מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אש משמים
הודעות: 1806
הצטרף: ב' אפריל 24, 2017 7:14 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 04, 2019 12:16 am

ברור שהחינוך עדיין צריך להיות שהתורה ראשונה היא לכל דבר בין אם לומדים או עובדים. אבל אני מציע לשנות את החינוך מעט ובעיקר להבהיר שלא יתכן מצב של חוסר אחריות אישית כלפי בני ביתו אלא שאם אברך רואה שביתו הולך לכיון של חורבן בגלל חוסר פרנסה אז כל כובד האחריות יושב על ראשו ועליו לעשות דבר בנידון ולא לגלגל גמ"ח או לקבץ נדבות. צריך גם לתת כלים ע"מ להתמודד עם המציאות שלאחר הנישואים בעניין הכלכלי. להסביר איך לשלב את חיי לימוד התורה בהשגת פרנסה בדרך התורה. להבהיר שיש לכל אחד חיוב ברור לדאוג לפרנסת ביתו באם אשתו לא עומדת במשימה כיאות. לתת דוגמאות מאנשי הדור הקודם ששילבו בין לימוד תורה רציני ובין דאגת פרנסת הבית. לתת איזה שהיא לגיטימציה לאדם יר"ש המפרנס את ביתו ובכך לא להפוך את אותם אנשים למוקצים מחמת מיאוס ובכך להרויח גם את אלו שיצאו לפרנס שישארו עם רגל אחת בביהמ"ד וגם את אלו היוצאים לכיוון כזה שידעו שהם נשארים חלק בלתי נפרד מציבור לומדי התורה ומימילא לא ישנו לבושם ושיחם.

אני יודע שכלום לא ישתנה באמת בגלל איזה הודעה שאני כותב אבל מוטב שאלו הרואים אותה יתנו את דעתם על הנושא ואולי להם היטבתי.

שמש
הודעות: 1164
הצטרף: ג' דצמבר 01, 2015 9:19 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי שמש » א' אוגוסט 04, 2019 2:10 am

אתה כמובן צודק, אבל צריך לזכור שבד"כ אברך ממוצע עלול להשתכנע סופית שאין ברירה ועליו לחפש עבודה רק בגיל 40 או סמוך לכך כשכבר הוא מבוגר מדי להתחיל ללמוד מקצוע מכניס והברירה בידו לעבוד כ'כלי קודש' (שוק מוצף עם משכורות נמוכות) או כ'צווארון כחול' (שוק פחות מוצף אבל לא מכבד במיוחד וג"כ עם משכורות נמוכות). כך שהבעיה האמתית היא עצם הדחייה והצבת לימוד המקצוע (אקדמי או לא זה דיון משני) כ'הלכתא למשיחא' כשאין שום ברירה ו'באו מים עד נפש' שאו אז ייגש האברך (ת"ח מבוגר ומלומד בפני עצמו) אל הרב ויבקש 'היתר' לעשות את מה שהוא מחויב ממילא, וכעת יעשה הרבה פחות טוב מאשר אילו חשב ע"כ עשור קודם לכן.

אש משמים
הודעות: 1806
הצטרף: ב' אפריל 24, 2017 7:14 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 04, 2019 11:09 am

תשמע, זה נכון שרוב האברכים ויוצאי הישיבות מעדיפים 'לדחות את הקץ' ולנסות להישאר באוהלה של תורה כמה שיותר וזה טוב מאוד. החינוך כן צריך להיות שיציאה לעבודה או ללימוד מקצוע הוא בלית ברירה ולא 'האידיאל הקדוש' שלנו. נכון שיש שתופסים את עצמם קצת מאוחר מדי אבל עליהם לעשות איזה פשרה ולפנות לעיסוק הקיים בתנאים הקיימים אבל אם החינוך בנושא זה היה כפי שכתבתי יתכן והאנשים היו עושים חשבון יותר רציני עם עצמם מגיל יותר צעיר ומפעם לפעם במהלך החיים ובכך היו מצילים את חייהם בצורה הראויה.

קראקובער
הודעות: 2835
הצטרף: ג' ספטמבר 06, 2016 1:06 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אוגוסט 12, 2019 10:47 am

אש משמים כתב:וכדי שלא יבלעוני בעודי חי אציין כי אני יושב ולומד תורת ה' ב"ה כל היום ואיני ממעט בחשיבות לימוד התורה כי הוא זה אך המצב הקיים קשה מאוד ומצריך שינוי תפיסת מחשבה של הבנת צורת החיים התקינה.

חשוב שציינת את זה וחבל שכותבי מאמרי מערכת בעיתונים ודומיהם שמטיפים ל"נאר תורה" היו מציינים כמה שעות הם לומדים ביום בהנחה שהם בכלל פותחים ספר במשך השבוע.

אליעזר ג
הודעות: 44
הצטרף: ד' ינואר 01, 2020 10:28 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי אליעזר ג » ד' ינואר 08, 2020 10:05 pm

ברור לחלוטין שבמצבה הנוכחי האקדמיה היא מאוד בעייתית פחות או יותר כדברי החוברת . אבל הבחירה אינה בהכרח בין ללמוד באקדמיה כפי שהיא לבין להחרימה .
לדעתי אנו צריכים להתחיל לחשוב מחוץ לקופסה ולהפסיק להיות תבוסתנים , לא בטוח שנצליח אבל לנסות חייבים.
במה דברים אמורים: המל"ג אכן בעייתי מאוד אבל זו לא גזרת הכתוב שאנו חייבים להיות תחת פיקוחו, עובדה, כאשר המל"ג סרב להקמת אוניברסיטה בשטחים. אוניברסיטת אריאל
הקימו מל"ג חליפי בכדי להקימה ולאחרונה משום מה סגרו אותו.
יש בארה"ב אוניברסיטאות נוצריות שממש אינן הכוס תה של האקדמיה ועושות להם צרות רבות אך הם קיימות צריך לבדוק כיצד ישנה להם עצמאות זו ?
במצב הנוכחי יש בידי הציבור החרדי מנוף לחץ אדיר לדרוש דרישות שכאלו וצריך להתחיל לחשוב בכוון הזה ולראות האם נוכל להרים פרויקט שכזה שילמד מקצועות הנזקקים לתואר ללא תחלואי האקדמיה.

גביר
הודעות: 1225
הצטרף: ה' אפריל 03, 2014 4:33 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי גביר » ה' ינואר 09, 2020 8:24 am

כדאי אולי להביא כאן דברים ששמעתי לאחרונה בהרצאה, באוניברסיטה דכאן, שעסקה בחדשנות ובחשיבותה המכרעת לכלכלה הישראלית. המרצה [פרופסור לכלכלה, אינו נראה שומת"צ] נימק את העובדה שארץ ישראל היא כיום אחד ממרכזי החדשנות החשובים בעולם גם בגיוון החברתי השורר כאן. לדבריו, הימצאות קבוצות בעלות הלך חשיבה ייחודי משלהם, כמו חרדים וערבים, מעצימה את יכולות ההמצאה והפיתוח. ולעניינו - שיתופם של חרדים בהייטק הוא, בראש ובראשונה, אינטרס כלכלי מובהק של המדינה, ודומה שנגזרות מכך משמעויות מעשיות רבות.

עקביה
הודעות: 3353
הצטרף: ד' אוקטובר 07, 2015 11:19 pm

Re: חוברת בשליטתם ותרבותם נגד סכנות האקדמיה

הודעהעל ידי עקביה » ג' פברואר 11, 2020 8:34 pm

ישא ברכה כתב:דוקא אני חושב שזה לא מדויק, אכן היה רב אחד שאמר כך, ולדעתי האישית גם טוב שאמר כך. אבל שני הדוברים העיקריים שדיברו שם, רבי משה הלל הירש ורבי דוד כהן, דווקא התיחסו ברצינות למציאות, ודיברו עליה יחסית בפירוט. הדוברים לא הבטיחו פרנסה מן השמים אלא דיברו אם כנות שדרך החיים זו דורשת לעיתים גם הקרבה מסוימת ברמת החיים.

אמש קיבלתי את הדיסק של הכנס הזה והיום האזנתי לכולו.
אכן ר' משה הלל ור' דוד כהן התייחסו ברצינות לשאלת הפרנסה, ולא הקלו בה ראש.

אבל שני הדוברים שלאחריהם ממש קוממו אותי. לדידם בעיית הפרנסה היא משהו שולי וזניח שלא אמור להטריד אף אחד.
הכיצד? פשוט מאד! הם הציגו שורת אקסיומות שכל יהודי אמור להאמין בהן, המוליכה במסלול אל-כשל אל המסקנה ששאלת הפרנסה לא הייתה ולא נבראה אלא משל הייתה.

מכאן ואילך יכול כל אחד לישון בשלווה על מיטתו ולצחוק כל הדרך אל הבנק.

האזנתי ורתחתי.


חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 12 אורחים