מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
יהושפט

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 14, 2024 12:44 pm

ישעיהו לוריא כתב:יש בדיחה, על משולח שהיה טבח בישיבה חשובה. היה לו למשולח זקן נהדר ומראה רבני, אחד הגבירים הציע לו לומר ככה בעמימות: אני מגיע מישיבת פלונית המעטירה. יחשבו שהוא מינימום ראש הישיבה. זה גם לא שקר ממש.
המשולח יצא החוצה, התבלבל קצת בדרכים והגיע...שוב אל ביתו של אותו גביר.
הוא עומד למטה ולוהט לאינטרקום אני ’הרב פלוני שמגיע במיוחד מישיבה חשובה זו. הנה הבט על הזקנקן. (לא על מה שיש בו...)
אומר הגביר באנגלית: הלו. אני זה שנתתי לך את הפטנט. אבל לא חשבתי שתשתמש בו נגדי, לסחוט ממני את כספי...

מפורסם כמשל של המגיד מדובנא על הגביר שנתן עצה לעני לעשות את עצמו משוגע כדי להפטר מהנושים שלו, ובזאת ביאר את הפסוק "צור ילדך תשי ותשכח א-ל מחוללך", שאני נתתי לך את כח השכחה לטובתך, ואתה משתמש בו נגדי

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 14, 2024 1:22 pm

יהושפט כתב:מפורסם כמשל של המגיד מדובנא על הגביר שנתן עצה לעני לעשות את עצמו משוגע כדי להפטר מהנושים שלו, ובזאת ביאר את הפסוק "צור ילדך תשי ותשכח א-ל מחוללך", שאני נתתי לך את כח השכחה לטובתך, ואתה משתמש בו נגדי

נכון.
שמעתי את האופן הזה בשיחה מהגר’’ש אלתר שליט’’א. אמר זאת בשמו של המגיד וגם את המסר, אבל השחיזו והתאימו לדורנו.

רק שהמשל הזה לא ייהפך גם הוא למחלוקת מי יסד ימי הגה...

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 14, 2024 1:26 pm

ישעיהו לוריא כתב:יש בדיחה, על משולח שהיה טבח בישיבה חשובה. היה לו למשולח זקן נהדר ומראה רבני, אחד הגבירים הציע לו לומר ככה בעמימות: אני מגיע מישיבת פלונית המעטירה. יחשבו שהוא מינימום ראש הישיבה. זה גם לא שקר ממש.

נו, מעיישע שהויו לפני כמה חודשים בישיבת סלובודקא המעטירה בעיה"ק בנעי בראק...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 14, 2024 1:42 pm

ישעיהו לוריא כתב:אם נסכם את המלל שלך, הכולל לא מעט אנטישמיות מה למען השם יש לך נגד מאראמרוש

אתה צודק, הסניטה שלי במרמורשאים היתה מעליבה. היה עליי להתנסח באופן מכובד ולא פוגעני. אני עצמי צאצא (בין השאר) גם של כמה מנכבדי חסידי בית קוסוב ויז'ניץ, ובאופן אישי יש לי חיבה אמיתית לויז'ניצאים וגם הערכה גדולה. אני מתנצל על ההתנסחות. בכל אופן, הלכת טיפה'לה רחוק עם "אנטישמיות", לא כן?

בא לנו קצת להתנהג כמו הסיפורים שמספרים על חסידי גור באגודה ובעסקנות, ולכן בחינוך העצמאי שהשתלטנו עליו בדורסנות נעשה כך לכל מי שלא אנחנו, כולל אלו שסייעו לנו להתפטר מעולם של הגוראיים הרשעים. כמה קל להשליך את הסיפור המרושע הזה, אחרי שניסינו לצעוק שהחסידים רפורמים, ולא ממש הצלחנו, נתחיל לצעוק הגערערס’ שתלטנים. מה הקשר גור לסיפור הזה בחינוך העצמאי?! ולשם הפרוטקול: פרנקל תאומים פשוט כותב המון ססמאות. ’קוזק נגזל’, ’אנכי ולא יהיה לך’ ’כל מנהל מוסד הוא גערער’ ועוד. לצערי, חלק גדול הן שקרים ממש. הוא בוודאי שם לב שלא טענתי טענה אחת בשמה של גור ולהלן אביא את העובדות לגבי גור והחי’’ע, אבל פרנקל תאומים בוחר באשכול העוסק בדורסנות גורמים מסויימים שהקימו את דגל התורה והשתלטו תחילה על המנגנון שלה עצמה מול יריביהם, אחר כך מחקו את חלקם של אחרים ואז באו לטעון שההשקפה הטהורה לא מרשה להכניס חסידויות מייסדות וסתם אחרות לחינוך העצמאי. אני התמקדתי בחינוך העצמאי, והוא, נוח לו לברוח מהסיפור ’ההשקפתי’ המרושע של לא להכניס מוסדות חסידיים לחינוך העצמאי אחר שהושגה בו שליטה מצד גורם שתלטן מסויים. כן כן! גם בסיוע אותם אלו שביקשו להוריד מעליהם את ’רודנותה’ של גור. הוא שב ומספר ססמאות, בלי אף עובדא אמיתית, איך השתלטו חסידי גור על החינוך העצמאי ולא נתנו לאף אחד להתקרב. והרי זה שקר כה בוטה וגס. על החינוך העצמאי שלט ארבעים שנה שלטון ללא מיצרים הרב מאיר לוריא. (אין קשר משפחתי)לחסידי גור לא היה שם שום השפעה מעבר לחלקם היחסי, עוד מאז שהליטאים גירשו את המנכ’ל המוצלח ר’ יצחק מאיר לימים ראש עירית בני ברק, אי שם בתשכ’’ב. בשלושים וכמה השנים האחרונות, גם את חלקם זה, לרוב לא קיבלו. אבל שוב, איש לא הזכיר את חסידי גור והם מצידם אין שום תביעה כעת במאבק שמנהלים עסקני דגל נגד נכדי המייסדים החסידיים ומוסדותיהם, ודחיקתם החוצה מהחינוך העצמאי תוך צקצוקי ’רפורמע’. אם נשים לב, תמיד הוא מעדיף לברוח ובוחר להשתלח בצדיקי וקדושי עליןן שאמרו ’את אגודת ישראל הקים האבא’, ולייחס להם, בגלל אמרם את העובדא הפשוטה, רודנות, שתלטנות ואגואיזם, ושוב, בדיון העוסק בשתלטנות עסקנים אחרים וכפיית מרותם ומרות רבניהם על עסקנים אחרים, מייסדים ובניהם, מוסרי הנפש ובניהם ונכדיהם הרבנים. גם אם אין בו בפרנקל תאומים תכונה זאת של להתבייש, של לדעת היסטוריה, למען הפרוטוקול אחזור שוב ושוב, רק בשביל שלא ילעיב במלאכי אלוקים שמסרו נפשם למען הכלל, אגודת ישראל וכלל ישראל, שכוונתם תמיד וגם הסאב טקסט היה שעל כן אגודת ישראל מקודשת היא, חשובה ומרוממת. כי ראינו כמה כוחות נפש השקיע אותו צדיק האמרי אמת זצ’’ל (ותיכף יבוא פרנקל תאומים ויציין כמה זצוק’’לים צריך לכתוב עליו וכמה על הגאון הנורא רבי אהרן קוטלר, כמו שעשה על האביר יעקב. הבוז לדוגמתו של המתגעלים בפ’’ת המלך) כל הניסיון שלו, ולא בפעם הראשונה לכתוב על האדמורי"ם האלו ככה, זה חלק מניסיון שכתוב ארוך למחיקת הראשונים והמייסדים, מוסרי הנפש, המה ורבבות חסידים משך המון דורות, כולל אלו שעזרו לכם זה עתה להשתלט סופית על המנגנון ובתמימותם חשבו שאתם תנהגו אחרת. הן אתם רק אמרתם ’אנחנו אגודה האמיתית’ ’המועצת היא בית יתומים’ ועוד משפטים מימות עולם המלמדים על טוהר הכוונה רק להציל עשוקים מידי עושקיהם הגוראיים.

שמע נא ידידי, ד' יברך אותך, אתה עולה על בריקדות ויורה בכל התותחים, ובאמת שאין לי כח לזה. למרבה הפלא והחוצפה הליטאית המזעזעת שלי, אני דווקא חושב שמגילת הפלסתר הארוכה הזאת שכתבת היא היא דמגוגיה, גלגולי עיניים, סיפורי בדים, היתממות, גזילת קרדיטים מאלו שבאמת היו ראויים להם, הקניית הקרדיטים הגזולים הללו בקניין אגב לאחרים, פגיעה בגדולי עולם, שכתובי הסטוריה, היסטוריוגרפיה בהתגלמותה, הטחת בוץ, כוחנות (כנראה לא בנקל מתרפאים מגירסא דינקותא), השמצות, בוטות, והשתלחות אישית, ובעיקר - התייחסות ילדותית וחוסר מודעות עצמית.
עד כאן העדכון, וחושבני שבזה אשים קנצי למיליי באשכול זה (אל תתלהב.. יתכן שאתחרט). לא לרוחי ולסבלנותי סגנון התגוששות של ילדים בחיידר. היה ברכה.

ויש"כ לרב יונת אלם שהציג את העובדות הפשוטות והברורות, אותן אתה מנסה לקבור בזעקות הקרב שלך. באמת שכחתי לציין גם את הגר''ז סורוצקין זצ''ל, ור''ש שבדרון.

נ"ב:
אני מתנצל על כך שהעזתי לכנות את אותו גאון מבהיל, גדול הדור, קדוש וחסיד וציסו''ע, בכינויים שרשומים בטאבו רק לזכותם של אייניקלאך לובשי פיג'מות צבעוניות שבין לילה הפכו להיות "הרה"ק" ו"כבוד קדושת" ומה לא. באמת חוצפה מצידי.
(ולא, אינני מתכווין חלילה ל''אביר יעקב'' זצ''ל, שבאמת היה אוהב ישראל צדיק קדוש וטהור, ליבן של ישראל, הוא וגיסו הקופיטשניצער זצ''ל, הני תרי צנתרי דדהבי, ולא לדידי ולדכוותי הם זקוקים).

עיניו כיונים

הודעהעל ידי עיניו כיונים » א' יולי 14, 2024 2:16 pm

פרנקל תאומים כתב:
ישעיהו לוריא כתב:אם נסכם את המלל שלך, הכולל לא מעט אנטישמיות

הלכת טיפה'לה רחוק עם "אנטישמיות", לא כן?

ב
שמע נא ידידי, ד' יברך אותך, אתה עולה על בריקדות ויורה בכל התותחים, ובאמת שאין לי כח לזה. למרבה הפלא והחוצפה הליטאית המזעזעת שלי, אני דווקא חושב שמגילת הפלסתר הארוכה הזאת שכתבת היא היא דמגוגיה, גלגולי עיניים, סיפורי בדים, היתממות, גזילת קרדיטים מאלו שבאמת היו ראויים להם, הקניית הקרדיטים הגזולים הללו בקניין אגב לאחרים, פגיעה בגדולי עולם, שכתובי הסטוריה, היסטוריוגרפיה בהתגלמותה, הטחת בוץ, כוחנות (כנראה לא בנקל מתרפאים מגירסא דינקותא), השמצות, בוטות, והשתלחות אישית, ובעיקר - התייחסות ילדותית וחוסר מודעות עצמית.

זו דוגמה לאנטישמיות. אתה רוצה להילחם בעסקני גור, באדמו"רי גור (כולל הפני מנחם שברוב "חוצפתו" כינה את אגו"י "די טאטענ'ס אגודה"), ניחא. אבל להכליל עדה שלמה ולהדביק לה מאפיינים שליליים כגירסא דינקותא שאף כי יזקין ויפרוש לא תסור ממנו, זו בדיוק תכונת האנטישמיות. רפואה שלמה.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 14, 2024 2:49 pm

אחרי שכבר זה ירד לפסים אישיים כל כך,
ואחרי שקיבלתי ניתוח פסיכולוגי מעמיק עליי ועל קבוצתי, השתייכותי בעבר, הווה ועתיד,

ללא אף תגובה עניינית אמיתית,
אני מרשה לעצמי כעת לגשת לעצם העניין ולהסיק, לעניות דעתי כך:

בכל קבוצה ישנם יותר פעילים ופחות, כך גם בקרב גדולי ישראל, ארזי הלבנון, יש המתכנסים יותר בעצמם, בקהילתם ובישיבותיהם ויש המתעסקים עם כלל ישראל.
אין כאן שום מדד לגדלות וברור שלא קשר לחסידים וליטאיים.

רבי זלמן סורוצקין היה ליטאי והבית ישראל היה חסיד.
כמעט שלא הייתה אז החלוקה הזאת. הייתה חלוקה למייסדים ולכאלו שלא. אלו שלוקחים חלק פעיל ואלו שעומדים מהצד מסיבתם שלהם.

וגם באלו, היו תקופות שלמות שחלק מהגדולים בחר להפסיק להתעסק עם הציבור ולהתרכז בדברים חשובים ונשגבים אחרים.

יוצאי דופן להכללה זו, הן מרנן הרבי מבעלזא, החזון איש והרב מבריסק.
ישנם גדולי עולם וצדיקים שאף מבלי היותם מנהיגים בפועל ואנשי מעשה, יש להם נקודת הלב ועם ישראל מרגיש בהם איזה מרכז כובד, וכמובן מתחשבים בדעתם אם היא מובעת, מבקשים את עצתם גם אם מעדיפים שלא להתערב ולא לקחת בפועל ומתרגשים מברכותיהם. (המילים האחרונות נהיות יותר דומיננטיות בדור האחרון. סגולות ברכות והבטחות).

נ.ב. מאחר והוזכרו כאן שמות של משולחים נוספים למען החינוך העצמאי, אף כי כבודם במקומם מונח, קו ברור ומוחלט עומד בין אלו שהאחריות הייתה עליהם, שבמקרה של אי תקציב, כפי שהיה חדשות לבקרים, הם צריכים לקחת את העול, ובין משולחים שנסעו לשם שמים/למען אחוזים/למען רבותיהם/כל סיבה חשובה שהיא,
אבל לא היה עליהם העול. לא עליהם נכתבו הפשקווילים, לא מול ביתם נערכו ההפגנות

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 14, 2024 2:58 pm

עיניו כיונים כתב:
פרנקל תאומים כתב:
ישעיהו לוריא כתב:אם נסכם את המלל שלך, הכולל לא מעט אנטישמיות

הלכת טיפה'לה רחוק עם "אנטישמיות", לא כן?

ב

זו דוגמה לאנטישמיות. אתה רוצה להילחם בעסקני גור, באדמו"רי גור (כולל הפני מנחם שברוב "חוצפתו" כינה את אגו"י "די טאטענ'ס אגודה"), ניחא. אבל להכליל עדה שלמה ולהדביק לה מאפיינים שליליים כגירסא דינקותא שאף כי יזקין ויפרוש לא תסור ממנו, זו בדיוק תכונת האנטישמיות. רפואה שלמה.

אתה צודק לגמרי. אלף אחוז. זו אנטישמיות קלאסית ללא שום ספק, שלא לומר נאציזם בהתגלמותו, אנטיוכוס, נבוכדנאצר, גבלס והיטלר. מה זו אנטישמיות אם לא זו? זו בדיוק נמרץ תכונת האנטישמיות, שורש האנטישמיות, יסוד האנטישמיות, גרעין האנטישמיות. אנטישמיים עליך ישראל. פלא שזרקו את הפצצה על המוחמד דף ולא על הפרנק''ת. ממשלה של חלמאים שכמותם, לא יודעים לזהות את הסכנות האמיתיות שמתחבאות מאחורי חזות תמימה של איזה ליטוואק מעצבן שכותב הגיגים משעממים באוצה''ח. מה פתאום רפואה שלימה? מורידין ולא מעלין! פולסא דנורא! מוסר! רודף! גיוואלד!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 14, 2024 3:06 pm

ונתנו ידידים כתב:מי אני להתערב בין גדולים ממני אבל מכיון שהדברים מתלקחים והרב באמונתו התחיל לדבר שטויות אין לי ברירה אלא להגיב.
הקטע הזה לא מובן בכלל וצריך להסיק ממנו אחד מתרתי, או שזה לא נאמר או שהראש ישיבה לא הבין במה מדובר, ובכל זאת אם שניהם לא נכונים יש מספיק גב לחולקים עליו לחלוק וזה לא ייקרא על שמי.
אני שואל וכי הכנסת לימודי חול זה רפורמים, האם הכותב יודע מה זה רפורמים, מה קשר ביניהם.
וכי לא היה על זה מחלוקת בכל הדורות אם מותר להכניס לימודי חול לישיבות, וגם מגדולי עולם ליטאיים היו כאלו שלא התנגדו, ובאותו מידה שאצל הליטאים היה בזה מחלוקת כמו כן אצל החסידים (שידע באמונתו).
וכי בחו"ל אין לימודי ליבה בהרבה ישיבות בסמכותם של גדולי הדור מדור שעבר כמו הגר"מ פיינשטיין וכדומה, ופתאום זה נהיה רפורמע, אתמהה.
וכי בשביל שהרבה גדולים כאן בארהק התנגדו לזה לכן אין צד אחר, וכי בשביל שפעם היה יותר אפשרי ויוכלו להתחמק מזה לכן הוא נעשה מחויב המציאות, זה הכל נובע לדעתי ממחלת ההשקפה הטהורה שכאילו השקפה ניתנה למשה מסיני ואינו משתנה לגופו של מצב ולגופו של דור.

ראשית כל, שתהיה לי בריא, "רפורמע", לא רפורמים. וק"ל ההבדל במינוח. ובכל מקרה, היה סמוך ובטוח שמרן הגר"ג זצ''ל ידע היטב מה זה "רפורמים", וכן, תחילת דרכם של הרפורמים היתה בדיוק ב"רפורמות" קטנות שעיקרם היה הנושאים הללו של "השכלה" ושינויים בסדרי הלימודים של תשב''ר.

שנית, אני משפשף את עיניי למקרא דבריך בתימהון, שחסיד בן זמננו יגונן על הכנסת "לימודי ליבה" לחדרים? זה אמיתי? מה יהיה ההמשך, גם לישיבות? ישיבע יוניברסיטי דחסידי זוכמיר? לשם אנו הולכים?
ואגב, מרן הגרמ''פ זצ''ל שזכרת התנגד מאד ללימודי חול בחדרים ובישיבות כדאיתא מפורש באגרותיו הקדושות. לא הוא, וכמדומה לא אף אחד מגדולי התורה בארה''ב הקימו מדעתם את המוסדות ואת הישיבות עם לימודי החול, אלא התמנו למשרות במוסדות הללו שכבר היו קיימים ממילא, בבחינת "לעת עתה זה מה יש". לימודי החול היו בדר''כ למורת רוחם, אלא שלא היה לאל ידם להושיע באמריקה של אותם הימים. ואילולא אותם ישיבות ומוסדות (שכאמור, לא הם הקימו אותם, כ"א בעה''ב מקומיים), יהודי אמריקה דאז לא היו שולחים את ילדיהם למוסדות תורניים כלל. עד שקמתי הגאון הקדוש ר' אהרן קוטלר זי''ע שחולל את ניצני המהפיכה (שממשיכה להתפתח ולכבוש עוד ועוד נקודות תורפה בארה''ב גם בימינו אנו).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 14, 2024 3:18 pm

ישעיהו לוריא כתב:את הרבי מקאפיטשניץ זוכרים ומזכירים בגלל שתי סיבות קטנות וסיבה מרכזית אחת המשליכה על הכלל.
הסיבות הקטנות:
ההערצה של רבי אהרן קוטלר נוכח דמותו הנשגבת.
למרות שהכל נמדד בגדלות תורנית והוא היה לכאורה לא כמו רא’’ק, אבל סגנון ’הרב שך אחז ממנו’ אצל רא’’ק וגם אצל הרב מפוניבז’.
2. הרב מפוניבז’ לא גמר לספר כמה הרבי מקאפיטשניץ היה הראשון שנתן לו כסף ותמיכה, כספית ונפשית.

ההערכה הגדולה שהיתה לרבותינו הגרא''ק והרב מפוניבז' לקופיטשניצער רבי זצ"ל, הערכה שדרך אגב היתה לגמרי הדדית גם מצידו של אותו צדיק נפלא אוהב ישראל נאמן, ובכן, ההערכה הזאת בהחלט מלמדת על הקופיטשניצער רבי, אבל היא מלמדת גם עליהם. הם עצמם היו צדיקי אמת, מסורים בלב ונפש לכלל ישראל ולכבוד שמים, וכשהם ראו יהודי צדיק נשגב כמותו, שנפשו יצאה לצערו של כל בר ישראל ולכל קדשי ישראל באמת ובתמים, הם העריכו אותו מאד מאד, אפילו שמן הסתם הם היו גדולים ממנו בתורה.

וכן, אנחנו לגמרי לא מתביישים ''להודות'' בכך שלדידן המדד העיקרי והעולה על הכל הוא גדלות בתורה ובעמל התורה (כפי שהאריך מרן החזון איש זי''ע בקונטרס ''אמונה וביטחון''), אבל זה לא אומר שאין משמעות בכלל גם למדדים אחרים.

הסיבה המרכזית:
הרבי מקאפיטשניץ הצדיק והחביב לא ’מאיים’ על ההגמוניה. אין לו שום חסידות גדולה שמבקשת להמשיך את דרכו ולהשפיע על החינוך העצמאי. גיסו האביר יעקב שעשה לא פחות ממנו ייזכר ויותר לטובה, אבל ברגע שהשם ’סדיגורה’ יוזכר, ואולי מישהו יספר גם על הכנסת מרדכי שהושמט מהדיוק ההיסטורי, מיד יהסו אותו.
יגידו שהוא היה מגיע לכמה מסיבות תה.

הברקה נאה, אבל האמת היא א ביסלע להיפך.
כיוון שחסידות סדיגורא שעד זה לא מכבר היתה חסרת כל משמעות כשלעצמה (מעבר לכמה בעה''ב פאי''ניקים/מזרוחניקים ברח' פנקס בצפון תל אביב עם מקווה נחמד וקומפקטי!, ולחליפין הביהמ''ד שוקק החיים של ש''ב הגר''מ אויערבאך שליט''א ברח' נחמני במרכז תל אביב שהוא כבר שנים רבות קהילה נפלאה של בעלי תשובה, תלמידיו של הנ''ל) התחילה לקרום עור וגידים, גדלה ועשתה פרי והפכה לקהילה של ממש שמתפתחת באופן מרשים (ירבה ד' גבולם), וגם עשתה כותרות רבות בשנים האחרונות, ממילא חשוב למי שחשוב לספר דמיונות על הסבא רבא של האברך החשוב נ"י שמנהיג היום את סאדיגורא. דא עקא, שהרבי המרכזי מסאדיגורא בשנות פרוץ המדינה היה דווקא הדוד המכונה ''אביר יעקב'' זצ''ל, שלמרבה הצער לא השאיר אחריו זש''ק [(ובית מדרשו מונהג כיום בידי הגר''מ הנ''ל, הנשוי לנכדת גיסו הקופיטשניצער זצ''ל, שאימה (למברגר), אומצה אצלו לבת יחד עם אחותה (פלינטינשטיין)], והוא שבעיקר היה פעיל ודומיננטי ב''אגודת ישראל'', בחינוך העצמאי ובמועצת גדוה''ת דאז. ולא אחיינו, סבא רבא של הסאדיגורער הנוכחי נ''י שבכלל היה מכונה הרבי מפשמישל והשפעתו היתה מינורית עד לא קיימת.

הרבה יותר מהרב שך, הייתה השפעתו הכבירה של רבי חיים גריינמן שכמובן נמחק.

לא יודע אם "יותר" מהרב שך, או "הרבה יותר" וכיו''ב, אבל זה נכון שלגרח''ג זי''ע היתה השפעה עצומה, כמו שציינת, וזה נכון שהיא נמחקה בעטיים של אלו שדאגו למחוק אותה (כביכול משום כבודו של הרב שך זי''ע), ולשרש אחריה. עצוב ומכאיב, אבל לא רלוונטי לדיון זה.

לא אנחנו כבשנו את טול כרם, טול כרם ושיטותיה כבשו אותנו...

בנימה אישית, אני לא כ''כ מתחבר לשפת הדימויים שלך. אולי זה רק דפקט שלי.

ככלל, ככל שהרבי היה יותר גדול מספרית, כך ימחקו את זכרו בנרטיב ה’השקפה הטהורה’.
לא האמנתי שיכחישו את החי ויכתבו כך בהקטנה על האמרי חיים ועל הבית ישראל. אבל הנה תמיד יש הפתעות.

מה אגיד לך, ליבי ליבי על חס''ג, מוחקים את זכרם בנרטיב, מכחישים את החי. נעבאך רחמנות. (אם זה לא היה משעשע עד דמעות, הייתי מתרגז).

מאותה סיבה ממש, ר’ מנחם פרוש כשהוא נסע לאמריקה אינספור, הוא ייצג את הליטאים ואנשי ההשקפה ’רפורמע’, וכשבנו, המייצג ציבור גדול וענק מבקש להכניסם סך הכל לחינוך העצמאי, הוא כבר מתחיל לייצג את אלו שישבו בכמה מסיבות תה.
כמדומה שהרב יונת אלם דיבר על מידת מעורבותם של הב''י והאמ''ח זצ''ל, האם מאיר פרוש מייצג את ויז'ניץ וגור? זה כבר באמת חידוש מרענן. ושוב, שנים רבות ההגה היה בידיים הנכונות, ולא בידיהם של הליטאים הרעים, למה לא צירפו כבר אז, במשך עשרות השנים שחלפו, את כל הציבור הגדול והענק שבסה''כ מבקש להיכנס לחינוך העצמאי? מה יום מיומיים? ומה חור בספינה מחור בירכתיים?

מאותה סיבה, לא זוכרים במקרה ולא מזכירים גם לא בטעות, את רי’מ אברמוביץ שנסע עשרות פעמים למען החינוך העצמאי, את המנכ’’ל ר’ יצחק מאיר, שהביא דווקא הגרא’’ק, ובתקופתו הייתה הפריחה הכי גדולה מאז ומעולם, בעליה אקספוננציאלית, מאותה סיבה מוחקים את המייסד הראשון רבי יצחק מאיר לוין, את אחיו רבי פיניע, את רבי הלל ליברמן ורבי פינחס מונדרי, כי גור טוענת משמם ומכוחם.
מאותה סיבה לא מזכירים את שצרנסקי, את לוין ואת וידיסלבסקי, את הרבי הברכת אברהם בטבריה ואת האמרי אמת שהקים את בית יעקב השם של רבי בנציון יאדלר.

זה מעניין מה שאתה אומר כאן, כי איכשהוא כל השמות הנכבדים שזכרת כאן (חוץ מהסלונימער זצ''ל, שבניגוד לדבריך, חלקם המרכזי של סלונים אכן הוזכר ע''י הרב יונת אלם לעיל), כולם משתייכים לאיזו שהיא קבוצה הומגנית אחת, שלעיל נטען ששלטו שלטון ללא מיצרים בכל מוסדות אגו''י, בבחינת ''כולה שלי'' (סיסמא כמובן), ואח''כ יהודי יקר בשם ר' ישעיהו שיחי' טען בתוקף ובפאתוס שהכל שקר וכזב, ומה פתאום, חס''ג בכלל לא היו המנהלים של כל המוסדות, ליהפך, נעבאך בקושי זרקו להם כמה שטעלע'ס וכו' וכו'. וזה פלא. ממש פלא.

מאותה סיבה לא מספרים לכם שלפני הגראי’’ל, היה זה רבי משה שמואל שפירא שטרח ובא פעמים רבות למשרדי החינוך העצמאי.

הו, שכוי'ח, זרקת עצם למי שרצית לזרוק לו עצם, בבחינת "הפרד ומשול". ובאמת תכף לברכה צביטה, צביטת הלחי המיוחלת לא איחרה מלבוא.

מאותה סיבה, ר’ מאיר לוריא יוזכר רק כאיש ששלט על המנגנון, ולא על פעילותו העצומה ברישום עשרות שנים ואלפי תלמידים, את ר’ שמואל וינברג ימחקו גם כן ואת כל ההנהלה המסורה, כי היום אנחנו רוצים גם למדר את סלונים, בתוך שאר כלל ישראל.

הזכירו, הזכירו את סלונים, הכל בסדר.. עזוב, לא לכבודם אתה דורש...

את הרבי מאוז’רוב כמובן שכחתי וכל יתר אדמור’’י רוז’ין, שבגללם ומכוחם כל היהודים הפשוטים בתל אביב ובנותיה תרמו לחינוך העצמאי, שלחו את ילדיהם להתחנך בו.

הזכירו, הזכירו את רוז'ין. כמדומה שכב' מודע לזה שה''אביר יעקב'' זה רוז'ין. על מה אתה כועס? על שלא הזכירו את הרבי מהוסיאטין ואת הרבי מזלוטופלי ואת הרבי מוואסלוי? הלא כב' טען מקודם בתיאוריית הקשר המבריקה שלו שאין לליטאים הרשעים עניין להשמיט את זכרם של אדמו''רים שאין מהם הייום קהילות גדולות. כב' חייב לשמור על רצף טיעוני בדבריו ולא לשבור כל הזמן ימינה ושמאלה. עקביות היא מפתח הכרחי לדיון נורמלי ולא אמוציונלי. זה כמובן עונה גם על קושייתך מהרבי הגאון והקדוש מאוז'רוב בעל ''אש דת'' זי''ע.

אפשר להמשיך להתווכח עוד ועוד,

לא נכון. בצורה כזאת ובנוסח כזה, א''א להמשיך להתווכח, וזה גם חסר טעם.

... זאת הרי חוצפה שלא תיאמן. (לא כב’ הרב יונת אלם, אלא כותבי הנרטיבים שהוא ניזון מהם)
משנת תשכ’’ה, אז הרב סורוצקין נחלש ונחלש, אף אחד לא ניהל את החינוך העצמאי מלבד הבית ישראל שהשתתף בכל ישיבה.
הבית ישראל יזם, בין יתר פעולותיו הרבות, דינר גדול מאוד באולם תל תלפיות בירושלים, שם הנואמים היו הרבי מאוזרוב וגדולי ליטא, אבל בהצצה לאישים שהוזמנו ובאו, לא תמצא כמעט את אנשי ההשקפה.
הבית ישראל כדרכו ישב מרבית הזמן בשולי הבמה.

אחר כך כינס ישיבת הנהלה, בראשותו. ומי שישב קרוב אליו היה הרב שך, ואיני מתכוון קירבה פיזית רק, אלא לקח אחריות על המצב וכו’.
ואחרי שגם הדינר הפומבי הזה לא צלח,
יזם הבית ישראל, והכין בפועל, כולל הזמין את המשתפים והכל מתחילה ועד סוף, לשני דינרים גדולים ומוצלחים שנתנו את היסוד והדחיפה לעוד כמה שנים טובות.
אחד במלון דבורה בתל אביב, ועוד אחד בבית פרטי של גביר.

למלון דבורה בתל אביב לא הסכימו להגיע אף אחד מגדולי ההשקפה, וזאת בגלל שבאותה מערכת בחירות אגודה ’רפורמע’ רצתה ללכת עם פא’י,
רק רבי אברהם משה חברוני הסכים לבוא ולהשתתף. מבין הגדולים הכי גדולים.

ועוד מישהו אחד ויחיד שהיה איכפת לו מהעם שבשדות, אף שאז עדיין לא היה נחשב מהשורה הראשונה ממש - הרב שך. שהגיע מאוחר יותר ואף נשא דברים...

מחדא, זה יפה שאתה מפרגן משהו בכל זאת גם להרב שך זי''ע, נחמד מצידך. מאידך, אתה קצת סותר את עצמך מיניה וביה, כי לכאורה מי לנו "גדולי ההשקפה" בשפת הלעגנים יותר ממרן הרב שך זי''ע? ובעניין החיבור עם פא"י.. נו..
כב' ממש מסובב אותנו על קרוסלה עד כדי בלבול מוחלט.. (אולי בשביל לקבל שוב פעם צביטת עידוד חיננית?)

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 14, 2024 4:53 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' יולי 15, 2024 4:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » א' יולי 14, 2024 5:02 pm

זאב ערבות כתב:
פרנקל תאומים כתב:
אתה צודק לגמרי. אלף אחוז. זו אנטישמיות קלאסית ללא שום ספק, שלא לומר נאציזם בהתגלמותו, אנטיוכוס, נבוכדנאצר, גבלס והיטלר. מה זו אנטישמיות אם לא זו? זו בדיוק נמרץ תכונת האנטישמיות, שורש האנטישמיות, יסוד האנטישמיות, גרעין האנטישמיות. אנטישמיים עליך ישראל. פלא שזרקו את הפצצה על המוחמד דף ולא על הפרנק''ת. ממשלה של חלמאים שכמותם, לא יודעים לזהות את הסכנות האמיתיות שמתחבאות מאחורי חזות תמימה של איזה ליטוואק מעצבן שכותב הגיגים משעממים באוצה''ח. מה פתאום רפואה שלימה? מורידין ולא מעלין! פולסא דנורא! מוסר! רודף! גיוואלד!

נראה לי יותר ויותר שאתה אחד מכותבי הפיליטונים ביתד, עם השפה העשירה והעסיסית שבפיך, וגם שמחתי לדעת שזורם דם חסידי בעורקיך,

כעת קרוב מאוד שמדור חיפוש קרובים ימצא לכם סבא משותף באיזור מרמורוש.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יולי 14, 2024 5:28 pm

הרב פ"ת היקר, כיון שאתה רומז לי, אני נענה...

ובכן בפעם האחרונה שהתעדכנתי, אותם המכונים 'פלג', מצדדים יותר בגור מאשר בחסידי רה"י ר"ש (שהרב ישעיהו כנראה קרוב לשם). ואין מה לדבר, שהגיבור הגדול של הפלג היה ונותר הרב שך, זה שלדעת ר' ישעיהו חלקו בחינוה"ע היה פחות ממה שאני חושב. ועכ"ז אני הקטן לא מתווכח עם מי שמצוי בעובדות יותר ממני. (ואין כאן מי שמצוי בעובדות בענין זה יותר מר' ישעיהו) ולא משום שאני משוכנע שהוא צודק בכל דבריו, אלא משום שאין לי מה להביא לדיון חוץ מידיעות והלכי רוח אותם קלטתי מפרסומים מפלגתיים בלבד.

ועוד עצה אחת אני אומר לעצמי בקול: אל תיקח על כתפיך, משא מפלגה ועסקניה, משום מפלגה שהיא. הנסיון לצדק ולהטעים כל (!) צעד של המפלגה, מגחיך אותך, לא רק בעיני אלו העומדים כנגדך, אלא גם בעיני חלק נכבד מהעומדים 'לצידך'. את כל זה אני אומר לעצמי.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 14, 2024 6:05 pm

בלי להיכנס לעצם הויכוח-דיון בעובדות ובפרשנות, יש משהו מעניין-משעשע-כואב בזה שר' ישעיהו היקר שהרבה להשתלח בשפה חריפה ביהודים טובים ידועים, מצא עצמו נפגע ונרעש כאשר מדברים אתו בשפתו הוא על יהודים טובים שקדמו להם בכמה שנים.

לא נמצאה הסכין החריפה שתחרוץ בין היהודים הטובים והצדיקים שאסור להרהר אחריהם לבין הרשעים והמסוכנים שמותר לומר עליהם הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 14, 2024 6:32 pm

אליסף כתב:צ'אלמער במקור כמדומני
הכוונה לכינוי־ניק, או להשתייכות גאוגרפית?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 14, 2024 6:48 pm

פרנקל תאומים כתב:עד שקמתי
ושוב, רק צד אחד נספר ומחושב בשכתוב ההסטורי ההדוק. כה לחי.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 14, 2024 6:48 pm

דרומי כתב:לא נמצאה הסכין החריפה שתחרוץ בין היהודים הטובים והצדיקים שאסור להרהר אחריהם לבין הרשעים והמסוכנים שמותר לומר עליהם הכל.
בודאי שנמצאת, גם אם משום־מה כת"ר מעדיף שלא להבחין בה (רמז: עברה על איסורים מפורשים).

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 14, 2024 7:07 pm

דרומי כתב:בלי להיכנס לעצם הויכוח-דיון בעובדות ובפרשנות, יש משהו מעניין-משעשע-כואב בזה שר' ישעיהו היקר שהרבה להשתלח בשפה חריפה ביהודים טובים ידועים, מצא עצמו נפגע ונרעש כאשר מדברים אתו בשפתו הוא על יהודים טובים שקדמו להם בכמה שנים.

לא נמצאה הסכין החריפה שתחרוץ בין היהודים הטובים והצדיקים שאסור להרהר אחריהם לבין הרשעים והמסוכנים שמותר לומר עליהם הכל.

1. אני לא הדיון.
2. אשמח לשמוע היכן השתלחתי הרבה בשפה חריפה ביהודים טובים ידועים.
3. אני משתדל להיצמד לעובדות, גם היכן שכביכול השתלחתי, רק סיפרתי סיפורים שאני עד להן מקרוב.

גם בנידון האחרון באשכול זה, אף אחד לא הפריך שום עובדא שהבאתי.
מלבד ההוא שנכנס אישית כולל ניתוחים פסיכולוגיים קהילתיים, שרק לגבי דבריי שחסידי גור - הערה: כחסידי גור. מושחתים בבודדים יש בהרבה מקומות ומסתבר שגור לא נקיה מהם, לא היום ולא בעבר אבל באופן ממוסד ומאורגן- לא השתלטו על שום מוסד ולהיפך, הם היו גדולי המקימים כמעט בכל מקום, הוכיח מדבריי אלו גופא, שהנה הם השתלטו. כי הם הקימו, סימן שהשתלטו...

אני אוהב את הנושאים האלו שלמדתי אותם ועסקתי בהם מקרוב הרבה מזמני היקר, אבל לא אוכל להמשיך יותר מידי לכלות זמני, בפרט שהוויכוחים באמת עוברים לפרשנויות ולהיעלבויות והעלבות אישיים.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 14, 2024 7:19 pm

לא באתי להאשים אותך בכלום ואינך חייב דין וחשבון.

רציתי רק לומר, שלמרבה האירוניה אתה בעצמך בתגובותיך השונות חיזקת סטיגמה הקיימת בציבור מאז ומקדם.

כשאתה מתאר מעשי שחיתות ושתלטנות הקיימים בעשר השנים האחרונות (עד"מ), אתה מחזק את אלו הטוענים שהשתלטנות הזאת קיימת הרבה זמן קודם, אולי חמשים שנה ואולי אפילו מאה שנה (עד"מ).

כך הוא טבעו של אדם שנוטה לצרף עובדות שונות ולפרש אותם כשיטה כללית, ואם בעיניך ברור שקרה משהו בשנה פלונית וביום פלונית הרי בעיניו של הצופה מהצד לא תמיד מתקבלת ההבחנה הזאת והוא מעדיף לראות זאת כתופעה נרחבת יותר.

[כמובן שכך הוא בהרבה ויכוחים פנימיים, שהמתווכח לא שם לב שהוא בעצם יורה בעצמו ברגל. לדוגמא, בלהט הויכוח הוא מכפיש בחריפות מערכת כשרות מסויימת שהוא עצמו ניזון ממנה במשך שנים רבות. וכן על זה הדרך].

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » א' יולי 14, 2024 8:03 pm

פרנקל תאומים כתב:
ונתנו ידידים כתב:מי אני להתערב בין גדולים ממני אבל מכיון שהדברים מתלקחים והרב באמונתו התחיל לדבר שטויות אין לי ברירה אלא להגיב.
הקטע הזה לא מובן בכלל וצריך להסיק ממנו אחד מתרתי, או שזה לא נאמר או שהראש ישיבה לא הבין במה מדובר, ובכל זאת אם שניהם לא נכונים יש מספיק גב לחולקים עליו לחלוק וזה לא ייקרא על שמי.
אני שואל וכי הכנסת לימודי חול זה רפורמים, האם הכותב יודע מה זה רפורמים, מה קשר ביניהם.
וכי לא היה על זה מחלוקת בכל הדורות אם מותר להכניס לימודי חול לישיבות, וגם מגדולי עולם ליטאיים היו כאלו שלא התנגדו, ובאותו מידה שאצל הליטאים היה בזה מחלוקת כמו כן אצל החסידים (שידע באמונתו).
וכי בחו"ל אין לימודי ליבה בהרבה ישיבות בסמכותם של גדולי הדור מדור שעבר כמו הגר"מ פיינשטיין וכדומה, ופתאום זה נהיה רפורמע, אתמהה.
וכי בשביל שהרבה גדולים כאן בארהק התנגדו לזה לכן אין צד אחר, וכי בשביל שפעם היה יותר אפשרי ויוכלו להתחמק מזה לכן הוא נעשה מחויב המציאות, זה הכל נובע לדעתי ממחלת ההשקפה הטהורה שכאילו השקפה ניתנה למשה מסיני ואינו משתנה לגופו של מצב ולגופו של דור.

ראשית כל, שתהיה לי בריא, "רפורמע", לא רפורמים. וק"ל ההבדל במינוח. ובכל מקרה, היה סמוך ובטוח שמרן הגר"ג זצ''ל ידע היטב מה זה "רפורמים", וכן, תחילת דרכם של הרפורמים היתה בדיוק ב"רפורמות" קטנות שעיקרם היה הנושאים הללו של "השכלה" ושינויים בסדרי הלימודים של תשב''ר.
שנית, אני משפשף את עיניי למקרא דבריך בתימהון, שחסיד בן זמננו יגונן על הכנסת "לימודי ליבה" לחדרים? זה אמיתי? מה יהיה ההמשך, גם לישיבות? ישיבע יוניברסיטי דחסידי זוכמיר? לשם אנו הולכים?
ואגב, מרן הגרמ''פ זצ''ל שזכרת התנגד מאד ללימודי חול בחדרים ובישיבות כדאיתא מפורש באגרותיו הקדושות. לא הוא, וכמדומה לא אף אחד מגדולי התורה בארה''ב הקימו מדעתם את המוסדות ואת הישיבות עם לימודי החול, אלא התמנו למשרות במוסדות הללו שכבר היו קיימים ממילא, בבחינת "לעת עתה זה מה יש". לימודי החול היו בדר''כ למורת רוחם, אלא שלא היה לאל ידם להושיע באמריקה של אותם הימים. ואילולא אותם ישיבות ומוסדות (שכאמור, לא הם הקימו אותם, כ"א בעה''ב מקומיים), יהודי אמריקה דאז לא היו שולחים את ילדיהם למוסדות תורניים כלל. עד שקמתי הגאון הקדוש ר' אהרן קוטלר זי''ע שחולל את ניצני המהפיכה (שממשיכה להתפתח ולכבוש עוד ועוד נקודות תורפה בארה''ב גם בימינו אנו).

ראש הישיבה [= הגאון ר"ג זצ"ל] אמר: כתוב בגמרא שהבל פיהם של תינוקות של בית רבן יותר חשוב מהתורה של האמוראים. משהו לימודי חול, או פחות לימודי קודש, זה לא שייך, זה כמו להעביר על דת (= שמד).
מספרים לי שיטת רבי משה פיינשטיין (הודעה קודמת)...
מזה בן מזה יזה, ושאינו לא מזה ולא בן מזה יאמר למזה בן מזה: מימיך מי מערה ואפרך אפר מקלה?

הכנסת גברת "ליבה" - היא טמֵאת השם רבת המהומה, המגונדרת שלמוני כסף וזהב של ממשלה הציונית, אל תוך פנימי החיידר, בשביל לפגום בהבל פיהם של תשב"ר, זו הצעת זונה בבית קודש הקדשים, ללא שום ספק (אף גרוע טפי, ראה נפש החיים שער א פרק ד ד"ה וזאת תורת).

לא מנהגי הוא להתפאר בייחוס אבות, אבל לא יגונה הכרח, היות אני הקטן דור עשירי מרבי אהרן הגדול מקרלין, גם נמנה על צאצאי ר' נפתלי רופשיצ'ר, ר' נחום טשרנובילר, ועוד מלאכי מעלה, קדושי עליון (עם רשימת דורות מפורטת). אף מקושר בחסידות מאוד, מעוד זוויות רבות.
אכן, מלאה החסידות תפקיד היסטורי מפואר ביותר, משך דורות רבים, אשר גולת כותרתה היא עמידתה נגד זרמי ההשכלה הארורה, ובזה הצילה היהדות מאוד מקודם לשואה, ועכשיו באו והפכו הקערה על פיה, לאמץ השכלה לתוככי מוסדות תלמידיהם - ילדיהם! בעד בצע כסף, ולא יתבוששו.

בגידה הגלויה הזו, היא בעצם מעילה היסטורית, שבה עוזבים דורות של מסירות נפש לקדושה וטהרה, הכול להרוויח איזו פרוטות, שחוקות ועלובות.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 14, 2024 8:27 pm

דרומי כתב:לא באתי להאשים אותך בכלום ואינך חייב דין וחשבון.

רציתי רק לומר, שלמרבה האירוניה אתה בעצמך בתגובותיך השונות חיזקת סטיגמה הקיימת בציבור מאז ומקדם.

כשאתה מתאר מעשי שחיתות ושתלטנות הקיימים בעשר השנים האחרונות (עד"מ), אתה מחזק את אלו הטוענים שהשתלטנות הזאת קיימת הרבה זמן קודם, אולי חמשים שנה ואולי אפילו מאה שנה (עד"מ).

כך הוא טבעו של אדם שנוטה לצרף עובדות שונות ולפרש אותם כשיטה כללית, ואם בעיניך ברור שקרה משהו בשנה פלונית וביום פלונית הרי בעיניו של הצופה מהצד לא תמיד מתקבלת ההבחנה הזאת והוא מעדיף לראות זאת כתופעה נרחבת יותר.

[כמובן שכך הוא בהרבה ויכוחים פנימיים, שהמתווכח לא שם לב שהוא בעצם יורה בעצמו ברגל. לדוגמא, בלהט הויכוח הוא מכפיש בחריפות מערכת כשרות מסויימת שהוא עצמו ניזון ממנה במשך שנים רבות. וכן על זה הדרך].

נו נו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 14, 2024 8:33 pm

באמונתו כתב:בגידה הגלויה הזו, היא בעצם מעילה היסטורית, שבה עוזבים דורות של מסירות נפש לקדושה וטהרה, הכול להרוויח איזו פרוטות, שחוקות ועלובות.
שמקבלי ההחלטות שם נעדרי יראת שמים בסיסית, נוכל להבין עוד, ו"לי נקם ושילם" נאמר.
רק קשה - היכן הבושה??

פעם החדרים והישיבות היו במבנים רעועים, בלי חשמל ובלי מים ובלי ארוחות והיו משלמים למלמדים פרוטות, היום המוסדות נהיו ממוסדים עם תקציבי ענק וגם לאחר שכר הלימוד שאיני מתמצא בארץ אך כאן הוא מרקיע שחקים, במתיבתא טובה דורשים 15-20 אלף דולר ועדיין זה לא מספיק, אז איזה פתרון אתה מציע?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 14, 2024 9:07 pm

תגובה שקבלתי בהודעה פרטית:
הסתדרו עד היום, שנוררו, חסכו, יכולים להמשיך הלאה בדיוק אותו הדבר.
לא נהייה היום יותר קשה מלפני שנתיים וחמש וחמש עשרה.
רק יש חשק לרווחה, ואהבה לתקציבים שמנים מסנוורת אותם.
לא יודעים שאין מתנות חינם.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' יולי 14, 2024 11:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » א' יולי 14, 2024 9:58 pm

פרנקל תאומים כתב:

א. ראשית כל, שתהיה לי בריא, "רפורמע", לא רפורמים. וק"ל ההבדל במינוח. ובכל מקרה, היה סמוך ובטוח שמרן הגר"ג זצ''ל ידע היטב מה זה "רפורמים", וכן, תחילת דרכם של הרפורמים היתה בדיוק ב"רפורמות" קטנות שעיקרם היה הנושאים הללו של "השכלה" ושינויים בסדרי הלימודים של תשב''ר.

ב. שנית, אני משפשף את עיניי למקרא דבריך בתימהון, שחסיד בן זמננו יגונן על הכנסת "לימודי ליבה" לחדרים? זה אמיתי? מה יהיה ההמשך, גם לישיבות? ישיבע יוניברסיטי דחסידי זוכמיר? לשם אנו הולכים?
ג. ואגב, מרן הגרמ''פ זצ''ל שזכרת התנגד מאד ללימודי חול בחדרים ובישיבות כדאיתא מפורש באגרותיו הקדושות. לא הוא, וכמדומה לא אף אחד מגדולי התורה בארה''ב הקימו מדעתם את המוסדות ואת הישיבות עם לימודי החול, אלא התמנו למשרות במוסדות הללו שכבר היו קיימים ממילא, בבחינת "לעת עתה זה מה יש". לימודי החול היו בדר''כ למורת רוחם, אלא שלא היה לאל ידם להושיע באמריקה של אותם הימים. ואילולא אותם ישיבות ומוסדות (שכאמור, לא הם הקימו אותם, כ"א בעה''ב מקומיים), יהודי אמריקה דאז לא היו שולחים את ילדיהם למוסדות תורניים כלל. עד שקמתי הגאון הקדוש ר' אהרן קוטלר זי''ע שחולל את ניצני המהפיכה (שממשיכה להתפתח ולכבוש עוד ועוד נקודות תורפה בארה''ב גם בימינו אנו).

אמן. ממש חכיתי לתגובה זו, היה ברור לי שזה מה שתענה לי רק השתוממתי על שהתגובה שוהה לבא, וב"ה לא אכזבת.
מה לעשות שאידיש ליטאית אני יודע יותר טוב ממך (שפת אם בלע"ז), וכשראש ישיבה ליטאי מהזן הישן אומר 'סאיז רפורמע' (סאיז הוא התרגום של המילה זה) כונתו לרפורמים ולא לרפורמה (במובן של רפורמה משפטית). [מסופקני אם הוא ידע בכלל את המילה רפורמה, ובכל אופן ידוע גם לך שהעיברית שלו היה תרגום של האידיש שבמוחו, ובאידיש כמעט ואין שימוש במילה הנ"ל. ובכל אופן גם לולי זה אין לי ספק בכוונתו.]
וכיהודה ועוד לקרא אביא לך ב ראיות מדבריו מיני' ובי'. א' כמה שורות לפני זה הוא אומר 'זה כמו להעביר על הדת', וברור שזה מלמד על דהכא, וגם אם לא כן הרי כל דברי נסובים גם על המשפט ההיא.
ב' משפטים כמו 'אתם לא משלנו' 'אין לנו קשר איתכם' לא אומרים על איזה רפורמה שמאן דהו עושה, אלו מילים שנאמרים בדיוק בהקשר שנאמרו 'זה רפורמע(ים)'.

ב. זה אחד הטעויות הגדולות שלכם חניכי ארה"ק (מקום שהמגדריות גורד שחקים), שעושים מכלול של כל החסידויות כאילו כולם בדעה אחת בכל הנושאים (כי הכל זה חסידים מול מתנגדים וגם להיפך, כמו ביבי והימין והשמאל שלו, אני הטוב ואתה הרע או הפוך, איך אמר פה באמונתו שאחר 200 שנה נודע סוף סוף מי צדק זה מזכיר לי מה שלשיטתו התברר סוף סוף אחר 1500 שנה מהו התכלת האמיתי). ובכן להוי ידוע לך שבכל הדברים שאינם שייכים לנקודת הבעש"ט יש דעות ודרכים שונים בין החסידים, וכבר רמזתי את זה בהודעתי הקודמת שכמו שאצל גדולי ליטא לא היה אחידות דעות בענין לימודי חול בישיבות (למורת רוח של בעלי ההשקפה הטהורה) כמו כן אצל החסידים אין אחדות דיעות בזה.
ובכן הנה העובדות האמיתיות לגבי הישיבות בניו יורק לפני 20/25 שנה, ולמיטב ידיעתי כך זה נמשך לעוד כעשור אחרי זה (יותר מזה כבר אין לי ידיעה על הנעשה בארה"ב). ישיבות באבוב, באיאן, סטאלין (קרלין בלשון ארה"ק), בית מאיר של הרב הורוביץ (ישיבה חסידי גליציני או אונגרי) - כל אלו ממיטב הישיבות החסידויות למדו ליבה בישי"ק (מתיבתא בלשון ארה"ב). נובומינסק, תפארת אלימלך, תורה תמימה אלו מיטב הישיבות הליטאיות בימים ההם בברוקלין למדו כנ"ל, שלא לדבר על הישיבות הקצת יותר מודרניות כמו מיר וחיים ברלין.
כמדומני שגם רוב הישיבות הליטאיות שמחוץ לעיר גם כן למדו כנ"ל חוץ מלייקוואד. נכון שסטמר וכדומה וכן כמדומני חב"ד היו נגד זה אבל אצל השאר למדו גם בישיבה קטנה וכל שכן בחדרים, והכל מסיבות תקציביות ולא אידאולוגיות.

ג. טעות שניה שטועים פה רוב העם, הוא לא שהמלחמה שלחמו גדולי ישראל באמריקא נגד לימודי חול היה על ליב"ה, ובן לא מיניה ולא מקצתיה, הויכוח בין הגדולים ומה שהיה למורת רוחם היה על הישיבות הגדולות ולא על החדרים והישי"ק. הבעיה עם ההורים היה שרצו שבניהם ילמדו בקולדזש ועל זה נסוב המלחמה, ואחרי המהפך שעשה הגר"א קוטלר כמעט ולא היה ישי"ג שילמד לימודי חול. ואנחנו גם מדברים על זמנים שונים כי זה היה לפני חמישים שישים שנה ויותר, אבל לפני שלשים שנה בשנות הנון כבר לא היה מושג בכלל שבחור חרדי לא ילך ללמוד בישיבות הקדושות תורתו אומנתו, אבל כל זה אין לו שום קשר ללימודי ליבה בחדרים ובישיבות קטנות, ולפני 20 שנה עדיין ברוב החדרים והישי"ק למדו ליבה באישורם של גדולי ישראל וכמו שכבר אמרתי, וזה היה הכל מסיבות תקציביות ללא סיבה אחרת (במקומות שלא הוצרכו לזה ע"פ חוק לא עשו את זה).

ומה שקראת לי חסיד בן זמנינו ואתה משפשף עיניים וכו' אז להוי ידוע לך שאני הקטן "החסיד" (דרך אגב לא בכל המובנים אני חסיד אבל זה לא לעכשיו) למדתי ליבה ועשיתי מבחנים מה שנקרא כאן בגרויות ואני לא בעל תשובה (לדאבוני) ולמדתי כל חיי בישיבות חרדיות/חסידיות למהדרין וזיכני הקב"ה להיות שקוע ב"ה כמעט כל היום על התורה, וחוץ מידיעות חשובות מה שראוי לאדם לדעת מהלימודים ההם כמעט ואיני זוכר כלום. ויכולני להאריך עוד ועוד בזה, והבטיח שונים שיש לזה לכאן ולכאן, ובכל אופן ברור שיש בזה חילוקי דעות אלו אוסרים ואלו מתירים, אבל עד כדי לקרוא להמתירים רפורמים (וגם רפורמע כהבנתך), העברה על הדת, אתם לא משלנו, מביא לידי גיחוך.
ומסופקני אם אמרו בכלל ולפחות אם ידע על מה מדובר.

בינתיים עד שגמרתי לכתוב את הודעתי הארוכה כתב לי הרב באמונתו תגובה ובכן אתייחס לו כאן. על רוב ככל הדברים שכתב כבר עניתי כאן בדברי, ועל היחוס הגדול שלו איני יודע מה זה קשור לפה ולכן לא אתייחס, רק אברך אותו שיזכה לנצל את הזכות אבות שלו ללכת בדרכי ישרים ובדרך אבותיו לחפש את הטוב ביהודי אחר ולא להיפך.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 14, 2024 11:33 pm

איש_ספר כתב:הרב פ"ת היקר, כיון שאתה רומז לי, אני נענה...

ובכן בפעם האחרונה שהתעדכנתי, אותם המכונים 'פלג', מצדדים יותר בגור מאשר בחסידי רה"י ר"ש (שהרב ישעיהו כנראה קרוב לשם). ואין מה לדבר, שהגיבור הגדול של הפלג היה ונותר הרב שך, זה שלדעת ר' ישעיהו חלקו בחינוה"ע היה פחות ממה שאני חושב. ועכ"ז אני הקטן לא מתווכח עם מי שמצוי בעובדות יותר ממני. (ואין כאן מי שמצוי בעובדות בענין זה יותר מר' ישעיהו) ולא משום שאני משוכנע שהוא צודק בכל דבריו, אלא משום שאין לי מה להביא לדיון חוץ מידיעות והלכי רוח אותם קלטתי מפרסומים מפלגתיים בלבד.

ועוד עצה אחת אני אומר לעצמי בקול: אל תיקח על כתפיך, משא מפלגה ועסקניה, משום מפלגה שהיא. הנסיון לצדק ולהטעים כל (!) צעד של המפלגה, מגחיך אותך, לא רק בעיני אלו העומדים כנגדך, אלא גם בעיני חלק נכבד מהעומדים 'לצידך'. את כל זה אני אומר לעצמי.

אויש, מו''ר ר' אי''ס, אתה ממש מתוק לפעמים, צפיחית בדבש!
לא נעים לי להסביר בפרוטרוט למה ההסבר שלך לא כ''כ משכנע..
(אך לעצמי אני אומר בשקט בשקט כדי שאף אחד לא ישמע, שלפעמים, רק לפעמים, לעיתים רחוקות ממש, האוייב של אוייבי [כמובן מטאפורה, רק מטאפורה, אפשר להרגיע] הוא ידידי, אפי' ידידי הטוב, והוא גם מוכתר בזריזות בכתר "אין מי שמצוי בעובדות יותר ממנו" נלהב עד השמים, וכן בכל מיני סופרלטיביים מתרפקים בערגה (נוטפנית משהו) על "הידע, ההגדרות, האבחנות, אוצר בלום!!" אוח אוח...
וכמובן מיד תוספת ההבהרה בבחינת "והייתם נקיים" המשכנעת להפליא על "אני לא מצוי בסבך העניינים ולא ממש מעניין אותי את מי המידע הזה משרת", אלא שפעם אחת הייתי מהלך בדרך ופגעתי בדרכי בקבוצת אברכים "החונים תחת דגל השקפה מאד מסויים" ונתנו לי שלום והחזרתי להם שלום וכו'...
אבל את כל זה אני אומר כמובן רק לעצמי, ולגמרי לגמרי בשקט, כמעט בדממה, כי אני לא רוצה ח''ו לעורר אף אחד מרביצת השנ''צ העמוקה שלו בשביל פטפוטי הסרק ההזויים והמשעממים שלי).

אגב, ברוך שכיוונתי לדבריך בעניין רבינו הרב שך נ''ע ("הגיבור" של הפלג, כלשונך הזהב), עיין סוף ההודעה הקודמת שלי, קצת פלא שפספסת..

נ"ב:
כב' ידידי, מייסד המקום, משכללו ומציב דלתותיו, ד' עליך תחיה, רע עליי עד לזרא הניסיון הקבוע שלך מני קדם להדביק עליי ענייני המפלגה העסקנים והשטויות, ולגלגל עיניים, כדי לפטור את דבריי מן הדין. חביבי, הקשקושים האלה מעסיקים אותי אולי אחד חלקי אלף ממה שהם מעסיקים אותך, ואעפ"כ זה לא ימנע ממני לומר את דעתי, שהיא לגמרי דעתי, גם אם היא לא נראית לך. את דעתי אני מגבש בעצמי, לא ע''י מלאך ולא ע''י שרף, לא ע"י עיתון ולא ע"י מטיפון, ואין לה דבר לא עם "עסקנים" ולא עם "מפלגות", לא עם חמץ או מצה ולא עם שאר ירקות, תיתי לי שמעולם ושמיימי לא קראתי מאמרי דעות ו"השקפה" עיתונאיים, לא של זה ולא של ההוא, הם מעניינים אותי בערך כמו שמעניין אותי ההרכב הביוכימי של השלג הבוצי שהכתים את פוזמקאותיו הצחורות של אלכסנדר הגדול בקרב איסוס בשנת 333 לפנה''ס "למניינם" (בהנחה הבלתי מסתברת בעליל שבכלל היו לו פוזמקאות תחת סנדליו המסומרות, וכן שהן היו צחורות). אתה מהאו''ם ואני המפלגתי, די די, חדל לך עם השטות הפאתטית הזאת. חפרת עם זה כבר כדבעי. מה שכן, אודה ולא אבוש, שצעדים של גדולי ישראל שלאורם אני משתדל ללכת (אם אשתמש בלשונך הטהורה: "הגיבורים שלי"), כל זמן שנראה בעליל שאכן מדובר בצעדים שלהם, אינם נתפסים בעיניי כ"צעדים של מפלגה". וזאת אפילו אם אין הם ה"גדולים" מן הזן החביב עליך, אלא מן הזן אותו אתה מבכר לעקוץ ולסנוט, במישרין או בעקיפין, ולהקשות עליו תילי תילים של קושיות "מרפסין איגרי" מפוקפקות. וסליחה על ההתנפלות, אבל קנית אותה בכמה מן המ''ח קניינים שהתורה נקנית בהם. ידידך עוז.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ב' יולי 15, 2024 12:01 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 15, 2024 12:01 am

[מצוין. רק כדי לא להשאיר מקום למכשול, אציין שהאברכים אותם תיארתי היו דווקא מאנ"ש המכונים פלג...]

טפח

הודעהעל ידי טפח » ב' יולי 15, 2024 12:01 am

פרנקל תאומים כתב:כב' ידידי, מייסד המקום, משכללו ומציב דלתותיו, ד' עליך תחיה, רע עליי עד לזרא הניסיון הקבוע שלך מני קדם להדביק עליי ענייני המפלגה העסקנים והשטויות, ולגלגל עיניים, כדי לפטור את דבריי מן הדין. חביבי, הקשקושים האלה מעסיקים אותי אולי אחד חלקי אלף ממה שהם מעסיקים אותך, ואעפ"כ זה לא ימנע ממני לומר את דעתי, שהיא לגמרי דעתי, גם אם היא לא נראית לך. את דעתי אני מגבש בעצמי, לא ע''י מלאך ולא ע''י שרף, לא ע"י עיתון ולא ע"י מטיפון, ואין לה דבר לא עם "עסקנים" ולא עם "מפלגות", לא עם חמץ או מצה ולא עם שאר ירקות, תיתי לי שמעולם ושמיימי לא קראתי מאמרי דעות ו"השקפה" עיתונאיים, לא של זה ולא של ההוא, הם מעניינים אותי בערך כמו שמעניין אותי ההרכב הביוכימי של השלג הבוצי שהכתים את פוזמקאותיו הצחורות של אלכסנדר הגדול בקרב איסוס בשנת 333 לפנה''ס "למניינם" (בהנחה הבלתי מסתברת בעליל שבכלל היו לו פוזמקאות תחת סנדליו המסומרות, וכן שהן היו צחורות). אתה מהאו''ם ואני המפלגתי, די די, חדל לך עם השטות הפאתטית הזאת. חפרת עם זה כבר. מה שכן, אודה ולא אבוש, שצעדים של גדולי ישראל שלאורם אני משתדל ללכת (אם אשתמש בלשונך הטהורה: "הגיבורים שלי"), כל זמן שנראה בעליל שאכן מדובר בצעדים שלהם, אינם נתפסים בעיניי כ"צעדים של מפלגה". וזאת אפילו אם אין הם ה"גדולים" מן הזן החביב עליך, אלא מן הזן אותו אתה מבכר לעקוץ ולסנוט, במישרין או בעקיפין, ולהקשות עליו תילי תילים של קושיות "מרפסין איגרי" מפוקפקות. וסליחה על ההתנפלות, אבל קנית אותה בכמה מן המ''ח קניינים שהתורה נקנית בהם. ידידך עוז.

לאחר הודאת בעל דין אני מתחיל להשתכנע שבאמת כל חסידי זילברמן הגיעו בעצמם וללא תלות כלשהי למסקנה שהתכלת נכונה, וכך גם כל חסידי בעלזא הגיעו לגמרי לבד למסקנה אמיצה ושקולה שהקורונה היא המצאה, ואין כל ספק כי כל חסידי גור הגיעו בס"ד להבנה העמוקה ש...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 12:05 am

איש_ספר כתב:[מצוין. רק כדי לא להשאיר מקום למכשול, אציין שהאברכים אותם תיארתי היו דווקא מאנ"ש המכונים פלג...]

זהו, ניצחת! אוי לי ואבוי לי, הוא פורש ובוכה והן פורשין ובוכין.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 12:16 am

טפח כתב:לאחר הודאת בעל דין אני מתחיל להשתכנע שבאמת כל חסידי זילברמן הגיעו בעצמם וללא תלות כלשהי למסקנה שהתכלת נכונה, וכך גם כל חסידי בעלזא הגיעו לגמרי לבד למסקנה אמיצה ושקולה שהקורונה היא המצאה, ואין כל ספק כי כל חסידי גור הגיעו בס"ד להבנה העמוקה ש...

ר' גרוינים טייערע, טפח על טפח ברום טפח, אף מילה על הפוזמקאות של אלכסנדר זכור לטוב? כלום? רק זילברמן ותכלת ובעלזא? ככה?! איפה העין טובה שלך?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 12:37 am

ונתנו ידידים כתב:מה לעשות שאידיש אני יודע יותר טוב ממך (שפת אם בלע"ז), וכשראש ישיבה ליטאי מהזן הישן אומר 'סאיז רפורמע' (סאיז הוא התרגום של המילה זה) כונתו לרפורמים ולא לרפורמה..

פיין, אני לא חושב כך, אבל לא אתווכח, אתה באמת יודע יידיש טוב ממני בלי ספק. אבל בכל מקרה, הלא כתבתי גם: "תחילת דרכם של הרפורמים היתה בדיוק ב"רפורמות" קטנות שעיקרם היה הנושאים הללו של "השכלה" ושינויים בסדרי הלימודים של תשב''ר" עכ"ל, גם זה לא נכון? גם זה קשור למאמע לשון? הלא הסטוריה כן למדתי, והרבה. כלומר - פשיטא ש''העברה על הדת'' כוונתו היא בגלל שנידון על שם סופו או במובן של איסור "ביטול תורה" וכיו"ב. עזוב, מרן הגר"ג זצ"ל לא חשב שזה כל הבעיה עם הרפורמים, שהם לומדים "לימודי ליבה" אבל חוץ מזה הם כביכול א פרומע יודען. הוא ידע יפה מאד מה זה רפורמים, אבל לדידן, לכה"פ פה בארה"ק, הן אצל החסידים והן אצל הליטאים, לימודי חול בישיבות היו כל השנים "טאבו" מוחלט, מחוץ לגדר (תרתי משמע). מנויה וגמורה בסודם של חכמים (משעשע משהו שאני זה שצריך להסביר זאת, עם התעודת בגרות ששוכבת אצלי בארון מימי עלומיי).

ובכן הנה העובדות לגבי הישיבות בניו יורק לפני 20/25 שנה ולמיטב ידיעתי כך זה נמשך לעוד כעשור אחרי זה (יותר מזה כבר אין לי ידיעה על הנעשה בארה"ב). ישיבות באבוב, באיאן, סטאלין (קרלין בלע"ז), בית מאיר - כל אלו ממיטב הישיבות החסידויות למדו ליבה בישי"ק (מתיבתא בלשון ארה"ב). נובומינסק, תפארת אלימלך, תורה תמימה מיטב הישיבות הליטאיות בימים ההם בברוקלין למדו כנ"ל, שלא לדבר על הישיבות הקצת יותר מודרניות כמו מיר וחיים ברלין.
כמדומני שגם רוב הישיבות הליטאיות שמחוץ לעיר גם כן למדו כנ"ל חוץ מלייקוואד. נכון שסטמר וכדומה וכן כמדומני חב"ד היו נגד זה אבל אצל השאר למדו גם בישיבה קטנה וכל שכן בחדרים, והכל מסיבות תקציביות ולא אידאולוגיות

O.K, באמת לא היה לי מידע ספציפי על הישיבות החסידיות שבארה"ב בעניין זה, ולתומי חשבתי שהרפורמה של לימודי חול בישיבות ארה"ב פגעה בעיקר בישיבות הליטאיות (הוותיקות), ולא עלתה על דעתי שהיא פגעה גם בחסידיות. זה מידע מעניין מה שאתה אומר וזה אכן חידוש עבורי. אתה צריך להבין שפה בארה"ק לימודי מתמטיקה, אנגלית, פיסיקה, הסטוריה וכו' בישיבה קטנה חסידית או בישיבה גדולה חסידית זה משהו שלא קיים אפילו לא על דרך משל. וזה עוד הרבה יותר חד משמעי מאשר אצל הליטאים.
עכ"פ, בעניין חסידי ארה"ב אתה אומר שטעיתי, פיין, ד' יכפר בעדי ועימי תלין משוגתי, אבל זה לא נוגע ל"השקפה" ליטאית בדווקא. אדרבה.

.
טעות שניה שטועים פה רוב העם, הויכוח בין הגדולים ומה שהיה למורת רוחם היה על הישיבות הגדולות ולא על החדרים והישי"ק. ושם אחרי המהפך של הגר"א קוטלר כמעט ולא היה ישי"ג שילמד לימודי חול.
הבעיה עם ההורים היה שרצו שבניהם ילמדו בקולדזש ועל זה נסוב המלחמה, הטעות שלך הוא גם טעות בזמנים כי זה היה לפני חמישים שישים שנה, אבל בזמני לפני שלשים שנה בשנות המם והנון כבר לא היה מושג בכלל שבחור חרדי לא ילך ללמוד בישיבות הקדושות תורתו אומנתו, ועדיין ברוב החדרים והישי"ק למדו ליבה באישורם של גדולי ישראל וזה היה הכל מסיבות תקציביות ללא סיבה אחרת (במקומות שלא הוצרכו לזה ע"פ חוק לא עשו את זה).

דע לך שהדברים הללו שאתה כותב באמת מסקרנים אותי, ותודה לך עליהם. כמובן שידעתי שבישיבות קטנות (מתיבתא) דארה"ב עד יחסית לשנים האחרונות כמעט בכולם למדו לימודי חול (ושוב, בארה"ק אנשים לא יאמינו לך אם תספר זאת, הן חסידים והן ליטאים), אם כי אינני יודע אם היה כן ברצון חכמים. מרן הגרמ''פ זי''ע באגרותיו מביע את התנגדותו החד משמעית לכך ואת הבעת מורת רוחו וצערו מכך שפשתה זו המספחת בגלילות ארה''ב, וכדרכו, הוא מבאר את דעתו מנקודת הלכה מובהקת. ולהדיא בדבריו דקאי על גילאי ישיבה קטנה. אדרבה, מדבריו אפשר להבין שבגילאים מבוגרים יש יותר היתכנות להתיר את הדבר, אם הוא כבר סמוך לזמן בו הוא מתעתד לעשות לפרנסתו ולשם כך נזקק להכשרה לימודית.

ומה שקראת לי חסיד בן זמנינו ואתה משפשף עיניים וכו' אז להוי ידוע לך שאני הקטן "החסיד הגדול" (דרך אגב לא בכל המובנים אני חסיד אבל זה לא לעכשיו) למדתי ליבה ועשיתי מבחנים מה שנקרא כאן בגרויות ואני לא בעל תשובה (לדאבוני) ולמדתי בישיבות חרדיות/חסידיות למהדרין וזיכני הקב"ה להיות שקוע ב"ה כמעט כל היום על התורה, וחוץ מידיעות חשובות מה שראוי לאדם לדעת מהלימודים ההם כמעט ואיני זוכר כלום. ויכולני להאריך עוד ועוד בזה, ובכל אופן ברור שיש בזה חילוקי דעות אבל לקרוא לזה רפורמים, העברה על הדת,אתם לא משלנו, מביא לידי גיחוך.
ומסופקני אם אמרו או שידע על מה מדובר.

טוב, פיין, כבר עניתי על כל זה והסברתי את עצמי, וגם הודיתי לך בנקודות בהם הארת את עיניי. עכ"פ רק אשוב ואומר, שפה בין יושבי ארה"ק, הדברים הנ"ל שנמסרו בשם מרן הגר"ג זצ''ל אינם מעוררים כל תימה, וכפי שביארתי לעיל, ואע"פ שכולם כאן יודעים היטב מה זה "רפורמים". וברור לחלוטין שגם הגר"ג זי''ע ידע זאת היטב. אלא מחוורתא כדשנינן ולק"מ.
ואשריך שאתה זוכה לישב כמעט כל היום על התורה. כן יזכה אותך ד' עד זקנה טובה ושיבה ועד בכלל, בשמחה ובטוב לבב.

אגב, ויז'ניץ וסקווירא בארה"ב גם למדו בעבר/לומדים בהווה לבחינות הבגרות בגילאי ישיבה קטנה?
אני יכול להניח שלא? או ששוב אני טועה?

לבי במערב כתב:
פרנקל תאומים כתב:עד שקמתי
ושוב, רק צד אחד נספר ומחושב בשכתוב ההסטורי ההדוק. כה לחי.

מה כואב לך? ישיבות חב''ד בארה''ב הן כולן על טהרת הקודש? נישטוק'ען לימודי חול?
אני שואל באמת, אין לי מושג. דבריי דלעיל נסובו בעיקר אודות עולם התורה הליטאי שבארה"ב. ובעניין החסידים דארה"ב כבר היכה הרב "ונתנו ידידים" על קדקדי לאידך גיסא.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 1:03 am

יונת אלם כתב:לא מתווכח עם רבי י' לוריא על הפרטים הנכונים וגם אינני חבר עמותה בחינוה"ע
זה שר' מאיר לוריא עשה רבות זה נכון ואף אחד לא ניסה לסדר את חסידות סלונים בחינוה"ע מי שמנהלת ביד רמה ואחראית על ה'תקנים' עשרות שנים עד היום הזה ועד בכלל היא חסידת סלונים, כנ"ל עוד אנשי מפתח שם. האחראי על השכר שם עד היום הזה ועד בכלל הוא חסיד גור. המפקחות שם הרבה מחסידות סלונים, גם בנו של ר' מאיר לוריא זצ"ל בעצמו מונה למפקח בחינוה"ע.
א"א להתווכח עם העובדה שעשרות שנים צוותי ניהול היו של חסידות גור גם בתקופה שהמנכ"ל היה ר' שרגא גרוסברד.
הגר"ח גריינימן לא היה שייך לחנוך העצמאי, הוא הקים את המתיבתות ואת עולם התורה הספרדי.
החסידויות שמבקשות כיום להיכנס לחינוה"ע הם לא סלונים וגור וסדיגורא וויזניץ שהיה שייכות לזקניהם. ואגב את מוסדות הבנות של ויז'ניץ בירושלים דוקא כן הכניסה ההנהלה החדשה לפני כמה שנים.
מה שקורה כיום בפועל עם ההנהלה החדשה וסרובם להכניס, עד כמה שאני יודע, יש ועדת רבנים שיש בה גם נציגים מחסידויות שונות. ויש גם לשלומי אמונים נציג בהנהלה כיום (ר' אברהם שוורץ)

אויש, שוב היית חייב לקלקל את החגיגה עם עובדות?

יהושפט כתב:אני לא כ"כ מבין לאן הדיון כאן הלך
השאלה ההיסטורית מי הקים, ואת חלקו של מי בזיכרון המקימים מקפחים, היא מעניינת מאד מבחינה היסטורית ומבחינת שכתובי נרטיבים היסטוריים ועוד, ושכתוב ההיסטוריה מרגיז מאד, ממש ממש מרגיז, אבל אין לכל זה דבר וחצי דבר, לנידון העכשווי

למיטב הבנתי כשמוקם גוף ציבורי, אזי כשמו כן הוא הוא שייך לציבור שלשמו הוא הוקם, השאלה מי הקים וכמה אחוזים היו לו אז, לא ממש רלוונטי

חנהע"צ הוקם בשביל הציבור החרדי, האשכנזי במידה רבה מבחינת האופי והסגנון, הן החסידי והן הליטאי, והוא שייך לציבור, כפי שהוא כיום. אם החסידים כיום מקופחים בחנה"ע [אני כותב אם כי אין לי מושג וידיעה במה שמתחולל שם], לפי כוחם היחסי, אזי זוהי עוולה גדולה, בלי קשר לשאלה כמה תרמו אז החסידים לעומת הליטאים להקמתו, ואם לא אז אין בכך שום בעיה, גם אם הם תרמו אז יותר.

אותו דבר, בקשר לשאלה האם לגיטימי לסרב להכניס מוסדות שעד עכשיו היו בזרם הפטור לחנהע"צ, אפשר להבין את הצד שנגד ואפשר להבין את הצד שבעד, ואפשר גם להבין את הויכוח מה עושים כשיש ויכוח על זה עצמו, ואפילו לכעוס מאד על זה שהליטאים חושבים שסמכותם הבלעדית להחליט בענין, אבל לשאלת המקימים אין לזה דבר וחצי דבר.

דברים נכוחים. אמת וצדק.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ב' יולי 15, 2024 9:14 am

פרנקל תאומים כתב:O.K, באמת לא היה לי מידע ספציפי על הישיבות החסידיות שבארה"ב בעניין זה, ולתומי חשבתי שהרפורמה של לימודי חול בישיבות ארה"ב פגעה בעיקר בישיבות הליטאיות (הוותיקות), ולא עלתה על דעתי שהיא פגעה גם בחסידיות. זה מידע מעניין מה שאתה אומר וזה אכן חידוש עבורי. אתה צריך להבין שפה בארה"ק לימודי מתמטיקה, אנגלית, פיסיקה, הסטוריה וכו' בישיבה קטנה חסידית או בישיבה גדולה חסידית זה משהו שלא קיים אפילו לא על דרך משל. וזה עוד הרבה יותר חד משמעי מאשר אצל הליטאים.
עכ"פ, בעניין חסידי ארה"ב אתה אומר שטעיתי, פיין, ד' יכפר בעדי ועימי תלין משוגתי, אבל זה לא נוגע ל"השקפה" ליטאית בדווקא. אדרבה.

תודה לך על הברכה ותודה על ההודאה על דברים שלא ידעת.
ידעתי גם ידעתי שכאן זה ענין של טאבו, ויודע אני גם שאין הבדל בין חסידים לליטאים בענין זה, כל דברי בענין השקפה וכו' נסובו לכולם אם תדייק בדברי לעיל (בפרט אחרי שהגהתי אותו).
מה שלעגתי על ההשקפה וכו היה בעיקר על ההכללה שהכל הוא שחור לבן.
סקוער וויזניץ איני יודע וצריך אני לברר.
לא אמרתי שהוא לא יודע מה זה רפורמים אלא שהוא לא יודע מה הכוונה בלימודי ליבה ובצורה שהיא נלמדת בארה"ב.
ועכשיו לגופו של ענין לא אמרתי שזה ענין של לכתחילה, ברור שגם באמריקה אצל רובם זה דיעבד (שבדיעבד) אבל ע"פ כללי ההלכה גם דיעבד מותר בשעת הדחק ובמקום הפסד מרובה, וגם אם אתה (הגר"ג וכדומה) חושב שראוי בענין הזה לא להתירו גם בדיעבד (ואני מבין גם את הצד הזה) זה לא אומר שאסור לחלוק עליו וזה עדיין נכנס ונחשב כמחלוקת בתחום ההלכה ובהשקפה החרדית, עובדה שגדולי עולם החרדים בארה"ב נתנו לזה יד והתירו אותו במצב של חוסר תקציבים ודומה לזה, ולכן זה מעלה גיחוך להסתכל עליו כאל חרם הקהל בנוסח של אתם לא משלנו ואין לנו קשר איתכם כאילו היה מדובר במזרחניקים ורפורמים.
וכל התורות שלך שגם הרפורמים התחילו בקטן וזה מביא לידי העברה על דת, תמוה ומגחך, הרפורמים כל מה שעשו מההתחלה גם הדברים הקטנים היה למטרה אחת להיות נאורים, ולכן ברור שגם פעולה קטנה אחריתה מי ישורנו, אבל האדמו"ר מבעלז אינו חשוד על זה, הוא לא מחפש נאורות וליברליות כל כוונתו הוא למען מטרה אחת כדי שיוכל להמשיך להחזיק תורה ולהעמיד דורות של חסידים ועובדי ה, ואם כן מה הקשר להעברה על דת. עובדה שבארה"ב עשרות שנים זה ככה וזה לא הביא לרפיון אדרבה התורה מתרבה שם מדור לדור.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יולי 15, 2024 9:17 am

פרנקל תאומים כתב:מה כואב לך? ישיבות חב''ד בארה''ב הן כולן על טהרת הקודש? נישטוק'ען לימודי חול?
אני שואל באמת, אין לי מושג. דבריי דלעיל נסובו בעיקר אודות עולם התורה הליטאי שבארה"ב. ובעניין החסידים דארה"ב כבר היכה הרב "ונתנו ידידים" על קדקדי לאידך גיסא.
אכן (להוציא מוסדות המיועדים - בעיקרם עכ"פ - לציבור הכללי, ולא לחסידי חב"ד עצמם; וכבאהקת"ו).

טפח

הודעהעל ידי טפח » ב' יולי 15, 2024 7:37 pm

פרנקל תאומים כתב:ר' גרוינים טייערע, טפח על טפח ברום טפח, אף מילה על הפוזמקאות של אלכסנדר זכור לטוב? כלום? רק זילברמן ותכלת ובעלזא? ככה?! איפה העין טובה שלך?

מה הסיפור של הפוזמקאות של אלכסנדר? כנראה פספסתי את החלק הזה בשיעורי היסטוריה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 8:26 pm

טפח כתב:
פרנקל תאומים כתב:ר' גרוינים טייערע, טפח על טפח ברום טפח, אף מילה על הפוזמקאות של אלכסנדר זכור לטוב? כלום? רק זילברמן ותכלת ובעלזא? ככה?! איפה העין טובה שלך?

מה הסיפור של הפוזמקאות של אלכסנדר? כנראה פספסתי את החלק הזה בשיעורי היסטוריה.

ככה זה כשלא לומדים לימודי ליבה. אם היית גדל באמריקה הכל היה נראה אחרת.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' יולי 15, 2024 8:49 pm

אצלנו ב'חדר' למדו דווקא על האנפילאות של אלכסנדר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 9:04 pm

חרסון כתב:אצלנו ב'חדר' למדו דווקא על האנפילאות של אלכסנדר.

האט אזוי.. א מעשה מיט גביהא בן פסיסא..
הנה כי כן מי שלומד רק תורה (כמו בחב"ד, אפי' באמריקה, וכדשנינן לעיל) לא מפסיד...

לומדים אצלכם תענית בחדרים?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 15, 2024 9:07 pm

ונתנו ידידים כתב:ידעתי גם ידעתי שכאן זה ענין של טאבו, ויודע אני גם שאין הבדל בין חסידים לליטאים בענין זה, כל דברי בענין השקפה וכו' נסובו לכולם אם תדייק בדברי לעיל (בפרט אחרי שהגהתי אותו).
... לא אמרתי שהוא לא יודע מה זה רפורמים אלא שהוא לא יודע מה הכוונה בלימודי ליבה ובצורה שהיא נלמדת בארה"ב.
ועכשיו לגופו של ענין לא אמרתי שזה ענין של לכתחילה, ברור שגם באמריקה אצל רובם זה דיעבד (שבדיעבד) אבל ע"פ כללי ההלכה גם דיעבד מותר בשעת הדחק ובמקום הפסד מרובה, וגם אם אתה (הגר"ג וכדומה) חושב שראוי בענין הזה לא להתירו גם בדיעבד (ואני מבין גם את הצד הזה) זה לא אומר שאסור לחלוק עליו וזה עדיין נכנס ונחשב כמחלוקת בתחום ההלכה ובהשקפה החרדית, עובדה שגדולי עולם החרדים בארה"ב נתנו לזה יד והתירו אותו במצב של חוסר תקציבים ודומה לזה, ולכן זה מעלה גיחוך להסתכל עליו כאל חרם הקהל בנוסח של אתם לא משלנו ואין לנו קשר איתכם כאילו היה מדובר במזרחניקים ורפורמים.
וכל התורות שלך שגם הרפורמים התחילו בקטן וזה מביא לידי העברה על דת, תמוה ומגחך, הרפורמים כל מה שעשו מההתחלה גם הדברים הקטנים היה למטרה אחת להיות נאורים, ולכן ברור שגם פעולה קטנה אחריתה מי ישורנו, אבל האדמו"ר מבעלז אינו חשוד על זה, הוא לא מחפש נאורות וליברליות כל כוונתו הוא למען מטרה אחת כדי שיוכל להמשיך להחזיק תורה ולהעמיד דורות של חסידים ועובדי ה, ואם כן מה הקשר להעברה על דת. עובדה שבארה"ב עשרות שנים זה ככה וזה לא הביא לרפיון אדרבה התורה מתרבה שם מדור לדור.

מרן הגר"ג זי"ע בוודאי גם ידע שבארה"ב ישנן ישיבות רבות בהן למדו או לומדים לימודי חול (אולי הוא לא ידע שכך גם אצל החסידים שם, כמדומני שזו עובדה פחות מפורסמת כאן, גם בין היודעים), אבל הוא התחנך כאן באר''י ע"י כל גדולי הדור שהיו כאן, ומהם גם אלה שבכל העולם ראו בהם "גדולי הדור", וכולהו ס"ל כאן ובאופן תקיף למדי שלימודי חול בישיבות זה מחוץ לגדר, זה משהו של "המזרחי" או של פא"יניקים או של יעקע'ס של פעם (או של חוצניקים..), כאמור כאן זה טאבו גמור, זו ההוראה כאן ובאופן חד משמעי, והרי אתה יודע זאת (כפי שכתבת לעיל), כך שאין כל פלא בכך שהוא זי"ע ס"ל שאין כל אפשרות ללכת ביחד במסגרת המובהקת של החרדים לדבר ד' עם קבוצה שמחליטה להנהיג כאן אחרת. במיוחד שיש בזה אלמנט ברור של פריצת גדר במה שגבלו כל הראשונים פה בארה"ק, וק"ו לאור העובדה שיש כאן מלחמה גדולה עם המדינה על כל הסיפור הזה, ואם קבוצה גדולה פורצת בזה פרץ היא ממש קודחת חור בספינה של כולנו. אני ממש לא חושב שיש איזה שהיא תימה בהוראה הזאת שלו מצד עצם העניין. ואם יש כאן איזה שהוא חידוש בדבריו שאכן יכול להסעיר ולעורר טרוניה אצל החסידים כאן, זה בגלל שכביכול יש בזה פגיעה בכבודו של אדמו''ר פלוני או הסגת גבולו (כי לחסידים יש טאבו נוסף, והוא שכל אדמו''ר עושה בחסידות שלו ככל העולה על רוחו, בלי שום מחוייבות לאף אחד. הם קוראים לזה "נהרא נהרא ופשטיה"..).

ולגבי הרפורמים, החילוק שאתה מחלק בהחלט נשמע ומתקבל על הדעת, ובזה אני יכול להסכים ולקבל שיש לבעל דין מקום לבוא ולומר כדבריך, וגם להוכיח מיהדות ארה"ב החסידית שהעסק הזה אכן יכול להצליח ולתפקד וככל אשר ביארת (אגב, החילוניים כאן וגם הדת''ל אוהבים מאד לנפנף לנו עם החרדים של ארה"ב ולהתרפק עליהם, הם [כביכול] ממש משתוקקים ומייחלים לכך שהחרדים כאן יהיו כמו החרדים בארה"ב, והם כל הזמן מתלוננים שהם "לא מבינים" למה החרדים דכאן אינם יכולים להיות כמו החרדים בארה"ב וכו' וכו' וכו'). בסדר.

מה שכן, רק הערה הסטורית קטנה מלימודי הליבה האישיים שלי: זה לכאורה לא לגמרי מדוייק שהמטרה של הרפורמים מלכתחילה היתה רק להיות נאורים. היו שם גם אלמנטים נוספים ואכמ"ל (אולי נפתח אשכול על הנושא..).

נ"ב:
עוד הערה פצפונת, אחה"מ, לענ"ד אין מקום להתבטא בסגנון של "מעלה גיחוך" על דבריו של גברא רבא כוותיה דמרן הגר''ג זי''ע, גם אם אינך ליטאי וכו'. חושבני שצריך להתבטא באופן עדין יותר, גם אם דבריו לא מקובלים עליך בשופו"א.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ב' יולי 15, 2024 9:39 pm

פרנקל תאומים כתב:נ"ב:
עוד הערה פצפונת, אחה"מ, לענ"ד אין מקום להתבטא בסגנון של "מעלה גיחוך" על דבריו של גברא רבא כוותיה דמרן הגר''ג זי''ע, גם אם אינך ליטאי וכו'. חושבני שצריך להתבטא באופן עדין יותר, גם אם דבריו לא מקובלים עליך בשופו"א.

בזה אני מסכים איתך, והאמת הוא שבתחילת כתיבתי נורא פחדתי מנכישתן של גדול בישראל, ולכן הסתייגתי וכתבתי:

אני עדיין נוטה להאמין כהסתייגותי, ומה שכתבתי שזה מעלה גיחוך היינו שהטענה מצד עצמו מעלה גיחוך ולכן מחוייבים אנו להאמין כנ"ל ולהסתייג, אם בכל זאת שני הדרכים שלי אינם נכונות הנני מבטל את דעתי אליו ואיני מתערב בין הרים גדולים, אבל בהחלט איני רואה שום סיבה שגדולים אחרים מחוייבים לבטל את דעתם.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ב' יולי 15, 2024 10:07 pm

שוב התבוננתי בתמלול השיחה ואני מוסיף תמיהה על תמיהתי ואיני מסוגל להבינו כלל.
הרי כל דבריו נסובו על ענין הביטול תורה שיש בו, ולא על חשש של רוחות רעות והשכלות זרות וגם לא על חשש של התערבות משרד החינוך וכדומה. ובכן כל מה שאמרתי בהודעותי הקודמות שכאילו הגר"ג לא הבין במה מדובר הם בטלים ומבוטלים, הוא הבין בדיוק במה מדובר (כמובן אם הוא באמת אמר את זה).
וז"ל
כתוב בגמרא שהבל פיהם של תינוקות של בית רבן יותר חשוב מהתורה של האמוראים. משהו לימודי חול, או פחות לימודי קודש, זה לא שייך,

אבל גם שם זה פחות תורה, בחדרים זה יותר תורה, בחינוך העצמאי זה פחות תורה,

יש איזה היתר לביטול תורה כשקשה? כתוב ברמב"ם, אפילו עני, עשיר, כל אחד חייב בתלמוד תורה. ותינוקות של בית רבן בודאי!

ואני תמה הלזאת יקרא העברה על הדת, רפורמים, אין לנו קשר איתכם, אתם לא משלנו, אתמהה!!
והוא נשגב מבינתי.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' יולי 15, 2024 11:15 pm

ידוע ומפורסם שבשפת היהודים כופר, אפיקורס, שייגעץ, גוי גמור וכו' אין הכוונה כפשוטו

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 107 אורחים