מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגר"ע יוסף זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מורה צדק

Re: מו"ר הגר"ע יוסף שליט"א - בהיותו בחור, ובמצרים...

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 2:02 pm

הוגה כתב:כמו תמיד בדברים אלו וכיוצ"ב, המצאות ואי דיוקים,
היו שם לפחות 30 או 40 תלמידי ת"ת, כיצד אמר הכה"ח על ילד בן 6 כי הוא עתיד להיות וכו'...

מנין לך שהיו שם 30 או 40?

ולגבי התמונה, הצלב לא נמצא על הבנין עצמו שעל פניו מאוד דומה למבנה של שושנים לדוד.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 2:07 pm

מורה צדק כתב:מנין לך שהיו שם 30 או 40?

מה השאלה, אני זוכר..
סתם, כך נכתב בעיתונות התקופה ההיא.

מורה צדק כתב:ולגבי התמונה, הצלב לא נמצא על הבנין עצמו שעל פניו מאוד דומה למבנה של שושנים לדוד.

די נו, כמו שהרב אבוהב דומה להחיד"א..
תשאל את זקני ירושלים, ותראה בתמונות, ותגלה שמעולם לא שכן מנזר או כנסיה סמוך לשושנים לדוד בתוככי שכונת הבוכרים...
מקור התמונה ההיא, היא מהר הזיתים, והמו"ל טעה והטעה!

ומקורו של המו"ל מכאן או מכיוצ"ב (הקישור נדמה לי שלא עובד, זהו קישור לויקיפדיה "רעידת האדמה בארץ ישראל (1927)" תמצא שם את הדברים)
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7% ... 7%9C_(1927)

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 2:19 pm

אני מצפה לתגובת "אורייתא!" בנוגע לתמונה.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 2:44 pm

הוגה
אם יש לך עיתונות מהתקופה ההיא נשמח אם תעלה אותה,

ולגבי התמונה, בויקפדיה מופיע שזה בהר הזיתים, ולגבי מנזר באזור זה יש צדק בדבריך

ולגבי מה שלא היה נזק בירושלים, גם לזה יש תירוצים:
המהנדסים הבריטים שמו לב שמבנים ירושלמיים ותיקים אשר חוזקו באמצעות עוגני מתיחה (מוט ברזל העובר דרך המבנה ומעוגן באמצעות אומים גדולים משני צדדיו) לא התמוטטו. לפיכך חייבו השלטונות הקמת בתים חדשים משולבים בקורות ברזל ("רלסים") או עוגני מתיחה כתקן לשמירה על המבנה מפני רעידות אדמה.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' אפריל 15, 2012 2:55 pm

התמונה צולמה ע"י צלמי מחלקת הצילום של 'אמריקן קולוני', והכיתוב שצמוד אליה במקור הוא: "Wrecked dwelling house on Olivet. In which three people were killed". כלומר: "בית מגורים הרוס על הר הזיתים, בו נהרגו שלושה אנשים".

מצו"ב תקריב של השלטים שמצד ימין. על השלט העגול כתוב בצרפתית: "האחים נובל - דלק".

111.jpg
111.jpg (21.87 KiB) נצפה 19476 פעמים

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 3:16 pm

תוך כדי דיבור, תודה.

מורה צדק כתב:הוגה
אם יש לך עיתונות מהתקופה ההיא נשמח אם תעלה אותה,

לצערי אין כרגע תח"י צילומי קטעי העיתונות האקטואלים לענין הזה ("הארץ" ככל הידוע לי עדיין אינו ברשת, רק בספריה), לבנתיים רק העתקת הלשון:
עיתון "הארץ" מי"ב תמוז תרפ"ז (12 ביולי 1927) יום לאחר הרעידת אדמה, כותרת ראשית "רעידת אדמה בירושלים":
"בשכונת "בית ישראל" נהרס בית הכנסת של עדת הבאגדאדים: נהרס קיר מבחוץ ומבפנים של הקומה השניה.
"יש להתפלא על המספר הקטן של קרבנות אדם. בהרבה מקומות יש להתפלא על הנסים והנפלאות שקרו לאנשים שנשארו חיים ושלמים. מהרבה בתי ספר יצאו הילדים רק רגעים מספר, לפני שנפל הטיח מן התקרות או מן הקורות. בבית הכנסת של הבאגדאדים שנזכר למעלה למדו בשעת הרעש כשלשים ילד עם מורה, כשהרגיש המורה ברעש קרא לתלמידים שיצאו אל המסדרון, ורק הספיקו לצאת נפלו ונהרסו הקיר הפנימי והחיצוני. כמו כן גם מבתים פרטיים הספיקו אנשים לצאת כדקה אחת לפני המפולת".

ועוד ועוד, ודי בזה.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 4:06 pm

מנין שזה שושנים לדוד?

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 4:58 pm

מורה צדק כתב:מנין שזה שושנים לדוד?

טוב נו... אם אתה ממש מתעקש, קח ותקרא בדברים שנכתבו בעיתון "דאר היום" (ברשת לא מגיע עד שנה זו):
"דאר היום" מי"ג תמוז תרפ"ז (13 ביולי 1927) יומיים לאחר הרעידת אדמה, אך באופן שונה קצת:
"בבית הכנסת וישיבת שושנים לדוד אשר לעדת הבגדדים נהרסו כליל הקומה העליונה של ביהכנ"ס וגם כל אולמי בית המדרש נחרבו. בצד צפון דרום של הבנין אין כמעט זכר לכתלים, והקומה התחתונה נסדקה בשלשת צדדיה.
"מענין הדבר, שבשעת רעידת אדמה נמצאו בבית המדרש 40 תלמיד עם שני מוריהם, ורק כשהרגישו המורים כי מאחוריהם הזדעזע אחד הכתלים צוו לתלמידיהם לצאת החוצה, ובהגיעם למסדרון נפל הקיר הצפוני, כשהגיעו לחצר נפל גם הקיר הדרומי. פקיד הבית שבר את דלת המזרח של בית המדרש ורק הודות לזה יצאו התלמידים שלמים ובריאים למרחב.

יבוא זה וילמד על זה.

אולי כעת לשלימות הענין כדאי שתביא מקור לדברים ולנוסחה שהבאת לעיל?

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » א' אפריל 15, 2012 5:07 pm

הוגה ידידי
אפריון נמטייה למר דאנהרינהו לעיינין.
וכך היה מעשה:
בזמן העריכה התרוצצתי רבות לגייס תמונות ומסמכים כל שהם הקשורות לדברים שנכתבו.
התמונה המדוברת קבלתיה בהיותי משוטט באוניברסיטה ודיברתי שם עם איזה אחד, והרצתי בפניו את החומר לו אני זקוק [כ200 נושאים].
אחד מהדבריו ששאלתיו. אם ידוע לו על מקום בו נכתב על "שושנים לדוד" בזמן הרעידת אדמה.
הוא הוציא לי כמה ממצאים [אחד מהם בו מובא בפירוש שרבי יעקב חיים סופר היה לבדו בביהמ"ד יחד עם ילד ממשפחה בבלית בירושלים].
לאחר זמן [כשבוע] קיבלתי ממנו מייל עם תמונה זו. וכתב לי שזו תמונה של ביהמ"ד שושנים לדוד. [ושמחתי עליה כמוצא שלל רב]
אח"כ הראתיה לכמה וכמה חכמים, בניהם הגר"י יוסף בנו של רבינו הגר"ע שליט"א, ומייד שראה תמונה זו, עוד קודם שאמרתי לו אודותיה אמר לי שזהו שושנים לדוד.
כך נשאר הדבר מאז ועד עתה.
הספר ירד לבית הדפוס [לאחר עיכובים רבים בס"ד] רק היום בבוקר.
בשעה 2 לערך ראיתי את הודעתך.
האמת שנחרדתי ממש!!
ביררתי עד היכן שידי מגעת, ואכן צדקת.
תיקנתי את הדברים [גם מחקתי את הצלב] שלחתי לבית הדפוס עמוד להחלפה. התקשרתי לוודאות שהכל בסדר, והנה הוא אומר לי שהלוחות נעשו ועוד כמה דקות נשלח להדפסה.
אמרתי לו שבכל מחיר אני צריך להחליף עמוד זה.
אמנם הוספתי 150 ש"ח על זה בעבור פלטה חדשה. אבל מה לעשות העיקר שלא יהיו טעויות...
הוגה...
שוב, ישר כח גדול ותודה רבה
מצו"ב העמוד המתוקן!
36.pdf
(1.26 MiB) הורד 717 פעמים

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 8:47 pm

אורייתא, לא האמנתי שדברים שהחליקו לי מהמקלדת מבלי מאמץ, יהוו תועלת ותיקון בספר,
עכ"פ אני שמח לשמוע שעי"כ הספקת לתקן הדברים.

אורייתא! כתב:אחד מהדבריו ששאלתיו. אם ידוע לו על מקום בו נכתב על "שושנים לדוד" בזמן הרעידת אדמה.
הוא הוציא לי כמה ממצאים [אחד מהם בו מובא בפירוש שרבי יעקב חיים סופר היה לבדו בביהמ"ד יחד עם ילד ממשפחה בבלית בירושלים].

היכן נכתב כן? כמובן שזה נסתר מקטעי העיתונות כמו שציטטתי לעיל (ולא זו בלבד אלא שיש עוד עדויות רבות מתלמידי הת"ת הנ"ל ששהו שם, והדברים מפורסמים).

עוד כתבת שם:
ללא שם.JPG
ללא שם.JPG (23.94 KiB) נצפה 19436 פעמים

מאוד צורם לי שהדברים לא מדוייקים !
וזו לשונו של הגר"י צדקה, מתוך קלטת ט' סיון תשמ"ט, מילה במילה מדבריו:
אני זוכר, היינו לומדים בפורת יוסף בצעירותינו, והנה רעידת אדמה חזקה, השולחן הולך, אני מסתכל על הקירות הגבוהות של פורת יוסף של אז והן הולכות! הרחוב בורח ומזדעזע, ואחרי כמה שניות נרגע הכל. אז פלא פלאים היה, כל האסונות קרו רק אצל הערבים! שום יהודי לא מת! שכם נפלה ונחרבה, בעיר העתיקה היה בתים שנהרסו ונהרגו. איפה שהיה יהודי וערבי בבית אחד, היהודי יצא רגע קודם והערבי נשאר בפנים ומת! - - באתי לרחוב של שושנים לדוד ואני רואה שכל הקיר של שושנים לדוד שפונה לרחוב, כולו נפל. אין מדרגות, אין קיר. והרב היה יושב שם בעליה יושב וכותב, כולם פחדו מה עם הרב. הקיר נטה ואיפה שהרב היה – עמד הקיר! כלום לא קרה. רק היה חסר מדרגות, באו אנשים הביאו סולם והורידו אותו. שמה היה תלמוד תורה, גם להם לא קרה כלום. אף אחד לא נפגע באצבעו. זה אני ראיתי, לא סתם. וכל זה מה? בזכות הרב. וכותב הרב בחיבורו...

מיותר לציין, שה"שידוך" הזה בין הכה"ח לרב עובדיה, לא נזכר, לא כאן ולא בשאר מקומות אחרים שמספרים זאת על הכה"ח...
ככל הנראה, גרעין האמת הוא, שסך הכל הרב עובדיה היה עוד אחד מבין ה-30 תלמידים הנ"ל שלמדו חומש, ולו היה חומש "תורה תמימה"... -- מכאן ואילך התפתחה מעשיה שלמה...
נערך לאחרונה על ידי הוגה ב א' אפריל 15, 2012 8:48 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אפריל 15, 2012 8:48 pm

יוסףלוי כתב:
מורה צדק כתב:מיד נזעק האבא, היכן התורה תמימה, ובעל הכף החיים אמר לו, אתה שואל על התורה תמימה? תשמח שלא קרה לבנך מאומה. ומפעם לפעם היה האב מזכיר את המעשה בשואלו את בנו, היכן התורה תמימה, הסט שלי חסר.

א"כ אף שהיה לו אב פשוט כנודע, היה בעל דרגה. אלו הבעלבת'ים של פעם!!

צ"ל בדיוק להפך.

צh33

הודעהעל ידי צh33 » א' אפריל 15, 2012 8:55 pm

אגב וכו'
מה כוחו של הגר"ע בגימטריאות? לפי ההקדמות לספריו נראה שכוחו גם יפה בזה אך האם שומעים ממנו תדירא גימטריאות וכיוצב"ז?

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » א' אפריל 15, 2012 9:12 pm

הוגה כתב:מאוד צורם לי שהדברים לא מדוייקים !
אני זוכר, היינו לומדים בפורת יוסף בצעירותינו, והנה רעידת אדמה חזקה, השולחן הולך, אני מסתכל על הקירות הגבוהות של פורת יוסף של אז והן הולכות! הרחוב בורח ומזדעזע, ואחרי כמה שניות נרגע הכל. אז פלא פלאים היה, כל האסונות קרו רק אצל הערבים! שום יהודי לא מת! שכם נפלה ונחרבה, בעיר העתיקה היה בתים שנהרסו ונהרגו. איפה שהיה יהודי וערבי בבית אחד, היהודי יצא רגע קודם והערבי נשאר בפנים ומת! - - באתי לרחוב של שושנים לדוד ואני רואה שכל הקיר של שושנים לדוד שפונה לרחוב, כולו נפל. אין מדרגות, אין קיר. והרב היה יושב שם בעליה יושב וכותב, כולם פחדו מה עם הרב. הקיר נטה ואיפה שהרב היה – עמד הקיר! כלום לא קרה. רק היה חסר מדרגות, באו אנשים הביאו סולם והורידו אותו. שמה היה תלמוד תורה, גם להם לא קרה כלום. אף אחד לא נפגע באצבעו. זה אני ראיתי, לא סתם. וכל זה מה? בזכות הרב. וכותב הרב בחיבורו...

דרשה זו שמעתי בהיותי בחור בישיבה. לפני כ7 שנים וכתבתי מהזכרון.
עכ"פ מה צורם לך כ"כ? מצא את ההבדלים!

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » א' אפריל 15, 2012 9:24 pm

יוסףלוי כתב:א"כ אף שהיה לו אב פשוט כנודע, היה בעל דרגה. אלו הבעלבת'ים של פעם!!

אעתיק כאן קטע מתוך הפרק הראשון.
...
הזכות של רבי יעקב לבן כזה משום מה?
רבינו נולד בבגדאד והוא הבן הבכור לאביו רבי יעקב ז"ל, ולאמו מרת גרג'ייה ע"ה1. אביו ר' יעקב, יהודי פשוט היה, העובד לפרנסתו במלאכת הצורפות, וחנן אותו השי"ת בקול נעים, נעים זמירות ישראל, והשתמש בקולו זה כשליח ציבור וקורא בתורה, וכן היה מרבה לשמח בשמחת חתן וכלה, ובשאר סעודות מצוה, בשירות ותשבחות להשי"ת הבוחר בשירי זמרה, בבחינת משמח אלקים ואנשים. וכן היה מרקד, מפזז ומכרכר בכל עוז לפני ספר התורה ביום שמחת תורה, והיה שמח הרבה, ובפרט בשיר המפורסם2 "גלה גלה זיו הודי" [עד שהיו קוראים את שמו על השיר הזה – ר' יעקב גלה] הוא היה מזיע ויגע הרבה לשמוח ולשמח אחרים בשמחתה של תורה3. ויש שתלו בשמחה זו את זכותו לבן שיאיר בתורתו את עיני עם ישראל בכל העולם כולו4.

הערות

1. הוריו של רבינו הם 'בני דודים'. אמותיהם חתון וצ'חלה היו אחיות.
2. שחיבר רבי ישראל ששון זיע"א מבגדאד (דוידזון ג' 149).
3. "חזון עובדיה" (ארבע תעניות עמ' תקב). ושם הוסיף כי רבי יעקב היה אחד מתלמידיו של הרה"ג הצדיק רבי צדקה חוצין זצ"ל (דודו של הגאון ר' יהודה צדקה), והיה קובע עתים לתורה יחד עם חביריו
(א"ה: ב"עונג שבת" [כ"ז בשבט תש"ע עמ' 9] מובא שחבריו היו הגאונים: רבי אליהו אבא שאול אביו של הגאון רבי בן ציון אבא שאול, רבי יצחק טופיק, רבי משה טופיק, רבי יעקב מוצפי, ורבי סלמאן מוצפי זצ"ל. כאשר אהבה ואחוה שררה בין כולם השתתפו איש בשמחת רעהו יחדיו זרעו חיטים ואפו מצות לכבוד פסח ועבדו את ה' באמונה) בכל לילה קרוב לשעתיים, ובשלשה לילות בכל שבוע, ליל מוצ"ש, ליל שלישי, וליל שישי, היו לומדים עד חצות לילה, ומסיימים בתיקון חצות, ואח"כ הולכים לביתם, כן היה במשך כארבעים שנה. עוד זכה ר' יעקב לפתוח ישיבה לבעלי בתים שיצאו לפנסיה, והיה מפרנסם בשארית חייהם ע"י נדיבי עם שתרמו למפעלו.
(א"ה: ובס' "שיעורי הראשל"צ" [ח"ד עמ' עז] מובא שר' יעקב היה הולך ללמוד תורה אצל הגאון זקן המקובלים, רבי יצחק כדורי זיע"א, והיה לומד אצלו גמ' עם רש"י ותוס').
הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ"ל בהספידו את ר' יעקב במלאת השבעה לפטירתו כה דיבר: "אני הכרתי את המנוח מזמן קדום, עוד לפני כארבעים חמישים שנה. באותם הימים היתה בירושלים עניות גדולה, לא היה אדם אחד שהשיג את פרנסתו בריוח, כולם חיו בדוחק ובצמצום, ומשום כך גם יהודים יראי שמים, רובם לא הכניסו את בניהם לישיבה. שהיו צריכים את בניהם לפרנסת הבית. או שהכניסו לזמן קצר. אבל שיכניסו את בניהם באופן שיוכלו להתמיד ולצאת תלמידי חכמים, זה כמעט לא היה בנמצא. גם לא היו הרבה ישיבות כמו היום, היו בירושלים בעיקר שתי ישיבות, ישיבת "עץ חיים" לאשכנזים, וישיבת "פורת יוסף" לספרדים. עוד ישיבה היתה "תורת חיים", כמו כולל אברכים. רק במשך השנים באו ישיבת "חברון" ועוד ישיבות. גם בישיבה לא היו הרבה תלמידים, אולי היו בה שבעים תלמידים. וכל זה מפני העניות המרובה שהיתה אז. והמנוח ר׳ יעקב ע"ה למרות הדחק הכניס את בנו שילמד בישיבה, זה היה פלא ומקרה נדיר, ומשום כך זכה שבנו גדל בתורה. זה החלק של "יקרא דשיכבי". [ארחות ציון עמ' נט].
(ומש"כ 'רבי יעקב יהודי פשוט היה' - הן עתה ראיתי בספר 'רבינו האור לציון' (ח"א עמ' 32) משם רבי שלמה זלמן אויערבאך שאדם הזוכה לגדל בן 'גדול', לא יתכן לקוראו יהודי פשוט. ע"ש.
ואמנם כך היה מחשיב עצמו ר' יעקב, ועי' להגרי"ח בבן יהוידע (בבא קמא דף ל.) ד"ה שם ורבא אמר מלי דאבות).

עוד ראיתי בס' הנ"ל (עמ' 48) שהיה ביתו של ר' יעקב בית של חסד במלא מובן המילה, וכשהתגוררו בשכונת הבוכרים היו שכניהם של הגאון רבי אליהו אבא שאול, והמקובל רבי סלמן אליהו. ושלשת המשפחות שלשתן עניות התחרו ביניהן על העניים. בפרט ביום שישי, עת היו העניים נוהרים ומבקשים אוכל, ושלשת השכנות מוציאות להם את מאכלי השבת אל החצר הרחבה, שהפכה לבית תמחוי לשעה, אלו משביעים רעבונם ואלו נוטלים מצרכים לביתם.
4. ספר "מאמר אפרים" (פרשת כי תבוא עמ' שצה). והוסיף שם שזכה למדה כנגד מדה זו, כמו שנאמר במשלי: "גיל יגיל אבי צדיק ויוֹלד חכם ישמח בו" (משלי כג, כד). ועי' תענית כב ע"א, דאליהו הנביא א"ל לרבי ברוקא על אותם אנשים שהם בני עולם הבא כיון שהם שמחים ומשמחים בני אדם.
נערך לאחרונה על ידי אורייתא! ב א' אפריל 15, 2012 9:29 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 9:25 pm

אורייתא! כתב:
הוגה כתב:מאוד צורם לי שהדברים לא מדוייקים !

דרשה זו שמעתי בהיותי בחור בישיבה. לפני כ7 שנים וכתבתי מהזכרון.
עכ"פ מה צורם לך כ"כ? מצא את ההבדלים!

מנסיון, מחוסר דיוקים, נולדות בסוף גירסאות רחוקות וכו' כידוע.

בנוגע לדברי הרב צדקה:
א. לדבריך, הגר"י צדקה סיפר זאת שזה אירע "בהיותו ילד", -- ואילו לעדות הגרי"צ עצמו היה בפורת יוסף, ובאמת נולד בתר"ע וא"כ היה בן 17.
ב. לדבריך בשם הגר"י צדקה ג' הקירות נפלו, -- ואילו לעדות הגרי"צ עצמו רק הקיר הפונה לרחוב נפל.
ג. לדבריך הקיר הרביעי סה"כ לא נפל, -- ואילו לעדות הגרי"צ לא רק שלא "נפל", אלא אף נטה ועמד במקום הכה"ח!

ובנוגע למעשה עם הרב עובדיה בעצמו, כבר כתבתי דעתי לעיל שאינו אמין בעיני.

ליתר דיוק: מגמתי ! וד"ל ! (ובמחילה, כך גם אאלץ להסתכל על שאר הספר).

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 9:32 pm

כמה הערות

אין הרבה הבדל בין מה שאורייתא כתב בשם הרב צדקה למה שכתב הוגה, וגם לגבי מנין הילדים, יכול להיות שהתלמוד תורה היה בקומת הקרקע, הרב עובדיה היה בבית הכנסת והכף החיים בעז"נ. ולפי הנראה בקטע מדאר היום שהביא הוגה הת"ת היה בקומת הכניסה.
וקצת פלא שבזמן הרעידה היה הרב יהודה צדקה בישיבה, והספיק לראות את הכף החיים שלא נפל עליו הקיר? הרי המרחק בין פורת יוסף לשושנים לדוד הוא מרחק די גדול?

זה פעם ראשונה שאני שומע שהיה שם יותר מילד אחד, ושמעתי את הסיפור מכמה מקומות וביניהם הגאון ר' יצחק יוסף ששמע זאת מאביו מרן שליט"א ומזקנו חכם גלה, והוא נאמן לי במעט יותר מאשר כותבי הפורום.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 9:35 pm

מורה צדק כתב:זה פעם ראשונה שאני שומע שהיה שם יותר מילד אחד, ושמעתי את הסיפור מכמה מקומות וביניהם הגאון ר' יצחק יוסף ששמע זאת מאביו מרן שליט"א ומזקנו חכם גלה, והוא נאמן לי במעט יותר מאשר כותבי הפורום.

אני יכול להבין שמע"כ יאמין לרבו יותר מאשר ל"הוגה" הגיגים עלום כמוני,
אבל לך ותתרץ עיתונים שיצאו יום אחרי הרעידת אדמה...

מילא אם תביא הקלטה וכיוצ"ב מהרב עובדיה עצמו, אבל כבר ידוע לך שכל דבר, קטן כגדול, מבנו וכו' חשוד בעיני.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 9:36 pm

אורייתא
אני רואה שהמעשה עם ליל העיבור נעלם מעיניך?

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » א' אפריל 15, 2012 9:38 pm

בעניין הערתך הראשונה.
ועי' יד המלך הלכות אישות פ"ז דיוסף שהיה בר שבע עשרה והכתוב קראו ילד...!:)
שאר ההערות אינם אלא דקדוקי עניות.
נערך לאחרונה על ידי אורייתא! ב א' אפריל 15, 2012 9:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 9:43 pm

אורייתא! כתב:בעניין הערתך הראשונה, אין זה אלא דקדוקי עניות.
ועי' יד המלך הלכות אישות פ"ז דיוסף שהיה בר שבע עשרה והכתוב קראו ילד...!:)

תאמין לי, שלפני שכתבתי דברי לעיל, הייתי בטוח שזו תהיה תגובתך...

מסכים איתך שזה לבד לא כ"כ נורא, אבל תסכים איתי שודאי לכתחילה כדאי שהדברים יהיו מדוייקים עד הפרט האחרון ?

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 9:44 pm

הוגה כתב:
מורה צדק כתב:זה פעם ראשונה שאני שומע שהיה שם יותר מילד אחד, ושמעתי את הסיפור מכמה מקומות וביניהם הגאון ר' יצחק יוסף ששמע זאת מאביו מרן שליט"א ומזקנו חכם גלה, והוא נאמן לי במעט יותר מאשר כותבי הפורום.

אני יכול להבין שמע"כ יאמין לרבו יותר מאשר ל"הוגה" הגיגים עלום כמוני,
אבל לך ותתרץ עיתונים שיצאו יום אחרי הרעידת אדמה...

מילא אם תביא הקלטה וכיוצ"ב מהרב עובדיה עצמו, אבל כבר ידוע לך שכל דבר, קטן כגדול, מבנו וכו' חשוד בעיני.

נכון הדבר שאני מאמין לרבי, ביודעי שכל שיוצא תחת ידו בשם אביו או על אביו הכל אמת לאמיתה (בשונה מ... במבה, גלידה ומקרוגל וד"ל). ואין בזה שום אינטרס ועניין להגדיל, כי ב"ה לא חסרים סיפורים ומעשים מופלאים.
מלבד זאת, יש תחת ידי עוד פרטים רבים, אך מה שאין ברור אצלי ב-100% אפילו בדל ממנו לא יצא.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » א' אפריל 15, 2012 9:51 pm

מורה צדק כתב: ואין בזה שום אינטרס ועניין להגדיל, כי ב"ה לא חסרים סיפורים ומעשים מופלאים.

זכותך לחשוב כך כמובן, על אף שאני כאמור משוכנע להיפך.
מורה צדק כתב:מלבד זאת, יש תחת ידי עוד פרטים רבים, אך מה שאין ברור אצלי ב-100% אפילו בדל ממנו לא יצא.

גם זה זכותך, על אף שכמובן הייתי מודה לך ושמח לשמוע כל פרט נוסף, לכה"פ באישי.

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » א' אפריל 15, 2012 9:59 pm

א. הכריכה של הספר מאד יפה
ב. הוזכר כאן שאביו של מרן היה נעים זמירות, שמעתי שגם למרן עצמו יש חוש מוזיקאלי משובח, יש כאן מישהו שיודע להוסיף על כך?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אפריל 15, 2012 10:00 pm

אורייתא! כתב:
יוסףלוי כתב:

אעפ"כ, כשרצה אחיו של הרב עבדיה לחתן את בתו עם אחד מבניו של הרב עבדיה, התחמק הרב בהסבר כי סכנה היא לחתן קרובי משפחה...

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » א' אפריל 15, 2012 10:06 pm

לייטנר כתב:אעפ"כ, כשרצה אחיו של הרב עבדיה לחתן את בתו עם אחד מבניו של הרב עבדיה, התחמק הרב בהסבר כי סכנה היא לחתן קרובי משפחה...

טוב שכתבת התחמק. ודאי שזוהי הייתה התחמקות ולא הסיבה

צביב

הודעהעל ידי צביב » א' אפריל 15, 2012 10:08 pm

ארי במסתרים כתב:ב. הוזכר כאן שאביו של מרן היה נעים זמירות, שמעתי שגם למרן עצמו יש חוש מוזיקאלי משובח, יש כאן מישהו שיודע להוסיף על כך?

עסק בזה [לימוד שירת הבקשות] שעה בשבוע בלבד

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 10:11 pm

ארי במסתרים כתב:א. הכריכה של הספר מאד יפה
ב. הוזכר כאן שאביו של מרן היה נעים זמירות, שמעתי שגם למרן עצמו יש חוש מוזיקאלי משובח, יש כאן מישהו שיודע להוסיף על כך?

אומרים בשם ר' משה חבושה שלמד ממנו כמה וכמה מקאמים, והוא יודע מעל ל-90 מקאמים (ולאלה שאינם מביני דבר בזה, זה הרבה מאוד), ואמר שהרב יודע מקאם אחד יותר ממנו.
לא ברור הדבר שהרב עסק בזה שעה אחת בשבוע, הרב היה שומע קלטות תוך כדי לימודו, וכן בהיותו בדרכים, ושמעתי זאת מהרה"ג ר' אליהו אלחרר (רב העיר מודיעין) שהיה מלוה את הרב פעם בשבוע בנסיעה מתל אביב לירושלים ורק מנסיעה זו למד את המקאמים, כשהרב מקשיב ומסביר לו זה מקאם פלוני וזה מעבר למקאם אלמוני.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 10:14 pm

לייטנר כתב:
אורייתא! כתב:
יוסףלוי כתב:

אעפ"כ, כשרצה אחיו של הרב עבדיה לחתן את בתו עם אחד מבניו של הרב עבדיה, התחמק הרב בהסבר כי סכנה היא לחתן קרובי משפחה...

הרב עובדיה מאוד הקפיד להרחיק בין ילדיו לקרובי משפחתו מחמת ההבדל ברוחניות.
ודרך אגב יש להרב עובדיה אחיינית שבעלה הוא יהודי ת"ח גדול, א' ממעתיקי שמועת פורת יוסף בדורינו והרב אוכל ממנו מרורות, עד כדי כך שדאגו להחביא את ספריו בשביל שהרב לא יצטער מהם.

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » א' אפריל 15, 2012 10:54 pm

מורה צדק כתב:

אומרים בשם ר' משה חבושה שלמד ממנו כמה וכמה מקאמים, והוא יודע מעל ל-90 מקאמים (ולאלה שאינם מביני דבר בזה, זה הרבה מאוד), ואמר שהרב יודע מקאם אחד יותר ממנו.
לא ברור הדבר שהרב עסק בזה שעה אחת בשבוע, הרב היה שומע קלטות תוך כדי לימודו, וכן בהיותו בדרכים, ושמעתי זאת מהרה"ג ר' אליהו אלחרר (רב העיר מודיעין) שהיה מלוה את הרב פעם בשבוע בנסיעה מתל אביב לירושלים ורק מנסיעה זו למד את המקאמים, כשהרב מקשיב ומסביר לו זה מקאם פלוני וזה מעבר למקאם אלמוני.

מורה צדק כתב:

אומרים: ...זה מקאם פלוני וזה מעבר למקאם אלמוני.

יש ברשותי מאגר גדול ונכבד של הקלטות בהם נשמע מרן שליט"א משורר שירים משירים שונים. כמו"כ פתיחות לשירים. והאמת אין מה לומר. הרב גאון עצום בחכמה זו!!
אעלה כאן להנאת חכמי הפורום הקלטה אחת של תפילת מוסף של ר"ח.
[שימו לב: התפילה במקאם עג'אם. בין השיטין נשמע הרב עובר למקאמים רבים במיומנות מופלאה, ביניהם, שיגא, ראשט, נהוונד, חוסיני, ביאת, כורד [האהוב עליו במיוחד]. ואפילו אוג' ססגאר ולאמי. שימו לב גם לנגריז שהרב משחיל פה ושם, כגון: ב'ומקיים אמונתו לישני עפר' וב'אלוקינו ואלוקי אבותינו' ועוד. גם הרכת כהן משובחת ומוטבלת היטב. המבינים וודאי יהנו מזה].

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » א' אפריל 15, 2012 11:03 pm

לא העלית, מחכים בכיליון עיניים.
אם אתה לא מצליח לעלות לפורום אתה יכול להעלות לג'מבו מייל ולהביא לכאן קישור.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' אפריל 15, 2012 11:11 pm

אורייתא כתב
יש ברשותי מאגר גדול ונכבד של הקלטות בהם נשמע מרן שליט"א משורר שירים משירים שונים. כמו"כ פתיחות לשירים. והאמת אין מה לומר. הרב גאון עצום בחכמה זו!!
אעלה כאן להנאת חכמי הפורום הקלטה אחת של תפילת מוסף של ר"ח.
[שימו לב: התפילה במקאם עג'אם. בין השיטין נשמע הרב עובר למקאמים רבים במיומנות מופלאה, ביניהם, שיגא, ראשט, נהוונד, חוסיני, ביאת, כורד [האהוב עליו במיוחד]. ואפילו אוג' ססגאר ולאמי. שימו לב גם לנגריז שהרב משחיל פה ושם, כגון: ב'ומקיים אמונתו לישני עפר' וב'אלוקינו ואלוקי אבותינו' ועוד. גם הרכת כהן משובחת ומוטבלת היטב. המבינים וודאי יהנו מזה].

שמעתי הקלטה שהוא משבח את החזנים למשפחת לוק, תוך שהוא מוצא רמז בפסוק הקול קול יעקב, יש כאן שני לוק, ונזכר כאן יעקב לוק, הוא מוצא גם איזו גימטריא לחיים לוק, ואיני זוכרה כעת.

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » א' אפריל 15, 2012 11:46 pm

מיוחד
(אמנם אני לא מבין במקאמים, אבל במוזיקה באופן כללי מבין קצת...)

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' אפריל 15, 2012 11:48 pm

האם זה נכון שמרן היה שומע את אותה אשה מצרית (מקאמיסטית) ימ״ש?
שמעתי שבצעירותו היה הולך 10 דקות בלילה לאיזו חנות שמשמיעים אותה... והפסיק אחר שהראו לו תמונתה (מבחינה הלכתית)...

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 11:49 pm

אורייתא! כתב:[שימו לב: התפילה במקאם עג'אם. בין השיטין נשמע הרב עובר למקאמים רבים במיומנות מופלאה, ביניהם, שיגא, ראשט, נהוונד, חוסיני, ביאת, כורד [האהוב עליו במיוחד]. ואפילו אוג' ססגאר ולאמי. שימו לב גם לנגריז שהרב משחיל פה ושם, כגון: ב'ומקיים אמונתו לישני עפר' וב'אלוקינו ואלוקי אבותינו' ועוד. גם הרכת כהן משובחת ומוטבלת היטב. המבינים וודאי יהנו מזה].

מבין ריסי עיניך ניכר שגם אתה לא קטלא קניא בזה.
שמא יש לפתוח אשכול של מקאמים.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אפריל 15, 2012 11:50 pm

יוסףלוי כתב:האם זה נכון שמרן היה שומע את אותה אשה מצרית (מקאמיסטית) ימ״ש?
שמעתי שבצעירותו היה הולך 10 דקות בלילה לאיזו חנות שמשמיעים אותה... והפסיק אחר שהראו לו תמונתה (מבחינה הלכתית)...

שנים רבות שהיה שומע אותה בקלטות, וזה שהראו לו זה כבר לא היה בצעירותו ומאוד כעס על זה שהראה לו, ודובר בזה בהרחבה באשכול אחר.

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » א' אפריל 15, 2012 11:58 pm

למה לא שומעים בברכת כהנים את התיבה "יברכך"?

אורייתא!

הודעהעל ידי אורייתא! » ב' אפריל 16, 2012 12:14 am

מורה צדק כתב:
אורייתא! כתב:[שימו לב: התפילה במקאם עג'אם. בין השיטין נשמע הרב עובר למקאמים רבים במיומנות מופלאה, ביניהם, שיגא, ראשט, נהוונד, חוסיני, ביאת, כורד [האהוב עליו במיוחד]. ואפילו אוג' ססגאר ולאמי. שימו לב גם לנגריז שהרב משחיל פה ושם, כגון: ב'ומקיים אמונתו לישני עפר' וב'אלוקינו ואלוקי אבותינו' ועוד. גם הרכת כהן משובחת ומוטבלת היטב. המבינים וודאי יהנו מזה].

מבין ריסי עיניך ניכר שגם אתה לא קטלא קניא בזה.
שמא יש לפתוח אשכול של מקאמים.

בו ישתתפו אני ואתה...

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ב' אפריל 16, 2012 12:20 am

שמא יסבירו לי אחת ולתמיד, מה זה מקאם? כיצד הוא עובד?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 141 אורחים