מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ארי שבחבורה

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' יולי 18, 2024 2:19 pm

ישעיהו לוריא כתב:בהקשר למה שכתב הרב אברהם סאלים על מסירות נפשו של אביו רבי נתן סאלים, יש לי הרבה חומר.
כמו כן הבטחתי הרבה פרוטוקולים ומסמכים.

אלא שההשתלחויות האישיות של פרנקל תאומים, בי, בהרבה כותבים אחרים חשובים יותר, ועל כולנה בצדיקי הדורות לבית גור או לכל מי שלא תומך במפלגתו אותה שעה,
גורמים לי לעזוב כאן את המקום לאט לאט אחרי למעלה מעשור בשני ניקים שונים (אחד נמחק והושב אחר זמן וכבר כמעט לא השתמשתי בו הלאה, אבל מעט כן)

צר לי.

אני מאוד מקווה שלא תעזוב.
אתה אחד הכותבים המיוחדים ביותר בפורום, וכל הודעה שלך אני קורא בשקיקה, ותמיד יש מה ללמוד ממך.
אל נא תעזוב אותנו והיית לנו לעיניים.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' יולי 18, 2024 2:37 pm

מצטרף בכל לב.
לא כ"כ הבנתי מדוע מעיקרא לעזוב בגלל כותב אחד.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ה' יולי 18, 2024 2:56 pm

ישעיהו לוריא כתב:אלא שההשתלחויות האישיות של פרנקל תאומים, בי, בהרבה כותבים אחרים חשובים יותר, ועל כולנה בצדיקי הדורות לבית גור או לכל מי שלא תומך במפלגתו אותה שעה,
גורמים לי לעזוב כאן את המקום לאט לאט אחרי למעלה מעשור בשני ניקים שונים (אחד נמחק והושב אחר זמן וכבר כמעט לא השתמשתי בו הלאה, אבל מעט כן)
צר לי.

אדרבה, איפכא מסתברא.
שהמשתלחים/המלגלגים יעזבו/יחסמו והאחרים יישארו.
צריכים כאן אנשים כמוך, הן בגלל האישיות, נועם ההליכות והן בגלל הידע.

ממזרח שמש

הודעהעל ידי ממזרח שמש » ה' יולי 18, 2024 3:55 pm

על של עכשיו באתי להרב ישעי' לוריא

אני מאד מחזק ידי הרב הנ"ל שאנו צריכים לו כאן, הן מצד ידיעותיו הרבות, וכתיבתו המעולה והמנוסחת היטיב, ואם היה בידי לברור את מי מאלה להפסיק לקרוא הגיגיהם, הייתי בוחר להקשיב כמובן וגם פשוט שהייתי בוחר את הרב ישעי' לוריא.
ובכן פנייתי למנהלי האתר שיבדקו ויבררו הפסולת מן האוכל ולהשאיר את ידידנו הנ"ל בין הכותבים המוסיפים כאן תוכן וענין תמיד.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' יולי 18, 2024 4:48 pm

צופה_ומביט כתב:מצטרף בכל לב.
לא כ"כ הבנתי מדוע מעיקרא לעזוב בגלל כותב אחד.

לפעמים מספיק אדם אחד כדי למרר את החיים ולהפוך אותם לבלתי נסבלים, בפרט כשאתה מרגיש שאתה עומד מולו לבד ואף אחד לא תומך ועוזר.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ה' יולי 18, 2024 9:09 pm

תודה רבה לכל המעודדים. מחמם את הלב. יישר כוח.

אני מקווה שגם פ’’ת יחזור לכאן ועמו האשכולות המרתקים שהעשיר דוגמת ישיבת הרב עמיאל ותולדות משפחת פרנקל תאומים.

אשתדל להעלות את כל המסמכים בימים הקרובים.

זה מאוד חשוב, הן לגבי החינוך העצמאי והן לגבי שירות החרדים בצבא.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ו' יולי 19, 2024 4:02 am

איש_ספר כתב:הכותב המדובר הוצא לחל"ת

מוגזם.
חוצמזה איש ספר פסול לדון במקרה זה ואכמ"ל.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ו' יולי 19, 2024 10:33 am

אליסף כתב:

מוגזם.

ממש לא.
לטעמי ראוי מאוד לעצור כל כותב שפוגע באחרים בצורה משמעותית, לא משנה מיהו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 19, 2024 11:19 am

אני הק' מצטרף לדעתו של הרב אליסף.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' יולי 19, 2024 12:11 pm

יש מקום לדון לכאן ולכאן, גם אני חושב שבעיקרון במקרה הזה זה היה מוגזם, ובכל זאת נראה לי שכונת הרב איש ספר אינו דוקא משום הנהגתו של אותו ניק אלא משום זה
ישעיהו לוריא כתב:בהקשר למה שכתב הרב אברהם סאלים על מסירות נפשו של אביו רבי נתן סאלים, יש לי הרבה חומר.
כמו כן הבטחתי הרבה פרוטוקולים ומסמכים
.

אלא שההשתלחויות האישיות של פרנקל תאומים, בי, בהרבה כותבים אחרים חשובים יותר, ועל כולנה בצדיקי הדורות לבית גור או לכל מי שלא תומך במפלגתו אותה שעה,

צר לי.

מטרת הפורום הוא להוסיף מידע אחד לשני ואם יש מציאות שאדם מונע מלחלוק את הידע שלו אז בטלה מטרת הפורום.

החזן

הודעהעל ידי החזן » ו' יולי 19, 2024 12:27 pm

ונתנו ידידים כתב:מטרת הפורום הוא להוסיף מידע אחד לשני ואם יש מציאות שאדם מונע מלחלוק את הידע שלו אז בטלה מטרת הפורום.

וכך אכן הלכה. משל לשתי עגלות, אחת טעונה ואחת ריקנית, מי מפנה את הדרך מפני מי?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 19, 2024 12:51 pm

נו, זו טענת יאיר לפיד כשמבקשים ממנו להצטרף לממשלת האחדות - שהוא מוכן להתאחד בתנאי שיפנו מישהו אחר...

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ו' יולי 19, 2024 5:32 pm

הקריאה מעוררת הזמן...
בבא בתרא ס, א כתב:לא יפתח אדם ... פתח כנגד פתח וחלון כנגד חלון... מנהני מילי? אמר רבי יוחנן, דאמר קרא: וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא אֶת יִשְׂרָאֵל שֹׁכֵן לִשְׁבָטָיו, מה ראה? ראה שאין פתחי אהליהם מכוונין זה לזה, אמר: ראוין הללו שתשרה עליהם שכינה.

הרבה דיונים התמקדו לאחרונה במציצנות יתירה בנעשה אצל אחרים (קרלין, בעלזא, מרכז הרב, אונזערע, זייערע).

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' יולי 19, 2024 6:15 pm

נערי האוצר כתב:הקריאה מעוררת הזמן...
בבא בתרא ס, א כתב:לא יפתח אדם ... פתח כנגד פתח וחלון כנגד חלון... מנהני מילי? אמר רבי יוחנן, דאמר קרא: וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא אֶת יִשְׂרָאֵל שֹׁכֵן לִשְׁבָטָיו, מה ראה? ראה שאין פתחי אהליהם מכוונין זה לזה, אמר: ראוין הללו שתשרה עליהם שכינה.

הרבה דיונים התמקדו לאחרונה במציצנות יתירה בנעשה אצל אחרים (קרלין, בעלזא, מרכז הרב, אונזערע, זייערע).

יצר המציצנות החל עם הנחש (בראשית ג א), האם הלכת אי פעם למקוה? קראת איזה עתון מפלגתי? אספקלריה הוא מעין עתון לעניני השעה, ואם יש דבר הראוי לדיון במה שנעשה מדוע שלא ידסקסו אותו כל עוד נשמרים מלשון הרע וכדומה?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' יולי 21, 2024 1:50 pm

זאב ערבות כתב:כל עוד נשמרים מלשון הרע

אכי"ר

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' יולי 21, 2024 5:21 pm

דרומי כתב:נו, זו טענת יאיר לפיד כשמבקשים ממנו להצטרף לממשלת האחדות - שהוא מוכן להתאחד בתנאי שיפנו מישהו אחר...

גם מפלגות הימין לא הסכימו לקואליציה עם הערבים. לכל אחד יש את הגבולות שלו, וגם לר' ישעיהו לוריא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 21, 2024 5:31 pm

אז כדאי להיזכר שכולנו כאן יהודים (אני מקווה כך). ומיגו להוציא לא אמרינן.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:15 pm

לא אמרתי או אני או הוא, אמרתי שרמת שיח כזאת כמו שלפעמים מובעת, ובפרט השמצות ועלילות דברים נגד צדיקי הדורות, גורמות לי אי חשק להתדיין, כי נדמה שלא בירור הדברים העיקר, אלא הניגוח.

לכן, כשהבאתי רשימה שבה היה נראה בבירור מי הם ומאיזו ארץ מוצא הגיעו מרבית העסקנים שמסרו נפשם להקמת החינוך החרדי בארץ הקודש, הלה ניסה להמשיך להיאחז בקרנות המנגח וטען: הנה תראו איך הם השתלטו הפוילישערס' הגנבים הרשעים, הם גם השתלטו על מסירות הנפש והם הקימו מוסדות...
בגדול, בחינוך העצמאי של אותם השנים, חלקם והשפעתם של חסידי גור היה בערך ביחס חובשי הכיפות במטכ"ל הנוכחי, להבדיל אא"ה. אני מוסר מודעה שאני מכיר מבפנים בעיקר את השנים הראשונות, בערך עד תשכ"ז - תש"ל ואת המתחולל משנת תשס"ח בערך, אז פרצו מאבקי השליטה לרחוב ולידיעת הציבור, אני יודע כמו כולם רק מטעם העיתונות מטעם מכל הכיוונים.

גם את חלקו של הרבי מסדיגורה הכנסת מרדכי, שאז כונה 'סדיגורה פשמישל', ניסה אותו כותב לחלוק בבוז ולהמעיט מאוד, ולטענתי, מכיוון ולרבי האביר יעקב אין ממשיכים הדורשים נתח בהשפעה ובניהול בשמו ובשם זכותו ומכוחו, ואילו לרבי הכנסת מרדכי, למרת שאכן בשעתו היה לצידו ותחתיו של דודו בהרבה עניינים.
לכן גם הגיעה בהמשך ההקטנה, ההקנטה וההגחכה הילדותייים של כל חצר הקודש סאדיגורה שהיא 'חצר של כמה מזרוחניקים ומקווה ברחוב פינקס'.
זה גם לא נכון וגם לא צודק בגלל שלכל הרביים אז היו מעט מאוד חסידים, לכל ראשי הישיבות היו מעט מאוד תלמידים, רבים מהורי התלמידים בישיבות נוסח ליטא והמשתתפים בטישי'ן, הילכו באופן אחר מאוד מהמקובל בזמנינו. ההשוואה הזאת לא צודקת ולא יפה.

אני מעלה כאן כל מיני מסמכים שהצלחתי לצלם אחר שהסורק לא כל כך שיתף פעולה...
דוגמאות חלקיות בלבד מישיבות הנהלה, וועד הפועל ודירקטוריון בחינוך העצמאי, מי השתתף, מי ניהל, מי נשא בעול ומי לקח אחריות.

פרסום ראשון בהחלט!

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:25 pm

ישיבת הדירקטוריון בחודש תשרי תשי"ד:
הנושאים: ביקור חברי מועצת גדולי התורה במוסדות של החינוך העצמאי. צירוף ושיתוף פעולה עם עבודת הפעילים. הכנסות בארץ ועוד.
הרב מטורדה הכוונה לגאון רבי יוסף אדלר מטורדא, מהרבנים הגאונים החשובים והבולטים ביהדות רומניה לפני המלחמה הראשונה ובין המלחמות, תלמיד מרן השבט סופר מפרעשבורג, חתנו וממשיכו של הגאון רבי בן ציון וועזעל נשיא לשכת הקהילות האורתודוכסיות בטרנסליבניה,

אני מדגיש ומעורר זכרו, מלבד עצם דיבוב שפתותיו וזכויותיו, כי רב זה, הגיע לארץ בחוסר כל, ללא תלמידים וללא ישיבה. יכול המתלוצץ לומר על חתימתו למען הבחירות: כמה אנשים השתכנעו מחתימה זו? אולי כמה פאניקי''ס או רומענישעס', בלי להסתיר את הזלזול הגזעני, שרובנו לא חפים מפניו, אבל כך נבנתה היהדות החרדית! מאנשים חסרי כל! לפעמים אפילו חסרי השפעה ישירה, אבל מלאים במסירות נפש ובאיכפתיות 'יהדותית', שעניין אותם ושמסרו את נפשם על כך.
לכן, לא חשוב כמה קונים היו לספר 'מאזניים למשפט' וכמה בחורי ישיבות באו לדבר עמו בלימוד, גם לא חשוב כמה פגישות נפגש הגר"י סרנא עם ראשי מפלגות אחרות, אלא מה הייתה מידת מעורבותם בחיי הכלל, מעורבות שבכל המקרים הייתה על חשבון הנוחות, הרווחה, החיים האישיים, משרת הרבנות, ואף הגדילה וההתעלות בתורה"ק.
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.55.53.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.55.53.jpeg (30.5 KiB) נצפה 1796 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:46 pm

ישיבת דירקטוריון בסיומה של שנת תשי"ד, שהייתה סיום השנה הראשונה במסגרת החינוך העצמאי.
בנידונים: הודעת המורים על אי פתיחת שנת הלימודי הבאה לאור הבעיות בשכר המורים.

ההחלטות שהתקבלו לא כוללות חלילה קיצוץ בשכר המורים, וראה להלן, והן כן כוללות, מאמץ מוגבר של מועצת גדולי התורה, של הנדיבים בעם ומשלוח נציגים בכירים לחוץ לארץ.
כאן לפנינו נזכר שמו של רבי זלמן ינקלביץ, שעשה חודשים ארוכים בחו"ל, למרות ששימש גם כחבר הכנסת וגם לפנים שימש כמפקח ראשי בזרם הרביעי, וממייסדי פועלי אגודת ישראל, תלמוד תורה 'סיני' בתל אביב ו'תורת אמת' בחיפה.
הנה, אפילו ממני זכרו נשכח כשציינתי את הנוסעים לחו"ל מלבד אלו שהעיתונות מרבה להזכיר...
----------------------------------------
רקע קצר:
למרות שהרי"מ לוין הצליח במאמצים רבים להשיג הכרה של הממשלה ב-60 אחוז, ההשתתפות הממשלתית בפועל הייתה נמוכה ועמדה על בערך כ-45, בגלל שהממשלה בהתחלה השתתפה רק במשכורות המורים.
על כל סעיף נוסף, כל הוצאה נוספת, ניטש מאבק שתדלני נוקב.
מבנים. שירותים. פרישה. רישום. סניטריה. התשלמויות. גמולים. גמלאות. ההעברות בין בתי הספר (סעיף רוחני לחלוטין לשם היציבות ולמניעת נסיונות חוזרים של השלטון המרכזי 'לגנוב ילדים' באמצע השנה, וסעיף כלכלי מובהק למניעת סגירת כיתות באמצע שנה ופיטורי מורים).

על כל פנים, כמעט בכל שנה התלוננו המורים על העיכוב בשכרם, בהמשך אעלה גם מהחומרים האלו, אם יהיה לי כוח.

סיפר עסקן החינוך הנפלא ר' שמואל מרדכי מינץ ז"ל: הייתה תקופה ארוכה שהמשרדים של החינוך העצמאי היו באותו בנין בו התגורר הרבי הבית ישראל, הוא היה נכנס אליהם אחת ליומיים.
הייתה פעם אחת ישיבה שנמשכה מבוקר ועד ליל, יום שלם. הרבי הגיע, נכנס ויצא ונטל חלק באסיפה רוב היום. לפני לכתו אמר: הועלתה הצעה שיורידו משכר המורים, אמרתי שלא אבוא לאסיפה שתחליט כך. 'איך בין גרייט צו גייען פון טאג ביז נאכט לגייס כסף, העיקר שלא ייגעו בשכר המורים'.
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.57.43.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.57.43.jpeg (78.79 KiB) נצפה 1790 פעמים
נערך לאחרונה על ידי ישעיהו לוריא ב א' יולי 21, 2024 7:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 7:54 pm

עוד אסיפות לדוגמא, בהשתתפות הבית ישראל מגור זיע"א וגם בהשתתפות הגאון הרב מטשעבין זיע"א, שגם פעליו למען הקמת היהדות החרדית נשכחו או הושכחו במכוון.

כמה מסיבות תה עם נגידים
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.56.48.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-21 at 18.56.48.jpeg (65.63 KiB) נצפה 1787 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 21, 2024 8:25 pm

מכיוון והזכרתי את הרב רבי יוסף אדלר מטורדא, והבאתי קצת על החינוך העצמאי,
אציין בהקשר לענין גיוס הדתיים לצבא, כי שני בניו של הרב מטורדא היו בצבא ונהרגו שם ל"ע.
גם בניהם של חברי הכנסת החרדיים, ר' מאיר דוד לווינשטיין ור' יעקב מזרחי, נהרגו בצבא.

הרב יצחק מאיר שהיה מנכ"ל החינוך העצמאי כמה שנים, היה סגן אלוף וסגנו של הרב גורן בהקמת הרבנות הצבאית ופעולותיה הכבירות לשמירת הדת והכשרות בצבא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 21, 2024 9:44 pm

ייש"כ! בוודאי תקבל שכר על הדרישה (במקום הפרישה)

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' יולי 22, 2024 8:07 pm

ישעיהו לוריא כתב:מכיוון והזכרתי את הרב רבי יוסף אדלר מטורדא, והבאתי קצת על החינוך העצמאי,
אציין בהקשר לענין גיוס הדתיים לצבא, כי שני בניו של הרב מטורדא היו בצבא ונהרגו שם ל"ע.
.

והיכן נמצאים יתר צאצאיו?
[או במילים אחרות, החוג 'הונגרי-רומני' אותו הוא ייצג, לאן הוא הגיע]

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ב' יולי 22, 2024 8:13 pm

על ישיבת טורדא:
viewtopic.php?f=19&t=30333

על הרב מטורדא:
viewtopic.php?f=19&t=25625

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' יולי 23, 2024 11:04 am

עתניאל בן קנז כתב:
ישעיהו לוריא כתב:מכיוון והזכרתי את הרב רבי יוסף אדלר מטורדא, והבאתי קצת על החינוך העצמאי,
.

והיכן נמצאים יתר צאצאיו?
[או במילים אחרות, החוג 'הונגרי-רומני' אותו הוא ייצג, לאן הוא הגיע]

חלקם או רובם בבעלזא, וחלק גדול במקומות חרדיים וחסידים נוספים.

הבטחתי שאעלה עוד פרוטקולים וכך אעשה אי"ה, כפי מיסת הפנאי.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' יולי 23, 2024 2:12 pm

הזמנה על בלאנק של החינוך העצמאי חתומה בידי מרן הגאון מטשעבין ומרן רבי מאיר קרליץ לאסיפה בבית הרב מטשעבין - ניסן תשי"ד.

-------------------------

חכם אחד העירני בפרטי כמה הערות:

1. גם לדידי, לפי הפרוטוקולים שהתחלתי להעלות, רואים שהליטאים היו יותר פעילים.
2. הערה שהועלתה כבר בקצרה כאן: מה משנה ההיסטוריה, כרגע, הליטאים דואגים לכלל ישראל והחסידים כך נטען, דואגים רק לעצמם.
3. גם אם לחסידים זכויות ראשונים יותר או בשווה, אתה מבלבל בין הנושאים, דבר שהוא עוולה גדולה.
הבעיה המרכזית כעת היא פריצת הגדר שנגרמת בעיקר בקרב החסידים בני זמנינו ששואפים להירשם ולהיכנס לממ’’ח.
4. שנים רבות חסידי גור שלטו על השיח. אתם האחרונים היכולים לקבול על הנדסת תודעה.
5. איש לא חלק על העובדא שהחסידים היו שותפים. אלא שבהמודיע מטבע הדברים הדגישו את חלק החסידים וביתד, חלק הליטאים.
6. לכם, חסידי גור, יש בעיה רק בהשתלטות הגראי"ל שטיינמן על החינוך העצמאי, ולא שום דבר אחר או טענה אחרת. שנים אתם שלטתם שם.

ועוד טענות כגון אלו.

תשובתי בקצרה:
לרגע אחד לא באתי להצדיק את המהלכים של אלו שהולכים לממ"ח. אני בכלל חושב שהפרסום הזה הוא סתם קשקוש לא אמיתי. כי למשל חסידות צאנז כבר שנים בממ"ד ועוד ספקות ברשימה שהתפרסמה.

מה שכן אמרתי, שלא ייתכן שהליטאים הנוכחיים השתלטו על מוסד שהוקם בעבור כל כלל ישראל, בידי כל מנהיגי ישראל, חסידים וליטאיים, ולא יניחו לחלק מקבוצת המייסדים להמשיך להכניס מוסדות שלהם למערכת החינוך העצמאי.
לעניות דעתי, האחרונים שיכולים לצעוק נגד הרפורמע, הם אלו שלא הכניסו את החסידים לחינוך העצמאי ובשל כך דחקו את רגליהם לממ"ח. למרות שאיני מצדיק את זה, ואולי היו צריכים למסור את הנפש ואם לא מכניסים אותנו למוסדות שהוקמו בידי אגודת ישראל ובידינו ממש, ללכת אולי להתחנן לפתחי נדיבים בחו"ל ולא להתדרדר לרפורמע בממ"ח, אבל אלו שדוחקים רגלי מוסדות מהחינ"ע, הם האחרונים שיכולים לטעון על אלו 'שאחר שנדחו לא עמדו בפיתוי והלכו לממ"ח'...

לא חושב שזה מכוון נגד חסידים דייקא, אלא זאת פטרונות שנעשית על כל מי שלא שותף בעוגה. כולל אלו שחשבו שהנה, הצלחנו להוציא את חסידי גור מהשליטה (שכלל לא הייתה להם, ראה להלן) ונהפכו לאידיוטים שימושיים - ואפילו לא לחותמת גומי. וראה ערך ר' אברהם שווארץ שתפקידו ומשכורתו פחותה מעציץ נוי.

על כך השיבו לי בנחרצות ו'העובדות לאשורן' שאך ורק הליטאיים הקימו ויסדו, וכאן התחלתי להעמיד עובדות המראות כמה לא נכונה ושקרית הטענה, ולדעתי, כחלק מההשתלטות על המוסד, התקיימה במקביל ההשתלטות על הנראטיב, בשביל לבסס את השליטה.

וזאת תשובה לטוענים, אף פעם לא אמרנו שלא היה חלק החסידים בייסוד או לטוענים למאי נפק"מ. אמרו גם אמרו וזה חשוב להזכיר מי ייסד.

ליתר הטענות אשיב בקצרה ממש:
1. הליטאיים היו יותר פעילים בדירקטוריון. נכון. במיוחד הרב סורוצקין. אנשי השטח, מקימי המוסדות בפועל, בכל הדורות הראשונים, היו מהמכונים 'חסידים' ובפער ענק. יש גם סיבה מסויימת למה הגדולים הליטאים היו חברים בדירקטוריון.
2. איני רואה בכך 'דאגה לכלל ישראל' כשדוחקים את החסידים לרגלי הממ"ח. לגבי השפעת האדמורי"ם החסידיים על 'עמך' ובמקביל עליית השפעת ראשי הישיבות - דבר שהתחיל בדור וחצי האחרון - יש מקום להרחיב על כך הרבה, ואין כאן מקומו. אבל זה לא קשור לטענה הספציפית לגבי הממ"ח.
3. כאמור, לא אמרתי שבגלל שהחסידים ייסדו, מותר להם ללכת לממ"ח. אבל אסור למייסדים אחרים לדחוק את רגליהם לממ"ח ואם עשו כן, האשמה מוטלת על שני הצדדים לפחות בשווה.
4. הלוואי שחסידי גור היו שולטים על השיח ההיסטורי. אולי תצחקו עליי. אבל לדעתי חסידי גור היו מרוכזים בעשייה, והשתלטנים שביניהם השתלטו על תפקידי מפתח, על משרות וג'ובים. כל הדור ההוא, הפולנים בכלל והגוראיים בפרט, כמעט לא השקיעו בכתיבת ההיסטוריה, בעיצוב ההשקפה ובתיאור עשייתם. די אם נציין את ד"ר שמואל דויטשלנדר, את רבי יהודה לייב אורליאן ואת ר' זלמן ינקלביץ ור' פינחס מונדרי שפועלם עצום וזכרם נשכח.
5. אני לא זוכר ולא חושב, שבהמודיע, בשנים ששלט בלעדית על השיח, מחקו בשיטתיות את פעליו של הגר"ז סורוצקין, הגר"מ קרליץ והגר"י סרנא.

סעיף אחרון אשיב באריכות, אבל אני כותב מתוך ההתרשמות. איני מכיר את הדברים מעבר לפרסומים בתקשורת.
6. בעשרות השנים האחרונות לפני השתלטות ההנהגה החדשה, גור לא שלטה בחינוך העצמאי כהוא זה. הגראי"ל שטיינמן לא הוציא את החינוך העצמאי מידי גור, אלא מנע מהם להשתלט על ניהולו. עד הגראי"ל שטיינמן, לא הייתה זאת גור אלא שלטון היחיד (המוצלח לטעמי) של רבי מאיר לוריא, כשגדולי ישראל לא מתערבים.

ר' מאיר לוריא הנהיג וניהל את החינוך העצמאי ביד ברזל, לבדו ולדעתי באופן מעורר הערצה.
מאז שהרב שך נחלש ונחלה, הפני מנחם נהיה רבי מגור ופחות יכל להשתתף באסיפות ההנהלה, הנתיבות שלום גם הזדקן ונחלש, ניהל ר' מאיר לוריא הכל לבדו ומכוח האינהרציה. לא היה שום שולחן של גדולי ישראל משום חוג, ולא שום שולחן עסקנים.
לזכותו של הר"מ לוריא ייאמר, שהוא כן ביקש והתחנן מגדולי ישראל, מעסקני אגודה ועוד, 'בואו והשתתפו עמנו בהנהלה', אבל כשניסו לכונן הנגה והנהלה, החלה מלחמה גדולה.
ניסיון קצר של האדמו"ר מגור לבוא להנהלה יחד עם רבי משה שמואל שפירא, נכשל מכמה צדדים.
ניסיון של האדמו"ר מגור ואנשיו למנות מישהו מנאמניהם, רבי אשר נייהויז או רבי יהודה סילמאן כנציג מטעמו, נכשל גם כן. את נציגם ר' מרדכי לב הדירו מכל החלטה. הרב לייזרזון, שישב שם מקדמת דנא, כידוע היה מעין 'נשיא', יושב ראש נטול סמכויות מעבר למיקרופונים ולנאומים.
ניסיונות מקבילים של חצר הרב אלישיב למנות אישים מטעמם כמו הרב אפרתי, נכשלו גם כן. את הרב ארי' דביר, קיבלה ההנהלה בקרירות ובהסתייגות.

בפטירתו של ר' מאיר לוריא, חשבו מנהיגי חסידות גור הנוכחיים, שזאת ההזדמנות להשתלט במהירות הבזק על ההנהלה, לשם כך היה מגיע ר' חנוך זייברט יום יום לפקח ולעקוב מקרוב...
אלא שאז, הבין ר' מאיר פרוש שהוא עומד להיות מודח לחלוטין (היה ברור שגור לא תוכל להשתלט על הכל אלא רק על חלקה של אגודת ישראל בנתח העוגה, כך ייצא איזה 40-50 אחוז לליטאים והיתר לגור, ולפרוש לא נשאר)
עמד ויזם את המהלך עם ר' מרדכי קרליץ ובגיבויו ובפיקוחו האישי של הרב שטיינמן
כך שהרב שטיינמן לא הוציא את ההנהלה מידי גור שלא שלטו שם כלל לפחות מתחילת שנות התש"נ (אני לא טוען ואיש לא טען לקיפוח נראה לי, אבל לא היה להם שום דריסת רגל ממשית) אלא מנע מאנשי ההנהגה כיום, השתלטות על הנהלתו.

כל הטענות על חסידי גור השתלטנים וכו' וכו', אם מקורם מעובדות נכונות, הן התקיימו במקומות אחרים בעסקנות, אבל לא קשור כלל לחינוך העצמאי שבו מעולם לא הייתה שום עדיפות לחסידי גור, מעבר לחלקם באוכלוסיה והרבה פחות ממאמציהם וחלקם בשנות הייסוד.

בנימה מבודחת אזכיר את דבריו של חבר הכנסת יאיר ל. לטוענים נגדו כי בגלל שמסר שטח ימי ללבנון, ביסס את תוקפנות חיזבאללה. על כך השיב ברצינות באווילותו המוחלטת: מה הקשר בין שטח שמסרנו רחוק רחוק בים, להפגזות על קרית שמונה בצפון....
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2024-07-23 at 13.28.26.jpeg
WhatsApp Image 2024-07-23 at 13.28.26.jpeg (90.77 KiB) נצפה 1324 פעמים

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' יולי 23, 2024 3:43 pm

ישעיהו לוריא כתב:1. הליטאיים היו יותר פעילים בדירקטוריון. נכון. במיוחד הרב סורוצקין. אנשי השטח, מקימי המוסדות בפועל, בכל הדורות הראשונים, היו מהמכונים 'חסידים' ובפער ענק. יש גם סיבה מסויימת למה הגדולים הליטאים היו חברים בדירקטוריון.

יש דרך להוכיח "נתון" זה, או שזו התרשמות אישית?
יש גם לזכור שרבים מצאצאיהם של אותם חסידים-פעלתניים הם כיום אנשי דגל מובהקים. לדוגמה, בניו של הלל ליברמן. מנחם פרוש, אגב, ייצג באותן שנים את הפרושים, המתנגדים.

למעשה לא מספיק להתבונן על תקופת הייסוד. לפעמים יש חשיבות למי שמבסס את הפעילות במשך שנים או מציל את הארגון מקריסה.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' יולי 23, 2024 9:16 pm

נערי האוצר כתב:
ישעיהו לוריא כתב:1. הליטאיים היו יותר פעילים בדירקטוריון. נכון. במיוחד הרב סורוצקין. אנשי השטח, מקימי המוסדות בפועל, בכל הדורות הראשונים, היו מהמכונים 'חסידים' ובפער ענק. יש גם סיבה מסויימת למה הגדולים הליטאים היו חברים בדירקטוריון.

יש דרך להוכיח "נתון" זה, או שזו התרשמות אישית?
יש גם לזכור שרבים מצאצאיהם של אותם חסידים-פעלתניים הם כיום אנשי דגל מובהקים. לדוגמה, בניו של הלל ליברמן. מנחם פרוש, אגב, ייצג באותן שנים את הפרושים, המתנגדים.

למעשה לא מספיק להתבונן על תקופת הייסוד. לפעמים יש חשיבות למי שמבסס את הפעילות במשך שנים או מציל את הארגון מקריסה.

אודה ולא אבוש, מעודי לא הכנתי טבלאות לאן שייך כל אחד ולאיזה מחנה. אני גם מודה שישנה את ההטייה הבסיסית והמובנית שהאדם שם לב ומבחין יותר באלו שהוא מכיר וחי עמהם.
אז זה אכן מבוסס על התרשמות אישית מתוך הנתונים שהיו לפני מיום יסוד החינוך החרדי בארץ הקודש ועד שנות התש"ל בערך.
יתכן ואני צריך להוכיח את טענתי, להביא לי הוכחות בדוקות מהשטח וכו', לברר אצל כל אחד מי היו רבותיו והשתייכותו, אבל למרות שהושמו גרשיים על הביטוי 'נתון', עדיין אני מקווה כי כב' יפטור אותי מהעול הזה.
אני כן חושב, שאם תהיה לי הסבלנות והיכולת, יווכח לבדו, בלי להאמין להתרשמותי האישית, ואם טעיתי - אודה בכך.

למעשה אפשר לחלק את הערת כב' לשלושה חלקים.

אני מסכים איתך שיש חשיבות למי שמבסס את הפעילות במשך שנים, (ר' מאיר לוריא הוא דוגמא טובה?), או מציל את הארגון מקריסה.
ואני רק מזכיר שבד בבד עם ההנהגה החדשה, התפתחות החינוך העצמאי נבלמה מאוד ובחודש האחרון לראשונה!! לא הועברו הפנסיות למורים.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' יולי 23, 2024 11:15 pm

ישעיהו לוריא כתב:יתכן ואני צריך להוכיח את טענתי, להביא לי הוכחות בדוקות מהשטח וכו', לברר אצל כל אחד מי היו רבותיו והשתייכותו, אבל למרות שהושמו גרשיים על הביטוי 'נתון', עדיין אני מקווה כי כב' יפטור אותי מהעול הזה.

יש רושם כי לפני דור או שניים לא הכל היה מגזרי, ולפעמים היו עסקנים שפעלו באג'נדה שלא תאמה במאה אחוז את ההשתייכות הקהילתית, ואף לא היו בשר מבשרה של הקהילה הרשמית (ר' מאיר לוריא הוא דוגמא טובה?).

ואגב האמור:
אליסף כתב:

מוגזם.
חוצמזה איש ספר פסול לדון במקרה זה ואכמ"ל.

לנוכח התפתחותו הרגועה של האשכול, ובכלל האווירה השפויה שהשתלטה על הפורום בימים האחרונים, אין מנוס מלהודות למנהל שחרף ההודעות הזדוניות והפרובוקטיביות מהסוג הירוד והצפוי הנ"ל, טיהר את עיר טבריה, עשה אותה נקיה (אין ספק כי היה עושה זאת הרבה קודם אלמלא היה נחשד באופן מיידי בחשדות המופרכים והקטנוניים).

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' יולי 23, 2024 11:50 pm

אתה צודק בכל מילה מהחלק הזה של דבריך, זה ממש מה שרציתי לטעון, אלא שתמיד נגרר לענייני חסידים ומתנגדים, גוראיים ושאינם, יוצאי פולין עם יוצאי הונגריה וכדרך העולם. כך הן הדברים. התחברתי לביטוי שלך בהודעה קודמת 'החסידים הפעלתניים' .

אחדד את דבריך שצוטטו להלן. למרות שחסידי גור היו מאוגדים במיוחד בתוך הסיעה המרכזית באגודת ישראל, היו גם משולבים ומייסדים בתת הסיעות האחרות באגוד"י.
רא"י לייזרזון היה בכיר מאוד בסיעתו של ר' מנחם פרוש.
ר' משה חיים שיינפלד, ר' חיים ליס ועוד - היו מהחזקים בצא"י, המייסד אגב של הנוער האגודתי, עצם הלוז בפעילות צא"י, היה ר' חיים מאנדל מחשובי חסידי גור. הרב מנדלסון מקוממיות, יישוב שהוקם בידי צא"י לחיילים משוחררים, היה הדמות התורנית שנים רבות.
פא"י הורכבה ברובה מחסידי גור ומחסידים יוצאי ויז'ניץ וגלילותיה.
ועוד דוגמאות רבות.

נערי האוצר כתב:
ישעיהו לוריא כתב:יתכן ואני צריך להוכיח את טענתי, להביא לי הוכחות בדוקות מהשטח וכו', לברר אצל כל אחד מי היו רבותיו והשתייכותו, אבל למרות שהושמו גרשיים על הביטוי 'נתון', עדיין אני מקווה כי כב' יפטור אותי מהעול הזה.

יש רושם כי לפני דור או שניים לא הכל היה מגזרי, ולפעמים היו עסקנים שפעלו באג'נדה שלא תאמה במאה אחוז את ההשתייכות הקהילתית, ואף לא היו בשר מבשרה של הקהילה הרשמית (ר' מאיר לוריא הוא דוגמא טובה?).

ואגב, להודעתך הקודמת לגבי זה, אשוב שוב לעניינים המגזריים:
נערי האוצר כתב:יש גם לזכור שרבים מצאצאיהם של אותם חסידים-פעלתניים הם כיום אנשי דגל מובהקים. לדוגמה, בניו של הלל ליברמן. מנחם פרוש, אגב, ייצג באותן שנים את הפרושים, המתנגדים.

החלק הראשון הוא סותר את החלק השני.
בחלק הראשון טוען כי הצאצאים הם אנשי דגל מובהקים - ולפיכך משמע שצריך להתייחס לשל היום.
החצי השני של המשפט - מנחם פרוש ייצג אז...רוצה לטעון ולהגדיל את חלק הליטאיים של אז, למרות שכל צאצאיו וצאצאיו בעסקנות - חסידים מובהקים, וגם הוא עצמו גופו נשאר באגודה גם אחר פרישת הרב שך והליטאיים (למרות פרישת הבייס שלו לכאורה).

ואפיזודה קטנה, בשולי הדברים, על השפעתו האבסולוטית של הבית ישראל בכל חוגי היהדות החרדית דאז.
גם ממשיך דרכו של ר' הלל- בנו של ר' ישעי' ליברמן, וגם לממשיך דרכו של ר' מנחם פרוש - בנו של ר' מאיר - קורים בשם 'ישראל' - כמובן על שם הרבי שלהשפעתו לא היה אח ורע.
נערך לאחרונה על ידי ישעיהו לוריא ב ג' יולי 23, 2024 11:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' יולי 23, 2024 11:57 pm

ישעיהו לוריא כתב:החלק הראשון הוא סותר את החלק השני.

לא ממש סותר, אלא אדרבה מראה את המורכבות ואת הבעייתיות. אין הרבה טעם לבוא בשם טענת צאצאי הדור המייסד, כי דברים משתנים בעולם, הן מבחינת האנשים והן מבחינת הצרכים והן מבחינת המוסדות וכו'.

ישעיהו לוריא כתב:ואפיזודה קטנה, בשולי הדברים, על השפעתו האבסולוטית של הבית ישראל בכל חוגי היהדות החרדית דאז.
גם ממשיך דרכו של ר' הלל- בנו של ר' ישעי' ליברמן, וגם לממשיך דרכו של ר' מנחם פרוש - בנו של ר' מאיר - קורים בשם 'ישראל' - כמובן על שם הרבי שלהשפעתו לא היה אח ורע.

עליהם תוסיף את ישראל לוין ואת ישראל גולדקנופף, והנה פחות או יותר כל מי שמושכים בחוטים (ובכספומט).

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' יולי 23, 2024 11:59 pm

נערי האוצר כתב:
ישעיהו לוריא כתב:החלק הראשון הוא סותר את החלק השני.

לא ממש סותר, אלא אדרבה מראה את המורכבות ואת הבעייתיות. אין הרבה טעם לבוא בשם טענת צאצאי הדור המייסד, כי דברים משתנים בעולם, הן מבחינת האנשים והן מבחינת הצרכים והן מבחינת המוסדות וכו'.

ישעיהו לוריא כתב:ואפיזודה קטנה, בשולי הדברים, על השפעתו האבסולוטית של הבית ישראל בכל חוגי היהדות החרדית דאז.

עליהם תוסיף את ישראל לוין ואת ישראל גולדקנופף, והנה פחות או יותר כל מי שמושכים בחוטים (ובכספומט).

האחרונים הם חסידי גור מובהקים ממש. משם אין ראיה.

אבל אפשר להוסיף את הרב מנשה ישראל רייזמן שנקרא על שמו ועוד רבים, מבלי הסגריים (הקצת פרוטקוליות של זקני ציון וגור)

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' יולי 24, 2024 4:26 am

וואוו, פיספסתי חתיכת אשכול רצוף היסטוריה.
יש הרבה מה לגרוע ולהוסיף,
ראשית לענין החסימה, אני חושב שכתב הרבה דברים מועילים וצר לי על חסימתו, צר לי גם על השתלחות אישית באחרים, אך יותר צר לי שישנו בשרשור זה דברים חמורים בהרבה מכותבים אחרים, והרבה פחות יעילים ממנו - שכתבו לא נגד ניק אחר אלא נגד קהילות חשובות ורבותיהן והם נשארו... נקווה שמכאן ואילך יהיה רגוע יותר וישובו הבנים לכל הגבולים...

לענין תוכן האשכול ייש''כ לרב ישעיהו לוריא על הדברים, אך ישנו דבר אחד חשוב מאוד שלא נכתב.
משכיחי ההיסטוריה וההקמה ע''י גדו''י הליטאים הם הליטאים בעצמם.
גדו''י יוצאי ליטא שבנו את החינוך העצמאי, ויחד עם זה את רוב היש המבורך של היהדות החרדית היום, היו רבי זלמן סורצקין ורבי מאיר קרליץ.
הם הושלכו אחר כבוד לספסלים האחוריים של ההיסטוריה על ידי מערכת יתד נאמן ושאר כותבי ההיסטוריה שלצורך קביעת הזהות הליטאית הכניסו לרשימה את מרן החזון איש והרב מבריסק.
זה הרבה יותר נוח, הרבה יותר מרשים, הרבה יותר 'קנאי'.
כך שזו לא רק מערכה נגד 'סדיגורה' ואחרים כי אין להם ממשיכים, אלא מכיון וכאן צריך להמשיך ולטוות את החוט בין הגרח''ע לבין הרב שך, ששניהם היו גדולי ליטא שבאמת עמדו בראש החנית, לפיכך נשארו גם הם בלי 'מנהיגי הדור'.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' יולי 24, 2024 4:42 am

באמונתו כתב:אכן, מלאה החסידות תפקיד היסטורי מפואר ביותר, משך דורות רבים, אשר גולת כותרתה היא עמידתה נגד זרמי ההשכלה הארורה, ובזה הצילה היהדות מאוד מקודם לשואה, ועכשיו באו והפכו הקערה על פיה, לאמץ השכלה לתוככי מוסדות תלמידיהם - ילדיהם! בעד בצע כסף, ולא יתבוששו.

לא מבין איך כולם פיספסו את הקטע הזה, שבאמונתו בסוף החליט שהגר''א ל''ע כן טעה [מטאפורי סרק או ח''ו כמובן], והחסידות כן היתה בסדר לכמה שנים.

לעצם הנושא, עם כל הלהג והלעג שלך על חסידות בעלזא,
ואני רואה שאתה באמת לא רגוע איך הם עושים זאת, כי זה קשור לעצם הדיון.
מקומות שמורים וסגורים, שקשורים בעצם למשהו היררכי הרבה יותר מהמוסד החינוכי, הכנסת לימודים 'זרים', אינה חשש של אפיקורסות,
בגור לומדים אנגלית כביכול כל השנים, וכולם יודעים שזה צחוק אחד גדול, כנ''ל לשאר לימודי היסטוריה.
והחסידים שתמיד מסתכלים על כל דבר בעין פרקטית [לא נכנס כרגע האם הם צודקים והאם תמיד הם צודקים]
עושים את השיקול הנכון לגביהם - והאם ה'תורה בטהרה' שלהם תיפגע.
הרי זוהי הסיבה שראשי החינוך העצמאי שנולדו במפלגת 'כלל ישראל' לא מאשרים להם להיכנס לחינוך העצמאי, כי אתם בוודאי תישארו שמורים...
אז אם הם יישארו שמורים, וזה נכון, אז הם יישארו שמורים גם בממ''ח ולא רק ב'מוסדות פטור'.

ואכן, לשאר המוסדות שאינם שייכים למקום סגור ומוגדר זו בעיה להיכנס לחינוך ליב''ה שלא שומרים עליו.
אני באמת ובתמים חושב שלמוסדות הפלג כדאי וראוי שיכנסו לממ''ח, כי על כל שיעור שהציונים יביאו,
הם יביאו את כל המקורות להיפך ויעשו אותם לעג וקלס, כך שגם ילמדו שם ממ''ח, וגם ילמדו שם תורה איך להפוך אותם לצחוק.
וכמובן מהכסף שיישאר להם יוכלו להעביר ל'מוסדות הפטור'...

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' יולי 24, 2024 8:11 am

לעשות רצונך כתב:וואוו, פיספסתי חתיכת אשכול רצוף היסטוריה.
ראשית לענין החסימה, אני חושב שכתב הרבה דברים מועילים וצר לי על חסימתו, צר לי גם על השתלחות אישית באחרים, אך יותר צר לי שישנו בשרשור זה דברים חמורים בהרבה מכותבים אחרים, והרבה פחות יעילים ממנו - שכתבו לא נגד ניק אחר אלא נגד קהילות חשובות ורבותיהן והם נשארו... נקווה שמכאן ואילך יהיה רגוע יותר וישובו הבנים לכל הגבולים...

לענין תוכן האשכול ייש''כ לרב ישעיהו לוריא על הדברים, אך ישנו דבר אחד חשוב מאוד שלא נכתב.
גדו''י יוצאי ליטא שבנו את החינוך העצמאי, ויחד עם זה את רוב היש המבורך של היהדות החרדית היום, היו רבי זלמן סורצקין ורבי מאיר קרליץ.
הם הושלכו אחר כבוד לספסלים האחוריים של ההיסטוריה על ידי מערכת יתד נאמן ושאר כותבי ההיסטוריה שלצורך קביעת הזהות הליטאית הכניסו לרשימה את מרן החזון איש והרב מבריסק.
כך שזו לא רק מערכה נגד 'סדיגורה' ואחרים כי אין להם ממשיכים, אלא מכיון וכאן צריך להמשיך ולטוות את החוט בין הגרח''ע לבין הרב שך, ששניהם היו גדולי ליטא שבאמת עמדו בראש החנית, לפיכך נשארו גם הם בלי 'מנהיגי הדור'.

א

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' יולי 24, 2024 10:04 am

לעשות רצונך כתב:וואוו, פיספסתי חתיכת אשכול רצוף היסטוריה.

רבי איסר זלמן מלצר.

בסוף שנת תשל"ז יצא בידי הרב אברהם וולף, סמינר בית יעקב בני ברק ספר 'רבותינו' שבהקדמתו כתב בערך כהאי לישנא: על ארבעה 'ראשי גולת אריאל שהנהיגו את עם ישראל בזה אחר זה ומימי השקפתם אנו שותים בצמא וכו' וכו':, הארבעה היו: רבי חיים עוזר, החזון איש, הרב מבריסק והר"ד מטשעבין.
כשברור מאוד מי בחוץ ומי איננו רבותינו.
זה היה הספר החינוכי הראשון בדורות האחרונים, שבא להשכיח היסטוריה, למחוק גדולי ישראל ולבנות את שדרת ההנהגה - לאחר מעשה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 24, 2024 10:14 am

על הספר רבותינו ומגמתו היה פולמוס גדול בגליונות בית יעקב של ר"מ פראגר ז"ל.

בענין הערת הרב לעשות רצונך, אכן מחקתי הודעות רבות שנכתבו באשכול זה כנגד אדמורי"ם וכו'. אולי נשמטו לי כמה הודעות. אם יש משהו ספיציפי, מוזמנים לשלוח באישי. אין לי כח לשוב ולקרוא מתחילה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 24, 2024 10:17 am

לעשות רצונך כתב:והחסידים שתמיד מסתכלים על כל דבר בעין פרקטית [לא נכנס כרגע האם הם צודקים והאם תמיד הם צודקים]

תמיד! על כל דבר!

לא הלכת 'קצת' רחוק? או שחסידים זה גור ותמיד זה מזמן האמרי אמת בערך?

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ד' יולי 24, 2024 10:19 am

איש_ספר כתב:
לעשות רצונך כתב:והחסידים שתמיד מסתכלים על כל דבר בעין פרקטית [לא נכנס כרגע האם הם צודקים והאם תמיד הם צודקים]

תמיד! על כל דבר!

לא הלכת 'קצת' רחוק? או שחסידים זה גור ותמיד זה מזמן האמרי אמת בערך?

הזכרתני. יש זקן ירושלמי שמתלונן ואומר: אינני מבין, החסידים תמיד אומרים שהרבי של היום הוא ממש כמו אבותיו האדמו"רים בדורות הקודמים, אבל כשאני אומר שהאדמו"רים בדורות הקודמים היו ממש כמו הרבי של היום - הם רוצים לרצוח אותי נפש.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 69 אורחים