מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קונ' בירור דברים בענין השתתפות בבחירות

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אברהם שרייבר

קונ' בירור דברים בענין השתתפות בבחירות

הודעהעל ידי אברהם שרייבר » ב' יולי 08, 2024 9:22 pm

רציני כתב:בירור דברים. איסור השתתפות בכנסת המינים.

לעשות רצונך

Re: קונ' בירור דברים בענין השתתפות בבחירות

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ב' יולי 08, 2024 11:33 pm

אתה אולי עובר על איסור המספר אחר מיטתו של תלמיד חכם.
יהודי צדיק וחסיד, תלמיד חכם מופלג, ירא שמים מרבים, שהרבה יש מה לספר בשבחו,
להביא ממנו קונטרס שעכשיו כשעומד בפני בי''ד של מעלה רואה כמה טעות טעה ל''ע בזה, וכמה דברים חמורים כתב שם נגד רוב עם בני ישראל יושבי ארץ הקודש ורבותיהם וגדוליהם וצדיקיהם, זה נכלל אולי חשש באיסור הנ''ל.
(וכפי שכותב שם בשם רבו זי''ע שכל מי שהוא בגדר בן אדם יכול לעשות טעות).

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' יולי 08, 2024 11:36 pm

אענה לך כדרך שהמנוח ענה פעם לאחד, שהעמיד בפניו קושיא דומה [בנושא אחר].....
תגיד לי האמת
כלום גמרת ש"ס? לא
כלום גמרת כ"ד כתבי קודש? לא
כלום גמרת ששה סדרי משנה? לא
כלום גמרת כל מדרשי חז"ל? לא
כלום גמרת כל ד' חלקי שו"ע עם הנו"כ? לא
כלום עסקת במעשה מרכבה? לא

אזי, מה אתה אומר???, מה ישאלו לעתיד ביום הדין???

[הטענה לעצמה, מטופשת בתכלית הטפשות והחוצפה...., כלום מחלוקת נושא הבחירות הוא המחלוקת הראשונה בישראל???,
וכי אתה סבור באמת שדנו את רבינו תם בבי"ד של מעלה, על שחלק על רש"י... וכן הלאה..,
הבית דין של מעלה לא מתחשבים עם האג'נדה של 'לעשות רצונך'....]

אברהם שרייבר

הודעהעל ידי אברהם שרייבר » ב' יולי 08, 2024 11:52 pm

לעשות רצונך כתב:
אברהם שרייבר כתב:
רציני כתב:בירור דברים. איסור השתתפות בכנסת המינים.

בירור דברים לאיסור הבחירות מהגאון הגדול רבי שמעיה גרינבוים זצל בעל הפירוש סייעתא דשמיא על המשניות.pdf

אתה אולי עובר על איסור המספר אחר מיטתו של תלמיד חכם.
יהודי צדיק וחסיד, תלמיד חכם מופלג, ירא שמים מרבים, שהרבה יש מה לספר בשבחו,
להביא ממנו קונטרס שעכשיו כשעומד בפני בי''ד של מעלה רואה כמה טעות טעה ל''ע בזה, וכמה דברים חמורים כתב שם נגד רוב עם בני ישראל יושבי ארץ הקודש ורבותיהם וגדוליהם וצדיקיהם, זה נכלל אולי חשש באיסור הנ''ל.
(וכפי שכותב שם בשם רבו זי''ע שכל מי שהוא בגדר בן אדם יכול לעשות טעות).

כתוב בזוה"ק פרשת תרומה, דף קכח ע"ב:
תָּא חֲזֵי, כָּל מַאן דְּאָחִיד בְּיָדָא דְּחַיָּיבָא, וְאִשְׁתָּדַּל בֵּיהּ, לְמִשְׁבַק אָרְחָא בִּישָׁא, אִיהוּ אִסְתַּלָּק בִּתְלַת סִלּוּקִין, מַה דְּלָא אִסְתַּלָּק הָכִי בַּר נָשׁ אַחֲרָא. גָּרִים לְאַכְפְּיָיא סִטְרָא אַחֲרָא. וְגָרִים דְּאִסְתָּלַּק קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא בִּיקָרֵיהּ. וְגָרִים לְקַיְּימָא כָּל עָלְמָא בְּקִיּוּמֵיהּ לְעֵילָּא וְתַתָּא. וְעַל הַאי בַּר נָשׁ כְּתִיב, בְּרִיתִי הָיְתָה אִתּוֹ הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם. וְזָכֵי לְמֵחמֵי בְּנִין לִבְנוֹי, וְזָכֵי בְּהַאי עָלְמָא, וְזָכֵי לְעָלְמָא דְּאָתֵי. כָּל מָארֵי דִּינִין, לָא יַכְלִין לְמֵידָן לֵיהּ, בְּהַאי עָלְמָא וּבְעָלְמָא דְּאָתֵי. עָאל בִּתְרֵיסַר תַּרְעֵי, וְלֵית מַאן דְּיִמְחֵי בִּידֵיהּ. וְעַל דָּא כְּתִיב, (תהלים קיב) גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבוֹרָךְ. הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עוֹמֶדֶת לָעַד. זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים וְגוֹ'.

להחזיר בני אדם לדרך הישר אינו דבר של מה בכך, ובוודאי איני בגדר המספר אחר מיטתו של תלמיד חכם...

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יולי 09, 2024 12:22 am

אני לא חושב שלהעלות את הקונטרס הלז יש בו משום מספר אחר מיטתו של ת"ח ודעתו או ליתר דיוק דעת רבו ידועה בענין
אבל אני כן חושב שמי שחשוב לו שמה שיזכרו מהנפטר זה את דעתו הלא מפתיעה שרבו צדק ושאסור להשתתף בבחירות, ומכל שבחיו הבאמת מרובים הוא לא מוצא אלא להתמקד בשבח העצום שהנפטר בענין זה פשוט חשב כמו כל חסיד סאטמער ממוצע, לא ממש תורם משהו לזכרו או לכבודו

אראל

Re: הגאון הגדול רבי שמעי' גרינבוים זצ"ל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 09, 2024 12:27 am

א שטורעם אין א גלעזל וואסער...
הקונטרס הנ"ל מופיע ברשימה, בין כל שאר חיבוריו, לא התמקדו כלל בזה הקונטרס יותר משאר חיבוריו, על כן למי איכפת ליה מה חושב עתה מר. יהושפט?
מובן שהיות שהקונטרס הזה [כמובן שלא קראו כלל מה כתוב בו..] נוגד דעתו והשקפתו של מר. יהושפט ומר. רצונך... על כן הקונטרס הזה דוקר בעיניהם ובולט ביותר מחמת צבעו השונה.....
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ג' יולי 09, 2024 12:35 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

אברהם שרייבר

הודעהעל ידי אברהם שרייבר » ג' יולי 09, 2024 12:31 am

יהושפט כתב:אני לא חושב שלהעלות את הקונטרס הלז יש בו משום מספר אחר מיטתו של ת"ח ודעתו או ליתר דיוק דעת רבו ידועה בענין
אבל אני כן חושב שמי שחשוב לו שמה שיזכרו מהנפטר זה את דעתו הלא מפתיעה שרבו צדק ושאסור להשתתף בבחירות, ומכל שבחיו הבאמת מרובים הוא לא מוצא אלא להתמקד בשבח העצום שהנפטר בענין זה פשוט חשב כמו כל חסיד סאטמער ממוצע, לא ממש תורם משהו לזכרו או לכבודו

לא הייתי אמור לחשוב ולהתמקד על קובץ זו - שזהו שבחו, או שבחו בה' הידועה, אלא קובץ זו היתה תחת ידי, ע"כ העליתיה.
ואגב, זה הי' בזמנו בירור מאוד חזק, חד וחלק, בחסידות סאטמאר, ואני יודע לפחות ממקרה אחת, שתושב א"י, לא חסיד סאטמאר, הפסיק להצביע בבחירות בגלל בירור זו. ואצל חוג הקנאים, זה דבר גדול מאוד.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' יולי 09, 2024 12:49 am

יהושפט כתב:הנפטר בענין זה פשוט חשב כמו כל חסיד סאטמער ממוצע

לא קראתי את הקונטרס, אבל לפי מה שנכתב כאן על הגאון הצדיק זצ"ל, חזקה עליו שגם בזה עשה בירור יסודי בעומק הפשט והקיף את העניין מכל צדדיו. [אא"כ כבר כתב ועשה הכל רבו לפניו והתלמיד רק ליקט והעתיק, מה שקשה לי מאד להאמין].
וממילא גם זה זכרו וכבודו.
שו"ר שכתבו בהודעה שלפניי סייעתא לדבריי.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יולי 09, 2024 1:06 am

אראל כתב:
יהושפט כתב:אני לא חושב שלהעלות את הקונטרס הלז יש בו משום מספר אחר מיטתו של ת"ח ודעתו או ליתר דיוק דעת רבו ידועה בענין

הקונטרס הנ"ל מופיע ברשימה, בין כל שאר חיבוריו, לא התמקדו כלל בזה הקונטרס יותר משאר חיבוריו, על כן למי איכפת ליה מה חושב עתה מר. יהושפט?
מובן שהיות שהקונטרס הזה [כמובן שלא קראו כלל מה כתוב בו..] נוגד דעתו והשקפתו של מר. יהושפט ומר. רצונך... על כן הקונטרס הזה דוקר בעיניהם ובולט ביותר מחמת צבעו השונה.....

אני שמח שזכיתי ממך לכינוי "מר", מה שמלמד שנגעתי בדיוק בנקודה
התייחסתי לזה שמכל כתביו טרחו להעלות רק את זה, כעת טוען הטוען שזה מה שהיה תח"י. נו.

ולענין הבחירות, אגיד לך את האמת גם אם יקשה עליך לשמוע אותה, כל החוג שאני חי בו ואני בכללם, לא מוטרדים כלל ועיקר מדעתו של מהר"י ט"ב זצ"ל בענין, מה לעשות, אבל אלו הם העובדות.
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ג' יולי 09, 2024 1:10 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 09, 2024 1:09 am

אם אינך מוטרד כלל, מי הביאך הנה להגיב? וכי הכרת בכלל את האיש נשוא האשכול?

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יולי 09, 2024 1:11 am

לא הכרתי אותו אישית כמובן, אבל הכרתי את כתביו, ומאד משונה ומגוחך בעיני שבמקום להתעסק במעלותיו היחודיות הרבות, כפי שהחלו באשכול זה, לא מצאו אלא לעסוק בענין בו כמדומה שלא חידש דבר, וודאי שלא היתה לו בו יחודיות.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יולי 09, 2024 1:13 am

צופה_ומביט כתב:
יהושפט כתב:הנפטר בענין זה פשוט חשב כמו כל חסיד סאטמער ממוצע

לא קראתי את הקונטרס, אבל לפי מה שנכתב כאן על הגאון הצדיק זצ"ל, חזקה עליו שגם בזה עשה בירור יסודי בעומק הפשט והקיף את העניין מכל צדדיו. [אא"כ כבר כתב ועשה הכל רבו לפניו והתלמיד רק ליקט והעתיק, מה שקשה לי מאד להאמין].
וממילא גם זה זכרו וכבודו.
שו"ר שכתבו בהודעה שלפניי סייעתא לדבריי.

במחילה תטרח לקרוא את הקונטרס, ותראה אם יש בו איזה חידוש מעבר לדברים הידועים הלעוסים
אולי בשעתו שפרסם קונ' זה היה בו איזה חידוש, אינני יודע, אבל גם מי שחושב שכל מילה בקונ' זה היא אמת לאמיתה של תורה, עדיין תוכנו רחוק מלהוות תהילתו של הרב המחבר זצ"ל
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ג' יולי 09, 2024 1:22 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 09, 2024 1:14 am

יהושפט כתב:לא הכרתי אותו אישית כמובן, אבל הכרתי את כתביו, ומאד משונה ומגוחך בעיני שבמקום להתעסק במעלותיו היחודיות הרבות, כפי שהחלו באשכול זה, לא מצאו אלא לעסוק בענין בו כמדומה שלא חידש דבר, וודאי שלא היתה לו בו יחודיות.

על זה כבר אמרתי לעיל, 'לא עסקו' כאן כלל בשום דבר הנאמר שם, סך הכל העלה כאן אחד בתמימות, קונטרס דרשה ממנו שהיה תחת ידו במקרה (והלה לא ידע כלל שהקונטרס כבר יש באוצר.....) לא ספציפי כלל [אלא אם כן שהיה כאן איזה טירדא שהטריד אותך (ועדיין טרדתך לא שככה) על אף שאתה מכחיש שאינך מוטרד מכלום ובחוגך אינם מוטרדים כלל בנושא זה.....], והרב 'לעשות רצונך' כבר הספיק בנתים לעלות השמימה ולהוריד מסר מן הבי"ד של מעלה .....

נעקסט

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יולי 09, 2024 1:21 am

הנסיון שלך לחתן אותי עם הרב לעשות רצונך, לא עולה כ"כ יפה, הרי כתבתי שהוא לא צודק
ולענין הטרדה, אתה מוזמן בפעם הבאה שאתה באה"ק לעשות סיבוב בכל כולל אברכים ליטאי שתבחר ולהווכח במציאות הפשוטה הזו [זה בסדר גמור, בפעם האחרונה שבדקתי לא ראיתי שבסאטמר מוטרדים מפסקי הרב אלישיב לדוגמא, וזה לא מטריד אף אחד].
ולגוש"ע, לא היה נראה לי, ועדיין לא נראה לי שהועלה בתמימות, אבל אם כן, אז באמת לא אמרתי כלום

איך אמרת: נעקסט

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 09, 2024 1:26 am

יהושפט כתב:ולגוש"ע, לא היה נראה לי, ועדיין לא נראה לי שהועלה בתמימות

לקיים מה שנאמר 'למען תצדק בדברך'...
ווילסט אזוי זאל זיין אזוי....

רציני

הודעהעל ידי רציני » ג' יולי 09, 2024 6:35 am

כמה דברים מעניינים לקרוא:
באות א: הביא סיפור מהייטב לב. [להבדיל יש סיפור דומה על נפוליון שראה בוכים בט"ב].
באות ה: מהמהרש"ם. [שאלה שאני יקבל על הראש: האם ידוע מיהו הנכד?].
באות טו: על עבירה לשמה מהנפש החיים. [האם בחסידות לא חולקים על הנפש החיים בעניין זה?].
כללי: אני לא יודע למה, אבל בסגנון, הרגשתי כאילו אני קורא א' מהספרים של החפץ חיים במוסר. ואולי בגלל שזה היה דרשה, ובדרשה מסבירים יותר והחפץ חיים כך כותב את ספריו כאילו דרשה. [אני לא יודע להסביר את עצמי, לכן כתבתי את זה בקטן].

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 09, 2024 7:38 am

יש אשכול מיוחד על נושא הבחירות, אולי כדי להעביר שמה

לא עת בחירות היום..., לע"ע ממשלת נתניהו עדיין רובצת על כרעיה ......

גם כי אלך

הודעהעל ידי גם כי אלך » ג' יולי 09, 2024 8:39 am

רציני כתב:

בקטן].[/size]

בהקלטה של הדרשה הוא מזכיר שזה הי' אברך נכד הרדזינר זצ"ל, בעל סדרי טהרה ובעל התכלת.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ג' יולי 09, 2024 9:11 am

אכן, אומר ואשוב ואומר.
במקרה של הרה''צ הנ''ל, באמת עפר אני תחת כפות רגליו וכו' ולא למדתי וכו' גרגיר חול לעומתו.

אבל שהרב שרייבר שליט''א, מוצא לנכון להעלות באשכול אחר פטירת איש צדיק כזה ושיש לו כל כך הרבה דברים מה ללמוד ממנו שהם בקונצנזוס, דווקא איסור הבחירות,
אז זה הבעיה של שרייבר שרוצה 'להקטין' את כבודו. (רק לאחר מכן העבירו זאת, בחכמה, לאשכול אחר).
זה כמו לומר על הגאון רבי חיים קנייבסקי אחר פטירתו להראות את גדלו, להביא איזה מחאה שכתב נגד עץ...
גם אם זה נכון וגם אם זה היה וגם אם שכרו רב בשמים, זה לא מה שמביאים על צדיק כל כך גדול.

כמובן שבכלל כתבתי את דבריי בדרך צחות בשביל להראות את האבסורד שבהבאת הדברים, וממילא אין כאן חוצפה.

אין כאן אשכול הבחירות וזה מיותר לגמרי כאן, וחבל ששרייבר דווקא יביא פה את זה לשבחו... [אבל כבר כתב שרייבר שיודע מישהו שהפסיק להצביע בזכות הקונטרס הזה ושזה דבר גדול מאוד, אז שלא יגיד שהוא העלה את זה בתמימות...]

ומכיון וכבר בדקתי מה נעשה למעלה, ראיתי גם כן איך שהרב פינחס קהתי עולה במעלות רמות ונשגבות כעת,
כי בזכותו נכתב הפירוש סייעתא דשמיא והדבר מצטרף לזכויותיו העצומות....

נים ולא נים

הודעהעל ידי נים ולא נים » ג' יולי 09, 2024 6:00 pm

יהושפט כתב:
אראל כתב:

אני שמח שזכיתי ממך לכינוי "מר", מה שמלמד שנגעתי בדיוק בנקודה
התייחסתי לזה שמכל כתביו טרחו להעלות רק את זה, כעת טוען הטוען שזה מה שהיה תח"י. נו.

ולענין הבחירות, אגיד לך את האמת גם אם יקשה עליך לשמוע אותה, כל החוג שאני חי בו ואני בכללם, לא מוטרדים כלל ועיקר מדעתו של מהר"י ט"ב זצ"ל בענין, מה לעשות, אבל אלו הם העובדות.

מוכרח שאתה חכם גדול מאוד אתה מביא ראיה מעצמך! דבר שגם אפלטון גם אריסטו לא זכו לזה

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יולי 09, 2024 6:18 pm

נו אז מה
גם תפילין הם לא זכו להניח
והוא כן

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 09, 2024 6:44 pm

לעשות רצונך כתב:אכן, אומר ואשוב ואומר.
במקרה של הרה''צ הנ''ל, באמת עפר אני תחת כפות רגליו וכו' ולא למדתי וכו' גרגיר חול לעומתו.

אבל שהרב שרייבר שליט''א, מוצא לנכון להעלות באשכול אחר פטירת איש צדיק כזה ושיש לו כל כך הרבה דברים מה ללמוד ממנו שהם בקונצנזוס, דווקא איסור הבחירות,
אז זה הבעיה של שרייבר שרוצה 'להקטין' את כבודו. (רק לאחר מכן העבירו זאת, בחכמה, לאשכול אחר).
זה כמו לומר על הגאון רבי חיים קנייבסקי אחר פטירתו להראות את גדלו, להביא איזה מחאה שכתב נגד עץ...
גם אם זה נכון וגם אם זה היה וגם אם שכרו רב בשמים, זה לא מה שמביאים על צדיק כל כך גדול.

כמובן שבכלל כתבתי את דבריי בדרך צחות בשביל להראות את האבסורד שבהבאת הדברים, וממילא אין כאן חוצפה.

אין כאן אשכול הבחירות וזה מיותר לגמרי כאן, וחבל ששרייבר דווקא יביא פה את זה לשבחו... [אבל כבר כתב שרייבר שיודע מישהו שהפסיק להצביע בזכות הקונטרס הזה ושזה דבר גדול מאוד, אז שלא יגיד שהוא העלה את זה בתמימות...]

ומכיון וכבר בדקתי מה נעשה למעלה, ראיתי גם כן איך שהרב פינחס קהתי עולה במעלות רמות ונשגבות כעת,
כי בזכותו נכתב הפירוש סייעתא דשמיא והדבר מצטרף לזכויותיו העצומות....

אצליכם בגור, מצות 'ויאמינו בה' ובמשה עבדו' הלא דוחה הרבה מצות חמורות שבתורה, ולפעמים גם עבירת שפיכות דמים כנודע, אמונת צדיקים ערך עליון שאין למעלה ממנו....
רבי שמעיה היה תלמידו של בעל ויואל משה, וזה שבחו הודו והדרו, שאמר דרשה לברר מקחו של רבו, וקיים בזה מצוה גדולה ורבה שאין מצוה גדולה מזה

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ג' יולי 09, 2024 11:48 pm

לא הבנתי מה האמוציות וחיפוש המניעים הנסתרים המועצם פה.
המחבר זצ"ל היה ת"ח גדול וצנוע, עם כשרון לתמצת דברים מורכבים ולהגיד אותם בצורה ברורה. מן הסתם יכולותיו באו גם בקונטרס הזה, אף שכאן הוא רק בא לבאר את דעת רבו ולא לחדש דבר משלו (גם הגרח"ק, יש דברים שהוא היה מקורי ויש דברים שהיה דבוק בחזו"א ורק מסר הלאה את שיטתו, אז מה?).
ולמה לא להיות מוטרדים מדבריו של ת"ח מופלג. אם אני הקטן, על כיפתי הסרוגה, שאומר הלל בברכה ומצביע בבחירות, שמח בתורתם של חסידי סאטמר - מדוע אברכים ליטאים יהושפטים/לעשותרצונכים לא?
אכן,לא כל פעם שיוצא קונטרס אני מוטרד אולי כל דרכי טעות, אלא עשיתי ביקור בסיסי בשלב כלשהו בימי חיי ובדרך כלל אני רק מתחזק אותו בקטנה מידי פעם, ולא פותח את הסוגיה מחדש כל שניה, אבל עדיין. מה האסון הגדול בידיעה שכך סבר הרב גרינבוים?
(אמנם, מנקודת מבט מסויימת אני קרוב לסטאמרים יותר מלליטאים. גם לפי הראי"ה וגם לפי הדברי יואל קרה משהו משמעותי בה' באייר תש"ח, רק השאלה האם הוא חיובי או שלילי, אבל שניהם חולקים על החזו"א שסבר שכלל לא קרה משהו בעל משמעות באותה עת)

ועוד, גם אם מתנגדים לדבריו או מזלזלים בו, מותר לשתוק ולא לעשות פרובוקציות תוך כדי השבעה כאשר ידוע שחברנו לפורום הרב אראל הוא מחותן של המנוח.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' יולי 10, 2024 1:47 pm

פלוריש כתב:לא הבנתי מה האמוציות וחיפוש המניעים הנסתרים המועצם פה.
המחבר זצ"ל היה ת"ח גדול וצנוע, עם כשרון לתמצת דברים מורכבים ולהגיד אותם בצורה ברורה. מן הסתם יכולותיו באו גם בקונטרס הזה, אף שכאן הוא רק בא לבאר את דעת רבו ולא לחדש דבר משלו (גם הגרח"ק, יש דברים שהוא היה מקורי ויש דברים שהיה דבוק בחזו"א ורק מסר הלאה את שיטתו, אז מה?).
ולמה לא להיות מוטרדים מדבריו של ת"ח מופלג. אם אני הקטן, על כיפתי הסרוגה, שאומר הלל בברכה ומצביע בבחירות, שמח בתורתם של חסידי סאטמר - מדוע אברכים ליטאים יהושפטים/לעשותרצונכים לא?
אכן,לא כל פעם שיוצא קונטרס אני מוטרד אולי כל דרכי טעות, אלא עשיתי ביקור בסיסי בשלב כלשהו בימי חיי ובדרך כלל אני רק מתחזק אותו בקטנה מידי פעם, ולא פותח את הסוגיה מחדש כל שניה, אבל עדיין. מה האסון הגדול בידיעה שכך סבר הרב גרינבוים?
(אמנם, מנקודת מבט מסויימת אני קרוב לסטאמרים יותר מלליטאים. גם לפי הראי"ה וגם לפי הדברי יואל קרה משהו משמעותי בה' באייר תש"ח, רק השאלה האם הוא חיובי או שלילי, אבל שניהם חולקים על החזו"א שסבר שכלל לא קרה משהו בעל משמעות באותה עת)

ועוד, גם אם מתנגדים לדבריו או מזלזלים בו, מותר לשתוק ולא לעשות פרובוקציות תוך כדי השבעה כאשר ידוע שחברנו לפורום הרב אראל הוא מחותן של המנוח.

כיון שהזכרת את שמי, אני רואה צורך להגיב בעד עצמי בלבד, אינני דובר של לעשות רצונך, ואינני שותף להרבה מדעותיו וכתיבותיו.

אין לי כל בעיה שהרב גרינבוים חשב שאסור להשתתף בבחירות והסביר את דעת רבו, דעתו ידועה, ואין זה חידוש שנתחדש כאן שהתנגד להשתתפות בבחירות, ודעה זו היא כמובן דעת גדולים וטובים נוספים, ואיש לא מתכחש לה, כמו שגם הדעה השניה ידועה, ולרוב האנשים יש כבר דעה מגובשת בנושא, ועוד קונטרס לא יעלה ולא יוריד.
ההערה שלי היתה על כך שנראה שלמישהו חשוב להדגיש דווקא את החלק הלא יחודי הזה במורשת הנפטר, ולא את חלקיו הייחודים, זה היה צורם לי באותה מידה על כל אחד אחר
כשנפטר גאון חסידי, ועסוקים דוקא בלהנציח את דבקותו ברבי ולא את מעלותיו הייחודיות, זה צורם לי באותה מידה, וכנ"ל כשמישהו ליטאי נפטר ועסוקים [לפעמים זה קורה] לספר על התבטלותו וקשריו עם גדול פלוני או אלמוני שעכשיו בכותרות במקום לעסוק במעלותיו

ולמרות כל זאת לא הייתי נזקק לכתוב כלום, לולי הרב לעשות רצונך שלפי דרכו סבור שפרסום הקונ' הוא בכלל איסור לספר אחר מיטתו, ועל זה הגבתי שלא כך היא אבל מוזר שמוצאים לנכון להתמקד בזה
אחר כך טענו שסתם הביאו את הקונ' ללא שום כוונה, ואם כך כתבתי שלא אמרתי כלום
עכ"פ לא היתה כאן שום בעיה עם כך שזו דעתו של הרב גרינבוים, כברור וכפשוט למי שקרא את מה שכתבתי, אתה מוזמן לקרוא שוב

לטעמי, דשנו בזה מספיק, ואינני רואה עוד טעם לעסוק בנושא.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' יולי 10, 2024 8:35 pm

הרב יהושפט,
זו בדיוק היתה גם כוונתי.
ומה שכתבתי ענין 'אסור לספר אחר מיטתו וכו', זה נכתב בדרך צחות, כדרכי.

רציני

הודעהעל ידי רציני » ד' יולי 10, 2024 8:50 pm

גם כי אלך כתב:
רציני כתב:

בקטן].[/size]

בהקלטה של הדרשה הוא מזכיר שזה הי' אברך נכד הרדזינר זצ"ל, בעל סדרי טהרה ובעל התכלת.

ייש"כ גדול.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' יולי 10, 2024 9:51 pm

דברים נכונים, יוצאים מלב ונפש 'בריא'

שילה צבי
שם מלא: שילה

הודעהעל ידי שילה צבי » ש' יולי 13, 2024 10:45 pm

לפעמים אני מתצטער שאי אפשר לסמן "אהבתי" על תגובות בפורום. דפח"ח

הביבליופיל

הודעהעל ידי הביבליופיל » ב' יולי 15, 2024 11:52 pm

רציני כתב:כמה דברים מעניינים לקרוא:
באות א: הביא סיפור מהייטב לב. [להבדיל יש סיפור דומה על נפוליון שראה בוכים בט"ב].
באות טו: על עבירה לשמה מהנפש החיים. [האם בחסידות לא חולקים על הנפש החיים בעניין זה?].
כללי: אני לא יודע למה, אבל בסגנון, הרגשתי כאילו אני קורא א' מהספרים של החפץ חיים במוסר. ואולי בגלל שזה היה דרשה, ובדרשה מסבירים יותר והחפץ חיים כך כותב את ספריו כאילו דרשה. [אני לא יודע להסביר את עצמי, לכן כתבתי את זה בקטן].

מה לעשות שהייט"ל נפטר לפני מלחמת העולם הראשונה...

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' יולי 15, 2024 11:55 pm

הביבליופיל כתב:מה לעשות שהייט"ל נפטר לפני מלחמת העולם הראשונה...

נו, מה הסתירה?
קושיא מעיקרא ליתא, ותקרא שוב הסיפור...
הייט"ל אמר לו, שהפריצים אמרו שאם יפסיקו להכריז, לעולם לא יגיעו לעצמאות, וכך המשיכו ההכרזה עד ..., אבל לא מסופר שם שהייט"ל 'ראה' בעצמאותה של פולין ...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' יולי 16, 2024 3:01 am

בקונטרס נראה שאינו מדבר על המציאות שלנו.

האם אכן הוא שללא נוכחותם של כל חברי כנסת, א"א להעביר שום חק? דבר זה לא נתפס על השכל. וא"כ כנראה כוונתו למדינת ישראל אחרת, ובחירות אחרות, ומר אמר חדא ומר אמר חדא ולא פליגי.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' יולי 16, 2024 12:59 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:בקונטרס נראה שאינו מדבר על המציאות שלנו.

האם אכן הוא שללא נוכחותם של כל חברי כנסת, א"א להעביר שום חק? דבר זה לא נתפס על השכל. וא"כ כנראה כוונתו למדינת ישראל אחרת, ובחירות אחרות, ומר אמר חדא ומר אמר חדא ולא פליגי.

ללא שיהיו 120 חברי כנסת בתוקף א"א להעביר שום חוק, אין צורך שהם יהיו נוכחים בכל חוק, אבל אם ח"כ עוזב את תפקידו ואין אחר שממלא את מקומו מיד, כל הכנסת לא יכולה להעביר שום חוק.

והדברים עתיקים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 16, 2024 3:15 pm

קרית מלך כתב:ללא שיהיו 120 חברי כנסת בתוקף א"א להעביר שום חוק, אין צורך שהם יהיו נוכחים בכל חוק, אבל אם ח"כ עוזב את תפקידו ואין אחר שממלא את מקומו מיד, כל הכנסת לא יכולה להעביר שום חוק.

אבל מיד כשח''כ אחד יוצא ממשרתו, ח''כ חדש נכנס תחתיו, בבחינת זה יוצא וזה בא, כמעט "באין כאחת". עד שלא שקעה שמשו של זה, זרחה שמשו של זה. כך שלמעשה אין כזה דבר שאין 120 ח''כ בתוקף, תמיד יש, ואם אין ח''כים חרדים ממילא ותומ''י יהיו תחתיהם ח''כים חילוניים.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' יולי 16, 2024 3:52 pm

פרנקל תאומים כתב:
קרית מלך כתב:ללא שיהיו 120 חברי כנסת בתוקף א"א להעביר שום חוק, אין צורך שהם יהיו נוכחים בכל חוק, אבל אם ח"כ עוזב את תפקידו ואין אחר שממלא את מקומו מיד, כל הכנסת לא יכולה להעביר שום חוק.

אבל מיד כשח''כ אחד יוצא ממשרתו, ח''כ חדש נכנס תחתיו, בבחינת זה יוצא וזה בא, כמעט "באין כאחת". עד שלא שקעה שמשו של זה, זרחה שמשו של זה. כך שלמעשה אין כזה דבר שאין 120 ח''כ בתוקף, תמיד יש, ואם אין ח''כים חרדים ממילא ותומ''י יהיו תחתיהם ח''כים חילוניים.

כמדומני שתיאורטית יתכן מצב שכזה כשכל אלו שהיו ברשימה התפטרו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 16, 2024 3:53 pm

כבר היו בעבר תקופות קצרות שלא היו 120 חברי כנסת.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' יולי 16, 2024 4:10 pm

השאלה היא כמובן מה ההשלכות החוקיות, האם אכן א"א לחוקק שום חוק במספר חסר

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 16, 2024 4:23 pm

למיטב ידיעתי, אפשר.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' יולי 16, 2024 4:29 pm

אם כך, אכן בטלה אחת מהטענות החזקות ב'ויואל משה' נגד ההשתתפות בבחירות?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 16, 2024 4:41 pm

כמדומני שיש לו טענות חזקות הרבה יותר.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 66 אורחים