מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הוה אמינא

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 2:34 pm

צופה_ומביט כתב:
עקביה כתב:
צופה_ומביט כתב:כל הזמן מדמים במשלים למצב נתון, ושוב חוזר הכשל גם במשל הזה, שמתעלם מהסיבה העיקרית לפורעניות, ונלאיתי לכפול שוב ושוב.

לי אין מושג מהי הסיבה העיקרית לפורענות, ואני משער שגם לך.

למה לשער? אני יודע מה כתוב בתורה בפרשיות התוכחה, וזה מספיק לי.

טפי הול"ל. בפרשת אחרי מות!
(לגבי פרשיות התוכחה, יש הרבה תוכחות, וכתוב גם בכלליות הרבה פעמים "אם לא תשמעו" וכו'. אבל בקריאת התורה של מנחה ביום כיפור כתוב בדיוק בדיוק מה יקרה בארץ ישראל[!!] אן יעברו על עבירה זו וזו[!!], ועבר שבוע וחצי, וזה קרה. אז איך אפשר לעצום את עין הדעת ולאבד את חוש הקריאה המינימלית ולהתבטא "אין מושג מה הסיבה" נגד פסוק מפורש??)
נערך לאחרונה על ידי הוה אמינא ב ג' יולי 09, 2024 2:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 2:36 pm

צופה_ומביט כתב:
עקביה כתב:
צופה_ומביט כתב:כל הזמן מדמים במשלים למצב נתון, ושוב חוזר הכשל גם במשל הזה, שמתעלם מהסיבה העיקרית לפורעניות, ונלאיתי לכפול שוב ושוב.

לי אין מושג מהי הסיבה העיקרית לפורענות, ואני משער שגם לך.

למה לשער? אני יודע מה כתוב בתורה בפרשיות התוכחה, וזה מספיק לי.
בטח כשהמציאות כל כך בולטת וברורה, ובקנה מידה "לאומי".
לפחות בגדר "עד שיוכח אחרת".
מרוב "לא יודעים חשבונות שמים לא יודעים חשבונות שמים" הפכנו את התורה לספר סיפורים.

על דברים דומים הגבתי כאן (viewtopic.php?f=51&t=53092&start=240#p661449).

צופה_ומביט כתב:לאור כל זאת:
כשככה מנוהלת וממשיכה להתנהל המדינה הזו, על ידי - ורק על ידי - אותו פרוגרס מעוות [באקדמיה, במערכת הצרעת, בתקשורת, בפוליטיקה, ובצבא עצמו], וככה נראית ה"מלחמה" שלה וה"ניצחון" שלה, וכשהכל מתחיל ונגמר בעיוות הערכי הזה, בחוסר הערכים הזה, במלחמה הערכית הזו -
מישהו שפוי עוד רואה חובה ודרישה להצטרף למטחנת הבשר הזו? להיות בשר תותחים שלה? ועוד לאבד בדרך את ערכיו שלו, ולהיות עוד מוצב כבוש של הפרוגרס מהבחינה הערכית - שהיא לב לבו של כל הדבר הזה והיא יצרה את המצב הזה מלכתחילה?

מוקדש באהבה לכל מי שעדיין לא מבינים מה הסיבה העיקרית של הפורענות.

כתבת דברי טעם כשלעצמם. אם כל זה היה בראשו של אותו מרצח ימ"ש איני יודע.
עכ"פ באמת ליבי נוקפני זה מכבר, כיצד ניתן לשלוח את בנינו לצבא כאשר הוא מנוהל וכפוף לחבורה מופרעת ומופקרת שחיי בנינו אינם עדיפים בעיניה על חיי האויב.
ומ"מ זה השיקול היחיד שצריך לעמוד בפני מי שכן מתכוון ללכת לצבא, ולא כלל הבעייתיות שיש בפרוגרס.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 2:37 pm

פלוריש כתב:זה מבוסס על מעשה שהיה עם הגרשז"א?
זכור לי במעומעם סיפור על מישהו שלווה ממנו עד תאריך מסויים והגיע עם הכסף כמה דקות אחרי השקיעה, בגלל סיבה חשובה, והגרשז"א לא קנה את התירוץ

לא ידוע לי. לא אני בעל המשל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 2:40 pm

הוה אמינא כתב:טפי הול"ל. בפרשת אמור!
(לגבי פרשיות התוכחה, יש הרבה תוכחות, וכתוב גם בכלליות הרבה פעמים "אם לא תשמעו" וכו'. אבל בקריאת התורה של מנחה ביום כיפור כתוב בדיוק בדיוק מה יקרה בארץ ישראל[!!] אן יעברו על עבירה זו וזו[!!], ועבר שבוע וחצי, וזה קרה. אז איך אפשר לעצום את עין הדעת ולאבד את חוש הקריאה המינימלית ולהתבטא "אין מושג מה הסיבה" נגד פסוק מפורש??)

ראה נא בקישור ששמתי לעיל.

ועוד, אילו זה היה קורה לשמאלנים בתל אביב ניחא, אבל מה אשמים תושבי העוטף? שמאלנים שמאלנים לגז"ש?

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 2:55 pm

ראיתי את דבריך שבקישור, ויורשה לי לא להגיב למה שנראה לי כאפיקורסות. יהי לך אשר לך בחדוה ובאושר עולמים.
אל תשאל עלי, ולא עלי לענות. גש הלאה למי שכתב את הטקסט הבא: "ואת זכר לא תשכב.. ובכל בהמה לא תתן.. אל תטמאו בכל אלה.. ותטמא הארץ ואפקוד עוונה עליה ותקיא הארץ את יושביה... ולא תקיא הארץ אתכם..." ותתווכח איתו בעצמו "מה אשמים תושבי העוטף?! מה אשמים ההרוגים בנובה?!" ועוד כיד הויכוח הטובה עליך .

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 09, 2024 4:16 pm

הוה אמינא כתב:... ראיתי את דבריך שבקישור, ויורשה לי לא להגיב למה שנראה לי כאפיקורסות. יהי לך אשר לך בחדוה ובאושר עולמים.
אל תשאל עלי, ולא עלי לענות. גש הלאה למי שכתב את הטקסט הבא: "ואת זכר לא תשכב.. ובכל בהמה לא תתן.. אל תטמאו בכל אלה.. ותטמא הארץ ואפקוד עוונה עליה ותקיא הארץ את יושביה... ולא תקיא הארץ אתכם..." ותתווכח איתו בעצמו "מה אשמים תושבי העוטף?! מה אשמים ההרוגים בנובה?!" ועוד כיד הויכוח הטובה עליך .

יש שם אמנם אפיקורסות, ולא רק שם.
לגופו של עניין, מי לנו גדול מרבינו מרן ר"ד לנדו שליט"א, אשר שמעתי ממני מספר פעמים, שבעצם מצויים אנחנו במצב כבר של אותו הטקסט לדאבוננו, ר"ל של (לא) תקיא הארץ אתכם, מפני הגורמים שמנויים שם, אלא שיש "גלולה נגד הקאה" המגינה ומצילה, וכעת מבקשים בכוח הזרוע, לאבד הגלולה ולהשליכה...

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 5:15 pm

הוה אמינא כתב:ראיתי את דבריך שבקישור, ויורשה לי לא להגיב למה שנראה לי כאפיקורסות.

אל תעשה תאונת 'פגע וברח'.
או שתסביר את עצמך, או שתמחק את ההאשמה החמורה הזו.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 5:25 pm

יגיב הציבור, האם אין הבנה למה שכתבתי, ואם אכן כך, אסביר.
חושבני שגם מי שמסכים איתך שזה לא, וגם מי שמסכים איתי שזה אפיקורסות, כן מבין למה זה לפחות כרוך בחשש הנ"ל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 7:43 pm

הוה אמינא כתב:יגיב הציבור, האם אין הבנה למה שכתבתי, ואם אכן כך, אסביר.
חושבני שגם מי שמסכים איתך שזה לא, וגם מי שמסכים איתי שזה אפיקורסות, כן מבין למה זה לפחות כרוך בחשש הנ"ל.

צר לי שאני כותב את הדברים הבאים, אבל אתה לא משאיר לי ברירה.
אתה נוהג או כמוג לב, שזורק בוץ ובורח, או כבריון, שעושה מעשי אלימות לעין השמש ואינו טורח להצדיק את עצמו.
האשמת אותי בהאשמה חמורה מאד, ובמקום להסביר את עצמך, אתה מחכה לעזרת הציבור.
אם הגון וישר אתה עליך לעמוד מאחורי דבריך ולהסביר אותם, או למחוק אותם.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 7:50 pm

אתה כופה עלי להתווכח?
ממש לא מסתדר לי.
אשריך שאתה כנה עם עצמך והדברים שכתבת עד כדי כך.
[וסלח לי אם אני לא באמת משוכנע בכנות. ואל תבקש ממני להוכיח גם את השורה הזאת].
אני סבור שדבריך מעבר לגבול הטעות המותרת, כפי שכבר כתבתי.
האמירה שאני בריון מוג לב בריון פחדן לא משכנע אותי להתחיל להוכיח דברים שלדעתי מיותרים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 7:57 pm

סלח לי, אבל אתה חצוף גדול.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 8:16 pm

סלחתי כדבריך, וסלח לי גם אתה ברוב טובך. באמת שלא התכוונתי שום דבר בפן או במישור האישי, רק על תוכן הדברים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 8:23 pm

הוה אמינא כתב:סלחתי כדבריך, וסלח לי גם אתה ברוב טובך. באמת שלא התכוונתי שום דבר בפן או במישור האישי, רק על תוכן הדברים.

את הדברים אני כתבתי והם מה שאני חושב, ולכן טענה על כך שהם אפיקורסות נוגעת אלי באופן אישי, כך שאיני מקבל את דבריך.

אזור כגבר חלציך והסבר את טענתך.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 8:31 pm

רקדנו מספיק.
כל מה שאכתוב יהיה חזרה שלישית או רביעית על מה שכבר נכתב.
וחוזר חלילה ואין לדבר סוף.
אם טוב בעיניך אמחק הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 8:32 pm

הוה אמינא כתב:אם טוב בעיניך אמחק הכל.

הלא זה הדבר אשר דיברתי אליך מלכתחילה.
אם אין לך אפשרות להסביר את הרפש שאתה מטיל בי, מחק אותו.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 8:42 pm

ודאי שיש אפשרות. השאלה היא אם יש צורך.
לכן הצעתי שירא הציבור וישפטו בינינו - אם יש צורך להסביר מה שכתבתי בלי פירושים והוכחות.
כנראה שחוץ משנינו אף אחד לא ביקר פה בשעות האחרונות,
חוץ מאחד, שהצטרף לדעתי בהתחלה, אין שום תגובה לכאן או לכאן.
אם היתה/תהיה דרישה להסביר, אסביר מאוד ברור בע"ה.
אבל מולך זה לא "הסבר", זה "ויכוח".
לכן אני ויתרתי לך מראש וכתבתי בשיא הכבוד והפירגון יהי לך אשר לך וכו'.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 8:47 pm

הוה אמינא כתב:לכן אני ויתרתי לך מראש וכתבתי בשיא הכבוד והפירגון יהי לך אשר לך וכו'.

אין לי עניין שתמחק. אדרבה, יתבררו ויתלבנו הדברים (ומוטב באשכול ההוא ולא בזה).
יש לי עניין שהם לא יישארו כפי שהם כעת.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 09, 2024 8:56 pm

הוה אמינא כתב:אם היתה/תהיה דרישה להסביר, אסביר מאוד ברור בע"ה.
אבל מולך זה לא "הסבר", זה "ויכוח".

למה אתה צריך להסביר מולי?
תסביר לכולם, ואף אני אשמח לקרוא ולהחכים (ולהגיב, במקרה שיהיה לי מה להעיר על ההסבר).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 09, 2024 9:06 pm

ידידנו היקר הרב הוה אמינא שליט''א, אני מאמין שאורייתא קא מרתחא בך וכו', אבל מוה''ר עקביה שליט''א איננו אפיקורס ח''ו, ואיננו חשוד ח''ו על דברי אפיקורסות. יתכן שהוא טועה ויתכן שהדברים עמומים ויתכן שיש כאן כבשי דרחמנא שיש להתהלך מעל גביהם כמעל גחלים לוחשות, ויתכן שהוא צודק, ויתכן שיש להתנסח אחרת, ויתכן שהוא צודק חלקית וכו' וכו'. הוא לא אפיקורס ח''ו, והוא לא חשוד על אפיקורסות ח''ו.

ואם תשאל לדעתי הענייה וסרת הטעם, אני חושב שהרב עקביה כתב שם דברי טעם שמותר להרהר בהם, מותר לאומרם, ומותר גם לערער עליהם. אינני יודע לומר אם הוא צודק, או עד כמה הוא צודק, קטונתי, ובאמת העניינים הללו הם מכבשי דרחמנא וגם מצריכים זהירות רבה, מכל מקום, אין בדבריו שם שמץ של אפיקורסות ח''ו. חזור בך בן אדם.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 9:32 pm

איני חושדו להרב עקביא.
ואינו צריך להסכמתי כלל וכלל, הוא מחשובי החברים ומי אני בתוך הנמושות.

לא כתבתי עליו אפיקורס, וחבל שלקח את זה לפן האישי.
הדגשתי שזה על תוכן ועל דברים העולים, ולא שהוא אפיקורס ח"ו.

(אף שאי"צ אדגיש התרשמותי רוב דבריו בחן בחסד ובכשרון יושר, לפעמים מועטות הופתעתי מביטויים וסגנון, אך
כמדומה שאף פעם לא הגבתי לדבריו אשר הסבו לי פליאה.
הפעם מאחר והוא הגיב לדברי, הרגשתי חוב להגן על מה שאני כתבתי, נגד דבריו. הוא השיב על פסוק מפורש - בקישור לדברים אחרים שהמשמעות העולה ממנו היא שזה פסוק פתטי או דמגוגי או מטאפורי ושאיננו יכולים בכלל להקיש משם למעשה. והעזתי לצאת להגנת כותב התורה, כפי שאני במיעוט השגותי קיבלתי מרבותי.
ולענ"ד אמירה שכל מה שכתוב בתורה פוקד עוון אבות על בנים וגו', ואפקוד עוונה עליה, ובחז"ל על כי תצא אש וגו' ונאכל הגדיש וכו', ועידנא דריתחא, ומאריך אפי' וגבי דילי', זה איזה אלוקים שמתרתח ומכניס עם נבוט על הראש של הילדים הטובים בגלל שלא שולט בעצמו וכו' - זה האלוקים שלי, ולא ידבר ככה. ואם הוא מצא לו תיאוריה של אלוהים נחמד שמאיים בתורה, ובנביאים, אבל האמת היא שהוא לא עושה שום דבר ממה שמאיים - זה מבחינתי אלוהים אחרים. מי אני ומה חיי - אבל לא המצאתי את הגישה הזאת, כך לימדונו בישיבות דורות ע"ג דורות בקבלה).

קיצרתי ותימצתתי.
ועוד יש מה להאריך ואכמ"ל.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 09, 2024 9:55 pm

כפי שכתבתי
הוה אמינא כתב:יגיב הציבור, האם אין הבנה למה שכתבתי, ואם אכן כך, אסביר.

גם הרב פ"ת שליט"א שאולי וכנראה כן מסכים עמך, מבין שיש כן סיבה שהדברים כרוכים בחשש הנ"ל, וז"ל:

פרנקל תאומים כתב:.......... יתכן שהוא טועה ויתכן שהדברים עמומים ויתכן שיש כאן כבשי דרחמנא שיש להתהלך מעל גביהם כמעל גחלים לוחשות, ויתכן שהוא צודק, ויתכן שיש להתנסח אחרת, ויתכן שהוא צודק חלקית וכו' וכו'. .......
ואם תשאל לדעתי הענייה וסרת הטעם, אני חושב שהרב עקביה כתב שם דברי טעם שמותר להרהר בהם, מותר לאומרם, ומותר גם לערער עליהם. אינני יודע לומר אם הוא צודק, או עד כמה הוא צודק, קטונתי, ובאמת העניינים הללו הם מכבשי דרחמנא וגם מצריכים זהירות רבה....................

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' יולי 10, 2024 12:01 am

דברי הרב עקביה הם דברים בהירים וברורים ובנויים על יסודות איתנים, והם דעתם של הרבה גדולי ישראל, אם כי יש חולקים.
אינני יודע אם אפשר לומר דבר זה על דברים מקומיים כמו צרות דהאי שתא זה יותר מתאים על דברים כלליים כמו תח ותט או השואה .
ובכל אופן גם דברי צופה ומביט אינם ברורים לי, כלומר לא ניחא לי, ואברר דברי:
בזמן שנתקיים בכנענים 'כאשר קאה את הגוי אשר לפניכם' נתקיים בהם בדיוק זה, ארץ ישראל קאה אותם לגמרי ונתבטלה טימאתם מהארץ, ועכ"פ נצטוינו בלא תחיה כל נשמה. בזמן שנתמלאה סאתם של ישראל הוגלו כל ישראל מארצם או שבטים שלימים מארצם לפי מילוי סאתם, והתוצאה מזה היה שהתבטלו התועבות מהארץ במידת מה. כל זה לא קרה כאן כלל השמאלנים והחילוניים חיים וקיימים בועטים וממשיכים בכל דרכיהם, אין שום הבדל ברשעותם של גרי הקיבוצים לדרי תל אביב, וגם עוטף עזה לא הושמדה, לא היה כאן קיום כלל של ותקיא הארץ אתכם, ולא נתבטלו התועבות כלל, אין כאן אלא מכה קשה וגזירה נוראה שנחתה על עם ישראל וכבמשך כל שנות גלותינו.
(חוץ מזה שיש לדון בכלל מכח כמה סיבות אם שייך במצבינו אנו הקללה של ותקיא הארץ אתכם ואכה"ל)
כמדומני שחייב כל אחד לפשפש במעשיו שלו ולא של חבירו וישוב בתשובה ושאר החשבונות להניח להקב"ה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 10, 2024 12:44 am

כבר הביאו לעיל בשם הגר"ד לנדא שכל עוד יש תורה בא"י זו "גלולה נגד הקאה". כמדומה יש מזה גם בדרשות בית ישי.
והנידון לא היה מדוע באה פורענות במובן של עבודת התשובה, אלא במובן של מדוע איננו מתגייסים לצבא להגן על יושבי הארץ ועל עצמנו מפני פיקוח נפש.
חושבני שבזה מיושב הכל ודוק.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' יולי 10, 2024 1:33 am

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 10, 2024 3:03 am

צופה_ומביט כתב:כבר הביאו לעיל בשם הגר"ד לנדא שכל עוד יש תורה בא"י זו "גלולה נגד הקאה". כמדומה יש מזה גם בדרשות בית ישי.
והנידון לא היה מדוע באה פורענות במובן של עבודת התשובה, אלא במובן של מדוע איננו מתגייסים לצבא להגן על יושבי הארץ ועל עצמנו מפני פיקוח נפש.
חושבני שבזה מיושב הכל ודוק.

כל שכן האריכות שכתבתי לעיל לגבי סיבת הפורענות מצד "הכל בידי שמים חוץ צינים פחים" שלא עסקה כלל בחשבונות שמים אלא בחשבונות הארץ.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' יולי 10, 2024 11:50 am

מכיוון שהאשכול כאן הפך לאשכול כללי על עניני הגיוס והמדינה (אולי כבר הגיע הזמן לשנות את הכותרת שלו?) - ראיתי לנכון להביא כאן את דבריו של הרב דוד פַנְדֶּל - ראש ישיבת ההסדר אפיקי דעת בשדרות וראש בית הדין לדיני ממונות בשדרות - כפי שפורסמו באתר ערוץ 7:

די לכפיה חילונית
לא נלך כצאן לטבח – לצבא עם אג'נדה של כפיה חילונית. נדרוש אווירה שמתאימה לבחור בן-תורה. תגובה לרב חיים נבון
אני מוחה על דברים שכתב הרב חיים נבון במאמרו 'קבוצת סיכון' ב'מקור ראשון' בשבת האחרונה.

הרב כתב "אינני מכיר הוראה הלכתית לוותר על ערכים קדושים וחשובים כדי להימנע מכל סיכון". סליחה אבל אני לא צריך הוראה כי זה פשוט מסברא.

הרב ממשיך וכותב: "אם חרדים רבים מתירים לעצמם משום מה סיכון בעישון...קל וחומר שהם צריכים להסתכן בשירות בגולני". שוב סליחה, אבל ממש לא הבנתי את הקל וחומר.

הרב ממשיך להרגיע: "זה קורה בכל העולם...מחקרים מלמדים שרק שני שליש מהמורמונים ממשיכים בדרך אבותיהם. זה לא מנחם, אלא מלמד שמדובר בתופעה אוניברסלית". סליחה שוב, אבל מה ענין דת אמת עם סגולה זרע קודש בני נביאים למורמונים?

במקום להכות על חטא ביחד כציבור ולהודות שבמשך שנים בעבר שלחנו את הבנים להתאבדות (!) המונית. זה נשמע קיצוני אבל חז"ל אמרו את זה לפני – "גדול המחטיאו יותר מן ההורגו".

מי פסק לנו שאפשר לשלוח את בנינו לתוך אווירה חילונית ש"מה יעשה הבן ולא יחטא"? מי לקח אחריות על שליחת בנים במשך הרבה שנים (כיום המצב הרבה יותר טוב) לאווירה מעורבת חילונית ש"מה שאצלם אהבה אצלנו זה כרת", כשההורמונים עובדים שעות נוספות, כשהם מיעוט מסכני ופגיע? זאת כשחז"ל הדריכו אותנו ואנחנו מתפללים לא להביאנו לידי ניסיון וביזיון.

מי עודד במצפון נקי גיוס לסיירת מטכ"ל או שייטת 13 כשאחוזי חילון היו גבוהים מאוד? אני זוכר חיילים שחזרו בתביעה ובבכי ותהו איך אני כראש ישיבת הסדר, לא אכפת לי לשלוח למודיעין, כשלפעמים יש חיכוך רציני עם בנות ועם חילון. שאלו מדוע לא התרענו מניסיונות קשים מאוד.

אולי גם אנחנו צריכים לבחון את עצמנו אם נכנענו לכפיה חילונית סמויה באונס כשנכנסנו ביודעין בחוסר אחריות?

אם היו אומרים לי ש-25% מבחורים מתחת לגיל 25 עם רישיון נהיגה נהרגים בתאונות הייתי אוסר מיד על הבן שלי לנהוג והייתי עושה הכל לקחת ממנו את הרישיון. האם באמת אנו מודעים מספיק לטרגדיה שבחילון לחומרת איסורי כרת ל"ע? האם הזהרנו את הבנים? האם הכנו אותם מספיק? האם סיפרנו להם שהיו יושבים פעם שבעה על בחור של"ע יצא לתרבות רעה? הרב סדן הכניס את השואל ("האם אנחנו לא מפחדים מסכנה רוחנית לבן כשהם בצבא?") לחדר הנצחה של הקדושים שמסרו נפשם ואמר שיש סכנות אחרות.

הרב סדן, הסכנות האלו הן גופא המצווה, אבל המחטיא גדול יותר והחילון הוא ממש לא גזירת גורל. אני בטוח שגם הרב סדן יודע את זה וחרד מזה.

לא נלך כצאן לטבח – לצבא עם אג'נדה של כפיה חילונית. נדרוש אווירה שמתאימה לבחור בן-תורה. אמנם המצב היום הרבה יותר טוב אך החרדים שמתגייסים צריכים להיות בטוחים שמי שמתגייס חרדי – חוזר חרדי.

איזה חלום זה להקים ישיבות הסדר חרדיות בכל עיר ולהציב סטנדרטים של תורה וטהרה ושהחוויה הצבאית תהיה מתוך מחנה קדוש.

הדברים שנכתבו נשמעים קיצוניים אבל הם נכתבים בכאב ובתקווה. הצבא צריך להתרגל "שלא עוד" – נגמרו הימים שאנו לא זהירים ונכנעים לכפיה חילונית. יש לנו מאות רבות של חיילים שמשרתים בעוז ובגבורה ובעז"ה ימים גדולים לפנינו של שיתוף פעולה ונשיאה בעול יחד עם כלל ישראל עם אחדות ושותפות בזכות הענקית למצווה החביבה עד מאוד וחלום כל הדורות – לשרת בצבא ההגה לישראל.

עכ"ל ודפח"ח.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 10, 2024 11:57 am

הובא כבר בעמוד הקודם.

לגבי שינוי השם, לענ"ד בכוונה משאירים אותו כך, ועדיף כך.
שמתי לב שמאז שמח"ת תשפ"ד בנושאים רגישים מתנהלים הדיונים בסוג של צינעא, דהיינו באשכולות שאי אפשר להבין משמם במה עוסק האשכול.
וכמדומני שהדבר ניחא להנהלה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' יולי 10, 2024 2:47 pm

גא"מ לדברי הרב 'צופה_ומביט' בענין כותרת אשכול זה.

הוה אמינא כתב:גם הרב פ"ת שליט"א שאולי וכנראה כן מסכים עמך, מבין שיש כן סיבה שהדברים כרוכים בחשש הנ"ל, וז"ל:
ממש לא, וחיתוך מילותיו בנסיון לייצר "הסכמה" מלאכותית לדעתך (על־כרחו של הכותב!) אינה ראוי' כלל.

הוה אמינא כתב:דורות ע"ג דורות
אין ריבוי אחר ריבוי אלא וכו'?

לעשות רצונך כתב: . . שזה לא משנה אם זה מקיצוניות של נטורי קרתא או מקיצוניות של 'בלתי מפלגתי'. הרבי מפלוני 'שלי' צדק.
לא סברתי לרגע שהלה משתייך ל"בלתי־מפלגתי" (וגם לא התכוונתי כלל להגן על דבריו, אלא להפך). חוששני שעדיין טועה מר בזיהוי חוגו.
פרנקל תאומים כתב:דומה שחבירנו הרה"ת ר' ליבי שיחי' הבין שמה שכתב כת"ר (הרה"ח ר' רצונך הי"ו) קאי על הפרנק"ת, ומשום הכי כתב שמע"כ טעה בזיהוי.
אלא דלפום קושטא מע"כ קאי על מוה"ר גרוינים המכסה טפחיים נר"ו, וקאתי להביע את דעתו דלפו"ר הנ"ל נמנה על מי מחוגי ה"אסור להשתתף" לענפיהם ולגווניהם, ומכאן יתד ופינה להבין את העומד מאחורי הערותיו (כל שאיננו מבינים אותן כשלעצמן..).
לא, הבנתי היטב שמדובר במר טפח (.A.K.A: רגיפו"ר), ועליו כתבתי את שכתבתי.
אינני סבור שהלה משתייך ל"חוגי ה’אסור להשתתף’"; למעשה, מסתבר שהוא נמנה דוקא על הניצבים בקיצוניות הנגדית...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 10, 2024 3:21 pm

עזריאל ברגר כתב:מכיוון שהאשכול כאן הפך לאשכול כללי על עניני הגיוס והמדינה (אולי כבר הגיע הזמן לשנות את הכותרת שלו?)

דווקא העירו כאן באיזהו מקומן (שם, שם..) שכותרת עמומה היא רעיון מבריק עבור אשכולות העוסקים בעניינים נפיצים. סוג של הסוואה מפני עיניים בלתי רצויות או גורמים עוינים מבחוץ וכיו''ב..

---------
שו"ר שכבר כתבו כן החברים מעליי. ודבריהם שליט"א א"צ חיזוק והנני כפרנק"ת ועוד לקרא..

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 10, 2024 3:34 pm

לבי במערב כתב:הבנתי היטב שמדובר במר טפח (.A.K.A: רגיפו"ר), ועליו כתבתי את שכתבתי.
אינני סבור שהלה משתייך ל"חוגי ה’אסור להשתתף’"; למעשה, מסתבר שהוא נמנה דוקא על הניצבים בקיצוניות הנגדית...

נראין דברי מר מדבריי.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' יולי 10, 2024 4:21 pm

לבי במערב כתב:
הוה אמינא כתב:גם הרב פ"ת שליט"א שאולי וכנראה כן מסכים עמך, מבין שיש כן סיבה שהדברים כרוכים בחשש הנ"ל, וז"ל:
ממש לא, וחיתוך מילותיו בנסיון לייצר "הסכמה" מלאכותית לדעתך (על־כרחו של הכותב!) אינה ראוי' כלל.

מסתפקנא טובא האם עברתי על בין אדם לחבירו נגד הרב פ"ת, ועלי לבקש מחילתו. ובפרט שאנסתיו וכפיתיו והכרחתי אותו בעל כרחו, ואין לו מושיע מידי. או שהיות ותגובתו המקורית גלויה לעין כל ולא מחקתי מה שהוא כתב, רק בציטוטי הדגשתי ע"י נקודות רבות........ מה שבעוונותי הרבים בעזותי החצופה ושאט נפשי חשבתי שאלו המילים חשובות לענין שעליו כתבתי, זו עבירה של בין אדם למקום בלבד, ותשובה עם חרטה וקבלה תולה ויוה"כ מכפר? וצ"ע.
נערך לאחרונה על ידי הוה אמינא ב ד' יולי 10, 2024 4:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' יולי 10, 2024 4:26 pm

ליצנות אחת כו' (ובמחכ"ת, ההתממות הדמגוגית אינה 'משכנעת' כ"כ).

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' יולי 10, 2024 4:31 pm

לא ניסיתי לשכנעך, טוב לי ביני לבין קוני. בזכותך אברר את הענין מול הרב פ"ת שלא התכוונתי לפגוע בו כהוא זה. ומעל הכל שמחתי לראות שהקב"ה הציב לנו מורי דרך. אני מברכך שיתרבו גבולכם בתלמידים הגונים.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' יולי 10, 2024 4:32 pm

הוה אמינא כתב:אני מברכך שיתרבו גבולכם בתלמידים הגונים.
אכי"ר!

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' יולי 10, 2024 6:41 pm

לבי במערב כתב:...
באמונתו כתב:"גרויסע שלעק". אולי יש מי שיודע פה הפירוש?
"רשעים גדולים" (כמו שתרגמו שם).
שלעק = צרה, פורענות, רִשְׁעָה (ומסיימין בטוב).

יישר כוח!

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' יולי 10, 2024 10:19 pm

שלוש תשובות ממורינו רבי אביגדור הכהן מילר זצ"ל, בעניין הצרות מהערבים בא"י (אנגלית):
קבצים מצורפים
Rav Avigdor Miller on Messages of Terror – Toras Avigdor.pdf
(49.75 KiB) הורד 18 פעמים
Rav Avigdor Miller on The Yom Kippur War_ Fifty Years Later – Toras Avigdor.pdf
(72.44 KiB) הורד 14 פעמים
Rav Avigdor Miller on Hatred Against the Jews – Toras Avigdor.pdf
(61.67 KiB) הורד 13 פעמים

שומר

גיוס דעת הגרימ חרלפ

הודעהעל ידי שומר » ה' יולי 11, 2024 12:37 am

הרב חרלפ. נגד גיוס בזמן מלחמת השחרור שהמצב היה גרוע מהיום
קבצים מצורפים
WhatsApp-Image-2024-07-08-at-11.11.30-1.jpeg
WhatsApp-Image-2024-07-08-at-11.11.30-1.jpeg (416.28 KiB) נצפה 464 פעמים

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' יולי 11, 2024 1:18 am

מאמר של ר' חיים נבון
תמונה של WhatsApp‏ 2024-07-08 בשעה 10.16.40_2526fdf9.jpg
תמונה של WhatsApp‏ 2024-07-08 בשעה 10.16.40_2526fdf9.jpg (286.88 KiB) נצפה 439 פעמים

לענ"ד יסוד הויכוח בינינו לבינו וחבריו
האם ערכי התורה הם נקודת המוצא של כל סולם הערכים או שהם נמצאים במקום גבוה אבל רק כחלק ממכלול ערכים שכולל ערכים נוספים.
והנפקא מינה אם הילד יעזוב את הדת, האם הוא רק יפסיד משהו גדול או שהוא בכלל ילך לאבדון.
למשל אני מעריך שאם 1/7 מהמתגייסים היו מצטרפים לחמאס גם הרב חיים נבון היה מדבר אחרת.
נקודת המוצא שבעיניו כפי שהוא כותב בגוף המאמר - ברוב הדתל"שים הוא רחוק מלראות בהם כשלון (!)

וכמו שכתב ר' יצחק ברויאר בספרו הכוזרי החדש - מי שמכניס ערכים נוספים מלבד ערכי התורה, לא זו בלבד שאינו הולך לגמרי על פי ערכי התורה, אלא מכיוון שאופייה של התורה גלוי לכל מכיריה שדרך התורה שרק היא קובעת את סולם הערכים - מי שדוחף עוד ערכים כלומר הערכים האלו גדולים בעיניו מערכי התורה, כי אם לא כן ערכי התורה היו צריכים לבטל אותם.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 11, 2024 1:53 am

כינוס עם החלטות דרמטיות של גדולי רה"י הספרדיות: "שעת שמד; להימנע ולהתנגד בתוקף"
האיום של גלנט לשלוח צווי גיוס לצעירים חרדים המקבלים תלוש שכר, הצית לראשונה את המרד החרדי | פרסום ראשון מכינוס גדולי ראשי הישיבות הספרדיות והמסרים הנחרצים: "החוק המוצע כעת - חורבן התורה ומסירה בידיים לשמד" (חרדים)
ראש החותמים והמשתתפים בכינוס הערב, הם: ראש הישיבה הגאון חכם משה צדקה – ראש ישיבת פורת יוסף, (זקן מועצת חכמי התורה הגאון רבי משה מאיה, אמנם לא הגיע בשל חולשתו, אך שיגר מכתב לאסיפה. ח"ב), הגאון רבי יעקב תופיק אביעזרי – רב ואב"ד ביתר, הגאון רבי יהודה כהן – ראש ישיבת יקירי ירושלים, חבר מועצת חכמי התורה, הגאון רבי שלמה מחפוד – אב"ד יורה דעה, חבר מועצת חכמי התורה, הגאון רבי ראובן אלבז, ראש מוסדות אור החיים, חבר מועצת חכמי התורה, הגאון רבי יעקב חיים סופר – ראש ישיבת כף החיים.
כמו כן השתתפו וחתמו, הגאון רבי אבנר עפג'ין – ראש ישיבת בית הלוי, הגאון רבי אביגדור אריאלי - ראש ישיבת ברכת ישראל, הגאון רבי שלום בן נאים – ראש ישיבת היש"ג רמת אשכול, הגאון רבי יצחק ברכה - ראש ישיבת עטרת יצחק, הגאון רבי שאול גבאי – ראש ישיבת אמרי דעת, הגאון רבי דניאל זאדה – ראש ישיבת תורת אברהם, הגאון רבי יעקב זכריה – ראש ישיבת לב אליהו, הגאון רבי שמואל טולידנו – ראש ישיבת ברית יעקב, הגאון רבי יצחק כהן – ראש ישיבת תורה ודעת, הגאון רבי יורם מימון – ראש ישיבת תורת משה, הגאון רבי אמנון סבאג – ראש ישיבת תפארת משה.
בנוסף השתתפו: הגאון רבי יחזקאל סיטון – ראש ישיבת משכן חיים, הגאון רבי בניהו שמואלי – ראש ישיבת נהר שלום, הגאון רבי בן ציון מוצפי – ראש ישיבת בני ציון, הגאון רבי יצחק רצאבי – פוסק עדת תימן, הגאון רבי ברוך שרגא – רב ואב"ד ירושלים, הגאון רבי יעקב שכנזי – רב שכונת בית ישראל, הגאון רבי מנשה שוע – דיין אהבת שלום, הגאון רבי יעקב שילוני – מו"צ אהבת שלום, הגאון רבי אהרן ירחי – רב שכונת מקור ברוך, הגאון רבי אהרן זכאי – ראש מוסדות אור יום טוב והגאון רבי אברהם בן חיים – מו"צ אהבת שלום.
קבצים מצורפים
635952.png
635952.png (1.07 MiB) נצפה 418 פעמים

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 11, 2024 2:39 am

המנהיג הליטאי בהוראה דרמטית לבחורים: "לא להתייצב כלל, גם לא לזימון ראשון"
הזעם החרדי עולה שלב: המנהיג הליטאי יפרסם מחר בכותרת הראשית של ביטאון המפלגה הוראה ברורה לכל בני הישיבות, כי הוא מורה לא להתייצב כלל בלשכת גיוס, אפילו לא לזימון ראשון | מדובר בהוראה דרמטית ביותר וכצעד שמלמד על החרפת המאבק נגד הגיוס (חרדים)

כזכור, מנהיג הציבור הליטאי ראש הישיבה הגאון רבי דב לנדו, נפגש עם יו"ר 'ועד הישיבות' הרב חיים אהרון קאופמן, במטרה להיערך להנחיות החדשות לבחורים החרדים בגילאי גיוס העשויים לקבל צווי גיוס כבר בימים הקרובים, וזאת כפי שאיים שר הביטחון יואב גלנט.
גורם שנכח בפגישה, חשף ל'כיכר השבת' את תמליל דבריו של המנהיג הליטאי שנאמרו לרב קאופמן. "מדינה שמגייסת את בני הישיבות אין לה זכות קיום", אמר הגר"ד לנדו, "בשעת מלחמה רוצים לקחת את הזכות של לומדי התורה - זאת התאבדות מוחלטת".

באשר להוראה המסתמנת שלא להתייצב כלל בלשכת הגיוס, נימק הגר"ד לנדו: "ברגע שאין הסדר והצבא במלחמה נגדנו - מה הטעם להתייצב? בשביל מה?".
לאחר מכן, ראש הישיבה הוסיף ומתח ביקורת נוקבת על הממשלה בראשות בנימין נתניהו ואמר: "בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו".
קבצים מצורפים
565da6b0-3f01-11ef-ac11-919691f0f661__h775_w1080.png
565da6b0-3f01-11ef-ac11-919691f0f661__h775_w1080.png (495.05 KiB) נצפה 390 פעמים
WhatsApp-Image-2024-07-11-at-00.36.30.jpeg
WhatsApp-Image-2024-07-11-at-00.36.30.jpeg (132.9 KiB) נצפה 390 פעמים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 28 אורחים