מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בירך על מאכל הכשר בכשרות שאינו סומך עליו, מה יעשה?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ממרומי היער

בירך על מאכל הכשר בכשרות שאינו סומך עליו, מה יעשה?

הודעהעל ידי ממרומי היער » ה' מאי 11, 2017 8:48 pm

אחד בירך על מאכל כלשהו והתברר לו שאותו מאכל בהכשר שהוא אינו רגיל לאוכלו או שאינו סומך עליהם, נשאלת השאלה האם הוא יאמר ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד, או שיאכל קצת בשביל לא להוציא שם שמיים לבטלה.

כמובן שיתכן וזה תלוי ברמת הכשרות, ולדוגמא אחד שמקפיד לאכול רק בד"צ בעלזא (בעלז'ר חסיד), ברור הדבר שאין בהנהגתו אמירה שהכשרויות האחרות אינן מהודרות, אפילו שבדמיונו הוא משוכנע שרק בד"צ מחזיקי הדת מסוגלים לומר מה כשר, וברור שהוא יצטרך לטעום ולא לומר בשכמל"ו.
ומה במוצר בהכשר הרבנות כלשהי, האם יש בזה כללים חותכים, או שכל מוצר נצטרך לנתח כמה סיכויים יש שיש במוצר ההוא איסור ואז נכריע ונאמר (לדוגמא) שמסטיק שיש בזה הרבה חומרים וצריך כשרות בר סמכא, אם הוא נוטל כשרות שאינה מהודרת לשיטתו, הרי שהוא יאמר בשכמל"ו, ושוקלוד שמורכב מכמה מוצרי יסוד פשוטים, אם טעה ובירך על זה, הוא יצטרך לטעום קצת.

אולי זה תלוי בחקירה הידועה בעניין ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד:
לשון הרמב"ם בפ"ד מהלכות ברכות "ויאמר ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד בכדי שלא להוציא שם שמים לבטלה", משמע שבשכמל"ו מתקן את הברכה לבטלה וגורם לכך שלא יהיה בכלל שם שמים לבטלה, ואילו לשון הטור והשו"ע בסימן ר"ו : "יאמר בשכמל"ו על שהוציא שם שמים לבטלה", משמע שאמירת בשכמל"ו מתקן ומכפרת כעין תשובה על העון של ברכה לבטלה.

עזריאל ברגר

Re: בירך על מאכל הכשר בכשרות שאינו סומך עליו, מה יעשה?

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מאי 11, 2017 9:29 pm

דן בכעין זה הרב ברוין בשיעורו המוקלט לפני כמה ימים:
http://www.halacha2go.com/php/h2go/home ... enu_hebrew
הוא מדבר על מי שאחרי שבירך התברר לו שיש ספק בכשרותו של המאכל, ומסקנתו שלא יאכל, אלא יאמר בשכמל"ו, בצירוף דעת הרמב"ם שאין ברכות הנהנין על מאכל לא-כשר (אם לא שאכל בהיתר), ובמילא גם אם יאכל - הברכה תהיה לבטלה (אם המאכל לא כשר).

אמנם כל זה כשיש ספק אמיתי, וכ"ש אם ידוע לו שיש משהו בעייתי באוכל, כגון היתר מכירה בירקות שיש בו איסור ספיחין, או היתר מכירה לאחר זמן הביעור שלכו"כ פוסקים אסור בהנאה.
אבל אם אין ספק אמיתי אלא רק מדובר בהכשר ברמה נמוכה - לפענ"ד יאכל מעט.

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ה' מאי 11, 2017 9:46 pm

בדידי הוה עובדא בנוגע חלב סתם ולא אכלתי ואמרתי בשכמל"ו, וכמדומני ששאלתי מו"צ ואמר לי שע"פ ההלכה הייתי חייב לאכול מעט אולם הוסיף
שאם הייתי אוכל אז מסתמא עוד לא הייתי כל כך זהיר עם חלב סתם.... וא"כ אפשר שלא עשיתי שלא כהוגן

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » א' מאי 14, 2017 9:40 am

ולגבי בשר בהכשר רבנות, האם ההכשר נחשב פחות טוב ברמה הכללית או שיש שם כמה וכמה דברים שהם פשוט לא מקפידים ויתכן ויש בזה כבר חשש איסור?

מישהו יודע ?

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' מאי 14, 2017 9:51 am

מה הדין אם בירך על חלב ונזכר שאכל בשר לפני 4 שעות. האם לומר בשכמל"ו, או לסמוך על יוצאי אשכנז?

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ב' מאי 15, 2017 6:47 am

עיין בדרכי תשובה סי’ פז אות כא שהקל בכך לאחר 4 שעות, ובשו”ת תשובות והנהגות ח”ב סי’ שפט כתב להקל לאחר שעה אחת בלבד. ויש שחילקו בזה בין הקיץ לחורף, שהרי בחורף שהיום קצר נראה שלדעת השו”ע די בהמתנה מועטת יותר, וראה מש”כ בזה בשו”ת יד נתן ח”ב סי’ לד.(מאתר דין)

ועיין שדי חמד אסיפת דינים (בין המצרים) אות ה
נערך לאחרונה על ידי שמואל דוד ב ב' מאי 15, 2017 8:21 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ב' מאי 15, 2017 7:04 am

שמואל דוד כתב:בדידי הוה עובדא בנוגע חלב סתם ולא אכלתי ואמרתי בשכמל"ו, וכמדומני ששאלתי מו"צ ואמר לי שע"פ ההלכה הייתי חייב לאכול מעט אולם הוסיף
שאם הייתי אוכל אז מסתמא עוד לא הייתי כל כך זהיר עם חלב סתם.... וא"כ אפשר שלא עשיתי שלא כהוגן

http://din.org.il/2016/05/25/%d7%91%d7% ... %a2%d7%9d/

אבןטובה

הודעהעל ידי אבןטובה » ב' מאי 15, 2017 7:11 am

עי' רש"ש נדרים נט. ד'ל"ה ברכה לבטלה
וכי מי ששאול על תרומתו הוי ברכה לבטלה
ונודע מד' הריטב"א חולין קו דמי שנוטל ידיו לאכילה ונמלך ואינו אוכל ל"ה לבטלה והביאו השע"ת באו"ח ה' נט"י

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 405 אורחים