מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הצבת מזגן מעל סוכת השכן

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מנדעל

הצבת מזגן מעל סוכת השכן

הודעהעל ידי מנדעל » ה' יולי 28, 2016 2:02 am

לחו"ר הפורום שליט"א הע"י
אשמח לשמוע חוות דעתכם / דעת תורה, בדבר מי שהציב מזגן על קיר ביתו מבחוץ, ואח"כ בא השכן ודרש ממנו להזיז למקום חילופי, שכן המזגן מעל למרפסת הסוכה שלו פוסל חלק ממנה שלא יוכלו לשבת תחתיו.
האם יכול לחייבו בכך?
ועוד, אם לשיטת חזו"א אין פסול בסוכת השכן, שאין במזגן שיעור ג"ט לפסול, האם יכול הנתבע לטעון קים לי כשיטת חזו"א?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

Re: הצבת מזגן מעל סוכת השכן

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' יולי 28, 2016 2:03 am

מנדעל כתב:ועוד, אם לשיטת חזו"א אין פסול בסוכת השכן, שאין במזגן שיעור ג"ט לפסול, האם יכול הנתבע לטעון קים לי כשיטת חזו"א?

קודם העיון בכך, נ"ל שאין שום אפשרות שהנתבע יאמר בכה"ג 'קים לי כשיטת חזו"א', כיון שאם קים ליה לשכן כהגרא"ח נאה, הרי לדידיה נפסלה הסוכה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' יולי 28, 2016 10:01 am

א. כמדומני שקים לי היא טענה של הנתבע בלבד
ב. כמדומני שבכה"ג באמת יהיה על הטוען קי"ל לחיות כך שכל התורה ואינו דומה לקי"ל רגיל בממונות

אביגדור

הודעהעל ידי אביגדור » ה' יולי 28, 2016 1:40 pm

מה שייך כאן קים לי כהחזו"א? הרי חיליה דהשכן שלמטה שבעשותו סוכה החזיק באויר שמעליו שלא ישתמשו שם תשמישים המפריעים לסוכתו וא"כ אין הדבר תלוי בדין סוכה אלא בהלכות שכנים ובדעת בנ"א כשעושים סוכה מה נחשב מפריע לסוכה וכל מה שנחשב מפריע לסוכה הרי החזיק שלא יעשו כן מעליו.
ונראה פשוט שרוב בנ"א אינם מסכימים שיהא מעליהם סכך פסול בשיעור רח"נ וא"כ אפילו להחזו"א הוא מוחזק שלא יעשו כך מעל לסוכתו כשם שהוא מוחזק שלא יתלו מעל הסוכה כביסה מטפטפת אף אם אין הסוכה נפסלת מדין מצטער.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' יולי 28, 2016 1:51 pm

סברא יפה, ונראה שהן הן דברי הרב ארזי ביתר.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' יולי 28, 2016 2:00 pm

השאלה העיקרית היא האם השתמשותו של השכן למשך שבוע בשנה נותנת לו חזקה על המקום הזה למשך כל השנה.
והנה זכור לי שכתוב בהלכות שכנים שסוכת החג בחג איננה קובעת חזקה,
ושוב נמלכתי, שהראיה משם איננה טובה כל כך, כי שם מדובר על הבונה סוכה בחצר חבירו או בחצר השותפין שלא במקום הקבוע לבניית סוכה, וטוען לחזקה על המקום הזה לכל השנה, ועל זה אמרו שחזקה לסוכות איננה חזקה קבועה.
אבל בימינו הרי דרך העולם שתופסים "חזקות" על מקומות קבועים לסוכותיהם, ובפרט בבנינים רבי-קומות שכבר בעת הבניה מכינים סוכה לכל אחד מהשכנים, ולכן יש לו חזקה לבנות סוכה במקום זה כולו, ולכן נראה שאין שום רשות לעשות משהו שיפריע לו לבנות שם סוכה.
כמובן שבאופן עקרוני אם הוא רוצה להעמיד שם מזגן מאחרי הסוכות ועד ערב סוכות של שנה הבאה - הזכות בידו, אבל החובה עליו לסלק את המזגן למשך שבעת ימי הסוכות (בארה"ק, ושמונה בחו"ל - אם השכן הוא מהנוהגים לשבת בסוכה בשמע"צ, שהרי כך היתה חזקתו, וכסברת הרב אביגדור).

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' יולי 28, 2016 5:44 pm

כפי הידוע לי, בתי הדין אוסרים על בנייה שתפסול סוכה.

בקי בן יגלי

הודעהעל ידי בקי בן יגלי » ו' יולי 29, 2016 1:18 pm

דן בזה בשו"ת של הגאון רבי שלמה זלמן גרוסמן, דתלוי בגודל הסוכה,
והאם כופין על מידת סדום בכה"ג.
ויש לציין דפוק חזי בהרבה בנינים שיש לאנשים מזגנים מעל הסוכות של השכנים.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' יולי 29, 2016 2:02 pm

בקי בן יגלי כתב:והאם כופין על מידת סדום בכה"ג.

מה הקשר מידת סדום?
בקי בן יגלי כתב:ויש לציין דפוק חזי בהרבה בנינים שיש לאנשים מזגנים מעל הסוכות של השכנים.

פוק חזי ברוב מוחלט של הבנינים שאינו כן, והרבה פעמים ניכר שמניחים המזגן בצורה גרועה כדי לא להזיק לשכן.

בקי בן יגלי

הודעהעל ידי בקי בן יגלי » ו' יולי 29, 2016 2:25 pm

באם הסוכה גדולה דן בזה הגרש"ז גרוסמן האם זה בכלל ההלכה שכופין על מידת סדום עיין שם.
לדוגמא שכן בקומת כניסה של הבניין שיש לו מרפסת שמקיף את כל הבניין יאסור להניח מזגן.
ולכן זה תלוי בגודל המרפסת, והאם יש אפשריות אחרות או שאין אפשרות לפעמים רק על מרפסת של השכן.

יאיר1

חזקת תשמישין ב. אויר שמעל הסוכה

הודעהעל ידי יאיר1 » ב' אוגוסט 01, 2016 1:52 am

ראובן רגיל לבנות סוכה במרפסת ביתו/בחצרו הפרטית/במיקום מסויים בחצר המשותפת.
שמעון בנה מעל אויר הסוכה מרפסת או התקין מזגן או כל דבר אחר שאפשר להעלות על הדעת.
כמובן שראובן מוחה בו.
ברצוני לדון בכל אחת משלושת האפשרויות שנזכרו לעיל בית חצר פרטית ומשותפת.
וכן האם יש לחלק בין תליית מזגן לבין הוצאה מרפסת וכו'..

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוגוסט 01, 2016 5:29 pm

בקי בן יגלי כתב:דן בזה בשו"ת של הגאון רבי שלמה זלמן גרוסמן, דתלוי בגודל הסוכה,
והאם כופין על מידת סדום בכה"ג.
ויש לציין דפוק חזי בהרבה בנינים שיש לאנשים מזגנים מעל הסוכות של השכנים.

בחלק מהמקרים אני מכיר. או שבדקו שזה לא פוסל, או שהחזיקו מתחילת הבניין. וכו'

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוגוסט 01, 2016 5:35 pm

אביגדור כתב:מה שייך כאן קים לי כהחזו"א? הרי חיליה דהשכן שלמטה שבעשותו סוכה החזיק באויר שמעליו שלא ישתמשו שם תשמישים המפריעים לסוכתו וא"כ אין הדבר תלוי בדין סוכה אלא בהלכות שכנים ובדעת בנ"א כשעושים סוכה מה נחשב מפריע לסוכה וכל מה שנחשב מפריע לסוכה הרי החזיק שלא יעשו כן מעליו.
ונראה פשוט שרוב בנ"א אינם מסכימים שיהא מעליהם סכך פסול בשיעור רח"נ וא"כ אפילו להחזו"א הוא מוחזק שלא יעשו כך מעל לסוכתו כשם שהוא מוחזק שלא יתלו מעל הסוכה כביסה מטפטפת אף אם אין הסוכה נפסלת מדין מצטער.

הסברא פשוטה, אבל מעניין מה יהיה הדין הפוך בקים לי לתובע.
היינו שתהיה דעה מחמירה שפוסלת, ובחו"מ דעה יחידה כזאת א"א לנתבע להגיד קים לי [בלי להיכנס מתי אומרים כן].
אבל תובע אור שהוא חושש לדעה זאת, האם יוכל לומר כך תמיד?
לי נראה שיהיה בזה ב' תנאים:
א. שתהיה דעה ששייך להגיד עליה [לפי ראות עיני הדיינים] אלו ואלו וכו'.
ב. שהוא היה מקפיד עליה לולא התביעה.
מה אומרים?

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אוגוסט 01, 2016 8:03 pm

קטע מתוך מאמרי "שו"ת לסוכה מושלמת", קוראים אלעד התשע"ד:
סוכה מעל רלסים ועמודים כשהשכנים מתנגדים

שאלה: שכן שלי רוצה להוציא סוכה על עמודים בחצר המשותפת שלנו, כשהסוכה תלויה על העמודים ויוצאת ממרפסתו שבקומה השנייה. הוא רוצה להשאיר כך את העמודים כל השנה, בכדי שתהיה לו סוכה. האם זכותי להתנגד לכך?

תשובה: מקובל בין פוסקי ההלכה של "חושן משפט" שבערים חרדיות הגענו לגור על דעת שהשכנים יכולים להוציא סוכה מעל גבי עמודים או לבנות סוכות בחצר למשך חג הסוכות, כאשר הדבר אינו גורם נזק לשכנים וכשמדובר בבניית עמודים או סוכה סטנדרטית ונורמטיבית. בבד"ץ אלעד, כך מספר הגרש"ז גרוסמן בספרו שו"ת שערי שלמה, הגיע אדם שעצביו רפויים והוא חלוש וטען שהרעש העולה מסוכת שכנו מפריע לו ושאינו מוכן שהשכן יקים את סוכתו בחצר המשותפת של הבניין. בית הדין פסק שאי אפשר לעכב את השכנים מלהקים את הסוכה, למרות עצביו החלשים של השכן המתנגד. מפני שכך הוא הדרך, לבנות סוכה בחצר משותפת למשך שבעה ימים, וגם חולה אינו יכול לעכב את שימושי הדירה המקובלים והנורמליים. ומה קורה כשהשכן רוצה להקים על החצר המשותפת עמודים קבועים, שיעמדו שם בכל השנה ולא רק למשך שבעת ימי הסוכות? על כך קובע ב"שערי שלמה" שלמרות שיתכן ומצד ההלכה הפסוקה קשה לעכב שכן מלבנות עמודים במקום צדדי בחצר, באופן שאינו מכער כלל את הבניין ואינו מפריע לשימושי השכנים, אך הוא מסכם שלמעשה קשה להתיר שאחד השכנים יניח דבר קבוע בקרקע השייכת לכולם, בלי הסכמה מפורשת של כל השכנים.

"חזקה" להקמת סוכה

שאלה: אני בונה בכל שנה סוכה בחצר. כעת הגיע השכן מהקומה העליונה ורוצה לבנות סוכה בדיוק באותו המקום, בטענה שהחצר שייכת לו, בדיוק כפי שהיא שייכת לי. מי משנינו צודק?

תשובה: הגר"י בלויא בספרו "פתחי חושן" והגרי"מ שטרן בספרו "אמרי יעקב" כותבים שכאשר אחד השכנים הקים סוכה בחצר רק פעם אחת, אין זו "חזקה", ויכולים שכנים אחרים להקים באותו המקום סוכה בשנים הבאות. אך הם מסתפקים האם שייך "חזקה" בהקמת סוכת החג במשך מספר שנים, כי מדובר רק בשימוש של שבוע בשנה ויתכן שאין בשימוש זמני שכזה "חזקה". אך כאשר השכן התקין בקרקע או הוציא מדירתו זיזים וקורות קבועים לצורך הסוכה, והשכנים לא מיחו בו ודרשו ממנו לאחר תקופה לפנות את הזיזים והקורות הללו, הרי החזיק השכן באותם הזיזים לשם בניית סוכה וביכולתו להקים באותם הזיזים סוכה בכל שנה, שהרי השכנים הסכימו בשתיקה שיקים שם סוכה.
ואמנם, מדגישים הגר"י בלויא והגרי"מ שטרן, אין באפשרות השכן להקים באותם הזיזים מרפסת או כל דבר אחר, כי השכנים איפשרו לו להשתמש במקום רק לצורך סוכת מצוה ולא לצרכיו האישיים-הגשמיים. וכך גם כותב הגרש"ז גרוסמן בשו"ת שערי שלמה.

הוצאת מזגן מעל חצר בה בונים השכנים סוכה

שאלה: בכל שנה אני בונה את סוכתי בחצר. לפני חודשיים, בעיצומו של הקיץ, התקין השכן שלי בקומה העליונה מזגן בביתו, כשהמזגן עומד מעל האוויר בו אני אמור לבנות את סוכתי בחג הסוכות. סוכה צריך הרי להקים מתחת לכיפת השמים ולא מתחת למזגן, והשכן מלמעלה בעצם מונע ממני להקים את הסוכה, בחצר המשותפת, במקום בו בניתי אותה בכל שנה. האם אני יכול למנוע ממנו להתקין מזגן במקום זה, בו תיפסל חלק מסוכתי?

תשובה: לפי דעות פוסקי זמנינו שאינם סבורים בהחלטיות שניתן בכלל לקבוע "חזקה" בחצר למקום לבניית סוכה, אזי פשוט וברור שהשכן מלמעלה יכול לבנות מרפסת או מזגן, גם כששכנו לא יוכל להקים סוכה בחצר, כי החצר אינה שייכת לו כי אם לכלל השכנים.
(ואמנם יש לדון שנכון אמנם שאין "חזקה" בחצר למי שבנה את סוכתו בחצר השכנים. אך בל נשכח שהחצר שייכת גם לו, ביחד עם השאר. ושימוש בחצר לבניית סוכה הוא שימוש נורמטיבי וכחלק משימושי הדירה והחצר. ואם כן, מי אמר שהשימוש הנורמטיבי של הקמת הסוכה פחות חשוב מהשימוש של התקנת המזגן?! ואולם מסתבר שאם השכן יוכל לבנות סוכה בשטח אחר בחצר המשותפת, אין לו זכות תביעה על התקנת המזגן).
ואולם כאשר השכן התקין בחצר זיזים וקורות קבועים, במקרה זה יש לו "חזקה" על הקמת הסוכה, כפי שכתבנו לעיל, וכאן מסתבר לומר (וכך ראיתי שפוסק המרא דאתרא הגרש"ז גרוסמן בשו"ת שערי שלמה ח"א סי' ל"ד) שביכולתו למחות בשכנים מלמעלה להתקין מזגן. כי לו הרי יש "חזקה" לבניית הסוכה במקום זה, ואל לשכנו להפריע לו לסוכתו עם המזגן שלו. ואולם כאשר השכן למעלה טוען שלא ידע שבניית הסוכה של שכנו תפריע ממנו להקים מרפסת או מזגן בעתיד, וכן במקרה שהמזגן יפסול רק חלק קטן מסוכת השכן, קובע הגרש"ז גרוסמן שאינו יכול לעכב להתקין את המזגן.

וכמובן, כל זה מדובר רק כאשר השכן בנה את סוכתו על חצר משותפת. אך כאשר בעל הקומה העליונה רוצה לבנות מרפסת או להתקין מזגן באופן שימנע מבחינה הלכתית משכנו שתחתיו להקים סוכה במרפסת הפרטית שלו, יכול השכן מלמטה לעכב את השכן מלמעלה להתקין את המזגן או לבנות את המרפסת, אלא אם כן יש לשכן מלמטה מרפסת אחרת, נוחה וזמינה כמו מרפסת זו, להקמת סוכתו, או כשהמזגן או מרפסת השכן שלמעלה מפריעה רק לחלק קטן מסוכת השכן שלמטה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 01, 2016 9:02 pm

שומע ומשמיע כתב:
אביגדור כתב:מה שייך כאן קים לי כהחזו"א? הרי חיליה דהשכן שלמטה שבעשותו סוכה החזיק באויר שמעליו שלא ישתמשו שם תשמישים המפריעים לסוכתו וא"כ אין הדבר תלוי בדין סוכה אלא בהלכות שכנים ובדעת בנ"א כשעושים סוכה מה נחשב מפריע לסוכה וכל מה שנחשב מפריע לסוכה הרי החזיק שלא יעשו כן מעליו.

היינו שתהיה דעה מחמירה שפוסלת, ובחו"מ דעה יחידה כזאת א"א לנתבע להגיד קים לי [בלי להיכנס מתי אומרים כן].
מה אומרים?

מסכים עם סברתך, דהוי כחולה ואיסטניס לגבי צפצוף העופות וכדו׳.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוגוסט 01, 2016 10:48 pm

שומע ומשמיע כתב:

מה אומרים?

חשבתי על שאלה אחרת. מה יהיה הדין כשדעה זו תהיה פסול דרבנן. והיא לא דעה של רבו, שההלכה היא הילך אחר המיקל. שבכה"ג [שהיא דעה יחידה] אין שום צד חיוב לחשוש לה [אא"כ הוא מסברא מסתפק כסברת המחמיר]. לכאורה בכה"ג לאו כל כמיניה שאין כאן כל צורך ממשי. אלא רק החלטה שלו למעלה בעלמא.

עזריאל ברגר

Re: חזקת תשמישין ב. אויר שמעל הסוכה

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' ספטמבר 10, 2020 9:37 am

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

Re: ◆ שאלות קצרות בהלכתא ובשמעתתא ◆

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' ספטמבר 10, 2020 9:46 am

כתב בספר משפט צדק בשם הגר"ז גולדברג זצ"ל, שיכול שכן למחות בחברו מלהתקין מזגן בקיר החיצוני המשותף. אך מצד שני, היום מזגן נחשב כצורך בסיסי של דירה וכחלק מהמגורים, ולכן יש מקום לומר שאי אפשר למחות בהתקנתו אעפ"י שזה נעשה ברכוש משותף, וכ"כ בספר עמק המשפט הל' שכנים, וכ"כ עוד הרבה מפוסקי דורנו

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 94 אורחים