מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ארי שבחבורה

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' יולי 18, 2024 2:19 pm

ישעיהו לוריא כתב:בהקשר למה שכתב הרב אברהם סאלים על מסירות נפשו של אביו רבי נתן סאלים, יש לי הרבה חומר.
כמו כן הבטחתי הרבה פרוטוקולים ומסמכים.

אלא שההשתלחויות האישיות של פרנקל תאומים, בי, בהרבה כותבים אחרים חשובים יותר, ועל כולנה בצדיקי הדורות לבית גור או לכל מי שלא תומך במפלגתו אותה שעה,
גורמים לי לעזוב כאן את המקום לאט לאט אחרי למעלה מעשור בשני ניקים שונים (אחד נמחק והושב אחר זמן וכבר כמעט לא השתמשתי בו הלאה, אבל מעט כן)

צר לי.

אני מאוד מקווה שלא תעזוב.
אתה אחד הכותבים המיוחדים ביותר בפורום, וכל הודעה שלך אני קורא בשקיקה, ותמיד יש מה ללמוד ממך.
אל נא תעזוב אותנו והיית לנו לעיניים.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' יולי 18, 2024 2:37 pm

מצטרף בכל לב.
לא כ"כ הבנתי מדוע מעיקרא לעזוב בגלל כותב אחד.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ה' יולי 18, 2024 2:56 pm

ישעיהו לוריא כתב:אלא שההשתלחויות האישיות של פרנקל תאומים, בי, בהרבה כותבים אחרים חשובים יותר, ועל כולנה בצדיקי הדורות לבית גור או לכל מי שלא תומך במפלגתו אותה שעה,
גורמים לי לעזוב כאן את המקום לאט לאט אחרי למעלה מעשור בשני ניקים שונים (אחד נמחק והושב אחר זמן וכבר כמעט לא השתמשתי בו הלאה, אבל מעט כן)
צר לי.

אדרבה, איפכא מסתברא.
שהמשתלחים/המלגלגים יעזבו/יחסמו והאחרים יישארו.
צריכים כאן אנשים כמוך, הן בגלל האישיות, נועם ההליכות והן בגלל הידע.

ממזרח שמש

הודעהעל ידי ממזרח שמש » ה' יולי 18, 2024 3:55 pm

על של עכשיו באתי להרב ישעי' לוריא

אני מאד מחזק ידי הרב הנ"ל שאנו צריכים לו כאן, הן מצד ידיעותיו הרבות, וכתיבתו המעולה והמנוסחת היטיב, ואם היה בידי לברור את מי מאלה להפסיק לקרוא הגיגיהם, הייתי בוחר להקשיב כמובן וגם פשוט שהייתי בוחר את הרב ישעי' לוריא.
ובכן פנייתי למנהלי האתר שיבדקו ויבררו הפסולת מן האוכל ולהשאיר את ידידנו הנ"ל בין הכותבים המוסיפים כאן תוכן וענין תמיד.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' יולי 18, 2024 4:48 pm

צופה_ומביט כתב:מצטרף בכל לב.
לא כ"כ הבנתי מדוע מעיקרא לעזוב בגלל כותב אחד.

לפעמים מספיק אדם אחד כדי למרר את החיים ולהפוך אותם לבלתי נסבלים, בפרט כשאתה מרגיש שאתה עומד מולו לבד ואף אחד לא תומך ועוזר.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ה' יולי 18, 2024 9:09 pm

תודה רבה לכל המעודדים. מחמם את הלב. יישר כוח.

אני מקווה שגם פ’’ת יחזור לכאן ועמו האשכולות המרתקים שהעשיר דוגמת ישיבת הרב עמיאל ותולדות משפחת פרנקל תאומים.

אשתדל להעלות את כל המסמכים בימים הקרובים.

זה מאוד חשוב, הן לגבי החינוך העצמאי והן לגבי שירות החרדים בצבא.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ו' יולי 19, 2024 4:02 am

איש_ספר כתב:הכותב המדובר הוצא לחל"ת

מוגזם.
חוצמזה איש ספר פסול לדון במקרה זה ואכמ"ל.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ו' יולי 19, 2024 10:33 am

אליסף כתב:
איש_ספר כתב:הכותב המדובר הוצא לחל"ת

מוגזם.

ממש לא.
לטעמי ראוי מאוד לעצור כל כותב שפוגע באחרים בצורה משמעותית, לא משנה מיהו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 19, 2024 11:19 am

אני הק' מצטרף לדעתו של הרב אליסף.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' יולי 19, 2024 12:11 pm

יש מקום לדון לכאן ולכאן, גם אני חושב שבעיקרון במקרה הזה זה היה מוגזם, ובכל זאת נראה לי שכונת הרב איש ספר אינו דוקא משום הנהגתו של אותו ניק אלא משום זה
ישעיהו לוריא כתב:בהקשר למה שכתב הרב אברהם סאלים על מסירות נפשו של אביו רבי נתן סאלים, יש לי הרבה חומר.
כמו כן הבטחתי הרבה פרוטוקולים ומסמכים
.

אלא שההשתלחויות האישיות של פרנקל תאומים, בי, בהרבה כותבים אחרים חשובים יותר, ועל כולנה בצדיקי הדורות לבית גור או לכל מי שלא תומך במפלגתו אותה שעה,

צר לי.

מטרת הפורום הוא להוסיף מידע אחד לשני ואם יש מציאות שאדם מונע מלחלוק את הידע שלו אז בטלה מטרת הפורום.

החזן

הודעהעל ידי החזן » ו' יולי 19, 2024 12:27 pm

ונתנו ידידים כתב:מטרת הפורום הוא להוסיף מידע אחד לשני ואם יש מציאות שאדם מונע מלחלוק את הידע שלו אז בטלה מטרת הפורום.

וכך אכן הלכה. משל לשתי עגלות, אחת טעונה ואחת ריקנית, מי מפנה את הדרך מפני מי?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 19, 2024 12:51 pm

נו, זו טענת יאיר לפיד כשמבקשים ממנו להצטרף לממשלת האחדות - שהוא מוכן להתאחד בתנאי שיפנו מישהו אחר...

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ו' יולי 19, 2024 5:32 pm

הקריאה מעוררת הזמן...
בבא בתרא ס, א כתב:לא יפתח אדם ... פתח כנגד פתח וחלון כנגד חלון... מנהני מילי? אמר רבי יוחנן, דאמר קרא: וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא אֶת יִשְׂרָאֵל שֹׁכֵן לִשְׁבָטָיו, מה ראה? ראה שאין פתחי אהליהם מכוונין זה לזה, אמר: ראוין הללו שתשרה עליהם שכינה.

הרבה דיונים התמקדו לאחרונה במציצנות יתירה בנעשה אצל אחרים (קרלין, בעלזא, מרכז הרב, אונזערע, זייערע).

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' יולי 19, 2024 6:15 pm

נערי האוצר כתב:הקריאה מעוררת הזמן...
בבא בתרא ס, א כתב:לא יפתח אדם ... פתח כנגד פתח וחלון כנגד חלון... מנהני מילי? אמר רבי יוחנן, דאמר קרא: וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא אֶת יִשְׂרָאֵל שֹׁכֵן לִשְׁבָטָיו, מה ראה? ראה שאין פתחי אהליהם מכוונין זה לזה, אמר: ראוין הללו שתשרה עליהם שכינה.

הרבה דיונים התמקדו לאחרונה במציצנות יתירה בנעשה אצל אחרים (קרלין, בעלזא, מרכז הרב, אונזערע, זייערע).

יצר המציצנות החל עם הנחש (בראשית ג א), האם הלכת אי פעם למקוה? קראת איזה עתון מפלגתי? אספקלריה הוא מעין עתון לעניני השעה, ואם יש דבר הראוי לדיון במה שנעשה מדוע שלא ידסקסו אותו כל עוד נשמרים מלשון הרע וכדומה?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' יולי 21, 2024 1:50 pm

זאב ערבות כתב:כל עוד נשמרים מלשון הרע

אכי"ר

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' יולי 21, 2024 5:21 pm

דרומי כתב:נו, זו טענת יאיר לפיד כשמבקשים ממנו להצטרף לממשלת האחדות - שהוא מוכן להתאחד בתנאי שיפנו מישהו אחר...

גם מפלגות הימין לא הסכימו לקואליציה עם הערבים. לכל אחד יש את הגבולות שלו, וגם לר' ישעיהו לוריא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 21, 2024 5:31 pm

אז כדאי להיזכר שכולנו כאן יהודים (אני מקווה כך). ומיגו להוציא לא אמרינן.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:15 pm

לא אמרתי או אני או הוא, אמרתי שרמת שיח כזאת כמו שלפעמים מובעת, ובפרט השמצות ועלילות דברים נגד צדיקי הדורות, גורמות לי אי חשק להתדיין, כי נדמה שלא בירור הדברים העיקר, אלא הניגוח.

לכן, כשהבאתי רשימה שבה היה נראה בבירור מי הם ומאיזו ארץ מוצא הגיעו מרבית העסקנים שמסרו נפשם להקמת החינוך החרדי בארץ הקודש, הלה ניסה להמשיך להיאחז בקרנות המנגח וטען: הנה תראו איך הם השתלטו הפוילישערס' הגנבים הרשעים, הם גם השתלטו על מסירות הנפש והם הקימו מוסדות...
בגדול, בחינוך העצמאי של אותם השנים, חלקם והשפעתם של חסידי גור היה בערך ביחס חובשי הכיפות במטכ"ל הנוכחי, להבדיל אא"ה. אני מוסר מודעה שאני מכיר מבפנים בעיקר את השנים הראשונות, בערך עד תשכ"ז - תש"ל ואת המתחולל משנת תשס"ח בערך, אז פרצו מאבקי השליטה לרחוב ולידיעת הציבור, אני יודע כמו כולם רק מטעם העיתונות מטעם מכל הכיוונים.

גם את חלקו של הרבי מסדיגורה הכנסת מרדכי, שאז כונה 'סדיגורה פשמישל', ניסה אותו כותב לחלוק בבוז ולהמעיט מאוד, ולטענתי, מכיוון ולרבי האביר יעקב אין ממשיכים הדורשים נתח בהשפעה ובניהול בשמו ובשם זכותו ומכוחו, ואילו לרבי הכנסת מרדכי, למרת שאכן בשעתו היה לצידו ותחתיו של דודו בהרבה עניינים.
לכן גם הגיעה בהמשך ההקטנה, ההקנטה וההגחכה הילדותייים של כל חצר הקודש סאדיגורה שהיא 'חצר של כמה מזרוחניקים ומקווה ברחוב פינקס'.
זה גם לא נכון וגם לא צודק בגלל שלכל הרביים אז היו מעט מאוד חסידים, לכל ראשי הישיבות היו מעט מאוד תלמידים, רבים מהורי התלמידים בישיבות נוסח ליטא והמשתתפים בטישי'ן, הילכו באופן אחר מאוד מהמקובל בזמנינו. ההשוואה הזאת לא צודקת ולא יפה.

אני מעלה כאן כל מיני מסמכים שהצלחתי לצלם אחר שהסורק לא כל כך שיתף פעולה...
דוגמאות חלקיות בלבד מישיבות הנהלה, וועד הפועל ודירקטוריון בחינוך העצמאי, מי השתתף, מי ניהל, מי נשא בעול ומי לקח אחריות.

פרסום ראשון בהחלט!

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:25 pm

ישיבת הדירקטוריון בחודש תשרי תשי"ד:
הנושאים: ביקור חברי מועצת גדולי התורה במוסדות של החינוך העצמאי. צירוף ושיתוף פעולה עם עבודת הפעילים. הכנסות בארץ ועוד.
הרב מטורדה הכוונה לגאון רבי יוסף אדלר מטורדא, מהרבנים הגאונים החשובים והבולטים ביהדות רומניה לפני המלחמה הראשונה ובין המלחמות, תלמיד מרן השבט סופר מפרעשבורג, חתנו וממשיכו של הגאון רבי בן ציון וועזעל נשיא לשכת הקהילות האורתודוכסיות בטרנסליבניה,

אני מדגיש ומעורר זכרו, מלבד עצם דיבוב שפתותיו וזכויותיו, כי רב זה, הגיע לארץ בחוסר כל, ללא תלמידים וללא ישיבה. יכול המתלוצץ לומר על חתימתו למען הבחירות: כמה אנשים השתכנעו מחתימה זו? אולי כמה פאניקי''ס או רומענישעס', בלי להסתיר את הזלזול הגזעני, שרובנו לא חפים מפניו, אבל כך נבנתה היהדות החרדית! מאנשים חסרי כל! לפעמים אפילו חסרי השפעה ישירה, אבל מלאים במסירות נפש ובאיכפתיות 'יהדותית', שעניין אותם ושמסרו את נפשם על כך.
לכן, לא חשוב כמה קונים היו לספר 'מאזניים למשפט' וכמה בחורי ישיבות באו לדבר עמו בלימוד, גם לא חשוב כמה פגישות נפגש הגר"י סרנא עם ראשי מפלגות אחרות, אלא מה הייתה מידת מעורבותם בחיי הכלל, מעורבות שבכל המקרים הייתה על חשבון הנוחות, הרווחה, החיים האישיים, משרת הרבנות, ואף הגדילה וההתעלות בתורה"ק.
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.55.53.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.55.53.jpeg (30.5 KiB) נצפה 249 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:46 pm

ישיבת דירקטוריון בסיומה של שנת תשי"ד, שהייתה סיום השנה הראשונה במסגרת החינוך העצמאי.
בנידונים: הודעת המורים על אי פתיחת שנת הלימודי הבאה לאור הבעיות בשכר המורים.

ההחלטות שהתקבלו לא כוללות חלילה קיצוץ בשכר המורים, וראה להלן, והן כן כוללות, מאמץ מוגבר של מועצת גדולי התורה, של הנדיבים בעם ומשלוח נציגים בכירים לחוץ לארץ.
כאן לפנינו נזכר שמו של רבי זלמן ינקלביץ, שעשה חודשים ארוכים בחו"ל, למרות ששימש גם כחבר הכנסת וגם לפנים שימש כמפקח ראשי בזרם הרביעי, וממייסדי פועלי אגודת ישראל, תלמוד תורה 'סיני' בתל אביב ו'תורת אמת' בחיפה.
הנה, אפילו ממני זכרו נשכח כשציינתי את הנוסעים לחו"ל מלבד אלו שהעיתונות מרבה להזכיר...
----------------------------------------
רקע קצר:
למרות שהרי"מ לוין הצליח במאמצים רבים להשיג הכרה של הממשלה ב-60 אחוז, ההשתתפות הממשלתית בפועל הייתה נמוכה ועמדה על בערך כ-45, בגלל שהממשלה בהתחלה השתתפה רק במשכורות המורים.
על כל סעיף נוסף, כל הוצאה נוספת, ניטש מאבק שתדלני נוקב.
מבנים. שירותים. פרישה. רישום. סניטריה. התשלמויות. גמולים. גמלאות. ההעברות בין בתי הספר (סעיף רוחני לחלוטין לשם היציבות ולמניעת נסיונות חוזרים של השלטון המרכזי 'לגנוב ילדים' באמצע השנה, וסעיף כלכלי מובהק למניעת סגירת כיתות באמצע שנה ופיטורי מורים).

על כל פנים, כמעט בכל שנה התלוננו המורים על העיכוב בשכרם, בהמשך אעלה גם מהחומרים האלו, אם יהיה לי כוח.

סיפר עסקן החינוך הנפלא ר' שמואל מרדכי מינץ ז"ל: הייתה תקופה ארוכה שהמשרדים של החינוך העצמאי היו באותו בנין בו התגורר הרבי הבית ישראל, הוא היה נכנס אליהם אחת ליומיים.
הייתה פעם אחת ישיבה שנמשכה מבוקר ועד ליל, יום שלם. הרבי הגיע, נכנס ויצא ונטל חלק באסיפה רוב היום. לפני לכתו אמר: הועלתה הצעה שיורידו משכר המורים, אמרתי שלא אבוא לאסיפה שתחליט כך. 'איך בין גרייט צו גייען פון טאג ביז נאכט לגייס כסף, העיקר שלא ייגעו בשכר המורים'.
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.57.43.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.57.43.jpeg (78.79 KiB) נצפה 243 פעמים
נערך לאחרונה על ידי ישעיהו לוריא ב א' יולי 21, 2024 7:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:54 pm

עוד אסיפות לדוגמא, בהשתתפות הבית ישראל מגור זיע"א וגם בהשתתפות הגאון הרב מטשעבין זיע"א, שגם פעליו למען הקמת היהדות החרדית נשכחו או הושכחו במכוון.

כמה מסיבות תה עם נגידים
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.56.48.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.56.48.jpeg (65.63 KiB) נצפה 235 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 8:25 pm

מכיוון והזכרתי את הרב רבי יוסף אדלר מטורדא, והבאתי קצת על החינוך העצמאי,
אציין בהקשר לענין גיוס הדתיים לצבא, כי שני בניו של הרב מטורדא היו בצבא ונהרגו שם ל"ע.
גם בניהם של חברי הכנסת החרדיים, ר' מאיר דוד לווינשטיין ור' יעקב מזרחי, נהרגו בצבא.

הרב יצחק מאיר שהיה מנכ"ל החינוך העצמאי כמה שנים, היה סגן אלוף וסגנו של הרב גורן בהקמת הרבנות הצבאית ופעולותיה הכבירות לשמירת הדת והכשרות בצבא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 21, 2024 9:44 pm

ייש"כ! בוודאי תקבל שכר על הדרישה (במקום הפרישה)

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 53 אורחים