מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ילד יתום בכיתה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
קאצ'קלה

ילד יתום בכיתה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ד' ינואר 20, 2021 10:19 pm

מי שמלמד לתלמידים, ילדים בגיל 11 בערך, שיעורים נרחבים על כל מצוה ממצוות התורה לפי סדר כלשהו, ומגיע למצות "כָּל אַלְמָנָה וְיָתוֹם לֹא תְעַנּוּן", ויש בכיתה שני יתומים, כיצד יעשה?

להשמיט מצוה זו? ברור שלא.
לקצר מאוד מאוד? לא זו הדרך.
לבקש מאמותיהם שהילדים לא יבואו ביום ההוא? לא נשמע לי.

מה היא, אם כן, הדרך הרצויה?

יבנה

Re: ילד יתום בכיתה

הודעהעל ידי יבנה » ד' ינואר 20, 2021 10:36 pm

קאצ'קלה כתב:מי שמלמד לתלמידים שיעורים נרחבים על כל מצוה ממצוות התורה לפי סדר כלשהו, ומגיע למצות "כָּל אַלְמָנָה וְיָתוֹם לֹא תְעַנּוּן", ויש בכיתה שני יתומים, כיצד יעשה?

להסביר כמה ה' אוהב את היתומים כו'. ואם יש בעיה שמציקים להם, לדאוג שלא יהיו בכיתה ואז להרחיב בענין.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' ינואר 21, 2021 12:24 am

הדבר האחרון כמובן הוא לקחת סיכון/סיכוי שהם יתביישו ואין צורך להרחיב בנושא או לתת דוגמאות מחז"ל וכו'

אם כן, איני רואה דרך אחרת מאשר ההצעות לדלג או לגרום שלא יהיו נוכחים באותו זמן.

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ה' ינואר 21, 2021 2:50 am

בתכנון מוקדם אפשר לדבר על זה גם כשהם בכתה.

להסביר באופן כללי שלמי שאין לו אבא או אמא [לא יתום], קצת קשה לו, ואנחנו לא מעונינים לפגוע בכל אחד מישראל ובפרט אם הוא יכול להצטער יותר וכו'

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ה' ינואר 21, 2021 9:50 am

כמדו' שהוחטאה הנקודה.
יש בחז"ל [אולי אפילו ברש"י] שיתום ואלמנה לאו דוקא אלא דיבר הכתוב בהווה.
כלומר שאם מישהו מעליב נכה שאינו יתום ג"כ עובר על איסור דאורייתא של כל יתום ואלמנה.
הפשט הוא שיש אנשים עם רגישות יתרה ויש אחרים פחות רגישים, בעלי הרגישות אינם בעלי חסרון, אפשר והם ברי מעלות עצומות באופי ובטבע, ואפילו הרגישות עצמה איננה חסרון, היא יכולה לשמש כמעלה מוסרית עצומה לכל החיים. הסובל מרגיש את האחרים הסובלים במידה שאינה מצוייה אצל האחרים שכביכול עטופים באושר ושובע.

לכן דוקא בפניהם ובמעמדם, ראוי ורצוי לנתח את המעלות שלהם, אבל התורה מזהירה שיש פה רגישות! ולהתבונן מול כל אדם שמדברים איתו לפעמים בשפה דוקרת - עם מי אתה מדבר ככה - אולי הוא מתקשה במשהו? אולי הוא רגיש?
בקיצור אפשר לרומם את רוח השפלים והנדכאים דוקא בלימוד פרשה זו. אין זה עוד פסוק שצריך ללמוד בטייטש [תרגום מילולי יבש] ולרוץ הלאה. כך לא מעבירים את רצון התורה בפסוק הזה. זה לא הפסוק "ואחות תובל נעמה".

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' ינואר 21, 2021 6:41 pm

קאצ'קלה כתב:מי שמלמד לתלמידים, ילדים בגיל 11 בערך, שיעורים נרחבים על כל מצוה ממצוות התורה לפי סדר כלשהו, ומגיע למצות "כָּל אַלְמָנָה וְיָתוֹם לֹא תְעַנּוּן", ויש בכיתה שני יתומים, כיצד יעשה?

לענ"ד נראה ללמד רגיל ולהתעלם מכך שיש יתומים בכיתה.
כמובן, לא להתייחס אליהם באופן ישיר כדוגמא לננושא השיעור, אבל את הלימוד עצמו ללמד כאילו לא היו יתומים בכיתה.
לענ"ד ברוב המקרים גישה זו גם מתאימה ליתום עצמו שעשוי להפגע אם יתיחסו אליו יותר או פחות מדי.
כל זה אני כותב מסברא ולא מנסיון ורצוי להתיעץ עם בעלי הנסיון.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' ינואר 21, 2021 6:55 pm

הוה אמינא כתב:כמדו' שהוחטאה הנקודה.
יש בחז"ל [אולי אפילו ברש"י] שיתום ואלמנה לאו דוקא אלא דיבר הכתוב בהווה.
כלומר שאם מישהו מעליב נכה שאינו יתום ג"כ עובר על איסור דאורייתא של כל יתום ואלמנה.
הפשט הוא שיש אנשים עם רגישות יתרה ויש אחרים פחות רגישים, בעלי הרגישות אינם בעלי חסרון, אפשר והם ברי מעלות עצומות באופי ובטבע, ואפילו הרגישות עצמה איננה חסרון, היא יכולה לשמש כמעלה מוסרית עצומה לכל החיים. הסובל (=הרגיש) מרגיש את האחרים הסובלים במידה שאינה מצוייה אצל האחרים שכביכול עטופים באושר ושובע.

לכן דוקא בפניהם ובמעמדם, ראוי ורצוי לנתח את המעלות שלהם, אבל התורה מזהירה שיש פה רגישות! ולהתבונן מול כל אדם שמדברים איתו לפעמים בשפה דוקרת - עם מי אתה מדבר ככה - אולי הוא מתקשה במשהו? אולי הוא רגיש?
בקיצור אפשר לרומם את רוח השפלים והנדכאים דוקא בלימוד פרשה זו. אין זה עוד פסוק שצריך ללמוד בטייטש [תרגום מילולי יבש] ולרוץ הלאה. כך לא מעבירים את רצון התורה בפסוק הזה. זה לא הפסוק "ואחות תובל נעמה".

אהבתי מאוד את הודעתך אולם חולק אני עליך במודגש.

אני מכיר הרבה אנשים (ואולי אף אנכי ביניהם...) שאצלם זה לא כך...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' ינואר 21, 2021 7:27 pm

כדכד כתב:
קאצ'קלה כתב:מי שמלמד לתלמידים, ילדים בגיל 11 בערך, שיעורים נרחבים על כל מצוה ממצוות התורה לפי סדר כלשהו, ומגיע למצות "כָּל אַלְמָנָה וְיָתוֹם לֹא תְעַנּוּן", ויש בכיתה שני יתומים, כיצד יעשה?

לענ"ד נראה ללמד רגיל ולהתעלם מכך שיש יתומים בכיתה.
כמובן, לא להתייחס אליהם באופן ישיר כדוגמא לננושא השיעור, אבל את הלימוד עצמו ללמד כאילו לא היו יתומים בכיתה.
לענ"ד ברוב המקרים גישה זו גם מתאימה ליתום עצמו שעשוי להפגע אם יתיחסו אליו יותר או פחות מדי.
כל זה אני כותב מסברא ולא מנסיון ורצוי להתיעץ עם בעלי הנסיון.

אכן כך

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 213 אורחים