאה התהומית והשקרים הגסים של הציבור החילוני (שגם קונים שביתה אצל יפי הנפש מבינינו, מסיבות שונות) כל טיעון נכון.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' אוקטובר 15, 2020 11:59 am

אני דווקא מסכים מאוד עם דברי גפני. הוא בהחלט צודק.
הישיבות - אילו היינו מקבלים מהמדינה קמפוסים ענקיים-ענקיים כמו שיש לחילונים, מובטחני שהיו מקפידים ביתר שאת על הקפסולות ושאר תקנות.
כך גם בדירות הפרטיות - אילו המדינה לא היתה מספסרת בקרקעות, כאילו זו ירושה של אמא-שלהם, ולא מקפיצה את מחיריהם לשמים, היה הציבור שלנו זוכה לרכוש דירות רחבות יותר וממילא היה יותר אפשרי להקפיד על הכללים.
ולא שאני חושב שהממסד החילוני יכה על חטאו, אבל מותר להטיח את האמת בפנים
נערך לאחרונה על ידי חד ברנש ב ה' אוקטובר 15, 2020 12:03 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 12:02 pm

מסכים לחלוטין שדברי הרב גפני, למרות זכויותיו הרבות, הם בושה וחרפה.
רק ללמד עליו זכות אולי אפשר לומר שהוא סבור שההגנה הטובה ביותר זה המתקפה.
למרות כל זאת הדברים שהוא אומר פשוט בזיון לאינטלגנציה.

כדי ללמד עליו זכות נוספת אפשר לציין כי דבריו חיוורים לעומת חברו, "אמן ההסברה", נציג החסידות שהמיטה עלינו חלק נכבד מהאסון הזה, שטוען זה שנים שהמדינה החילונית גוזלת את פת לחמו של הילד החרדי, ורודפת אותו עד חרמה.
נערך לאחרונה על ידי איש גבעות ב ה' אוקטובר 15, 2020 12:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' אוקטובר 15, 2020 12:04 pm

גבעות, גבעות, היכן ה'איש' שלך?
מדוע אתה רק רואה שחורי שחורות על הצבור שלנו?
אם המצב כה גרוע אצלנו, אתה מוזמן בהחלט לחצות את הקווים, אולי שם תהנה יותר.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 12:06 pm

חד ברנש כתב:גבעות, גבעות, היכן ה'איש' שלך?

כפי שכבר ציינתי אני באמת ובתמים מתחיל לחשוב שמשהו אצלנו פגום.
זה כבר לא מיעוט זניח.
בהתחלה דיברו על עשבים שוטים שעד מהרה עברו להקיף חלקים גדלים והולכים בציבור.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אוקטובר 15, 2020 12:09 pm

איש גבעות כתב:כדי ללמד עליו זכות נוספת אפשר לציין כי דבריו חיוורים לעומת חברו, "אמן ההסברה", נציג החסידות שהמיטה עלינו חלק נכבד מהאסון הזה, שטוען זה שנים שהמדינה החילונית גוזלת את פת לחמו של הילד החרדי, ורודפת אותו עד חרמה.

יש לו חלק לא מבוטל באסון ההסברה...

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 15, 2020 12:30 pm

איש גבעות כתב:
חד ברנש כתב:גבעות, גבעות, היכן ה'איש' שלך?

כפי שכבר ציינתי אני באמת ובתמים מתחיל לחשוב שמשהו אצלנו פגום.
זה כבר לא מיעוט זניח.
בהתחלה דיברו על עשבים שוטים שעד מהרה עברו להקיף חלקים גדלים והולכים בציבור.

לפחות תוסיף את המילה "גם" אם אתה חושב שאצלנו שחור ובמקום אחר לא הנך טועה בלשון המעטה.
בהחלט יש בעיות ויש לתקנן אבל לצערנו במציאות שהתקשורת החילונית ממש משמיצה בדרך שאם הייתה נאמרת בכל מקום אחר החילונים היו זועקים אנטישמיות וזה לא קשור כלל לעניני הקורונה תמיד יש להם על מה ייתכן שצריך מדי פעם לענות להם בתקיפות גם אם שלא בצדק. בפרט שייתכן שהחשבון הכללי הוא(מאחר ויש פרופסורים ומובילי דעת חילונים שחושבים כמוהו) למנף את זה לטובת הציבור.

אגב, אני רואה שיש פה קצת עקיצות בהודעות כאן וחבל להיגרר לזה. הנושא הועלה ואפשר להביע דעה זה מטרת הפורום.(לא?)

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' אוקטובר 15, 2020 12:30 pm

גבעות,
אתה מדבר על 'אצלנו' ו'אנחנו',
ואני ממש ממש חושש, שאתה לא חלק מ'אצלנו'. אולי למדת במוסדות של המגזר החרדי, אבל בנשמתך ובנפשך אתה רחוק מהם. מאוד. ולא רק אשכולות קורונה יוכיחו זאת אלא גם אשכולות בעניינים אחרים.

ובכלל, אולי הגיע הזמן שתרגע קצת עם הקורונה. זהו. ניסית לחנך את החרדים, הפרמיטיביים, ה'ילדיים', המקבילה האינדיאנית במדינת ישראל. ניסית, ניסית ולא הצלחת. תעבור הלאה. מספיק.
אולי תנסה את כוחך באשכול של דברי תורה וחכמה. אולי שם תצליח?

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' אוקטובר 15, 2020 12:32 pm

ישא ברכה כתב:הנה ציטוטים מדברי חבר הכנסת הרב גפני לתקשורת, ואני נבוך רק בשביל לקרוא את דבריו.

שלא לדבר על חוסר הבושה לעמוד ולשקר במצח נחושה כאילו הציבור החרדי נשמע להוראות וכל ההדבקה היא רק בגלל הצפיפות...
כבר בעשי"ת שמעתי ראיון עם ח"כ חרדי אחר שנשאל מדוע התתי"ם פתוחים, והלה הכחיש בכל תוקף וטען שזו השמצה פרועה וכי כל התתי"ם סגורים למעט כמה בודדים בשולי השוליים הקיצוניים של המחנה... והבוקר שמעתי ח"כ נוסף הטוען בתוקף שבתי הכנסת החרדיים פעלו על פי כל הנחיות משרד הבריאות במהלך החגים... אתה שומע את השקרים הבוטים הללו ורוצה לקבור את עצמך באדמה מרוב בושה.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' אוקטובר 15, 2020 12:39 pm

איש גבעות כתב:מסכים לחלוטין שדברי הרב גפני, למרות זכויותיו הרבות, הם בושה וחרפה.
רק ללמד עליו זכות אולי אפשר לומר שהוא סבור שההגנה הטובה ביותר זה המתקפה.
למרות כל זאת הדברים שהוא אומר פשוט בזיון לאינטלגנציה.

כדי ללמד עליו זכות נוספת אפשר לציין כי דבריו חיוורים לעומת חברו, "אמן ההסברה", נציג החסידות שהמיטה עלינו חלק נכבד מהאסון הזה, שטוען זה שנים שהמדינה החילונית גוזלת את פת לחמו של הילד החרדי, ורודפת אותו עד חרמה.

מילא מה שהיה בעבר, אבל העובדה שהשבוע - אחרי שכל הארץ כבר יודעת בדיוק מה קורה אצלו בחצר - הוא לא מתבייש לעמוד על דוכן הכנסת ולהצהיר שהיהודים החרדים 'נשמעים לרבנים... היודעים את מצות "ונשמרתם"', ומקפידים על 'מה שנצרך לבריאות, היגיינה, הרחקה', זה כבר באמת שבירת שיאים חדשים של שקר וחוצפה.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' אוקטובר 15, 2020 12:40 pm

חד ברנש כתב:גבעות,
ובכלל, אולי הגיע הזמן שתרגע קצת עם הקורונה. זהו. ניסית לחנך את החרדים, הפרמיטיביים, ה'ילדיים', המקבילה האינדיאנית במדינת ישראל. ניסית, ניסית ולא הצלחת. תעבור הלאה. מספיק.

קצת התחשבות!
בן אדם מקדיש את חייו לנושא מסויים ואתה אומר: עזוב מספיק?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 12:55 pm

חבל להגרר להשמצות הבזויות הללו.
נולדתי כחלק אינטגרלי מהציבור החרדי, וככל הנראה גם אמות כחלק ממנו.
זה עדיין לא אומר שאני לא בוש ונכלם כעת מהשתייכותי לציבור זה.
עם מי שחושב שהכל אצלנו מצוין ונפלא, ובכל האשמים החילוניים שלא קנו לנו דירות מרווחות במרכז הארץ אין לי מה לדון.
עם מי שמבין שהגענו לנקודת שפל בה לא היינו שנים רבות אשמח לדון: הכיצד?
כיצד הגענו לנקודת שפל הזו, או כפי שהגדיר זאת הגאון רבי אשר וייס שליט"א: "בושה תכסה פנינו".

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 12:55 pm

ואני ממש ממש חושש, שאתה לא חלק מ'אצלנו'. אולי למדת במוסדות של המגזר החרדי, אבל בנשמתך ובנפשך אתה רחוק מהם. מאוד. ולא רק אשכולות קורונה יוכיחו זאת אלא גם אשכולות בעניינים אחרים.

לא שאני קיצוני כאיש גבעות, או מסכים עימו, אבל הנקודה שהעלה מטרידה אותי, אולי למישהו יש הסבר -

איך יכול להיות שרבים וטובים יראים ושלמים זילזלו בהנחיות, פטרום כלאחר יד, ולא נזהרו על ונשמרתם?? זאת אומרת אנשים מתו מחמת חוסר הזהירות! מתו! איך יכול להיות?? משהו בחינוך? משהו באוירה בציבור החרדי?? מצוה לא אופנתית?? טעינו בחינוך? איפה טעינו? מה יותר פשוט מלשמור על ההנחיות במלואם לקיים ונשמרתם ולצאת כבר מהסגר הזה לפני חודשיים ירוקים לגמרי ומקדשים שם שמים בכל הארץ ואולי בכל העולם, דוקא היה מתאים לציבור שלנו עד שקרה מה שקרה? אנחנו הרי אמונים על קדושת החיים לא? מה עם חילול ה׳ הנורא? כואב מאד!

אשמח לתשובות רציניות. ולא להיגרר לפוליטיקה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 1:01 pm

כמה נקודות.

א' קודם כל, מגוחך כל הזמן לטעון נגד הציבור,
כדאי לפנות בטענות אל המנהיגים השונים, ויש מנהיגים.
הם אחראים בהחלט, ואני מאמין שיש להם תשובות, גם אם אינם מובנות או מקובלות עליך, ובודאי לא על החילוני.
זה לא קשור לחינוך או למילים גבוהות אחרות. את האוירה הכללית יוצרת המנהיגות.

ב' חשבון הנפש צריך לעשות, אף פעם לא החוצה, אלא פנימה. בודאי כאשר הציבור החילוני אינו טוב יותר גם בהקשר הזה.
רק היום התפרסם על תרגילים רחבים בצה"ל, 'בכל מחיר, גם אם יידבקו אלף'.

ג' א"א להתעלם מהנתונים הבסיסיים, זה לא רק כדברי גפני, בגלל הצפיפות, זה גם בגלל התרבות השונה.
איך אפשר להשוות חרדי שקשה לו להתעסק עם עצמו כל הזמן לחילוני שרוב הזמן יושב מול המכשיר הקטן שלו.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 1:02 pm

אולי תנסה להגדיר מחדש "מיהו חרדי" בשביל להוציא אותי מהתמונה.
התחנכתי ב"אם הישיבות", למדתי ב"אם הכוללים", וכעת אני זוכה לסייע בהקמתו והחזקתו של "מקום תורה" קטן על טהרת החרדיות.
אלא מאי?
יש לי הזכות והכבוד לבחון את דבריו של הרב גפני ולא לקבל אותם כמובנים מאליהם. בשל כך אתה זומם להוציא אותי ממעגל החרדיות?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אוקטובר 15, 2020 1:05 pm

מאיר נפתלי כתב:

לא שאני קיצוני כאיש גבעות, או מסכים עימו, אבל הנקודה שהעלה מטרידה אותי, אולי למישהו יש הסבר -

איך יכול להיות שרבים וטובים יראים ושלמים זילזלו בהנחיות, פטרום כלאחר יד, ולא נזהרו על ונשמרתם?? זאת אומרת אנשים מתו מחמת חוסר הזהירות! מתו! איך יכול להיות?? משהו בחינוך? משהו באוירה בציבור החרדי?? מצוה לא אופנתית?? טעינו בחינוך? איפה טעינו? מה יותר פשוט מלשמור על ההנחיות במלואם לקיים ונשמרתם ולצאת כבר מהסגר הזה לפני חודשיים ירוקים לגמרי ומקדשים שם שמים בכל הארץ ואולי בכל העולם, דוקא היה מתאים לציבור שלנו עד שקרה מה שקרה? אנחנו הרי אמונים על קדושת החיים לא? מה עם חילול ה׳ הנורא? כואב מאד!

אשמח לתשובות רציניות. ולא להיגרר לפוליטיקה.

למה אפשר לראות אנשים שמקפידים לקיים הלכה שלא נזהרים בבן אדם לחברו? בגלל שלא מרגישים עליה רוחנית ורגש דתי בזה, מעדיפים לקיים מצוות שנותנים להם תחושה של צדיקים, בעיה זו הייתה על אש נמוכה כל הזמן, בקורונה זה התפוצץ, אף אחד לא מרגיש צדיק מקיום מצוות ונשמרתם, בן אדם לחבירו? נו באמת, אפשר לעשות חסד, והרבה חסד, אבל לא להתחשב בשני, לא לוותר על משהו שאתה נורא רוצה, בגלל השני, כשזה מגיע לנקודת מבחן אני או השני, מעטים יעדיפו את טובת השני על פניהם, אתה מצפה מאנשים לחיות תחת עול ושעבוד בשביל השני, יש מעט מאוד אנשים כאלו, מה שהם חרדים, מקיימים מצוות, גומלי חסדים, לא אומר שהם באמת יקריבו עבור השני. אני מדבר פה בקיצור יחסית, מגלה טפח ומכסה טפחיים, וד"ל.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 1:05 pm

נוטר הכרמים כתב:כמה נקודות.

הם אחראים בהחלט, ואני מאמין שיש להם תשובות, גם אם אינם מובנות או מקובלות עליך, ובודאי לא על החילוני.

ב' חשבון הנפש צריך לעשות, אף פעם לא החוצה, אלא פנימה. בודאי כאשר הציבור החילוני אינו טוב יותר גם בהקשר הזה.
רק היום התפרסם על תרגילים רחבים בצה"ל, 'בכל מחיר, גם אם יידבקו אלף'.

ג' א"א להתעלם מהנתונים הבסיסיים, זה לא רק כדברי גפני, בגלל הצפיפות, זה גם בגלל התרבות השונה.
איך אפשר להשוות חרדי שקשה לו להתעסק עם עצמו כל הזמן לחילוני שרוב הזמן יושב מול המכשיר הקטן שלו.

הרב הנוטר
יש גם כמה רגעים של נחת במאבק הסיזיפי שלך בייצוג המפלגה.
הנה, יריבכם הגדול, מר גפני, זוכה לקיתון של שופכין כאן בפורום...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 1:09 pm

איש גבעות כתב:הרב הנוטר
יש גם כמה רגעים של נחת במאבק הסיזיפי שלך בייצוג המפלגה.
הנה, יריבכם הגדול, מר גפני, זוכה לקיתון של שופכין כאן בפורום...

חוסר ההגינות שלך, מר איש גבעות, זועק שוב.
תמיד תקח את זה לכיוון המפלגה...

אתה גם נמצא באיזו שהיא מפלגה, מפלגת החרדי ה'חדש' יפה הנפש,
שמשקיע הרבה מחשבה ב'מה החילוני חושב עלי'.

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 1:18 pm

נוטר הכרמים כתב:תמיד תקח את זה לכיוון המפלגה...

מקריאה הגונה בדברי איש גבעות לא ניכר שהוא מיפי הנפש.

אני חייב לציין שאני שהתחנכתי כל ימיי במוסדות חרדיים מצויינים ואני חרדי גאה מבטן ומלידה וכך אי״ה אמשיך, הרגשתי תחושות קשות מעלי יומא דכיפורי השתא, שאינני רוצה להיקרא בשם הציבורי ׳חרדי׳ יותר, אחרי התנהגות רבים מה׳יראים׳ בעיני עצמם שזלזלו בהנחיות. פשוט תחושה קשה מאד ובושה. שלא לדבר על היכי דמי חילול ה׳? באמור להם עם ה׳ אלה ומארצו יצאו שכל אדם הגון מרגיש היום לצערינו כלפי הציבור החרדי.

אפשר שפרשת הקורונה תהווה קו פרשת המים בציבור החרדי.

גם הטיעונים כמו הנזקים שבסגר עולים על התועלת שבהם, אינם תקפים אחרי שעל כרחינו המדינה הטילה סגר, ומעתה כל מי שלא שומר על ההנחיות רק מזיק ליציאה מהסגר. הניחא אם הטיעונים האלו היו עוזרים שהמדינה לא תטיל סגר אבל אחרי שהטילה איזה טעם יש בלא לשמור על ההנחיות??

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' אוקטובר 15, 2020 1:20 pm

אתה צודק לגמרי, וזו הנקודה הקשה ביותר.
השתיקה של רוב ככל ההנהגה החרדית-ליטאית (למעט ר' אשר וייס ועוד שניים-שלושה ראשי-ישיבות שדבריהם התפרסמו), שלא לדבר על ההנחיות המפורשות של אדמורי"ם ורבנים חשובים מאוד שלא להקפיד על אמצעי הזהירות, ולו הבסיסיים ביותר, היא פשוט בלתי נתפסת.

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 1:23 pm

מנהיג חכם לא אומר דבר שאינו נשמע, כנראה שהבינו שזה לא יתפוס בציבור, אם כן שוב פעם השאלה חוזרת לאוירה הציבורית.

חוץ מזה אפילו נניח שזה נכון, האם אין דברים שאתה מבין לבד בלי שהמנהיגים יורו? ללכת להתפלל אתה צריך שר׳ גרשון יגיד לך?

חלילה אין בדבריי כדי לקטרג על כלל ישראל, עאכו״כ על הציבור החרדי שהוא האיכותי בעולם, רק מתוך כאב אני מדבר!

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 1:27 pm

נוטר הכרמים כתב:חוסר ההגינות שלך, מר איש גבעות, זועק שוב.
תמיד תקח את זה לכיוון המפלגה...

כמובן שעם הכפשות אי אפשר לסרס את העובדות.
אני רחוק מהחרדים החדשים כרחוק מזרח ממערב.
כל ימי גדלתי בין החכמים ואף כעת זוכה אני להיטפל לעמלי תורה בטהרה.
אבל מה הקשר בין כל זה לבין מה שמתחולל כאן??
חבר'ה, תתעוררו!
אנחנו במשבר.
אני כבר לא מסוגל להעביר לבן שלי, שהוא ילד ערני וחוקר, שגדל בעידן הקורונה, את הגישה החרדית שגדלתי עליה של "דעת תורה".
משהו כאן לא עבד בעידן הקורונה.
אין הנהגה, והציבור מתנהל באופן חסר אחריות.
יש כאן בעיה אמיתית.
מתי נבין זאת??
נערך לאחרונה על ידי איש גבעות ב ה' אוקטובר 15, 2020 4:17 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 1:27 pm

ר' מאיר, אתה ממש לא צודק.

תופעת הנגיף וההתמודדות מולו מכל כיון שהוא - היא חדשה ומורכבת. בשעה כזו עיני כל אדם מן הישוב אל המנהיגות ולא אל שכלו.
כשלעצמי אני מבין היטב את הצדדים לכאן ולכאן, ואיני חושב שזה מופרך לחשוב כמו האדמו"ר מבעלזא,
למעט הבעיה של האוכלוסיה המבוגרת, וגם הנקודה של חילול ד' שזה סוגיא לא קלה.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ה' אוקטובר 15, 2020 1:30 pm

נוטר הכרמים כתב:ר' מאיר, אתה ממש לא צודק.

תופעת הנגיף וההתמודדות מולו מכל כיון שהוא - היא חדשה ומורכבת. בשעה כזו עיני כל אדם מן הישוב אל המנהיגות ולא אל שכלו.
כשלעצמי אני מבין היטב את הצדדים לכאן ולכאן, ואיני חושב שזה מופרך לחשוב כמו האדמו"ר מבעלזא,

אבל תיקח כל אדם עם ראש על הכתפיים ותשאל אותו איזה הנהגה התנהלה טוב יותר בעידן הקורונה, ההנהגה החרדית או החילונית??
לבושתנו ולחרפתנו התשובה ברורה.

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 1:38 pm

איש גבעות כתב:אבל תיקח כל אדם עם ראש על הכתפיים ותשאל אותו איזה הנהגה התנהלה טוב יותר בעידן הקורונה, ההנהגה החרדית או החילונית??

לא הייתי מחמיא להנהגה החילונית, ולו בגלל שאין באמת כזה דבר הנהגה חילונית, יש שרים וראש ממשלה אבל כל אחד בציבור חושב לעצמו מה שנראה לו, רק שהם בעלי הסמכות לאכוף הנחיות.

לא הייתי מחמיא להם כי בהרבה זמנים בגל השני ישראל היתה במקום הגרוע בעולם בכמות הנדבקים. העסק לא מנוהל טוב.

רק מפריע לי אותם שכנים שלי שבחג ניהלו חג רגיל השנה אירחו כמה פעמים בחוה״מ ויצאו להתארח ועולם כמנהגו נוהג, אי אפשר להם לוותר השנה על שום דבר שהורגלנו כל שנה בסוכות, ואני וב״ב יושבים ספונים אין יוצא ואין בא עם כל המחיר הנפשי שכרוך בכך הרגשנו שאנו עושים את הדבר הנכון ומצילים נפשות.

או חייבי בידוד שמול עיני המשתאות יוצאים להתפלל במניינים ברחובות. והם נחשבים הפרומערס.... הם....

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' אוקטובר 15, 2020 1:46 pm

איש גבעות כתב:

אבל תיקח כל אדם עם ראש על הכתפיים ותשאל אותו איזה הנהגה התנהלה טוב יותר בעידן הקורונה, ההנהגה החרדית או החילונית??

איני חש כל תחושת בושה או חרפה, כיון שהתשובה הברורה לי אומרת נחרצות שההנהגה החרדית התנהלה מצוין בעידן הקורונה. בעוד חמש שנים, כאשר יתחילו להתברר אל נכון מימדי האסונות שעתידים ל"ע לבוא כתוצאה מהסגרים ומהריחוק החברתי וכו' וכו', כולם יבינו את זה.

אגב, מבדיקת נתוני הנפטרים בישראל בשנה שעברה בתקופה המקבילה, לא נראה שיש עליה כלשהי, מעבר לעליה סטטיסטית הגיונית.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' אוקטובר 15, 2020 1:47 pm

מאיר נפתלי כתב:
ארי שבחבורה כתב:

אתה צודק לגמרי, וזו הנקודה הקשה ביותר.
השתיקה של רוב ככל ההנהגה החרדית-ליטאית (למעט ר' אשר וייס ועוד שניים-שלושה ראשי-ישיבות שדבריהם התפרסמו), שלא לדבר על ההנחיות המפורשות של אדמורי"ם ורבנים חשובים מאוד שלא להקפיד על אמצעי הזהירות, ולו הבסיסיים ביותר, היא פשוט בלתי נתפסת.

מנהיג חכם לא אומר דבר שאינו נשמע, כנראה שהבינו שזה לא יתפוס בציבור, אם כן שוב פעם השאלה חוזרת לאוירה הציבורית.

ככל הידוע לי בשאר עניינים הטעונים תיקון אף פעם לא עשו חשבונות כאלו.
מלבד זאת, הרי אפילו עכשיו יש לא מעט אנשים שכן מקפידים, אז איך אפשר לומר שלא הייתה משמעות לאמירה נוקבת וברורה (לא 'אפשר' ו'ראוי להשתדל' וכיו"ב) של ההנהגה?

מאיר נפתלי כתב:חוץ מזה אפילו נניח שזה נכון, האם אין דברים שאתה מבין לבד בלי שהמנהיגים יורו? ללכת להתפלל אתה צריך שר׳ גרשון יגיד לך?

אמת ויציב, אבל אם ההנהגה רואה שהציבור הפסיק להתפלל בהחלט הייתי מצפה מהם לעשות משהו בעניין.

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' אוקטובר 15, 2020 1:52 pm

ארזי ביתר כתב:
איש גבעות כתב:

איני חש כל תחושת בושה או חרפה, כיון שהתשובה הברורה לי אומרת נחרצות שההנהגה החרדית התנהלה מצוין בעידן הקורונה. בעוד חמש שנים, כאשר יתחילו להתברר אל נכון מימדי האסונות שעתידים ל"ע לבוא כתוצאה מהסגרים ומהריחוק החברתי וכו' וכו', כולם יבינו את זה.

אגב, מבדיקת נתוני הנפטרים בישראל בשנה שעברה בתקופה המקבילה, לא נראה שיש עליה כלשהי, מעבר לעליה סטטיסטית הגיונית.

קטונתי ואיני רשאי לדבר על גדולי ומאורי הדור שליט״א, ואכן בתגובתי אינני מכוון אליהם, שיש להם דעת תורה להחליט כפי שהחליטו. (למרות שאינני בטוח מניין לך שהם היו נגד הסגר)

רק כאזרח מן השורה שמסתפק האם נכון לשמור על הסגר או לא, האם הנזקים שאתה מדבר עליהם שווים את עשרות הנופלים ז״ל מבני הציבור החרדי? עשרות שנות תורה שלא יחזרו? אלפי יגונים ודמעות שגורמים נזק נפשי לא קטן יותר ממה שאתה מציין? (ומשהו קטן הרבה יותר - נזק תדמיתי ותקציבי אפשרי עשרות שנים קדימה לציבור החרדי?) חילול ה׳ נוראי ונזק לעולם התשובה כנראה? אתה מודע לזה שאתה עוסק בדיני נפשות בהינף מקלדת?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אוקטובר 15, 2020 1:55 pm

עשבים שוטים מסתירים את הנוף.
כפי שכתב נוטר, הציבור החרדי חי באופן איטגרלי בקהילתיות.
הציבור החילוני אין לו בעיה של ריחוק חברתי, כך הם כל ימיהם - אדם לאדם זאב, אנוכיות יתירה על זו של דור המבול.

הסיבה שאף על הכל לא יוצרים ניתוק קהילתי, משום שחיי תורה ומצוות נדרשים לקהילתיות הזו.
החת"ס אמר שהישיבה תמשיך גם במגיפת הכולירע שסכנתה היתה פי שש מאות ריבוא מאשר בעיית הקורונה. ומדוע? כי זה החמצן! (ואל תבלבלו את המוח את הקאפסולות.. והחצרות).
(אפילו אנשים רחוקים כדוגמת שרה בממשלה עברה על החוק, כי איננה מוכנה לוותר על יום כיפור, זה הנשמה שלה! ופה - בושה וחרפה).

אשאל את חוזי השחורות והמתביישים למיניהם: האם אתם מחפשים את דע מה שתשיב (אם בוער לכם נורא) או שגיבנתכם כ"כ שפופה שכבר אין לכם תקנה?
ועוד שאלה חשובה יותר: אילו הקורונה אמורה לשהות פה 4 שנים, אתם מוכנים להרסו את היהדות באופן טוטאלי? האם הסכנה שווה את התוצאה?
מקווה שאין פה מטורף אפילו אחד שיאמר שכן. ובכן חצי שנה זה מ ע ל ו מ ע ב ר. ויש מי שהבין מליבו כמו התחם סופר שגם יום אחד זה מעל ומעבר.
אז בזמן שבני למד אתמול על בריאת שמים וארץ ועל אדם וחוה וגן עדן והנחש, נקרע לי הלב לראות את 3 ילדי השכן אברך נחמד ונעים הליכות, עודר איתם את חצרו ומנקה עלים, כי יש סגר ונשמעים להנחיות בושו, שוטים!
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ה' אוקטובר 15, 2020 2:04 pm, נערך 5 פעמים בסך הכל.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אוקטובר 15, 2020 1:55 pm

מאיר נפתלי כתב:קטונתי ואיני רשאי לדבר על גדולי ומאורי הדור שליט״א, ואכן בתגובתי אינני מכוון אליהם, שיש להם דעת תורה להחליט כפי שהחליטו. (למרות שאינני בטוח מניין לך שהם היו נגד הסגר)

רק כאזרח מן השורה שמסתפק האם נכון לשמור על הסגר או לא, האם הנזקים שאתה מדבר עליהם שווים את עשרות הנופלים ז״ל מבני הציבור החרדי? עשרות שנות תורה שלא יחזרו? אלפי יגונים ודמעות שגורמים נזק נפשי לא קטן יותר ממה שאתה מציין? (ומשהו קטן הרבה יותר - נזק תדמיתי ותקציבי אפשרי עשרות שנים קדימה לציבור החרדי?) חילול ה׳ נוראי ונזק לעולם התשובה כנראה? אתה מודע לזה שאתה עוסק בדיני נפשות בהינף מקלדת?

מישהו שאל את עצמו איזה נזק נפשי ורוחני יהיה לאלמנות וליתומים?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' אוקטובר 15, 2020 1:57 pm

גפני הוא האחרון שיכול לעשות חשבון עם אחרים על פועלם מאחר שאין ספור פעמים שהוא לא עשה מאומה ואף יותר מכך בשביל ציבור הבוחרים שלו.
שום חוק שמעניק זכויות בסיסיות לאברכים ובני ישיבות. שום חוק לתמיכת משפחות לומדי תורה. שום כלום!
לפיד בחצי שנה העביר עשרות חוקים והשיל מציבור לומדי התורה כל זכות שהיא. גפני, כבר עשרות שנים נבחר הציבור החרדי וכלום ושום דבר!!
איזה חוק אחד נעשה בכל השנים האלו לטובת לומדי התורה??
התנגדותו לחוק המחייב 'ביטוח חיים' לכל אברך ושאר חשבונות מאוסים בהתנהלותו הם בושה וחרפה.
שלא תבינו לא נכון אני אברך מן השורה ומצביע באדיקות למפלגות החרדיות כל השנים אבל לא בשביל אנשי הפוליטיקה הסרוחה אלא למען קידוש שם ה' שיש ציבור גדול החפץ בשמירת התורה וקיום המצוות.
אנשי הפוליטיקה 'שלנו' דואגים לדבר אחד בלבד וזה לא אנחנו או התורה.

לפתוח אשכול על דברי פוליטיקאים בפורום תורני זו בושה וכלימה.
לענ"ד יש למחוק אשכול זה בזריזות שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ה' אוקטובר 15, 2020 1:59 pm

והנה כעת דורש השר החרדי ר אריה דרעי להרשות 200 איש בחתונות? הכל בסדר? כאילו שזה סוד שאינספור הדבקות בקיץ האחרון היו מחתונות ושבתות שבע ברכות.
משהו קרה לנציגים שלנו. אין מכוון ומנווט, אין טיפה דעת ומחשבה.
אתמול שוחחתי עם ידיד מק"ס הוא אומר לי שבתי כנסת ליטאים פתוחים כרגיל, לא היתה הוראה לסגור...
לא מצליח להבין, כאילו איזה "גזירת ממשלה" לסגור ואנחנו קנאים. ובת"ת באלעד באו הבקר המשטרה לסגור ההנהלה משאירה הודעה ש"יוונים נקבצו עלי ולכן חייבים לסגור" חברה להתעורר...
אין כאן יוונים ואין כאן שמד, יש פה פיקוח נפש..
למה לא מבינים שלא מגיעים למנין בלי מסיכה? המסיכה זה נגד מישהו? אתה מצהיר בה משהו חוץ מכך שאתה רוצה לשמור על בריאותך ובריאות זולתך?
העוורים הביטו לראות!!!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 15, 2020 2:00 pm

ר' מאיר נפתלי,
ישנם שלא מותחים את הקו בצורה כ"כ פשוטה,
שכל אותם נפטרים היו ממשיכים לחיות לולי כולם היו מתפללים בחצרות וצמודים למסכות.

הרי אין מישהו שפוי בעולם שסבור שבגלל הנגיף והצלת חיי אדם צריכים לבודד לכמה חדשים את כולם מכולם,
להפריד משפחות וכו',
כל ההתנהלות לא הולכת על הקצה, לפי כל השיטות והדעות,
איי, הרי זה רציחה?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אוקטובר 15, 2020 2:03 pm

אש משמים כתב:גפני הוא האחרון שיכול לעשות חשבון עם אחרים על פועלם מאחר שאין ספור פעמים שהוא לא עשה מאומה ואף יותר מכך בשביל ציבור הבוחרים שלו.
שום חוק שמעניק זכויות בסיסיות לאברכים ובני ישיבות. שום חוק לתמיכת משפחות לומדי תורה. שום כלום!
לפיד בחצי שנה העביר עשרות חוקים והשיל מציבור לומדי התורה כל זכות שהיא. גפני, כבר עשרות שנים נבחר הציבור החרדי וכלום ושום דבר!!
איזה חוק אחד נעשה בכל השנים האלו לטובת לומדי התורה??
התנגדותו לחוק המחייב 'ביטוח חיים' לכל אברך ושאר חשבונות מאוסים בהתנהלותו הם בושה וחרפה.
שלא תבינו לא נכון אני אברך מן השורה ומצביע באדיקות למפלגות החרדיות כל השנים אבל לא בשביל אנשי הפוליטיקה הסרוחה אלא למען קידוש שם ה' שיש ציבור גדול החפץ בשמירת התורה וקיום המצוות.
אנשי הפוליטיקה 'שלנו' דואגים לדבר אחד בלבד וזה לא אנחנו או התורה.

לפתוח אשכול על דברי פוליטיקאים בפורום תורני זו בושה וכלימה.
לענ"ד יש למחוק אשכול זה בזריזות שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד.

זה שיש לי חשבון ארוך עם פעליו של גפני ב-7 שנים האחרונות מבחינה אידיאולוגית, לא מונע ממני לומר שהוא היחיד שפעל באמת 24 שנים ללא לאות יותר מכל מישהו אחר ביהדות החרדית. ואתה כפוי טובה אמיתי, כי דעתך האידיאולוגית כדעתו, אבל מה לעשות הוא לא הביא לך 2000 ש"ח בחודש דמי כיס (כאילו שהוא הקב"ה). איזה בזיון ושחיתות מידות.
האשכול נפתח איך שנפתח, אבל הרבה ריח לא נעים עולה פה מכל מיני אנשים, וחשוב מאוד שידונו בזה ללא משוא פנים.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ה' אוקטובר 15, 2020 2:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' אוקטובר 15, 2020 2:03 pm

ארזי ביתר כתב:אגב, מבדיקת נתוני הנפטרים בישראל בשנה שעברה בתקופה המקבילה, לא נראה שיש עליה כלשהי, מעבר לעליה סטטיסטית הגיונית.

לצערנו זה לא נכון. החל מאוגוסט יש עליה, וטרם התפרסמו נתוני ספטמבר הקשים יותר.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 19 אורחים